Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. BINNENLAND. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Duitschland. Frankrijk. Oo8tenrijk-Rongarije, NUMMER 97. DONDERDAG 4 DECEMBER. 36e JAARRGANG. Maandagmiddag hield het Hoofd bestuur van bovengenoemden Bond eene hoofdbestuursvergadering in 't café J. Marinus te Tilburg. Tegenwoordig waren de Voorzitter Jos. de Pont, de secretaris H. Mannaerts, de penningmeester W. Riemslag en de leden de heeren J v. d. Besselaar, ValkenswaardA. H. van Schijndel, Waalwijk; de Jong van den Bergh, 's Bosch Smits, Dongen IJpelaar v. d. Wiel, Drunen. Berichten van verhindering waren in gekomen van de heeren C. J. Kooien, OisterwijkSterenborg Lichtenvoorde en mr. Pastoors te Tilburg. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van een der leden, deelde de voorzitter mede, dat van een ingekomen schrijven omtrent een kwestie te Baard wijk bij 't bestuur niets bekend is. Een schrijven is ingekomen van 't ministerie van Koloniën waarbij wordt te kennen gegeven, dat ook na her nieuwd overleg met de Indische regee ring, gebleken is dat aan het bij adres van 1 Februari herhaald verzoek, om de gelegenheid tot leveren van de voor het leger in Oo^t-Indië benoodigde schoenen wederom open te stellen voor inwoners van het Rijk in Europa, geen gunstig gevolg kan worden gegeven. De Voorzitter deelt mede dat deze zaak nu al l'/2 jaar loopende is en dat hij indertijd stappen heeft gedaan bij den afgevaardigde voor Tilburg, die zich dan ook voor deze zaak heeft ge ïnteresseerd. Met dit antwoord van de regeering in handen, heeft het bestuur gemeend ook thans niet te moeten stil zitten. De Voorzitter heeft daarom een bezoek gebracht aan den afgevaardigde voor Breda, den heer Bogaard die daar voor met zijne betere bekendheid van Indië wel in aanmerking kwam en ons mogelijk diensten zou kunnen bewijzen. De heer Bogaardt was van meening dat die verandering niet direct zou kunnen intreden, daar de Indische regeering met een volledige schoenfabriek zit, maar dat het misschien wel geleidelijk zou -gaan. Hij raadde mij ook den afgevaar digde voor Waalwijk mr. Loeff te gaan spreken, om dan gezamenlijk te trachten het doel te bereiken, al was 't maar dat een gedeelte in Holland zou worden geplaatst. Mr. Loeff heeft me ook toegezegd zijn uiterste best te zullen doen, te meer nog waar ook hier te lande een ernstig verzet zich openbaart tegen het leveren van werk door gevangenissen. Samen zullen die heeren doen wat ze in ons belang kunnen en verdere stappen zijn daarom voor 't oogenblik onnoodig. De heer de Jong van den Bergh wijst er ook op, dat men ook nooit hoort tegenwoordig van lederleverancies in Holland voor Indië. De Voorzitterïmeent dat de Bond van Lederfabrikanten in deze werkzaam is. b. Wijziging faillissements-wet. Er wordt medegedeeld dat er reeds 920 bewijzen van instemming bij het comité zijn ingekomen. Er zal in De cember eene nieuwe vergadering gehou den worden en de Bond wordt uitge- noodigd afgevaardigden daarvoor te benoemen. De Voorzitter meent dat dit beslist moet gebeuren' vooral om invloed te kunnen uitoefenen op de richting waarin verder gewerkt zal worden. Hij zou 't goedvinden dat een paar andere heeren eens gingen, b.v. de heeren de Jong van den Bergh en van Schijndel. De vergadering was juist van meening dat de Voorzitter daarvoor de aange wezen man is, waar hij ook een vorige verg. bijwoonde en dus er zich meer heeft ingewerkt. De vertegenw. wordt daarna aan 't dag. bestuur opgedragen. Nog worden eenige ingekomen stukken voorgelezen en voor kennisgeving aan- gnnomen. 3. De alg. vergadering had besloten f300 toe te kennen aan de exposanten te Tilburg; een lijst van hetgeen elk daarvan toekomt wordt voorgelezen en goedgekeurd. 4. De Voorzitter wijst op de statistiek die door het ministerie van Financiën wordt uitgegeven, die voor ons vak thans waardeloos is, omdat het schoen werk niet afzonderlijk genoemd wordt, en veel minder belangrijke industrieën wel. Er wordt werkelijk heel veel uit gevoerd en naar voorstanders van de tariefwet beweren ook veel ingevoerd. Nu was het m i. van groot belang als wij eens een zuiver overzicht kregen van het aantal, soort en bedrag van den in- en uitvoer. Daarom zou hij een adres namens den Bond aan den minister van Finan ciën willen richten met verzoek schoenen afzonderlijk bij dozijn paren in de stati stiek te noemen en verschillende Kamers van Koophandel om steun vragen. De heer de Jong van den Bergh merkt op dat het ook een groote fout in de statistiek is, dat het land van herkomst er niet bijstaat, alleen noemt men het aangrenzende land. De invoer uit Fran krijk, komt onder België, omdat het langs dit land wordt ingevoerd, dat geeft een zeer onzuiver beelddaarom zou hij wenschen dat het land van herkomst erbij vermeld werd, dat was voor de industrie van groote waarde. De vergadering beaamt dit ten volle en zal dit mede in 't adres worden ge vraagd. De Voorzitter zegt dat na de lasten die de industrie door alle wetten zijn opgelegd nu voor de industrie door de regeering iets is gedaan, door de be noeming van nijverheids-consulenten, die gratis advies geven over alle moge lijke nijverheidszaken. In Tilburg is er een gevestigd, nl. de heer Mercx, werktgk -ingen. Hij stelde voor den heer Mercx uit te noodigen voor eene algemeene vergadering eens te komen uiteenzetten wat door de industrie van hem te wachten is, wat zijn functie omvat, opdat daar eenieder van op de hoogte komen en de bedoelingen der regeering worden geaprecieerd. Na eenige discussie goedgevonden. De Voorzitter zegt dat bij zijne be spreking met den heer Bogaardt het dezen voor de schoenindustrie zeer gewenscht voorkwam, dat de Bond iemand naar Indië zond om daar te onderzoeken of er geen goede gelegenheid voor de Ned. Schoennijverheid om daar zaken te doen. Deze persoon zou daar dan een degelijk rapport van kunnen samen stellen. De verg, meent dat om de groote kosten daaraan verbonden er voorloopig niets van zal kunnen komen. Na nog eenige mededeelingen en voor lezing van een aantal nieuwe donateurs, worden twee nieuwe leden, de heeren W. Cools, Loon-op-Zand en de firma C. van Riel Pelders, Drunen met al gemeene stemmen als lid aangenomen en de verg. daarna gesloten. door den Hoogedelgestrengen heer mr. dr. Jan van Best, lid der Tweede Kamer en eerelid van de R.K. Hanclelsreizigers- vereenigiDg >St. Franciscus van Assisië.* De liedertafel >St. Caecilia* luisterde met begeleiding der R.K. Harmonie, door de uitvoering van enkele muziek nummers den avond op. Aan H. M. de Koningin, werd bij den aanvang der vergadering een huidetele gram verzonden namens de 1600 aan wezige afgevaardigden, vertegenwoor digend 10.000 leden. De rede van mr. dr. Jan van Best vond meermalen luiden en krachtigen bijval en ontlokte ten slotte aan de vergadering een enthousiast applaus. De Voorzitter toonde het huide adres, een waar kunststuk, dat Minister Talma door afgev. zou worden aangeboden. Na eenige zangnummers sloot de Voorz. deze enthousiaste verg. met den Christelijken groet. Tweede Kamer. Het politiek debat, dat de begrooting van binnenlandsche zaken vooraf gaat, is begonnen. Reeds voerden van de rechterzijde het woord baron van Wijn bergen en ds. van der Voort van Zijp. Beiden hekelden de manier waarop de verkiezingsstrijd is gevoerd en zeiden dat de uitslag geen zuiver beeld kan geven van de politieke inzichten van het volk, waar anti-papisme en ophitsing een groote rol hebben gespeeld. Baron van Wijnbergen wees er vooral op hoe men getracht heeft protestanten tegen roomschen op te zetten en om gekeerd om de rechterzijde uit elkander te rukken. Mr. Troelstra kwam daarna aan het woord, besprak de verkiezingsstrijd van z'n standpunt, maar wist met de porte- leuille-kwestie geen goeden weg. Hij wees af de beschuldiging dat de linker zijde scheiding trachtte te brengen tusschen katholieken en protestanten, waar vooral deze partijen steeds in alle opzichten separlstisch werken en vooral in 't Zuiden hoe langer hoe meer in verschillend opzicht van elkander worden gehouden en vervreemd. Dr. D. Kooien besprak de financieele politiek en bracht hulde aan mr. Kolkman. Waalwijk, 3 Dec. 1913. 't Is er nog steeds onrustig ia Izas- Lotharingen en aanhoudend dj2' zich nieuwe incidenten voor die een ijnlijken en moeilijken toestand scheppen. Nu Maan dagmorgen ging een troep uit ond«r bevel van luitenant von Fostner, die in 't plaatsje Dethweil werd nageroepen. De luitenant liet direct de menschen nazitten, eenige werden gegrepen en een van hen de schoenmaker Blanch, kreeg van den officier een sabelhouw. De burgerlijke autoriteiten zijn zeer gebeten op de militairen, hoewel dezen een heel anderen uitleg aan 't gebeurde geven. Noch tans is wederom een beklag bij de regeering en rijkskanselier ingediend tegen de mili tairen, die zich aan de burgerlijke autori teiten en politie niet storen en zelf naar goedvinden optredeD. Men verwacht dat dit regiment verplaatst zal worden en de gene raal en verschillende officieren van 't com mando ontheven zullen worden eer zal de rust niet terugkeereD. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Het ministerie Barthou is gevallen bij het financieele debat in de Kamer. De pre sident heeft de ontslag-aanvraag van 'i mi nisterie aanvaard. Heden viert Oostenrijk feest. Keizer Frans Jozef is 65 jaar aan de regeering. Hij ont vangt tallooze bewijzen van hulde en ver eering van het volk, dat ruimschoots reden heeft hem dankbaar te zijn, en gewoon Jb geworden in hem een vaderlijk vorst, een scherpzinnig staatsman en edel mensch te zien. De rampen, die zijn huis hebben ge- troffe-, werken mede om de liefde van zijn volk voor hem te vermeerderen. Talma-huldiging. Zondagavond had te Tilburg vanwege een 50-tal vereenigiogen, aldaar, onder leiding van het bestuur der R.K. Han- delsreizigersvereenfging >St. Franciscus van Assisië, de huldiging plaats van den oud-minister Talma. Aanwezig waren o.a. vele geestelijken, het oud-Kamerlid, burgemeester Pas- stoors en de Kath. raadsleden van Til burg, terwijl van de Kamerleden Arts, Bogaardt, v. d. Berch van Heemstede, alsmede van burgemeester Raupp e^i wethouder Bergmans van Tilburg, sym pathiebetuigingen waren ontvangen. De groote hulde-rede werd uitgesproken Verkiezing Ptov. Staten. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant (vacature Oerlemans) zijn candidaat gesteld de Heeren M. J. de Roon, Wijk. A. D. van der Schans, Drongelen. P. van Straten Jr., Woudrichem. De stemming en zoo noodig de her stemming zullen plaats hebben op 12 en 23 December. R. K. Groene Kruis. In ons vorig nummer hebben we een vergissing begaan, die we bij deze her stellen. We schreven dat thans het co mité compleet was. Dit is niet juist, de toen vermelde heeren vormen het be stuur. De vereeniging toch is 28 November 1913 definitief opgericht en volgens de statuten is het voorbereidend comité als definitief bestuur opgetreden voor den tijd van een jaar. Aan de ingezetenen van Waalwijk en Besoijen is thans een circulaire toege zonden, waarin het goede doel der ver eeniging in 't kort wordt uiteengezet, wat nog nader zal geschieden op eene propagandavergadering, die op nader te bepalen dag zal plaats hebben en waarbij de WelEd. ZeerGel. heer Dr. Kooien uit Schijndel als spreker zal op treden. Na deze vergadering zal ieder inwoner van Waalwijk en Besoijen in de gelegenheid gesteld worden zich als lid, donateur of begunstiger op te geven. Gemengd Koor. Maandag had in de achterzaal van het Hotel Verwiel eene bijeenkomst plaats van een aantal dames en heeren tot defi nitieve oprichting van een gemengd koor. De heer Gerritse uit Helvoirt, aange zocht om de vereeniging tot stand te brengen, zei gaarne die taak op zich te nemen. Hij hoopte echter dat geen enkele bestaande vereeniging door de geboorte van deze telg, hinder en schade zoude worden veroorzaakt. Na eenige besprekingen werd een voor loopig bestuur benoemd bestaande uit de dames M. Wiesman en A. Gragtmans, en de heeren A. Jansen, notaris, H. Wiesman, Th. de Wit en Groenen. De heer Jansen kon zijne benoeming echter niet aannemen. De vereeniging telt op het oogenblik plm. 40 leden. Besloten werd verder nog de repetities op Dinsdagavond te houden. Werkloosenfonds. In de Zondagavond gehouden verga dering der R. K. Lederbewerkersafdee- ling werd, nadat verschillende afgevaar digden waren benoemd, verschillende mededeelingen door het bestuur waren gedaan, eene langdurige discussie ge houden omtrent aansluiting aan het cen traal Werkloozenfonds van den Leder- bewerkersbond. De vergadering was van oordeel dat het aangeboden subsidie door den gemeenteraad van Waalwijk, voor het Werkloozenfonds aan den Gil denbond, onder de gestelde voorwaarden, niet acceptabel is, waarop besloten werd, de vergadering van den Gildenbond af te wachten, alvorens een desbetreffend besluit te nemen. R. K. Gildenbond. De kolencoöperatie van den Gilden bond hield ook Zondag hare vergade ring, waarin rekening en verantwoording over 1913 werd gedaan. Wegens ach terstalligheid van sommige leden zal reeds met het ophalen der inleggelden een maand vroeger, dus iD Februari be gonnen worden. Er waren 282 leden lid der coöpera tie, die gebruiken 1553 mud grove ko len, 3059'/2 mud vetnootjes, tegen res pectievelijk 97 V2 en 90 cent per mud. W. V. V Waalwijk Vooruit. Zondag 30 November was voor W. V. een zeer onfortuinlijke dag. Beide elftallen keerden geslagen huiswaarts. Het le werd met 41 door Den Berg geklopt, terwijl het 2e het te 's Bosch met 30 moest afleggen. Doordat het le elftal haar keeper miste en de verdediging daardoor anders opgesteld was, lag deze geheel uit el kaar, waarvan Sparta dankbaar profiteer de. Toch is de overwinning zeer gefla- leerd en had een gelijk spel of een kleine victorie beter de verhouding weergege ven. Het geven van een volledig verslag laten wij aan onzen Bergschen collega over. Ook het 2e elftal sukkelde door onvolledigheid en was het hier de voor hoede die faalde. A. s. Zondag krijgt het 2e elftal ge legenheid zich te herstellen, daar alsdan Oosterhout op het terrein alhier komt spelen. Het le moet nog een weekje wachten en gaat dan het Bredasche N. A. C. bezoeken. We kunnen nog melden dat W. V. zal trachten Maandag a.s. op het terrein alhier voor het le elftal een vriendschap- pelijk^n wedstrijd te organiseeren. Jubileum. 1 December heeft de geachte post bode J. Treffers te Baardwijk den dag herdacht waarop hij voor 25 jaren in dienst trad der posterijen. Het heeft den geachten jubilaris van de zijde der directie, de ambtenaren en collega's aan hartelijke blijken van belangstelling in den vorm van felicita- tiën en van mooie cadeaux e. a. niet ontbroken. Chaboth dat met de ziekte is aaugelast. Moge dit geval het laatste zijn. De ffUuiecollecte* heeft in de Geief. kerk alhier rnim f 8.— opgebracht. Aan de Chr. School alhier is tot vo lontair aangesteld de heer E. Spronsen te Monster. Gisterenavond zijn de nieuwe gaslan taarns in het Westelijk gedeelte onzer ge meente in gebruik genomen en hedenavond ook het overig gedeelte. De afstanden tus schen de lantaarns zijn nu korter, terwijl het licht natuurlijk beter is dan vau de vroegere petroleumlantaarns, zoodat ouze straatverlichting een belangrijke verbetering heeft ondergaan. CAPELLE, Bij de vorige week gehouden aanbesteding van 't melknjden voor onze Coöperatieve Stoomzuivelfabriek «rDe Toe komst* waren verscheidene briefjes ingeko men. De route Sprang is gegund aan de Gebr. Kruitf voor 11 cent per 100 liter (vroeger 15 cent), de route Loonschendijk- ileistraat-Nieuwevaart-Willem van Gents vaart aan A. Konings voor 10 cent per 100 liter (vroeger 15 cent) en de route Captille (kom) aan H. Mes voor 16 cent per 10 liter (vroeger 17 cent). De route Rechtvaart is alléén hetzelfde gebleven. Deze drie aan gegeven melkrijders zijn allen nieuwe. Naar men ons mededeelt, is er Zater dag aan 't Capelsche veer een zak gevonden inhoudende een kinderlijkje. Tot kerkeraadsleden der Ned Herv. gemeente alhier zijn herkozen de heeren J. Rozenbrand en J. Verheijden als ouder ling en de heeren G. Koenen en A. Ver- hoeven als diaken. Op Woensdagavond zal in de zaal van van heer A. v.d. Haart een groote uitvoering gegeven worden, Daar zullen de heer A. de Laat, bekend humorist uit Tilburg en Mej, Henriette uit Rotterdam, optreden. Aanvang 's avonds circa 8 uur. A.s. Dinsdag hoopt D.V. in het Geref. Kerkgebouw onzer gemeente op te treden, Ds. De Vlies uit Tilburg. Hij zal daar een rede houden over>Inwendige' Zending iu Brabant en Limburg". Aanvang 'a avonds half zeven. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De heer P. Maaskant, hoofd aan de bijzondere school te Loon8chen dijk, komt voor op het drietal voor hoold der Prinsee-Juliana-school te Deltt. De periodieke koepokinenting zal plaats hebben op Vrijdag 5 December a.s. des uam. te vier uur in het schoolgebouw alhier. Openbare vergadering van den raad op Donderdag 4 December 1913 des nam. te 71 /2 uur. Te behandelen 1. Beëediging raadsleden. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrief G. J. Heij- mans. 4. Regeling verhaal pensioensbijdragen gemeenteambtenaren, 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhoogiDg van den hoofdei. Gevonden. Gevonden een goud kruisje. Iolich tigen bureau van politie. Philips >72 Wattl Lamp De voortvarende Philips gloeilampen- abriek te Eindhoven, die rusteloos voort- werkt, brengt ons telkens wat nieuws. Thans komt ze met de 'ƒ2 watt lamp td- vervanging van booglampen. Zij verbruikt slechts 72 watt per kaars en wordt ver vaardigd in lichtsterkten van 6003000 kaarsen. Er is thans van dit artikel een prijs courant verschenen, waarin de goede hoedanigheden en de prijzen van deze lamp worden medegedeeld. Prov Staten van Noord- Brabaut. De najaarszittiDg der Provinciale Staten van Noord—Brabant is Dinsdagmiddag door den voorzitter, Mr. baron van Voorst tot Voorst, geopend. HERPT. Naar wjj vernemen, zal door de handboogscltuUerij //Ons Genoegen* alhier op 6 Januari een tooneeluitvoeriDg worden gegeveü, met medewerking van een karak ter-humorist. Daar het de eerste maal is, dat deze vereeniging een uitvoering organiseert, wenschen wij haar een goed succes toe. WaB de stand van het winterkoren eerst heel mooi, thans worden sommige akkers zeer geteisterd door de slakkeD, zoo zelts, dat er al akkers zijn omgedaan, om ze opnieuw ts bezaaien kwam er nu maar wat nachtvorst, dan was dit euvel wellicht veel verholpen. BESOIJEN. Bij den Zondag gehouden competitie-wedstrijd tusschen Willem II3 uit Tilburg en R. W. B. op het terrein alhier was de uitslag 13—1 in het voordeel van R. W. B. Hoewel Willem II invallers had uit haar eerste elf'al was B.W.B. toch be slist de sterkste. Het spel werd dan ook meest gepeeld op de Willem II helft en R.W.B behaalde eene gemakkelijke over winning. SPRANG. Weer is in onze gemeente eeD geval van diphtheritis geconstateerd. Dit is nu reeds het vierde geval binnen een paar maanden. Thans is het een kind van H. wel 6. Voorloopige vaststelling pensioensgrond slag gemeenteambtenaren, wier heloon'mg door den gemeenteraad wordt geregeld. 7. Vaststelling voorwaarden havenver pachting 1914. 8. Vaststelling suppletoir kohier hoofde- lijken omslag 1913. 9. Wijziging begrooting 1913, Ruilen stuk gooien, poortjes stuk maken en dergelijke schijnt in deze streek een hoogst aantrekkelijke liefhebberij te worden. Gelukkig dan ook, dat het den immer wakenden politieman Gouda moge lijk was een drietal ter zake te calangeereu, wat het beste remedie zal zijn om het voort woekerende kwaad zoodra mogelijke den kop in te drukken. Gedurende de maand November 1913 werd t 2856 in de rijkspostspaarbank inge legd. Behandeld werden 44 telegrammen, waarvan 25 verzonden en 19 ontvangen werden. Er werden 31 gesprekken gevoerd en 2 telefoonoproepberichteu ontvangen. WASPIK. De operetteclub „EntreNous* alhier heeft thans in studie Dokter Theo bald*. We kunnen er dus verzekerd van zijn, dal bij de eerst volgende groote uit voering van //V. en V.* de operetteclob weder een belangrijk deel van 't programma vooi haar rekening zal nemen. Aan boord van den schipper G. F., liggende in de haven aan 't Vaartje alhier, werd een dekkleed gestolen van circa f 40 waarde. Het is der politie nog niet mogen geluk ken een spoor van de daders te vinden. Hedenmorgen ontstond een begin van brand in de woning van D. de J. De vader was naar de scheepswerf en moeder lag nog te bed. De kinderen echter waren reeds op en schijnen door 't spelen met lucifers het brandje gesticht te hebben. Door de buren werd de brand gebluscht. Eenige kleeding- stukken waren reeds geheel verkoold. -- Gisteren stond het paard van een oudheidkooper in de schuur van F. de J. in Waspik-BoveD. Het dier schrok, rukte door de leidsels en sloeg op hol. Juist kwam de ruim zeventigjarige vronw de J. in de 8chour en wilde het paard grijpen. Zij ge raakte daarbij in de leidsels verward, kwam te vallen en werd een eind meegesleurd. Ernstig verwond aan het onderbeen werd zij binnengebracht. RAAMSDONK(Dorp). Aan de stoomzui- De Echo van het Zuiden 1 Wegens het overlijden van diens moeder werd een woord van rouwbeklag gesproken door het oudste lid, den heer Van Kemenade. De maaltijd, aangeboden door de Statenleden aan deD Voor' zitter is wegens den rouw uitgesteld. Na behandeling der stukken en doorzending aan de afdeelingen, werd de vergadering tot hedenmiddag 2 uur verdaagd.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5