Nummer 97 Donderdag 4 December 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wfaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. GGmeentefaadsvEfgadering DE HfCHTNIATIGE ERFGENAAM, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunljjghtzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde ui ti ny.' iiiGude k'viiJjJteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNUGHT De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langslraatscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door bet- geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden eca., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntiên 1—-7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeiige contiac gesloten. Reclames 15 cent per regel. iGEWAARBCKGO 'OHVfRVAlSCHÏ ZONDER SCHADELIJKE GtSEPOhlERD; 4* 00 O O KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 28 Novem ber des voormiddags ten 10 uur. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 12) Sir Ascqt zeide mij, dat gij eenigszins ongesteld waart en dat ik u iets moest voor schreven, zeide bij, terwijl hij plaats nam op den stoel dien lady Carlyon had aangewezen. Tegelijk beproefde hij haar pols te vatten, maar de dame trok haar hand terng. Sir Ascot moet zich bepaald vergist heb ben, antwoordde zij, ik voel my volkomen wel en heb geen geneeskundige hulp noodig. De dokter keek haar met een vriendelijk lachje aan, alsof zij een verwend kind was, waarmee men geduld moest hebben en ging na een korte panze voort ■Dat antwoord verbaaBt mij in het minst niet, want ik heb bij ondervinding dat de meeste zieken betzelfde zeggeD. Ongelukkiger wijze is uw uiterlijk in lijnrechte tegenspraak met uw woorden, want gy ziet er werkelijk veel zieker uit, dan uw echtgenoot gezegd heeft. Wees maar zoo goed even in den spie gel te zien.« Onwillekeurig deed zij wat bij haar ver zocht en zij moeBt erkennen dat hij gelyk had. Zy zag er inderdaad ziekelijk uit haar wangen waren bleek, haar oogen door diepe, donkerblauwe kringen omgeven, ja, zelfB uit haar lippen was de kleur geweken. Ik heb een oarustigon nacht gehad en zeer slecht geslapen, vandaar dat ik wat bleek zie zeide zij, voor het overige gevoel ik mij volkomen wel. Mijn beste lady Carlyon, ik neem eenige kenteekenen by u waar, die my maar al te duidelyk bewijzen, dat gij verre van gezond zijt, sprak de dokter met nadruk. Ik zal u een zenuwsterkend middel voorschrijven en moet er op aandringen, dat gy zooveel moge- Voorzitter Edelachtbare heer Van Besouw. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig is de heer Daleu. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Vaststelling begrooting dienst 1914. Voorzitter. Ik verleen het woord aan den rapporteur van de commissie. De Bresser. De commissie heeft alles onderzocht en acht het 't beste de be grooting post voor post te behandelen. De commissie heeft het jammer ge vonden, dat in de toestand van het woonhuis van den veldwachter van Loon- opzand nog geen verandering is gebracht. Voorzitter. Zooals de heeren weten is het salaris een vorig jaar verhoogd, doch is daarbij de bepaling gemaakt dat hij eene meer geschikte woning moet gaan zoeken. Tot heden is daarvoor echter geen gelegenheid geweest. Van den Heuvel. De toestand kan zoo niet bestendigd blijven. De brand spuit staat altijd buiten geheel onbeheerd en aan wind en regen blootgesteld. Zij bederft totaal. Teurlings. Komt er dan nooit een woning leeg. Van den Heuvel. In de kom der ge meente niet. Teurlings. Is dat direct wel noodig. Rijken. De brandspuit kan toch niet buiten blijven staan, alles bederft. Verster. In de kom der gemeente komt nooit een woning leeg. Maar heel toevallig hebben wij gisterenavond onder leiding van den heer Suijling een vergadering gehad om tot oprichting te komen van een bouwvereeniging. Be sloten is bij het kasteel 4 of 5 woningen te bouwen en in een daarvan zou dan de veldwachter kunnen komen wonen. De zaken staan er heel gunstig bij, zoo dat ik wel mag zeggen dat aan dien toe stand spoedig een einde zal komen. De Bresser. De veldwachter daar, staat in zekeren zin er gunstiger bij dan de veldwachters in Kaatsheuvel. Hij behoeft maar f 35 huur te betalen en hier f 60. Het huis wat hij nu bewoont, kan dan gebruikt worden voor brandspuithuis en voorts kon er een kantoor gemaakt wor- lyk uw rust houdt, ja hoe minder bözoek gij ontvangt boe beter, en ik zal ook aan sir Ascot zeggen, dat er niemand bij u mag toe gelaten worden. Zy maakte volstrekt geen tegenwerping want zij bad zelf niet den minsten last, bezoeken te ontvangen. Zij begreep maar al te goed, dat deze man slechts handelde als bet werk tuig van haar echtgenoot en dat zij met hun beiden baar een strik spanden, waaraan zij onmogelijk zou kannen ontkomen. TIENDE HOOFDSTUK. Toen dr. Fletscher op Ciiffe Court kwam om de vrouw te behandelen, die door Arline ziek in het boscb was gevonden, verklaarde by, dat haar kwaal wel niet besmettelijk was, maar dat zij niettemin in levensgevaarlijken toestand verkeerde. Zy leed aan zenuwkoorts, dia naar de ge neesheer meende, bet gevolg was van over matige lichamelijke inspanning en langdurig gebrek aan het noodige voedsel. Dagen achtereen zweefde de zieke tusschen leven en dood en sprak in haar ijlende koorts over plaatsen, waarvan de omstanders nooit gehoord hadden terwyl zy telkens twee onbe kende namen noemde. Men had opgemerkt, toen men baar ont kleedde om haar te bed te brengen, dat zij een zakje van sterk linnen aan een koord om den hals droeg, hetgeen zij krampachtig vast hield, zoodat men het haar niet ontnemen koD. Laat het baar maar behouden, dat kan geen kwaad, had de dokter gezegd, het bevat waarschijnlijk het een of ander dierbaar aan denken, waar zy sterk aan gehecht is en dat zy zeker missen zou, wanneer wy het haar ontnamen. Men liet het zakje dos waar het was. Tijdens haar ziekte tastte zy er gedurig naar en soms, wanneer zij het in haar koorts aanraakte, was dat voldoende om haar eenigs- zins tot kalmte te brengen. Op zekeren morgen, toen Arline juist uit den wintertuin kwam waar zy versche bloemen had gehaald om die in de vazen in het Balon te zetten, ontmoette zy lord Cliffe, die zijn nicht aan den arm had. den waar de ontvanger zittingkan houden. Van den Heuvel. Er mocht Intu schen wel naar een bergplaats voor de brand spuit worden omgezien. Verster. Gedurende de zomermaanden staat zij binnen doch zoodra de oogst binnen gehaald wordt moet zij naar bui ten. Wij weten ook niet waar zij kan geplaatst worden. De Bresser. Ineens kan de knoop niet wordeD doorgehakt. Elias. 't Is wel een aardig boeltje bij bij ons. Voorzitter. Wij zullen ons best doen aan die zaak zoo spoedig mogelijk een einde te maken. De Bresser. Het marklgeld is heel wat hooger geraamd dan een vorig jaar. Toen was de opbrengst f 461 d.i. reeds hoog, doch nu is het op f 700 geraamd. Voorzitter. Wij zullen wel aan dat be drag komen. De Bresser. De hoofdelijke omslag, de hondenbelasting alsook de trottoir- en rioolbelasting zijn veel hooger geraamd. De Voorzitter wijst er op dat getracht zal worden van de Regeering eene sub sidie te verkrijgen in de kosten van pensioneering der gemeenteambtenaren. Op de begrooting is verder gebracht een post van f24.500 voor uitbreiding van het gasbuizenne. der gasfabriek. Van die f24.500 zal eep tijdelijke leening worden aangegaan /an f 5000. Zooals de heeren weten staan wij in connectie met het weduwen- en weezenfonds van Burgerlijke Ambtenaren te 's Hage, waarbij wij onze vorige leening ook heb ben gesloten. Wij hebben gevraagd of wij in April weer dat bedrag kunnen krijgen en daarop hebben zij geantwoord dat ze het nog niet met zekerheid kun nen zeggen, doch wel kunnen zij reeds zeggen dat de rente op 472 °/o en de koers op 98 zal moeten worden bepaald. Het komt ons voor, vooral met het oog op den hoogen rentestandaard, dat dit nog de goedkoopste weg zal zijn die wij kunnen bewandelen. Groote plaatsen als Tilburg en 's Bosch betalen allen 472 of 5% en dan is dit voor een kleine gemeente niet veel. Het doel is om deze f 5000 bij de Ned. Bank op te nemen en deze in April, als wij de f 24,500 opnemen, dadelijk weer af te lossen. Hoe gaat het met de zieke, miss LeBter vroeg bij beleefd, terwyl hij even zijn hoed aanraakte. De oogen van de gra>ia De Roubaix waren doordringend op het ^olflit van het meisje gericht. Veel beter, mylord^ antwoordde zij, veel beter. Dokter Fletscher heeft gezegd dat de crisis thans voorbij en het levensgevaar gewe ken is. Zy heeit gedurende een geheele week aanhoudend hevige koortsen gehad. Eu is zij thans weder bij kennis. Dat geloof ik niet. Zij is volmaakt rustig maar zij slaat volstrekt geeo acht op hetgeen er om haar voorvalt. Dokter Fletscher vreest, dat zij het herinneringsvermogen voor goed verloren heeff. Lieve hemel, dat zou toch zeer treurig zijn, merkte lord Cli/fe aan, te meer daar wij volstrekt niet weten wie zij is en of zy nog ergens familie heeft. Hebt gij wellicht gedu rende baar koortsen iets opgemerkt, waaruit wij haar aikomst kunnen vaststellen Het eenige wat wij ontdekt hebben is dat haar linnengoed gemerkt is met den naam Esther Grant" en daaruit hebben wij opge maakt, dat zij zoo beeten moet. In haar ijlende koortsen heeft zy veel gesproken over een boerderij en schapen en dan herhaalde zij tel kens een zin en twee namen. Ik weet echter niet welk verband daarin bestaat En welken zin sprak sij dan vroeg lord Cliffe met levendige belangstelling. Het onrecht zal hersteld worden, herhaal de Arline. Zeer romantisch, merkte lord Cliffe aan. En welke namen sprak zij daarbij uit Arline bedacht zich even, daarop zeide zij Die namen waren Alex Cliffe en Mar- garethe Summer. Lord Cliffe sidderde eensklaps toen by deze nameD hoorde, hy liet zijn nicht los en nam Arline ter zyde. Wat hebt gij daar gezegd vroeg hy. Herhaal die namen nog eens, miss Lester. Arline gehoorzaamde aan dit, op zenuw— achtigen toon, gegeven bevel en was niet wei nig ODtsteld over de nitwerking, die haar woorden te weeg gebracht hadden, terwijl de gravin ruBtig stond toe te kijken en nu eens Wij handeleD zoo om direct met de werkzaamheden te kunnen beginnen. Aldus wordt besloten. Verder wordt besloten het salaris van den gemeentebode met f100 te ver- hoogen. De Bresser zegt hierbij dat de werk zaamheden zeer zijn toegenomen en de commissie het eenparig eens was de verhooging te verleenen. Vooral nu hij ook voor de gasfabriek het geld moet ophalen, wat een post van vertrouwen is. Voorzitter. Tot nu toe heeft hij dit gedaan. Na Januari mag hij dit niet meer doen omdat de Commissaris der Ko ningin niet wil hebben dat veldwachters bodediensten verrichten en dat moeten deze doen als hij voor de gasfabriek werkzaam is. De post bureaubehoeften is f 250 hooger geraamd wat komt omdat voor den gemeenteontvanger een brandkast wordt gekocht. Bij de post openbare werken, welke met f 125 is verhoogd, gaat de raad over in geheim Comité. Nadat de vergadering is heropend zegt de heer de Bresser, dat de commissie het jammer heeft gevonden, dat bij de optocht welke heeft plaats gehad bij het Onafhankelijkheidsfeest, de brandspuit niet in dezen optocht is geweest..Als een type van een echt ouderwetsch ding had 't zeker veel belangstelling ondervonden. Voorzitter. Het is een heele gegronde bemerking van de Commissie. Reeds ver schillende malen is het ter sprake ge bracht door het dag. Bestuur dat ver betering aan de brandspuit hoogst nood zakelijk is. Nu behoeft men niet te zeg gen dat alles opgeschroefd wordt, want het is onverantwoordelijk zooals de brand weer is. De spuit is niet zooals het be hoort. Hier in onze gemeente zijn zeer weinig ambtenaren, In verhouding de minste van alle gemeenten uit de geving. Ook durf ik beweren dat de spuit in onze gemeente het slechts is uit de ge heele omgeving. Brandputten zija er weinig. Breekt er hier een hevige brand uit, dao is het onmogelijk die te blus- schen en zijn de gevolgen niet te over zien. Zoo ook in de buitenwijken. Er moeten hier drie spulten zijn, wat geen overbodige weelde is. Er zou er een in de kom, een op de Vaart en een in 't lord Cliffe, dan woer Arlire aanzag. Alex Cliffe, herbaalde de lord als in een droom, Dat is de naam van mijn brooder. Zou bet mogelijk zijn dat zij hem gekend heeft De vader van Hubert vroeg Clarice verwonderd. Ja, ik heb maar één broeder gehad, zooale gij wel weet, antwoordde lord Cliffe. En Margarethe Summer, hebt gij eenig vermoeden wie dat geweest kan zijn? Lord Cliffe wendde zich van de gravin De Konbaix af, en deed alsof bij deze vraag niet gohoord had, terwyl hij tegen Arline voort- g'ng Wanneer die arme vronw in zooverre hersteld is, dat ik haar kan spreken, moot gij het mij terstond laten weten. Jnist zag hij den geneesheer naderen. Ha, daar komt dokter Fletscher aan riep hij nit. Ik zal met hem over de zaak spreken en misschien kan by mij zeggen, wanneer ik een gesprek met haar hebben kan. Hij ging de laan door en den dokter tege moet, die juist uit zyn rijtuig was geBtapt, terwyl Arline met baar bloemen in hnis ging en de gravin De Konbaix alleen achterbleef. Clarice, die buitengewoon slim en een nauw keurige opmerkster was, had de gewoonte steeds nit te vorschen welke beweegredenen de personen, met wie zij in aanraking kwam, voor hun daden hadden. Zoo vroeg zij zich thans ook af, wat lord Cliffe zoo deed ontroeren toen hij die twee namen hoorde uitspreken, welk verband er bon bestaan tuBschen hem en de zieke vreem delinge, die uit een ver land Bcheen gekomen te zijn. Zij ging langzaam en in gedachten verdiept door het park naar een klein boscbje, dat aan het terraB grensde en van wasrnit men juist in de kamer van Arline kon zien. Toen Clarice in de nabijheid daarvan kwam, bleef zy eens klaps verschrikt staan, want zij zag Hubert Cliffe die op bet terras stond en zeer vertrou welijk op het vensterkozijn vaD het vertrek der joDge huishoudster lennde, alsof hy daar reeds volkomen thnis was. Hy was ongeveer tien minuten geleden daar gekomen en daar hij Arline met het rangschikken van de bloe men bezig vond, had hij haar bij haar werk straatje Loonschendijk of Kruisstraat moeten staan. Ik hoop, dat het bestuur van de brandweer spoedig een voorstel zal indienen, opdat een dergelijke toe stand niet langer blijft bestendigd, daar die onverantwoordelijk is. De Bresser. Het onderhoud der wegen is hoog opgevoerd. Voorzitter. Verleden jaar is reeds ge zegd dat,veel aan de wegen moest wor den gedaan. Alles is toen niet in orde gemaakt kunnen worden. De post is hoog, doch te hoog is hij nog lang niet. De waterleidingen hebben wij ook flink In orde laten maken. De Bresser. Aan den Vaartkant schijnt de rioleering niet goed in orde te zijn. Het water loopt de riool uit In plaats van in. Voorzitter. Ze laten niet door. De Bresser. Er moesten daar meer rloolputten zijn, nu staat het water aan beide kanten van den weg. De Voorzitter zegt toe daar een zeer goede verandering te zullen laten aan brengen. De Bresser. Onderhoud van plant soenen is geraamd op f 200, is dat niet hoog. Voorzitter. Er is den laatsten tijd veel bijgeplant en verleden jaar was de post daardoor ook niet toereikend. Nu gaan wij echter niet meer door, want de be woners apprecieeren het toch niet. De boompjes waren nog niet geplant of ze werden al stuk gebroken of uitgetrokken. De Bresser. De post opbrengst gas fabriek is naar het der commissie voor komt niet hoog geraamd. Voorzitter, 't Is beter dat het mee valt dan tegen. Ik geloof wel dat we over het algemeen genomen tevreden kunnen zijn over de werking. Bij aanstelling van den directeur is zijn salaris bepaald op f1000 met vrije woning en 5°/o van de winst. Nu Sprang, Vrijh.-Cappel en de buitenwegen zijn aangesloten, zijn de werkzaamheden veel toegenomen en stellen B. en W. en de gascommissie voor het salaris met f250 te verhoogen en te brengen op f 1250. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Voorzitter. Op de begrooting is een post gebracht van f 100 voor den heer v. d. Meeren, hoofd der school te Loon- op-Zand, die in het voorjaar het onder wijs gaat verlaten, waarom in de vorige vergadering besloten is met het oog op zijn pensioen het salaris met f 100 te verhoogen. Na Maart willen B. en W aan het hoofd van den Loonschendijk, den heer v. d. Horst, die f 100 verhoo- gadegeslagen, zonder in bet eerst door baar te worden opgemerkt. Ik heb n in de laatste week zoo goed als in bet geheel niet gezien, zeide hy op bijna bedroefde toon. Zy keek hem met een schalksch lachje aan. Neen. En wat hebt gij in al dien tydgedaan? Ik heb mijn gewone bezigheden verricht en geholpen bij de verpleging van de zieke. Ily keek naar haar fijne, witte vingers, waarmee zij de herfstbloemen, meest rozen en geraniums, tot bouquetten samen bond daarna keek hij naar zijn ledige knoopigat en zeide KuDt gy mij van uw overvloed niet een enkel bloempje voor myn knoopsgat geven Een donkere blos kleurde de wangen van Arline, zij sloeg de oogen neer en deed alsof zy hem niet verstaan had, maar Hubert hield ol en ten slotte voldeed zy aan «yo verzoek. Jnist toen hy de bloem uit haar band aannam, werden zy door Clarice gezieD. Kort daarop begaf Hubert zieh naar zyn kamer, uci zijn jachtgerei in orde te brengen en nauwelijks v*». b'j wjg oi er werd racht aan de deur vaa Arline's kamer gekjppt. De gravin De Roubaix trad bij haar binnen. Ik stoor a toch niet, miss Lester? vroeg zij vriendelijk, terwyl zy plaats nam op oa* stoel bij het venster. O volstrekt niet, mevrouw, antwoordde Arline wel eenigszins verwonderd over dit on gewone bezoek. Ik zal u dan ook niet lang opbonden, ik ben alleen gekomen om u iets te zeegen, dat voor u van hoog belang ie, hernam Cla— rice. Arline zweeg en keek tamelyk verlegen voor (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1