Daar komt ZIJ Erdal N. van Blerk, Syndetikon Per tube f0,10. Zijden Trijp, Lees dit ONS BECL4MË PAKKET. ONZE RECLAME PHONOGRAPH Gemengd Nieuws Kleine Advertentiën. Advertentiën. Van Blerk's BRANDKASTEN. lijmt alles Firma WED TIELEN. Korte berichten. SPOEDSPOED! BISSSH-HOS&O&S D&MBS-EOS&OSH A. van der Woude Rz. deed neerhalen en den man in arrest liet stellen. Tweede Kamer. De Haagsche corr. van de >Tel.« •meent definitief te kunnen mededeelen inzake de voorzittersnominatie voor de Tweede Kamer dat Dinsdagavond in de bijeenkomst der vrijzinnige fracties een poging zal worden gedaan om jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, afgevaardig de voor Gouda, als eerste candidaat der vrijzinnigen aangewezen te krijgen. Het is echter zeer twijfelachtig, of de heer Vau Doorn een candidaat wil aan vaarden. Voorts blijven mr. R. J. H. Patijn en mr. D. Fock. in aanmerking komen. Al deze heereo zijn Unie-liberaal. Wat de tweede candidaat betreft zijn de vrijzinnigen op 't oogenblik verdeeld. Een deel van hen wil daarvoor een sociaal-democraat, een ander wenscht echter jhr. mr. O. van Nispen tot Seve- naer, den afgetreden katholieken voor zitter. Het vertrek. Na een drukke feestweek heeft H. M. de Koningin Amsterdam weer verlateD Een groote menigte had zich gisteren morgen op den Dam langs het Dam rak verzameld, om het vertrek bij te wonen van de Koninklijke familie. 'Ie kwart voor tien, onder het spelen van het Wilhelmus* door de kapel der ma riniers, namen H- M. de Koningin, Prin ses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik in het a la Daumont bespannen rijtuig plaats. Voorafgegaan door een peleton huzaren werd naar het Centraal-station gereden. De menigte juichte de Konink lijke familie hartelijk toe. Aan het station onderhield H. M. zich nog eenige oogenb'ikken met den burgemeester jhr. mr. dr. Röell, waarna de trein met de Koninklijke famlllete 10 uur vertrok. Intern- burea voor statistiek De correspondent van de ,.N. R. Crt* te Weenen meldt Het congres voor statistiek heeft tot de oprichting van een internationaal statistisch bureau besloten, dat in Den Haag zal gevestigd worden. Prof. Ver rijn Stuart heeft verklaard, dat dit bu- rau een subsidie van de Nederlandsche regeering zou krijgen en materlëelen steun van de gemeente Den Haag. Op die wijze wordt ons land verrijkt met een internationaal instituut van groote beteekenis. Landbouwtentoonstelling te Scheveningen. De nationale en internationale land bouwtentoonstelling te Scheveningen is gisteren gesloten. Het aantal bezoekers wordt, volgens de »N. R. Ct.« geschat op ruim 300.000. Zondag, toen de tentoonstelling weer van 1 tot 5 uur'voor een kwartje was te bezichtigen waren er een 25,000 per senen op het terrein. Ook gisteren was het er druk. In de ochtenduren werden de paarden uit de verschillende klassen voorgebracht. Gisternamiddag is er een concours gehouden aan het laatste nummer namen Noordbrabanters deel en ze won nen. Ziet maar Concours eenspannen dekhengsten, onvoorwaardelijk goedgekeurd voor het dekseizoen 1913, hoogte 1,60 M. of meer. lste prijs Prince d'Ossendrecht, van de wed. C. Mattheeussens eu Zonen, te Ossendrecht2e prijs, César de Ter- leenen, van mr. A. J. L. M. van Gils«, te Roosendaal3e prijs, Leopold, van H. A. Pauwen, te West-Pannerden 4e prijs, Joli Coeur du Fosteau, van de Vereen, tot verbetering van het paar denras te Steenbergen-Dinteloord5e prijzen, Milan van Joh. Lamers te Elden en Tlburce d'Ossendrecht, van de wed. C. Mattheeussens en Zonen, te Ossen drecht. Concours tweespannen merriën of ruins, le prijs, Colline, van J. H. Koop- mans te Steenbergen2e prijs Oualité de Maasbuij, van Vincen van Gllse-van Loon te Roosendaal3e prijs Mirza, van V. L. Willemsen te Ossendrecht. Bij 't concours voor gedekte merriën, hoogte minstens 1,54 M. tot beneden I,60 M. behaald >Auna« van D. van Buuren te Meeuwen den 4en prijs. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in de maand Augustus f 14,363,147 opgebracht of een groot half mlllioen meer dan in Augustus van het vorig jaar. Dit accres is geheel te danken aan de successie rechten, die f 586,000 vooruitgingen. De directe belastingen bleven ditmaal aanmerkelijk achter, daarentegen ging de suikeraccijns f 243,000 vooruit. Over de eerste acht maanden is nu ontvangen f 127,502,384, terwijl in het zelfde tijdvak van 1912 de opbrengst f 119,728,220 was, zoodat de vermeer dering, vergeleken bij verleden jaar, thans reeds bedraagt f 7,774,164. Tournee Van de Kribbe tot het Kruis". Begin October zal de tournée van bovenstaanden historischen film aan vangen. Deze film, onder alle opzichten aan bevelenswaardig, staat zoowel wat het onderwerp als de ensceneering betreft, oneindig veel hooger dan andere, zelfs beroemde en veel geprezen films. Van dezeo film kan getuigd worden, dat hierin bereikt is het hoogste, wat tot op dit oogenblik op cinematograp- hisch gebied is tot stand gebracht. Omtrent de opvoering zelve, waarmede, na de succesvolle proeve te Amsterdam, thans te Rotterdam wordt begonnen, vernemen wij, dat voor het vocaal ge deelte mejuffr. Marie van der Vijver, leerares in den solozang te 's Graven- hage en diregente van het koor voor den Volkszang, de leiding op zich heeft ge nomen, terwijl mejuffrouw Betsy van Wijk, concertzangeres te Berlijn, als so liste aan deze tournée is verbonden De orkestbegeleiding zal geschieden door eerste krachten. Het geheel staat onder leiding van een manager, die reeds meermalen be wijzen heeft gegeven, een uitstekend leider te zijn. Voor het decoratief gedeelte zorgt de heer J. J. Poutsman, chef-decorateur van den grooten schouwburg te Rotterdam. De reclame voor dezen film is opge dragen aan her reclamebureau »Studio" ter zelfde stede. Ongetwijfeld zal deze film, waaraan zulke krachten zich wijden, een pracht volle opvoering te genieten geven. Hevig vernet tegen de politie. Te Rozendaal is naar »De Grond wet meldt bij een bloedige vechtpartij, ernstig verzet tegen de politie gepleegd' Het blad schrijft De gebroeders J. en L. De Tree had den het reeds lang op den zoon van zekeren P. Vromans gemunt. Reeds vroeger hadden genoemde peF snoen twist gehad en daarbij waren eenige klappen gevallen, na dien tijd was de verhouding van dien aard, dat vooral de gebr. De Tree geen enkel oogenblik lieten voorbijgaan om er Vromans tus- schen te nemen. Donderdagavond om 11 uur kwamen de gebr. De Tree goed aangeschoten door de straat waar V. woont en vecht lustig als ze waren, besloten ze nog eens eventjes den zoon van Vromans >aan stukken te reepen*, door bij zijn vader, bij wien hij inwoont, de deur, die reeds op nachtslot was, in te stampen. In de kamer waren nog aanwezig de moed*r, een gehuwde dochter en de vader, deze laatste was echter reeds zoover ontkleed om naar bed te gaan, terwijl de jonge Vromans, waarom het eigenlijk te doen was, reeds te bed lag De ruwe kerels drongen de kamer binnen, sloegen de moeder, die naar voren kwam, tegen de kast omhoog, rammelden eenige meubelen tot stukkea en pakten ten laatste den ouden Vromans bij de keel, hem bedreigend »kapot« te maken, wanneer hij niet zei, waar zijn zoon was. Deze laatste, die van uit zijn bedstede de gebr. De Tree had zien binnenkomen was ongemerkt in zijn nachtgoed uit zijn bed geslopen en blootvoets naar de po litiewacht in de nabijheid gesneld. Ondertusschen ging de wreede mis handeling op den ouden man met des te meer woede voort. Half geworgd smakte men hem op een stoel neer, zoodat dit meubel als 'n kar tonnen doos in elkaar zakte. Onder afschuwelijk gevloek en alles wat onder hun bereik was verbrijzelend, wilden ze juist weer de straat opgaan, toen de agenten van politie Clement en v. Baal verschenen en den grootsten schreeuwer, Louis De Tree, beetpakten. Dat was echter voor broer Jan te veel als een razend dier schreeuwde hij langs de straat zoodat de bewoners der naast gelegen huizen naar buiten storm den dat die politie-agenten >kapot« moesten en de daad bij het woord voe gend, haalde hij zijn mes voor den dag en stormde op Clement af. Deze, 't gevaar inziende, liet zijn ar restant los, trok zijn sabel en gaf daarmee Jan De Tree een klap, dat hij achter over op straat rolde. Juist op dit oogenblik kwam de agent van politie Hack, in burgerkleereo, daar hij dien dag vrij van dienst was en on gewapend zijn makkers te hulp. Uit eenige naburige café's kwam nu een groot,aantal beruchte personen de vechtenden te hulp. Voortdurend moesten de beide agen ten met hun sabels de kerels de messen uit hun handen slaan of zich tegen een algemeenen overval beschermen. Plotseling werd de agent Hack, door een 5-tal kerels van achteren besprongen en voorover op den grond gesmakt. Dit ziende kwam de agent Clement zijn makker te hulp met getrokken sabel sloeg hij de vechtenden links en rechts van zich af en bukkend wilde hij juist den agent Hack oprichten, toen Clement door Jan De Tree, die inmiddels weer was opgestaan, van achter werd vastge grepen. Hij klemde het hoofd van den politie man tusschen zijn linkerarm en haalde toen met zijn mes over de keel, langs achter over den hals, tot aan den mond een snee, die ruim 20 c.M. lang was. Het bloed spoot met geweld uit deze afschuwelijke wonde en Clement, versuft en voelend dat hij ernstig geraakt was, strompelde naar de politiewacht, terwijl de dader, Jan De Tree, het hazenpad koos. Ondertusschen had de agent v. Baal ook heel wat moeite om zijn aanvallers van 't lijf te houden. Zijn jas werd langs alle kanten aan fiardes gesneden en onder het aanhoudend gebrulze motten alle drie kapot" vielen ze voortdurend op hem aan. terwijl de agent Hack het ook weer te kwaad kreeg. 't Was alleen aan een uniformknoop te danken of ook v. Baal had den ge- nadestoot gekregen. Een der kerels sneed hem met zijn mes over den buik, dat zijn kleereo tot op het lichaam werden doorgesneden, doch juist waar de snede het ergste aankwam, stuitte deze af op den uni formknoop- Toen alle meenden hun mannetje goed geraakt te hebben, vluchten ze weg en bleef alleen nog Louis De Tree over, die nog steeds door den agent Hack werd vastgehouden. Goed geboeid werd hij onder 't geloei van nog eenige wegloopende vechters bazen door Hack en v. Baal opgebracht, toen onderweg de agent Hack voelde, dat hem iets warms over 't lichaam stroomde Hij stak zijn hand tusschen zijn vest en bemerkte toen eerst, dat deze vol bloed was. Even later kreeg hij door het gaan ook steekkrampen in de rechterzijde, met het gevolg, dat hij zoodra mogelijk naar den politiepost snelde teneinde daar een onderzoek in te stellen en verbonden te worden. Daar zag men toen ook den agent Clement zitten, afschuwelijk bloedend en met een wonde zoo afzichtelijk, dat de omstanders niet anders dachten of de dood zou weldra intreden. Gelukkig waren spoedig de genees- heeren v. Dillen en Lemmens aanwezig, die de gekwetsten terstond verbonden en verzorgde. Daarbij bleek, dat Clement wel een lange en zeer breede snee over den hals had, maar betrekkelijk niet diep, zoodat geen slagader geraakt was. De agent Hack had een tamelijke diepen steek in de rechterzij, tusschen de tweede en derde rib, beiden wonden bleken gelukkig niet levensgevaarlijk. Ondertusschen was ook de maréchaus- seé gewaarschuwd en werd omsteeks 12 uur Jan De Tree van zijn bed gelicht en naar deo politiepost overgebracht. Daar bleek, dat deze verschrikkelijk door sabelhouwen was toegetakeld. Voorop op zijn hoofd had hij een breede, lange snee, waarvoor ook ondertusschen ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Daarbij schijnen twee sabelhou wen hem van zijn geestvermogen beroofd te hebben, tenminste hij houdt zich na dien zoo. Hij weigert alle voedsel, geeft aan niemand eenig antwoord, brult den geheelen dag en nacht dat men het bulten het arrestantenlokaal kan hooren bevuilt zich voortdurend en is totaal onhan delbaar, zoodat men hem, op advies der geneesheereo, naar 't Gasthuis heeft overgebracht. Door de maréchausseé is later nog als een der hoofddaders opgebracht ze kere A. B. De gewonde politieagenten maken het thans naar omstandigheden vrij wel. De agenten Clement, Van Baal en Hack, die zoo koelbloedig, zonder eenlg wapen zijn bedreigde makkers te hulp kwam, mochten van tal van autoriteiten, w. o. de burgemeester en van zeer vele ingezetenen treffende bewijzen van sym pathie ondervinden. Moord op een Jachtopziener. Om trent den moord op den jachtopziener Boers te Diever (Drenthe) vernemen we nog, dat de verslagene zich Zaterdag morgen om 4 uur in gezelschap van den rijksveldwachter Jaarda te Leggeloo en diens zwager in het Dieverveld bevond. Eenigen trjd later verliet Boers z: n metgezellen om zich naar Diever te begeveD, waar de voornoemde Rijksveld wachter om 6 uur zijn lijk vond- Hij was door een schot in het achterhoofd getroffen. Als vermoedelijke dader is gearresteerd de gepenslonneerde O -I. militair J. B. Boers laat een vrouw en drie jeugdige kindeten na. Doodgedtukt. Men meldt uit Eist Hedenavond werd hier bij het rangeeren de rangeerder van Boven, een oppassend huisvader van een groot gezin, tusschen de buffers doodgedrukt. Vergiftiging P Gisteren vertrok het parket van de arrondissements-rechtbank te Breda met twee geneesheeren naar Moerdijk. Een daar wonende vrouw is onder de verdenking haar man vergiftigd te hebben, naar het huis van Bewaring te Breda vervoerd. De toestand van den inspecteur van politie Erkens, die bij de arrestatie van eenige individuen eenige messteken op liep is vrijwel. Die van Schut, portier van het Chris telijk Te Huis, welke den oud wacht meester Hagenauer, was ter hulp gesneld, is minder gunstig. Deze heeft nog al veel bloedverlies gehad. Drie personen werden gearresteerd, n.l. de gebroeders Thomastwee per- om wier kleine voetjes het glanzende leder zoo elegant zit. Zij gebruikt zeker Schoencrême Zwart Geel Bruin. sonen zijn nog voortvluchtig. Aanvaring in den Nieuwen Waterweg. Men seiut uit Hoek van Holland Het binnenkomende Engelsche stoom schip Mavis en het uitgaande Duitsche schip Colmar zijn tijdens den mist bij Maassluis in aanvaring gekomen. Het eerste schip is gezonken, doch de bemanning werd gered, behalve de Hollandsche passagier Schadee, die zich aan boord bevond en verdronk. De Colmar is met ingedeukten boog opgestoomd naar Rotterdam. Tragische dood van een inbreker. Te Brussel werd een agent op den Boulevard Botanique door een wande laar er attent op gemaakt, dat hij een man over het dak van een huis bad zien binnen klimmen. Een onderzoek werd ingesteld en toen de politie op de derde verdieping kwam vond zij een der deuren gesloten. Zij trapte ze in en zag toen een man op het vensterkozijn zitten. Bij het zien van de politie loste de man een aantal schoten, zonder evenwel iemand te tref fen. De agenten maakten daarop gebruik van hun wapens, wat tengevolge had, dat de man uit het raam viel. Zijn ver minkt lijk werd op de trottoir gevonden. In zijn kleederen had hij een aantal vaJsche sleutels, chloroform, een dolk, twee geladen revolvers, maar geen pa pieren, wa-ruit men zijn indentiteit kon vaststellen. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat bij een sneeuwstorm, die in de stad en omgeving veel onheil heeft aangericht. 17 scholieren, die een uitstapje in het gebergte maakten, zijn omgekomen. Te Erfurt is brand ontstaan, door dien een beschonken koetsier in zijn woning de olielamp omwierp. Twee meisjes van een jaar en van vier jaar, zijn dochtertjes, kwamen in de vlammen om. Op den jachtopziener v. H. te Leende (N.-Br.) is gisternacht door stroopers geschoten. Zijn toestand is bedenkelijk. Te Tongelre is Maandag een kind van 14 maanden van den schilder C. Cuyten in een kuip met water verdron ken. Te Aamsweer, bij Delfzijl, is gis teren de boerenknecht J. W. door het op hol slaan van een paard, onder een wagen geraakt en kort daarop overleden. Vanmorgen is het lijk van J. K. uit Dordrecht te Sliodrecht opgevischt. Gisteren is te Herwijnen uit de Waal het lijk opgevischt van een onbe kend manspersoon. De leeftijd van den verdronkene is naar schatting 45 tot 50 jaar. Bij de familie is uit Assen bericht ontvangen over de verblijfplaats van den sedert 4 Sept. j.l. spoorloos verdwenen D. K melkslijter te Reeuwijk. GEVRAAGD een paar flinke VENTERS voor den verhoop van briketten. Zich te ver voegen bij de Firma VERBUNT VaN OVERBEEK, Waaldijk. 5280 TE KOOP: Een bruin gestroomde Hollandscbe Herdershond, 1 jaar oud, ren, prachtig gebouwd. Te bevragen hij M. DIDDEN, Agent van Politie, Waalwijk. 5289 TE KOOP een BROODWAGEN ingericht voor hondenkar, in zeer goe den staat verkeerend. Brieven bureau van dit blad, onder no. der advertentie 5277 BILLIJK TE KOOP: 6 mooie ruime laaf kuipen lang 1,90 breed 1,25, diep 1,86 M8 binnenwerk?. 2 met ronde bodems voor drijfLven. 5295 W. L. H. VAN H1LST. Gelegenheid tot het storten van RUN of PUIN aangeboden. 5296 W. H. L. VAN HILST. Waarborgen tegen BRAND ec INBRAAK Vraagt offerte. 1139 Brandkastenfabriek. TILBURG TE KOOP plm. 700 Ko. prima afkomstig van de S.S. Maatschappij voor den spotprijs van 60 cent per kilo, bij afname van minstens 10 kilo. Bij partij 10 pCt. korting. Te bevragen bij F. VAN RIEL-Dijkmans Lange Nieuwstraat 217, Tilburg. 5212 Die zicb een goed Nikkel met prachtige nikkelen Ketting wenschtaan te schaffen, zende postwissel a f 2,50o een in veel beter kwal. h f 3,75 en voor een met Halskoordje f 2,75. Toezending franco Een Anzicht-Album in prachtband groot 24 bij 26 cM., inhoud 200 stuks, r Een Panorama Spiegel, verrassend voo, iedereen die er prentbriefkaarten op nahoudt Voor den spiegel geplaatst, verkrijgt men een verrassend effect. Twaalf mooie Haai ten voor Album en Spiegels Eeu practische soliede Vulpenhouder met reserve penneu in Rood-Etui. Een mooi Boek in prachtband met fijne platen in kleurendruk. Verhalen voor de jeugd78 bladz. Een Postzegel-Album met afbeeldin gen der verschillende landen, zeer geschikt ter verzameling van postzegels. Een Potlood, sigaarmodel. Nieuw Een mooi Gezelschapsspel, verpakt in een doos. Een Trillerfluit. NieuwVoor onze lieveling. Dit Pakket inhoudende 20 stuks, franco tegen postwissel f 2.50, daarop behalve dui delijk de naam en woonplaats staat ^Re* clame-Pakket*. kost slechts f 3.50. Hierbij Muziek-Zang of Voordrachten 60 ct. per nummer. Rijke keuze Gramaphones en Platen. Groot Hollandsch Repertoir, zeldzaam mooi, dubbel bespeelbaar le kwal. f 1.50 Kerkstraat 137-140, Zwartsluis. Interc. Telefoon No. 4. 641 Ter nateekenintr 5291 f—mrnmmmmtmmm» -y D

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2