■TOITMSIIEtlTO TOÏÏWS ÏÏIT HIÜSDEN. Ingezonden Stukkon. Loting Nat. Militie. Handelsberichten Gemengd Nieuws. Zij die zich voor het volgend kwartaal abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. nog aan, dat ter bevordering eener goede orde, de vrouwelijke leerlingen een kwar tier voor heteindigen der lessen de school zullen verlaten. De Directeur, JAN VAN DELFT. Circus Wilke. 't Was gistermorgen om 7 uur voor de vele belangstellenden een tegenvaller toen de tijding kwam, dat de extra-trein waarmede 't circus Wilke arriveeren zou, een paar uur vertraging had. Velen hadden er echter wel wat wachten voor over en toen omstreeks 9 uur de trein aankwam was er groote belangstelling. 't Was dan ook werkelijk aardig om te zien, hoe kalm en ordelijk alles in zijn werk ging. Flinke paarden brachten de wagens spoedig naar het dichtbij gelegen terrein; om 10 uur was men al druk aan 't bouwen, in een ommezien stonden er de stallen, de groote tent volgde weldra, de kaartverkoop kon al beginnen en des middags was alles in 't reine. Werkelijk op z'n Amerikaansch 1 De goede indruk die men van alles kreeg is nog grooter geworden bij de openingsvoorstelling gisterenavond die zeer druk bezocht was. Alles, het paardendressuur (waarvan zeer veel werk gemaakt was) de acrobatiek,de costu- meering; de paarden, de stallen alles getuigde van een eerste klas-circus. Het is moeielijk nummers van het welgekozen programma van gisteren avond afzonderlijk te bespreken, want alle waren uitstekend. Speciaal stippen we aan de tandemschool door den heer Oswald, de Javanen Sandry, Siwil en Amat in hun origineele en succesvolle acrobatische toeren dan de zes Hon- gaarsche vossen voorgesteld door den heer W. Wilke Jr., de koorddanseres Mad- Helena en niet 't minst .Solim&n, de Engelsche hunter, een pracht-paard met zeer veel kunst gereden door den heer Oswald en ten slotte de verrich tingen van Mad. Therése Renz, de witte dame op 't witte paard, die ook in het nummer met de gedresseerde olifanten een zeergroot en welverdiend succes had. Voegen we hier nog bij dat de clowns uitstekend waren, dan zal men begrijpen dat iedereen zich in 't circus zeer goed geamuseerd heeft en dat wij elkeen aanraden circus Wilke beslist te bezoeken. 't Is een eerste-klas' inrichting dien indruk krijgt men overal, niet 't minst als men de stallen bezoekt met het groot aantal mooie welverzorgde paar den. Tabak- Cultuur. Gisteren werd de Handelsgroenten-en vruchtentuin Pomona van den heer P. Mombers-Smelt bezocht door den heer H. Roerakker uit Leeuwen-Beneden, deskundige in tabakscultuur. De heer Snellen, tuinbouwleeraar te s' Bosch was evenals de heer van Roosmalen, beambte van de Pomologische vereenig. tegenwoordig. Door den opzichter van den tuin, den heer de Greeff, waren voor proef 5 soorten tabak gekweekt. De heer Boerakker constateerde, dat 3 soorten uitstekend waren, vooral de Geutherheimer Diedrich, Ameronger en de Manilla. Het blad alsmede het nicotine-gehalte was prachtig en voldeed aan de hoogste eischen. De heer Boerakker sprak er zijn ver wondering over uit dat hier aan den ta baksbouw niets wordt gedaan, terwijl er de grond zoo goed voor is, zelfs beter dan op die plaatsen waar hij uitsluitend wordt verbouwd en reeds f 2000 per H. A. en per jaar opbrengt. Zoncag a.s. brengen de heeren L. J. de Greeff en van Roosmalen een bezoek Leeuwen-Beneden om daar de tabaks velden in oogenschouw te nemen. Waalwijk Vooruit. Men meldt ons dat W.V. dit seizoen een afdeeling zal vormen met de Ver- nigingen Dosko Bergen-op-Zoom Den Berg 't Zesde 2 Breda N. A. C. 2 Breda Roosendaal Waalwijk Voor uit. Zondag a.s. op het terrein alhier N. A. C. I (Breda,) W. V. Landbouwtentoonstelling Scheveningen. Dinsdagmorgen werden aan het station alhier verscheidene hengsten en mer- rien geladen, die mede door de comissie waren uitgekozen om de paardenfokkerij der provincie Noordbrabant op de groote Landbouwtentoonstelling te 's-Hage te vertegenwoordigen. Er waren pracht exemplaren bij, ook de bekende hengsten >Cicero« en Ehrenknabe. Ilct belooft iets te worden de monste ring van paarden, die te beginnen Woens dag tot en met Zaterdag plaats heeft en waaraan alle provinciën van ons land deelnemen. Zoo iets is in ons land nog niet te zien geweest. We hopen en ver trouwen dat Noordbrabant geen slecht figuur zal maken. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Aan C. G. Oerlemans alhier, die 8 September 1913 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zon hebben moeien komen, is vergund eerst 14 April 1914 voor bedoelde oefeningen in werkehjkeu dienst te komen, tot het volbrengen van die oefeningen zal bij, na aankomst bij het korps, worden gedetacheerd bij het garnizoen te Maastricht. 3.1. Ziterdagavoud werd op den Loon- 8chendijk onder deze gemeente aan A. de J. nit Capelle (Nienwstraat) op sluipmoordenaars- wijze een steek in de zij toegebracht van minstens 10 centimeter diepte. Moge het der politie gelukken den tot nog toe onbe kenden dader spoedig op het spoor te ko men. Ter secretarie te Vrijhoeven-Cappel is gedeponeerd een gevonden koopmansbeurs (inhoud nihil). De rechtmatige eigenaar kan haar aldaar terugbekomen. Maandag j.l. werd ons dorpje opge luisterd door een aantal militairen, die van '8 morgens tot even na den raiddag ma noeuvres op kleine schaal uitvoerden. Hoofd doel der beweging was aanval en verdediging van spoorlijn met staf ion. WASPIK. Gisterenavond wérd er in de harmoniezaal eene algemeene vergadering gehouden, uitgeschreven door het comité voor de onafhankelijkheidsfeesten. Namens het comité deed de voorzitter, de WelEd. Heer Hagen mededeeling, dat er was besloten het feest te vieren 30 Sept. en 1 Oct. a.s. 30 Sept. zullen 'e morgens de schoolkin deren worden outhaald, waarbij een poppen kast eene voorstelling zal gevén Na den middag volksspelen en des avonds fakkel optocht. 1 Oct. groote allegorische en historische optocht en des avonds verlichting van de versierde straten, coucert en bioscope in de open lucht. Staande de vergadering gaven zich reeds een 50-tal ruiters en verschillende corporatie's voor den optocht op. De gele genheid tot aangifte blijft open tot Woens dagavond. Aan de verschillende buurten werd ver zocht wijkcomité's te vormen voor de straat versiering. Uit alles blijkt, dat we een groo'sch feest zullen hebben. De leiding is in uitstekende handen. De oudste vrouw in deze gemeente is gisteren gestorven, n.l. mej. de Wed. P. de Koek. Zij bereikte den leeftijd van ruim 91 jaar. Hedenmorgen is op de Kerkpad alhier door een hooiwagen overreden de zesjarige J. v. d. Br. De jongen zat voor op den wagen, wilde er bij de school afspringen en viel, waarna de wielen hem over 't lichaam gingen. Door een paar schoolmakkers wïrd hij naar huis gebracht, waar onmiddolijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. RAAMSDONKSVEER. Vrijdag reed de slager v. H., lustig fluitende, per flets over „'I Blok". Toeu hij» bij het bruggetje ge komen was, kwam hij met een paal in bot sing, met het gevolg dat v. IJ. aan den eenen kant en de fiets aan den anderen kant in de sloot terecht kwam. Enkele behulp zame handen haddeD hem spoedig op het droge. Hijzelf had geen letsel bekomen, de fiets daarentegen was leelijk gehavend. Vrijdagavond werd de laatste verga dering gehouden van de commissie der ge houden onafhankelykheidsfeesien in het ho tel „Huis ten Deijl." Ongeveer 8 uur opende de voorzitter de vergadering en bracht een woord van dank aan allen die hadden me degewerkt om het feest zoo schitterend te doen slagen. Voorts dankte hij de leden van het sub. comité voor al het werk dat zij gedaau hadden en hoopte, wanneer er weder een feest mocht komen, dat, naar hij hoopte, niet te laog zou uitblijven, hij ook weder om op den steun van de jongere lieden kon rekenen. Daarna presenteerde hy de leden ,/u gèv potteke bier" en sloot de vergade- ring- Hierop werd door het sub. comité een „lang zullen zij leven" op het hoofdcomité gezongeD, waarna nog enkele uren gezellig werden doorgebracht. GEERTRUIDENBERG. Zondag bracht de harmonie „Apollo" een serenade bij den heer Scholtens, die bij enkele candidaatstel- ling gekozen was tot lid van den gemeente raad in de vacature van den heer L. Smets. Na eerst een wijle bij den heer Scholtens vertoefd te hebben, trok Apollo" omringd door een hossende menigte ons stadje rond. 't Was er al gezellig thans, nu nog maar alleen de muziek gehoord werd. Wat zal het worden met het a.s. feest Komt Ber- genaren, 't beste beentje voorgezet om het feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Hoogstwaarschijnlijk zal a.s. Zondag het voetbalseizoen geopend worden voor Sparta met een match tegen de „Nonvlin ders" nit Breda. Sparta zal met een geheel „nienw stel" in het veld komen, daar ver schillende spelers dit jaar niet meer voor hun club zullen uitkomen. „Den Berg" zal het dit seizoen vermoedelijk zonder de gebr. Smits, Markx en v. Maie moeten doen. DUSSEN. By de heden gebonden loting voor de Nat. Militie, lichting 1914 was de uitslag als volgt Akkerman Corn. J. 13 Dalen van Bastiaan 1 Dekker Arié 10 Delft van Adrianus 11 Dijk van Willeminus 15 iïompns Johannes J. 4 Luxemburg van Johannes J. 12 Mierlo van Petrus C. 2 Nieuwenhuizen Gijsbertua 14 Pennings Laureutio9 6 Pluijm van der Josephus Th. 3 Pluijm van der Leendert J. 9 Roubos Willem 4 Schouten Jan 5 Wit de Lambertus 8 Er waren 33 ingeschrevenen, waarvan er 18 werden afgekeurd. DRUNEN. Gisterenavond he.eft in de zaal van den heer M. Vissers alhier de aange kondigde vergadering plaats ge,had ter be spreking en het kiezen van een feestcom missie om ook hier de herdenking van het honderdjarig bestaan van Neeilands onaf hankelijkheid te vieren. Daar deze vergadering reeds door twee, in de vorige week gehouden vergaderingen is voorafgegaan, waren de meeste aanwezi gen in de s'ellige verwachting, dat thans ook belangstelling zon ziju betoond vanwege het gemeentebestuur en overige notabelen. Tot spijt van allen was dit echter niet het geval en daarom dan ook besloot de voor- laopige feestcommissie, beslaande uit 5 le den, collectief ontslag te nemen en aan de vergadering over te laten wat men nu wilde. Na lang beraad besloot men eindelijk, on danks het missen der zoo uoodige mede werking van hooger hand, toch door te gaan en werd eindelijk na een vergadering van circa 3 ur»n een commissie gekozen bestaande uit 10 leden, die naar wij hopen er in zal slagen het feest goed en degelijk op pooten te stellen. Op de eerstvolgende vergadering der feestcommissie zal men be sluiten nemen, omtrent den datum waarop het feest zal gehouden worden en zullan de plannen verder worden uiteengezet. Laten wij hopen dat ürunen, vooral waar het een nationaal feest geldt, zijn ouden roem zal weten te handhaven en dit feest dus een schitterend verloop moge hebben. HERPT. Do vlekziekte woedt nog steeds voort onder de varkens. Weer eiechte de gevreesde ziekte een 3-tal slachtoffers. De kegelvereeniging „Door vriendschap te saam verbonden" hield Zondagavond een wedstrijd in het kegelen. De uitslag was als volgt le personeele wedstrijd, 20 ballen. Ie prijs W. Kuis 150 punten 2e Jac. Ant. Verhoeven 142 3e a M. A. v. Korven 134 4e P. J. v. d. Broek 114 5e L. Bnijs Gzn. 114 6e C. de Kort 114 7e N. de Kort 113 Vrije baanwedstrijd, 6 ballen, le prijs Jac. Ant. Verhoeven 52 punten 2e W. Kuijs 50 3e M. A. v. Korven 48 Kampioeosprijs W. v. Sprang met G1 punten in 10 worpen. Er heerschte een gezellige drukte. De harmonie „De Eendracht" gaf een mooi concert wat de feestelijke stemming zeer verhoogde. MOERGESTEL. Naar aanleiding van de vele stroopersdrama's zal alhier een brigade marechaus:ée gestationeerd worden. Heusden, 10 Sept. '13. Serenade. Verschillende omstandigheden beletten in de vorige week de Eanfare „De F. Familie" een attentie te bewijzen aan den Heer Hoek stra bij gelegenheid zijner decoratie. Zondag jl. werd de achterstand ingehaald en hem een serenade gebracht. De president der Fanfare voerde hierbij tevens het woord en het zal den Heer FT. en diens gezin onge twijfeld genoegen hebben gedaan den tolk der gemeentenaren de verzekering te hooren geven van aller onverdeelde instemming met dit eerbewijs. Mogen de wenscben, door den president geuit, voor den IJeer II. in ver vulling gaan. Arm gebroken. Zondag had een kindje uit het gezin van K. op straat het ongeluk te vallen en wel zoo, dat bet daarbij een arm brak. Naar we vernemen is het in het Gasthuis der diaco nessen ter verpleging opgenomen. Reis met hindernis. En der vele wagens, zooals die hier dage lijks passeeren, beladen met honderden nieuwe mandeD, had Maandag bij de R. K. Kerk het ongeluk zijn vracht te verliezen. De straat was natuurlijk bezaaid met manden gelukkig voor den voerman waren aanstonds velen gereed hem de behulpzame hand te bieden, zoodat hij met betrekkelijk weinig oponthoud zijn weg kon vervolgen. Kaatsheuvel, 10 Sept. 1913. Kon. Harm„Apollo" Onze Kon. Harm, „Apollo" is aangezocht a.s. Dinsdag 16 Sept. te Sprang de N. O. feesten met muziek op te luistereD, Het ge zelschap heeft het verzoek aanvaard en 't lijd geen twijfel of Sprang zal tevreden zijn Behalve een concert na afloop van den op tocht zal „Apollo" ook in den stoet 't dorp mede rond trekken. Verg. Fabrikanten. Tegen Donderdagavond zijn alle schoen fabrikanten uitgenoodigd ter vergadering in >Euphonia" Besproken zal worden hoe de fabrikanteu zullen handelen met 't vrijgeven van hun werklui op den dag dat de N. O. feesten alhier zullen gevierd worden. Goed. afgeloopcn. Toen Maandagmorgen de eerste goedereu- tram bij Jac. v. d. Assem weg reed, zag de machinist nog juist tijdig genoeg om te stoppen een alapenden man op de rails liggen. De persoon, van geen ongunstig uiterlijk, had een flesch jenever naast hem liggeD. Toen hij gewekt werd en de flesch hem ontnomen werd, was hij nog kwaad gezind over deze ontvreemding weinig dankbaarheid voor een redding van 't leven RT. O. feesten. Het feestcomité is druk bezig met werk zaamheden op alle gebied. Per strooibiljet en anderszins zijn Kaatsheuvels burgers in gelicht van 't geen in 't plan der commissie ligt. Niets is natuurlijk reeds definitief vast gelegd, doch om steun is van alle zijden gevraagd. Op 'l programma der commissi^ staat als nummer één eeu kinderfeest. Om echter 1000 kinderen te onthalen, is geld, veel geld noodig. De commissie wil trachten een optocht te vormen, waartoe alle Gezel schappen, Corporatie's Bonden, Vereeuigingen Clubs, enz. enz. Particulieren en alle nering doenden worden nitgenoodigd. Ijaat deze groepen, wagens, deputatie's of iets dergelijks formeeren, die mee zullen trekken in dezen optocht, die uiting, moet geven van onze vreugde! Het comité wenscht een illuminatie, zoo mogelijk van de geheele gemeente, waartoe ze een beroep gedaan heeft op alle burgers, die daartoe in staat zijn, om de gevels ban ner huizen te versieren en te verlichten. Zoo de ünantiën het toelaten, ligt bet in hun voornemen piijzen daartoe beschikbaar te stellen. Verder worden alle winkeliers en nering doenden uitgenoodigd mede. te werken om een etalage-wedstrijd, die het aanzien van de gemeente direct veel verhoogd. In een vergadering Zaterdagavond door 't Hoofdcomité gehouden is besloten de voornaamste ingezetenen van ons dorp als leden van een eere-con.ité te benoemen, waarvan de WelEd.Achtb. Heer Burgemeester het voorzitterschap is aangeboden. In de vergadering van Zateidagavond was tevens besloten de gemeente in verschillende wijken te ve^deelen en over die wijken ieder een viertal heeren aan te stellen, als wijk commissie van bijstand, belast met het col lecteeren op een inteekenlijst en de verdere regeling van vei siering of anderzins in de straten of buurten daartoe behoorend. Bijna alle daartoe aangezochte heeren hebben in een vergadering van Dinsdag hun mede werking toegezegd. Reeds deze week zal gecollecteerd worden. Donderdag a.s. zijn de besturen en Pre sidenten van de verschillende ereenigingen in „Apollo" saamgeroepen om te hooren in hoeverre ze in optocht of andere festivitei ten willen meewerken. Tegen Zondagmiddag na de Hoogmis wor den alle heeren zangers of oud zangers van liedertafels en zangkoren, alhier uitgenoodigd ter bijeenkomst in „Euphonia" 't Plan bestaat op den herdenkingsdag eenige nummers voor 't publiek nit te voeren. De bekwamen directeur van „Crescendo" is aangezocht de leiding op zich te nemen, 't welk hij reeds bereidwilig aanvaard heeft. „Hollands Glorie" van Rich. Holl. zal een van de te zingen nummers zijn. 't Zal bij velen nog wel een oude bekende van vroeger wezeD. Allo, Zangers en Oud-Zangers laat je Btern nog een klinken op dien dag. Op aller meewerking wordt gerekend, 't Moet een groot en machtig koor zijn Aan het gemeentebestuur is een rekwest aangeboden, verzoek houdende een subsidie van 300 gld. te verleenen aan de feestcom missie vooral met 't oog op de te houden kinderfeesten.' Nog steun Behalve de giften in 't vorig nummer reeds gemeld mocht de commissie ter viering der N. O. feesten van nog 2 bakkers de heeren J. v. Dun en Verhoeven de toezeg ging voor 300 krentenbroodjes ontvangen voor de kinderfeest? n. Loting. Theodorus M. Arts 15 Leonardus Beunis 2 Leonardus J. Klijn 5 Cornelis van der Lee 11 Antonius J. Leermakers 18 Martinus van Timn 8 Cornelis J. van Mosselveld 3 Bartholomeus van Pelt 1 Andries de Rooij 9 Hermanns J. v. Rijken 13 Lambertus J. van de Sanden 17 Antonius F. J. M. Smits 4 Antonius Snoeren 14 Marinus J, Snoeren 19 Philippus W. Steenbergen 16 Adrianus Verboven 10 Hendrikus van Wanrooij 7 Jacobus H. de Wit 12 Peter J. Beerens 6 LOONOPZAND. Terwijl de gebr. van R. bezig waren te dorschen met de machine, had degene welke de schoven in de machine stak, het ongeluk, zich met een mes, dat hij in de eene hand hield om de banden door te snijden, te verwonden, zoodat een spier van zijne, linkerhand werd doorgesneden. Zijn broeder die doen dat werk overnam, trof bijna onmiddelijk daarna een zelfde lot met dit verschil, dat bij hem een ader werd doorgesneden. Beiden moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. De oorzaak was dat de schoven verward waren, zoolat ze bij het insteken,* eenklaps werden medegerukt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zou het niet erg wenschelijk zijn, dat in de mr. van Coothstraat nu 't er, met het circus Wilke 's-avonds zoo druk is, de lantaarns ook branden. 't Gebeurt bijna nooit dat de lantaarns daar allemaal aan zijn, nu is het echter om verschillende reden noodzakelijk, al moest het steeds zijn. X. Loting. Van een paniek. Het „H. v. A." geeft het volgende scnsationeele verbaal van eeu paniek, dat zich Zondagavond heeft afgespeeld in de menagerie van Bostock op de Geulsche wereldtentoonstelling. Zondagavond deed de heer Davelis, be stuurder der menagerie, de beren hunne oefeningen doen. Hij bevond zich in de kooi met'7 beren in tegenwoordigheid van eene menigte toeschouwers. Alles was goed afgeloopen tot ruim 9' /2 uur. Toen wilde de heer Davelis een der beren op een bankje doen zitten, zooals naar ge woonte. De beer tooude zich koppig de temmer bracht hem met ziju vorkje drie steken toe. De beer sprong op zijde en draaide den heer Davelis deze wendde zich om, om het dier in het oog te houden, doch bij hst om draaien struikelde hij en viel. Hij kon weer opspringen maar viel opnieuw. Dan sprong de beer op hem toe, een tweede beer, die tot'dan tos was blijven staan, sprong ook op hem. De vijf andere roerden zich niet. Eene verschrikkelijke paniek ontstond de toeschouwers huilden, tierden en vluchtten lang» alle kanten. De wilde dieren beten en traj ten hun slachtoffer op verschrikkelijke wijze al brullende. De bewakers waren ongewapend en ver loren min of meer het hoofd in ai dat ge woel het duurde toch niet lang eer zij hunne vorken hadden. Zij slaken dan langs alle kanteu op de twee beren, die eindelijk hun slachtoffer los lieten, maar die kort?, oogenblikken waren voldoende geweest om den ongelukkige doo- delijke wonden toe te brengen. Toen men bij hem kwam ademde hij nog, j maar bij was vreeselijk verminkt. Hij had i diepe wonden aan den arm, het rugeinde en het hoofd. Al zijne kleeren waren van het lichaam gescheurd eu heel zijn lijf was vol diepe krabben, waaruit het bloed gutste. Een heel sluk vleesch was uit zijn rugeiude gescheurd. Op eene burrie werd het slachtoffer naar het Roode Kruis gedragen en daar verzorgd doch het blies weldra den lk&tsten adevn uit. De uitslag van de hedenmorgen alhier gehou- d.en loting voor de gemeente Capelle was als volgt 5 N M v Beek 1 «1 H Hoefnagel 4 C J v d Hoek 11 A Kluijtenaar 10 J Molewijk 0 L v Peer 7 AM Hij ken 5 A F Le Sage 3 C Snijders 2 Chr v Steen 0 A J Verwij meren Van de gemeente Baardwijk: G P v Dijck 11 Fooij H de Gou w M C Maas C W Pullens J C Pullens A M Schoep Van de gemeente Besoijen *2 J N Hooijmaijer 1 P J Hurkmaus 5 O L Hoelofs 6 ütto Goethart 4 II T. v d Ilamme 3 C Madiol (wonende in Amerika) WAALWIJK. 1 A S Aan. 2 L A Kroot. 3 J II Berkelmans. 4 Th P Botermans. 5 A v Vugt. G P v Drunen. 7 W M Verhoofdstad. SLA Maas. 9 A J Muskens. 10 A J de Beer. 11 A J v d Wiel 12 N J P Gragtmans. 13 C J A v d Pennen. 14 II M Rombouts. 15 A P M v Gooi 16 M J Alessie. 17 I, A Spijkerman. 18 A J Kelder. 19 F Kemperman. 20 Jos. v Baal- 21 L J Moonen. 22 II M Dol leken?. 23 A J v Galen. 24 M Itomboiits. BESOIJEN, 9 Sept. De prijs der boter was heden op de markt Uoogste prijs 1 1,41. Laagste prijs t 1,36. Eieren 5 cent per stuk.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 6