Kindermeisje, Te Koop Biljart ERFHUIS Te Koop Jaapjes Bieten, plaats gezocht bij R. K- Smid, Red. Pomologische-Vereeniging. CUBSIJS cursus in fruitteelt, Notaris KANT Notaris KANT Notaris RANT publiek veilen en verkoopen Notaris RANT Notaris VAN HAIVI Kleine Advertentiën. Advertentiën. HK. Dienstbode Een Jongmensch WAALWIJK. Plaatsing gezocht. Publieke Verpachting Gevraagd Afd. Land van Heusden en Altena. dezen winter te Waalwijk in de O. L. School. publiek verkoopen publiek verpachten te Waalwijk. publiek verkoopen publiek verkoopen kwamen en er een geheel van maakten dan ging het beter om subsidie te ver- leenen. Voorzitter. Dat zal een massa kwes ties breDgen. Dat weet u ook wel. De ze vereeniging beoogt alleen de ex ploitatie der dorpsstieren. M. Mommersteeg. De vereeniging is nog veel te klein. Voorzitter. Dat is al een heel vaag motief. Het is in de vorige vergadering door den heer A. F. Mommersteeg al gezegd dat, wordt er geen vereeniging opgericht het de boeren niet zullen doen als de gemeente zoo door blijft gaan. M. Mommersteeg: Ik zou wachter totdat er wat meer leden zijn. Voorzitter. De uitbreiding hangt af van het besluit dat door den raad wordt genomen. Woidt er geen subsidie ge geven dan zal de vereeniging niet wor den voortgezet. M. Mommersteeg. Ik zou er nog mede wachten. De vereeniging is pas in wording. Voorzitter. Ik begrijp er niets van, ik doe op verzoek van den raad moeite eene vereeniging op te richten, slaag daar dan in zóó dat het voor de ge meente tooideelig is en dan komt men nog met allerlei nietige tegenstrlbbelin- g n. Ik had meer succes en dankbaarheid verwacht. A. F. Mommersteeg. Het valt mij ook tegen dat er zoo weinig zijn toegetreden. Voorzitter. Zoogoed als allen die op de lezing tegenwoordig waren, zijn toe getreden. De Vaan was ook op de lezing doch heeft zich niet als lid opgegeven waarom niet. Als de heeren het goede voorbeeld hadden gegeven zouden er wel meer zijn gekomen. Maar u kunt doen wat u wilt, wordt het voorstel niet aangenomen, dan verzet ik er geen voet meer voor. Dat wil ik hier nog wel eens even Zeggen. Weth. Boom. Als de vergadering niet op bet voorstel van B. en W. ingaat eer de vereenigiog werkt, zal het getal stieren der gemeente steeds afnemen terwijl de gemeente altijd zal blijven zitten met de verzorging. ZoolaDg het zooblijft zal men voor de dieren verzorging moeten be talen. Zoo'n mooie gelegenheid voor de stieren verzorging krijgen wij ook Diet meer. Mijnheer Mommersteeg U is ook vee houder, U moest het voorbeeld geven. M. Mommersteeg' Ik heb het voor mij niet noodig hoor. Voorzitter. De zaak is echter dat ik de man ben die de vereenigiDg heb op gericht. J. Wagenberg. Wie zitten er in het bestuur. Voorzitter. Van Halder, Wethouder Boom, J. Schei, H. Boom, A. v. Engelen, G. van Pingelen en Klerx, de ambtenaar van de secretarie is secretaris. Van Buul. Het best is dat we de drie veefondsen in een vereeniging brengen. Voorzitter. Ik heb van terzijde wel hooren mompelen dat de de vereeniging zal worden tegengewerkt. J. Wagenberg. Heeft iedereen de oprichtingsvergadering bij kunnen wonen. Voorzitter. Zeker, ik heb het expres in verschillende Couranten laten plaatsen en 't is door den omroeper overal om- gebeld en bovendien heb ik de leden van den raad persoonlijk uitgenoodigd doch vele bleven er weg. J. Wagenberg. Ik begrijp niet waarom deze vereeniging, die toch werkelijk in het belang van den veehouder is en tevens een stuk gemeente belang, bij haar geboorte reeds moet worden tegen gewerkt en haar het leven onmogelijk gemaakt. M. Mommersteeg. Als er zooveel pu bliciteit aan gegeven is en de menscheo komen nog niet, is dat een bewtjs dat ze niet willen. Voorzitter. Ik heb mijn best gedaan en ik geloof gerust te mogen zeggen dat er weinig burgemeesters zijn, die zooveel moeiten zullen doen voor de oprichting van eene dergelijke vereeni ging als ik heb gedaan. Deze vereeni ging moest buiten alle partijen staan, maar dat schijnt niet zoo te mogen zijn. Dat de leden die nu zoo tegenwerken op de vergadering waren gekomen met hun vrienden dan hadden zij in het be stuur gekozen kunnen worden. De Vaan. Dat geloof ik niet. Van Halder. Ik leg gaarne mijn func tie neer hoor, dan kan een ander geko zen worden. J. Wagenberg. Als wij de vereeniging subsidie geven, dan zal de vereeniging uitbreiden en dan Kan het bestuur als een voorloopig bestuur beschouwd wor den. Boom. Ik leg ook mijn functie gaar ne neer. Voorzitter, Kunnen de heeren er zich mee vereenigen, dat, als de vereeniging 200 leden telt, het bestuur attreedt er een nleuvi voor in de plaats komt. A. F. Mommersteeg. Wij moeten niet rd-r subsidie verleenen dan wanneer 2/3 der landbouwers lid zijn. M. Mommersteeg. En met 2/3 van het vee. De Vaan. 't Is niet noodig dat de bestuursleden hun ontslag nemen. M. Mommersteeg, Dat vragen wij nief. Alleen willen wij eerst meerdere leden bij de vereeniging hebben. Van Heivoort. En bij den Boerenbond aansluiten is ook een bezwaar. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden Weth. Boom, C, Wa genberg, H. Boom, J. Wagenberg en Van Halder. Tegen A. F. Mommersteeg, M. Mom mersteeg, De Vaan, van Engelen, Van Buul en van Heivoort. Voorzitter. Wethouder van Buul heeft zelf het voorstel meegemaakt, zelfs nog een bepaiing bij de voorwaarden laten voegen en nu stemt hij nog tegen, 't spel is al te doorzichtig. Ik zal me nooit meer leenen voor die stie/engeschiedenls. Weth. Boom. Ik vind dat zeer be vreemdend dat, als een voorstel Van B. en W. uitgaat, een wethouder die het zelf mee ontworpen heeft, er tegen stemt. Waarom heeft mijn collega me voor de vergadering niet even zijn bezwaren me degedeeld, ik zou hem gaarne zijn te gemoet gekomen. Van Heivoort. Een ieder stemt toch zeker zooals hij verkiest is 't niet. Voorzitter. De heer Boom heeft vol komen het recht zijn bevreemding uit te spreken over de waarlijk vreemde hou ding van Wethouder Van Buul. 5. Vaststelling gemeentebegrooting. Voorzitter. De ontvangsten zijn ge raamd op f 24,555,8772, daarbij kwamen nog enkele posten zoodat de entvang sten gestegen zijn tot f 27,222,37'/z de uitgaven tot f 27,650,12 zoodat er dus een tekort is van f327,75. Tengevolge van 't besluit vau den raad om het ma ximum te veihalcn op de gemeente ambtenaren inzake pensloenregellug komt dat bedrag er bij, zoodat het tekort wordt teruggebracht op f 56,23. En dit bedrag kan afgeschreven wor den op den posfc van on\ oorziene uit gaven. Dit resultaat zou er niet zijn geweest als de raad niet had besloten tot ont ginning van het Ven. Daarom is dit besluit zoo toe te juichen. De heer van Buul merkt op dat door wethouder Boom is gezegd dat dat werk van het graven 60 gulden zou kosten en nu kost het wel f 150. Voorzitter merkt opdat dit niet aan wethouder Boom is te wijten aangezien hij zelf er niets van wist. Wat het werk zelf betreft, dit is nu goed te noemen. De Vaan. Zoo wordt het geld doorel- kaar gesmeten. Voorzitter. Er wordt niets doorelkaar gesmeten 't Een heeft met het ander niets te maken. Ik stel aan de orde de behandeling van de begrooting, Heeft een der heeren iets over de algemeene beschouwingen te zeggen. Van Buul. Ik zou de begrooting ar tikels gewijze voorlezen. Voorzitter. Dat is geen gewoonte hier 't Is ook geen tweede kamer. A. F. Mommersteeg. 't Is toch regel matiger. Voorzitter. Ik wil het wel doen, maar u hebt allen een begrooting thuis ge kregen en nu kunt u vragen stellen, ik zal ze wel beantwoorden. Vau Buul- Op de begrooting komt een post voor ambtenaar ter secretarie f 350. Indertijd is er een besluit geno men dat. wanneer Van Hooff zou ver trekken, geen ambtenaar meer aan te stellen. Ik stel daarom voor dezen post van f 350 van de begrooting af te voeren en op nul te brengen. Voorzitter. Ik dacht, mijne heeren, dat U na het schrijven van Ged. Staten in 1911, toen door dat college zelfs niet kon worden goedgekeurd de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie met f150 te verlagen, wel wat verstandiger zoudt zijn geworden. Het voorstel is wel een bewijs, dat men daarmede niets aoders beoogt dan uiting te geven van een soort antipathie tegen mijn persoon. Waar in alle gemeenten het personeel tengevolge van de vermeerdering der werkzaamheden wordt uitgebreid, wil men hier het personeel geheel wegdoen. Ik acht me verplicht U nogmaals ernstig te waarschuwen voor een dergelijk te nemen besluit, aangezien de werkzaam heden zonder ambtenaar niet kunnen worden verricht. Gelukkig is er echter een hooger college dat de uitvoering van dergelijk besluit zal weten te ver ijdelen. De heeren M. Mommersteeg en de Vaan steunen het voorstel van Van Buul. Voorzitter. Ik zal er me niet druk over maken, alleen had ik gedacht dat ge na dien krassen brief van Ged. Sta ten iets wijzer zoudt zijn geworden. J- Wagenberg. Een paar jaar geleden is over deze kwestie ook al gediscus sieerd en daarbij kwam aan het licht dat hier niet meer wordt uitgekeerd dan elders. Waarnu overal de salarissen wor den verhoogd, wil men ze hier gaan verlagen en tot nul brengen. Inzake de bijdragen der gem. ambtenaren voor de pensioeosregcling staan we alleen in heel de provincie. Op zoo'n manier gaan we onze gemeente in een bespottelijk tenaar zijn als de secetaris meer deed. Voorzitter. Dat noem ik nu het zoete gefluit van den vogelaar J. Wagenberg. Van Buul schijnt niet te kijken naar de uitstekende wijze, waarop het werk wordt gedaan, maar Daar de uren. Van Buul. De gemeente behoeft dat niet te betalen. Hij moet zorgen dat hij er is en dan is er geen ambtenaar noodig. Voorzitter. Weet u wat ik voor de gemeente werk. Van Buul. Ik weet wat voor bijbaantjes je hebt en hoelang ge er voor werkt. Je verdient wel f 4.per uur- Voorzitter. Het gaat me te goed zie je, dat is heel de zaak. Van Engelen. Dat is een groot ver schil met wethouder Boom. Gij hebt f 4 per uur en Wethouder Boom nog geea 2 cent, zei je zelf in de vorige verga dering. Dat is toch nogal een groot verschil. Voorzitter. Ja, dat is een groot ver schil en juist daarom heb ik dat eens gezegd. I. Wagenberg. Als de secretaris niet genoeg op de secretarie is, dan zou het toch billijk zijn niet eeu post van den ambtenaar te verlagen, doch het salaris vau den secretaris. Dat was althans consekwent. Voorzitter. Men weet niet hoe de werkzaamheden der gemeente admini stratie zich uitbreiden. In Den Bosch heeft men alleen voor de afd. militie twee ambtenaren meer aangesteld. Toen ik nog secretaris was en in goede verstandhouding met A. F. Mommersteeg was, zeven jaar nu geleden, is de moeder van Kleix bij A. F. Mommersteeg ge weest en heeft hem raad gevraagd wat te doen met haar zoon. Mommersteeg zei toen laat hem op de secretarie gaan dan kan hij later hier in Vlijmen als ambtenaar komen. Ik zeg dit om te doen zien, dat Mommersteeg 7 jaar geleden al een ambtenaar ge- wenscht achtte. A. F. Mommersteeg. Ik heb dit niet gezegd, dat hij hier op de secretarie zou komen. Van Buul. 't Gaat niet om den amb tenaar. J. Wagenberg. De raad is niet com petent een ambtenaar te ontslaan die door B. en W. is aangesteld. Ged. Staten zullen het niet goedkeuren, dus is het onnoodig om over te stemmen. Voorzitter. Uwe opmerking is zeer adrem. Ik zal even voorlezen wat de wet zegt. Ik ben eigenlijk gek dat ik het doe, ze zoo wijs te maken, maar eDfio dan heb ik een antwoord gegeven aan den heer Wagenberg. Van Buul. Gij hebt ook wel eens abuis met de wet. C. Wagenberg, Hoe lang is hier al een ambtenaar geweest. Voorzitter. Sinds 25 jaar. C. Wagenberg. En is in dien tijd het werk minder geworden of toegenomen. Voorzitter. Dat is 6 a 7 maal verdubbeld. C. Wagenberg. Ik heb u die vraag gesteld, maar een kind weet nog te vertellen dat de werkzaamheden zeer zijn toegenomen. En hier wil men nu een ambtenaar gaan ontstaan. Van Buul. Gij weet toch zeker het beste hoe weinig de secretaris hier is. Voorzitter. Houdt toch uw fatsoen een beetje. U spreekt hier maar van gij en jij. Zeg u, zooals wij allen dat doen. Toen Klerks volontair was ter secretarie vroeg hij een vergoeding. Hij is daar voor eerst alle leden wezen bezoeken en wat zei u toen. Dit kan ik niet geven doch als Van Hooff weggaat dan zal ik je steunen. Van Buul. Je bent zoo vlug van zeggen. Wie zegt dat. Voorzitter. Dat weet ik van den ambtenaar ter secretarie zelf. VaD Buul. Je bent ook zoo licht ge- loovi g- Na nog eenige discussie wordt het voorstel van VaD Buul aangenomen met 6 tegen 5. Voor stemden de heeren van Engelen, van Buul, de Vaan, M. Mommersteeg, A. F. Mommersteeg en van Heivoort. Tegen de heeren M. Boom, C. Wagen berg, Weth. Boom, Van Halder en J. Wagenberg. De heer M. Mommersteeg bepleit hierna de wenschelijkheid om het druk werk aan te besteden. De Voorzitter zegt dat dit voor een kleine gemeente niet gaat. Er moeten bepaalde modellen van La Riviére zijc. Andere drukkers kunnen die niét leveren. De heer Mommersteeg zegt dat hij een uitstekend adres heeft en dat de ge meente zich wel twee-honderd gulden kan bevoordeelen. Eenige leden. Dan ben ik er voor. De Vaan. 't Is schande zooveel als het kost. Voorzitter. Ja ik besteel de gemeente. Na eenige discussie wordt besloten dit jaar nog niet aan te besteden- De heer A. F. Mommersteeg vraagt hoe of 't komt dat er geen post voor de zaak met de gemeente politie in het reine te brengen, doch hij weigerde. Na nog eenige discussie wordt ir.et algemeene stemmen besloten f 60 als gratificatie op de begrooting te biengen. Verder werd nog besloten de post brandweer met f 25 te verhoogen voor het oefenen. Hierna werd de begrooting vastge steld en de vergadering om 11 uur gesloten. TERSTOND GEVRAAGD in een stil geziu zonder kindere wegens ziekte der tegenwoordige, een net R.K. Meisje, er-nigszics roet de keukeu bekend, niet be neden de 22 jaar, met opgave waar laatst gediend. Brieven bij den Uitgever, motto //Waalwijk". 5519 Mevrouw VAN HAM te Kaats heuvel vraagt om dadelijk in dienst te treden, een als Dagmeisje, niet boven de 16 jaar;6557 GEVRAAGD Een 5580 goed kunnende koken en netjes werken. Z. g. g. onnoodig zich aan te melden. AdresSt. Jozefstraat 103, TILBURG. om opgeleid te worden in fobrieks- administratie. AdresN. V. Stoomschoenfabriek 'fr.b. JOS. GROENEN, Besoijen. 5523 aangeboden een in goeden staat verkeeiend en lichtloopende met toebehooren als ballenkeus keuenrek en dekkleed Te bevragen bij het Bestuur der Soc'ëtek z/Dc Gezelligheid", Waalwijk. 5572 TE ongeveer een half hont beste groenkraag. Te bevragen in het café //Euphonia" te Kaatsheuvel, 5563 daglicht stellen, als we tegen alle billijke De Winter op de begrooting is gebracht, regelen ingaan. Ik durf dan ook ernstigDe heer Boom acht het weDschelijk te waarschuwen tegen dit voorstel. dat er een betere verstandhouding komt Van Buul. Waar doet de secreta'is tusschen het hoofd der politie en Rijks zoo weinig als hier. 's Middags is hij er veldwachter Winter, bijna nooit. Ik zou niet tegen een amb- Voorzitter. Ik heb 3 maal getracht Een R.K. gezonde oppassende weesjongen bijna 17 jaar, luim 21|a jaar smid bij denzelfden baas, wil hooger op in zijn vak en wordt voor hem een waar ^ok nog ander werk als gewoon werk gemaakt wordt l oon geen vereischte alleen in woning en zakgeld, er wordt nog eenige toelage verstrekt. Brieven aan den Heer H. RECKLEBEN le Heusden. 5540 Allen, die wenschen deel te nemen aan den te geven woiden verzoehl zich spoedig aan te geven bij den leeraar, den heer van Roosmalen, nabij het Station te Waalwijk. 5534 HET BESTUUR. te Waalwijk, zal ten verzoeke en teD huize vau den Heer AUG. VAN BAAI. aldaar, op Dinsdag25 November iqij, voormiddags 10 uur om contaDt geld Een netten Inboedel, waaronder eikenhouten salon-ameublement, pilch-pine slaapkamerameuble ment. mahoniehouten linnenkast, schilderijen, gaskroonen, brand kast, tuinmeubelen, huishoud- en keukengerief en wat verder te koop zal woiden aangeboden. Te zien Maandag 2<j. November igij van 10 tot 12 uur voormiddag. 5518 TE EETHEN. te Waalwijk, zal op Vrijdag 2& November 1913, 'ana. middags ten 3 uur precies, ten herberge van de Wed. AART NIEUWENH U1ZEN te Eethen, ten verzoeke van den Heer S. D. LANKHUIJZEN, Kassier teRaainsdonksveer Een perceel weilar.d te Eethen in den Langen Bruggert, Sectie A Nos. 96, 97 en 9S groot 4,55.50 hectaren. Deze verpachting geschiedt TWEELEDIG, of om te beweiden voor 4 jarenin 3 perceHen 2ooals van ouds, of om te scheuren voor, 8 jaren, eerst in 1 perceel en daarna in 3 perceeleD. De pachters moeten stellen twee als solied bekend staande borger. Breeder bij biljetten omschreven. 5535 te Waalwijk, zal op Dinsdagen 2 en 16 December 1913 in het Hotel GERRIS-Simons te Waalwijk, telkens de9 avonds ten 7 uur Drie woonhuizen met erven en tuin aan de Stationstraat te Waal wijk, kadastraal aldaar bekend in Sectie B nos. 1802, 1803 en 1804 groot 5 aren 53 centiaren. Toebehoorende aan H. van de Ven aldaar Een woonhais (bet grootste) is in eigen ge bruik, de 2 anderen zijn verhuurd te zamen voor f 3,60 per week. Te aanvaarden bij de betaling der koop som. te Waalwijk, zal op Vrijdag 12 December 1913, 's voormiddags ten 11 ure, tea verzoeke van den Heer J. BERNARD TIMMERMANS Wz. aldaar 200 stuks meestal zware lepe- boomen, staande in De Laan» aan de grens van Waalwijk en Baardwijk, te beginnen met koop 1 aan den Provincialen weg te Baardwijk. De boomen staan in de nabijheid van haven, spoor en stoomtram, aan verharde ver keerswegen. De veïkoop geschiedt eerst bij inschrijving in 2 of meer perceelen van de geheele massa met gesloten briefjes, daarna bij opbod in kavels van 6 a 12 stuks, waarna de briefjes worden geopend. Breeder bij biljetten omschreven. Betaaltijd 1 October 1914,' mits twee solide eu bekende borgen. 5521 te Kaatsheuvel, zal voor J. BRAAT, 25 November 1913 voorro. 10 uur, bij C. v. d. ASSEM te Kaatsheuvel 5571 Eene groote partij nieuw ge zaagde Hollandsche planken, als schabbeD, latten, schrooten, enz.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2