Tweede Blad. Het Groene Kruis. Gemeenteraad van WAALWIJK Provinciaal Nieuws. NUMMER 93. DONDERDAG 20 NOVEMBER. 36e JAARGANG. II. (Slot.) In een vorig artikel hebben we in algemeene trekken het doel dezer ver- eeniging uiteengezet. Laten we thans de werking en inrichting er van wat nader beschouwen. Het »Groene Kruis* organiseert dus voor zijne leden spreekavonden, waar op populaire wijze onderwerpen, de volks gezondheid betreffende, worden behan deld; het verspreidt brochures en ge- scbriftjes met nuttige wenken en raad gevingen op dit gebied het richt onder zijne leden cursussen op voor eerste hulp bij ongelukken en ziekenverpleging, en bakercurcussenhet verleent zijne medewerking bij het ontsmetten en rei nigen van gebouwen en goederen na besmettelijke ziekten het houdt een magazijn in stand van verplegingsartike- len, en stelt deze voor zijne leden gratis beschikbaarhet zendt verpleegsters uit, om raad en hulp te brengen aan het ziekbed het verschaft huisverzorgsters, om het huishouden te doen, waar de huisvrouw niet kan het zorgt voor een naar de eischen des tijds ingericht zie- kenvervoer. Ongetwijfeld zijn aan al deze werk zaamheden groote kosten verbonden. Wil het >Groene Kruis* volkomen aan zijn bestemming beantwoorden, dan is daarvoor geld, veel geld noodig. We komen dus vanzelf tot de vraag, hoe worden deze onkosteu bestreden welke zijn de geldmiddelen der vereeniging Op de eerste plaats komt hier de contributie van de leden, eere-leden en donateurs. Leden kunnen worden alle ingezetenen der gemeente tegen eene minimum-bijdrage van f 0.50 per jaar. Natuurlijk wordt van de meer gegoeden eene hoogere contributie verwacht naar de mate van hun maatschappelijken welstaod. Een bijdrage van 50 centen per jaar d. i. één cent per week zal overigens voor weinigen een bezwaar kunnen zijn. De enkelen, voor wie ook dit bedrag nog te hoog is, kunnen, zooals wij aanstonds zullen zien, uit anderen hoofde de hulp van het Groene Kruis deelachtig worden. Op de tweede plaats worden de inkomsten gevormd door jaarlijkschen steun van verschillende vereenigingen, als b.v. het Burgerlijk en R.K- Armbestuur, de St. Vincentius- vereeniging, de Diaconie der N.H. Ge meente, de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, vereenigingen, bij welke zeker voor dit nuttige werk niet te vergeefs zal worden aangeklopt, en die in ruil daarvoor het recht verkrijgen van hulp voor degenen, die onder hare bescher ming vallen. Dan mag er zeker voor eene instelling van zoo algemeen nut bij de gemeente worden aangeklopt om eene subsidie, die eveneens van Pro vincie en Rijk is te verwachten, ingeval ook de tuberculosebestrijding wordt ter hand genomen. Wanneer we nu nog de eventueele, vrijwillige giften en erfma- kingen hierbij hebben opgesomd, dan zal het duidelijk zijn, hoe bij algemeene deelneming en eendrachtige samenwer king de inkomsten belangrijk kunnen worden. Dit is echter noodzakelijk, want de uitgaven zijn ook vele en groote. Om eens een paar cijfers te noemen, alleen de inventaris van een goeduitge- rust magazijn van verplegingsartikelen kost pl. m. f 600, een verpleegster kost per jaar pl. m. f900. Die hooge onkos ten mogen ons echter niet afschrikken, want, door velen gedragen, wordt de last' licht, en het goede werk is de opofferingen waard. Evenals bij elke andere vereeniging berust de hoofdleiding ook hier bij een bestuur, dat door de algemeene verga dering der leden wordt gekozen, en waarin alle standen moeten zijn ver tegenwoordigd, daar het Groene Kruis* wil arbeiden door allen voor allen. Stafuten en huishoudelijk reglement wor den eveneens door de algemeene ver gadering der leden vastgesteld. Aan bijzondere commissies wordt de zorg voor en het toezicht op de verschillende werkzaamheden opgedragen. Voor het magazijn wordt een magazijn-houder* aangesteld, voor de verpleging een of meer verpleegsters, waarbij op verschil lende gezindten kan worden gelet. De vereeniging op zich zelf is een zuiver plaatselijkegeheel zelfstandige en kan maar behoeft zich niet aao te sluiten bij de provinciale. Hiermee zijn wij onze beknopte uit eenzetting ten einde. Wij meeneti onze lezers voldoende op de hoogte te hebben gebracht van de schoone taak, die het >Groene Kruis* zich voorstelt te ver vullen. Rest ons nog te getuigen van onze bittere ontgoocheling, toen wij tusschen het verschijnen van ons eerste artikel en dit, het bericht moesten op nemen, dat de reeds gevormde >Com- missie van Voorbereiding* haar pogin gen meende te moeten staken. Met volle waardeering van de motieven, die hiertoe hebben geleid, durven we toch nog te hopen, dat deze belangrijke aan gelegenheid hiermede niet voor goed van de baan zal zijn. Moeten al die mooie plannen zoo in duigen vallen Waar een wil is, is een weg Openbare vergadering op Maandag 17 November 1913, 's avonds 63/4 uur. Afwezig de heeren W. v. d. Broek en A. Verbunt. Voorzitter de Edelachtb. heer Burge meester. De Voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en de Secretaris leest de notulen voor, die ongewijzigd worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat de heer Verbunt kennis heeft gegeven van ver hindering. 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Waalwijks Be lang, waarin de Vereeniging dank be tuigt voor de verleende subsidie. b. Een adres van directeur en leer aren der teekenschool, inzake hunne sa larisregeling. Voorzitter. B- en W. stellen voor de beslissing der regeering inzake een vroe ger besluit af te wachten en dan dit adres later weer aan de orde te stellen. c. Voorzitter. Ik kan clen raad de aan gename tijding brengen dat Zaterdag een schrijven van den minister van Wa terstaat is ontvangen, waarin hij mede deelt, dat hij bereid is te bevorderen, dat eene rijksbijdrage voor de haven- verbetering volgens plan A wordt ge geven van 'ƒ3 i° de kosten van f 58.000 tol een maximum van f 19500, op voor waarde, dat de gemeente zich verbindt de werken in goeden staat te onder houden en dat de werken worden aan besteed volgens een door den minister goedgekeurd plan. Het bedrag zal dan op de begrooting voor 1915 werden aangevraagd. De subsidie word op de begrooting 1915 uitgetrokken, dus aan 't einde van 1914 weten we hoe het staat, We kun nen dan direct 't bestek laten maken en in 't voorjaar 1915 aanbesteden. Dat komt ook heel goed uit, want onze in genieur, de heer Van Lith de Jeude is voor 9 maanden naar China. Klijberg. 't Is zeer zeker een blijde tijding, maar zou er geen moeite gedaan kunnen worden om 't nog bij suppletoire begrooting voor 1914 te krijgen, 't Wordt hoe langer hoe erger, dus hoe eerder verbeterd kan worden, hoe beter. Voorzitter. We hebben dat al schrif telijk gedam en zijn ook op audiëntie geweest om dat te vragen, maar dat kan niet. Klijberg. 't Spijt me, maar dan zullen B. en W. wel zorgen, dat de haven zooveel mogelijk wordt opgeknapt. Voorzitter. Ik ben al blij met deze toezegging. Voor een suppletoir kohier is 't ook te laat, want dan zouden de bestekken nu al klaar moeten zijn. d. Voorzitter. Naar aanleiding der be sprekingen in de vorige vergadering hebben we weer een brief aan het Pol derbestuur geschreven en daarop ten antwoord ontvangen, dat genoemd be stuur in de kosten der verbetering van den weg in de le Zeine 'ƒ3 wil bijdragen in afwijking van 't eerstgenomen besluit. Wij hebben gevraagd de 2, het polder bestuur stemt nu toe in '/3. De vorige keer is besloten te trachten zooveel mo gelijk te krijgeD, maar in elk geval dien weg in orde te maken. We krijgen nu tenminste 1 /3 en zullen zoo spoedig mo gelijk beginnen. 2. Benoeming van een lid der Teeken schoolcommissie, wegens periodieke af treding van den heer J. B. F. van Gils. Voordracht J. B. F. van Gils. B.J. H. B. Timmermans. Met alg. stemmen gekozen J. B. F. van Gils. 3. Ontwerp-besluit tot verkoop van grond (vakschool-terrein) aan den Staat der Nederlanden. Het concept besluit voor den verkoop van 't Vakschool terrein aan den Staat voor f 8000 wordt door den secretaris voorgelezen. Goedgekeurd. 4. Wijziging der verordening regelende de bezoldiging enz. van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere school Het concept-besluit dat door de wij ziging der militiewet is noodig geworden en slechts een formaliteit behelst, wordt door den secretaris voorgelezen en goedgekeurd. 5. Voorloopige vaststelling van de pensioensgrondslagen van de op 1 Oct- 1913 in dienst zijnue gemeente-ambtena- Jen. Nadat de brief van den Minister te dezer zake door den secretaris is voor gelezen stelt de voorzitter voor de lijst van namen van degenen die voor pen sioen in aanmerking komen, vast te stellen, zooals die ter visie heeft gelegen. Aangenomen. 6. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over 1912, De rekening in ontvangst op 132,092,31 uitgaven op 109,556,6972, dus met een batig saldo van f22535,6272', wordt voorloopig vastgesteld. 7. Goedkeuring der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1912 en der begrooting voor 1914. Goedgekeurd. 8. Goedkeuring der rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Goedgekeurd. 9. Vaststelling der gemeente-begroo ting voor 1914. Voorzitter. Ik stel voor de verzoek schriften niet vooraf voor te lezen, maar bij de betreffende Hoofdstukken.Wenscht een der heeren soms in algemeene be schouwingen te treden. Verwiel. (Rapporteur der commissie van onderzoek.) De begrooting met een eindciifer van f 141403 tegen respectieve lijk f 106001 in 1913 en f106413 in 1912 is alleen zooveel hooger door de buiten gewone uitgaven en leeningen voor de op te richten Vakschool, zooals het batig saldo van 21137 direct aanduidt, daar dit saldo hoofdzakelijk voortspruit uit de leening voor dit doel reeds in het vorige dienstjaar gesloten. De commissie is zoo vrij eenige punten dezer begrooting nader te beschouwen. De post onvoorziene uitgaven ad 2774,33 lijkt wel tamelijk hoog, doch zal wel voor het grootste gedeelte weg smelten in het nog nader te bepalen bedrag der verplichte storting van pen sioensbijdragen voor de gemeente-ambte naren. Wat de verhooging van den H. O betreft met f 1000.kan de Commissie zich daarom er mede vereenigen, wijl door de kleine verhooging der percen tage, de meerdere opbrengst niet den werkenden stand maar meer de bezitters treft. Het viel de commissie op dat de uit gaven der Gemeente-Secretarie steeds stijgende zijn, bij onderzoek blijkt even wel dat de werkzaamheden en behoeften gelijken tred hiermede houden en de rijks- sociale en andere wetten voora steeds meerdere drukwerken en formu lieren vorderen, en kan een woord van lof voor keurige administratie en orde en regeling in stukken hier niet ont houden worden. Het trof weer de aandacht der com missie dat de post uitgaven en opbrengst inzake gemeente-reiniging zoo opvallend verschillen. Uitgaven 1075 gld. tegen opbrengst f75.en heeft deze breedvoerig met B. en W. en den gemeente-opzichter ge confereerd wijl de commissie eene pu blieke aanbesteding van dit werk voor- deeliger achtte voor de gemeente, doch bij rijpere overweging durft zij geen andere maatregel in deze aanbevelen. Ook viel het de commissie op dat voor den bouw van de Rijksvakschool geen buitengewoon opzichter werd aan gevraagd, doch zij mocht met toejuiching vernemen dat de Burgemeester als des kundige het dagelijksch opzicht van dit werk vrijwillig op zich heeft genomen. Onder de verschillende aanvragen om subsidie werd het langst stilgestaan bij die van subsidie voor het werkloozen- fonds door het Bestuur van den R. K. Gildenbond. Het toestaan van een subsidie voor een werkloozenfonds werd in princiep ten zeerste toegejuicht, maar aangezien in de statuten van den R. K. Gildenbond die onafscheidelijk verbonden is aan het werkloozenfonds, bepalingen voorkomen die eene zekere catagorie werkloozen in de plaats uitsluiten en uitwonende werk loozen in de gelegenheid stelt hiervan te profiteeren, kunnen wij niet tot de aangevraagde subsidie, zooals zij voor ons ligt adviseeren. Aangezien dit punt thans zeer actueel is en de commissie geen afgerond voorstel kan aanbieden meent deze te moeten aanraden eene commissie te benoemen die deze aan gelegenheid grondig zal onderzoeken. Voor het oveiige dringt de Commissie wel aan op bezuiniging, daar de balans van deze begrooting gevonden wordt door eene verhooging van den H. O. en het voordeelig saldo der gemeente gasfabriek, alhoewel nog meer onvoor- mijdelijke uitgaven in het verschiet zijn, waarvoor op deze begrooting geen gelden zijn uitgetrokken, en toch in dit be- grootingsjaar zoo eenigszins mogelijk zullen moeten worden uitgevoerd, name lijk de verbetering van onze haven. In afwachting hiervan mag men toch nog niet de bestaande toestand laten verergeren, door te weinig te baggeren en slecht onderhoud, om te voorkomen dat het geringe aantal schepen dat thans binnenkomt nog vermindert daar het waterverkeer toch reeds veel geleden zal hebben, voordat de groote verbete ring is aangebracht. De commissie stelt voor de begrooting artikelsgewijze te behandelen en zal waar noodig haar opinie den raad voorleggen. (Bravo's.) Hierna wordt de begiooting artikels gewijze voorgelezen. De Voorzitter deelt mede, dat het aatig saldo der door den Raad voor loopig gesloten rekening over het dienst jaar 1913 thans definitief bedraagt 23535.627s, (Wordt vervolgd). Waalwijk, 19 Nov. 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. 91 stemmen. 93 u 94 n 94 e 6 u 5 u 8 n 2 Kamer van Koophandel en Fabrieken. Bij de Maandag gebonden stemming voor vier leden der Kamer van Koophandel en fabrieken alhier, wegens periodieke aftre ding, werden nitgebiacht 114 stemmen. Hiervan bekwamen M. A. van Loon J. van Riel A. H. van Schijndel J. B. Timmermans Wz. en voorts K. Verbunt W. Brekelmans A. G. Rnbbens H. G. van Everdingen A. Jansen, A. de Graaft' en A. Gerris- Simons, ieder een stem, zoodat de aftre dende leden zijn herkozen. Groene Kruis. Ons hoofdartikel was reeds gezet toen we de mededeeling ontvingen dat giste renavond door eenige heeren eene ver gadering is gehouden, daartoe ultge- noodigd door den ZeerEerw heer Pastoor waarin besloten is tot oprichting eener R. K. Groene Kruisvereeniging voor Waalwijk en Besoijen. Het comité van voorbereiding waartoe verschillende heeren nog zijn gevraagd zal spoedig bekend gemaakt worden. De vrees, in ons hoofdartikel geuit, kunnen laten verschijnen voor een nieuwe inspectie, of een andere, wij bedoelen lichtere straf dan twee en drie dagen provoost. Wij juichen zeer toe dat men niet laat spotten met de militaire wetten en voorschriften, dat overal zich een geest openbaart, dat het uit is met de inzin king van ons leger, dat er meerkracht- bewustzijn in het leger en in het Neder- andsche volk komt, maar bejammeren het zeer, dat optreden zooals hier ge beurt, het populair worden van 't leger zeer tegenwerkt en bewerkt dat men een afschrik, krijgt van alles wat met het leger in verband staat. Wij hopen dat in de toekomst daarmee rekening zal worden gehouden en autoriteiten deze zaak zullen onderzoeker) en die maatre gelen nemen, die beslist noodzakelijk zijn om herhalingen van zulk optreden te voorkomen, dat alleen 't antimilitairisme in de hand werkt. Hedenmorgen zijn de landweersoldaten, een 7 tal, zonder uitzondering gehuwden, (twee hebben uitstel gekregen) onder politiegeleide naar de kazerne te Tilburg vertrokken, om hun werkelijk zware, volgens ieders overiuigiDg'veel te zware straf, uit te zitten. 1 Oudste inwoner. Maandag is in den ouderdom van bijna 94 jaren overleden, de oudste in woner onzer gemeente de heer Antoon de Ruijter. De overledene was ruim 75 jaar lid der Gilde „St- Crispijn en St. Crispini- anus", en daarvan 25 jaren hoofdman. Hedenmorgen ten 9 uur had onder groote belangstelling van de gilde-leden en onder de treurmuziek van de harmo nie van den R. K. Gildenbond, de plech tige begrafenis plaats. Sociale Cursus. Heden-avond begint de Sociale Cursus, te geven door den WelEerw. H^er L. Poell. Al die aangesloten zijn bij de Katholiek-Sociale-Actie hebben toegang. Aanvang 73/4 uur, in 't gebouw van den R. K. Gildenbond. Mogen zeer velen de interessante reeks lezingen volgen. W. V. V. Waalwijk Vooruit. Door onbespeelbaarheid van het ter rein, ging de wedstrijd W. V.-'t Zesde 11 dat deze schoone zaak in onze gemeente 7 gehed:.ou blijven rusten "aontblnding js het' ,e elf(a. van 't eerste comité van voorbereiding, is dus ongegrond; de Groene Kruishulp wordt dus toch aangepakt en naar wij hopen met goede resultaten. Waalwijks Belang heeft dus het succes dat het de zaak aan 't rollen bracht, want nog vernemen we dat anderzijds gewerkt wordt om eene afdeeling Waal wijk en Besoijen van 't Groene Kruis tot stand te brengen. Haven. Naar onze lezers met genoegen in ons raadsverslag zullen lezen, heeft de mi nister van waterstaat bericht dat hij de toekenning eener rijkssubsidie voor de verbetering onzer haven zal bevorderen. I)eze zaak zal dus wel een gunstig beslag krijgen, al kan dit niet voor einde 1914. Naar wij vernemen-ligt het in de be doeling extra te laten baggeren om onze haven tot dien tijd nog zoo te houden, dat de vaart zoo goed en ge regeld als mogelijk kan worden onder houden; daarvoor zullen aan den ge meenteraad eenige honderden guldens worden aangevraagd. Wij vernemen nog dat de dage- lijksche vaart HeusdenRotterdam v.V. van de Holl. Buurtspoorwegen is om gezet in eene anderdaagsche. Examen. Voor 't examen vrije en ordeoefenin gen der gymnastiek, te Breda gehouden, slaagde o. m. de heer M. J. Trommels alhier. Een inspectie die opspraak verwekt Bovenstaande mogen we gerust zeggen van de Landweer-inspectie,, die door ma joor Dommers 11. Zaterdag alhier werd gehouden. Men begrijpt en keurt algemeen goed, dat een militair, die de inspectie af neemt, verlangt dat alles in orde is en zoo niet, straffen uitdeelt, maar men be grijpt niet en keurt algemeen af, dat voor kleine overtredingen of tekortko mingen straffen worden bepaald, zooals hier zijn gegeven. Een landweer-soldaat b.v. die achter de leeren band in zijn kepi, in plaats van een stukje leer, om het knopje van de cocarde vast te hou den, een klein stukje hout gebruikte, iets wat gewoonlijk schijnt te gebeuren, werd een straf opgelegd van twee dagen provoost, en een ander weer drie dagen provoost. Een landweerman, die het ongeluk gehad had, dat een muis eenige gaatjes in z'n jas had gewerkt, maar die dit ongeluk zooveel mogelijk had hersteld, door het zeer netjes te la ten stoppen, drie dagen provoost enz. enz. We zouden zoo door kunnen gaan. Dat er gestraft wordt is te begrijpen, maar is 't noodzakelijk daarvoor men- schen twee, drie dagen uit hun zaken en huishouden te halen, andere drie da gen uit hun arbeid met derving misschien van zooveel dagen loon We zouden zoo zeggen van neen. Zijn er dan geen andere straffen voor dergelijke kleine te kortkomingen. Had men hen niet elders vrij. Waalwijk Vooruit II. Ter meerdere oefening der jongere generatie, besloot het bestuur van W.V. ook het 2e Xl-tal in den Bond te laten spelen. De Brabantsche Voetbalbond was zoo welwillend, hetzelve nog op te nemen en in te deelen in de 2e klasse A., zoodat deze afdeeling bestaat uit Brabantia, R. W. B. Oosterhout. Willem II.3 W. V. 11. Waspik. Besoijen. Oosterhout. Tilburg. Waalwijk. Zondag a.s. speelt het 2e haar eersten wedstrijd en wel tegen Oosterhout, op het terrein alhier. Orpheus. Onze bovengenoemde fanfare zal a.s. Zondag op het Concert der Liedertafel hare eerste uitvoering geven. Het behoeft wel geen betoog, dat een dusdanig gezelschap in eene sinds lang in onze gemeente gevoelde behoefte kan voorzien. Duidelijk echter is het, dat de Liedertafel, die deze club als onderaf- deeling aan zich verbonden heeft, eerlang voor groote uitgaven, benoodigd voor muziek en instrumenten, zal komen te staan. Laten daarom allen, die meerma len om een openbaar muziekgezelschap, dat zich voor alle festiviteiten en doel einden leent, geroepen hebben, nu ook door trouwe opkomst a.s. Zondag toonen, dat zij de pogingen der Lieder tafel om wat meer opgewektheid in de zoo lang gedrukte stemming alhier te brengen, weten te waardeeren. Baldadigheid. In den nacht van Zondag op Maandag hebben eenige deugnieten uit Kaatsheu vel op hun tocht naar huis, hun balda digheid bot gevierd door bij C. S. in de 2e Zeine de ruiten in te smijten ten omstreeks kwart over twaalf. Vandaar zijn ze in Sprang bij J. Klis bezig ge weest en vervolgens in Kaatsheuvel. (Men zie hieromtrent onder Nieuws uit Kaatsheuvel.) Jubileum. Zondag was het 40 jaar geleden dat Petronella Kroot uit Waalwijk indienst trad bij den ZeerEerw. heer pastoor van der Heijden te Macharen. Begrijpelijker wijze is dit voorbeeld (zeer zeker een zeldzaamheid in den tegenwoordi- gen tijd), van trouwe plichtsbetrachting niet onopgemerkt voorbijggegaan. Zon dag werd dit jubileum feestelijk her dacht onder de familie alhier, waarbij de jubilaresse tegenwoordig was. Wij feliciteeren deze trouwe dienst bode van harte; moge zij den grijzen herder nog jaren kunnen dienen. Loos alarm. Maandagavond ten omstreeks balf elf werd de GrooteBtraat in de buurt van de Mr. van Coothstraat in opschudding ge bracht door 't geroep van hulp en moord De Echo van het Zniden H

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5