Dl n. De Echo van het Zuiden. Derde Blad. e 3b. Uit de hoofdstad. n md Provinciaal Nieuws. 9. r n 46 hjMMER 83 ZONDAG 19 OCTOBER 1913 39e JAARGANG. t De Volturno-ramp. Een siddering is weer gegaan door veler gemoed bij de uitvoerige berich- eD over de Volturno-ramp. De hardvochtige, ziedende zee heeft opnieuw offers geëischt en zij zijn ge- ,racht terwijl de vlammen lekten in ver jltstralenden gloed. Als meegeleeft hebben wij het hoog- (fostige schouwspel aan de vergetelheid ttrokken door de telegrafische en per soonlijke berichten van degenen, die ge tuigen waren van de ramp of tot de ge- edden behoorden. Verdiende hulde is gebracht aan hen die op de eerste waarschuwing den ste ven wendden en >full speed" de mach- zeekasteelen deden stoomen op t;r redding. j J Daar is lof toegezwaaid aan de edele redders, die getrotseerd hebben de woe dende elementen, om velen te ontruk ken aan een wreeden en wissen dood. Eerbiedig heeft men den tol van ver schuldigde bewondering gebracht aan de nimmer falende liefdadigheid, die in het tdele streven van «Montefiore* getracht heeft ellende te lenigen en te troosten «-aar troost behoeft werd. En dat alles met reden en met recht. Doch nog niet voldoende bewonde ring is gebracht aan den man wien, naast God, de redding op de eerste plaats te danken is aan Marconi. Want, waar is het toch maar, dat ronder draadlooze telegrafie de «Voltur- flo« met man en muis zou vergaan zijn ronder dat wellicht ooit een nader be richt tot ons ware gekomen. Met het dieper indringen in de verbor gen krachten der natuur, met het vor- schen in de machtige geheimen Gods, is der menschheid opnieuw een dienst bewezen van onschatbare waarde. De >Volturno*-ramp is daar om het te getuigen, luide en voor ieder hoor baar: Ja, waarlijk, groot zijn de werken Gods. Hulde daarom aan het lichtende genie dat in de persoon van Marconi heer schappij heeft gevoerd over het vuur en het water. Maasbode. nder r. con )0r Nadrnk verboden Zoo zoetjes aan schijnt in den lande een einde te zullen komen aan de feeste lijkheden, voortvloeiende uit de zucht der Nederlanders om het feit der her krijging hunner onafhankelijkheid van Frankrijk, door feesten te herdenken. Door tentoonstellingen en tentoonstel- lingtjes, met daaraan verbonden «luna parken* alias kermissen, heeft men ge tracht (ik zeg «getracht* omdat vele dier tentoonstellingen op een financieel échec voor de respectieve comités zijn ultgeloopen) Nederland ia feestgewaad te steken. Een feestgewaad, dat paste bij het blijde gezicht der Nederlanders bij de herdenking van zulk een heugelijk feit. Eilacie, ik zou wel eens °P den man- af aan al die blije vaderlands-lie- vende Nederlanders bij hun bezoek aan een tentoonstelling of aan een daaraan verbonden vermakelijkheid a bout portant hebben willen vragen met welk doel is er deze tentoonstelling. Allen zonder onderscheid zouden mij het antwoord zijn schuldig gebleven, geen die er op dat oogenblik aan zou gedacht hebben, dat zijn vreugd oorzaak vond in de ge dachte aan zijn tegenwoordige onafhan kelijkheid, waarvan het 100 jarig bestaan herdacht werd. Neen dat is geen her denking van een gebeurtenis, waarom onze voorouders zoo gestreden hebben, waarvoor zij lijf en goed hebben veil gehad Thans nu zooveel millioenen geofferd zijn aan voorbije dingen, waarvan niets meer over is dan een vage gedachte, die helaas in 's Nereld 's wilden loop spoedig weggevaagd zal zijn, moeten wij met eerbied op zien naar onze naburen, naar het Duitsche volk, dat door zijn Denkmaal aan dtn Volkrenslag, aan de na- wereld een blijvend monument heeft gegeven, als bewijs hoe men daar een heugelijke gebeurtenis weet vast te leg genhoe men daar zijn helden weet te eeren- Maar helaas, gedane zaken nemen geen keer. De millioenen hebben gerold, zon der op hun weg het geringste spoor achter te laten. Wel heeft men er in den beginne aan gedacht en was er reeds een comité gevormd ter verkrijging van een blijvend gedenkstuk in den vorm van een standbeeld, doch dit denkbeeld vond geen gehoor. De Nederlanders tuk op feesten wilden liever hunne penningen offeren aan fuifjes. Ik merk, dat ik een beetje buiten mijn boekje raak, daar ik mij voorge nomen had mij in mijn brieven slechts te bepalen tot de hoofdstad, doch on willekeurig kwam het vorenstaande uit mijn pen en zulks alleen omdat ik er vol van ben en waar het hart van vol is daar loopt de pen van over. En toch staat het vorenstaande eenigs- zins in verband met hetgeen ik verder ga schrijven. Wat toch moet men gaan denken als men hoort van plannen, die er hier in den Bosch bestaan om hier de onafhankelijkheidsfeesten nog eens dunnetjes over te vieren. Maar dan vraagt men zich toch heusch afWeten de Bosschenaren dan van geen ophouden Weten zij dan geen weg meer met hun geld? Wacht maar eens als straks de belastingbiljetten «uitgedeeld* worden en blijkt, dat de aanslag een paar ceDten of dubbeltjes verhoogd is. Dan moet ge ze maar eens hooren klagen over de slechte tiiden. Dan is het een jeremiade waarvan het eind verloren is. Dan hoort men Ik kan zooveel niet betalen- Maar ziet diezelfde eens bij feesten dan zijn juist de grootste klagers de voormannen Ik heb het al meer gezegd. De pret misgun ik niemand. Met Pennewip ben ik het volkomen eens, dat er pret moet staan op het zware program van een stadsleven, maar men moet niet over drijven. En vooral niet klagen als de ge meente het hare komt opvragen. Deze vraagt heusch niet meer dan zij noodig heeft om het groote rad draaiend te houden. Hoewel oningewijde, die ik ben op het gebied van het financieel ge meente-beheer, ben ik overtuigd van den zwaren last, die door dat beheer aan onze vroede vaderen wordt opgelegd en moet men eerbied hebben voor hen die dat beheer hebben weten te sturen in een baan, die steeds tot gunstige resultaten geleid heeft. Wel moge nu verhooging van belasting en zelfs eeD tamelijk hooge voorgesteld worden, doch dat is noodig. Voor eene stad als de onze met bare steeds toenemende be hoeften is vermeerdering der uitgaven telken jare onvermijdelijk. Welnu daar staat tegenover, dat ook de gemeente inkomsten in gelijke mate moeten ver hoogd worden en daar men hier over geen enkel ander inkomsten-gevend mid del beschikt is het noodzakelijk gevolg verhooging van belasting. Die verhooging van belasting wordt in dien zin voor gesteld, dat de hoofdelijke omslag naar het inkomen gebracht wordt van 2 op 3°/o en dat het aantal opcenten op de personeele-belastlng door vermeerdering van 30 opcenten, gebracht wordt op 80. Dit alles belooft een vermeerdering van in komsten van ongeveer 70.000.gulden. Ware die vermeerdering evenwel niet op andere wijze dan door verhooging te verkrijgen geweest Hadde men ein delijk dan niet eens kunnen afzien van die al-te-enge opvatting van het woord «hoofdelijke omslag*? Hiermede bedoel ik, dat het bij den huidigen ongunstigen flnancieele toestand van de burgerij hoog tijd wordt, dat men de bezittende klasse eens wat steviger aanpakt. Dat men bij de belastingheffing naar het inkomen overgaat tot het z. g. progressieve stel sel. Iemand uit de bezittende klasse en het aantal reuzen-inkomen bezittenden is in den Bosch zeer talrijk, kan beter 6-7 procent betalen dan een gewoon burger 1 of 2 procent. Dit is de meening van een BOSSCHENAAR. Waalwijk, 18 Oct. 1913. Koopt oict in den vreemde, wat gij in Waalwfik even goed en even goedkoop kunt vinden. Succes Groetten. Met genoegen kunnen wij melden, dat de heer Jos. Groenen, deze week voor de eerste maal opgetreden als «Hans Sachs* in de «Meistersinger van Nürn- berg* van R. Wagner, met dezen zwa ren, veelelschenden rol een beslist en groot succes heeft gehad. Te ver zou het ons voeren alles te melden, wat de Mainzer bladen dienaangaande schrijven, enkele strophen mogen hier volgen Zoo zegt de Maimer Anzeiger o. m. Dat de heer Groenen deze reuzenpartij voor de eerste maal nog niet volmaakt zou vervullen, was bij ons aan geen twijfel onderhevig- Jaren studie zijn noo dig om dien rol naar behooren uit te beelden, maar toch bleek* uit de vele goede momenten, die wij te genieten kregen, dat de heer Groenen alle eigen schappen bezit om een uitstekende Hans Sachs te worden. Zijn warm, krachtig geluid bleef tot het einde onvermoeid en straalde aldoor met prachtigen glans. Vooral in betrekking tot dezen rol blijft aller oog op de verdere ontwikkeling van den veelbelovenden, vlijtigen kun stenaar gevestigd. En de Neuester Anzeiger In aanmerking genomen den korten tijd, die den heer Groenen tot het instu- deeren dezer reuzenpartij gegeven werd, moet men erkennen, dat de kunstenaar zich eervol van zijne taak gekweten heeft. Het spreekt vanzelf, dat men niet alles op eenmaal vorderen kan, doch de rol ligt in het bereik van den heer Groe nen en wij zijn overtuigd, dat hij dien bij verdere studie volmaakt zal uitbeel den Ook thans bekoorde zijn lyrisch, week en toch zoo krachtig geluid alle toehoorders. En het Mainzer Journal Aller aandacht was thans hoofdzake lijk gericht op den heer Groenen, die voor de eerste maal als Hans Sachs zou optreden. Rustig en kalm vertolkte hij zijn partij. Al had men in de beide mo nologen gaarne een dieper doordringen gezien, zoo moet toch erkend, dat hij zeer veel goed geslaagde oogenblikken ïad. Zijn onvergelijkelijke stem die man nelijke kracht aan welluidendheid paart, bleef heel den avond prachtig en be wees hoe zij juist in deze partij nog grooter en grootscher werking mettertijd lebben zal. Uitbreiding Met genoegen vernemen we dat de firma d. Hartog alhier zich genoodzaakt heeft gezien door voortdurende uitbreiding hare zaken, aare schoenLbriek aanmerkelijk te vergrooten. De belangrijke uitbreiding is onderhands aanbesteed en gegund aan den heer Ant. Treffers, die reeds a.s. Maandag met den bouw zal beginnen. De teekening ziet er goed uit en de firma zal eene prachtige ruimte bij krijgeD, die haat instaat zal stellen verschillende machiues en heel wat personeel bij te plaatsen, wat natuurlijk de bedoeling is. Werkelijk een gunstig teeken Onderzvijzersvergadering. Woensdag jl. bielden de onderwijzers uit het Arrondissement Waalwijk in de zaal Musis Sacrum hunne najaarsvergadering, die door ruim veertig onderwijzeressen) were bijgewoond. De bijeenkomst werd door den vice-voorzitter, den heer Spijkerman geopend die alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, de vergadering de groeten overbracht van het lid, den heer Breuer, die deze week naar Amerika vertrekken zou en wien hij ook namens de aanwezige collega's, alle heil in de „Nieuwe wereld* toewenschte. Een luid applaus bewees, hoe allen met die woor den instemden. Na lezing der notulen en behandeling van enkele zaken van huishou delijken aard, gaf de inmiddels ter vergade ring verschenen Arrondissements-schoolop ziener, de heer Mr. G. v. ZinDicq Bergman het woord aan den heer A. C. v. d. Heijden die nu behandelde het onderwerp: „De be teekenis der Onafhankelijkheidsfeesten*. Het luid applaus, dat den inleider ten deel mocht vallen, pleitte voor de degelijke wijze, waarop dit actueele onderwerp behandeld was. Ook de heer A. v. Delf» had met zijn onderwerp „het Zangonderwijs op de lagere school* een welverdiend succes. Genoemde heer school opziener bracht beiden inleiders den dank der vergadering. Als punten voor de vergaderingen in 1914 werden gekozen de volgende onderwerpen „Geschiedenis-Onderwerp*, door den heer Benjaminse te Capelle-HeystraatKinder- poesje, door den heer A. v. Delft alhier. „Invloed der zielkunde op het onderwijs* in de lagere school, door den heer Yan Gen- nip te Kaatsheuvel. „Landbouw- en herbalingsonderwijs*, door den beer Leenaerts, id. „De bioscoop op de lagere school*, door een later aan te wijzen inleider. Nadat nog enkele titels van boeken voor de arrondissements-bibliotheek waren opge geven, werd de geanimeerde vergadering met een hartelijk woord door den Voorzitter gesloten. Gevonden In de wachtkamer van het postkantoor alhier is gevonden een parapluie. Inlichtingen bij den Directeur. Kon. Maréchaussee De Brigade-Commandant der Kon Maréchaussée te Besoijen, de heer Koop mans wordt als zoodanig overgeplaatst naar de Brigade op 't Loo. Rijwielpaden. In de raadsvergadering van Dinsdag 11. werden het pad tusschen de tram rails en het klinkerpad in de station straat als rijwielpad aangewezen en nu reeds zijn de bekende ijzeren borden, waarop „Rijwielpad" op een ijzeren (rood, wit en blauw geverfden) staaf reeds aan gebracht- Examen. De heer A Fetter van Waalwijk is hedenmorgen te Amsterdam bevorderd tot Arts. Geslaagde en familie onze felicitaties. Flora Bioscope. De Flora Bioscope kondigt in ons blac van heden tegen Zondag 19 October weer twee groote voorstellingen aan in de zaal „Musis Sacrum". Waar weer een prachtig programma te genieten wordt gegeven en ook de historische optocht van Waspik wederom wordt vertoond, zal het zeker wel weer even druk zijn als verleden Zondag. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie. Waalwijk Vooruit li. W.V. II speelt morgen een wedstrijd tegen Dongen op het terrein aldaar. W. V. V. Waalwijk Vooruit. Het programma der Zuidel. 3e klasse luidt morgen als volgt: Den BergNac II Roosendaal—Dosko 't Zesde II—Waalw. Vooruit. Het lijkt ons dat W.V- morgen de zwaarste taak hééft. Den Berg zal Nac. wel met een flink pak slaag naar Bre- asche kermis sturen, terwijl Dosko aan Roosendaal een lesje zal geven. Maar at W.V. zoo gemakkelijk van 't Zesde zal winnen, staat bij ons allerminst vast. t Zesde is een niet te onderschatten tegenpartij, die door zijn Ausdauer dik wijls aan het langste eindje trekt. Doch ook W.V. is niet van plan zich zoo ge makkelijk te laten kloppen. Wij zijn er van overtuigd, dat alle spelers het ge wichtige van den strijd beseffen en zich geheel zullen geven, zoodat we in ons volgend nummer ot een overwinning of anders een eervolle nederlaag kunnen melden. „De Nijverheid in Amerika'. Dinsdagavond 28 October, des avonds ten 8 uur zal Reverend A. A. Pfanstiehl uit Chicago, daartoe uitgenoodigd door de Afd. Langstraat der Mij. tot Nut van 't Algemeen, in de achterzaal van 't hotel Verwiel eene voordracht houden met lichtbeelden over „de Nijverheid in Amerika". De spreker, die zijne voor dracht in 't Hollandsch houdt, heeft met zijne belangrijke lezing over Indu strieel Amerika, overal het grootste suc ces. De dagbladen zijn vol lof over 't onderhoudende en vooral leerzame in deze causeriën en wij twijfelen er niet aan of ook hier zal hij een talrijk en aandachtig gehoor vinden over dit be langrijke onderwerp. Begrijpelijkerwijze kan, mag en zal die dag niet onopgemerkt voorbijgaan, om dat het hier geldt een man, die bij alle rangen der bevolking in hooge eere staat en om zijn beminnelijke eigenschappen als daar zijn humaniteit, voorkomend heid en welwillendheid aantrekt en in neemt niet alleen, maar ook omdat hij als secretaris de rechte man op de rech te plaats is, bij wien niet te vergeefs om raad en voorlichting aangeklopt wordt. Moge het hem gegeven zijn, nog vele jaren zijn beste krachten te wijden aan de belangen der gemeente die hij thans dient. W. van Beek Az. alhier slaagde heden voor diploma A Stenografie, Me thode Rients Balt. BESOIJEN. Dinsdagavond had in het Hotel Brokken alhier de opening plaats van den 2-jarigen Landbouwcursus waar- jij tegenwoordig was het College van Burgemeester en Wethouders en de Rijkslandbouwleeraar de heer Hulzinga van Breda. Nadat de Burgemeester aaD de leer lingen, die ten getale van 20 waren op gekomen, den heer Hulzinga en den leider van den Cursus de heer Leenaarts hoofdonderwijzer te Kaatsheuvel, had voorgesteld, begon eerstgenoemde het doel en het leerplan van den Cursus uit een te zetten, waarna de heer Leenaarts met de lessen een aanvang maakte. A. s. Zondag 19 October zal de voetbalvereeniging «Olympia* uit Vlij men een vriendschapsmatch komen spe len tegen B. V. B. op het terrein alhier. Aanvang 2 uur. SPRANG. Woensdagavond trad voor de pas opgerichte a. r. propagandaclub op Ds. Klomp van Meeuwen om een propagandarede te houden. In een gloed volle rede zette spr. de noodzakelijkheid en het nut van een a. r. propa,gandaclub uiteen en wekte de jonge mannen van Sprang en omgeving op zich aan te sluiten, om zich te bekwamen voor den grooten strijd der ge.esteD. Een 4-tal personen traden nog als lid toe. Hedennacht is plotseling overleden een 21 jarig jongeling, zekere Th. Ch. alhier, die voor een drietal weken uit den dienst der veld-artillerie kwam. Men begrijpt niet de oorzaak van dit plotse ling sterfgeval van een dergelijk krachtig jongmensch. CAPELLE. 1 November a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer M. A. Verhoeven, tot 1 November 1888 secretaris te VrijhoevenCappel, in gelijke betrekking te Capelle werd benoemd Terwijl de heer L. manufacturier, met zijn met paard bespannen wagen op 16 Oct. door de Heistraat reed, kwam hij van den wagen te vallen, waardoor zijn paard schrok en op hol sloeg. Toe geschoten hulp mocht het gelukken het paard spoedig tot staan te brengen, waar door grooter onheil voorkomen werd. Dezer dagen zijn in de kom van onze gemeente bij verschillende personen appels en peren ontvreemd. De politie doet ijverig onderzoek en 't is te wen schen dat ze spoedig op het spoor der daders zal zijn, aangezien er al meer malen gestolen zijn. Van Donderdag op Vrijdag zijn des avopds de poorten en hekken, bij sommige personen, wonende a. d. Loon- schendijk, met touwen uit baldadigheid dichtgebonden, zoodat men zioh niet dan met groote moeite toegang tot zijn wo ning kon verschaffen. WASPIK. De mulderskao van 's Gra venmoer geraakte gisteren bij de Hooge Brug alhier door 't schrikken van hel paard te water. Met zeer veel moeite konden paard en kar met de lading graan op 't droge gebracht worden. Het paard had gelukkig geen letsel bekomen en de kar was onbeschadigd, maar't koren zal door het water nogal geleden hebben. De werkman N. L. alhier sloeg zich met zoo'n kracht op den wijsvinger, dat dit lichaamsdeel bijna verpletterd werd. Geneeskundige hulp was direct noodzakelijkdeze werd verleend door Dr. Smits. Gisteren is van de werf der firma Gebr. van der Rijken, scheepsbouwmees ters alhier, te water gelaten de stalen sleepkaan «St. Antonie*, groot 900 ton, gebouwd voor rekening van den heer Th. Lijns alhier. De kiel wordt gelegd voor een stalen sleepkaan, groot 700 ton, voor rekening van den heer H. Bruijnings te Waspik en \toor een stalen zeilaak, groot 70 ton, voor den heer J. van Boekei te Lage- Zwaluwe. RAAMSDONK(Dorp). De heer G. C. de Bont vond deze week een beste kalf- koe ter waarde van t 400 dood in de wei. RAAMSDONK. De Rundveemarkt te Raamsdonksveer, zal worden gehouden op Maandag, den 27 October 1913. Voor de aanvoerders van het rundvee zullen bij loting 12 premiën, elk groot f2,50 worden uitgeloot. Om voor de premiën in aanmerking te komen, moet het rundvee van 9'/a uur tot ll'/z uur °P de markt zijn. De loting heeft plaats des middags om 12 uur. Marktgeld wordt niet gehe ven. RAAMSDONKSVEER. Woensdag viel de heer J. v. Suilekom, firmant der firma D. P. v. Suilekom ten Zoon van de stelling van een in aanbouw zijnd schip. Met een gebroken Unkerarm werd hij. opgenomen. Dr. Quirijps verleende geneeskundige hulp. DEN BERG. 17 October. Ds. K-No bel, predikant alhier, heeft voor het be roep te Oude Niedorp em Veenhuizen bedankt. Donderdag slaagde voor het exa- meu vrije en ordeoefeningen o. m. onze stadgenoote E. Lucas. Geslaagde ons proficiat. Zondag a.s. krijgt Sparta haar eer sten thuiswedstrijd te spelen tegen N A.C. II uit Breda. Bij Sparta zal een Dieuwe speler medespelen als achterback, zoodat de opstelling der verdediging thans is als volgt P. Smits Gpmpertsv. Dijk Kommers Sr.—v. d. Waals—de Reijer. DRUNEN. Maandagavond werd door den E. A. Heer Burgemeester, de twee jarige landbouwcursus geopend. Bij deze gelegenheid spoorde zijn E. A. de deel nemers aan tot ijver en trouwe bijwoning der lessen en wees op de reeds ver kregen resultaten. Een 15-tal leerlingen zullen de lessen volgen, die gegeven worden door den landbouwleeraar van der Linden uit Vlijmen. a. s. Maandagnamiddag zal het kindertractaat in de openbare en bijzon dere scholen, ter viering van Neerlands Onafhankelijkheid plaats hebben. Den kinderen staat dus een prettige middag te wachten. Dit onthaal gesehiedt var. gemeentewege waarvoor de raad f 100 beschikbaar stelde. i* i- 2651 W. B. •BAARDWIJK, 17 October. Zoo is dan ons Hoofd der School, de Heer Breuer, voor altijd uit or ze gemeente vertrokker, waarin hij het groot ste deel van zijn leven fleet, steeds werkende voor het heil dier gemeente. Eerst als onderwij zer, latei als Hoofd der School, wijdde hij ge durende meer dan 40 jaren zijn beste krachten aan de opvoeding en ontwikkeling van onze jeugd en geen inwoner zal kunnen noch willen ontken- nen, dat Baardwijk den Heer Breuer zeer veel verschuldigd is. Met genoegen zullen velen zich nog herinneren het grootsche feest, dat onze gemeente vierde bij gelegenheid van zijn '25 jarig jubileum als Hoofd, waarbij op zoo ondubbelzinnige wijze uiting werd gegeven aan de gevoelens van waardeering en dankbaarheid van alle gemeentenaren. Ook buiten de school verleende hij gaarne diensten en weinigen zullen er zijD, die niet voor en ua hem kwamen raadplegen, verzekerd als zij vooraf waren van zijn hulpvaardigheid. Geen wonder, dat hedenmorgen allen, oie maar even konden, zich, op het uur van vertrek, voor hunne huizen hadden geschaard en toen de auto, welke bem naar Rotterdam zou voeren, zachtkens hen passeerde, hartelijke vaarwels hem tegen— klonken en in menig oog, ook in 't zijne, een iraan blonk. Ja, scheiden doet wee, doch wij, diewcten.dat hij ons verliet terwille van hen, die hem nog nader staan, wij weten ook, dat dit wee, na wei nige dogen voor hem in vreugde zal verkeeren en wenschen h»m toe, dat hij die vreugde nog vele, lange jaren te midden van allen, die hem lief zijn, zal mogen smaken. Vaartwel, leef nog lang en gelukkig, waarde, oud leermeester 1 Woensdag werd de gemeente veldwachter Jantsen door zekeren Th. Sch. gewaarschuwd, dat hij had opgemerkt dat er vermoedelijk een dief was in de woning van zijn buurvrouw, de wed. van G., die afwezig was. De veldwachter was er vlug bij en constateerde dat hier een groote kater de inbreker was. Hij had ethter ook flink huis gehouden, zoodat de weduwe nog al wat schade heelt. Bij verschillende boeren heertcht ook hier de vlekziekte onder de varkens- Mpt het oog op het vergevorderd seizoen' zijn de onafhankelijkheidsfeesten uitgesteld.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9