plaats gezocht bi| R, K. Smit) Te Koop Biljart Agentuur. varkensvleesch Kindermeisje, ALS DE BOK Bekendmaking, Kinder-Speel- goederen, JOS. MIJIR-V. D. VI, St. Nicolaas. Heeren Bonbons, Fondants, Borstplaat, II. KOm-LMIM. H. Th, Verhoeven Ez, Handelsrekenen. Handelsrecht. Opleiding ERFHUIS Notaris Jansen Notaris Jansen Kleine Advertentiën. Een Jongmensch Plaatsing gezocht. Advertentiën Agent gevraagd, Prentenboeken, Kleurboeken 5435 Jongens- en Meisjes- LEESBOEKEN, Firma Wed. TIELEN. BOEKHOUDEN, Statistiek. Bericht van Inzet. Gevraagd ballenkeus keuenrék en dekkleed maken bekend De mooiste en meest uitgebreide keuze in vindt men bij enz. enz. is der DAMES steeds een alleraangenaamst Geschenk. BAARDWIJK. Agent TiJDGEEST-loten en Polissen verkoopen Voorzitter. Hij is nu al met f 250 ver minderd. Verhiel. Met de in werking treding der invaliditeitswet zal er f 8000 in de gemeente komen, dan zal 't zeker wel verminderen. Voorzitter. Dat zal ook wel het geval zijn. Voorzitter. Subsidie Vacantiekoloniën vervalt, daar de afd heeft opgehouden te bestaan er is ook geen adres voor ingekomen en we hebben besloten geen subsidie toe te kennen als geen ver zoekschrift met jaarverslag wordt inge diend. Voorgelezen wordt een adres om sub sidie van de Maria vereeniging, waarvoor i 25 is uitgetrokken, terwijl voor de St. Paulus vereeniging f 50 op de begrooting staat. Van Everdingen. Van de St. Paulus vereeniging heb ik geen adres en ver slag gezien en van de Maria-vereeniging geen verslag en U zegt zoo juist dat er dan geen subsidie meer wordt gegeven. Geldt dat alleen voor de Vacantiekolonie of hoe is dat Voorzitter. De subsidie voor de St.- Paulusvereeniging kwam al lang op de begrooting, voordat bovenbedoeld besluit is genomen. Na dien tijd is daaraan streng de hand gehouden en aan geen enkele meer verleent. De Mariavereeniging heeft ook een adres gezonden, anders komt 't er niet op, zoo ook Liedertafel, Hanze enz. Afd. Vacantie-koloniën bestaat niet meer. Houben. Ik zal zorgen dat er voortaan ook van de St. Paulusvereeniging een behoorlijk verslag is met een adres. Timmermans-Verschure. Van de Ma- riavereeniging is ook geen verslag in gezonden. Houben. Het eerste vereenigingsjaar is in Januari pas afgeloopen. Timmermans-Verschure. Als er voor de begrooting geen verslag is, dan zou ik het voortaan gewoonweg weigeren en n<emand uitzonderen. Voorzitter, 't Jaar is nog niet om van deze vereeniging, 't volgend jaar kan het natuurlijk wel. Houben. Wenscht U nog een verslag over dit jaar, dan zal ik er voor zorgen. Voorzitter. Neen, voor de toekomst. Subsidie-aanvraag van f200 van het bestuur van den R. K. Gildenbond van Waalwijk en Besoijen in het Werkloo- zenfonds. De Voorzitter. B. en W. doen den raad het volgende voorstel, dat door den secertaris wordt voorgelezen. De Raad der Gemeente Waalwijk besluit, de gevraagde subsidie voor het jaar 1914 te verleenen onder de navolgende voorwaarden le. Toetreding tot het ondersteunings fonds behoort, zooveel betreft de in woners der Gemeente Waalwijk, voor een ieder, zonder onderscheid, mits werkzaam in een der vakken, waarvan bij het werkeloozeofonds vakvereenigin- gen zijn aangesloten, mogelijk te zijn, onafhankelijk van het lidmaatschap van den Gildenbond en onder ongeveer ge lijke voorwaarden, als die, gesteld voor de leden van dien Bond. Voor de toepassing van dit artikel wordt onder >ongeveer gelijke voor waarden" verstaan, dat het Bestuur van het Fonds gerechtigd is van de aange slotenen niet-leden de voor de leden bepaalde contributie te vorderen, ver hoogd met het bedrag, dat eventueel door de bondskas in het Fonds wordt bijgedragen, omgeslagen over het aantal aangeslotenen-leden van den Bond. 2e. De bijdrage der Gemeente wordt toegekend naar verhouding van het tot ondersteuning uitgegeven bedrag, met dien verstande, dat van de uitkeering uit het Ondersteuningsfonds overeen komstig het Reglement, door de Ge meente 50°/o zal worden voldaan tot een maximum van f200. 3e. De uitkeering in het voorgaand artikel bedoeld is alleen betaalbaar voor ondersteuning aan inwoners der gemeen te Waalwijk, waaronder zijn te verstaan zij, die gedurende minstens één jaar voor den dag, waarop zij werkeloos werden, hunne woonplaats binnen de gemeente hadden. 4e. De bijdragen uit de gemeentekas worden om de drie maanden betaalbaar gesteld op het bevelschrift van betaling, nadat door het Bestuur van het Onder steuningsfonds een behoorlijk gewaar- merkten staat, houdende de namen, de woonplaats, de dagen waarover de uit keering loopt en de bedragen, daarvan, alles over het betrokken kwartaal, is ingeleverd. 5e. In het Bestuur van het Fonds moeten zitting hebben zoowel aangeslo tenen-leden van den R. K. Gildenbond, als aangeslotenen-niet-leden, met dien verstande, dat de leden van het Bestuur worden gekozen naar evenredigheid van het getal aangeslotenen in ieder der beide categorién. 6e. Het Bestuur van het Fonds doet jaarlijks rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven en zendt, indien een verslag wordt uitgebracht, één exemplaar daarvan aan het Gemeen tebestuur in. 7e. Het Bestuur van het Fonds zendt aan het Gemeentebestuur bij het ge bruik maken van de toegezegde subsidie een door hen gewaarmerkt exemplaar van het reglement op het Ondersteu ningsfonds en een lijst van de aangeslo tenen. Het doet.,voorts mededeeling van de veranderingen, die in den loop van het jaar in het reglement worden aan gebracht. Het is verplicht het Gemeen tebestuur,. desgevraagd, alle inlichtingen, betrekking hebbende op het Onder steuningsfonds, te verschaffen. Voorzitter. Aangaande deze zaak wensch ik U persoonlijk nog een en ander mede te deelen. De werkeloosheid is een algemeene kwaal in onzen tijd. De werkman, die werken wil, werken kan en werken moet, doch geen werk kan verkrijgen mag niet verwezen worden naar armenzorg. De werkman voelt zelf het onhoud bare en vernederende, dat daarin gelegen is en sticht daarom werkeloozen-verze- keringen waardoor zij elkanders lasten dragen maar dan moet ook de overheid helpen door het verleenen van bijslag. De gemeente heeft immers belang bij de oplossing van dit vraagstuk. Reeds een groot aantal gemeenten hebben dit onderwerp geregeld en de moderne vak beweging heeft aan de oplossing van het vraagstuk, het verzachten der wer keloosheid, een krachtigen stoot gegeven. Het gelukte te Gent een wijze van verzekering te vinden, die goede resul taten heeft opgeleverd. Dit stelsel komt hierop neer (en nu citeer uit het Tijdschrift ter beoefening van het Adm. Recht) dat >waar de arbeiders toonden zich zelf te »willen helpen, het op den weg der ge >meente lag om te steunen. En die con >clusie werd omgezet in het feit, dat de «gemeente besloot een toeslag te ver «leenen op de uitkeeringen, die de vak «vereenigingen aan hare leden verleenden «bij werkeloosheid, dus geeft de veree «niging 1 gulden, dan legt de gemeente «er een zeker bedrag naast.* Dus alleen de georganiseerde werk lieden en dan nog wel die naar de vak ken ingedeeld, vallen hieronder. Een ander stelsel is het Noorsche stel sel. Het hoofdverschil van dit stetsel met het Gentsche bestaat hierin (en nu ci teer ik wederom uit het Tijdschrift ter beoefening van het Administ. Recht „dat een werkloozenfonds eener ver- «eeniging verplicht is aan personen, die «hetzelfde beroep als de leden uitoefenen, «de gelegenheid te geven, zich onder de- «zelfde voorwaarden bij het fonds aan te «melden; zelfs als zijn zij geen lid der «vereeniging. Wel kan van deze leden «een hooger contributie worden ge- «vraagd.» In Denemarken staan de fondsen los van de vakorganisatie en de uitkeering geschiedt van Staatswege. Ook in Frank rijk worden van staatswege de werklo zenfondsen gesteund. Daar is als het ware het Gentsche stelsel behouden met subsidie van den Staat. Ook kan van gemeentewege eene stichting in het leven geroepen worden, een zelfstandig fonds met eigen kapitaal, dat jaarlijks eene bijdrage uit de gemeen tekas ontvaDgt en toeslag verleent aan de vakorganisaties. Ik meen, dat dit te Amsterdam zoo geregeld is. Te 's Gravenhage worden de vakor ganisaties verplicht ook niet-leden-vak- genooten tot aansluiten bij het fonds toe te laten. Men noemt dat hier het Noorsche stelsel. Welk stelsel ook gekozen wordt, steeds treedt de gemeente aanvullender wijze op, en laat de zorg voor de uitkeering en de administratie vrijwel geheel over aan de vereeniging. Na bestudeering van de stelsels hebben wij gemeend het zooeven medegedeelde aan den Raad te moeten voorstellen. Verwiel, Met dit voorstei vervalt het bezwaar der commissie en is die zeer voldaan. Timmermans-Verschure. Die passage over niet-georganiseerden is mij niet recht duidelijk. Hebt U ook de bepa lingen van dat fonds gezien. Voorzitter. Er staat in dat de niet georganiseerden hooger contributie moe ten betalen, omdat de kas der leden van den Gildenbond in het werkloozenfonds jaarlijks eene zekere som stort uit de contributie der leden en daarvan zouden de niet-georganiseerden dan profiteeren, dat moet voorkomen worden, dat is ook in 't Gentsche stelsel neergelegd. Van Schijndel. Dus ieder werkman heeft recht ervan te profiteeren. Voorzitter. Als hij lid wordt van het fonds en een van dc bepaalde vakken beoefent b. v. geen los werkman. Timmermans-Verschure. Wie moet er over stemmen als iemand, die geen lid der organisatie is, zich als lid aanmeldt. Voorzitter. Als ze contributie betalen, zijn ze lid. Houben. Dus er wordt een gemeente- lijk-werkloozenfonds gesticht. Voorzitter. Neen volstrekt niet, er wordt subsidie verleent onder zekere voorwaarden. Houben. Als er eens een jaar heel weinig werkloozen zijn, dat er maar f50 wordt uitgekeerd, krijgen ze dan die f 150 toch voor reserve of nooit meer als er werkloozen zijn. Timmermans-Verschure. Ze ,uachte niet meer als toeslag op de gedane uit keering, dat is ook zeer logisch, anders zou het van den eenen kant er in vloeien en aan den anderen kant er niet uitgaan. Klijberg. Dat artikel «onder ongeveer gelijke voorwaarden*, mag wel iets rui mer worden, dat men op niet leden wat meer mag verhalen, daar er toch kosten te maken zijn door zoon fonds en die moeten dc niet-leden toch ook mee be talen, maar dat kunnen we wel aan B. en W. overlaten. Ph. Timmermans. Neen dat zijn kosten van het fonds. Timmermans-Verschure. Die worden over alle leden omgeslagen, anders niet en 't is een geheel apart fonds. Voorzitter. Wat U bedoelt bij 't fonds en wat hier in 't besluit staat, slaat meer op het Noorsche stelsel. Meer contribu tie der niet-leden mag men vragen, om dat het bestuur van den Bond uit de contributie der leden bijdraagt, dus dan zouden de leden meer betalen. Aangenomen. De begrooting is daarmede afgehan deld en de voorzitter brengt de com missie dank voor de vele moeite en zorg. 10e. Ontwerp-besluit tot het aangaan eener onderhandsche tijdelijke geldlee- ning, groot f13800, Bij de begrooting behandeld. 11e. Ontwerp-besluit tot wijziging van het maximum bedrag bij Hoofdelijken Omslag te heffen. Bii de begrooting reeds aangenomen. 12e. Bespreking van de vast te stellen pensioensbijdragen voor de gemeente ambtenaren. Voorzitter. B. en W. stellen voor, voor deze aangelegenheid, waarvoor wethou der Timmermans zich reeds veel moeite gegeven heeft, eene commissie te be noemen. Wil de raad dit zelf doen of wil hij dit aan mij over laten. Dit laatste wordt goedgevonden en de voorzitter noodigt uit de heeren Wet houder Timmermans, B. Timmermans- Verschure en H. G. v. Everdingen die deze benoeming^aannemen. De openbare vergadering wordt daarna gesloten. TERSTOND GEVRAAGD in een stil gezin zonder kindereu, wegens ziekte der tegenwoordige, een net R.K. Meisje, eenigszin8 met de keuken bekend, niet be neden de 22 jaar, met opgave waar laatst gediend. Brieven bij den Uitgever, motto ^Waalwijk*. 5519 om opgeleid te worden in fabrieks- administratie. Adres: N. V. Stoomschoenfabriek v. h JOS. GROENEN, Besoijen, 5352 Een R.K. gezonde oppassende weesjongen bijna 17 jaar, ruim 21!, jaar smid bij denzelfden baas, wil hooger op in zijn vak en wordt voor hem een waar ook nog ander werk als gewoon werk gemaakt wordt Loon geen vereischtc alleen in woning en zakgeld, er wordt nog eenige toelage verstrekt. Brieven aan den Heer H. RECKLEBEN te Heusden. 5540 aangeboden een in goeden staat verkeerend en lichtloopende met toebehooren als Te bevragen bij het Bestuur der Socëteit ,üe Gezelligheid", Waalwijk. 5572 TE HUUR gevraagd 3 a 400 Boeden voor kVreekerij. Voor den tijd grond van 10 h 15 jaar. Adres A. VISSENBERG KlokkenlaaD, Waalwijk. Burgm. v. d. 5599 Noodhulp of Dagmeisje gevraagd. AdresMevr. ALOYS VERBUNT. 5604 TE KOOP wegens plaatsgebrek een ge bruikte PIANO uitstekend geschikt voor stadie. Prijs 100 gulden. Te bevragen bij M. HERMAN, Vlijmen. Agent v. d. Echo van het Zuiden. 5605 GETROUWD; Johannes W. Teunen en Wilhelmina H. Paardekooper die mede namens wederzijdsche familie bun dank beluigen, voor de blijken van belang stelling bij hun üuweljjk ondervonden. Waspik, Bus:um, 20 November 1913. 5578 Voor den verkoop van prima goedgekeurd van een groote exportslachterij worden voor Waalwijk, Besoijen en Baardwijk twee degelijke agen ten gevraagd, een wonende on geveer aan het einde en een aan het begin van Waalwijk. Zij, die eenigszins met het slagersvak be kend zijn of daaraan verwant genieten de voorkeur. Ook vcor de gemeente Kaats heuvel wordt een degelijk ver trouwd Flinke provisie. Brieven onder motto Agentuur aan den uitgever van dit blad. 5565 Ondegeteekenden betuig en hun besten dank voor de veelvuldige en allerhartelijkste blijken van belangstelling ondervonden bij hun GOUDEN HUWELIJKSFEEST. JOSEPH VAN DEN EEKERT. ADRIANA VAN DEN EEKERT- 4575 Couwenbeko. en KindereD. Besoijen, 21 Nov. '13. Mevrouw VAN HAM te Kaats heuvel vraagt om dadelijk in dienst te treden, een als Dagmeisje, jaar. niet boven de 16 5557 op de haverkist, zijn sommige diogisten er bij, om alsgeGsDE- zalf tegen eelt en likdoorns vraagt, waardelooze namaak te geven. Laat ze die namaak zelf toepasser, en ge zult eens zure gezichten zien. Prijs der Gedézalf 20 ets. Verkrijgbaar by Firma P. J. VAN GILS, Hl wijk. 5589 (2) De Besturen der Watei schappen «De Buitenpolder van Waalwijk» en «de Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk dat Maandag 1 December aan staande zal worden begonnen met de bevloeiing van den BuiteD- polder van Waalwijk en het ge deelte van den Buitenpolder van Baardwijk, gelegen ten westen van het kanaal 'sBosch-Drongelen. Waalwijk, 22 November 1913. 5594 Namens voornoemde Besturen F. W. VAN LIEMPT, Secretaris. /\ndergetetkeude bericht aan het geachte publiek van Waalwijk en omstreken dat zijne gei eed is, bestaande in eene g'oote sorteering opende als vorige jaren met een druk be zoek vereerd te worden, 5603 Minzaam aanbevelend Hoekeinde, WAALWIJK. Een doos fijne Een en ander in ruime Keuze aanwezig bij 5602 P. S. Tot een bezoek wordt een ieder beleefd uitgenoodigd voor Baardwijk, Waalwijk en omstreken. Inlichtingen mondeling en schriftelijk. Steeds te ontbieden. Voor de trekking op 24 No vember nog steeds LOTEN VER- KRIJGBAAR. 6524 voor de praktijk en examens door J. VAN HOLST, L e e r a a r M. O. (volledige akte.) Waalwijk. 4875 Mr. van Coothstraat, 240. OP GIERSBERGEN. te Waalwijk, zal ten huize en ten verzoeke van ANTONIE SMITS te Druneu (Giersbergen) op crediet op Woensdag 26 Novembera.s. vm. 9*/s nur: Een vijfjarig paard (Vosruin) 4 gevende en dragende koeien, 1 zeug en 15 kippen met haan. Een groote partij rogge, haver, stroo, 8000 kilo hooi (Polder te Engelen) aardappelen hoog- en laagkar, paard etuig, verders alle landbouwgereedschappen en den GEHEELEN INBOEDEL, Betaaldag 1 Oct. 1914koopen tot en met f 3,contant. 5515 te Waalwijk, jericht, dat de twee woningen te Waalwijk in de Stationstraat behoortmde aan de Erven van ANTONETTA VAN REE, zijn ingezet op f 2300,— en verhoogd met f 150, Samen f 245Ö, De toeslag heeft plaats op Dinsdag 2 December a s. 's avonds 7 uur teu koffie- ïuize van J. FRANSEN te Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2