Tweede Blad. Buitenland. BINNENLAND" Provinciaal Nieuws. Frankrijk. Duitschland. falkanstaten. Rusland. China. pjUMMER 81, DONDERDAG 9 OCTOBER 1913. 36e JAARGANG President Poincairé is naar Spanje op [officieel bezoek en in Madrid met zeer groot enthusiasme ontvangen, terwijl hij op z'n reis daarheen in elke plaats van jjcteekenis eene huldiging had in ont vangst te nemen. Men schrijft aan deze reis groote po litieke beteekenis toe, vooral in verband met Marokko. De reden waardoor de uitslag van de gehouden manoeuvres niet aan de verwachtingen beantwoordde, blijkt te liggen in het feit dat men er van af gezien heeft om parade-manoeuvres te maken en nu de commandanten van de verschillende troepenafdeelingen heeft laten werken geheel vrij, waardoor de toestand, die men in een oorlog heeft, meer nabij kon worden bestu'.eerd. Vroeger werd alles vooruit bepaald en had altijd een slot-oefening plaats voor den president enz., nu heeft men de hoogere officieren maar laten werken en enkel het resultaat daarvan opgenomen. Een gewezen minister van oorlog ver klaart dan ook kalm dat de toestand zeker niet minder is dan voorheen en dat men eenvoudig die hoogere officieren heelt te vervangen, die niet geschikt bleken, deninfanterie-officicren een betere opleiding te geven, opdat de samen werking van de verschillende wapens gemakkelijker wordt enz. Hij meende, dat men niet over het hoofd moet zien, dat een goed ding bij die oefeningen is gebleken: dat de regimenten uit het Zuiden, die men beschuldigt het met de discipline niet zoo nauw te nemen, juist in het veld bleken uitstekend bij de zware oefeningen te voldoen. Het luchtschip Viktoria Luise, dat te Frankfort a/d. Main gestationeerd is, is een van de weinige Zeppelins, die steeds zeer voorspoedig gevaren hebben. Het heeft op 370 reizen ongeveer 45.000 K.M., dus meer dan den omtrek van de aarde, zonder ongelukken afgelegd en totnogtoe 8000 menschen vervoerd. De toestand op den Balkan wordt verwarder dan deze voor eenigen tijd geweest is. Ondanks de officieele ver klaringen van de zijde der Turken, dat zij oprecht naar vrede met Griekenland streven en de verklaringen van den on derhandelaar te Athene, dat de stem ming gunstig is, meent men te bemer ken, dat zoowel de Turksche als Griek- sche troepen zich op een treffen in en kele weken voorbereiden. De Bulgaar- sche afgevaardigden zijn in 't oog loo pend hoffelijk in Constantinopel ook door den Sultan ontvangen en dat geeft grond voor het vermoeden, dat er een over eenkomst gesloten is. Men meent nu dat Bulgarije niet in staat is om als bond genoot van Turkije op te treden, te min der, daar men geen geld heeft kunnen krijgen, maar bereid gevonden is, om Servië in toom te houden en verder aan Turkije toe te staan met zijn troepen te trekken door het nieuw verkregen deel van Thraclë. Hierdoor wordt het aan Turkije mogelijk gemaakt, Griekenland te land aan te vallen. De verklaringen, dat Turkije demobi liseert, gelooft men evenmin als dat men denkt dat Griekenland daarmede voort gaat. De koning van Griekenland heeft reeds weer zijn hoofdstad verlaten om zich naar Salonlki te begeven en vandaar naar Kawalla, waarheen het Grieksche hoofdkwartier verlegd werd. De opstand in Albanië. Ofschoon de Albaneezen bij Prizren waar zij tusschen twee vuren geraakten, zeer gevoelige verliezen hebben geleden, is hun hoofdmacht er toch in geslaagd door te breken en over de Witte Drin terug te trekken. Zij verzamelen daar, blijkens een telegram uit Weenen aan de Daily Telegraph, nieuwe krachten en zijn voornemens nogmaals een inval in Servië te ondernemen. Een verjaring. Een belangrijk feit wordt heden her dacht Het is n.l juist een jaar geleden dat Montenegro den handschoen Turkije voor de voeten wierp en het den oorlog verklaarde. Door deze daad van het kleine volk der Zwarte Bergen is voor de Balkanstaten een daad gesteld, groot In hare gevolgen. Men weet toch dat hierop de oorlogs verklaringen der andere Balkanstaten zijn gevolgd en de vermaarde oorlog begon, die thans alleen oog in naam ichijnt uit te zijn. De Russische vloot-begrooting. De regeering heeft de vlootbegrooting bij de Doema ingediend. De regeeriog vraagt gewone uitgaven 250, 397, 540 Roebel, dat is 22, 225, 127 Roebel meer dan verleden jaar. •De helft van die 22, 225, 127 Rbl. moeten dienen tot vergrooting van het crediet tot voorzetiing van den bouw van nieuwe schepen voor de Zwarte Zeevloot. Na drie stemmingen werd Joean Sji Kai met 507 stemmen gekozeu tot pre sident. Op Li Joean Heng waren 179 stemmen uitgebracht. Het bericht van den uitslag wekte in de kamer groote geestdrift. Er ontstond een klein paniek toen een fotograaf met bliksemlicht een op name maakte van het tooneel in de vergadering toen de stemming bekend werd. De buitenlaudsche kooplieden zijn zeer ingenomen met den uitslag. Aan de ge zanten werd medegedeeld, dat de presi dent gekozen was tegelijk met cle ver klaring, dat de republiek alle verdragen zal erkennen door de voorgaande re geering gesloten. Bijna alle regeeriugeu hebben de re publiek erkend, Neder lands che officieten naar Albatiië. De correspondent der N. R. Ct. te Weenen schrijft De overwegingen, waarop men het wenschelijk heeft geach% dat de Alba- neesche gendarmerie door Nederland- sche officieren zal worden gecomman deerd, zijn voor onze natie zeer eervol omdat men hier van de veronderstelling uitgaat, dat juist de Nederlandsche of ficier karaktereigenschappen bezit, die hem voor dat werk geschikt maken, te wetenbekwaamheid, strengheid, gepaard met rechtvaardigheid en eerlijkheid. Uw landgenooten, zoo werd mij gezegd, hebben in Indië de bewijzen geleverd van met natuurvolken te kunnen omgaan en het is op die ervaring, dat men hier rekent en waarvan men goede vruchten verwacht. Mijns inziens zal de omstandigheid, dat de prins van Wied door zijn moeder een halve Hollander is, misschien ook niet vreemd zijn aan dit besluit. Evenredige vertegenwoordiging. Naar het Volk uit den Haag verneemt, is het ministerie voornemens een Staal- commissie in te stellen ter uitwerking van het beginsel der evenredige verte genwoordiging. Dr. P. J. F. Vermeulen. De Tijd meldt, dat de toestand van P. J. F. Vermeulen hopeloos is. Het ergste wordt spoedig verwacht. Bij de beroerte, die den lijder trof, heeft zich een longontsteking gevoegd, welke on middelijk stervensgevaar deed intreden. Het bewustzijn was gisteren terugge keerd. Gouverneur-generaal Ned. -Indië. De jniuister van koloniën, mr. Pleyte, heeft verklaard, dat er voor hem geen enkele reden bestaat om een vervroegd aftreden van gouverneur-generaal Iden- burg te bevorderen. Oud-Minister Talma. Te Tilburg heeft zich een comité ge vormd, dat alle vereeoigingen oproept om mede te doen aan eene grootsche huldebetooging in November te houden voor den oud-minister Talma. Als hoofd redenaar zal bij die betooging optreden mr. dr. Jan van Best afgevaardigde der Tweede Karper voor het district Eind hoven. (D. v. d. N.) Abonneert u op De Echo van het Zuiden, het eenigste blad dat van alle gebeurtenissen uitge breide verslagen geeft. Waalwijk, 8 Oct. 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even g o e d en e v e n goedkoop kimt vinden, 2051 W. B. W. V. V. Waalwijk Vooruit. De le competitiewedstrijd is gewonnen. Na een prachtigen spannenden strijd zijn de 2 punten in de wacht gesleept, ten koste van het Bergsche. «Sparta4. Doch de geel zwarten hebben de overwinning niet cadeau gehad. Nog in de allerlaat ste minuut dachten we, dat Sparta uit een penalty gelijk zou maken. Maar de kans werd niet benut. Toen om 2 uur de scheidsrechter aanvangen blies, stelde zich W. V. met 2 invallers op, terwijl Sparta haar sterk ste combinatie in het veld bracht. W. V. wint den toss en Sparta trapt af. Onmiddelijk stevent zij op de W. V. veste af. De eerste aanval wordt afge- slaan en dan gaat het naar de Bergsche helft. Toch is Sparta sterker en daar de W. V. verdediging ietwat zenuwach tig doet, zijn de Sparta-aanvallen nogal gevaarlijk Doch W. Vs. doelverdediger is op zijn qui vive en zendt alles onver biddelijk terug. De W. V. voorhoede komt nu ook opzetten en is het de links buiten die met een vaartje langs het lijntje stormt en de Bergsche doelverdediging in het nauw brengt. Het leder verhuist weer naar de andere helft, waar ook niet thuis wordt gegeven. De W. V. verdediging heeft zich allengs hersteld en zet nu haar voorhoede aan het werk. Bij een snellen aanval van den rechtervleugel zet de rechtsbuiten goed voor, terwijl de cen tervoor mooi inzet, maar de Bergsche keeper even mooi het gevaar keert. Een Sparta-aanval volgt, doch wordt door de hall-back-linle gestuit. Weer een snellen W. V. aanval. Het leder wordt geretourneerd, belandt bij Jos. Klijberg die met een enormen kogel den eerste ling ter wereld brengt. Groot is het enthousiasme onder het Waalwijksche publiek en spelers. Sparta trapt af, maar W. V. speelt nu veel vuriger en neemt onmiddelijk den aanval over, Klijberg rent nogmaals alles voorbij, zet magni- fique voor naar den ongedekt staanden midden-voor, maar deze alhoewel voor open goal staande, mist jammerlijk deze prachtkans. Beide partijen zwoegen enorm om het net te vinden, maar vóór rust gelukt hun dit niet. Onder half-time worden de kansen druk besproken en zijn de W. Vers. al les behalve gerust over den uitslag. Na de hervatting speelt geel-zwart echter veel geruster. De verdediging heeft zich volkomen hersteld en zuivert niet verren trap haar gebied, terwijl de voorhoede zeer gevaarlijke uitvallen doet. Doch ook Sparta zit niet stil. Het ge- heele elftal spant zich tot uiterste in, maar komen zij al eens dicht bij het vijandelijk doel, dan is het de W. V. keeper die alle gevaar bezweert. Onder- tusschen verstrijkt de tijd, zonder dat één der partijen nog heeft kunnen doel punten, tot een halve minuut voor het einde, de scheidsrechter aan Sparta een strafschop toekeni. Spelers en publiek zijn in enorme spanning. Zou nu het resultaat van l'/2 uur zwoegens in de laatste halve minuut teloor gaan r Doch de 'zenuwen spelen den Spartaan blijk baar parten, want met een heel tam schot schiet hij naast het doel. Meteen is ook de tijd verstreken en heeft W. V. revanche genomen voor de geleden nederla3g in de kampioenswed strijden. De geestdrift onder het Waalw. publiek is natuurlijk enorm en worden de spelers van alle zijden gelukgewenscht. Doch ook Sparta verdient allen lof voor haar onvermoeid en eerlijk spel. Het was een spannende strijd, die veel van de zenuwen van publiek en spelers verg de, maar steeds volkomen fair bleef. Daarom zoowel W. V. als Sparta onze warme hulde voor dezenprachtigenkamp. Flora Bioscope. De Directie van bovengenoemde Bi oscope verzoekt ons mede te deelen, dat hare voorstellingen in de zaal «Musis Sacrum4 as. Zondag wederom een aan vang zullen nemen en daarna geregeld lederen Zondag zullen plaats hebben. Men geeft ons de verzekering, dat de openingsvoorstelling zal plaats hebben met een prachtig samengesteld program ma, hetgeen Zaterdag a.s. in ons blad bij advertentie zal werden bekend ge maakt. Nog kunnen wij onzen lezers mededeelen, dat de Directie thans in het bezit.is van een eigen opneemappa- raat, waarmede alle actualiteiten, welke in den löop van dezen winter zullen plaats hebben, door de «Flora Bioscope4 zullen worden opgenomen en eenige dagen daarna reeds in hare voorstellin gen zullen worden vertoond. Door de Directie is eveneens eene opname gemaakt van den Historischen Optocht te Waspik tijdens de aldaar gehouden Onafhankelijkheidsfeesten en zal deze uitmuntend geslaagde opname reeds a. s. Zondag bij de opening der >Flora Bioscope4 worden vertoond. Wij weten nog van den vorigen winter, dat de programs der «Flora Bioscope4 steeds het nieuwste op bioscopisch ge bied vertoonden en vertrouwen wij dan ook, dat het bezoek aan deze inrichting overwaard zal zijn. Vlekziekte. Naar wij vernemen is in onze ge meente de gevreesde vlekziekte onder de varkens uitgebroken. Reeds een zwaar beest van de R. is eraan gestorven. Ongeval. Toen Zondagmiddag de heer Antoon Gloudemans, de bruidjes op een praal wagen had geplaatst en wederom van den wagen afstapte, kwam hij te vallen en had het ongeluk twee vingers te breken. Maandag had mej. v. L. in de St. Antoolusstraat bij het over straat hossen het ongeluk te valleD en haar knie te ontwrichten. Gevonden een damesblouse. Terug te bekomen aan het bureau van politie alhier. Bij de feesten op 7 September is op de binnenplaats bij de Eerw. Zusters achtergebleven een zwarte wandelstok met gebogen zilveren knop. De eigenaar kan hem bij de Eerw. Overste gaarne terug bekomen. Aanbesteding. Bij de te 's Bosch gehouden aanbe steding tot het bouwen van een kantoor voor de Hanzebank aldaar, werd de le vering voor gepantserde kluizen en safe loketten opgedragen aan de firma N. van Blerk te Tilburg. HBRPT. Benoemd tftt onderwijzer aan de openb. school alhier de heer II. Fooij te Baardwijk. VLIJMEN. Gisteren werd ouze jeugdige voetbalvereeniging ^Olympia" uit haren zomerslaap opgewekt en werd zij bezocht door hare zu9tervereeniging ^Sparta" uit 's Po9ch, om een vriendschappelijke match te spelen. Als scheidsrechter fungeerde de heer Van den Meerendonk uit 's Bosch. Klokslag twee uur nam de wedstrijd een aanvang. Na aftrap ontspint z;ch een vurige strijd, waarin de krachten der beide partij en tegen elkander opwogen. Zaer mooi wer den nu en dan eeuige ballen opgebracht, doch de doelverdedigers wisten telkens den bal weg te werken. Van beide zijden worden mooie rennen ondernomen op de respectie velijke goals, docb alles tevergeefs en de rust treedt in met 00. Na de rust wordt met nog meer vuur gespeeld. Een mooi schot van Sparta's iniddenspeler doet den bal in het vijandelijk net belanden, welke na een kwartier door een tweede gevolgd wordt. Onze Olympianen «hierover niet te vreden en aangespoord door bet talrijk pu bliek, wisten spoedig Spartu's doelnet te vinden, wat heel spoedig door een tweede werd gevolgd. Zdfs een derde volgde, doch 't was niet te beslissen of de bal binnen de lat was of niet, zoo bleef de stand 22. P. C. DRUNEN. De oaafhankelijkheidsfeesten, die a.s. Zaterdag en Zondag alhier gevierd worden, beloven heel wat. liet programma geeft voor Ziterdag leu 1 uur een groote nationaal historische optocht, opgeluisterd door muziek der beide harmonieën. Des avonds ten half zeven concert van de harmonie „de Volharding'', ten half acht groot concert, welwillend aangeboden door de liedertafel der Kon. Stooimchoenenfabrick A. H. van Schijndel te Waalwijk en ten 9 uur concert van de harmonie „dc Een dracht". Zondags van 25 uur Volksspelen. Des avoDds concerten der be.de harmo nieën eu van het dubbel-kwartet. De illuminaties aan eerebogen, zuilen en gebouwen beloven schitterend te worden. We mogen na 't bovenstaande wel zeggen, dat de feesten heel wat voorspellen en dat er bij mooi weer heel veel volk zal komen en prettig en druk gefeest zal worden, want de animo is er. Zaterdagavond ten 10 uur loopt e* een extra-tram van Drunen naar Waalwijk. BESOIJEN. De tweejarige landbouw- cursus alhier zal geopend worden Dinsdag •14 October a.s. in een zaal van het Hotel Brokken. De lessen worden ge geven door den Heer R J. Leenaarts, landbouwondetwijzer te Kaatsheuvel op Dinsdag en Vrijdag van half 7 tot half 10. Deelnemers, ook van de naburige gemeenten, kunnen zich vóór of op Zondag 12 Oct. aanmelden bij den Heer W Klerks. Ieder die in 't land bouwbedrijf werkzaam Is en den leeftijd van 15-jaar heeft bereikt kan zich als deel nemer opgeven. CAPELLE. Onze vroegere dorpsgenoot, de eerw. heer B. Werther, than9 predikant te Otterloo, heeft een beroep naar Lopik. Voor het herhalingsonderwijs, dat met November begint, hebben zich in 't geheel 11 personen opgegeven, waarvan 2 in de kom der gemeente en 9 van buiten. Werd verleden week medegedeeld, dat de viering van het onafhankelijklieidsfeest in de Chr. school a. d. Loonschen Dijk op Vrijdag 3 Oct. zou plaats hebben, thans moet echter gemeld worden, dat het niet is doorgegaan en bepaald is op Vrijdag 10 Oct. aangezien al de daarvoor bestemde gel den nog niet waren binnengekomen. De collecte in onze gemeente heeft f 8.op gehaald. In geheel heeft men 40 galden opgebracht. VRIJH.-CAPPEL. De rekening dezer gemeente is door heeren Gedeputeerde Sta ten gesloten en vastgesteld conform de voor- loopige vaststelling door den gemeenteraad in ontvangst op f5714.10 in uitgaaf op f5681.20, alzoo met een batig slot v?.n f 32.90. WASPIK. Zondag 1.1. hield de drank- bestrijdersvereeniging St. Battholomeus al hier eene vergadering in de harmouiezaal. De opkomst der leden was vrij goed. Tot gioote teleurstelling der leden deelde de voorzitter, de WelEd, heer Conradi, mede, dat hij als zoodanig zijn ontslag nam. RAAMSDONKDORP. Onze dorpsgenoot P. de Bont had 'i ongel-ik in de z.g. Vlaai- kens met de fiets in de sloot te rij 'en. Da fiets werd nog al gehavend, doch overigens bracht de B, het er mei een bemodderd pak af, Op Woensdag a.s. zal het duo De Bont uit Dongen bij J. Boons-Staal een kermis- uitvoering geven. Het programma belooft een gezelligen avond. Naar wij vernemen heeft W. Z alhier Zaterdag en Zondagavond een 4-tal personen met een m?s bewerkt. Medische hulp moest worden ingeroepen. Een prettige manier van kermis houden 1 RAAMSDONK8VEER. Iu tegenstelling met het bericht van j.l. Zaterdag, als zoude cle kermis dit jaar niet druk worden, kunnen we tot ons genoegen melden, dat we er naast getast hebben. Zaterdagmorgen arriveerden nog een draai molen en de luchtschommels. Ook heerscht er een gezellige drukte, vogral de café s worden druk bezocht. Doch de kerraisvic- renden blijven oidelijk 't is alsof alles met het ouafinukelijkheidsffcest is bijgelegd. Van vechtpartijen geen sprake, 't gaat zooals het behoort te gaan, alles één, lustig hossende Als de luitjes zich nu Woensdag en Don derdag nog maar goed houden, kunnen we gerust zeggen dat 't Veer in naam en daad vooruit gaat. Woensdagavond uitvoering van de har monie „de Eendracht", waar de karakter humorist Abram de Winter het zijne er bij zal doen, om de lachspieren in werking te stellen. Onze dorpsgenoot, de heer A. van Onzenoort is benoemd tot tijdelijk onderwij zer te Dongen. De iloogEeiw. heer, Deken J. van Brussel heeft zich om gezondheidsredenen naar Kleef begeven, om zich aldaar onder behandeling te stellen van Dr. Bergman, DEN BERG. Zoo is dan onze voorspel- liug uitgekomen, de twee puntjes zijn in Waalwijk gebleven. En toch is 't ons, om de waarheid te zeggen, niet tegen gevallen, we hadden een grootere nederlaag voor de- Spartanen verwacht. Maar de spelers hebben, ondanks hun ongeoefendheid, zich kranig geweerd, zoodat van sterker zijn van een van beide partijen geen sprake was. De voorlinie was goed in 't samenspel, doch het schot liet veel te wenschen over, ook werd er te lang getreuzeld. De halfback-linie, uitgezonderd v. Dijk, was onvoldoende. Hier moet een wijziging gebracht worden. De Reijer is geen center- half, bij behoort op de linkerplaals te staan. Ploeg was beneden het middelmatige. De beide backs waren steviger, vooral Kommers liet zien, dat hij het, hoewel hij in twee jaar tijd geen bal ge'rapt had, nog niet afgeleeid was. Hij blijft dezelfde vurige taktische speler. De keeper was zooals altijd, goed. Ook hij verliest de kijk op deu bal nog niet. Naar onze meening heeft de volgends achterhoede een steviger aanzien Smits Kommers v. Dijk (Ploeg of HuismaD) v.d. Waals de Reijer We hopen dan ook dat de elftalcommissie nog eens ernstig zal nadenken, voordat de strijd tegen Dosko te Bergen-op-Zoom zal worden aangebonden. DUSSEN. Wederom zijn de manne lijke ingezetenen uit de wijken A. en IR dezer gemeente opgeroepen, ter bijwo ning eener vergadering, ter bespreking der viering der onafhankelijkheidsfeesten op Zaterdag 11 Oct. a.s. des avonds ten 77a ure in hotel «Heessels4 alhier. Welnu wij durven haast niet te twijfe len of thans zal iedereen die iets voelt voor het Oranjehuis, nu elke gemeente in den omtrek reeds heeft feest gevierd, thaDs zullen allen aan dezen oproep gehoor geven en zal deze vergadering a.s. Zaterdag druk worden bezocht. Dus mannen en jongelingen toont dat ge wilt meewerken tot dit doel opdat onze eemeente niet zal behoeven achter te staan. Met samenwerking en een dracht kan immers veel worden verkregen. TILBURG. De N. Tilb. Crt. meldt, dat de heer A. II. A. Arts ontslag heeft geno men als lid van den raad, EINDHOVEN. De spoorlijn Eindhoven-—» Weert zal 30 Oct. a.s. feestelijk worden ge opend, in tegenwoordigheid van minister dr. Lely. De Echo van het Zniden VLIJMEN. Vergadering van den ltaad der ge meente Vlijmen, op Donderdag, 10 October 1913 deB namiddags te 6'/a ure. ten raadhuizs dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1 Ingekomen stnkken. 2 Aanbieding begrooting gemeente en Burger lek Armbestuur dienst 1914. 3 Verzoek van Mej. E. Mommersteeg t t onder- handsoben aankoop van een gedeelte dijk tegen over W. v. Vught en Th. v. Eeten met voorste! van B. en W. 4 Verzoek van het bestuur der vereeniging van gemeenteveldwachters om verhooging van de jaarwedden der veldwachters, met voorstel van B. en W. 5. Verzoek van M. de Vaan Wzn. gemeente ontvanger om vergoeding voor het gebruik, ver lichting en verwarming van een vertrek in zijne woning voor kantoor met voorstel van B. en W. 6 Wijziging begrooting dienstjaar 1913. 7 Voorstel van B en W tot vernaai van pensi oensbijdragen op de gemeenteambtenaren. 8 Bespreking verhooging dekgeld dorpsstieren. 9 Voorstel van B eu W tot verpachting voor 6 jaren van de perceelen 6 10 van Blok V eu Blok VI, no. 16 van de Zooislagen, de Wal

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5