Nummer 94 Zondag 23 November 1913 36e Jaargang Tweede Blad. V Gemeenteraadsvergadering Frits vanBladel fa, L, van Sladel en Zonen, „Publiciteit is Geld." LANDBOUW. Een Geneesmiddel, BUITENLAND. Advertentiën. Waalwijk. Reclame, Onderwijs. Spanj Frankrijk. Balkanstaten. Duitschlaud. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. Wri#r UNLIGHI CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 15 Nov. des voormiddags ten lO'/z uur- Voorzitter Edelachtb. Heer Vermeulen. Ongeveer kwart voor elf opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de Heer A. v. d. Hoeven. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing door den secre taris, onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring wijziging gemeentebe grooting 1933. b. Schrijven van Ged. Staten houdende de goedkeuring der plaats waar de O.L. school moet worden gebouwd. c. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. De Voorzitter deelt mede, dat op 20 Sept. 1.1. bij den gemeente ontvanger de kas is opgenomen, dat de boeken regelmatig zijn bijgehouden en het bedrag dienovereenkomstig aanwezig was. d. Afschrift Ged. Staten houdende sluiting en vaststelling gemeeate rekening 1912 in ontvangst op f 21548,1772 en in uitgaaf op f 18982,44 alzoo een batig saldo van f 2565,7372 e. Circulaire van d.d. September 1913 van het dagelijksbestuur van den Algem. Wielrijdersbond betreffende een uitge geven rap. over paarden- en hoefbeslag. f. Circulaire van het hoofdbestuur van gemeente ambtenaren inzake uitvoering pensioenswet en weduwenwet gemeente ambtenaren 1913. g. Circulaire van het bestuur van de afdeeling Noord-Brabant van den Nederl. Bond van gemeente-ambtenaren inzake uitvoering pensioenswet en weduwenwet gemeente ambtenaren 1913. h. Circulaire van het hoofdbestuur Bond den Algem. Nederl. Politiebond inzake uitvoering pensioenwet en weduwenwet gemeente ambtenaren 1913. i. Schrijven van Ged. Staten inzake uitvoering pensioenswet en weduwenwet gemeente ambtenaren 1913. j. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling, dat in afwijking van de medegedeelde circulaire, de bijdrage gemeente pensioenen dienst 1913 zooveel mogelijk moet worden gebracht op den post van onvoorziene uitgaven. Op voorstel van den Voorzitter worden al deze stukken voor kennisgeving aan genomen. De Voorzitter deelt nog mede dat het rapport van den Algem. Wielrijdersbond betreffende paarden- en hoefbeslag voor de leden ter secretarie ter visie zal wor den nedergelegd. 2. Vaststelling besluit betaling inkoop som en verhaal op gemeente ambtenaren pensioenwet en weduwenwet 1913. De Voorzitter geeft den raad in over weging deze noodzakelijke bepaling be treffende het verhaal op de gemeente ambtenaren te bespoedigen en zoo mo gelijk over te gaan tot vaststelling van de verordening betreffende de betaling der inkoopsom. De Voorzitter deelt verder mede dat de hoofdstrekking van deze verordening is, dat op die ambtenaren, wier salaris minder dan 650 gld. bedraagt niets wordt verhaald, terwijl het volle bedrag zal worden verhaald op die ambtenaren wier salaris 650 gld. of meer bedraagt. Voorts dat de inkoopsom door de ge meente zal worden betaald in 40 annui- teiten. Ook zal het volle bedrag worden verhaald op die ambtenaren welke na 1 October 1913 zijn aangesteld. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen en vastgesteld. 3. Vaststelling pensioengrondslag ge meente ambtenaren. Op voorstel van den Voorzitter wordt de pensioengrondslag van den gemeente veldwachter vastgesteld op een bedrag van 550, gld. min 25 gld. en van den gemeentebode op een bedrag van 130 gld. min. 26 gld. De bedragen 25 en 26 gulden welke hiervan in mindering worden gebracht, zijn voor onderhoud van hunne fietsen. 4. Vaststelling voorwaarden verpach ting opbrengst kaal- en havengeld over 1914. Het lid Oerlemans zegt dat er door niemand aanmerkingen zijn gemaakt, en zoolang en geen klachten zijn wenscht deze de kaai- en havengelden vastge steld te zien als vorig jaar. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. 5. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter deelt mede dat de heer J. van Pelt aan de beurt van aftreden is. B. en W. hebben nu op de voordracht geplaatst de heeren J. van Pelt en J. J. Pruijssers. Na stemming werd de heer J. van Pelt met algemeene stemmen herkozen. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van punt 6: Vaststelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag dienst 1913. HEÜSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 19 Oc tober des avonds ten 77z uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Honcoop. Ruim 7% uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. Aan de orde. 1. Notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing door den Secretaris onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Mededeeling ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten houdende wijziging gemeentebegrooting 1913. b. Brief van Ged. Staten van dezelfde strekking. c. Brief van Ged. Staten eveneens van dezelfde strekking. d. Besluit van Ged. Staten houdende mededeeling dat de gemeenterekening over 1912 kan worden vastgesteld. e. Procesverbaal van Kasopneming bij den gemeenteontvanger. De Voorzitter deelt mede dat bij den gemeenteontvanger de kas is opgeno men, dat de boeken regelmatig waren bijgehouden en dat het bedrag dienover eenkomstig aanwezig was. f. Schrijven van Ged. Staten houden de mededeeling om de bijdrage pensi oenwet 1913 te brengen op den post onvoorziene uitgaven. g. Schrijven van het Dag. Bestuur van den Alg. Wielrijders Bond betreften- de paarden- en hoefbeslag waarbij den raad in overweging wordt gegeven zijn invloed aan te wenden om het ge bruik van Kalkoenen tegen te gaan. h. Schrijven van het nieuwbenoem de hcofd der school waarin hij mede deelt dat hij zijne benoeming als boofd der school aanneemt. Verder deelt hij nog mede dat zijn ontslag met l Janu ari ingaat, ofschoon hij alle moeite ge daan heeft om dit tegen 1 November te bekomen. De Voorzitter vraagt den leden of er geen bezwaar bestaat om den heer de Windt als tijdelijk plaatsvervanger een traktement toe te kennen van f50 per maand. Het lid van Andel vraagt of er geen bezwaar bestaat om de kinderen Woens dagnamiddag en Zaterdagnamiddag vrij te geven. Het is hier een M. U. L. O. doch geen Lagere School. Het lid van Everdingen acht het beter te wachten totdat er de nieuwe onder wijzer is. De Voorzitter zegt dat de gemeente hier in een eigenaardig geval zit, doch hij zal er direct werk van maken om het op den ouden voet voort te zetten. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 3. Vaststelling verordening regeling verhaal op pensioenwetbijdragen voor gemeente ambtenaren. Het lid Vos zegt dat er verschillende ambtenaren zijn, o.a. De brandweer, de leden van de commissie van schoolver zuim, die zeer kleine tractementen heb ben zoodat het de moeite niet loont die personen in aanmerking te laten ko men voor het pensioenfonds. De braod- weermeester o.a. wil vrijwillig afstand doen. Het lid de Jongh deelt mede dat door B. en W. besproken is de lui allen af te vragen. Het lid van Andel zegt dat zijn idee was de kleinere ambtenaren geheel vrij te laten, daar zij van hun traktement niet kunnen bijdragen. Verder stelt hij voor om debijdragen van die ambtenaren wier salaris minder dan f 500 gulden be draagt voor rekening der gemeente te nemen. Op de vraag van den Voorzitter of iemand nog he woord verlangt, zegt de heer Veermant dat 't voorstel van den heer Van Andel niet behoeft gesteund te worden, daat dit door de heeren Vos, Prins en hem is geteekend. Het lid de Jong zegt nog dat hij zich met hot voorstel zooals dit door 't Dag Bestuur is ingezonden best kan vereeni- gen. Het lid van Andel zegt dat de veld wachter die 'n salaris heeft van f 450 on mogelijk hiervan jaarlijks f 16 voor het pensioenfonds kan missen. Hij zou er voor zijn om die ambtenaren dan meer traktement te geven. Het voorstel van Van Andel in stem ming gebracht wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren de Jong en van Everdingen. 4. Voorloopige regeling pensioengrond slagen gemeenteambtenaren. Nadat de secretaris de verschillende pensioengrondslagen van de ambtenaren heeft voorgelezen vraagt het lid Vos of de bijdragen van het pensioen voor uit moeten worden betaald evenals bij het Rijk. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is. Punt 4 In omvraag gebracht, wordt aangenomen met algemeene stemmen. 5. Vaststelling gemeentebegrooting 1914. Na eenige discussie waarin de heer Veerman in overweging geeft eenige straten eens goed te, laten nazien o.a. de Ridderstraat, wordt de gemeente begrooting voor 1914 met algemeene stemmen vastgesteld op Inkomsten en uitgaven voor een bedragvan f22878,5272 6. Rekening 1912 en begrootingen 1914 Godshuizen. De Voorzitter benoemt hfervoor eene commissie bestaande uit de heeren Mol, Prins en Van Andel. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Bemesting van nieuwen bouw grond. Op verschillende wijzen ontstaat het tegenwoordige bouwland uit ontboschte gronden uit veengrond, uit broekgrond, uit heidegrond, ook uit weiland (als men deze laatste niet tot het bouwland in ergeren zin wil rekenen) uit dulngrond en wellicht op nog anderen wijzen. Wan neer we deze nader bekijken kunnen we drie groepen onderscheiden n- 1. Ie ontginning, 2e ontbossing, 3e scheuring. Bij alle drie is, om tot uitstekend bouw land te komen hoofdzaak, een doelma tige bemesting. Bij ontginning en ont- bossching moet in de meeste gevallen daaraan voorafgaan nivelleering, ontwa tering, bezanding. Nivelleering, omdat de bodem op welgrond, gewoon helde, en boschgro d vaak zeer ongelijk is en het voor bouwgrond gewenscht is, een vlakken bodem te hebben. Het zand, dat vrij komt, kan vaak gebruikt worden tot bezanding (o.a. bij broek-en veen grond). Ontwatering, omdat in vele ge vallen het water hier en daar in den bodem >staat« in zoogenaamde vennen of moerassen vormt. Voor bouwland is een goede waterafvoer zeer belangrijk. Bezanding, sedert men de broek-en veenzoden niet meer verwijdert, maar geheel of gedeeltelijk laat roiteen, ver werkt of op andere wijze tot humusvor mlng benut. Maar bemesting bij alle drie Ook bij scheuring van weiden. Dat laat ste lijkt vreemd, maar is toch goed te begrijpen. Wel bevatten deze weidegron den soms veel stikstof, vooral in orga- nischen vorm. Deze zal door bewerking enz. al heel spoedig mobiel worden. Dan vooral is een bemesting met kali en phosphorzuur noodig. Wat baat het, dat er stikstof vrij komt, als er geen kali en phosphoszuur voorhanden zijn. Grassen eischen zeer veel kali. Gescheurde wei- gronden zullen juist ten opzichte van deze stof in de minderheid zijn. dat alle voorkomende ziekten kan genezeD, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moef dus een ander geneesmiddel gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0.75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom, dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voort komende borstbenauwdheid en borstbeklem- ming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrwnine) PASTILLES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuw hoofdpijn. Prijs per flacon f 0.80, Proefflacon f 0.30, KINA KOORTSDROPPEN van Apotheker Boom zijn gemaakt «yan de zuivere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnetikoorts, malaria en ge vatte konde. Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apotheker Boom zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES ran Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkznar ijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voort- komende ziekten en de pastilles wekken den eetlust op. Prjjs per flaoonf 1,20 en f 2.- HOEST8IROOP van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig be daren. Prijs per flacon f0.70. AAMBEIENZALF van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendige aambeien, blinde en bloedende. Het janken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Boveoatasnde geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en verkrijgbaar in de meeste Apotheken eo Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 cent, voor portkosten, franco toe gezonden door Firma A. H. BOOM, te Arnhem. 5590 De salarisregeling der Bijz. Leeken- onderwijzers. Onderstaand schrijven is door het hoofdbestuur van den R.-K. Onderwij zersbond in het Bisdom Den Bosch van Z. D. H. Mgr. W- van de Ven ontvangen in antwoord op verzoek om een bisschop pelijke salarisregeling voor de Bijzondere Leekenonderwijzers in het Bisdom Zeer geacht Bestuur. In gevolge uw schrijven, houdende verzoek aan de Bijzondere leekenonder wijzers in ons Bisdom eene salarisregeling te willen geven zooals in het Bisdom Haarlem is geschied, wenschen Wij U mede te deelen, dat Wij den tijd voor een definitiève salarisregeling nog niet gekomen achten. Wel echter komt het ons raadzaam voor, dat de Bijzondere Onderwijzers over het algemeen geen lagere salarisregeling hebben dan hunne te openbare collega's terzelfder plaatse. Als Onzen ultdrukkelijken wensch hebben Wij intusschen aan de school besturen te kennen gegeven, dat steeds a. honderd gulden zal worden gegeven boven het wettelijk minimum, b. het volle bedrag voor de hoofdak en c. ingeval een onderwijzer les geeft in Fransch, Duitsch, Engelsch of wiskunde voor elk dier vakken minstens vijftig gulden worden uitbetaald. Wij hebben bijgevoegd, dat Wij ver trouwen dat de Schoolbesturen met deze Onze wenschen rekening zullen houden. Met alle hoogachting, De Bisschop van 's-Boscb, (w.g.) f W. VAN DE VEN. e. Te Barcelona hebben ongeregeldhe den plaats gehad tusschen studenten poli tie en gendarmes. De studenten wilden namelijk een tram vernielen, die een kind had overreden. Door de politie terugge dreven, vluchtten zij in het Universiteits gebouw, waaruit zij schoten en met stee- nen wierpen naar gendarmes en politie. De commissaris van politie werd door een steen in het gezicht getroffen, een luitenant der gendarmerie aan den hals. Toen zij tot op het binnenplein der universiteit was doorgedrongen, verwij derde zich de politie op verzoek van den rector. Twee studenten werden licht gewond. De mijnwerkersstaking in Noord-Frankrijk. De mijnwerkersstaking in het departe ment Pas de Calais is thans ook naar het departement du Nord overgeslagen. Hier en daar hebben onlusten en gevech ten tusschen soldaten en stakers plaats gehad. Volgens het >Journal< bedraagt het aantal stakers thans 28.090 de syndicale bladen schatten hun getal echter op 50.000. De prins van Wied is naar Potsdam vertrokken, waar hij door keizer Wilhelm ontvangen zal worden. Naar verluidt zul len de groote mogendheden den prins binnen enkele dagen den troon van Al banië aanbieden en zal hij voor Nieuw jaar zijn intocht in Valona kunnen hou den. De Hollandsche officieren kolonel De Veer, majoor Thomson zijn gisteren uit Valona op hun inspectiereis naar Berat vertrokken, Vandaar gaan zij naar El- bassan, Tirana en Durazzo. De firma Krupp deelt het hoogste dividend uit, dat zij tot heden bereikte 14%. De vorige dividenden waren 12% in 1912 en 10% in 1911. De zui verste winst bedroeg 21 millioen gulden. Krupp heeft 80.000 personen in dienst. Gediplomeerd fruitteeltkundige Beveelt zich beleefd aan voor het aanleggen van boomgaarden en fruittuinen. Verstrekt gratis alle adviezen in zake fruitteelt. Bestrijding van ziekten en scha delijke insekten, snoeien van vruchtboomen, 6460 Overal kosteloos te ontbieden. Wie de waarde dezer woorden begrijpt, zorge voor een flinke en doeltreffende reclame. Echo van het Zuiden SönlightI [GEWAARBORGD ONVERVAISCHT ZONOER SCHADELIJKE BESTANDDEELEN PONURD, L 281 4» oo O O

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5