~binn¥nlak'iT Dames- Heeren- en Kinderartikelen. P. Pruning Cie. n Ëd. van Tilburg Een flinke Werkmeid overleersnijder. Notaris RANT Lederwaren D Buitenland. TENTOONSTELLING 1913 Kleine Advertentiën. Advertentiën Gemengd Nieuws W&it&WUK Erfhuis te Waalwijk. Inzet. NotarisBiETEA Firma Wed. Tieien. Ge en 'sMorgens Vroeg Versch 5m Brood. ft België. Italië. Sport. vindt u thans in onze etalages geëxposeerd. Confiseur, Cuisinier. Gevraagd. Verloren een koperen DOP van een Auto-wiel. publiek verkoopen De grootste sorteering in JAC. SAES. op f200 brengen en dan moet de Com missie f 100 afstaan voor de kinderen en de armen. Van Son. Er is al verschil van ge voelen. Van Speijk. Geeft de Commissie wat van die f150 overschiet. Brok. Daar zal ze goed mee zijn, als ge nagaat dat ieder kind al spoedig 20 cent kost. Van Speijk. 15 cent voor de kinderen is ook al goed. Van Soa. Ik zou de Commissie niet teleurstellen en stel daarom voor ze nog f 100 te geven en de kinderen en armen fatsoenlijk onthalen en daar zijn die f 150 gulden dan hard voor noodig. Van der Geld. Mag ik u opmerken dat in de vorige vergadering niets is toegezegd, alleen heeft de Voorzitter iets gezegd maar door de leden is niets toe gezegd, die hebben er geen mond over open gedaan. Van Son. Ik vernoem niemand. Van Dal. Kon dat voorstel van mij, om de feestcommissie f 100 te geven en de kinderen en de armen ook f 100 niet in omvraag worden gebracht. Voorzitter. De heeren moeten n'et denken dat ik tegen het feestcomité ben, maar ik heb de vaste overtuiging dat het voor de Commissie het beste zal zijn en dat door het publiek dan het meest zal worden bijgedragen. Het voorstel van den heer van Dal hierna in omvraag gebracht wordt aan genomen met 4 tegen 2 stemmen. 1 egen stemden de heeren van der Geld en van Speijk. 4. Wijziging begrooting. Voorzitter. In verband met dit besluit moet een wijziging van de begrooting plaats hebben. Wordt besloten het van den post on voorziene uitgaven af te schrijven. Voorzitter. Zooals de heeren zich mis schien zullen herinneren, is er destijds eene verordening voor onderwijzers ge maakt waarin voorkomt dat een onder wijzer wanneer hij in dienst gaat zijn salaris toch doorgaat. Dit is een zeer zware bepaling en komt zooals ons de schoolopziener meedeelde bijna nergens voor. Als een onderwijzer voor 8 maan den of indien hij bij de bereden wapens wordt ingelijfd, 2 jaar moet dienen toch salaris moet geven, wordt het voor de gemeente wat erg. Nu we voor zoo'n geval vermoedelijk zullen komen te staan dienen wij er verandering in te bTengen. Wordt besloten deze verordening te wijzigen in dier voege, dat de onder wijzer zorg moet dragen voor een andere onderwijzer en dat bij herhalingsoefenin gen het salaris doorgaat. Voorzitter. Toen wij voor 14 dagen geleden bijeen waren op de gemeente- landerijen hebben wij besloten de Lange Zeek te ontginnen. Wethouder van Dal -acht het beter thans dit besluit nogmaals te nemen. ci Na eenige discussie wordt aldus be- sloten. Voorzitter. Daar straks heb ik het al terloops medegedeeld dat wij aan de school groote onkosten krijgen. Daar staat een glazen beschot in en dat moet een halve steensmuur worden. Verder moeten er nog eenige veranderingen worden aangebracht wat alles moet ge schieden voor 1 Januari, willen wij onze bijdrage blijven behouden. Van Son. Verschillende belangheb benden hebben mii gevraagd of ik er hier niet eens over wilde spreken om een adres te richten aan den Minister verzoekende om meer vergunningen te verleenen op het schieten van schadelijke dieren. Bij ons is het vreeselijk zooveel last de menschen er van hebben, de toestand is onhoudbaar, Voor hon derden guldens schade is er reeds aan gebracht. Verleden jaar is er al eens in den Boerenbond over gesproken doch er is niets meer van gehoord. Brok Daar zal niemand iets tegen hebben, denk ik Voorzitter. Ik ben Voorzitter van den Boerenbond en er is niet een verzoek ingediend. Van Son. Verschillende personen hebben het al dikwijls gevraagd, doch nog nooit heeft het iemand gekregen en ik heb hooren zeggen dat het jou schuld is. Voorzitter. Dat kan er bij mij wel bij. Dat kan je gerust zeggen, je mag alles zeggen maar tot op een zekere hoogte anders zal ik je ter verantwoor ding roepen. Van Son. Ik zeg dat ik heb het hooren zeggen. 1 Voorzitter. Je moest het eens goed weten, 8 of 10 personen moeten een advies uitbrengen. Van Son. Ik weet het niet, ik heb J het maar hooren zeggen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Turkije en Griekenland. Turkije en Griekenland zijn het cog altijd niet eens en de onderhandelingen tusschen beide landen over verschillende kwesties duren nog steeds voort. De Turksche pers begint een zeer dreigenden toon tegen Griekenland aan te slaan. Zoo zegt een blad van de uiterste zijde der jong-Turken Indien de Grieksche regeeriog in ge breke blijft eeu logische staatkunde te volgen, dan staat het vast, dat de Grie ken uit Saloniki en geheel Epirus wor den verjaagd. Griekenland moet zich daar tijdig rekenschap van geven, want bet staat op den rand van een ramp. Een ander Turksch blad zegt, dat Griekenland in de kwestie der Egeïsche eilanden moet toegeven. Tegenover de vereenigde legers van lurkije en Bulga rije staat Griekenland en Servië mach teloos. Men moet alleen rekening houden met Roemenië, en Turkije en Bulgarije zijn volkomen berekend voor die zaak. De balans van den oorlog. De N. R. Ct. publiceert het volgende staatje, dat bij benadering een over zicht geeft van de onderlinge verhouding van de Balkan-staten, zoowel wat op pervlakte als bevolking betreft. Oppervlakte in K.M2. voor den oorlog thans winst Roemenië 131,000 138,500 7,500 Bulgarije 96.300 113,500 24,700 Servic 48,900 83,800 35,550 Griekenland 64,000 120,000 56,000 Bevolking, voor den oorlog thans winst Roemenië 7,260,000 7.440,000 180,000 Bulgarije 4.100.000 4,390 000 470,000 Servië 2,950,000 4,240,0001,290,000 Griekenl. 2,800,000 4,700,000 1,900,000 Van de winst van Bulgarije in opper vlakte is 7500 K.M2. afgetrokken en 180,000 zielen der bevolking, die Bul garije aan Roemenië heeft moeten laten Het Turksch-Bulgaarsche vredesverdrag. Omtrent de teekening van het Turksch Bulgaarsche vredes-verdrag wordt nog het volgende gemeld De laatste zit ting der Turksch-Bulgaarsche vredes conferentie droeg een intiem karakter. Het verdrag werd op klokslag van 7 uur geteekend. De groot-vizier, die de zitting bijwoonde, hield daarop een re devoering, waarin hij o.m. zeide»Ik weDsch de gedelegeerden geluk, dat zij er in zoo'n korten tijd in geslaagd zijn het grandioose werk van den vrede in een geest van eendrachten verzoenings gezindheid tot stand te brengen. De groot-vizier dankte vooral ook de Bul gaarsche gedelegeerden en besloot met de verklaring, dat hij er van overtuigd was, dat de vrede voor beide naties een nieuw tijdperk van geluk en welvaart opende. De Bulgaarsche gedelegeerde Sanoff dankte in gelijke bewoordingen en drukte denzelfden wensch uit. De Bul gaarsche gedelegeerde sprak dan deze twee Turksche woorden >Inch Allah (Zoo God het wil), waarop Ta- laat Bey het teeken gaf tot applaus. Over de bijzondere bepalingen van het verdrag wordt aan de >Frankf. Zeit.« uog gemeld, dat Bulgarije zich daarbij verplicht, behalve de Turksche middel bare scholen ook een inrichting tot vor ming van de Mohammedaansche pries ters op te richten. Bulgarije krijgt daa rentegen het recht het Turksch ge deelte van de spoorlijn Mustapha Facha Dedeagatsj gedurende 10 jaar te gebrui ken. In dien tijd moet het echter een eigen spoorwegverbinding aanleggen. Verder wordt in de bijzondere bepalin gen verklaard, dat het oude handelsver drag weer voor een jaar wordt verlengd. De Bulgaarsche verliezen. In aansluiting met het bericht over de verliezen van het Bulgaarsche leger tij dens de twee Balkanoorlogen wordt uit Sofia nog het volgende gemeldHet ministerie van oorlog heeft thans een lijst van de verliezen opgesteld. Daaruit blijkt, dat in den oorlog tegen de Tur ken werden gedood 313 officieren en 9711 manschappen; gewond: 915 offi cieren en 52,550 manschappen. Vermist werden 2 officieren 3191 soldaten. In den tweeden oorlog, legen de bond- genooten, werden gedood238 officie ren en 11,600 manschappen; 813 offi cieren en 59,300 soldaten gewond. Ver mist worden 69 officieren en 4500 man schappen. Het getal invaliden bedraagt 10.000. De Belgische generale staf is gereed met de reorganisatie-plannen van het leger, die op 15 December in werking treden. Het leger zal in tijd van vrede zes divisies tellen die hun zetel hebben te Gent, Antwerpen, Luik, Namen, Bergen en Brussel. Vier van de divisies tellen in tijd van vrede 6500 man, de twee andere 8000 man. Op voet van oorlog zijn deze cijfers 25,000 en 32000 man Het geheele leger bestaat dan uit 164.000 man, of met ruiterij, uit 170,000 man. Hierbij komen dan nog de reserves van het veldleger ad 30,000 te zamen dus ongeveer 200,000 man. De Verkiezingen De Kamer is ontbonden. De verkie zingen voor de nieuwe Kamer zullen den 26en October plaats hebben. In de uiteenze'ting van de motieven tot ontbinding der Kamer, wordt ge wezen op de nieuwe kieswet, die nood zakelijk een algemeene verkiezing mee bracht, opdat de Kamer alle burgers vertegenwoordigt aan wie deze wet het recht geeft deel te nemen aan het po litieke leven. De nieuwe lijsten geven het kiesrecht aan 8.672.249 burgers, hetgeen een vermeerdering is vaD 5.352.349 kiezers. De nieuwe wet, die een flinke schadeloosstelling aan de af gevaardigden verleent stelt de kiezers daardoor in staat om vertegenwoordigers uit alle klassen te kiezen. In het exposé van de motieven der Kamerontbinding wordt verder over de expeditie in Lybië verklaard dat er geen enkele partij zal te vinden zijn, die zal voorstellen deze onderneming op te geven, maar indien de een ot ander zou voorstellen de Italiaansche bezetting tot de kusten alleen te beperken, dan zou dit zeer slecht voor de besluiten dei regeering zijn, die zich voorstelt tot de geheele pacificatie van Lybië te komen door volkomen stipte eerbiediging van den godsdienst, de familiegebruiken en de gewoonten van de volksstammen. Zij zal hun de weldaden en voordeelen der beschaving leeren kennen en de re geering zal zich laten leiden door de meest onpartijdige rechtvaardigheid. Mr. Th. Heemskerk. Het nieuwbenoemde lid van den Raad van State, mr. Th. Heemskerk, is gister als zoodanig in de algemeene vergade ring van genoemd staatscollege door den vice-president, jhr. mr. Roëll, beëedigd. Mr. Heemskerk zal, naar men ver neemt zitting krijgen in de afdeeling voor de geschillen van bestuur. Nederlandsche officieren naar Albanië. Reuter seint uit Londen Reuter verneemt dat de Nederlandsche regeering de uitnoodiging van de mo gendheden om de Albaneesche politie te reorganiseeren heeft aangenomen en een aantal Nederlandsche officieren te willen zenden. De regeering heeft thans navraag gedaan, naar den toestand en de voor waarden om te weten hoeveel officieren hiervoor gevorderd worden. Gordon-Bennet-beker. Bij de wedstrijden te Reims heeft Pré- vost op Deperdussin den Gordon-Ben net-beker gewonnftfl, daarbij tevens alle wereldrecords van 10200 K. M. ver beterd, zelfs die van 10100, Zaterdag j.l. door hem gemaakt. De wedstrijd ging over 20 ronden van 10 K. M., in totaal dus 200 K. M. De volledige uitslag luidt 1. Prévost met een Deperdussin-een- dekker, voorzien van 160 P. K. Gnóme- motor, in 59 min. 45 3/5 sec., d. i. een gemiddelde van 201 K. M. in het uur. 2. Emile Védrines op een Ponnier-een dekker, voorzien van een 160 P. K Gnóme-motor, in 1 uur 51 2/5 sec., d. i. een gemiddelde van pl. m. 197 K. M. in het uur. 3. Gilbert op een Deperdussin-eendek- ker, voorzien van een 160 P. K. Le Rhone-motor 1 uur 2 min. 55 2/5 sec., d. i. een gemiddelde van pl. m. 191 K. M. in het uur. Vorige winners van den Gordon Ben net beker, in 1909 door den rijken Ame rikaan James Gordon Bennet uitgeloofd, waren Frankrijk 1909 Glen H. Curtiss (Ame rika), die den toenmaligen afstand van 20 K. M. in 15 min. 50 sec. aflegde. (Gisteren vloog Prévost 50 K. M. in 14 min. 48 3/5 sec. I) Amerika 1910 Graham White (Enge land), die de 100 K. M. in 1 uur 1 min. 74/100 sec. aflegde. (Gisteren vloog Pré vost tweemaal zooveel binnen het uur 1). Engeland 1911 Weymann (Amerika) die de 150 K. M. vloog in 1 uur 11 min. 36 sec. Amerika 1912 Jules Vrédrines (Frank rijk) wint te Chicago, de 200 K. M. af leggend in 1 uur en 10 min. De volledige resultaten der wedstrijden zijn Snelheidswedstrijd over 10 K. M Tweedekkers: 1. René Caudrin, in 5.11 1/5; 2. Gaston Cawdrin, in 5.52. Eendekkers: 1. Védrines In 3.573/5 2. Parmelin, in 4.273/5. Hoogtevluchten (3-daagsche concours) 1. Gilbert 5795 meter dus beneden de 6000 M 1 2. Parmelin 4532 meter3. Le- gagneux 4330 meter 4 Crombez 1626 meter. Met één passagier: 1. Gilbert 4348 meter2. Brindejonc 3108 meter3. Garros 2819 meter; 4. Legagneux 2538 meter; 5. Vergniault 1995 meter. Met twee passagiers 1. Gilbert 3638 meter 2. De Rome 2298 meter 3 Bon nier 2284 meter. OP HET GEBIED VAN Bij 10 gld. bons 40 ets. terug. Zij. „Wel jij doet toch ook de huid van een ander kalf om je voet." Kras. Uit een feuilleton „Columa zat nu Piers met neergesla gen oogen berouwvol aan te staren Sport- Journalistiek. De heer J P. van B..bestuurslid van den Nederlandschen Voetbalbond, schrijft in „De Sport" Zij vertrappen met een pennestreek wat na jarenlange zaaiing begint op te komen." Kunstmin. De leerlingen moeten een zinnnetje maken, waarin het woordje „kunstmin" voorkomt. Jantje heeft geschreven Mijn jongste broetje heeft heden morgen zijn kunstmin uit het raam gegooid. Als Jantje ter opheldering geroepen wordt, blijkt, dat hij bedoelde de zuig- flesch. Amsterdam heeft 13.349 ambtena ren, beamten en werklieden in vasten dienst. De salarissen varieerden van f 150 tot f20.000; dit laatste »salaris« werd door de burgemeester verdiend, hoog bedrag, maar toch nog altijd veel te laag. De vorige burgemeester, die slechts f8000 tractement had, had voor zijn thuis houden* naar hijzelf eens meedeelde, meer dan f 40.000 noodig- Te Aalten werd een echtpaar, dat bezoek van den ooievaar kreeg, door buurtgenooten verblijd men een kren tenbrood, dat 50 pond zwaar en 175 centimeter lang was. Twee personen moesten het dragen 1 Staat ter dekking een goedgekeorden Stier, Zwart-Bont, bij PIET KLERX-VAN DER SANDEN te BESOIJEN. Per beest 30 cent. 5315 ER WORDT GEVRAAGD een nette zindelijke Dienstbode tegen hoog loon wasch buitenshuis, liefst P. G. Zich te vervoegen of brieven worden inge wacht bij JAC. VAN VLIJMEN, Konings- weg 32, s-BOSCH. 5316 Te koop 6 raskippen en een haan, broed 1912 voor f10, Waar zegt de uitgever. 5346 Te koop aangeboden 5349 Een winkelopstand met bankeD, Laden, Toonbank en toebehcoren voor alle zaken geschikt en in goed onderhouden toestand. Te bevragen bij Marie de Bree, Waalwijk. •--I w■■■■p*—qw— Overtroefd 's Morgens bij het toilet Hij - „Ik begrijp niet, waarom jij een nadermans haar op het hoofd zet." t t Tot onze diepe droefheid over- f plotseling te Oscb, voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, ooze beminde B oeder, Behuwdbroe- der en Oom de Heer JAN VAN ALEM, in den ouderdom van 55 jareD. HERMINE VAN BAAL- AUGUST. VAN BAAL en KindereD. Waalwijk, 25 Sspt. '13 5327 tevens behulpzaam in een net café, liefst zoo spoedig mogelijk. Adres A. VAN HERPEN, Café Meijerij. sche tram, 's Boscb. 5345 Voor direct gevraagd twee be- k.wame 1 en een Adres N V. Stoomschoenenfabriek voor heen JOS. GROENEN, Besoijen. 5325 op den weg Waalwijk—Tilburg Tegen belooning terug te bezor gen bij den heer M. A. van Loon, Waalwijk. 5326 TE WAALWIJK zal op Dinsdag 7 October 1913, 'a ?oor" middags ten 10 ore, ten sterfhuize van den Heer J. F. MULLEUS, in leven schilder aldaar, om contant geld Diverse schildersgereedschap, pon, drooge verfwaren en ver nissen, en verder allerlei huis meubelen. Te zien één uur véér den aanvang der verkooping. 5242 te Dossen, bericht dat het huis en erf te Dassen ii ingezet en verhoogd op slechts f 200.— Toeslag 7 October 1913 voorm. 10 uur, bij LENS VELD te Dassen. 5331 als tHANDTASCHJES,CITYBAGS, ACTE- TASSCHEN, BANKNOTENTA8SCH EN, MUZIEKT A88CHEN COLLEGEMAPPEN SCHRIJFMAPPEN, PORTEFEUILLES SIGAREN- SIGARETKOKERS, PORTE- MONAIES, PORTRETETUI, VISITE BOEKJES, vindt men by De ?oor d Sch Min «3 heden JOS. si Hee Wie 's morgens zeer vroeg, VER3CH BROOD wenscht bestelle aan de Machinale Broodbakkerij Beleefd Aanbevelend. t VAN ALEM.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2