Tweede Blad. De opening der Staten-Generaal. Provinciaal Nieuws. NUMMER 75. DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1913. 36e JAARGANG. Gisterenmiddag heeft wederom H.M. de koningin in persoon de nieuwe zitting der Staten-Generaal de eerste der nieuwe wetgevende periode geopend. Met den gebruikelijken, schitterenden en luisterrijken hofstaatbegaf de koningin zich van het koninklijk paleis naar de Ridderzaal, waar de opening der zitting plaats had en waar zij bij aankomst door een commissie uit de beide Kamers werd ontvangen en naar den troon geleid. Hier las de koningin met haar heldere, klankrijke stem de volgende Mijne Heeren. liet verheugt Mij weder in uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogendheden waren in het afgeloopen jaar weder van even vriendschappelijken aard als in het vorige. De toestand van land- en tuinbouw alsmede die der veehouderij bleef guns tig. Het mond en klauwzeer Ran als ge weken worden beschouwd. Handel en nijverheid ontwikkelden zich ook in het afgeloopen jaar over het algemeen op zeer bevredigende wijze. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw toe de resultaten van het scheepvaart bedrijf waren gunstig. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn behoudens enkele uitzonderingen bevredigend De West-Indische koloniën bleven van rampen als waarvan in het vorig jaar werd gewaagd, gespaard. De voortdurende vooruitgang van den algemeenen toestand in Nederlandsch- Indlë stemt tot groote voldoening. Met leedwezen moet vermeld worden dat de pest in verschillende gewesten op Java ondanks de krachtige pogingen tot onderdrukking nog steeds slacht offers eischt- De gunstige berichten uit Atjeh wet tigen de verwachting, dat in de naaste toekomst het militair bestuur aldaar ge heel door burgerlijk bestuur Zal kunnen worden vervangen. Burgerlijke en militaire landsdienaren vervullen hunne taak hier te lande en in de koloniën op lofwaardige wijze. Naast de behandeling van reeds aan hangige wetsvoorstellen zullen nieuwe voorstellen tot wettelijke voorzieningen uwe aaDdacht vragen. Grondwetsherziening tot toekenning van het kiesrecht, behoudens vast te stellen, uitsluitingen, aan alle mannelijke Nederlanders van een te bepalen leeftijd en tot wegneming der grondwettelijke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen, zal onverwijld worden voorbereid. Ik stel mij voor aan eene staats-com- missie het onderzoek op te dragen, in hoever eene algemeen be vredigende re geling mogelijk is ter zake van de sub- sidieering van het bijzonder onderwijs en de voorwaarden welke daaraan ver bonden moeten worden. Indiening van een wetsontwerp tot het kosteloos verleenen van ouderdomsrente aan behoeftige zeventigjarigen, die ge durende een te bepalen termijn geen ondersteuning genoten van eene instel ling van weldadigheid, kan in den loop van deze zitting worden te gemoet gezien. Wetsontwerpen tot vereenvoudiging van de Invaliditeitswet en de Radenwet alsmede tot het toekennen van een recht ook op geneeskundige hulp aan de ver zekerden krachtens de Ziektewet worden voorbereid. De toestand van 's lands geldmidde len eischten dringend voorziening. Ook bij zuinig beheer is de stijging, welke bij voortduring in de opbrengst der belastingen valt waar te nemen, niet voldoende om in de behoeften der schatkist te voorzien. Onafhankelijk van de in uitzicht ge stelde sociale maatregelen eischen eeni- ge in vorige zittingen aangenomen wet ten reeds nieuwe middelen. Uwe medewerking zal allereerst wor den gevraagd tot vaststelling van eene algemeene inkomstenbelasting en tot wijziging en verhooging der successie belasting. Het ligt in het voornemen de spoe dige indiening van een ontwerp tot al- geheele herziening vau het wetboek van strafvordering te bevorderen. Ten behoeve van de verdediging van Nederlandsch-Indië zal de aanbouw worden voorgesteld van een slag schip ten laste van de Indische geld middelen. De reorganisatie der levende strijd krachten, die na de invoering der nieu we Militiewet en in aansluiting aan die wet werd ter hand genomen, zal eerlang worden voltooid. Met de voorziening in de behoeften betreffende de uitrusting en de verple ging van het leger zal worden voortge gaan. Eene herziening van de bestaande wettelijke regeling ten aanzien van het verlofskader is in voorbereiding. Op de noodzakelijkheid om eene uitbreiding van dat kader ook in de hoogere officiers rangen in de toekomst te verzekeren blijft daarbij de aandacht gevestigd. Ik acht den tijd gekomen om de af sluiting en droogmaking van de Zuider zee te ondernemen. Verbetering van den waterstaatkundigen toestand der omlig gende provinciën uitbreiding van grond gebied en blijvende vermeerdering van arbeidsgelegenheid zullen daarvan het gevolg zijn. Een wetsontwerp tot uit voering van die afsluiting en gedeelte lijke droogmaking zal u worden aange boden. Met uwe medewerking hoopt de regee ring de laatste overblijfselen van de vordering van heerendiensten op Java en Madoera weg te nemen. De regeering oordeelt het hare roeping ook in de koloniën de volkswelvaart te verheffen en aan te kweeken het besef van saamhoorigheid van moederland en koloniën en van al de bewoners dezer gebiedsdeelen. Zij zal haar doel nastre ven door bevordering der volksopvoe ding, zich aanpassende aan de behoefte der verschillende groepen, waaruit de bevolking in Nederlandsch-Indië bestaat en opwekkende tot verdraagzaamheid op het gebied van den godsdienst en on derlinge waardeering der rassen. Moge Gods zegen op uw veelomvat- tenden arbeid rusten I Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Bruidjes. Rijtuig Hoofd-comité. Schooljongens. Geuzenvendel. Gevormd uit leden van Patrimonium. Historische voorstelling (de Prins enz.) Eveneens leden van Patrimonium. Leden van Patrimonium. Muziekcorps „Sireoa." Wagen 1813—1918. Versierde damesfietsen. Zangkoor „Zanglust.' Bruidjes. Rijtuig Commissieleden. Landbouw-wagen. Versierde heerenfietsen. Historisch gezin 1818. Gardes d'honneur. In ons volgend nummer hopen we eenige stemmen uit de grootere pers te geven over deze troonrede. Thans ont breekt ons alle plaatsruimte daarvoor. TE SPRANG. Toeu gisterenmorgen teu 8 uur koeriers te paard de reveilie bliezen en de klokken hun vroolijk gebim-bam lieten hooreu, stond hoog aan den hemel de oranje-zon en goot haar goud-gele stralen over onze in feestdos gehulde gemeente uit. Onse in feestdos gehulde gemeente zeggen wij en waarlijk, overal waren versieringen aaugebracht en hier en daar eerepoorten geplaatst. De commissie heeft alles in het werk gesteld om de gemeente niet alleen over dag, doch ook 's avonds een feestelijk aanzien te gewen en laten wij het mnar aanstonds zeggen, zij is er ten volle in ge slaagd. Aan het Oosteiud waren aan lange met mast en heibloemen bekleede draden lam pions aangebracht terwijl hier en daar de gevels van huizen prachtig waren versierd. Nog voor den Tilburgschen weg was een eerepoort geplaatst die er zeer keurig uitzag. Het café van den heer J. Klis was heel aardig met groen en bloemen versierd, vooral de gasverlichting was mooi. De tuin was als in een lusthof herschapen. Overal waren groen en bloemen en veelkleurige lampions aangebracht. Om den hoek, even voor de kerk, stoud een reuzen-eerepoort. Onder den boog zelf hing een kunstig in elkaar gevlochten kroon. Bij den stalhouder van den Broek was een magnifieke versiering aangebracht die van groote kunstzin getuigde. Aan het raadhuis was boven het balkon een gap-illuminatie aangebracht, wat vooral 's avonds zeer mooi voldeed. Voor de woniüg van den heer J. vud Schuppen prijkte wederom een eerepoort. Aan de eene zijde was een groote W van licht aangebracht en aan de andere zijde een mooi vers. De boog voorbij de Spraugscbe pad was eveneens aardig evenals die voor het huis van den heer Verhoeven en voor de greus van Vrijh.-Cappel. Om S'/a uur werd de optocht samengesteld. Toen de verschillende wagens kwamen aangereden, was al aanstonds tezieD, dat de stoet schitterend zou ziju. Te ongeveer half tien uur kwam het rijtuig met den Prius (de heer R. Spierings dat door eenige ruiters was afgehaald en waarin ook van Hogendorp (de heer G. v. d. Hoven) vau Limburg Styrum (de heer B. Schiedon) en van Duin van Maasdam (de heer A. Hoevenaars) plaats hadden ge nomen, aan en nam weldra onder luie gejuich en hoerageroep der honderden, in den stoet plaats, die zich langzaam in be weging zette. De volgorde daarvan was als volgt: 1. Gardes d'honneur. 2. Bakkerswagen Coöperatie ^Broederhulp. 8. Rijwielclub ^Juliana/ 4. Rijtuigen Burgemeester en Wethouders eu Raadsleden. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. De wagens wareu allen even keurig en smaakvol en trokken aller aandacht. Vooral het huishouden van een schoen maker in 1813 was leuk. Op een wagen was een huisje van riet en stroo gebouwd. Aan de eene. zijde stond de kachel en aan den anderen kant de werkstoel waaraan vader met z'n drie zoons lustig zaten te werkeu. Moeder de vrouw was met haar jongste telg, die in een wieg lag en erg lastig scheen, druk bezig. De kleine bengel huilde aanhoudend, had last vau de tandjes waaroor moeder hem maar zoo nu en dan een dof, gesopt iu suikerpardon, brandewijn, gaf. Dej bengel was dan weer zoet en glunderde guitig alsof hij wilde zeggen dat heb ik toch weer. Onnoodig te zeggen dat deze wagen den lachlust opwekte vau eeu ieder. En het kon niet andersDe verstoktste boer, ook al had hij nog zoo'n kiespijn, moest er mee lachen dat hij er van schuddebolde. Aan het Raadhuis gekomen, werd den Prins aldaar door den Burgemeester ont vangen, waarbij behalve de Raad ook te genwoordig waren de leden der feestcommissie de heeren J. W. v. Schuppen voorzitter, W. M. Daimaijer Secr.. B. v. d. Linden jenningm. C. v. Heijst en G. de Ruiter. Eenige oogeublikken daarna verscheen de Prins onder luid gejubel op het balkon vanwaar hij enkele woorden van dankbaar- leid tot de menigte richtte. Door het fanfarecorps „Sirena" van Vrij hoeven-Cappel werd hierop het oude V\ il- helmus gespeeld. Door den Voorzitter van de feestcommissie werd hierop namens de commissie voorge steld het volgende'_telegram aan II. M. de Koningin te verzenden Aan H. M. de Koningin, 's Graveuhage. De burgerij van Sprang op heden in feestvreugde bijeen ter herdenking van het Eeuwfeest van Neerlands onafhan kelijkheid, wenscht Uwer Majesteit toe, dat het haar onder Gods zegen, nog vele jaren moge gegeven ziju den bloei en de welvaart van ons land te bevordeteD, Namens de feestcommissie, w.g. J. W. van Schuppen. Voorzitter. Door luid applaus gaf de menigte hierop haar goedkeuring te kennen. Later werd daarop het volgende telegram als antwoord ontvangen. Aan den heer Vau Schoppen, Voorzitter van het comité ter viering van de N. O. Keesten te Sprang. De Koningin draagt mij op u en allen Haar doorluchtigheids besten dank over te brengen voor de holde eu goede zegeu- wenschen Hare Majesteit aangeboden. Adjudant van dienst, Dumonceau. Door het onder leiding van den heer B. Versteeg voor deze gelegenheid ge vormd zangkoor werden hierna ter eere van den Prins, op verdienstelijke wijze enkele feestliederen (gedicht door A C. v.d. Heijden te Waalwijk) ten gehoore ge bracht. De burgemeester bedankte na mens den Prins voor de gebrachte hulde. Nadat de Prins en gevolg weer in het rijtuig had plaats genomen, zette de stoet den tocht voort door de gemeente, op de terugreis door Molensteeg en Oude Straat naar het Oosteinde. Gedurende het rondtrekken van den stoet heerschte er een gezellige drukte, alles hoste achter de muziek van Sirena dat het een lust was. De lieve meisjes met hun fiksche gestalte en hun lieve frissche kopjes, met oiaüje mutsen of veeren op hun hoed, dansten telkens eu telkens in het rond en zongeD van Onze club gaat nooit verloren of toen onze mop een mopje was, en wisten maar van geen vermoeienis. Aan het Oosteind gekomen werd de stoet ontbonden en ging eenieder naar huis om den inwendigen mensch te versterken eu zich voor den middag gereed te maken De commissie bracht intuischeu op hst feestterrein, waar de volksspelen om 2 uur een aanvang zouden nemen, alles in orde. Reeds lang voor het uur van aanvang was 't ruime terrein, waarop ververschingskramen waren geplaatst, vol met feestvierenden. Precies op tijd werd een aanvang genomen met de spelen. Wat is er recht hartelijk gelachen met deze oud vaderlandsche spelen. Vooral bij het gulden happen en kuipsteken gierde men het soms uit. En voor afwisseling was zorg gedragen. Was men het zien naar de spelen moe, dan inaar naar een andere hoek van het terrein, daar kon men, dames eu heeren, boeren burgers eu buitenlui zien wat men nog nooit gezien had een boeien koning. Eerst voor een gulden centen op het tapijt werpen en de voorstelling neemt een aanvang. Met groote zware ijzeren kettingeu mocht men den artist aan een stoel binden zoo men wilde, binnen twee minuten was hij altijd weer los. Ongeveer 5 uur waren de volksspelen af geloopen en werden daarna op de kiosk door den Edelachtb. heer Burgemeester cle prijzen uitgereikt. De uitslag was als volgt Kaarsje happen le prijs P. van Thiele.u. 2e J. Schout. 3e u Oerlemaus. 4?, Zwart. 5e J. Versteeg. Ge B. Varisseau. Sprietloopen le. prijs J. Klijn. 2e ff P. Klijn-vau deu Hoven. 3e ff N. v. Dongen. 4e. Chabot. 5 e ff Nieuwenhuizeu. 6e I, J. Haverhals. Kuipsteken le prijs A. Brouwers. 2e A. Haverhals. 3e B. Braspenning. 4e I, A. v. Zeist. 5. Mandenmakers. Wedloopen le prijs A. de Roon. 2e G. de Beer. 3e P. Buis. 4e ff A. v. Es. 5e M. Vos. Des avonds trok ongeveer dezelfde stoet van 's morgens, nu keurig met lampions verlicht door de straat, terwijl nu, behalve >Sirena* ook sApollo* van Kaatsheuvel met muziek de feestvreugde verhoogde. Bij de verlichting van het Raadhuis werd reeds van het gas partij getrokken, zoodat dit er heel aardig uitzag. Ook vele particuliere woningen illumineerden met lampions, vetpotjes enz., terwijl na tuurlijk ook de eerepoorten met lampi ons waren verlicht. Na afloop van den lichtstoet werd door »Apollo« nog een concert gegeven in den tuin van den heer J Klis. Den geheelen dag was enorm veel volk op de been, vooral 's avonds. Zeer zelden is het in onze gemeente zoo druk geweest. Alle rangen, standen en ge zindten waren ééa, eu jubelden met en onder elkander. Een woord van dank aan de feest commissie en aan allen, die meegewerkt hebben om dit feest zoo schitterend te doen slagen, is zeker niet overbodig. Sprang kan met genoegen op dezen feestdag terugzien. Heden heeft een kinderfeest plaats. De kleinen doen in hun vreugde voor de oudere niet onder. Zaterdag hierover meer. Abonneert u op De Echo van het Zuiden, het eenigste blad dat van alle gebeurtenissen uitge breide verslagen geeft. uit den hoogeren stand, de beginselen van teekenen, kleurenkennis enz. voor 't dagelijksch leven, voor algemeene ont wikkeling en vorming onmisbaar zijn. Wat de deelname dezer laatsten betreft, die stak vroeger jaren gunstig af bij thans, en waarom het is voor odsonverklaarbaar. Ook misten wij de meisjes, de toekomstige stiksters, naaisters, medisten, ook voor haar is 't teeken-onderwijs zoo nuttig, noodzakelijk haast zouden we zeggen. Hoe is 't verder mogelijk toch dat hier zoo weinigen den cursus in 't schoenvak- teekenen volgen (slechts zeven jongens.) We hebben een en ander nogmaals even willen aanstippen, omdat we het teeken-onderwijs, gegev en op eene wijze zooals dit op onze gemeente-teekenschool geschiedt, zoo allernoodzakelijkst achten, en opdat men zich nog kan aangeven, wat wij hopen, dat nog velen zullen doen in hun welbegrepen eigenbelang. Onafhankelijkheids fees t. Naar wij vernemen bestaat er bij de bewoners van de St. Antonius-parochie ernstige plannen om daar het onafhan- kelijkheidsfeest te vieren. Waalwijk, 17 Sept. 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Gemeente-teekenschool. Hoewel de opening van den jaarlijk- schen cursus tegenwoordig zonder eenige plechtigheid geschiedt, zijn we voor den aanvang der lessen Maandagavond even een kijkje gaan nemen. De veranderingen die er zijn aange bracht zijn even zoovele verbeteringen en houden verband met de reorganisatie van het onderwijs, die ook de benoeming van een nieuwen leeraar noodzakelijk maakte. Thans zal meer werk gemaakt kunnen worden van de theoretische vakken, die in een afzonderlijk lokaal gegeven worden, terwijl het bouwkundig teekenen eene verdieping hooger is ver huisd, waar de leeraar Meulkens ook 't lijnteekenen aan de andere klassen doceert. De reorganisatie en de verschillende nieuwe vakken, die gegeven worden, zijn door ons reeds een paar malen beschre ven, dus kunnen genoegzaam bekend geacht worden. Wat ons echter verbaasde, na de prach tige verbeteringen zoowel wat inrichting, klas-verdeeling, les-rooster en les-mate- rieel van nabij beschouwd te hebben, dat was het betrekkelijk gering aantal leerlingen. Wat is nu 5 5 leerlingen in eene plaats en omgeving als Waalwijk, (en dan nog liefst hiervan 30 vreemdelin gen). Het moest verschillende malen zoo groot zijn. Begrijpen de jongens,begrijpen de ouders dan niet dat elk ambachtsman teekenen op de eerste plaats noodig heeft dat het ook voor jongens, die geen ambacht leeren, laten we zeggen Lezing. Zondag 21 Sept. des avonds ten 6 uur, zal in den R. K. Gildenbond door den heer L. M. A. Schoenmakers leeraar Boekhouder M. O. te Raamsdonksveer eene lezing worden gehouden overDe noodzakelijkheid en het nut van het Handelsonderwijs. Deze lezing is toegankelijk voor iedereen. Is het nog noodzakelijk onze lezers aan te sporen deze lezing te gaan bij wonen. Wij gelooven het niet waot iedereen vooral in onzen tijd zal wel over tuigd zijn van het groote nut van han delsonderwijs, en alles wat ter bevordering daarvan geschiedt, verdient warme toe juiching. Fanfare. In een Maandagavond in de zaal »Musis Sacrum* gehouden vergadering van muzikanten die bij de onafhanke lijkheidsfeesten bij de Liedertafel waren aangesloten, is besloten zich tot een onderafdeeling te vormen van de Lie dertafel. Tot directeur werd eveneens benoemd den heer Jac. Sars. De fanfare bestaat voorloopig uit 15 leden. Ned. Israel. Kerk. De heer L. Nieweg te Waalwijk heeft de benoeming als leeraar bij de Ned. Israël. Gemeente te Smilde aangenomen. Een rumoermaker. Zondagavond was zekere S. uit Dongen in 't café v. Berkel aan den Hoek. Ilij had daar woorden met eenige bezoekers gekregen en buitengekomen trok hij z'n mes en bedreigde verschillende personen. Hij ging geweldig te keer en hoewel 't bij dreigen en zwaaien met 't mes bleef, hadden een paar bedreigden on- dertusschen eenige wapens in den vorm van een vijl, een schop enz. gehaald, en was het voor dezen vreemdchng maar erg gewenscht dat de inmidde's gewaarschuwde politie verscheen en den dreiger onschadelijk maakte. Dit ging wel met verzet gepaard, maar nietteu.in kwam hij zonder iemand gehavend te hebben of zelf gehavend te zijn, waarop groote kans bestond, in 't arrestanten- lokaal terecht. Het voetbalseizoen geopend. Op schitterende wijze heeft W. V. Zondag j.l. het nieuwe voetbalseizoen ingezet. Beide elftallen kwamen zege vierend uit den strijd. Het le sloeg het Brcdasche N. A. C. met 8—0 terwijl het 2e te Waspik met 21 won. Het spel van het le elftal was een openbaring. Hadden wij verwacht, dat na zoo'n rustperiode er braaf geknoeid zou worden, het tegendeel was waar. W. V. speelde in kampioensstijl. Het schieten en samenspelen der voorhoede, het afnemen en plaatsen der achterhoede was beter dan ooit tevoren. Breda had dan ook niets in te brengen en moest alle zeilen bijzetten, om te beletteD, dat W. V. de dubbele cijfers haalde. Wij konden in het Waalwijksche team geen zwakke plaats bespeuren. Allen werkten even hard en productief en wanneer zoo doorgespeeld wordt, wacht ons een suc cesvol seizoen. Waalivijk Vooruil II. Zooals we boven reeds meldden, won ook het 2e elftal der geel-zwarten. Wan neer men nagaat dat in het 2e jongere krachten uitkwamen, die nog nooit een wedstrijd hadden gespeeld, is dit een mooie prestatie en belooft dit veel voor de toekomst. Jammer genoeg, zijn hier in den om trek weinig clubs die van gelijke sterkte zijn als W. V. II, zoodat het zeer moei lijk is, hiervoor wedstrijden te organi- seeren, maar desniettemin zal het W. V. bestuur alle moeite doen, om ook het He flink te laten trainen. Wedstrijdprogramma Van Zondag 21 Sept. kunnen we nog niets definitiefs melden. Verschillende invitaties werden rond gezonden, doch op geen enkele werd nog aangenomen. Zondag 28 Sept. zal de Wedstrijd voor den Bond plaats hebben. De N. V.B. heeft n.l. onafhankelijkheidswedstrijden De Mo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5