Abonneert U op bit blad, Ed. van Tilburg n EIIÜWS ÏÏIT HBÜSBBN Adlvertentiên Li NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Geen Risico. Vakkennis onnoodig. Winkeliers en Agenten B. L, van der Sluis. Vanaf Heden 60 en 40 cent. JAC. SARS. Conftseur, Cuisinier. Kaatsheuvel, 8 Oct. 1913. Gouden Bruiloft. Heden Woensdag vieren de echtelieden M. v. Dongen en Tha, v. Dortmond aan den Hil hun gouden huwelijksfeest. Maanden lang is er over den geheelen Hil gecollecteerd om deze twee krasse oudje», waarvan Papa nog maar 72 eu Moedertje eerst 68 jaren telt een genoeglijken dag te bezorgen. Stuiver voor stuiver is bijeengebracht, door ieder naar zijn vermogen, om van de svmpathie voor het gouden echtpaar blijk te geveD. Maar nu zal 't ook een feest geven, zooals de Uil dat alleen vieren kan. Niet alleen geen kosten, maar ook geen moeite zyn ge spaard om de.-geheele buurt een feestelijk aanzien te geven. Bij 't begin van /,de Hil" prijkt een fraaien hoogen boog van palm en versierd met bloemen en rozen. Van dien boog den geheelen Hil over een dubbele rij van versierde mastboompjes, een weg ruim 10 minuten lang. Voor den ingang van 't buis der feestvierenden is een eereboog ge plaatst van groen en bloemen, versierd met opschriften en vlaggen. Honderden rappe banden hebben meegewerkt om 't zaakje klaar te krijgen en we moeten zeggen „de Hil beeft eer van zyn werk." Om acht uur hedenmorgen trok de stoet, de beide oudjes, omgeven van hunne acht kinderen en gevolgd door bruidjes en belang stellenden uit de buurt naar de Kerk om God te bedanken voor de weldaden aan 't huisgezin verleend. Na de Mis vereenigden allen zich aan den feestdiscb om in feest vreugde en gejubel den verderen dag door te brengen. We wenschen den heer v. Dongen met zijn jubileereude ega een nog langen en rus- tigen ouden dag en 't verdere huisgezin een ongestoorde feestvreugde I Kon. Muziekgezelschap Euphonia. Het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" gaat a.s. Dinsdag 14 October in Vrijboeven- Cappel een avond-concert geven ter opluis tering der N. O. feesten, die dien dag aldaar gevierd worden. Ook van uit Ileusden is een aanzoek bij 't bestuur ingekomen, dat ou» de drukte in dit jaar is van de hand gewezen. Begin van brand. Zondagnacht ontstond er iu de woning der Wed. W. een begin van brand, die ge lukkig nog tijdig gebluscht is, maar anders de nootlottigste gevolpen had kunnen hebben. Door onbekende oorzaak was een brandende lamp omgevallen met het gevolg dat bet vloerkleed reeds vlam gevat had. Het oude moedertje Dg reeds bewusteloos in 't bed en slechts door het toevallig wakker worden van de dochter en baar krachtdadig optreden werden grooter onheilen voorkomeD. Landbouivcursus. Maandagavond werd de Landbouwcursas alhier weer heropend voor een dertigtal leden. Het be»tuur van den Boerenbond, alsmede de Eerw. Heer Adviseur was daarbij aan wezig. Zijn Eerw. sprak een woord van aan moediging en spoorde aan tot een trouw bezoek. De beer Schoenmakers zette daarop uiteen wat dezen winter zal behandeld worden en ving daarna met zijn les aan. Ook de naburige plaatsen zullen deze winter profileeren van onze onderwijskrachten. Zoo zal te Loon-op-Zand een cursus gegeven worden in veevoeding, door den heer J. Leenaerts alhier. Waar de beer Schoenmakers, aldaar het vorig jaar zoo'n talrijke deelname en zoo'n groote belangstelling heeft onder vonden, hopen we dit jaar van den nieuwen cursus hetzelfde te kunnen getuigen. Be- soijen zal een wintercursus geveD, waar eveneens de heer Leenaerts aan 't hoofd zal staan. In de gemeente Zevenbergen zal de heer Schoenmakers zijn onderwijs voortzetten, terwijl genoemde heer in Oosterhout eon tuinbouwcursus zal openen om «oor die plaats aan een lang gevoelde behoefte te voldoen. De theoretische lessen zullen door praktische worden toegelicht door den zoo gunstig be kenden bea.ubte van de Ned. Pomologische Vereenigi g, den heer J. v. Rosmalen te Waalwijk. Zoo zal dezen winter dus van onze ge meente uit iu alle richtingeu onderwijs ge geven worden in Land- en Tuinbouwkunde. Kaatsheuvels Kruisverbond. Zondag hield ons Kruisverbond zijn So- briëtasdag. 's Morgeus naderden de meesten der leden tot intentie der redding van Drank zuchtigen ter II. Tafel. Om half zeven des avonds was 't algeineene vergadering in de bovenzaal van den heer Alph. SnoereD. Aan de opkomst was te zien, dat er iets in den omtrek te doen was, dat ook volk eu ook kruisverbonders lokte. De zaal was niet zoo druk bezet als dat anders op een Sobriëtasdag de gewoonte is, Toch was de vergadering zeer geanimeerd. Met een woord van dankzegging voor 't mooie werk van den morgen opeode de voor zitter de vergadering, waarna de secretaris voorlezing deed der notulen. Hierop liet de heer C. de Kort, de komische scène „De vroolijke Melkboer" hooreu, die algemeen in den smaak viel. In de lezing door den Eerw. Adviseur, over redding van Drankzuchtigen, spoorde hij de leden aan ieder in hun eigen kring Ie werken tot dat schoone doel en al het mogelijke te doen den drankdnivcl te be strijden. Daar slechts een zestigtal leden aanwezig wa*, stelde het bestuur voor de verkiezing der bestuursleden, wegens periodieke aftre ding uit te stellen. De dag is nu bepaald op Zondag a.s. in de school der Eerw. Zusters. Aftredende leden zijn H, J. Seller, J. Simonis en W. Esch. Het „Hannes verhuurt kamers met een W. C was één lachsrcne, door den heer J. v. a. Heijden op onverbeterlijke wijze voorgedragen. Het verslag van de Algem. Vergaderiug van den Dioc. Bond zal eerstdaags den leden uitgereikt worden, waarom 'dat punt van de agenda verviel, evenals het komisch duet „Schipbreukelingen der Maatschappij" dat achterwege moest blijven wegens ongesteld heid van een der acteurs. Na de rondvraag, waarvan geen gebruik gemaakt werd, sloot de voorzitter met den Christ, groet de vergadering. LOONOPZAND. Bij voldoende deel name zal in deze gemeente een cursus worden gegeven in veevoeding door de Heer I. J. Leenaarts, landbouwonderwij- zer te Kaatsheuvel. Deelnemers moeten ouder zijn dan 21 jaar en kunnen zich aanmelden bij den secretaris van den Boerenbond vóór of op de eerstvolgende vergadering, waar de Heer Leenaarts zal zijn om nadere inlichtingen te geven. Heusden, 8 Oct. '13. Organist. Ter vervanging van den Heer M. C. v. d. Ven, die wegens vertrek ontslag nam, is tot organist in de R. K. Kerk aangestelc de lieer Oarpay, Hoofd der Par. Jongens school. Programma 18131913. I. Dinsdagavond (14 Oef.) 7 uur Gods dienstoefening in de Ned. Herv. Kerk. II. Woensdag 7 uur v.m. Opening der feestelijkheden door kanongebulder. III. 71/- uur. Reveille. Heraut te paard, Hoornblazers en tambours. IV. 8 uur9 uur. Klokgelui. V. 9 uur. iSolemneele II. Mis in de R. K. Kerk. VI. 10lOVg. Carillon-bespeling door den heer K. v. d. Berg. VII. 10VS127g. Costume-wedstrijd, gevolgd door optocht door de stad met voor rijder en muziek aan 't hoofd. Opstelling op de Botermarkt. Beoordeeling a.d. Vischmurkt. VIII. D/g uur. Eerste afdeeling der Volks feesten opgeluisterd door muziek. IX. G uur. Feestelijke verlichting der VischbaDk aan het Wilhelminaplein, etc. X. 78 uur. Fakkeloptocht. Aantreden a.d. Vischmarkt. XI. 8 uur. Concert door de Fanfare „Oefening en Uitspanning" uit Wijk (Dir. Baeselaar, Ammerzoden.) Donderdag. XII. 8 uur v.m. Reveille. XIII. 87g9 uur. Carillon-bespeling. XIV. 9 uur. Voortzetting der Volks spelen met muziek, XV. H/j uur n.m. Opstelling van den Historisch-allegorischen optocht a.h. Burcht plein en omgang door de 9tad. XVI. 4 uur. Uitdeeling der prijzen be haald in den costume-wedstrijd en den op tocht. (op de kiosk.) XVII. 7 uur. Fakkeloptocht alsWoensd. XVIII. 8 uur. Concert als Woensdag. In de pauze uitreiking der prijzen van den verlichting8- en versieringswedstrijd. XIX. Sluiting der olficieele feestelijkhe den met een schitterend vuurwerk. Bovendien wordt er gezorgd voor de aan wezigheid van eenige publieke volksverma kelijkheden, zooals stoomcaronssel, beignet- kraam, etc. Voor bijzonderheden veiwijzeu we naar een feestgids, die eerstdaags verschijnt bij den uitgever L. Veerman, «w Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Naar de Maasb. uit zeer goede bron veineemt, is bepaald, dat de invoering van de nieuwe Gregoriaansche zangwijze beslist met Pascben 1915 moet ingevoerd worden, alsmede dat dan het Latijn op de zuiver Italiaansche wijze wordt uitgesproken. Op de Klein-Semiuaria wordt het reeds gedoceerd, op de Groot-Seminaria zal het weldra worden ingevoerd. f Pastoor Smolders. NIEUWKUIK. Maandagmorgen onder de H. Mis vau half acht werd onze Z.Eerw. heer Pastoor Smolders plotseling ouwel. Met behulp van den WelEerw. heer Kapelaan heeft hij met veel moeite de IJ. Mis ten einde gebracht, zoodat hij niet meer zonder hulp de pastorie kou bereiken. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepeD, die 't raadzaam oordeelde Z.Eerw. vau de laatste II. Sacramenten te voorzieD. Eenige uren later is Z.Eerw,, die door een beroerte was getroffen, overledeD. Begrijpelijkerwijze is geheel het dorp zeer onder den indruk van dit plotseling afsterven van zijnen beminden herder. Pastoor J. M. A. Smolders, die tal van jaren kapelaan te Waalwijk was, 7an waaruit hij naar Nieuwkuik vertrok, bereikte den leeftijd van 65 jaren. Nabetrachting. Kaatsheuvel, 8 Oct. 1913. De ouafhankelijkheidsfeesten, met wa re geestdrift door heel onze bevolking gevierd, liggen nog slechts korte dagen achter ons. Het enthousiasme, dat zich van Kaatsheuvels ingezetenen had mees ter gemaakt, wrochtte een feest, waarbij, volgens ouden van dagen andere in niet wegzinken. Ontegenzeggelijk heeft het, vooral bij de bewoners der omlig gende plaatsen, een weldadigen indruk achtergelaten. Men heeft getoond, toch ook prettig feest te kunnen vieren, ook zonder aan de omstanders het be wijs te leveren, dat men onbekend wil blijven met de eerste beginselen van moraal, opvoeding en beschaving. En daarom is 't mijn vaste overtuiging, dat dit feest niet alleen een gunstigen in vloed heeft geoefend op het gros der bewoners onzer gemeente, maar dat het tevens heeft meegewerkt, om de eer der plaats, die ze voor de buitenwereld toch zoo noodig heeft, hoog te houden. Daar om geloof ik, kan het voor Kaatsheu vel van belang zijn. wanneer we dit ge denkwaardig feest niet zonder nabe trachting laten voorbijgaan. Veelmeer gevoelen we ons in 't belang onzer ge meente gedrongen, hier openlijk een woord van hulde en dauk te brengen aan hen, die zoo krachtig het streven hebben gesteund, om dit op nette, ge paste wijze te vieren. Meer nog dan optocht, verlichting enz. heeft mij in 't stoftelijk belang van Kaats heuvel getroffen de etalagewedstrijd. Het is zonder twijfel van het Comité een zeer gelukkige gedachte geweest, om aan het eigenlijke feest zulk een wedstrijd te verbinden. De deelnemers hebben, velen zelfs met geringe middelen, blijk gegeven, gevoel te bezitten voor smaak en kunst, wat zich tot nog toe hoofd zakelijk openbaarde in het misschien overdreven gevoel voor de edele kunst der muziek, wat wellicht oorzaak is, dat al het andere te veel op den achter grond werd gedrongen. Begrijpelijk is het, dat een krachtige, onverwachte, plotselinge opleving van een dergelijk gevoel eischen stelt, die niet onmiddelijk in vollen omvang kun nen bevredigd worden. Deze étalage- wedstrijd is slechts geweest een proef een monstering van eigen krachten, maar een proef die m. i. ter dege geslaagd is. Zeker, dergelijke uitstallin gen gaan met kosten gepaard, maar zij zijn buiten kijf én inde plaats zelf én in de omgeving voor de betrokken perso nen een reuzenreclame geweest, die men niet mag onderschatten. Zoodoende is er indirect voordeel mee behaald. Jaren lang schijnt men dit niet begrepen, al thans aan het groote belang niet die aandacht te hebben gewijd, noodig om te komen tot gezette ontwikkeling nu eenmaal het besef dier waarde ontwaakt is, blijve het publiek redelijk en verlan- ge niet in één oogwenk, wat tijd be hoeft. De energie, die in deze moedige daad in deze betrekkelijk ongunstige om standigheden zoo schitterend tot uiting kwam, blijft ons borg, dat binnen niet al te langen tijd, krachtige maatregelen de mogelijkheid, om te voldoen aan al le verlangens, zullen verzekeren. Daarom acht ik het in het belang van den bloei en vooruitgang eener plaats als Kaatsheuvel noodig, dat er eene vereenigiog worde op gericht, die zich, evenals in zoovele an dere gemeenten, uitsluitend de verheffing van het moreele en materieele der bevol king ten doel stelt. Zij kan er voor waken en zorgen, dat de buitenwereld iets meer verneemt uit onze gemeente dan vecht partijen enz. Want, helaas moeten we het bekennen, dat de vreemdeling en kel en alleen op de hoogte is van het minder goede wat er in onze gemeente omgaat, en dat hij geen flauw vermoe den heeft van het goede, dat onze plaats biedt en bieden kan. Wij kunnen in dit opzicht enorm veel leeren van onzen Nebenbuhler Waalwijk, welke plaats in de vereeniging sWaalwijks Belang* een krachtigen steun vindt in de bevorde ring van plaatselijke belangen. Men maakt er niet enkel reclame in de pers, maar ook met woord en daad. Welaan dan >Hanze* aan U het ini tiatief, gij, die tot Uwe leden telt man nen uit den middenstand, die bier, even als overal de kern der bevolking uit maakt. Ontwaak, want reeds te lang hebt gij geslapen. Overtuigd kunt gij zijn van en gij hebt recht op den steun van elke vereeniging niet alleen, maar van elk, die het wél meent met den vooruitgang onzer gemeente. Ieder zal meewerken in eigen kring om te getaken tot het doel dat nimmer verloochend mag worden. Dan kunnen we met vertrouwen de toe komst tegemoet zien en zal onze plaats in 't vervolg met eere genoemd worden. Vooruit dus, niet getalmd. Want stilstaan is achteruitgaan en wij moeten vooruit, steeds vooruit tot heil onzer gemeentel Zoo zij het. B. H. van Rooij. Moordaanslag op een agent van politie. Men schrijft uit Sassenheim aan het >Leidsch Dagbl.* Is het in onze goê-gemeente meestal rustig en kalm, de nacht van Zondag op Maandag heeft daarop een uitzondering gemaakt. H. W. is niet een van de braafsten. Hij is voor enkele jaren uit den militai ren dienst weggejaagd en heeft reeds tal van vonnissen ondergaan. Soms heeft hij van verschillende ge meenten 6 a 7 verbalen gelijk I Ongeveer 3 weken geleden vloog hij den agent van politie Praamsma naar de keel, omdat die hem tot kalmte aan maande. Hij was zoo slecht over deze vermaning te sprekeD, dat hij tegen Praamsma zeide Dat zal ik je inpeperen; je loopt over een maand niet meer hier Gisternacht deed Praamsma de ronde Met hem op liep schipper Van U., waarbij zich ook W. voegde. Toen zij een eindweegs met hun drieën hadden opgeloopen, zei W. tegen den schipper»Loop even door ik heb Praamsma wat te vragen.* Nauwelijks met Praamsma alleen, haal de W. een mes te voorschijn en takelde den politieman daarmee op een gruwe lijke wijze toe De neus hing er bij, de lip was in tweëen bovendien waren nek en hand verwond. Geen wonder, dat Praamsma, die op niets verdacht was, zich op dat oogen- blik niet kon verdedigen. Terstond werden de twee andere agen ten gehaald en begaf P. zich naar dr Quant, die geneeskundige hulp verleende W. was in dien tijd verdwenen. Nog moeten we vermelden, dat W. in den voornacht had gezegd >Ik ga niet naar huis; P. moet er vannacht aan.* Ongeveer halfvier was W. thuis, doch hij verkoos niet de deur te openen. Hier op werd de burgemeester gehaald, want W. zei: >Kom morgenochtend maar te rug ik moet eerst wat slapen.* Óp bevel van den burgemeester opende de moeder van W. de.deur, waarna de agenten en de burgemeester, met revol vers gewapend, de woning binnentraden. W. liet zich zonder verzet arresteeren en naar de cel brengen. Nadat hij Maan dagmorgen nader door den burgemees ter was verhoord, is W. naar Den Haag overgebracht. Drie politie agenten door roovers ver moord. Onlangs werd er te Verchne- Oudiusk in Transbaïkalië een diefstal van 100-000 roebels gepleegd. Dezer dagen slaagde de politie er in, de be drijvers van dezen diefstal te ontdekken. Bij pogingen om hen gevangen te ne men, maakten de booswichten gebruik van hun wapens, en doodden drie agen ten, terwijl een vierde gewond werd. De politie doodde een der schurken en nam een tweeden gevangen. De overi gen wisten te ontsnappen. Het vermoorde knaapje. Gistermorgen te negen uur, zou vanuit het huis zijner ouders aan de Comme- linstraat No. 106, de begrafenis plaats hebben van het aan de overzijde van het IJ vermoord gevonden knaapje. Lang vóór dit uur reeds bevond zich een groote menigte van deelnemende be langstellenden in de omgeving van het huis en met ieder oogenblik groeide de massa nog aan, zoodat omstreeks half tien de straat geheel gevuld was. De politie had echter een gemakkelijke taak om de aanwezigen op een eerbie digen afstand te houden. De stilte onder de wachtende menigte was bewonderenswaardig en ontroeren de tevens. Vele vrouwen zagen wij niet dan met moeite hare tranen bedwingen, doch toen plots vrij-baan gemaakt werd voor een stoet van twintig kleine ventjes,, schoolmakkertjes, klasgenootjes van den 6-jarigen Hendrik de Klerk, wien zij misschien wel zonder ten volle den toestand te beseffen de laatste eer kwamen bewijzen, toen maakte zich een groote ontroering van alle aanwezige vrouwen, moeders vooral, meester en schaamde zich geen hareraan haar tra nen den vrijen loop te laten. De bedeesde kleinen, allen in hun Zondagsche pakjes gestoken, met witte dasjes en handschoenen aan, droegen een crêpe-rosette met wit knoopje om den arm. In alle woningen gelegen in het complex, waarvan het huls der ou ders van het vermoorde knaapje deel uitmaakt, zagen wij voorts de gordijnen neergelaten, terwijl ook meerdere winkels gedurende eenige uren de luiken voor de vensters hadden geplaatst. Te kwart vóór tien werd het kistje het huis uitgedragen. Een zestal fraaie kran sen werden bezijden aan den lijkkoets bevestigd. Op de linten van een der bloemstukken lazen wij de woorden >Rust zacht, lief Henkje* Je schoolmak kertjes. Een viertal volgrijtuigen formeer den den droeven stoet, welke onder in drukwekkende stilte en In de grootste orde, de Commellnstraat verliet. Nog éénmaal werd voorbij het ouderlijk huis geredendan ging de stoet naar de Nieuwe Oosterbegraafplaats in den Wes- tergraafsmeer, waarheen zich reeds hon derden belangstellende buurtbewoonsters en bewoners hadden gespoed. Zeer velen ook begeleidden den stoet, die te ruim elf uur op de begraafplaats aankwam. Langs den genomen weg ook stonden vele menschen in groepjes bijeen, mee lijdend het droefgebeurde besprekend. De menigte, welke op het kerkhof rond de groeve geschaard stood, meenen wij wel op eenige duizenden te mogen schatten. Toen het kistje onder het snikken der omstanders, vooral van den zwaar-getrof- fen vader, in de groeve was neergelaten, hield ds. Wiersma een rede: »Wie is hij, aldus spreker waar is hij, waar houdt hij zich schuil, de sombere wel lusteling, de moordenaar van deze schul- delooze kleine, die wij thans begraven. Niet alleen geheel Amsterdam, doch .ook geheel de beschaafde wereld heeft hij ontoerd. Ik ben echter niet gekomen om hem te vloeken. Iedere lust tot wraakgierigheid moet in ons gedood worden. Moge God echter den zondaar gedenken, opdat hij vallen in de handen zijner aardsche rechters. Wel arme grootvader, wel arme vader aldus vervolgde spreker dat had gij in uw leven nooit kunnen denken, dat gij nog eens zulk een dag van smarte zoudt moeten doormaken. Moge de Almachtige u troosten en den diepen indruk bij u achterlaten, hoe afschuwelijk de zonde is, hoe dikwerf gevloekt het leven is buiten God. Ik ben ontroerd bij het gezicht van zooveel kleine knaapjes. Uw makkertje ging mede met een vreemdeling en ook gij weet wel met welk een noodlottig gevolg. Gaat dus nooit mede met een vreemden man of vrouw." De kleine schudde beslist ,,neen" met zijn hoofdje, waarop ds. Wiersma hem toeknikte en zeide „Jij bent een beste 1" Denkt altijd, aldus spreker, aan uw vader en moeder. Spreker bedankte dan de buren die de bewijzen van hun deelneming en smart op het graf hadden neergelegd. Gaande door de dichte menigte in de straat is spreker ook getroffen door die gemeenschap des lijdens, die enthousias ten openbaring van medelijden uit het volk dat toch wel goed is. Nooit heeft spreker ook zooveel tranen gezien van moeders die wel dachten: Als dit mijn kind eens geweest ware Met hartelijke troostwoorden tot den diepgeschokten vader, besloot spreker. Het broertje van het vermoorde knaap je, die, zooals men weet zich bij het IJ-veer van hem gescheiden had, strooide vervolgens witte bloemen op het kistje, waarna de treffende plechtigheid ten einde was. Wij moeten eenige onzer lezers onze verontschuldiging aanbieden, daar door een misverstand een aantal nummers van Zaterdag (speciaal in Heusden eD Drunen)verzonden zijnzonder Derde Blad. Er zijn er desgewenscht nog eenige verkrijgbaar. ADMINISTRATIE. Een flink bestaan kan ieder zich verschstfen door den verkoop van gemakkelijke verkoop bare Artikelen. van Verzekeringen, alsmede zij, die met veel publiek in aanraking komen, genieten dp voorkeur, brieven franco, 5358 ROTTERDAM. wederom dagelijks versch ver krijgbaar, mijne van ouds bekende overheerlijke Beleefd Aanbevelend. achter dc Einden, de Wal van de spoorlijn tot dc Hup, het Dorpgtaartje en dc pcrccclen 1—10 op dc ücmccnf. 10 Voorstel van B en W tot begraving van een perceel in het Lage Ven en tot bcploeging van de perceelen 1121 van Blok I in het Ven en tot opgraving van diverse waterleidingen. 11 Verzoek van het Waterschap de Bossche Sloot tot weggraving van een strookje grond bij het oude sluisje met voorstel van B en W. BESOIJEN, 7 Oct. De prijs der boter was heden op de mark» Hoogste prijs 1 1,45. Laagste prijs 1,49. Eieren 6'/j cent per stuk.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 6