Nummer 75 Donderdag 18 September 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. SUNLIGHT De vreemde nicht. öe Verzekeringswetten. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. Zij die zich voor het volgend kwartaal abon- "Ineeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS, ak ers aet ïen ran ial- BINNENLAND." r- je id o, m Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT; 5T- llen k. ten i- Q. e- iji sa ir- in ns st. I an ch n- w iet ;r- ou te :ns te- 'ift ief ad nd cle, aet len is- or- sn- ïen Dg, eet qui eid en eid ?nd die oor )tu- ïdi- de 10 r- De Echo van het Zuiden, Waalwijksclic ei Laiigstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eci., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advkrtbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel. prijs 1,44 pnja nens aren izel de cben mm GEWAARBORGD# OüVERVAlSCHTlf ZONDER CHADElIJKEfii ESTAHDOEElCHl Gedeponeerd] aliug van k en nge- iding, 5291 8 be- E. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." (0) Goede hemel, mejuffrouw, mogo u nimmer opvoeding berouwen, die go me zoo even «schroeft. Indien man u door eene overmatige eederheid onbekend heeft gelaten met het ijden, ja, zelfs met den eeDVondigen tegenspoed, loe zult ge dan rampen dragen, die niet van a afgewend kunnen worden Overigens ver- ttaan wij elkander in dezen kleinen woorden- ilryd niet goed. Gij denkt met afkeer aan de lavernij, en gij roept het beeld opvanketenB die, meer bot vrije Amerika eigen zijn dan bet rade, door u zoo geminachte Europa. Er zijn ieer zachte slavernijen, en ketens, die zeer licht te dragen zijn, en ik denk daarbij aan ▼rouwen, die een huisgezin te besturen, te Terzorgen, te beminnen hebben. Marga schudde bet hoofd. Die slavernij zon mij niet toelachen, die tetens zouden mij niet licht toeschijnen. Ik *n niet voorbereid op de rol, welke de vrouw in eene gewone dienstbode herschept. Gij zult lat zeker wel begrijpen, Mevrouw, wanneer u zeg, dat ik van koken geen verstand iel', evenmin als van de wasch dat ik geen 'onsen stoppen of breien, geen linnengoed of leeren naaien kan. Ik bezit bijgevolg geen 'er talenten, die van eene goede huismoeder n Europa vereischl worden. Mijne studiën zijn in eene andere richting leid, ging zij voort, er over verrukt, dat i zich aan Mevr. de Trévors, die haar van ogenblik tot oogenblik meer antipathie in boezemde in het ongnnstigate daglicht kon 'oorsteilen. Ik heb leeren schrijven, Fransch Q Engelsch spreken, piano spelen maar lecht en zingen op eene, voor mijne toe- oorders folterende wyze. Daarentegen berijd de wildste paarden, ik rook met het meest Ziektewet. De lijdensweg die het wetsontwerp ziekteverzekering heeft moeten gaan (is eigenlijk het rechte woord niet, beter ware hier te spreken van her- en der waarts overslingeren) is oorzaak, dat uit het door de 2e Kamer aangenomen ont werp, het oorspronkelijk ingediende niet is terug te kennen. Of de aangebrachte wijzigingen even zoovele verbeteringen beteekeneD, daarover is men het echter nog gansch oneens. Een ding is echter zekerzooals de wet thans voor ons ligt is het nog een zeer onvolledig stuk werk. Tal van uitvoeringsbesluiten zul len noodig zijn, vóór de wet in werking kan treden, 't Zijn juist die algemeene maatregelen van bestuur, die het voor leeken zoo moeilijk maakt zich eenigs- zins een denkbeeld te vormen, omtrent de werking der verschillende bepalingen, die onderling nauw verband houden evenals bij de Ongevallenwet zullen ver schillende artikels nog bij Kon. Besluit moeten worden aangevuld, vervolledigd, eigenlijk afgewerkt moeten worden. Zooals de titel reeds aangeeft, bedoelt de wet te voorzien in de behoefte van het ontvangen eener uitkeering bij ziekte van een arbeider, die daardoor niet in staat is zijne werkzaamheden te verrich ten. Behalve enkele uitzonderingen vallen alle arbeiders in loondienst bij een on derneming, onder de bepalingen der wet, ook losse arbeiders, wier arbeidsover eenkomst van korteren duur is dan 4 dagen, doch voör hen worden later door de Regeering afzonderlijke bepalingen gemaakt. Op verzoek kan door den Raad van Arbeid vrijstelling van de verzekering worden verleend aan hen, wier dagloon minder dan 40 cent bedraagt en reeds arbeidsongeschikt is bij den aanvang der verzekering. Daarvoor is dan ook be paald dat een verzekerde zich aan een geneeskundig onderzoek moet onderwer pen, waarvoor de R. v. A. een dokter aanwijst. De werkgever draagt de verplichting mogelijke genoegen, en ik kan uitmuntend schieten. Ik heb verleden jaar mijn vader vergezeld op eene reis, die hij door de binnen landen maakte. Gedurende dagen en weken heb ik den rug van mijn wakker paard niet verlaten, boven mij niets ziende dan den blau wen hemel, en ouder my de groene Savanna, niets hoorende dan de echo onzer eigen stem men of het gebrul der wilde beesten. Dat noem ik geluk, want het was het leven in al zijn volheid Mevrouw de Trévors, wier houding ol koeler en koeler werd, zag met stomme ver bazing bet jonge meisje aan, welks gelaat gloeide van opgewondenheid, welks oogen met een wilden glans schitterden. Mijnheer de Trévors, eerst verrast, daarna verrukt, vervolgens verontrust door bet lang durige gesprek, gevoerd tusschen zijne moe der en het jonge meisje, dat hy beminde, was langzamerhand de deur genaderd, waarin de beide vrouwen stonden. Gij komt juist van pasriep Marga, Mevrouw uwe mama wil, naar het mij toe schijnt niet gelooven, dat ik enkele talenten en zekere gewoonten bezit, die geen deel ma ken van de opvoeding der Europeescbe jonge meisjes. Gy kunt hiervan getuigen, ten minste wat de gewoonten aangaat, want gij hebt mij met genoegen zien rooken. Ontsteld zag de jonge man beurtelings Marga en zijne moeder aan. De strenge uitdrukking die thans op het gelaat van Mevr. de Trévors laghet aanvallende streven, waarvan de trekken van het jonge meisje getnigden, de den hem bet ergste verschil van meening ver moeden. Mejuffrouw Holsten schept er soms be hagen in, zegde hij met eeu gesmoorde stem, meeoingen te verkondigen, die zij niet is toe gedaan. Vergeef my, mijnbeer, dat ik u op heeter- daad betrap op eene dwaling, viel Marga hem schielijk in de rede. Niet alleen, dat ik denk, wat ik zeg, maar ik zeg ook wat ik denk. Ik matig mij niet aan, de eigenschappen en deug den te bezitten, die in Europa het model jonge meisjes uitmaken. Ik vreeB echter uw geduld op de proef gesteld te hebben en dat is alweer eene misdaad uit het oogpunt der wellevend- te zorgen, dat de arbeiders welke in zijn dienst zijn, worden ingeschreven bij den R. v. A. binnen welks gebied zijn on derneming is gevestigd, met inachtne ming van den daarvoor gestelden ter mijn van aangifte. De werknemers kun nen ook zelf de aangifte doen, maar de werkgever is verantwoordelijk. De Regeering stelt voor het gebied van eiken Raad van Arbeid depretnien vast, die daarna voor belanghebbenden ter inzage worden gelegd. Bijzondere gevaren voor ziekte zijn natuurlijk op die vaststelling van invloedden Raad van Arbeid is het recht toegekend die premiën tot meer dan de helft te ver- hoogen voor ondernerrfingen die daar voor uithoofde van de wijze waarop ze worclen beheerd, in aanmerking komer Die verhoogde premie komt geheel ten laste van den werkgever. De premiën moeten door den werk gever worden betaald, die echter de helft daarvan op het loon mag inhouden, m. a. w. werkgever en werknemer betalen ieder de heltt in gewone gevallen. De vaststelling der premiën geschiedt naar loonklassen, met gemiddelde loonen volgens onderstaande tabel. Klasse. Dagloon. Gemiddelde. I minder dan f 0.70 f 0.50 II Van f 0.70 tot en met f 0.99 f 0.80 f 1.20 f 1.60 f2 20 f3.00 f4.00 III fl.00 f 1.39 IV f 1.40 5 f 1.89 V f 1.90 f2,49 VI f2,50 f3,49 VII f3,50 of meer Premiebetaling heeft alleen plaats als er loon wordt uitgekeerd. Geniet dus een arbeider ziekengeld, dan is geen premie verschuldigd, evenmin als hij om andere reden geen arbeid verricht, dus geen loon ontvangt. De uitkeering van het ziekengeld vangt aan den derden dag na dien, waarop de arbeidsongeschiktheid ontstond, en duurt ten hoogste zes maanden. Het bedraagt 70 pCt. van het gemiddelde der loon- klasse, waarin de verzekerde was inge deeld bij den aanvang zijner ziekte. Over Zondagen wordt geen ziekengeld uitge keerd. In art. 35 is de Re'geering het recht toe gekend om 't ziekengeld teiug te brengen tot minstens 50 pCt. of op te voeren tot hoogstens 90 pCt. van het loon. Aan- heid. Vergeef het mij, mevronw en sta my toe, dat ik mijnen oom ga opzoeken Marga maakte een bevallige buiging en ver wijderde zicb. Men zag haar weldra te mid den van een groepje jonge lieden een officier bood haar een bloemtuil aan van de eerste rozen van het jaar en het jonge meisje had dien aaugenomen met 't beminnelijkste harer glimlachjes. Met genot ademde zij de geur der bloemen in, nam er eenige en vestigde die aan haren gordel. M. de Trévors volgde dat kleine tooneel met Bomberen blik. Een diepen zucht zjjner moeder riep bem tot de waarheid terug. Robert, zegde zij, dat jonge meisje is af schuwelijk. Welke mijn vree9 ook geweest is, toch zijn de ergste vermoedens nog overtroffen. In 'e hemels naam, moeder, bedwing nwo gevoelenB, fluisterde hij haar zacht toe, ter wijl bij haar zijn arm aanbood, aller oogen zyn op ons gevestigd, eenieder bespiedt ons Al sprekende voerde hij zijne moeder naar eene canapé. Wat afschuwelijke Megera's, zegde hy bij zichzelven, terwyl hij een blik wierp op al die aangezichten, welke naar Mev. de Trévors gewend, hun best deden, medelijden uit te drukken. M. de Trévors deed vergeefsche moeite om bij Marga te komen. Zij was onafgebroken omringd door driedubbele rij jongelingen, welke verblind waren door hare schoonheid en hare rijkdommen. Zij antwoordde op de gezegden, die men tot haar richtte, en zwichtte eindelyk voor die algemeene, dringende ver zoeken door zich naar de piano te begeven. Hare schoone stem, ondersteund door eene voortreffelijke methode, weerklonk breed, welluidend en van af de eerste woorden eener melodie van SchubertDas Meer ergliinzte weit hinaus, heerschte er eene diepe stilte. Ieder luisterde mei ingehouden adem, en toen Marga den slotklank deed hoor en „Die ongelukkige vrouw heeft mij vergiftigd, ver giftigd met hare tranen," toen voer door de aanwezigen eene eigenaardige huivering. Mev. de Trévors sidderde. Welke eene zon derlinge overeenkomstDie onweerstaanbare schoonheid, was zij niet de ongelnkkige vrouw die de ziel van haren zoon vergiftigd had? Had zij hem niet gelokt in hare onverniel- bare banden 'i Zij zag hom voor de schoorsteen vankelijk was de bedoeling dit recht aan den Raad van Arbeid toe te ken nen Bij gedeeltelijke ongeschiktheid kan de Regeering bepalen, dat ook gedeel telijk ziekengeld wordt uitgekeerd. Wordt om de een of andere reden een arbeider die een ongeval heeft ge troffen, uitkeering volgens de Ongeval lenwet geweigerd, dan heeft hij echter wel recht op ziekengeld. Opmerking verdient, dat het voorstel, om de kleine ongevallen onder de Ziektewet te bren gen is geschrapt, zoodat alle ongeval len, zoowel kleine als groote, ook na de eventueele invoering der Ziektewet door de Rijksverzekeringsbank, worden geregeld. De wet voorziet niet in geneeskundi ge hulp niettemin wordt beproeft op den verzekerde sterken drang uit te oefenen, zich die hulp te verschaffen daar in art. 43 en 44 wordt bepaald, dat ce Raad van Arbeid bevoegd is uitkeering van ziekengeld geheel of ge deeltelijk te weigeren, als niet voorzien is in geneeskundige hulp, tenzij aan nemelijk kan gemaakt worden dat het verkrijgen van die hulp onmogelijk was. Uitkeering van ziekengeld kan ook geheel of gedeeltelijk worden geweigerd als de ziekte het gevolg is van eigen schuld of gedrag. In gevallen dat een arbeider, die recht heeft op uitkeering van ziekengeld uit andere hoofde ontvangsten geniet, het zij als loon of anderszins, dan is hij verplicht daarvan mededeeling te doen aan den Raad van Arbeid. Hij ontvangt dan niet meer ziekengeld, dan het ver schil tusschen het werkelijke loon, dat hij genoot toen zijn ziektetoestand in trad en de uitkeeringen in loon of die hij uit anderen hoofde tijdens zijn ziek te ontvangt. Deze bepaling heeft ten doel om dubbele verzekering te voor komen en staat in verband met de bepa lingen der wet op het arbeidscontract. De uitkeeringen geschieden uit een z.g. ziekenkas welke beheerd wordt door een ambtenaar die jaarlijks rekening en verantwoording doet aan het Bestuur van den R.V.A. Voor sluiting van de rekening en dechargeering van den ambtenaar en het Bestuur van den R. V. A. worden de betrekkelijke stukken bij den verze keringsraad ingediend. staan, gretig naar voren gebogen, om toch maar geen enkele noot van dat gezang te ver liezen, zonder, naar het scheen, de herinne ring behouden te hebben aan het oordeel, dat zijne moeder over de vreemdelinge had geveld. De vriendschap, die haar tot dnsver aan Mev. Elfeld verbond, liep op ditzelfde oogen blik ernstig gevaardeze toch richtte zich levendig tot Mev. de Trévors, die naast haar zat. Ik moet verklaren, zegde zij, dat ik nooit een bekoorlijker scbopsel dan die ameri- kaansche heb gezien. „Ieder barer bewegingen verraadt ictelli- gencie, kloekheid, en toch ontbreekt haar geenszins de beminnelijke gratie. Bij ol de onbeduidende poppeD, die om ons geschaard zitten, de gemaaktheid in eigen persoon zijn, steekt zij gunstig ai. „Die jonge vreemdelinge brengt mij als 't ware een stroom van frissche Incht aan, die een benauwde atmosfeer binnendringt. Ja, ja, maar, zegde zy, mijnheer de TrevorB aanziende die naderbij was gekomen, ik heb maar een zoon en ik betreur het, dat bij niet in uwe plaats is. De arme moeder die met hare tranen kampte, drukte krampachtig hare handen tegen elkander, terwijl zij haren zood, be zorgd aanzag. Hy had voor Mevr. Elfeld gebogen, onder het mompelen van eenige onverstaanbare woorden. Mevr. von Bergen, de moeder van de on vergelijkelijke Clara, had zich gekrenkt gevoeld door den algemeenen lof, dien men de vreem delinge met zooveel warmte had toegezwaaid. Zij zou den handschoen opgenomen en de zaak der jonge onbeduidende meisjes verde digd hebben, als... als haar tegenstandster niet Mevr. Elfeld geheeten had, en dus niet een der aanzienlijkste personen nit de stad was. Robert, ik bid, ik bezweer, u zei Mev. de Trevors, toen hy den volgenden dag naar zijne moeder en naar Mevr. Elfeld kwam vragen, zie van dat jonge meisje af. Moeder, ge beoordeelt, haar verkeerd. Het is een bedorven kind, ik erken het, be dorven door een ondoordachten vader, die Blechts bet tegenwoordige voor oogen had, zonder de gevolgen van zijne zwakheid te In de ziekenkas worden alle ontvang sten gestort terwijl alle uitgaven, die de uitvoering der wet vordert ten hare las te komeQ, voorzoover die niet door het Rijk worden geleden, als salarissen enz. Naast de verplichte verzekering in de wet omschreven, bestaat er ook nog ge legenheid tot vrijwillige toetreding. Er zullen namelijk gevallen voorkomen dat sommige arbeiders, niet onder de wet vallen, b. v. zij wier loon de bepaalde grens overschrijdt, die tijdelijk zonder betrekking zijn en de losse arbeiders die vandaag hier en morgen weer daar werken. Verzekert een arbeider zich vrijwillig dan kan hij zelf de loonklasse aanwijzen waarin hij wenschi te worden ingedeeld. Hij moet echter zelf de geheele premie betalen tenzij hij onder de Ongevallen wet valt, in welk geval hij bevoegd is de helft der premie van zijn werkgever terug te vorderen. Behalve de ziekteverzekering onder het beheer van den Raad van Arbeid, kan ook door particuliere ziekenfondsen daarin worden voorzien. Als belangrijk onderdeel van de geheele regeling zul len we in een volgend artikel daarvan een overzicht geven- K. De roode vlag op een Nederlandsch oorlogschip. Volgens een bericht in het »Ankerc heeft Zondag 7 September j.l. geduren de een half uur een roode vlag gewap perd van het in de haven te Nieuwediep liggend Nederlandsche oorlogsschip >Heemskerckt. Deze vlag werd gehe- schen door een marinier met de opzet telijke bedoeling om uit den dienst te komen. Reeds lang had hij zijn plan beraamd en Zondag 7 September j.l. toen de heele équipage in het beneden schip was, haalde hij de Nederlandsche vlag neet^tm heesch de roode. Toen dit geschied wasT'bleef hij er kalm onder zitten en ging een exemplaar lezen van >de Wapens neder*, het orgaan van de anti-militaristische vereeniging in Nederland, tot eindelijk de officier van de wacht kwam, die de roode vlag overwegenmaar bet is een kind, dat gevoel bezit en eene edele ziel beeft. Zij is vatbaar voor alle edelmoedige gewaarwordingen, en zal zich desnoods opofferingen weten op te leggen, in plaats van ze te doen drukken op allen, die haar omgeven. De hartslocht verblindt u, Robert. GjJ ziet licht, waar slechts eene lichte duisternis heerscht. Gij ziet haar niet zooals zij is, maar wel zooals gij haar zondt wenschen Eene vrouw beoordeelt altijd juister eene andere vrouw. Gij, mannen gij bezit minder door zicht dan wij, en gij zijt daarenboven maar al te zeer geneigd om aan een schoon gezichtje alle mogelijke deugden toe te kennen. En toch, gelooft gij niet, moeder, dat gij integendeel, onder den invloed zit van die eigenaardige Boort van afkeer, welke dikwijls het jonge meiBje inboezemt dat door eenen, door zijne moeder innig geliefden zoon bemind wordt 'l Die onderstelling is even verkeerd als onbillijk, üf zoudt ge denkon dat nwe vrouw wie zy ook mocht zijn. in mij eene vijandin zou vinden, in mij, die van dien dag af, dat ge het levenslicht zaagt, geene aDdere ge dachte bod, dan die aan uw geluk. O, mijn zoon, zegde zy, terwyl de traDen haar langs de wangen biggelden. Voor wien heb ik zooveel pijnlijke ontberingen doorstaan, aan wien heb ik al de kloppingen van mijn hart gewijd, voor wien heb ik overdag gewerkt en 's nachts de slapeloosheid verdragen Ik was een ge lukkig kiod en later eene gelukkige echtge— nootedrie dagen waren voldoende om myn gelukte verwoesten, eene longontsteking sleepte uwen vader in den bloei der jaren ten grave. Ik stond met u, toen gij nog een kind van vier jaar waart, en uwe zuster in mijne armen aan zyn sterfbed. Vraag mij niet, wat ik ge leden heb, toen ik tot het bewustzijn kwam, dat ik moest leven en kampen indien ik ver mijden wilde, dat mijne kinderen tot verval geraakten. Noblesse oblige, myn zoon, en uit die overtuiging is het, dat ik al mijn moed heb geput, gy wanrt mijne vreugd, mijne hoop. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1