jSummer 93 Donderdag 20 November 1913 36e Jaargang I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. $UNLI6HT DE RECHTMATIGE ERFGENlï Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. Gemeenteraad. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelenZij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT De Echo van het Zniden en Ungstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door bet- geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertentiën 1—7 regels f0.60; daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contrac gesloten. Reclames 15 cent per regel. GtWAARBOHGO ÖNVfRVAlSCHT ZONDER SCHADELIJKE BEMANÜDlEIEN GEDEPONEERD' L 281 ■f* 00 O O VLIJMEN. (Vervolg). Voorzitter. Dat wil ik nog wel zeg gen dat ik absoluut de verantwoording Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 8) Het gelaat van Hubert betrok en het was hem duidelijk aan te zien, dat hem dit verre van aangenaam was. Waarlijk? zeide hy. Mijn oom heeft toch zeer weinig met hem op en vroeger kwam hij ook nooit op het kasteel dan bij feestelijke gelegenheden, wanneer alle voorname lieden nit den omtrek worden genoodigd en er dnB met hem geen uitzondering kon gemaakt worden. Misschien vindt hij het hier tegenwoordig gezelliger dan vroeger, merkte Clarice aan. Hnhert wendde het gelaat af. om dsnspot- tenden glimlach te verbergeD, die om zijn mond speelde. Hoe kort hij zijn nicht Clarice ook kende, was het hem toch reeds duidelyk geworden, dat zij een slnwe kokette was, wier grenze. looze ijdelheid bij elke gelegenheid voor den dag kwam. Op een hoek van het terras voegde zich lord Cliffe bij hen, die juist uit het park kwam. Ik dacht, dat gij nog in het geheel niet beneden waart, zeide Clarice, terwijl zij haar oom de hand reikte. Nog niet beneden herhaalde hij, ziet gij my voor zoo'n langslaper aan? Wel, ik was om zeven nnr al buiten en heb een wan deling door het bosch gemaakt. Ik kom uu juist van den hontvester Edmond, met wien ik het een en ander besproken heb. Hoe staat het met het wild vroeg Hubert. Het is zoo voortreffelijk als wij het maar verlangen kannen, zegt hij, antwoordde lord Clift'e. Wij zullen dit jaar een prachtige jacht hebben. Alleen klaagt Edmond, dat er in den laatsten tijd zooveel gestroopt wordt. Hy zegt dat de wilddieven van jaar tot jaar brutaler niet wil dragen, indien de raad zorgt dat de toestemming wordt ingetrokken. J. Wagenberg. Kunnen we niet f25 vergoeding voorstellen en deze aan den Commissaris voordragen als hoog genoeg vooral in verband met de vergoeding voor fietsen die hooidzakelijk gebruikt worden voor de bodediensten. Voorzitter. Ik wil dit voorstel wel overnemen als de wethouders dit goed vinden. Van Halder. Ik ondersteun dit voor stel. De heer van Heivoort begrijpt de zaak niet goed of zegt iets verkeerd, waarop het publiek begint te lachen. (Wij konden daardoor niet hooren wat de heer van Heivoort zei). Voorzitter (hamerend)Stilte heeren, ik verzoek u dringend hier geen teeke nen van goed- of afkeuring te geven of te lachen, anders laat ik de tribune ont ruimen. Van Heivoort. Dan stel ik voor f 15 voor de nevendiensten te geven enfl5 voor de fiets. Dit voorstel, ondersteund door van Buul en De Vaan wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. 3. Schrijven van Ged. Staten onder terugzending van het raadsbesluit tot verhaal van pensioensbijdragen op de gemeente-ambteDaren. Voorzitter. Zooals u in de vorige vergadering uit een schrijven van Ged. Staten reeds is gebleken, wenscht dat college, dat u de ambtenaren niet zoo zwaar belast en zegt dat zulks ook niet de bedoeling is van den wetgever. Ik stel u nogmaals voor in te gaan op het voorstel van B. W. om niets te ver halen op de veldwachters, den 2en amb tenaar van den Burg. Stand, den amb tenaar ter Secretarie en den stierenver zorger. Ik zou er dan nog willen bij voegen niets te verhalen op den opzichter der landerijen, te meer nog omdat deze lofwaardige ambtenaar reeds zoovele ja ren in dienst der gemeente is. 35 jaar lang is hij reeds voor de gemeente werk zaam geweest. M. Mommersteeg. Ik heb voorgesteld om van de ambtenaren alles te verhalen wat kan en dat is aangenomen en daar blijf ik bij. Ik maak er dan ook een voorstel van om het besluit te handha ven. worden en hem het wild by na onder de oogen neerschieten. Ik weet waarlijk niet wat ik daaraan doen moet. Ik weet het wel, sprak Hubert driftig. Ik zal eens een paar nachten het bosch in gaan en de kerels betrappen. Om zelf door een kogel getroffen te worden, viel zijn oom hem toornig ijy da reden. Die vagebonden ontzien niets en durven even goed op een mensch als op een hert of haas schieten. Ge waagt uw leven bij dergelijke avonturen. Ik ben niet bang voor de stroopers en wanneer wy niet eens toonen, dat wij hier meesters zijn, dan mag de hemel weten boever die onbeschaamdheid nog zal gaan. Ik ga da delijk naar de bontvesterij om met Edmond af te spreken. Hij maakte een beleefde buigiDg voor Clarice floot zyn bond en ging het park door naar het bosch terwijl zyn oom en zijn nicht op het terras bleven staan en hem verwonderd nakeken. Eenigszins gekrenkt zeide de gravin Hnbert schijnt niet veel behagen in ods gezelschap te scheppeD, dat hij ons zoo plot seling verlaat, Óp vergoedelijkenden toon antwoordde lord Cliffe Hubert is een hartstochtelijk jager en voor zijn jacht vergeet hy al het overige. Deze verontschuldiging bevredigde Clarice maar half. ny bad mij dan ten minste wel kannen nitnoodigen, om met bem mede te gaan naar de houtvesterij, hernam zy, een wandeling door het bosch zou mij veel genoegen verschaft hebben. Waarlyk? Nu, als hy dan iets verzuimd beeft wat zijn eerste plicht had moeten zijn u gezelschap te houden dan wil ik eenB zien of ik niet eens wat doen kan, om zijn font weer goed te maken. Ik zal n eens iets laten zien waar gij misschien evenveel behagen in zult scheppen als in een wandeling door het bosch, Hij nam haar mee in huis en begaf zich naar zijn kamer, waar een groote brandkast stond. Deze opende hij en ram er een vierkant antiek, metalen kistje uit, dat overond moest Voorzitter. Dat kunt u natuurlijk doen. De wetgever heeft in de wet gelegd dat de gemeente iets op de ambtenaren kan verhalen. Dat is echter alleen voor erg noodlijdende gemeenten. Ged. Staten moeten het besluit goedkeuren, dat is gedaan om die gemeenteraden in de gaten te houden die te veel op de amb tenaren zouden verhalen. Onze gemeen te kan men geen noodlijdende gemeente noemen. Maar ik zal er verder niet veel woorden aan verspillen. De heeren van Heivoort en van Buul sleunen het voorstel M. Mommersteeg De heer van Heivoort zegt er niet veel van te begrijpen. Je mag verhalen en dat keuren ze niet goed. Van Buul. De raad heeft toch de be voegdheid om te handelen zooals hij denkt goed te doen Voorzitcer. Maar er is een hooger college dat waakt en toeziet op uwe besluiten. M. Mommersteeg. Dan hebben ze geen raadsleden meer noodig. Wat doen wij dan hier als wij besluiten nemen die wij denken, dat in het belang van de gemeente zijn en ze worden toch afge keurd. Dan hebben ze ons niet meer noodig. Voorzitter. Dat kan misschien best eens komen. Van Buul. Het is te betreuren dat ze dat wetje niet wat duidelijker hebben gemaakt. M. Mommersteeg. De finantien zijn niet zoo rooskleurig hier. Voorzitter. Er wordt hier nog geen Hoofd, omslag geheven, iets wat maar in slechts enkele gemeenten niet wordt gedaan. M. Mommersteeg. Maar hier zit de Hoofd. Omslag toch op het randje van den nest. Voorzitter. Wij zullen hopen dat hij niet in den nest komt. Daarvoor moeten wij allen ons best doen. Hierna wordt het voorstel van den heer Mommersteeg aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Boom C. Wagenberg, Van Halder, W. Boom en J. Wagenberg. Voor de heeren M. Mommersteeg A. F. Mommersteeg, van Buul, vaD Heivoort, J. van Engelen en De Vaan. 4 Verzoek der opgerichte fokver- zijn en dat met merkwaardig kunstsmeedwerk was versierd. Dit kistje plaatste hij op de tafel, deed het open en Btalde den inbond uit voor Clarice, die een kreet van verrassing slaakte, bij het aanschouwen van deze voor werpen. Het waren de familiejuweelen der Cliffe's halskettingen, armbanden, diademen en sterren van verschillende grootte. De edelgesteenten waren van het zuiverste water en vertegenwoordigden een schat van waarde. Zooals zij daar in het volle licht der zon lagen, wierpen zij duizenden veelkleurige vonken af en schitterden met oogverblindenden glans, De gravin De ltoubaix sloeg de handen van verbazing in elkaar en durfde nauwelijks adem halen, terwijl ook lord Cliffe die pracht vol bewondering aanschouwde. Zijn zij niet schooD vroeg bij. Ik dnrf zeggen dat maar weinig geslachten in Engeland zulke familiejuweelen bezitten. Er zyn jaren verloopen sedert zij voor bet laatst door het dnglicbt zijn beschenen, waDt ik heb ze eerst onlangs door mijn bankier thuis laten brengen. Mijn moeder is de laatste die ze gedragen heeft en ik geloof dat zy er vorstelijk mee uitgezien moet hebben, want voor zoover ik mij kan herinneren, was zij een buitenge woon schoone vrouw. Ik zou wel eens willen weten, wie be stemd is, deze steen6n het eerBt weer te dragen, mompelde Clarice onwillekeurig. Die vraag zal weldra worden opgelost, want gij znlt ze dragen antwoordde lord Cliffe, terwijl hij een prachtige halsketting nit het étni nam en dien om den fraaien, vollen hals van zijn nicht bevestigde. Ik bedoel daarmee niet, dat ik n die jnweelen wil schenken, want daar zou ik het recht niet toe hebben, maar ik hoop dat de tijd spoedig zal aanbreken, dat gij er ten volle aanspraak op kaDt maken, n met deze schatten te tooien. Een vurige blos van verrukking en voldoe ning klenrde haar wangen, maar in plaats van te antwoorden begaf zij zich voor een hoogen, onderwetschen spiegel, die boven den schoor steen hing en beschouwde daarin haar beeltenis, met de fonkelende steenen getooid. Zij staan u wonderschoon, gij ziet er eeniging om een subsidie in de oprich tingskosten met voorstel van B en W. Voorzitter. Zooals ik U de vorige ver gadering reeds mededeelde, is door mij op verzoek van den raad eene fokver- eenigiog opgericht, die zich bereid heeft verklaard de explcitatie der stieren van de gemeente over te nemen. De ver- eeniging is eene onderafdeeling van den R. K. Boerenbond en hare statuten zijn aan de Koninklijke goedkeuring onder worpen. Burg. en Wethouders stellen u voor de stieren exploitatie met ingang vao 1 Januari a. s. op te heffen en de ver- eeniging voor den tijcf van 5 jaren, jaar lijks eene subsidie toe te kennen van f 150 a f 200 naar goedvinden van den raad onder de volgende voorwaarden le dat de vereeniglng van de gemeente overneemt de aanwezige stieren met den l voorraad voederartikelen, tegen getaxeer de waarde, 2e dat de jaarlijks door de vereeni glng opgemaakte rekening wordt over gelegd aan Burg. en Weth. 3e dat de vereenigiug steeds zorgt voor een naar het oordeel van Burg. en Weth. voldoend aantal stieren voor het totaal stuks vee dat ter dekking kan worden aangeboden, 4e dat de vereeniging met ingang van 1 Januari 1914 voor het tijdperk van minstens 5 jaren aanstelt als stieren verzorger tegen een loon van f 5.per week L. van Engelen, thans stierenhou der der gemeente, mits hij natuurlijk voor zijn taak bekwaam blijft. Van Buul. Ik heb de zaak nogeens onderzocht en het is mij gebleken dat er eigenlijk pas een klein gedeelte der bevolking is aangesloten- Ik zou er lie ver mede wachten totkat de meerderheid lid is. Ik acht het niet billijk als er een vereeniging wordt opgericht met een klein aantal leden, dat die de overige als 't ware kan verplichten. Ik zou het nog eens aanhouden totdat de meerder heid lid is van de vereeniging. Voorzitter. Dat de vereeniging door weinig leden wordt opgericht, 70 per sonen hebben zich nu aangesloten geeft niets. Toen de Boerenbond werd opgericht waren er ook slechts weinige en kijk nu eens, na een paar jaar geleden te zijn opgericht is bijna iedereen daar lid van. Er zijn er maar weinigen die mee uit als een Oostersche prinses, zeide lord Cliffe trots tot haar. Er is geen vrouw ter wereld die ik zoo gaarne deze jnweelen zag dragen als n. Op gedwongen schertsenden toon, doch waar bij onwillekeurig haar stem eenigszins beefde hernam de gravin Maar over deze aangelegenheid hebt gij geen recht te beslissen, lieve oom. Dejuweelen behooren van rechtswege toe aan de vrouw van Hnbert en bet haDgt van hem af wie ze dragen zal. Zeer betrekkelyk, want Hubert is op zijn benrt weer van mij afhankelyk, myne keus moet ook de zijne wezen en ik heb reeds gekozon. Het is mogelijk dat mijn neef zich bet recht zal aanmatigen tegen uw gezag in verzet te komen, wanneer uw kens bem niet bevalt. Dat zal hy niet wagenriep lord Cliff'e nit. Eensklaps scheen hij te bedenken dat hij wel wat te veel gezegd had hij beet zich op de lippen en begon, zonder een woord verder te spreken, de jnweelen weer in het kistje te bergen. Terwijl hij hier nog moe bezig was, trad een bediende binnen en meldde dat er een man bniten stoDd, die verzocht mylord te mogen spreken. Het is goed, over vijf minuten moogt ge hem binnenlaten. Clarice maakte van deze gelegenheid gebruik om door de balkondeur het terras op te gaan. Met langzame schreden liep zij voort, totdat zy een pant bereikt had, vanwaar men een heerlijk vergezicht over het geheele landschap genootdan bleef zij staan en keek peizeod voor zich uit. Welk een prachtig landgoed en wat moet het heerlijk zijn, daarover als meesteres te heerschen. Welk een rijkdom Welk een macht! riep zij opgetogen uit en dan nog die jnwee len i Hoewel de edelgesteenten nog geen honderste deel der waarde van Cliffe Conrt en de lan derijen en bosschen, die daarbij behoorden vertegenwoordigden, trokken zy Clarice de Roubaix toch met onweerstaanbare kracht aan en haar hart klopte ontstuimig van genoegen. geen lid er van zijn. Blijft het instituut door de gemeente geexploiteerd dan zal de massa geen lid worden dat spreekt van zelfs en daar hebben ze gelijk in,, ze wachten het besluit van den raad af Besluit de raad om subsidie te ver- leenen, dan worden ze lid. Bovendien het is toch in het belang van de gemeente ock en nu er vereenigingen zijn moet de gemeente niet langer dit in stituut blijven exploiteeren. Het voorstel beoogt het belang van de landbouwers. Aanhouden gaat niet, want we zitten met de begrooting. Van Buul. Ik ben niet tegen de ver eeniging, maar er zijn nog te weinig leden. Ik hoop, dat we spoedig in de gelegenheid worden gesteld om van de stieren af te komen. Voorzitter. Door den heer Mommer steeg is er een vorig jaar al op aange drongen, doch toen waren wij nog niet in de gelegenheid, nu wel. De Vaan. De menschen laten zich niet zoo gemakkelijk meer dwingen. Voorzitter. Men behoeft zich niet te laten dwingen. Voorzitter. Als men niet aangesloten is kan men zijn vee toch laten dekken doch dan betalen ze iets meer dekgeld. De Vaan. Dan kunnen er morgen wel weer andere komen die ook een ver eeniging oprichten en om subsidie vra gen. Voorzitter. Waar zitten wij hier dan voor. Voor men subsidie geeft stelt men zich toch eerst de vraag of het een al gemeen belang is. De Vaan. Als je er lid van zijt moet je eerst lid van den boerenbond zijn. Dat dwingen gaat aan den dag van vandaag niet meer. Voorzitter. U is toch ook lid van den Boerenbond. De Vaan. Nou nog wel, wat er in de toekomst zal gebeuren weet ik nog niet. Voorzitter. Wij hebben dat gedaan omdat de Boerenbond veel leden heeft en Katholiek is. Dat is de wil van de geestelijkheid en den Paus. Wij hebben geen neutrale vereeniging willen op richten om geen tegenwerking maar steun te ondervinden. Daarom juist heb ben we het een ODderafdeeling van den Boerenbond gemaakt. Van Buul. Wij hebben hier drie vee- fondsen, als die besturen nu eens bijeen- wauneer zij dacht aan den glans van die stee' nen, welke zoo geschikt waren om aan haar donkere, zuidelijke schoonheid nog grootere bekoring te verleenen. Zij moeten my toebehooren riep Clarice bijna heftig uit. Het eenige middel om hier vasten voet te krijgen is de vrouw van Hubert te worden en Hnbert bemint my niet. Ik zou wel eens willen weten, wat hem in my mishaagt. De meeste mannen liggen aan mijn voeten zonder dat ik my daartoe maar half zooveel moeite behoef te geven als ik reeds voor hem gedaan heb. Zij ging naar binnen, zette haar tuinhoed op en wandelde het park in. Wat bedoelde oom Everard, toen by zeide dat Hubert bet niet wagen zou, zich tegen zijn wil te verzetten? vroeg zy zich af, terwijl zij zich baar geheele gesprek ra.tlord Cliff'e voor den geest haalde. Er moet omtrent de afkomst van Hubert een geheim bestaan en het is mijn belang, dat geheim te ontslui eren. ZEVENDE HOOFDSTUK. Het was prachtig zomerweer, de zon scheen uit een onbewolkte lucht op het heerlyke groen van bosch en velden, maar de arme Arline Lester kon daar zeer weinig van ge nieten. daar zij wegens het ongeval aan haar voet aan haar kamer gebonden was. Zij zat op haar kamer aan het venster en keek in bet park. Een half nnr geleden had zij de gravin de Ronbaix in prachtig toilet zien nitrijden naar het tuinfeest op Carlyon Chase en Arline onderdrnkte een zacht bij de gedachte hoe pleizierig het geweest zou zyn, indien ook zy dat feest had kunnen bijwonen. Daarna vroeg zij zich af, of Hubert Cliffe er ook been zou gaan en zij verdiepte zich in voorstellingen boe bij zich daar met de dames zou onderhouden en baar met den hem eigen vriendelijken glimlach aanzien. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1