Nummer 102 Zondag 21 December 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaiwijksche Stooimfrukterij Antoon Tielen, Van Houten's Eerste Blad. De Middelbare Technische Schooi fe1 Hertogenosch. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. LANDBOUW. BUITENLAND. BINNENLAND. Zij die zich tegen 1 Januari op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Engeland, Duitsch) and. Balkanstaten. Voor Dit Blad verschjjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO."ö. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden eis*v franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advkxtbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer vooideeli^e ciiitisc gesloten. Reclame* 15 cent per regel. V 0 0 0 0 Slot. Zooals wij in ons vorig artikel reeds zeiden, zullen wij in dit artikel in het kort uiteenzetten hoe de commissie zich de inrichting enz. der Middelbare Tech nische school voorstelt en daaraan eeni- ge beschouwingen vastknoopen. En dan doet zich in de eerste plaats de vraag gelden Wie kunnen tot de Middelbare Technische school worden toegelaten Uit den aard der zaak zullen speciale eischen dienen gesteld te worden, aan gezien het onderwijs, dat aan de school zal gegeven worden, zich verre verheft boven dat gegeven aan de ambachts scholen en de teekenscholen, en de ia- gere school. Na het bezoek (vruchtbaar) der Ambachts-en teekenscholen zullen de leerlingen willen overgaan naar de Middelbare Technische Schoolzij zullen hiertoe eenerzijds geschikt worden be vonden en toch ontbreekt er nog veel aan hunne algemeene vorming, aangezien toch als eisch dient te worden gesteld, naast practische bekwaamheid, de ken nis van talen en wiskunde. Een zelfde euvel doet zich voor bij hen die een school voor M U.L-O. of een H. B. S. met 3-jarigen cursus hebben doorloopen. Bij hen onbtreekt het niet aan kennis van talen en wiskunde, doch zij op hun ne beurt missen weer de kennis der ambachten en der teekenvaardigheid. Het is dus noodig, dat aan de school een eerste studiejaar verbonden wordt, waar de eerstgenoemden onderwijs in talen en wiskunde en de anderen onder richt in de technische vakken en de praktijk in de werkplaats ontvangen. De commissie komt dan ook tot de volgende conclusie Tot de eerste klasse van de M. T. S. zullen kunnen worden toegelaten jonge lieden, die met goed gevolg eindexamen gedaan hebben eener H. B. S. met 3-jari gen cursus, of tot de vierde klasse van een H. B. S. zijn toegelaten, mits in beide ge vallen voldoende cijfers voor wis- en na tuurkunde, talen en teekenen behaald zijn en de gediplomeerde leerlingen van de Ambachtsschool en Avondteekenschool mits dezen het bewijs leveren, dat zij de speciale lessen in taal, wis- en na tuurkunde aan de Avondschool met succes gevolgd hebben. Voor hen, die een dezer onderwijsinrichtigen niet ge volgd hebben, worde een toelatingsexa men ingesteld. Voor het volgen van het onderwijs in de afdeeling kunstnijverheid van de M. T. S. zullen wel in hoofdzaak in aan merking komen jongelieden, die de Am bachtsschool gevolgd hebben of de Avondteekenschool hebben doorloopen en in de practijk reeds eenige hand vaardigheid hebben opgedaan, terwijl ook zij de speciale klassen op de Avond teekenschool zullen moeten volgen. Can didate», die evenwel het onderwijs op deze scholen niet gevolgd hebben zul len een toelatingsexamen moeten afleg gen. Wiskundige kennis wordt in de kunstambachten niet vereischt, daaren tegen zooveel te meer kunstvaardigheid en mocht het in de eerste jaren blijken, dat een leerling den daartoe noodigen aanleg mist, dan is beter voor hem tijdig de school te verlaten, dan zonder uit zicht op bevredigend resultaat, het on derwijs te blijven volgen. Dit eerste jaar kan dus voor hem, evenals trouwens voor de leerlingen, die de technische vakken beoefenen, be schouwd worden als een proefjaar Wij hebben op dit punt eeaigszius uitvoerig stilgestaan, opdat men een eenigszins duidelijk beeld zou krijgen van de vereischten voor de toelating tot de Middelbare Technische School. Een ieder kan zich dus vooraf afvragen of hij het onderwijs aan die school willende volgen, daarvoor wel geschikt is. Wat betreft de onderwijskrachten aan de school verbonden, deze zullen uit den aard der zaak moeten komen uit het practische leven. Zulke personen zijn zeer zeker onder de Ingenieurs en bevoegden voor het geven van Middelbaar technisch onderwijs te vinden, indien slechts niet in de eerste plaats gelet wordt op de kennis van wetenschappen, die met de vakontwikkeling niets te maken hebben of daarmede slechts in een zeer ver wijderd verband staan. Door de Com missie wordt de wenschelijkheid betoogd eene vaste Commissie van Toezicht in het leven te roepen, waarvan de leden, zooveel mogelijk, bestaan uit deskun digen op het gebied van de vakken, die onderwezen worden. De Commissie heeft zich de vraag gesteld, hoe lang de cursusduur op de M. T. School moet zijn om van het on derwijs voldoende resultaten te kunnen verwachten. Aan de hand van een voor- loopig programma van onderwijs komt zij tot de conclusie, dat daarvoor 3 leerjaren noodig zijn. Overwogen is de wenschelijkheid den leertijd over semes ters te verdeelen en den jongelieden in het zomer-halfjaar gelegenheid te geven zich in de praktijk te oefenen en hen in het winter-halfjaar de school te doen bezoeken. Van zeer groote waarde is het, dat de jongelieden zich zoo goed mogelijk met de praktijk van het te be oefenen vak, door het werken op kar weien of fabrieken op de hoogte stellen kan dit geschieden vóór of tijdens den leertijd, dan zullen zij ontvanklijker zijn voor het theoretisch vakonderwijs en na het verlaten der school als zeer bruik bare krachten worden afgeleverd. Ongetwijfeld heeft het geven van het onderwijs gedurende het winter-halfjaar dit voor, dat ook financieel minder ge goeden ervan zullen profiteeren, omdat zij wellicht gedureode den zomertijd zooveel geld kunnen verdienen, dat zij in den winter de school kunnen bezoeken. De exploitatie kosten van de afdeeling Bouwkunde en Waterbouwkunde worden geraamd op f 19,160 die van de afdee ling Werktuigbouwkunde en Electro techniek f 27,750. Aan de afdeeling Burgerlijke bouwkunde en waterbouwkunde stelt de commissie voor te doceeren de gewone burge- lijke bouwkunde het opmaken van be stekken en begrootingen verwarming ventilatie en woning-hygiëne de kennis van bouwstoffende waterbouwkunde, waaronder b.v. worden genoemd over zicht van wegen en bruggenbouw, aanleg en exploitatie van voet- en rijwegen, tram- en spoorwegenlandmeten en waterpassen mechanica hoogere wis kunde; beschrijvende meetkunde; alge bra planimetrie, steriometrie goniome trie en trigonometrie natuur- en schei kunde kennis van werktuigen electro techniek (ac); handteekenenperspectief; architectonische vormleer; Nederlandsch, Fransch Duitsch Engelsch boekhou den en kennis van wetten. Aan de afdeeling werktuigbouwkunde en electrotechniek zal het onderwijs omvatten, volgens k. commissieken nis van werktuigen werktuigbouwkunde; hijschwerktuigen stoomketels stoom machines gas- en oliemotoren pompen en turbines ijzerconstructiemecha nische technologie bouwkunde en kennis van bouwstoffen, wiskunde electrotech niek, electrische metingen, electrische machines, electrotechnische toepassingen; zwakstroomtechniek en de talen. Wat betreft het kunstnijverheidson derwijs aan de Middelbare technische school te geven is de Commissie van oordeel, dat de Ambachtsschool en Avondteekenschool ook voor deze af deeling voldoend voorbereidend onder wijs geven. Hebben jongelled-.n een dezer inrichtingeu niet afgeloopen, dan zal een voorafgaand onderzoek moeten aautoonen, dat ze de ontwikkeling en de bekwaamheid bezitten, welke overeen komt met die, welke op een der voor noemde inrichtingen kan verkregen wor den. Het theoretisch vakonderwijs in deze afdeeling van de Middelbare Tech nische School zal behalve de kennis en het onderzoek van materialen ook moeten omvatten de stijl- ca ornamentleer. De duur van den cursus wordt gerekend op 3 jaren. De totale kosten verbonden aan de oprichting der school d. w. z. de M. T. S. voor bouwkunde, waterbouwkunde, werk tuigbouwkunde, electrotechniek en af deeling kunstnijverheid worden geraamd op f 61,950. Met de Commissie hopen wij van harte, dat de pogingen, die reeds aangewend zijn van tot de stichting van de scholen te geraken met goeden uitslag zullen bekroond worden en dat 's Heitogen- bosch binnen enkele jaren in het bezit zal zijn van goede inrichtingen voor het z. g. n. lager vakonderwijs en van de eerste goed' ingerichte Middelbare Tech nische school in de Zuidelijke provinciën van ons land. Zal de stichting toch in de eerste plaats tot voordeel zijn van 's Hertogenbosch en de omliggende ge meenten ook andere provinciën zullen er rijpe vruchten van trekken. Tal van gegoeden zullen in het bestaan van goede onderwijs-lnrichtingen aanleiding vinden zich in den Bosch of in den om trek daarvan te vestigen, terwijl tevens de M. T. S. aanleiding kan geven den opbloei van industrie en kunstnijverheid. Moge thans voldoende licht ontstoken zijn tot betere kennis van hetgeen nut tig en noodig is voor de ontwikkeling van hen, die tot heden zonder voldoende leiding moesten trachten de onmisbare vaardigheid en kennis te verwerven, die noodig is voor het bekomen van behoor lijk loonenden arbeid in de technische Maatschappij. Chili op Savooien- en Bloemkool. De groote winst van den winter wordt gemaakt met de vroege groenten. Wie in het voorjaar het eerst aan de markt is met zijn groenten maakt de hoogste prijzen. Vaak kan men den groei van enkele gewassen, ook in den tuinbouw eenigszins dwingen door een kleine be mesting met chilisalpeter. Zooals bekend is, worden savooiekool- en bloemkool- planten den winter overgehouden om in het voorjaar reeds vroeg Meisavooien te kunnen leveren. Het zijn vooral deze gewassen, die men goed moet verzorgen en voor den vorst zoo krach tig mogelijk moet maken. In het alge meen wordt in den tuinbouw in som- mige streken nog te weinig kunstmest gebruikt en toch zou men juist met kunstmest in den tuinbouw bij allerlei groenten heel wat betere resultaten kun nen verkrijgen dan men heeft bij het aanwenden van allerlei faecalien, Straat- mest e.d. Dat bewijzen de vele proef tuinen dat bewijzen de proeven, die hier en daar genomen worden door vooruitstrevende tuiniers in de streken, waar men kunstmest in den tuinbouw reeds veelvuldig gebruikt. Het zijn voor al de bladgroenten, zooals verschillende soorten van sla. kool enz- die in den grond noodig hebben, en welke dus zeer dankbaar zijn voor een weinig chilisal peter. Savooiekool en bloemkool be- hooren hier toe. Hebben deze dus in 't algemeen een rijke stikstofbemesting noo dig, hoeveel te meer zullen de overwin terende koolplanten behoefte hebben aan chilisalpeter. Wil men daarom in 't voorjaar flinke, groote gewassen hebben die vroeg voor het gebruik geschikt zijn, dan geve men in het Dajaar en anders heel vroeg in het voorjaar aan deze beide koolsoorten een weinig chilisalpe ter. Men kan dit het best doen, door met een houten lepeltje een weinig om de stengels op 1 dM. atstands van de plant te laten uitstrooien. Niet te veel. Ongeveer 1 DG. om elke plant is vol doende. In bet voorjaar kan men het nog eens herhalen. Het Crystal Palace. Eindelijk is het dan toch zeker, dat het bekende Crystal Palace en de prach tige tuinen rondom te Londen voor af braak en bebouwing behoed zullen blijven en voor de natie behouden. Na de groote inschrijving, voor eenigen tijd, zooals men zich herinneren zal, door de Times* gehouden, ontbrak er altijd nog, ondanks het groote succes der inschrij ving een beduidende som aan het fonds noodig voor het overnemen en het onderhoud van het >paleis*. Lord Plymouth, die reeds zooveel ge daan heeft voor het behoud van het reusachtige gebouw en die het o.m. voor eenigen tijd door eigen aankoop voor een publieke veiling'redde, in de verwachting van het bijeenbrengen van een fonds tot overneming van het ge bouw, heeft nog eens in zijn zak getast en de laatste noodige bijdrage van 30.000 pond geschonken. Daardoor is nu de zaak geregeld. Zabern. Luitenant baron von Forstner de man van de relletjes te Zabern, heeft thans voor den krijgsraad terecht gestaan, omdat hij den kreupelen schoenmaker Brand te Dettweller met z'n sabel ver wondde. Hij werd liefst tot 43 dagen gevangenisstraf vroordeeld. Kolonel von Reutter heeft o.a. als ge tuige verklaard: ik heb de officieren gelast, zoo kranig (schneidig) mogelijk op te treden. Een Pruisisch officier mag zich niets laten welgevallen 1 Luitenant von Forstner heb ik geraden, altijd een pistool bij zich te hebben en zoo noodig van zijn pistool of zijn sabel gebruik te maken. Verder heb ik onderofficieren en man schappen opgedragen om, ingeval zij werden aangevallen, flink van hun wapens gebruik te maken en zoo noodig hun aanvallers neer te slaan. Naar de National Zeltung verneemt zal kolonel von Reutter in de laatste week van December voor een krijgsraad verschijnen om zich te verantwoorden over zijn houding bij de gebeurtenissen te Zabern. BERLIJN, 19 December. Het vonnis, over luitenant von Forstner geveld, is een volkomen genoegdoening voor de openbare meening. Het is streng, daar gevangenisstraf voor officieren hetzelfde beduidt als ontslag. Er heerscht dan ook eenig medelijden met den onbe- kookten jongenman, want het is niet zoo zeer de strengheid van het vonnis, als wel standpunt, waarop de krijgsraad zich gesteld heeft, dat voldoening wekt. De kwestie der eilanden. Volgens een bericht uit Rome aan de >Temps« heeft de ItaÜaansche regeering de gezanten gelast de regeeringen te polsen over een voorstel van Italië be treffende de eilandeD, om namelijk na het vertrek der ItaÜaansche troepen van die eilanden, aldaar ItaÜaansche adviseurs en gendarmerie aan te stellen. De regeering zou tevens pogingen aanwenden om een compensatie voor den afstand van de eilanden te krijgen in de streek van Aidin en AdaÜa (Klein- Azië). Volgens een ander bericht zou de ItaÜaansche regeering zich verbonden hebben om bij de mogendheden voor Turkije de teruggave van Chios en Mytllene te bewerken. Men houdt het er echter voor dat Italië daarvoor weinig kans zal hebben in verband met het voor stel van Engeland. Deze laatste mogend heid beschouwt de ontruiming door Italië van de 12 eilanden, eenvoudig als een plicht, voortvloeiende uit het verdrag van Ouchy waarvoor geen enkele compensatie noodig is. eerste klas Overnachten buiten de karzerne. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de gunst betreflende overnachten buiten de kazerne ook kan worden ver leend aan het voor oefening onder de wapenen komend personeel der land weer. Staatscommissie Onderwijs. Naar wij vernemen, is het de bedoe ling van minister Cort van der Linden, om in de staatscommissie voor het on derwijs vraagstuk op te nemen de lijders der verschillende politieke fracties in de Tweede Kamer. Verschillende van zijn door den minister reeds voorloopig ult- genoodigd in de commissie zitting te ne- meti. Als deze samenstelling slaagt, zal vermoedelijk dr. Bos voorzitter der com missie worden. Volkspetitionnement voor plaatselijke Keuze Het Bestuur van Sobriëtas heeft in zijne den 17 December gehouden Ver gadering, zijn houding in zake het verder meedoen aan de beweging voor Volks petitionnement voor Plaatselijke Keuze besproken. De Echo van het Zuiden, Ha al wij li se he en Lticslritlsrke Courant, Cacao i ""lil WllHli TirnnfHI n I- KUNSTSPELenELE£W-.Tr. 16WXESSl45rK0N.FABRIEK. I/RAAGT CATALOGUS OOK TTRMÜNBETAlING 10 JAAR GARANTIE

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1