N aramer 94 Zondag 23 November 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalvffkscbe Stoomdrukkerij Antoon Tielen, VOOR SCHOOLTIJD eiken ochtend een kop VAM HOUTEM'S Eerste Blad. Gemeenteraad van WAALWIJK Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. van en ee eed 6j voorr Maaj Dit Blad rersohynt Woensdag- en Zaterdagavond. A-bonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ecx., franco te tenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres: ECHO. Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsiüg opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contrcc gesloten. Reclames 15 cent per regel. (Vervolg.) Opbrengst geldleeningea f 13000. Hierbij wordt hetontwerp-beslult door den secretaris voorgelezen (Zie punt X der agenda) waarin verschillende reeds aangenomen leeningen zijn ingesloten, zooals in de Memorie van toelichting wordt mededegedeeld, f 3000 voor uit breiding gasfabriek en f 800 voor aan koop brandkast en klok. Aangezien er genoeg kasgeld was om deze buiten gewone uitgaven te^doen, zijn die leenin- nog niet opgenomen. In 1914 zal het wel noodig zijn voor betaling Rijksvak school. Dus voor genoemde leeningeD, voor de helft koopsom terrein voor vakschool en voor uitbreiding van de gasfabriek op deze begrooting geraamd op f 2000 wordt deze onderhandsche ieening aangegaan. Omdat wellicht einde 1914 of begin 1915 eene openbare geldleening voor de haven moet worden aangegaan, is dus beter nu Jeene onderhandsche aan te gaaD, wat bespariog van druk- en pu- bliciteitskosten geeft, en ook kan de thans zeer hooge rente standaard,dan misschien wel iets zijn gedaald. De aflossing dezer onderhandsche leening zal dan uit de leening voor de haven worden ge kweten. Bij uitgaven Hoofdstuk I art. 10 Kosten onderhoud gebouw of vertrek ver gadering raad en B. en W. zegt de heer Verwiel B. en W. stellen voor de raadzaal opnieuw te laten behangen en van een eikenhouten lambriseering te voorzien. Eerst wilde de commissie voorstellen aan den raad dit geheel te doen vervallen, Na een bespreking met B. en W. Stelt zij thans voor alleen de lambriseering te laten vervallen. Voorzitter. B. en W. hadden 't plan de raadzaal een oogelijker aanzien te geven. Het plan is ieder jaar iets te nemen, 't vorig jaar is de kamer van den Burgemeester in orde gebracht en nu de raadzaal. In geen twintig jaar is er iets aange daan. We stelden voor een behangsel en eikenhouten lambriseering. De com missie wil deze laatste laten vervallen. Als de raad dit wil, dan zullen B. en W. zich daarbij neerleggen. Maar de raadzaal moet toch in orde gemaakt worden, zooals men ieder huis op tijd naziet. Vooral waar hier veel menschen komen bij vergaderingen, militie enz. en er ook wel eens komen kijken, dan diende het er netjes uit te zien. Klijberg. Ik kan me wel vereenigeu met het voorstel van B. en W. Bij de opening der vakschool zullen er mogelijk autoriteiten komen, en ook met het oog daarop valt er veel voor te zeggen dat het er dan wat knap uitziet. B. Timmermans. Ik vind er alles voor dat het er netjes uitziet, maar een lam briseering van f 300 is te veel voor eene zaal waar eigenlijk niets van te maken is. Ze is veel te laag en met die boven lichten. Ik vind 't jammer zoo'n kosten te maken, als 't aanzien er toch niet mee gebaat is. Van Schijndel. Ik zou het een beetje opknappen, een behangsel is mooi ge noeg. Ik ben tegen zoo'n hoog bedrag en kan goed met de commissie mee gaan. j Voorzitter, 't Is slechts een verschil van f150 en niet van f300, dat is eene vergissing. Bern. Timmermans. Als 't maar fl50 scheelt, dat verandert de zaak, dan zou ik maar lambriseering nemen. Het is zoo met tegenleunen zoo gauw beschadigd. Houben. Ik zou er niet meer aan ten koste leggen dan hoog noodig is. Bern. Timmermans. Ik hoorde alleen van f 300 spreken. Met dit kleine verschil zou ik lambriseering nemen, want an ders kost het je toch weer meer om dat gedeelte te laten behangen. Voorzitter. Ik heb het er expres bij gezegd dat het een verschil is van f 150. Er is in geen 24 a 25 jaar iets aange daan. Ph. Timmermans. De Commissie is bij ons geweest en vertelde toen dat zij niets zou willen laten doen. Na eenige bespreking besloot ze 't wel te laten opknappen doch geen lambriseering te laten maken en daar hebben wij ons bij neergelegd, daarom kan ik met het voor stel van de Commissie meegaan. Klijberg. De commissie maakt er di rect geen voorstel van. Vrn Everdingen. Dat is toch wel de bedoeling geweest van de Commissie. Verwiel. Toen B. en W. de urgentie van het behangen hebben aangetoond, hebben wij gezegd het goed te vinden. J. v. Riel. Ik geloof dat ge u vergist In princiep was de commissie er niet voor de zaal te verbeteren doch na de conferentie met B. en W. zouden dezen de lambriseering laten vervallen en hebben wij goed gevonden om te laten behangen, waarmee B. en W. accoord gingen. Voorzitter. Wij hebben besloten het dan aan den raad over te laten. Van Riel. Ik geloof dat U zich ver gist. B. en W. gingen toen met ons mee. Het voorstel van de commisie, om geen lambriseering aan te brengen wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Van Ever- dingen, Verwiel. Ph. Timmermans, v. Riel. A. H. van Schijndel en Houben. Tegen de heeren Gragtmans, Tim mermansVerschure en E. W. Klijberg. Afdeeling: Kosten van politie. Klijberg. Moet hierbij 't adres van den agent Didden niet behandeld worden. Voorzitter. Dit adres was gericht aan B. en W., maar ik heb het ter motivee ring van het voorstel van B. en W. bij de stukken ter visie gelegd. Subsidie verplegingsdienst Zusters H, Hart f100. Een adres wordt voorgelezen waarbij de Zusters mededeelen, dat door haar een bewaar- en fröbelschool is opgericht, waarvan gemiddeld 60 kinderen profitee- ren, die gemiddeld 5 cent schoolgeld betalen. De kosten kunnen daardoor absoluut niet gedekt worden. Zij vragen daarom de subsidie ad f 150 opnieuw te willen toekennen. Voor de verpleging vragen zij de steeds toegestane f 100 te willen verleenen en verklaren zich steeds beschikbaar te stellen voor verpleging van arme zieken. Van de verbandtrom- mel is slechts voor f 15.30 gebruikt, zoodat er nog f34.70 in kas is. Verwiel. Is gevolg gegeven aan onze bespreking om de omschrijving van de voorwaarden der fubsidieverleening te wijzigen, dat ze niet alleen op advies van den dokter, maar ook op eigen ini- atief kunnen verplegen. Voorzitter. Ik heb met de overste zelf geproken en dat is in orde, maar in eik geval sta ik er op dat de nota vatj. elke verpleging wordt overgelegd aan B. en W.anders zou het beheer der geld middelen voor een gedeelte worden ge legd in anders handen, waar het niet behoort. Als zij zelf meenen dat verple ging noodig is, dan behoeven ze me dat maar even te melden. Ik zal moeite doen, om er meer be kendheid aan t; geven en met deze regeling zul het vX beier gaan en meer gebruik ervan gemaakt worden. Jaarwedde gemeente opzichter. Voorzitter. De gemeente-opzichter heeft 't vorig jaar 't maximum van zijn salaris bereikt, dat was vastgesteld- Nu moet het opnieuw geregeld worden. B. en W. stellen voor 't maximum te stellen op f 1000, met jaarlijksche verhooging van f 50, tot dat dit maximum is bereikt. Thans is de eerste verhooging reeds uitgetrokken. Goedgekeurd. Onderhoud kunstwegen enz. f 2850. Klijberg. In de memorie van toelich ting heb ik geen post ter verbetering der Nieuwstraat gevonden. Ik heb dat hier al meer besproken, toen is 't mij toegezegd, maar er is niets van gekomen en nu zie ik tot mijn spijt weer niets op de begrooting en de toestand is er zeer slecht. Voorzitter, 't Is niet de gewoonte de straten apart te noemen, er wordt zoo veel uitgetrokken voor verbetering. Wat U daar zegt over de Nieuwstraat, dat is behandeld, toegezegd en 't gebeurt ook dit jaar nog, 't zou al gebeurd zijn als de verbetering der Stationstraat niet zoo had tegengehouden, daar 't riool geheel verstopt was, dat heeft ons veel achteruit gezet. Klijberg. Dan is 't in orde. Bij dit ar tikel zou ik nog wel eens m'n vraag willen herhalen in vroegere vergadering reeds ter tafel gebrachtom ter gele- genertijd met voorstellen te komen voor een gemeentelijk sportterrein. Voorzitter. In de vergadering van B. en W. hebben we deze zaak meermalen besproken, ook met den eigenaar van het land en we zijn tot de conclusie gekomen, dat er groote bezwaren aan verbonden zijn en wij er niet zoo ineens toe kunnen over gaan, vooral met deze begrooting voOr oogen, zullen we 't ze ker in 't a.s. jaar voorloopig achterwege moeten laten. Behalve landhuur, komt nog tribune enz. en dat zal alles tame lijk groote uitgaven vorderen en ook het onderhoud is zeer groot. We heb ben een heel goede, ik zou haast zeg gen lieve jeugd, maar die treedt ook wel eens afbrekend op en dan zou men het moeten laten bewaken enz. Alles bijeen zal het groote onkosten met zich brengen. Ph. Timmermans. Ik wil even zeggen dat die beschouwingen van U nooit de mijne geweest zijn. We zijn in de ver gadering van B. en W. nooit zoover gegaan. De eerste vraag die gesteld moest worden, was om het terrein voor jaren te huren om het als sportterrein te kunnen inrichten. Wethouder Gragt mans, de eigenaar van 't grootste ge deelte heeft er eens overgedacht en hij deed het liever niet. Daarmee was het uit. We hebben absoluut geen beschou wingen over 't dure ervan gehouden, want dan hadden we ook moeten be spreken welke inkomsten tegenover die uitgaven komen te staan. Maar toen we 't terrein niet konden krijgen, toen was 't m. i. uit. Voorzitter. Er is wel geen besluit genomen, maar er is wel degelijk ge sproken over een tribune, waarvan U zelf een teekening hebt meegebracht. Ik geloof zelfs niet dat de heer Gragt mans definitief besloten heeft 't niet te verhuren. Ph. Timmermans. Daarop is het ge stuit, dat de heer Gragtmans 't liever niet verhuurde. Misschien kan een der heeren ons wel eens een ander idee geven. Gragtmans. Er is geen definitief be sluit genomen en ook ik heb niet direct gezegd dat ik het niet verhuren wilde. Er is ook nog een andere eigenaar, waarmee onderhandeld moet worden. Het zal voor jaren gehuurd of gekocht moeten worden en waar dit bouwterrein is zal het zoo gemakkelijk niet gaan. Voor deze begrooting kan er toch zeker niets van komen. Timmermans-Verschure. Is er niet met andere eigenaars gesproken. Voorzitter. Neen. Timmermans-Verschure. Als de heer Gragtmans 't niet wil verhuren voor 10 of 12 jaar, dan zullen andere eigenaars aangesproken moeten worden en dan een begrooting gemaakt moeten worden. Klijberg. Na deze bespreking heb ik gehoord dat de bezwaren nog al groot zijn, mogelijk zullen de voordeelen ook eenig gewicht in de schaal leggen en zou ik het opnieuw willen renvoyeeren aan B. en W. om ter gelegener tijd met voorstellen te komen, Ph. Timmermans. Waar de heer Klij berg zich nog al voor deze zaak interes seert, zou ik willen zeggen, dat wij ons aanbevolen houden als hij hieromtrent eens iets weet. Klijberg. B. en W. zijn daarvoor 't meest aangewezen, 't is ook niet zoo urgent, ze kunnen dat op hun gemak eens nagaan. Voorzitter. We zullen er voor zorgen. Onderhoud plantsoenen en wandel plaatsen f 500. Verwiel. De commissie keuit het zeer goed dat van de 2e Zeiue tot den Meerdijk boomen worden geplant, deze post acht zij zeer geschikt. Van Everdingen. Weet U al welk soort boomen er geplaatst worden. Voorzitter. Zoover is 't nog niet. Ik wil wel mijn persoonlijke opinie zeggen, maar dan spreekt men mij misschien weer tegen. Ph. Timmermans- Naar aanleiding vao hetgeen de Burgemeester zegt, merk ik op, dat ik daar straks hebben moeten opkomen tegen hetgeen de Voorzitter als de beslissing van B. en W. mede deelde, om te doen uitkomen dat ik voorstander ben van een gemeentelijk sportterrein en mij daar ook niet van zal laten afbrengen, zoolang mij niet met cijfers is aangetoond, dat het onmoge lijk is. Kosten ophalen asch en vuilnis f 1075. Verwiel. Deze post komt de com missie hoog voor en zij zou de fabrieken laten aanzeggen, dat geen fabrieksvuil meer wordt opgehaald, daar het geen straatvuil is. Voorzitter. )a, de post is hoog en hier is nog geen buitengewoon werk bij als sneeuw-ophalen. Van Riel. Welke fabrieken zijn dat Voorzitter. Van Schijndel, Hartog, de Graaff, de Greeff-Verwiel e. m. a. Van Schijndel. Uw voorganger heeft daarvoor permissie gegeven, anders zou er toch een groot gedeelte op straat ge gooid worden, nu wordt 't een paar maal per week gehaald. Voorzitter. Ja dat weet ik, maar nu komen ze allemaal vragen. Gragtmans. Het vegen der straat ge beurt in de mr. van Goothstraat door de gemeente en overal elders moeten de bewoners dat zelf doen. Was het niet goed dat ook daar de eigenaars de halve straat moesten vegen. En ook in de St. Antoniusstraat. Verwiel. Hoort dit niet meer thuis bij de polltie-verordening, 't is al zoo lang beloofd dat die herzien zou worden. Ph. Timmermans. U bedoelt zeker in de mr. v. Coothstraat waar huizen staan, en als er nu maar langs een kant staan dan wordt de straat over de helft geveegd. Van Schijadel. Mij dunkt we moesten het maar op den ouden voet laten, zoo lang het niet geheel bebouwd isaan een kant, schieten we er niet veel mee op. Timmermans-Verschure. Het terrein langs grond van een eigenaar aan de mr. v. Coothstraat moet dat dan ook door dezen schoongehouden wordea. Gragtmans. Ja zeker. Timmermans-Verschure. Dan is 't ook aan beide zijden geheel schoon te hou den door de eigenaars, tot zoover 't nu bebouwd is. Van Schijndel. Dus ook eigenaars die terzijden met hun grond aan de mr. van Coothstraat grenzen b.v. van Iersel en en de Dames Oomen moeten dat heele stuk vegen. Nu is 't netjes, 't is lief hebberij om er door te gaan, dan wordt 't half werk met zoo'n besluit. Gragtmans. Daar kan de politie op letten. TimmermanS-Verschure. We moeten allen over dezelfde kam scheren. Ph. Timmermans. Laat ons niet wach ten tot de nieuwe politie-verordening er isd. i. allemaal op de lange baan schuiven laten we nu besluiten de ver ordening zoo te maken of niet- Voorzitter. Het moet bij de politie verordening geregeld worden, maar dan moet eerst advies gevraagd worden aan de gezondsheidscommissle. Klijberg. U zoudt met een voorstel in een volgende vergadering kunnen komen. Van Riel. Ais dit zoo is, dat de eigenaars moeten vegen en fabrieksvuil niet meer wordt opgehaald, zou dan die post niet verminderd kunnen worden. Voorzitter. Dat zou ik nog niet doen, er is nog niets voor buitengewoon werk, uitgetrokken. Klijberg. Zou het niet gaan om b.v. de eigenaars en ook de fabrieken voor de keus stellen of 't zelf te doen of er voor te betalen. Timmermans. Ik geloof dat we dan op den verkeerden weg komen, dan zal het de gemeente op slot toch doen en nu gaat het goed. Subsidie aan de Ver. de Hanze f 100. Voorgelezen wordt een eo adres der >Hanze« waarbij een subsidie van f 200 wordt gevraagd. B. en W.- stellen voor f 100 te Verleenen, omdat üiet gebleken is dat de cursus meer kosten vergt. Verwiel. De commissie vindt f 100 goed, daar geen termen aanwezig zijn om hooger te gaan. Een adres van het bestuur der gilden in het dekenaat Geertruldenberg, om subsidie van '/i2 cent per inwoner voor te houden patroons-cursussen dat is plm. f 60.(dit verzoekschrift hebben we reeds meermalen opgenomen. Red.). Voorzitter. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen, met een verwarmd en verlicht schoollokaal en desgewenscht de botermijn. Verwiel. De commissie kan zich hier mee goed vereenigen, als de cursus hier komt. Na nog eenige discussie wordt op voorstel van den heer Ph. Timmermans met algemeene stemmen besloten een ander standpunt in te nemen dan vele andere gemeenten en 't bovenstaande aan te bieden, zonder eene enkele con ditie aan dit aanbod te verbinden. Subsidie Burgerlijk Armbestuur f 3000. Verwiel. De commissie wil dit jaar nog gaarne f 3000 verleenen en hoopt dat het tekort dan zal zijn gedekt en deze post zal gaan verminderen. De Echo van het Zuiden, Watlwyksclie en liiixMraitsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1