N Tweede Blad. fifen IT BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. ril ïau !o. HUMMER 91. DONDERDAG 13 NOVEMBER 1913. 36e JAARGANG. velen uit de Langstraat voor den cur- 1 sus te Waalwijk, die geheel gratis is, zullen aanmelden. 476 M. nr.) der ief- iw, 01 \.AK 1139 FBO bil- Ige- Tweede Kamerverkiezing. Amsterdam III. Gisteren heeft in het district Amster dam III de herstemming plaats gehad voor een zetel in de Tweede Kamer, vacant geworden door het verkiezen van den heer H. Polak Cs. d. a. p.) tot lid der Eerste Kamer. Uitgebracht werden 12797 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer P. Otto (U. L.) er 6715 en de heer J. Ou degeest (s. d. a. p.) 6082. Gekozen is dus de heer P. Otto (U. L.) Bij de stemming op 4 November waren uitgebracht 10144 stemmen, waarvan op den heer P. Otto (U. L.) 3314, J. Oude- creest (s. d. a. p.) 4604, C. P. Kuiper (R. K.) 1946 en D. Wijnkoop (s. d. p 180 stemmen. »De Maasbode® schrijft Onze Amsterdamsche redactie seint ons naar aanleiding van dezen uitslag het volgende: Do roode burcht is dan na een ge weldigen stormloop ingenomen 1 Na een verkiezingscampagne als wij pas achter den rug hebben, moest er heel wat gebeuren om over politieke actie verwonderd te staan. 1 och is dat gisteren het geval geweest. Er is een bijna ongelooflijke strijd gevoerd. De concentratie werkte den geheelen dag met 50 auto's en 200 kiezersjagers, waarvan er zelfs uit andere provincies waren gerecruteerd. Zoo is het den vrij zinnigen gelukt hun candidaat gekozen te krijgen met een ongehoord stemmen- cijfer. De algemeene opinie was wel dat Oudegeest er ten slotte nog komen zou. De geheele roode Kamerfractie was in 't getouw geweest. Otto moest meer dan twee duizend stemmen ophalen om een redelijke kans te krijgen en dat leek welhaast onmogelijk, in dit jaar van po litieke verrassingen hebben wij het nu beldfefd, dat een vast rood district met een meerderheid van ruim 600 stemmen is omgezet 1 Toen in 1912 de liberale afgevaardigde van district III, de heer C. H. den Her tog, overleden was, veroverden de so cialisten het district bij tusschentijdsche verkiezing. Hun candidaat Troelstra had toen bij de herstemming een voorsprong op de liberaal IJzerman van ruim 1200 stemmen. Sindsdien is district III rood ge bleven. De leider der socialisten ver overde er ook in 1905 en 1909 zijn zetel met een flinke meerderheid, doch steeds bij een herstemming- Dezen zomer eerst gelukte het Mr. Troelstra bij eerste stem ming reeds de overwinning te behalen en in den roes der victorie meende men nu voortaan Amsterdam III als vast rood Na dezen bitteren strijd tusschen Con centratie en S. D. A. P. kunnen we nu kalm toezien hoe de roode en blauwe broeders, die het Christelijk bewind dezen zomer gezamenlijk ten val brachten, ver der in n huis zullen samenwonen. Het aantal zetels der socialisten in de Tweede Kamer bedraagt thans nog 15. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer zijn de open bare debatten over de Indische begroo ting begonnen, de heeren Van Veen, Scheurer en Bogaardt hebben reeds 't woord gevoerd. Vooral de afgevaardigde voor Breda hield eene zaakrijke, goed gedocumenteerde rede over de Indische partij (Douwes Dekker) over Sarikat Islam, over de zendingspolitiek en over de uitlatingen van minister Pleyte tijdens de verkiezingen. Waalwijk, 12 Nov. 1913. Koopt oict in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. 54,60 te kunnen beschouwen. De dag van gisteren heeft anders geleerd. Oudegeest is ondanks de geweldigste inspanning 1300 stemmen bij den rooden candidaat van 17 Juni achtergebleven. Het Nederlandsche socialisme zal den slag als een gevoelig verlies te boeken hebben. De roode stroom is beslist ge keerd. Duys heeft het den avond voor rtfeze herstemming wel goed gezien toen hij zeide Wanneer er thans weer alge meene verkiezingen waren, zouden wij socialisten een geweldigen opstopper krijgen4. Wij moeten verklaren dat dit feit ons als een algemeen verschijnsel in het landsbelang verheugt. Het groot aantal stemmen dezen zomer op de socialisten uitgebracht, blijkt hoe langer hoe meer een vergissing te zijn geweest. Met het aantal stemmen op den heer Otto uitgebracht, moge de concentratie intusschen bij haar becijfering voorzich tig zijn. Daarin een huldiging te zien van de vrijzinnige beginselen, zou al te dwaas zijn- Het district toch telt 16516 stemmen. Wij hebben meer dan goeden grond om aan te nemen, dat van de overwegende arbeidersbevolking in't dis trict de Christelijk kiezers Otto gestemd hebben om den in hun kringen allerminst sympathieken socialist uit de Kamer te weren. Behalve een aantal vrij-soclalisten zijn verder ditmaal zeker velen bij uit zondering naar de stembus gegaan om tegen Oudegeest te getuigen. De mee ningen, die de laatste dagen uit dit di strict tot ons kwamen omtrent wat de arbeiders noemen >de autocratie van den leider van het Vakverbond* gaven ons de overtuiging dat ditmaal van de duizenden, die anders in district III thuis blijven, ditmaal zeer velen een waardevolle stem voor den concentratie- candidaat zouden uitbrengen. Dit alles bijeengenomen, blijft er van een triumf van de vrijzinnige beginselen niet veel over. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den raad der Gemeente Waalwijk, welke zal ge houden worden op Maandag 17 Nov. 1913 des namiddags ten 63/4 uur, belegd ter behandeling van le. Ingekomen stukken, 2e. Benoeming van een lid der Tee kenschoolcommissie wegens periodieke aftreding van den Heer J. B. F. van Gils 3e. Ontwerp-besluit tot verkoop van grond (vakschool-terrein) aan den Staat der Nederlanden. 4e. Wijziging der Verordening regelen de de bezoldiging eDz. van het onderwij zend personeel aan de openbare lagere school. 5e. Voorloopige vaststelling van de pensioensgrondslagen van de op 1 Oct. 1913 in dienst zijnde gemeente-ambtena ren- 6e. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over 1912. 7e Goedkeuring der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1912 en der begrooting voor 1914. 8e. Goedkeuring der rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1912. 9e. Vaststelling der gemeente-begroo ting voor 1914. 10e. Ontwerp-besluit tot het aangaan eener onderhan Ische tijdelijke geldlee- ning, groot f 13800, 11e. Ontwerp besluit tot wijziging van het maximum bedrag bij Hoofdelijken Omslag te heffen. 12e. Bespreking van de vast te stellen pensioensbijdragen voor de gemeente ambtenaren. Ooftteelt. De fruit-cultuur neemt in onze en aaogrenzende gemeenten meer en meer toe. We zien daarvoor dagelijks nieuwe bewijzen. Thans vernemen wij wederom, dat de heer Jan van der Heijden te Besoijen besloten heeft zijn geheele dries 2 H.A. als fruittuin te doen aanleggen. Het geheel zal ooftboomen krijgen, met als onderplanting bessen- Aan den heer Frits van Bladel tuin bouwkundige te Waalwijk is de aanleg en 't onderhoud van 't geheel opge dragen. We komen hierop later wel eens terug. Als een bewijs dat de kennis van den heer van Bladel hoog staat aangeschre ven, dient dat hij op het oogenbl'k ook te Best bezig is voor verschillende eige naren fruittulnen aan te leggen, ter ge zamenlijke grootte van 4 H.A. Fruit- Cursus. Naar wij tot ons genoegen vernemen, hebben B. W. van Waalwijk de af- deeling Land van Heusden en Altena van de Pömologische vereeniging een verlicht en verwarmd schoollokaal af gestaan, om daarin dezen winter cursus te doen geven in fruitteelt, door den heer van Roosmalen alhier. Zij die aan dezen cursus wenschen deel te nemen moeten zich zoo spoedig mogelijk bij den heer van Roosmalen opgeven. Onnoodig is het nog te wijzen op het zeer nuttige van deze cursussen, waar de ooftteelt in deze streek steeds meer en met succes in toepassing komt. Maar niet alleen voor den specialeo ooftbouwer is zoo'n cursus nuttig; ie dereen die er een tuin met vruchtboo men op nahoudt, kan er zijn voordeel mee doen. We hopen dat evenals elders zich Waalwijk Vooruit wint te Roosendaal met f2. Deze blijde mare verspreidde zich Zondagavond als een loopend vuurtje door Waalwijk. De menschen konden het bijna niet gelooven. Dat sterke Roosendaal, waarvan Dosko met 2 0 verloor en volgens deze op eigen terrein onverslaanbaar, nu door de geel-zwarten zoo'n gevoelige les gegeven. En toch is de overwinning volkomen verdiend. De wedstrijd is door W.V. gewonnen, omdat zij beslist beter speelde. De verdediging die tegen Dosko faalde, had zich geheel hersteld en speelde zulk tactisch en massief spel, dat Roosendaal er niets tegen vermocht. Ge zult wellicht vragen, maar was Roosendaal zoo slecht. Neen, volstrekt niet. Wij zijn er van overtuigd, datj dit elftal nog menig succes zal boeken en een der ernstigste concurrenten voor de eereplaats zal zijn. De Roosendalers hebben dat open forsche spel. De bal wordt door de backs onmiddelijk naar de voorhoede getrapt, verhulst van links naar rechts buiten, terwijl W.V. met korte stootjes den bal van man tot man plaatst en zoo haar doel tracht te bereiken. De spelwijze van W.V. is voor den toe schouwer veel mooier om te zien en werd dan ook door het Roosendaalsche publiek ten zeerste geroemd, maar toch gelooven wij, dat de spelwijze der Roozen dalers, mits goed beoefend, op deb duur succesvoller is. Wij lazen hier omtrent een interresant artikel en hopen dit in één der volgende nummers op te nemen. Nu nog iets over den wedstrijd Bij het aaovangssein stellen belde elftallen zich geheel compleet op. Roo sendaal wint den toss en laat W.V. tegen wind opspelen. Geel-zwart trapt at en zit onmiddellijk voor 's vijands doel. Roosendaal tracht het spel te verplaatsen, maar W.V. verhindert dit. Na circa 10 minuten spelens krijgt Klijberg den bal, laat aan zijn bewakers zijn hielen zen en schiet van verren afstand keihard tegen den paal. Klerkx vangt den terug- springenden bal op en doelpunt 1 0. Nadat afgetrapt is, blijft W.V. weer sterker. De Roosendalers hadden blijk baar zoo'n tegenstand niet verwacht, zij zijn tenminste de kluts kwijt. Na enkele vergeefsche aanvallen en een prachtschot van Klerx tegen de bovenlat, doelpunt van der Werff met een onverwacht schot 2—0- Dit vinden de Roosendalers toch wel wat te erg. Luide door het talrijke publiek aangemoedigd, klemmen zij de tanden op elkaar en dringen nu de W.Vers eeoigszins terug. Bij een scrimmage voor het geel-zwarten doel, belandt de bal bij den rechtsbuiten van Roosendaal die prachtig inzet 2—1. Door dit succes aangemoedigd, begint Roosendaal enorm hard aan te pakken, waardoor hun spel echter zeer onbesuisd en voor den tegenstander gevaarlijk wordt. Wel zijn zij oogenblikken sterker, maar zij moeten het toch tegen de veel tactischer en kalmer spelende achter hoede van W.V. afleggen. De geel zwartenvoorhoede zit ondertusschen ook niet stil en is het vooral Zeckendort die door zijn prachtig rennen en be rekend spel de aandacht trekt. Plotseling gaat hij er weer vliegensvlug van door, passeert zijn half-back, geeft over aan Klerkx, die den bal op het juiste mo ment weer naar Zeckendorf speelt, welke met een zuiver gericht schot den stand op 3—1 brengt. Met dezen stand gaat de rust in. Na de hervatting pakt Roosendaal flink aan en heeft 't reeds spoedig succes 3—2. Het publiek roert zich nu geducht en brult om den gelijkmaker. Doch W.V. aat zicii niet van de wijs brengen. Lang zaam maar zeker wordt Roosendaal terug drongen en haar doel, duchtig bestookt. Op gelukkige wijze ontsnapt dit dikwij's aan het gevaar totdat Klerkx bij een algemeenen aanval W.V. s, voorsprong vergroot 4—2. Nog geeft Roosendaal nier op, maar de geelzwarten spelen zoo'n enthousiast en berekend spel, dat niet tegen te werken valt. Wanneer R. K. O. B. Voor de derde maal in dit jaar hield de afdeeling Waalwijk-Heusden van den R. K. Onderwijzersbond jongstleden Zon dag in >Musis Sacrum* vergadering. De opkomst der leden was grooter dan de laatste jaren ooit is voorgekomen. Nadat de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering geopend en de sacretarls de notulen gelezen had, kreeg de heer A. van Delft uit Besoijen het woord om zijne reeds in de Katholieke School* aangekondigde lezing te houden. Deze werd aanleiding tot een opgewekte gedachtenwisseling, waarbij ten slotte de vraag besproken werd>Hoe is de po sitie van den katholieken onderwijzer ge waarborgd z5* Toen een nieuw onderwerp voor een volgende vergadering een inleider ge vonden had, sloot de voorzitter na rond vraag deze prettig-anlmeereode vergade ring, die ruim drie uren duurde. Een goede maatregel. Voorheen was het voor vreemdelingen en ook voor hen die weinig reisden wel eens moeilijk te ontdekken, op welk station zij waren. Op een heel enkele plaats, niet altijd in het oog loopend, stond de naam van 't station geschilderd. Thans brengt de Staatsspoor hierin ver betering. Op loodsen en andere gebou wen in de nabijheid der stations en op verschillende punten van de perrons, wordt overal de naam van het station geschilderd. Gemengd koor. Naar wij vernemen is men in onze gemeente bezig met de oprichting van een Gemengd Koor, dat onder directie zal komen te staan van den heer Ger ritsen te Helvoirt en waarvan de repeti ties Zaterdags zullen worden gehouden Aan verschillende dames en heeren in onze gemeente, moeten reeds ultnoodi- gingen verzonden zijn om als werkend lid toe te treden. voorzitter sloot met een hartelijk woord de opgewekte en zeer geanimeerde ver gadering. Een kans op fortuin. Dat is weer wat nieuws en tevens wel der moeite waard er nota van te nemen. De bekende firma Gebrs. E. en M. Co- hen te Amsterdam, biedt gratis loten aan, die kans geven op f 8000 en nog 300 mooie prijzen. Bij iederen gulden die men besteedt uit hun mooi aanbod van beste boeken, ontvangt men een er W.V. nog een penalty gemist heeft, krijgt Zeckendorf op bet midden van het veld den bal, loopt door de geheele verdediging en brengt den stand op 52 waarin geen verandering meer komt en W.V. zich dus schitterend heeft hersteld van de débacle tegen Dosko. Zondag a-s. wacht haar echter nog een zwaardere strijd, 't Zesde II komt alhier op bezoek en zal trachten revanche te nemen over de nederlaag die W-V hun te Breda toebracht. Een W.V. speler die te Breda onder dienst is meldt dat 't Zesde I vrij is en hef lie met enkele le elftallers versterkt zal worden. Met ongeduld verbeiden wi dezen spannenden strijd. Jubileum. Naar wij van geschte zijde vernemen, za liet 5 Dec. e.k. 25 jaar geleden zijuda Jhr. Mr. E. Verheijen te Loonopzand be noemd werd tot rechter iu het Kanton Waalwijk. Dit ambtsjubilé zal op passende wijze worden herdacht. Ongeval. Maandagmorgen ongeveer 6 uur von den eenige werklieden een gedeeltelijk ontkleedden ouden man tusschen de af rastering aan het station verward liggen. Na hem uit zijn netelige positie verlost te hebben, werd de ongelukkige door deze personen naar huis gebracht. Naar wij vernemen lijdt de man aan verstandsverbijstering. Gevonden en aan het bureau van politie alhier te rug te bekomen een verrekijker. Statenverkiezing in het district Heusden Door Ged. Staten van Noord-Brabant zijn voor de vervulling der vacature Oer- lemans in de Staten van Noord-Brabant voor het district Heusden de dagen van verkiezing, stemming en herstemming resp. bepaald op Dinsdag 2, Vrijdag 12 en Dinsdag 23 December. As candidaten hoorden wij reeds noemen, de heeren Groote Balderhaar ten Velde te Werkendam, M. de Roon te Wijk en G. Branderhorst te Genderen, allen Anti-revolutionnair. N. O. G. De afdeeling Waalwijk v. h. N. O. G. vergaderde op Zondag 9 Nov. in het hotel De Twee Kolommen. De opkomst was goed. De afgevaar digde Kemperman bracht verslag uit van de algemeene Vergadering gehouden te Winschoten- I)e gewichtigste besluiten werden door hem meegedeeld maar joven alles roemde hij de ontvangst en e gastvrijheid van Winschoten's burgers Een groote afdeeling kan moeilijk ver- jeteren wat Winschoten voor de afgevaar digden deed. Onder de ingekomen stuk ken was een schrijven van het bestuur van het Kinderbeschermings-Congres. Waar de onderwijzers naast de ouders geroepen zijn om voor de belangen van het kind te waken, meende de afdeeling lid van bovengenoemd congres te moe ten worden. Een voorstel om een afge vaardigde te zenden werd verworpen, gezien den minder gunstigen toestand waarin onze kas verkeert. Bij de stem ming voor een lid v. h. hoofdbestuur werden alle stemmen uitgebracht op den heer Kooimans te Hilversum. Een voornaam punt van bespreking vormde het vijfde punt van de agenda Wat kan de afdeeling doen voor het aanstellen van schoolartsen? Ieder lid gratis lot. Wenscht men liever geen lo ten dan is er een groote keus op fraaie geschenken alshorloges, imperators, vulpenhouders enz. Men verzuime niet het aanbod hedenavond op pag. 4 (Eerste Blad) met aandacht te lezen. Een goed vaderlander. BAARDWIJK. Reeds meermalen zijn hier comité's voor de onafhankelijk- heidsteesten gevormd, maar die zijn weer ontbonden en er zal niets van ko men. Nu zal onze spoorwegwachter v. D- een rechtgeaard Nederlander op z'n eigen houtje dit feest vieren en wel op den eigenlijken feestdag 17 November a.s. Hij zal huis en omgeving versieren en verlichten en hoopt 't feest met ge- noodlgden met veel animo te her denken. HAARSTEEG, 13 Nov. Gisterenavond had in de zalen van den heer P. v. d. Loo alh. de aangekondigde wedstrijd in comische solo- scene8 plaats. Geen plaatsje was er onbezet en de tal rijke bezoekers hebben in een woord genoten. Daar alle mededingers hun nummers met succes ten gehoore brachten, had de jury een alles behalve gemakkelijke taak. De eerste prijs werd toegekend aan den Heer Job. van Herwaarden uit Lith, die in z'n ^Ongelukkige Schoolmeester/ en in „Candidaat-Kamerlid" eenvoudig eenig was en de toehoorders dan ook aan het lachen hield. De tweede prijs viel deu heer W. Kuijs uit Herpt ten deel, terwijl de derde bij loting met den heer G. van Rijsingen uit Stratum aan den heer van Wordragen uit Ammerzoden werd toegekend. Daar de bovengenoemde drie prijswinners niet voor den publieksprijs in aanmerking wilden komen, werd deze met groote meer derheid aan den heer van Rijzingen uit Stratum toegewezeö. De pianist, de Heet v. d. Reijdt uit deu Bosch bleek 'n vaardig accompagneur te zijn. De heer A. Peperkamp, bij wien de leiding van dezen avond in goede handen was, was voorzeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij èn artisten èn pianist èu jury voor een en ander dankte en den aanwezigen een tot weerziens toeriep. Om onze boerinnetjes wat meer op de hoogte te brengen van de voordeelen der zindelijkheid, die er op zuivelgebied in de boerderij behoort te heerschen en anderszins wordt alhier door den heer H. v. d. Lindeu uit Vlijmen een cursus gegeven. Deze is verleden week geopend en nemen er een twintigtal jonge meisjes aan deel. VLIJMEN. Vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag den 22 Nov. 19113, des namiddags te 61/» ar®, ten raad- huize der gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van den burgemeester tot het toekennen eener vergoeding aan de veld wachters voor het bekleeden van nevenbe dieningen. 3. Schrijven vBn Ged. Staten onder terug zending van het raadsbesluit tot verhaal van pensioensbijdragen op de gemeenteambtenaren 4. Verzoek der opgerichte fokvereeniging om eene subsidie in de oprichtingskosten met voorstel van B. en W. 5. Vaststelling gemeentebegrooting 1914. Wie onae R. K. kerk bezoekt, zal dadelijk opmerken dat deze verrijkt is met 9 stuks prachtige troonhemels boven de beeldeü, tegen de pilaren der middelgang geplaatst alsmede twee beelden geplaatst boven de communiebank voorstellende het beeld van den H. Augustinus en H. Nor- bertus. Onze ZeerEerw. heer Pastoor A. van der Pas beklom Zondag den kansel en deelde de geloovigen mede, dat deze door hen geschonken versiering der kerk met het boven in het voorschip der kerk geplaatste prachtige kruis voor hem een waardig en blijvend aandenken zal blijven aan zijn in Februari gevierd 25-jarig jubilé als pastoor alhier. Zichtbaar aangedaan dankte hij allen nogmaals. Moge onze zeer beminde Herder aanstellen van sc^00}^en r 'e°er f nog jarenlang voor het heil onzer zaligheid voelde de wenschehjkheid hiervan o nit i wensch der parochianen. beter gezegd de noodzakelijkheid. De afdeeling zal doen wat zij kan om schoolartsen aangesteld te krijgen en zal zich daartoe tot verschillende gemeente besturen wenden- Worde dit hoogst be langrijke werk roet een goeden uitslag bekroond. Een voorstel om adhaesie te betuigen met de Motie Hoogwoud waarin deze afdeeling verklaart ondanks verschillende verdachtmakingen haar goed vertrouwen in het hoofdbestuur behouden te hebben, werd met algemeene stemmen aange nomen. Een voorstel om te protesteeren tegen werken. Dit is de wensch der parochianen. BESOIJ EN. Gepasseerden Zondag speelde Rood-Wit-Blauw een competitiewedstrijd tegen „Brabantia* te Waspik. Hoewel R W.B. er met goede moed op uit trok hebben zij echter een geduchten tegenvaller gehad. De uitslag was nl. 62 in het voordeel van Waspik, Deze overwinning is echter zeer geflatteerd. Er werd aan beide zijden goed gespeeld en de algemeene opinie was dat een overwinning van 2—1 voor Waspik het spel goed had weergegeven. Heden, Dinsdag, slaagde te Breda voor akte Gymnastiek Mej. Corn. Yerwiel het optreden van enkele N. O. G. leden Qe8jaag(ie en familie geluk gewenscht. werd verworpen, op grond dat men de gemeente hebben zich De Echo van het Zuiden uwp jW» V E.CH vuuisici vui I de a«e uymuanwo*. v/um.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5