Derde Blad. J „Publiciteit is Geld.,, Reclame. BEECH API'S PILLEN Ingezonden Stukken. NUMMER 100. ZONDAG 14 DECEMBER. 36e JAARRGANG WAALWIJK. Voorzitter, 't Is allerminst m'n be doeling geweest de leden te beschouwen als bêtes noires. Ik heb juist verzocht alles zakelijk te beschouwen. Ik heb gezegd dat het omvangrijk was en mooi en 't heeft niet in mijn bedoeling ge legen daarop iets af te dingen.'t Woord >vrijgevig» heb ik niet beschouwd als misplaatst, maar heb het genomen omdat ik het in het rapport aantrof en heb 't gebruikt als een argument voor de zaak, die ik meende te moeten bespreken. Wat ik heb gezegd omtrent den per soon, die verzocht alles op hem te ver halen, heb ik ook in het rapport ge vonden en meende dat dit door de commissie als een soort troef was be doeld; ik heb het daarom aangehaald, niet met het oog op den persoon. Klijberg. Gaarne breng ik ook hulde aan de commissie voor haren omvang rijken arbeid en kan me voor 't grootste gedeelte er mee vereenigen, 't Komt mij voor dat er iets voor valt te zeggen dat A. wat bijdraagt voor weduwen en wezeD, daarvoor moeten zij ook zelf zorg hebben. Ik kan me begrijpen dat de commissie nog verder gaat voor afd. B. waar rekening gehouden moet worden met de gemeente-financiën. Maar ik zou durven vragen heeft die overweging niet iets te veel gedomineerd bij de commissie. 7 pCt. van het inkomen, vind ik nogal erg hoog. Ik heb van den voorzitter geen ander voorstel ge hoord, zou U niet met eenige cijfers kunnen komen, om ons daaruit te toonen wat het meer kost als we wat verder gaan. Ook is mij opgevallen dat in klasse C alles verhaald wordt in deze klas hebben we een paar zeer verdien stelijke ambtenaren, burgemeester en secretaris en die zullen nu 10 pCt. moeten bijdragen van hnn inkomen dat is nogal veel. Zou de commissie daarin nog niet eene wijziging kunnen brengen, door afdeeling B. uit te breiden tot ambtenaren met meer dan f 1000-f 1500; ik geloof niet dat het zoo'n heele groote kosten meer zal vorderen bij een bedr?g van f2000 dat nu al gevraagd wordt; ik vermeen dat het dan f57 99 meer zou vragen, 't Komt mij voor dat zulks de kwade koop niet zou maken en geef dit de commissie in overweging. Weth. Timmermans. Mag ik U op merken dat deze bijdrage geen ll maar 8 pCt. is. Wij blijven echter in een zelfde kringetje rond loopen. Er zijn hier namen genoemd en die heeren zullen 't mij ten goede houden en ik zeg het al leen om zakelijk te zijn, dat ik liever nog eene bijdrage wilde verleenen aan hen die een salaris beneden de f 600 hebben, dan zij die f 1500 hebben. Voorzitter. Er bestaat bij de heeren eene vergissing over de bijdrage. De een zegt 't is 11 pet en de ander zegt 8 pet. Het is zoo 3 pet voor eigen 5 pet. weduwen en 3 pet inkoop. Weth. Timmermans. Die zijn niet te saam op te tellen. Dat moet men apart beschouwen. Voorzitter. Mijnheer Klijberg zegt ge dacht te hebben van mij een voorstel te krijgen, welke toeslag ik dan wel zou willen verleenen. Ik kan dat niet zoo gauw uitrekenen. Ik had gedacht een regeling voorge steld te zien zooals Ged. Staten die voor iedere gemeente voorstelt, doch niet ge splitst in groepen. De regeling van Ged. Siaten is dat de ambtenaren 5pCt. moe ten bijbetalen in 't geheel, zooals ook de onderwijzers moeten doen. Houben. De onderwijzers moeten 7pCt. bijbetalen. Klijberg. Dan wordt dat voor de ge meente f 3000. Houben. f3500. Weth. Timmermans. Als 't kon zou ik niets op de ambenaren verhalen of f3500 bijgeven. Maar nn Er behoeft maar f 1400 bijgegjeven te worden en nu heeft de commissie dat gebracht op f2000. Gragtmans- Zou er nog niet een mid denweg zijn te vinden, door klas A uit te breiden. Vanmorgen hebben wij dat ook nog besproken b.v. klasse A B en C 2, 3 en 4pCt. te laten beta len doch wij kwamen dan tot f 800 meer en toen hebben wij gezegd wij zullen het niet voorstellen, want onze Hoofd. Omslag is door de pensioensregeling van de vorige keer reeds met f 1000 ver hoogd. En om f2000 van het buitenge woon budget te uemen gaat niet, dat is leelijk gedund. Onze berekeningen zul len wel falen dit ja ar. Zal wel moeilijk zijn om no? verder bij te dragen. Houben. Uw beloog is dus, dat niet verder kan worden gegaan. Ik dacht dat U in 't begin een mid denweg wilde he'obc'Q. Ik voor mij ben 5 dagen uit de stad geweest en zoo juist met de trein aangekomen en ben nu niet zoo heel goed op de hoogte. Wel ben ik door het rapport der commissie en door het betoog van den Voorzitter met daarop het antwoord van den heer Timmermans, veel wijzer geworden. De vraag is maar, zijn de ambtenaren te duur uit. Men moet alles goed nu bekijken. Ik geloof dat U zich schrome lijk vergist. Er bestaat ook kans, om re overlijden of met pensioen te gaao, wil men een voorbeeld De directeur van de gasfabriek gaat over, zooals al gemeen wordt gezegd, een jaar of 2 of 3 weg, dus die behoeft maar 3 jaar te betalen. Dat alles zijn groote factoren 1 Als 't echter kon, zou ik het wfllen aanhouden tot een volgende vergadering, dan kan men een en ander beter on derzoeken. Wethouder Timmermans, De Commis sie voelde er veel voor dat voor we duwen en weezen door de werklieden werd bijgedragen. Alle arbeiders hebben daarvoor te zorgen. P. Verwiel. Ik geloof dat het demeeste leden niet duidelijk is. Als U, mijn heer de Voorzitter, nu eens zei hoeveel pCt. dat de ambtenaren nu meer moeten betalen dau bij de thans geregelde pen sioensregeling. 't Is maar om het ver schil te zien hoeveel meer zij nu moeten bijbetalen. Voorzitter. In groep B. waarin nu zijn ondergebracht De jong, Let- schert en Van Huiten betalen ze thans 5 p.Ct. en bij deze regeling zullen zij 6 p.Ct. moeten bijdragen. Houben. Daar is nu ook het weduwen- weezenfonds bij. ook. Toen be tot het koopen Klijberg. Ik heb me verbeeld dat dit 't vorig j:\ar vergeten was Voorzitter. Wenschen de heeren eene verordening, dan zullen wij die maken. Aldus wordt besloten. Verbunt. Ik wilde u naar aanleiding vn de inundatie van de polder een vraag stellen. U zal zeggen dat behoort bij hot polderbestuur thuis, Ik wilde u vragen, mijnheer de Voorzitter, of het u bekend is hoe lang de correspondee- rende wegen onder water zullen worden gehouden. Is daar een tijd voor bepaald, zoo ja, hoe lang blijven die wegen dan versperd. Voorzitter. Ik moet u zeggen dat het geen gemeentewegen zij». Verbunt. Het kon zijn dat het polder bestuur aan het Dag. Bestuur heeft moe ten vragen, of tot het onder water la ten zetten van de wegen kon worden overgegaan. De wegen hier naar Dron- gjlen en Doeveren zijn nu afgesloten. Wethouder Timmermans. Ik kan u rr adedeelen dat alles degelijk is gere geld, hoeveel dagen dat het water blijft staaa enz., 't juiste aantal weet ik niet. Bij regeling door Ged. St. is de tijd bepaald. Niemand meer het woord verlangend en niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van V. Reclames Hoofd. Omslag. en jgIJ LICHTE aandoeningen aangewend, vookomen Voorzitter. Vroeger stond de mogelijkheid van een lijfrente. Eeuige leden. Dat is iets anders. Voorzitter. Ik zie er de noodzake lijkheid niet van in om het aan te hou den. De ambtenaren moeten voor Januari beslist hebben. Houben. Door mijnheer Gragtmans is een voorstel gedaan om een midden weg te zoeken, doch wij weten nog.geen cijfers. Voorzitter. Hij heeft geen voorstel gedaan. Ik zal het voorstel van de commissie in omvraag brengen. Weth. Timmermans. Is het niet in correct als u bet zoo voorstelt. Moet het voorstel van B. en W. zooals dat door de commissie is voorgesteld en door B. en W. is overgenomen, niet worden in rondvraag gebracht. Voorzitter. Dat is hetzelfde. De meer derheid van B. en W. is voor het rap port van de commissie. Nadat een concept verordening (ge maakt in overeenstemming met het rapport) is voorgelezen, wordt het voor stel van B. en W. met algemeeoe stemmen aangenomen. III. Benoeming van stembureau voor de eventueele verkiezingen in 1914. Na stemming en herstemming worden benoemd tot leden de heereu Van Schijndel en van Everdingen tot plaats vervangende leden de heeren W. v. d. Broek en A. Verbuntals derde lid de heer Houben en tot plaatsvervangend derde lid de heer J. van Riel. IV. Benoenoemingen van a. eene Commissie voor de gasfa briek. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Verbunt, Verwiel en van Ever- dingen. Met bijna algemeen stemmen worden de aftredende leden herbenoemd. b. van een lid van het R. K. Gast- huisbestuur. Aan de beurt van aftreding is de heer J. B. Timmermans, Wzn. Door het gasthuisbestuur is de vol gende voordracht ingezonden. Ie candidaat J. B. Timmermans. 2e J. van Riel. Met algemeene stemmen wordt de heer J. B. Timmermans Wzn. herkozen. c. van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Door het Alg, Armbestuur wordt het aftredend lid, de heer F. W. van Liempt voor eene herbenoeming voorgedragen. Met algemeene stemmen wordt de heer F. W. van Liempt herkozen. Bij de rondvraag vraagt de heer van Everdingen of geregeld is de wijze van aftreding van de plaatselijke school commissie. Mededeeling wordt gedaan dat oergens staat voorgeschreven dat eene dergelij ke verordening moet bestaan. Houben. 't Is me wel opgevallen dat we nooit zijn afgetreden. Van Everdingen. Dat is een aardige opvattiog. In de wet staat dat de beurt van aftreding bij plaatselijke verorde ning wordt vastgesteld, en er is geen verordening Timmermans-Verschure. Er is al eeüs meer over gesproken, dan moet er toch een verordening zijn, als daarbij de af treding geregeld moet worden. Ivaak zeer GEVAARLIJKE T ziekten. 502^^ (Buiten verantwoordelykheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Wij lazen in het Vakblad der Schoen makerij, in de Nederlandsche Leder- Industrie en in De Echo van het Zui den de publicatie van het rapport uitgebracht in zake den stand des boedels van La Vauqueline. Een paar opmerkingen moeten ons uit de pen om ons te verweren tegen het vernietigende vonnis dat als appendix door de Nederlandsche Leder-Industrie te Doetlnchem er bij gepubliceerd is geworden. Relatie Niederrheinische Schuhfabrlk te Kervenheim. Met de bedoeling con trole uit te oefenen op het door de Niederrheinische Schuhfabrik te produ- ceeren aantal paar schoenen voorzien van chroomzolen bereid volgens het Dultsch Reichs-Patent werd door La Vauqueline overgenomen bij akte ge passeerd voor notaris Prosch te Düssel- dorf een aandeel in de Niederrheinische Schuhfabrlk groot Mark 47.000 of f 28. 200. Op dit aandeel hetwelk oorspron kelijk toehoorde aan den heer Micheel rustte eene schuld groot Mark 30 000. Bij de overname van dit aandeel werd door partijen in casu La Vauqueline en de Nied. Schuhfabrik geconditioneerd dat ieder jaar hierop Mark 5000. zou afbetaald worden en bleven de Mark 47000 aandeelen verpand voor de richtige nakoming van de afbetalingen. Vele Nederlandsche bankiers die aan hun cliënten crediet verleenen (zelfs bij bedragen van f 20.000 geschiedt dit) nemen van deze clienten zoodra de crediet overeenkomst maar geteekend is dus zelfs zonder dat cliënt nog een cent schuldig is aan den crediet-gevenden bankier, eene prommesse of geaccepteer- den wissel van gelijk bedrag als waarvoor het crediet is toegestaan, disconteeren deze promesse door hun cliënt geteekend bij de Nederlandsche Bank en brengen het provenu in het crediet van hun cliënt. Op deu vervaldag lost de crediet- gevende bank dit accept zelve in, maar twee, drie dagen n& de eerste inlossing worden deze soort promesses vernieuwd en meestal duren die renouveleeringen voort, zoolang de relatie tusschen cliënt en bank bestaat. Deze praktijken ge schieden niet alleen door locale banken, maar zelfs door groote banken, ja het komt zelfs voor dat banken onder elkaar dusdanige promesses echangeeren. Dit al'es is izulassiggeoorloofd, men noemt dit bankzaken en dit is dus geen wis selruiterij. Wisselruiterij of wederzijdsche wissel trekking in den vollen zin des woords is wanneer twee kooplieden zonder van elkander iets te voideren te hebben wederkeerig op elkaar wissels trekken met de bedoeling zich daaruit een circulatie crediet te verschaffeo. Niet alzoo was de relatie die bestond tusscheu de Nie derrheinische en La Vauqueline. Voor de door La Vauqueline afgegeven ac cepten bestond eene rcëele grondslag namelijk de schuld van Mark 30,000. Dat de directie der Niederrheinische die schuld liquide tracht te maken door van La Vauqueline accepten te nemen tot dit bedrag en deze telkens op de ver valdagen prolongeert, beteekent nog naar ons inzien geen w sselru terij.rnaa' is meer als eene zuliissig backtransactie te be schouwen. En al stond de r.keniogvan de Niederrheinische door die transacties op het oogeobllk der aanvrage der sur seance debet tot een bedrag van f 20.430.78. door de ten hare laste afge geven accepten of wissels op de filialen der Vauqueline dan was dit boekhoud kundig absoluut correct te meer daar de rekening van de filiaalhouders voor de zelfde bedragen credit stond. Wij moeten derhalve protesteeren tegen den blaam daardoor de directie der Niederrheinische Schuhfabrik ten laste gelegd en moeten alleen op ons nemen de schuld en de qualificatie van wisselruiters, daar die ten laste legging alleen aan de directie van La Vauqueline incombeert. Fictieve posten. Wij doen opmerken dat de post der Indestructible Shoe Co geen „actief post" was waarop gerekend hoefde te worden teD bate der credi teuren, hetgeen de directie van La Vau queline trouwens ook ter zitting der Rechtbank op 25 October verklaard heeft. Tegen over f 23.864.90'/2 waarvoor de Iodestructible Shoe Company terecht als creditrice in de boeken stond, figureerd als compensatie de aaadeelen dezer Company voor dezelfde waarde en vielen dus tegen elkander weg. Het ware derhalve beter geweest dat in het rapport uitgebracht aan de Recht bank dit ten behoeve der Nederlandsche LederIndustrie wat duidelijker ware omschreven geworden, dan hadzeer zeker de Redactie van de Ned. Leder Indus trie geen stof gevonden om „frauduleuze critiekte voeren. Immers de actief en passief posten vielen tegen elkander weg en was dit boekhoudkundig en zakelijk absoluut correct. Betrouwbaarheid der overgelegde staten. Bij de indiening der aanvrage tot surséance van betaling op zestienden Oc tober 1.1. stond de schuld aan de Handels- en Landbouwbank te Gorlnchem opge geven voor ongeveer f 100.000. De directie van La Vauqueline ignoreer de op 16 October dat de aan de bank ver pande -voorraden der filialen en die in het Ro. crJamsche pakhuis welke voor f 62.000 op dj overgelegde staten voor komen intusschen reeds in der minne door de bank te Gorinchem waren ge realiseerd ten bate der bank voor een bedrag van f40.000, als ook dat vrij willige realisatie zou plaats hebben van onderpand door de borg F. E. Dalleu ten behoeve der Vauqueline destijds bij de bank beschikbaar gesteld. Dit ver klaart dan ook het feit dat de Handels en Landbouwbank bij monde van haar directeur Mr. Fernhout ter zitting der Rechtbank kwam verklaren dat de bank- schuld niet was ongev. f 100.000 maar sl. f34.500 dus ruim f60.000 minder (25 October.) Ons dunkt dat waar de cijfers die zijn overgelegd in de aanvrage tot surseaoce den status weergaven zooals dien in de boeken op 16 October voor kwam, dat de directie der Nederlandsche Leder-Industrie hare vernietigende critiek wel in de pen had kunnen houden. Laat ieder die het rapport leest voor zich zelf oordeelen. Summa summarum wel veranderden de cijfers van plaats, doch boekhoudkundig bestaat niet de minste incorrectheid. Dat de schuldeischers f 22.000, het verschil tusschen de verkoopwaarde en de exe cutiewaarde der verpande goederen moeten derven is alleen te wijten aan de omstandigheden dat de groote credi teuren niet vlotweg de hun gedane voorstellen hebben aanvaard ter verga dering gehouden in het Poolsch Koffie huis te Rotterdam in September. Op deze vergadering waren de beide direc teuren der Handels- en Landbouwbank tegenwoordig en werd daar reeds aan de groote crediteuren medegedeeld dat bij executie uit den boedel niets voor cre diteuren zou overschietenzoodat van ver- zwijging van den toestand en misleiding van crediteuren met cijfers in de staten vastgelegdtoch wel niet gesproken mag worden. Bij het aannemen der voorstel len zouden alle kleine crediteuren ten volle hunne vordering gehad hebben, hiervoor was door derden dan geld be schikbaar gesteld geworden. Geopperde verdachtmakingen, als met de bank on der een hoedje spelen enz. deden de groote crediteuren twijfelen. De sur seance werd danïook alleen gevraagd om tijd te winnen, om den boedel voor exe cutie te sparen en nog te trachten eene regeling met crediteuren te treffen. Het heeft zoo niet mogen zijn. Taxatie. Als de fabrieken en insta- laties ruim f 100 000 gekost hebben dan bestaat er voor de directie van La Vau queline geen motief om die op executie waarde in haar staat van baten te bren gen, in casu f 23.658. Heeren bewind voerders en deskundigen zijn vrij op executie waarde te schatten in plaat van op de bedrijfswaarde. Wat de groote cijfers op de balansen betreft, zoo dien dat bij den aanvang d,er vennootschap den inbreng en goodwill bepaald was op francs 585.000 en op dit cijfer is voortgeborduurd geworden. Hiervan treft de tegenwoordige directie geen blaam, alleen de oprichters treffen hier voor schuld. Duitsch Reichs-Patent. Waardeloos. Wanneer men aan een derde eene li centie verleent op een patentrecht, tegen eene vergoeding van 25 pf. per gefa briceerd paar schoenen met chroomzolen en wanneer men dan bij den aanvang der contracten ziet dat de productie en om zet ca. 1000 paar per week bedraagt dan rekent men op een inkomen van MK. 12.500 per jaar. Indien men nu dit inkomen kapitaliseert en men brengt dit tot uitdrukking in een belans dan wordt men voor Falsaris uitgekreten Nochtans vertegenwoordigt dit licenzin- komen een kapitaal van I'/3 ton. De productie aan Vauqueline Stiefel was in Duitschland ca. 1000 paar per week en hiervoor zijn de bewijzen voor handen. Dat de heel mooi opgezette zaak in duigen viel door in Duitschland ge maakte >fehlfabrikaten« was niet de schuld der directie der Vauqullne maar van de onhandigheid van den licenzneh- mer. Wij bezitten niet de gave der pro fetie en kunnen in casu alleen beschul digd worden van lichtzinnigheid door de huid van den beer te waardeeren en te kapitaliseeren alvorens het beest een paar jaar geschoten en goed dood was. Maar welke verliefde is niet blind Door de »grozartige< ophemelarij van haren duitschen correspondent en vermittler werden de oogen van La Vauqueline ver blind. En het is wonder De directie van La Vauqueline sloot o. m. met een Hamburgsch huis (een der grootste han delaren) een Licenzcontract voor de fa bricatie van chroomzoolleer voor Rusland Zweden en Finland tegen een Licenz- gebühr van Mark 2. per huid. Is het wonder dat waar de Hamburger firma sprak van de overname in Riga van eene looierij met eene productie van 500 hui den per week en dit dus voor La Vau queline een inkomen beteekende van Mark 50.000 of f 30.000 per jaar, dat de directie haast het waanzinbloed naar het hoofd steeg en haast met la folie des grandeurs behebt werd Vooral toen genoemde Hamburger contractant de directie van La Vauqueline introduceerde bij de Ham burger grootbank Warburg Co die de financieering van Rusland op zich zou nemen. Dat vier maand later de Hamburgsche firma vroeg om resilieering van het aangegane contract was alleen te wijten aan het feit dat het Dultsche Reichs patent te lang op zich liet wach ten. In 1911 werd dit contract aangegaan en het Duitsch Reichs Patent werd on gelukkigerwijze eerst in April 1913 ver leend en het duitsch patent moest er eerst zijn voor dat de Hamburger firma de nieuwheid van het procédé zou blij ken. De originali dezer contracten die Heeren bewindvoerders en deskundigen door een louter toeval niet onder het oog gehad hebben, zijn nog nader voor ieder belanghebbende ter inzage, nota rieel verleden. De directie van La Vauqueline mag in vele opzichten gezondigd hebben en zich door grof optimisme hebben laten leiden, de waarde der geviseerde contracten in hare balansen tot uitdrukking te hebben gebracht, veel moet haar zeer zeker ver geven worden, niettegenstaande den niet hoogen dunk dien der Redactie van de Nederlandsche Lederindustrie over haar geveld heeft, zij nochtans op eer en geweten durft te verklaren nooit voor haar zeiven eenig financieel voordeel te hebben getrokken uit al hare ongeluk kige handelingen en het bewijs ligt in iet feit dat indien de directie oneerlijke of frauduleuze bedoelingen had gehad, zooals de Ned. Lederindustrie het doet voorkomen, zij zeer zeker nog eerst aan zich zelve zou hebben gedacht en uit den boedel ten minste eerst hare privé vordering gehaald hebben in plaats van alles aan de bank te verpanden. Zeer zeker is het te betreuren dat door eenen noodlottigen samenloop van omstandigheden de schuldeischers nu daor slooping des boedels alles verliezen. Waren zij te bewegen geweest een buiten gerechtelijk accoord aan te nemen dan ware het vooruitzicht, dat ooit wel eenige betaling had kunnen volgen daar geweest. De lessen van het laatste jaar waren van te heilzamen invloed, om niet daaruit nieuwe wijsheid te putten en het bedrijf na reorganisatie in betere baan te bren- gen. De directie van La Vauqueline is dan ook meer te beklagen dan wel met smaad woorden te worden overladen, zij heeft zich tot op het hemd uitgekleed en ver zoekt medelijden in plaats van hoon Dit meenden wij de Redactie van de Ne derlandsche Leder-Industrie onder het oog te moeten brengen als antwoord op de door haar gepubliceerde critiek. Dankend voor de opname. WIGAND. P. S. Wij hopen dat de Ned. Leder- Industrie dit verweer zal overnemen. Wie de waarde dezer woorden begrijpt, zorge voor een flinke en doeltreffende reclame. De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9