Aankondiging. l K. WeesjoDgen Gevraagd BERHALl^GS-CliRSHS. Bijverdienste. Aardappelen Opruiming G. Kuipers, Fijne Tafelbeschuiten. HET ZUIDEN Nc N Kleine Advertentièn. Advertentièn. Een nette R, K, Di Plaatsing gezocht ARBEIDERS EN STIKSTERS Koperslagers EEN JONGEN Jongens, meisjes en heele gezinnen kunnen tegen hoog loon vast werk be komen aan Eras Paulson's Luci fersfabriek Breda. Be Vr|jhoeven-Cappel. A F. C. BOOTH AEET gevraagd EERSTE HULP BIJ BEDRIJFSONGELUKKEN. Herhaling8-Cursus Agcutschap Geen Risico. Vakkennis onnoodig. Winkeliers en Agenten B. L, van der Sluis. PUIKE K. van Ree-v. d. Hout, BESOIJEN. 5411 Wegens opheffing der zaak finale MARIE DE BREE. Specialiteit in 5396 DRAISMA -vam- VALKENBURG'S LEVERTRAAN-'. LEEUWARDEN© Stoom-bilj artfabriek e ach: Voorzitter. Verlangt een van de hee- ren hierover 't woord. v. d. Broek. Wie moet de kosten be talen van herstelling van dit pad. Voorzitter. De gemeente, v. d. Broek. Dan hebben wij ook het recht om er over te rijden, anders moe ten de rijwielers het maar zelf betalen. Onderweg werd mij verteld dat die eens f 300 gegeven hebben, maar wij moeten altijd en immer betalen en hoe langer hoe meer. Voorzitter. Men kan er toch niet te gen zijn, 't is voor rijwielen bestemd, maar als voertuigen 't noodig hebben, als bij uitwijken, dan kunnen ze er ge bruik van maken. Hier in den raad heeft men er telkens om gevraagd. v. d. Broek. Dan moet ge 't maar af palen en de voerlui er maar uitkeeren. We zullen er dan wel uitblijven en on der den dijk door rijden ter eere van de wielrijders. Ze behoeven zelf niet te betalen, maar de gemeente voor hen. Voorzitter. Iedereen in de gemeente betaalt toch, zeker ook de wielrijders. Van Schijndel. Ik geloof, dat 't niet de vraag is, wie daaraan betaalt, maar wel kan het geschikt. De straat is niet breed, men moet royaal kunnen rijden en dan zal 't voor karren nog al lastig zijn. Voorzitter. B. en W. hebben 't juist gedaan omdat er in den raad voortdu rend om gevraagd is. Maar 't is hoofd zakelijk om die karren te weren, die voortdurend tusschen de tramrails rijden en dat moet voorkomen kunnen worden- Nu is er niets aan te doen, nu moeten de fietsers er gewoon voor hen af. Verwiel. Ik vind de bedoeling zeer goed, maar 't i.ï zoo incompleet. Er moet bijgevoegd worden, dat ze b.v. voor laden en lossen van koffers, 't op nemen en afzetten van passagiers er ge bruik van kunnen maken. Gragtmans. Moeielijkheden zijn er wel aan verbonden, dat hebben we ook inge zien met fruit wagentjes enz., maar 't was toch 't gevoelen van de raad om 't tot rijwielpad te bestemmen, maar ons oor deel is ook, dat de politie veel door de vingers Zal moeten zien. Voorzitter. Ik ben begonnen met te zeggen, dat 't vooral te doen was om die karren te keeren, die steeds op dat pad rijden. Zoo vertelde mij onlangs een voerman, dat z'n paard anders niet wilde loopen, daar 't een oud trampaard was. Nu is daartegen niets te doen, wel als er een verordening is. We hebben meer malen personen gewaarschuwd, maar ze trekken er zich niets van aan. Er is hier in den raad zoo dikwijls over ge klaagd. Van Schijndel. Er zal veel misbruik van gemaakt worden. Zou het niet vol doende zijn er eens buitengewoon op te wijzen, dat er, zoo er niet aan voldaan wordt, eene verordening op zal worden aangenomen. Klijberg Ik juich 't voorstel van B. en W. zeer toe, v.ooral als 't gecomple teerd wordt, zooals de heer Verwiel dat wil, dat rijtuigen enz. er mogen staan voor 't opnemen van passagiers, dan kan ik er mij zeer goed mee vereenigen. De heer van den Broek spreekt daar van »wij moeten maar betalen* en als ik 't goed begrijp, verstaat bij daaron der landbouwers en voerlui. Maar hoe veel fietsers, die toch ook belasting be talen, hebben er belang bij dat het rij wielpad goed in orde is en dat zij niet gehinderd worden. De politie moet vooral een wapen in de hand hebben tegen hen, die altijd misbruik maken met karren van het pad tusschen de rails en 't is toe te juichen dat haar hierdoor de macht gegeven wordt om dat te keeren. Voorzitter. Aanvulling is niet mogelijk. Ik zal de politie inlichten, dat zij niet onoordeelkundig te werk moet gaan, zoo b.v. voor 't opladen van koffers enz. zal geen proces-verbaal gemaakt worden, 't Is hoofdzakelijk om dat voort durend er over rijden te keeren. Van Schijndel. 't Is gevaarlijk tegeno ver de politie, die moet door een veror dening gebonden zijn, anders ziet ze nu eens door de vingers en dan weer niet en weet ze niet waar ze zich aan heeft te houden. Zoo is 't ook 't geval met de snelheid voor auto's. Men kan, als men 20 K M. wil rijden, niet zoo precies weten of men een paar K. M. meer of minder rijdt, maar dan krijgt men pro ces-verbaai, al is men iemand die nooit hard rijdt en toevallig een paar K. M. sneller rijdt. Maar daar is niets tegen, als men gezondigd heeft, moet men boeten. De politie moet daaraan gehou den zijn. Van Riel. 't Zal nogal bezwaar ople veren voor verkoopkarretjes als groen- tenwagens, die kunnen moeilijk midden op den weg gaan staan, dan kunnen er geen karren door en als ze op 't fiets- staan, worden ze bekeurd. Voorzitter. Als ze mijden voor karren of" omgekeerd kunnen ze gerust op 't fietspad komen. Houben. Bij auto's is 't een maatregel om gevaar voor menschenlevens te voor komen, hier is het meer en orde maat- j£ger!T Ik zou de politie ook wel een welwillend optreden in overweging geven. Van Schijndel. Het geval dat zich hier Xpad heeft voorgedaan betrof iemand die al tijd kalm rijdt en die heeft nu een paar K. M meer gereden. Hij kon 't zelf niet gelooven, maar moest het natuurlijk ge- looven, 't is geconstateerd, 't Was uwe bedoeling evenmin als de mijne, mijnheer Houben, toen we deze zaak hier bespra ken, dat die menschen bekeurd worden, maar wel die zoo kolossaal hard door de straat rijden en dat gevaar moet worden tegengegaan. Maar de man kreeg netjes proces verbaal- De politie is in haar recht, maar dan moet zij ook in deze gebonden zijn, weten waaraf en waaraan- Houben. 't Is hier slechts een orde maatregel, niet voor 't gevaar. Van Schijndel. Ik ben ervoor ook hier de politie te binden. Van den Broek. Hier is 't niet voor ge vaar, hier worden geen dooden gereden, sprak mijnheer Houben. Maar als alles bij mekaar komt, worden er dooden ge reden, dat is net zoo zeker, ge zult 't zien. Klijberg. We zijn hier toch niet in Londen. Van den Broek. Ge moet dan aan onzen kant maar eens komen zien, als er een paar karren komen en nog wat, wordt de heele boel kapot gereden. Het voorstel van B. en W. wordt in omvraag gebracht en aangenomen met 5 tegen 4 stemmen VoorHouben, Verbunt, van Ever- dingen, Klijberg en Gragtmans. Tegen Van Schijndel, v. d. Broek, van Riel en Verwiel. III, Verzoek van de Bijz. Com uit de Staten dezer Provincie belast met de voorbereiding der electrische voorziening van Noord-Braband, om voor een onder aandeel van f500 in het kapitaal der naamlooze vennootschap tn willen deel nemen. Het verzoek luidt als volgt De Bijzondere Commissie uit de Staten dezer provincie belast met de voorbe reiding van de electriciteitsvoorziening van Noordbrabant heeft gemeend U te moeten toezenden een exemplaar van de ontworpen statuten der op te richten maatschappij in marglne bedoeld. Onder verwijzing naar het bepaalde in art. 3, 2e lid van deze ontwerp-sta- tuten moge zij U verzoeken voor één onderaadeel, groot f 500.in het kapi taal der NV. deel te nemen. Uw antwoord wordt voor den l5n dezer ingewacht- Voorzitter. Art. 3 der statuten zegt, dat het kapitaal is 1 millioen gulden. 1000 aandeelen van f 1000daarvan houdt de provincie er 995 en de 5 ove rige zijn verdeeld in 10 onderdeelen van f 500, waarvan de provincie er nog 2 neemt. Er worden 8 gemeenten gevraagd om elk een onderaandeel van f 500 te nemen en daartoe behoort ook onze gemeente. Wij behoeven nog slechts 20°/o te storten of f 100maar 't is alleen ge daan denk ik, om sommige Noord-Bra- bantsche gemeenten als aandeelhouder in de centrale te hebben. v. Everdingen. Een onder-aandeel geeft toch geen stemrecht nietwaar. Voorzitter. Alleen een adviseerende stem en men zou ook in 't bestuur kunnen komen. Verwiel. Is 't ook bekend waarom aan de gemeenten slechts een onderdeel en niet een geheel aandeel met stem recht is aangeboden. Voorzitter. Neen, daar is niets van bekend. Houben. Al hadden we nu een stem dat zegt toch niets tegen 995 der pro vincie. Voorzitter. 8 gemeenten zijn slechts uitgenoodigd en daartoe behoort de onze. Klijberg. Ik beschouw het als een eer dat onze plaats daartoe is uitgenoo digd. Waalwijk gaat prat op zijn naam als centrum der Langstraat en 't is voor ons zeer aangenaam, als zulks van hoogerhand erkend wordt. Ik stel het dan ook op zeer hoogen prijs. Bij acclamatie aangenomen. Voorzitter. Verlangt nog een van de heeren 't woord. Van Everdingen. 't Vorig jaar is besloten in overleg met den Binnen- polder, de Oostelijke Eerste Zeine te verbeteren, 't Is daar voor die menschen een treurige boel; er is tot nog toe niets aangedaan. Is ons verzoek door den Blnnenpolder ingewilligd of hoe zit dat. Voorzitter. Wij hebben onze voor stellen aan den Binnenpolder voorgelegd, maar die zijn er niet op ingegaan en hebben andere voorstellen ingediend. Daarop hebben we weer een schrijven onzerzijds gezonden, waarop nog geen antwoord is ingekomen. Klijberg, Mag 't bekend zijn, welke voorstellen zij gedaan hebben. Voorzitter. Die heb ik niet hier. Klijberg. 't Is jammer, want er moe ten toch afdoende maatregelen genomen worden. Als 't bezwaar is dat de polder iets meer moet betalen en 't zoo niet wil accepteeren, dan moeten maar wat water in den wijn doen, om deze zaak tot een goed einde te brengen Er wordt wel gezegd dat de polder niet zoo'n heel willige corporatie is om mee te onderhandelen, ik laat in 't mid den of dft waar is of niet. Als de polder niet mee wil doen, dan moet de ge meente maar wat verder gaan ten bate van de menschen die daar wonen. Voorzitter. De onderhandelingen zijn nog gaande. Van den Broek. De Binnenpolder geeft niet meer dan 25%. Klijberg. 't Was begroot op f 400, dat was voor ieder f 200, als voor de helft was omgeslaan, dat was zeer billijk. Als nu een bestuurslid van den Binnen polder hier [[zoo pertinent beweert dat niet meer dan 25% wordt gegeven, dan moet de gemeente dat maar overstappen voor die menschen, want die moeten geholpen worden. Voorzitter. We kunnen binnenkort bij de begrooting zien, wat er aan te doen is. Klijberg. Als U den indruk hebt ge kregen, dat U met dat college niet op schiet, dan moeten we maar verder gaan. Van Schijndel. Mijnheer van den Broek kan misschien wel mededeelen, hoe de stemming bij de meerderheid van het bestuur van den Polder is of het beslist niet hooger gaat, misschien is er nog iets aan te doen. Van den Broek. We geven beslist niet meer dan 25%, ons is de weg goed. Gragtmans. Dat is een verkeerd idee, want waarom moeten dan alle menschen, die met de polderwegen niets te maken hebben toch voor hun gebouwde eigen dommen betalende polder is dat wel degelijk verplicht. Van Riel. Ik zou dat zoo niet direct toegeven, 't Is allemaal gauw genoeg gegeven, maar daar is 't niet genoeg mee. Ik zou deze zaak wel eens tot klaarheid gebracht willen zien, al is het bij hoogerhand. Verwiel. Gedeputeerde Staten hebben toch het toezicht op de polderbesturen. Klijberg. 't Is een zeer eenzijdig stand punt >de weg is ons goed*, dat wil zeggen alleen de boeren. Als de kar er maar door gaat, al moet het paard dan wat harder trekken, dan is het goed. Alle menschen betalen mee, maar daar voelen ze niets voor. Blijkt dat de polder omwillig is en niet met de gemeente tot een goede oplossing wil komen, dan mogen die menschen daar toch niet de dupe van zijn. 't Scheelt wel f 100, maar ik zou dat nog over stappen en aan die noodzakelijke behoefte tegemoet te komen. De weg is zeer slecht. Ze be talen toch ook belasting, al is 't mis schien niet veel en hebben recht op eeD fatsoenlijken uitweg naar de St. Antonius- straat. 't Is voor de de eigenaars en be woners daar een ellendige toestand. Laat de Binnenpolder dan gequalificeerd staan als een onwillig collegede ge meente heeft voor hare inwoners te zorgen. Van Schijndel. Wel degelijk moet er op gewezen worden en na 't betoog van de heeren Klijberg en Gragtmans zullen de heeren wel bloed voor hun hart krijgen en wat medelijden gevoelen voor de burgers. v. d Broek Het bestuur van den Binnenpolder doet niet als de gemeente maar schuld op schuld maken en de menschen maar laten betalen. Klijberg. De schuld die de gemeente maakt in 't belang der gemeente, kan de raad zeer goed verantwoorden, 't Is beter dan de polder, die maar pot en niets uitzet. Van Everdingen. Dat is heel makke lijk, jullie doet niets. Van Schijndel. Mijnheer van den Broek blijft z'n eigen ook niet heel consequent, nu zegt hij dat de raai maar schuld op schuld maakt en straks wou hij nog f 25 geven voor een feestje, dat zeer overdreven was en nergens voor diende. Klijberg. 't Is beter dat we nu opko men voor onze burgerij en voor dezer belangen geld over hebben, dan geld geven voor een feestje, dat al voorbij is; dat is beter besteed en daarmee zijn de bewoners meer gebaat. Voorzitter. We zullen bij 't Polder bestuur om spoedig antwoord aandrin gen, dan kunnen we dat in de volgende vergadering behandelen. Niemand meer 't woord verlangend in de opeobare vergadering, gaat de raad in geheime zitting over. TE KOOP Prima doorzingende Kanarievogels stam Seifert8, zuiver ras. Te bevragen bij5437 A. VERSTER-DUQUESNOIJ Sigarenmagazijn, a/d. Haven, Waalwijk. te Tilburg, niet beneden 18 jaar, in een klein gezin, van g. g. v- Brieven onder no. 325 C. H. bureau Nieuwe Tilburgsche Courant, Til burg. 5434 De Griffier der Arrondisaements-Recht- bank te 'r-Hciiogenhosch maakt bekend, dat door de Naamlooze Vennootschap La Vau- queline, gevestigd en kantoor houdende ie Brussel en te Kaatsheuvel, bij gemelde Rechtbank is ingediend een verzoekschrift tot het verkrijgen van surséance van beta ling wordende de schuldeischers van de Naamlooze Vennootschap La Vauqueline, voornoemd, benevens d-ze zelve, tevens op geroepen om te verschenen in. Raadkamer dier Rechtbank in het Paleis van Justitie te 'e-Hertopenbosch, op Zaterdag den 25 October 1913, te 10 uar des voormid dags, ten eind> op het verzoekschrift te worden gehoord. 5440 De Griffier voornoemd, H. LÜBBERS, 's Hertogenboscb, 17 October 1913. bij een R. K. SCHILDER in de omstreken van Heusden voor een van ruim 14 jaar met het vak beginnend. Er wordt toelage verstrekt. Hij kan spoe dig komen. Brieven aan den Heer H. REOK- LEBEN te Heusden. 5433 voor direct van 1417 jaar aan de N V. Stoomschoenenfabriek v. h. JOS. GROENEN, Besoijen 5435 Wegens uitbreiding van een Stoomechoenfabriek in N.Br. wor den gevraagd tegen HOOG LOON en VAST WERK. Zolder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. 5374 Brieven franco bureau van dit blad. Bekwame en aankomende kunnen tegen flink loon vast werk bekomen aan de Metaalwaren- fabriek van G. VAN GERVEte 's Bosch. 5412 Ter Waal wij ksche Stoomdruk kerij wordt voor direct gevraagd voor verschillende werkzaamhe- den en om geleidelijk in 't vak te worden opgeleid. 5409 Alle personen welke een vroeger gegeven cursus in Eerste Hulp bij Bedrijfsongevallen in Waalwijk- Besoijen hebben gevolgd en wen- schen deel te nemen aan den van weg© den R. K Gildenbond te geven met rijks-subsidie, moeten zich daarvoor aanmelden tot uiterlijk Zondag 26 October 1913 bij den concierge van het Bonds gebouw A. PEETER8, Het aantal lessen zal bedragen 6. 5439 HET BESTUUR van den R.K. Gildenbond. Gij kunt op gemakkelijke wijze Uwe iu- komsten vergrooten door de waarneming van een eener Maatschappij. Bij geschiktheid kleine vaste toelage. BrievenMotto Bij verdienste/ Seeligsiugel 4 BREDA. 5536 Een flink bestaan kan ieder zich verschaffen door den verkoop van gemakkelijke verkoop. ba?e Artikelen. van Verzekeringen, alsmede zij, die mei veel publiek in aanraking komen, genieten dj voorkeur, brieven franco, 5358 ROTTERDAM. Puik beste klei-aardappelen, Eigenheimers en Bravo's aan zeer billijken prijs verkrijgbaar. Neemt nog heden proef Aanbevelend, aan veel verminderden prijs. Aanbevelend, 5094 Groote Straat, WAALWIJK „ode. o] |j en 3 teelen 1 nngeboi Te zi jur véé Betal rin f 5 ioopen sits tw De c loorend taan tl loop I Koop 1 op f oop I f 145 De fi dag 2; iet H< Waalwi Verkrijgbaar te5425 Waalwyk by A. VAN HIL8T. Besoijen H. BOTH. Capelle n C. VOS-v. Gent. Drnnen J. E. IJPELAAR- v. d. Wiel. Raamsdonk u Wed. G. KONINGS. Sprang A. GEENEN. Waspik C. GIJSMAN- Langkwkbf. TILBURG. Neem onze geruischlooze bil larts, geen trilling, geen bandge* luid, absolute stabiliteit. »l tec EERS1 L Si g' B a TWEI te h d ei v P DER! g h d e vier" fc VIJFI i i ZESD 1 f t ZEVI Bel weke] delijk Gr der k bericl Wed. DAN Toesl VAN EJrven Ociobe Novem uur 8

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2