Nummer 98 Zondag 7 December 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij AntoonTielen, Eerste Blad. Middelbare Technische School te 's Hedogenbosch. DE RECHTMATIGE ERFGENAAM, versterkend smakelijk goedkoop Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Echo van net Zuiden, Waalwpstlie en Laiigstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO.'ö. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ens., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advjsrtbntibn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeUge contirr gesloten. Reclames 15 cent per regel. Achter dit opschrift ware misschien beter op zijn plaats een vraagteeken dan wel een punt. Zal den Bosch in afzienbaren tijd in het bezit komen van een dergelijke inrichting van onderwijs Gezien den huidigen toestand der ge- meentefinanciën is het moeilijk hierop een antwoord te geven. Indien de ge- Van „DE ECHO VAN HET ZU1DE*!." 13) Ja, het moest wel iets van belang zijn, dat de trotsche gravin aanleiding gaf, de huis houdster op haar kamer te bezoeken. Won neer zij het meisje anders in huis of in bet park ontmoette, verwaardigde zy baar ter nauwernood met een groet en nu Zou er iets met het bestnur van de hnishonding niet in orde zijn De grovin De Ronbaix begon na een korte aarzeling Ik weet waarlijk niet, boe ik zal aan vangen om n duidelijk te zyn. Het is nogal een teeder punt, dat ik moet aanroeren, want het betreft de positie, die gij bier in hnis be kleedt. Ik heb opgemerkt, dat mijn neef Hu bert op tamelijk gemeenzamen voet met u omgaat. Hij komt bier dikwijls een uurtje babbelen, brengt u boeken en bloemeD, kort om, dat bij u behandelt alsof gy een logé waart en niet iemand, die bij zijn oom in be trekking 18 De bloemen ontvielen een voor een aan de handen van Arline, al het bloed week uit baar wangen en zij stond als versteend tegen over de gravin. Om 's hemelswil, kind, zie mij zoo niet aan riep Clarice ait, gij brengt mij daarmee geheel van Btreek, en toch ben ik met de beste bedoelingen hier gekomeD, dat verzeker ik u op mijn eerewoord. Het is veel gemak kelijker lastertongen gaande te maken dan ze het zwijgen op te leggen en de goede naam van een meisje is iets zoo kostbaar*, dat bij nooit genoeg bewaakt kan worden. Maar wat heb ik dan gedaan? vroeg Arline, waarvan verdenkt gij mij Van niets, myn kind, alleen hebt gy een groote onvoorzichtigheid begaan door een ver- meenteraad het groote belang eener dergelijke school, niet alleen voor de gemeente zelf, doch ook verre daar buiten, inziet, dan zal zij niet aarzelen het weliswaar zeer groote bedrag aan de oprichting daaraan verbonden, op de begrooting der uitgaven te brengen. Doch men hoort thans reeds zoovele stemmen tot bezuiniging opgaan, dat de vrees niet ongegrond is, dat men de oprichting zal uitstellen of misschien wel niet zal aandurven En zulks ware ten zeerste te betreuren De huidige industrie vordert bekwame en zeer bekwame vaklieden. Deze toestand eischt een goed onderlegde jongelingschap, die later tot bekwame vaklieden kunnen op groeien. Waar moet op heden tendage evenwel de noodige kennis worden op gedaan Zeker er zijn vakscholen genoeg, waar gelegenheid tot het verkrijgen van vakkennis bestaat, doch de hedendaag- trouwelijkheid aan te knoopen met eeD jongen man, die door het toeval verre boven u ge plaatst en die bovendien reeds verloofd is. Begrijp mij goed, ik verwijt u niets, wanneer ik docht dat de schnld aan u lag, dan zon ik er niet met u, maar regelrecht met lord Cliffe over gesproken hebbeD. Ik boud mr. Hubert in deze voor den eenigen schuldige. Het is zeer natuurlijk dat zijn attenties u aangenaam zijn en even natuurlijk is het ook, dat bij u die bewijst. Hij zegt ook dat het hem een aangename verstrooiing verschaft, maar ik bob hem op het verkeerde van zijn gedrag gewezen en hem gezegd, dat bij a met de noodige achting moest behandelen. Hij hij heeft met u over mij gespro- ken stamelde Arline met stokkende stem. Ja, en ik heb hem tegen zyn onvoor zichtigheid gewaar8cbnwd en hem gezegd, dat bij daarmee niet moest voortgaan. Ik geloof echter niet, dat by mijn waarschuwing ter harte neemt en dat zou voor u de onaange. naamste gevolgen kunnen hebbsD, waarop men u niet te vroeg opmerkzaam kan maken. Gij zijt hier door bedienden en lakeien omge- V6D, die eenigermate nw ondergeschikten zijn en een bediende is van Dature kwaadsprekend, vooral wanneer bet iemand geldt, die boven hem g;plaatst is. Ik voor mij denk in het minst geen kwaad van n en het is dan ook in nw belang dat ik zoo spreek, dat znlt gij, Baar ik hoop, wel inzien. Ja, mevrouw, zeide Arline werktuigelijk. De gravin stond op en verliet met het hoofd trots in den nek de kamer, waar het meisje als verstomd van droefheid achterbleef. Haar wangen gloeiden van schaamte en het was haar alsof de grond onder haar voeten wegzonk, hoewel er niemand was, die haar kon zien. I.angen tijd bleef zij op haar kamer, waar zij in heftige gemoedsaandoening heen en we der liep, toen bleef zij eensklaps staan, want plotseling ging baar een licht op, waarom de laatste weken baar zoo schoon waren voor gekomen en zoo snel voorbij gegaan waren, waarom zij zich had aangewend, naar een lichten, veerkrachtigen tred te luisteren, waarom haar de echo van een klankvolle, mannelijke stem steeds in de ooren klonk en sche industrie met hare ingewikkelde machines cn installaties vordert grootere technische studie en kennis. Én deze is alleen op een amiddelbare* vakschool te verkrijgen. Alleen daar kan onder richt ontvangen worden in bouwkunde en waterbouwkunde, alsmede in de eïectro-techniek en werktuigbouwkunde. Het Middelbaar technisch onderwijs wekt, in het laatste tiental jaren, groote belangstelling in de kringen der technici en niet geheel ten onrechte wordt veron dersteld, dat de groote vlucht, die de in dustrie bij onze oostelijke buren genomen heeft, niet enkel te danken is aan de producten van den bodem, den ondei- nemiugsgeest en krachtigen steun van Rijks- en landsregeeringen, maar ook aan de talrijke goed ingerichte scholen, die de onmisbare ontwikkelde krachten moeten leveren om de industrie, onder de genoemde gunstige factoren, tot bloei te brengen. Hier te lande, werd zoo weinig gedaan voor de ontwikkeling van personen, die geplaatst worden tusscheu den werkman en den opperchef. Thans merkt men evenwel een strooming in gunstige richting. Uit deze actie blijkt, dat men ook in Nederland wakker ge worden is. Er kan niet aan getwijfeld worden, dat binnen niet te langen tijd in de leemte, die op dit gebied bestond, zal voorzien zijn en dat de jongelieden op de Middelbare technische scholen gelegenheid zullen inden, zich de kennis eigen te maken, welke noodig is voor een goede vakontwikkeling en voor het verkrijgen van een behoorlijke positie in de Maatschappij, Omstandigheden ma ken het dikwijls moeilijk in de praktijk zelve, dus bij den patroon, tot knap werkman op te groeien, ook de am bachtschool kan slechts een grond leggen om knap werkman te worden. Wan neer het onderwerp van de regeling van het vakonderwijs, dat bij den Minister van Binnenlandsche Zaken in bewerking is, en waarin ook een regeling van het leerliagwezen zal worden opgenomen, tot Wet verheven wordt, dan zal ook de opleiding bij den patroon onder gunstige voorwaarden kunnen geschieden en wederzijdsche belangen, plichten en rechten, althans eenigen waarborg geven, dat meer dan tot heden op den leerling gelet wordt en deze minder voor het verrichten van boodschappen en hand zij de woorden, door deze stem gesproken, maar niet vergeten bon zij beminde Hubert Cliffe Ja, thanB lag de waarheid voor haar, en de volle, onbetwistbare waarheid maakte baar tegelijk ongekend gelukkig en diep rampzalig. Zij wist hoe onmogelijk, hoe hopeloos znlk sen liefde was, want Hubert Cliffe was im mers verloofd met de gravin De Roobaix, en zelfs al was dit nist zoo, dan lag er toch een onoverkomelijke kloof tnsscben hen, want bet was toch niet aan te nemen, dat bij baar de betaalde dienares van zyn oom ooit anders zon bescbonwen als een aangename verstrooiing. Zy vroeg zich af wat zy nu zon beginnen en allerlei planüen kwamen in haar op. Zij wilde terstond het kasteel verlaten en ver, ver weg gaan, waar zij den naam Cliffe nimfuer meer zou hooren. Daarna rees evenwol de vraag, waarbeen zij gaan zou en of het niet een stilzwijgende erkenning van baar zwakheid zou zijD, wan neer zij heenging. Bovendien stond zij geheel alleen op da wereld en had, met uitzondering van lady Carlyon, niemand tot wien zij zich zou kunnen wenden. Neen, zij moest blijven en als voorheen haar plicht betrachten, maar zij mocht Hubert onder geen voorwaarde meer toestaan, dat hij zoo vertrouwelijk met haar sprak als hij tot dusverre had gedaan. Zij had hem beschouwd als het ideaal van ridder lijkheid en mannendeugd, voor hem was zy slechts een „aangename verstrooiing" geweest. Daar lag nu haar afgodsbeeld aan stukken op den grond, in het niet verzonken ELFDE HOOFDSTUK. De schoone Septemberdagen duurden niet lang en er volgde weldra een week, waarin het iederen dag regende en er onafgebroken een grauwe nevel over de velden lag, die maar al te duidelijk den naderenden winter aankondigde. CarJyon Chase zag er by dit weer tamelijk somber en onvriendelijk uit en ook van bin nen was het groote hnis stil en ledigsir Ascot bad dan ook geen ongelijk, toen hij verklaarde, dat het boudoir zyner vrouw nog langersdiensten wordt gebruikt. Waarvoor dient de Middelbaar Tech nische school Zoowel door Ambachts school als Teekenschool wordt in het onderwijs voor den aanstaanden werk man voorzien, voor hen, die een hoogeren trap willen beklimmen op den maat- schappelijken ladder en toch niet, door verschillende oorzaken, in de gelegen heid zijn, hooger technisch onderwijs te volgen, is de Middelbare Technische School bestemd, terwijl bovendien hun, die door natuurlijken aanleg geroepen zijn in de kunstnijverheid op te treden, gelegenheid kan gegeven worden in een speciale afdeeling van de Mid delbare Technische School kunstnijver- heids-onöerwijs te volgen. Het zou daarom jammer zijn, nu de plannen tot oprichting der school in zoo'n vergevorderd stadium zijn, dat deze niet ten uitvoer gebracht zouden worden. Dubbel jammer, nu Rijk en provincie het belang eener dergelijke school inzien en hiervan getuigen door het in uitzicht stellen van ruime sub sidies. We willen hier eens in het kort de geschiedenis der oprichting uiteenzetten. In de vergadering van den Raad dezer gemeente op 4 November 1911 werd besloten tot de oprichting van een nieuwe teeken- en ambachtsschool en daaraan verbonden middelbare techni sche school, onder voorwaarden, dat door het Rijk eene jaarlijksche bijdrage zou worden verleend van f 36000, en door de Provincie eene jaarlijksche bij drage van f 6000 voor het middelbaar techoisch onderwijs, makende met de gewone provinciale bijdrage voor het teeken- en ambachtsonderwijs, de som van f 9000 alzoo te zamen f45,000; Op de Staatsbegrooting van 1912 werd een bedrag van f 10,000, uitgetrokken voor het middelbaar technisch-en kunst onderwijs te 's Hertogenbosch, waarbij de toelichting werd gevoegd, dat te be ginnen met 1913 dat bedrag tot f 36.000 zou worden verhoogd, terwijl door de Provinciale Staten werd besloten een jaarlijksche bijdrage van f 6000 in de kosten van het middelbaar technisch onderwijs te verleenen. Het mooiste van de zaak nu was dat men wel bad besloten tot de oprichting van de school, doch men had zich nog de gezelligste kamer in het geheele gebouw was en dat daarom voor haar het beste zon zijD, die in het geheel niet te verlaten. Alice had dan ook io het minBt geen ver langen, dit te doen, want zij gevoelde een loomheid en afmatting in al haar leden, zoodat zij vaak dagen achtereen zelfs Diet in den tnin ging wandelen, omdat het baar te voel ver moeide. Dokter West bezocht baar alle dagen en ondanks haar tegenspraak moest zij voort durend de medicijnen innemen, die hij voor haar meebracht en dit, gevoogcl by de om standigheid dat zij bijna Dooit haar kamer verliet en ook volstrekt geen bezoeken mocht ontvangen (want de baronet bad de strengste bevelen gegeven, niemand, wie bet ook zijn mocht, bij haar toe te laten) bad onder de dienstboden de mecniug verspreid, dat zij ernstig ziek was. Toevallig had ook, kort voordat haar kind was weggezonden, haar kamenier om ontslag nit haar betrekking gevraagd, en sir Ascot had baar, eenigszins tegen haar wil, een nieuwe verschaft. Wel beviel deze haar in het geheel niet, toen zij in dienst kwam zij was een vrouw vaD middelbaren leeftyd met een bij zonder stroef en onvriendelijk gelaat maar lady Carlyon gevoelde zich te ongelukkig om in een aangflegenheid, waar zij betrekkelijk weinig gewicht aan hechtte, weerstand te bieden. De nieuwe kamenier heette Robson en toonde zich zeer bekwaam en nauwgezet in baar plicht, zoodat haar meesteres eigenlijk volstrekt geen reden tot klagen bad, maar niettemin kon Alice een onverklaarbaar gevoel van afkeer jegens die vronw niet van zich afzetten. Zy gaf zich wel moeite om dit vooroordeel te overwinnen, maar het baatte baar niets, de kamenier was en bleef haar een doorn iD het oog. Twea menschelijke wezens leefden onafge broken in haar gedachten voorthet waren haar kind eD kapitein Staart. Zij hield zich voortdurend roet hen bezig en er waren oogenblikken, waarin zij vervuld werd van een brandend verlangen om te weten of Stnart naar Indië waB teruggekeerd, dan wel in Engeland gebleven was. totaal geen rekenschap gegeven van wat er feitelijk wel aan de school zou onder wezen worden, eh ook verkeerde men in het onzekere betreffende de betrouw baarheid der voorlichting, waarom men, op aanraden van den Inspecteur van het Middelbaar ouderwijs (vakonderwijs) zijn licht in het buitenland wilde opsteken. Spoedig werd eene motie aangeoomen, die de bepaling inhield dat eerst een begrooting van kosten enz. zou worden overgelegd, aleer men tot verdere be handeling der zaak zou overgaan. Aan eeD commissie van deskundigen zou nu een volgende vragenlijst worden over gelegd Hoe moet het onderwijs worden ingericht en hoever behoort dit, zoowel theoretisch als praCtisch te gaan in elk der onderdeelen Welke raming van kosten kan gemaakt worden wat betreft de instal latie, de leerkrachten en de leermiddelen voor het geheele complex en voor elk der onderdeelen afgescheiden van de gebouwen alsmede, wat betreft de middelbare technische school, voor elk der drie vakkende bouw- en water bouwkunde, de electro-techniek en de werktuigbouwkunde en tenslotte Hoe behooren de nieuwe gebouwen 'te wor den ingericht? Kan dit in groote lijnen wordea aangegevea met eene raming van kosten voor elk der onderdeelen Als leden der Commissie van des kundigen werden aangewezen de heeren G. J. van Swaaij, professor tc Delft, K. de Groot, te Dordrecht en Th. A. H- van Harderwijk te 's Gravenhage namen die klinken in de vakooderwijs-wereld. Toen de Commisie evenwel wat te lang naar 's Ministers' meening met de oprichting getalmd had, verzocht hij in lichtingen of het zich liet aanzien, dat de te stichten middelbaar technische school en de verdere in het reorgani satie-plan begrepen vakscholen reeds in den loop van het jaar 1913 zouden kun nen worden geopend, zulks natuurlijk in verband met het al of niet op de Staats begrootiog brengen van het toegezegde Rijks' subsidie. Het antwoord moest even wel ontkennend luiden, daar men zelf nog op het rapport wachtte. De commisie schijnt aan de haar op gelegde taak een aardig kluifje gehad te hebben, te oordeelen naar den tijd dien zij noodig heeft gehad om haar rapport in een te zetten. Zij schijnt haar Beroofd van haar kind, als *'jn was,Bcheen het leven haar soms ondrn ;glijk toe. Het knaapje was tot dusverre de eenige baDd geweest, die baar aan het leven hechtte en nu zij het kind moest ontberen, kropen de dagen langzaam en eentonig haar voorbjj. Op zekeren dag stond zij iD aan vertwij feling grenzende droefheid aan het venBter van haar kamer en znebtte diep, terwijl zy naar den regen keek. die bij stroomen neerviel en mompelde O hemel, waarom moet ik toch zoo ellendig en zoo ongelukkig zyn Hoe gaarne zou ik sterven, wanneer het Diet voor mijn kind noodzakelyk was, dat ik bleef leven. Zy werd door 6en plotselinge onrast over vallen en overwoog of het niet goed voor haar zon zyn, als zij eens naar bniten giog. Zy had in geen weken het huis verloten en het verlangen naar de vrije lucht welde plot seling zoo machtig in haar op, dat zy bot op h&ar kamer niet langer nithonden kon. Zy bedacht zich dan ook niet lang, maar sloeg een waterdichten mantel om, die haar tot aan de voeten reikte, Dam een paraplnie en Bcclde door den tnin den straatweg op. Zy h&d geen bepaald doel, waarheen zy haur schreden richtte, zij wilde slechts zoo— l&Dg loopen, totdat zy flink vermoeid was, dan zon zy misschien dien nacht eens rustig slapen. De nachten vooral waren in den laatsten tijd zoo verschrikkelijk voor haar geweest. Zy had nog niet ver geloopen, toen de lucht van een sigaar haar waarschuwde dat er ie mand in haar Dabybeid moest zijn en eenige seconden daarop hoorde zij een welbekende stem, die haar toevoegde: Lady Carlyon, ik ben verrast u te zien. Het was kapitein Staart. Zy was zoo ontroerd, dat zij niet «preken kon, zij bleef staan, keerde zich om, en stak hem eenigszins bedeesd de hand toe. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1