Nummer 103 Donderdag 25 December 1913. 36e Jaargang Tweede Blad. 30 CENT Gemeentefaadsvergadefingen, BERICHT, H. H. Adverteerders. Evenals vorige jaren stellen wij in het nummer, dat op 1 Janu ari 1914 zal verschijnen, voor belanghebbenden de gelegenheid open tegen den prijs van hun NIEUWJAARSGROET aan familie, vrienden en begunstigeis aan te bieden. Wij deelen bij deze mede, dat met ingang van 1 Januari a.s., over de advertentiën niet meer per maand maar voortaan PER KWARTAAL zal worden be schikt. De Administratie. Het volgend nummer van dit blad verschijnt a s. Zaterdag. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 20 De cember des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Echdachtb. heer Ridder de van der Schueren. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig is de heer van den Heuvel. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1 Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring de van verordening van het ophalen van straatvuil. b. Idem goedkeuring raadsbesluit re gelende het verhaal op de gemeente ambtenaren bij de pensioensregeling. c. Idem goedkeuring raadsbesluit tot af- en overschrijving. d. Idem, goedkeuring verordening hef fing havengeld. e. Schrijven van F. Baks, houdende eene mededeeling, dat hij voor een vol jaar is aangeslagen in de hondenbelas ting, hoewel hij gedurende het tweede halfjaar geen hond heeft gehad. Voorzitter. Bij onderzoek is ons ge bleken dat hier een vergissing heeft plaats gehad. Baks heeft gedurende het tweede halfjaar geen hond meer gehad, daarom stel ik voor f 1.25 af te schrijven. Aldus wordt besloten. f. Schrijven van den heer H. Vermeijs, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare school te Raamsdonks- veer, houdende verzoek hem «net ingang van 16 Februari ontslag te willen ver- leenen, wegers benoeming tot hoofd ee- ner school te Voorhout. Met algemeene stemmen wordt beslo ten met ingang van 16 Februari het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Timmermans. Er wordt zeker spoedig zorg gedragen voor een nieuwe oproe ping, of is er geen meer noodig. Voorzitter. Er wordt een onderwijzer opgeroepen, echter niet meer rret ver plichte hoofdakte. g. Schrijven van de gemeenteambte naren, houdende dankbetuiging voor de gunstige regeling, genomen inzake het pensioenfonds. Voorzitter. Naar aanleiding van dit schrijven deel ik u mede, dat ik geen deel zal nemen aan het pensioenfonds. Ik heb me toch verplicht geacht he eerst op het adres te teekenen en ik breng hier gaarne den dank over van al de gemeenteambtenaren. Voorzitter. In de vorige vergadering is door den heer Timmermans gevraagd naar het aantal leerlingen, die het her- halingsonderwijs volgen. Ik kan nu me- dedeelen dat in het Veer in de maand November de school werd bezocht door 23 jongens en 8 meisjes en in Decem ber door 15 jongens en 6 meisjes. In bet Dorp wordt de herhalingschool be- /zocht door 20 leerlingen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter. Dan is er nog een verzoek dat mondeling aan mij is gedaan van Buiks op de Stidweg. Die vraagt om nog een gedeelte van een voor zijn huis gelegen sloot te mogen dempen. Wordt beslotea daartoe verguanlog te verleenen, op dezelfde voorwaarden als waarop hij het andere gedeelte heeft mogen dempen. 2. Voorstel van Burgemeester en wet houders tot inwilliging van het verzoek van het spoorwegcomité »Het Land von Heusden en Altena* te Drongelen om eene bijdrage van 1 cent per inwo ner in de door hetzelve reeds gemaakte of nog te maken kosten. Voorzitter. B. en W. stellen voor de gevraagde toelage te verleenen. Timmermans. Is het bekend dat er hoop bestaat dat in de toekomst succes kan worden verwacht. Kan worden ge zegd in welk stadium men nu verkeert Voorzitter. Er zijn al eens verschei dene adressen verzonden, ook een aan alle leden van de Tweede Kamer en aan de leden van Ged. Staten. Vroeger jaren is er ook een comité voor aan leg van een tram geweest, doch uweet wel dergelijke zaken moeten eerst altijd d zilveren bruiloft vieren. Dit comité stelt ten doel de aan leg van een lokaal spoorweg in aan sluiting met Geertruidenberg. Simonis. Van een brug komt voor eerst toch niets. Timmermans. Als het vooruitzicht op een brug niet gunstig is, dan zal het vooruitzicht op een lokaal spoorweg nog minder gunstig zijn, want hoe zal men iets zonder brug doen. Simonis de Kok. Door een tunnel, heelemaal het nieuwste. Voorzitter. Er zijn twee comité's. een comité ter overbrugging vaD de Maas en een comité ter verkrijging van een lokaal spoorweg. Wanneer er twee co mité's samenwerken, zal men veeleer iets bereiken dan wanneer niets wordt gedaan. Timmermans. Ik hoop dat wij er nog iets van zullen beleven.Ik echter vrees dat het zal zijn zuster Anna ziet nog niets komen. 3. Adres van de Metselaarspatroons- vereeniging »Exelsior« houdtnde o.m. verzoek om verhooging der uurloonen tot die ambachtsgilden, met ontwerp besluit. De patroons vrageD het uurloon van een patroon «op 22 cent en voor een knecht op 21 cent te bepalen. Voorts dringen er de patroons op aan, dat de rekeningen elk kwartaal worden hetaald. B. en W. stellen voor het uurloon van metselaars, koperslagers, schilders, tim merlieden, enz te bepalen op voor pa troons 20 cent, voor werklieden mits ouder dan 18 jaar 19 cent per uur. Voorts stellen B. en W. voor de regeling van uitbetaling aan B. en W. over te laten. Timmermans. Dat is twee cent minder dan ze vragen. Hoe is nu de verhouding, wat betreft het uurloon tusschen de gemeente en particulieren. Van Dongen. Dat kan niemand zeg gen, want ze schrijven zoo maar iets. M. Zijlmans. Je komt er toch niet achter wat ze rekenen. Dat er voor die jongens een leeftijd is bepaald is zeer goed. Dikwijls sturen ze maar een jon gen en rekenen dan voor een volwassen werkman. Daar moet streng op worden gelet. Hierna wordt' het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangeno men. 4. Ontwerp verordening tot regeling van de benoeming en het ontslag van ambtenaren en bedienden in deze ge meente. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 5 Ontwerp verordening houdende een algemeenen regel voor de uitbetaling en berekening over gebroken tijdvak ken van jaarwedden aan gemeente-amb tenaren. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 6. Ontwerp verordening tot verdeeling der gemeente in drie wijken voor de ondersteuning van armen. Wordt besloten het Veer in twee wij ken te verdeelen n.l. wijk 1 in A. B. en C- en Wijk 2 in D. E. F. en G. en het Dorp in 1 wijk nl. H. en l. 7 Voorstel van Burgemeester en Wet houders omtrent het bijplaatsen van eeni ge lichtpunten. B. en W. in overleg met de licht- commissie stellen voor het aantal licht punten met 2 te vermeerderen nl. een in de Groote Kerkstraat en een in de Stationsstraat in het Dorp. Timmermans, Ik geloof dat het plan bestaat nog eenige lichtpunten te ver plaatsen. Verder wil ik er nog op wijzen, hoewel ik geen technicus ben, dat het licht tegenwoordig heel wat slechter is dan vroeger. Ik zeg nog eens, technisch op de hoogte ben ik niet, doch het zijn feiten die men kan constateeren. Of er iets aan de centrale hapert, ofwel of er geen stroom genoeg is, wat de oor zaak is weet ik niet, doch een feit is 't ontegenzeggelijk dat het licht op straat veel slechter is. Van Dongen. Niet alleen op straat, ook in huis is 't veel slechter. M. Zijlmans. Ik kan den heer Timmer mans antwoorden dat deze kwestie in de laatste vergadering is besproken en den directeur er op is gewezen- Voorzitter. De motoren die zijn aange sloten, hebben wel eenigzins invloed op de verlichting. Er zal getracht worden verbetering te brengen. Timmermans. U zegt dat de motoren van invloed zijn, 's avonds om 11 uur zullen er wel niet veel motoreD zijn aan gesloten en dan moet U eens zien hoe slecht het is. Het komt mij voor dat dit niet het gevolg is van aansluiting der motoren. Van Dongen. Dan was het beter dat de centrale eerst zorg draagt voor goed licht en dan pas tracht om maar alles aan te slu'ten. Voorzitter. Men kan er hier wel tot vanavond over zitten praten, en dan is men er nog niet over uitgepraat. Door concessie zijn wij verbonden- Van Dongen. De centrale heeft door de concessie ook hare verplichtingen, welke zij moet opvolgen. Voorzitter. Het best is dat de heeren, vooral van de lichtcommissie eens op de Centrale komen, dan kan alles beter worden besproken en gezien. Aldus wordt besloten. 8. Goedkeuring wijziging begrooting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1913. Conform het voorstel van B- en W. wordt besloten. 9. Benoeming van twee leden der com missie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding der heeren D. Timmermans en J. M. Kieboom. De aanbeveling van B. en W. is 1 D. Timmermans 2 D. Lankhuyzen 1 J. Kieboom 2 A. van lersel Herkozen worden de heeren D. Tim mermans en J. Kieboom. 10 Idem van leden der commissie van fabricage wegens periodieke aftreding van de Heeren J. P. Dorrenboom, D. Timmermans en D. Lankhuyzen. De aftredende leden worden herbe noemd. 11. Idem van leden der Hchtcomrr.is- sle wegens periodieke aftreding van de heeren J. P. Dorrenboom, D. Timmer mans en P. A. van Dongen. De aftredende leden worden herkozen. 12 Vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting. Timmermans. Ik hoor dat de heer Van Dongen twee luxe honden heeft, 't Is nu niet omdat htj het is, doch er is een leemte. Ik zou die belasting pro gressief maken. Iemand die voor zijn pleizier twee of meer honden heeft, kan wel betalen. Ik geef daarom in overwe ging er toe over te gaan. Voorzitter. Ik zal het in overweging nemen. 13. Wijziging gemeente begrooting dienst 1913. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 14. Nota van aanmerkingen bij Ged. Staten gevallen op de begrooting dienst 1914. Wordt in overeenstemming gebracht met het verlangen van Ged. Staten. Schoenmakers. Mynheer de Voorzitter, ik wil u eens verzoeken om in de Schrel- nersteeg eenige verbetering aan te bren gen. De weg is daar bijzonder slecht. Wenschelijk is het de zijberm wat te verharden dat het een voetpad wordt, dan kunnen de menscben er althans behoorlijk passeeren. Voorzitter. Wij zijn al druk bezig ge weest doch met 't invallen van den vorst heeft men het werk moeten staken. Er is nu overal wat aan de wegen te doen. Dan moeten ze hier zijn en dan weer daar. Schoenmakers. Dat weet ik, doch als daar maar een voetpad wordt gemaakt, zijn de menschen er al gebaat. Voorzitter. Wij zullen bij het invallen van dooiweder er aanstonds aan laten beginnen- Hierna sluit de Voorzitter de verga dering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 15. Vaststelling suppletoir kohier hoof- delijken omslag. 16. Bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. ELSHOUT. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 23 Decem ber, des middags ten 2 uur. Voorzitter Edelachtbare heer C. van den Breugel. Ongeveer 2.10 uur opent de Voorzitter de vergadering, aanwezig zijn alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen. Giisels. In de vorige vergadering heb ik gesproken over het rijden op het voetpad, daar staat niets van in de no tulen. Voorzitter. Toen u daarover begon te spreken was de vergadering al gesloten. Alle leden waren reeds op de been. Gijsels. Ik heb toen voorgesteld om hondenkarren en kruiwagens over 't pad te laten rijden. Voorzitter. Dat kan wel, maar de ver gadering was toen al gesloten. Van der Sanden. Ja, want ik was al op de been. Ik weet het nog goed, want ik was al opgestaan en de andere ook en toen zei je nog sta jullie al op. Gijsels. De vergadering was nog niet gesloten. Van Herpt Dat is wel waar. De ver gadering was toen al gesloten. Gijsels. Dat is niet waar» dat er mis schien een paar leden waren opgestaan, doch wat geeft dat nou. Als ik ga staan (de heer Gijsels rijst van zijn zetel) dan is de vergadering nog niet gesloten. Voorzitter. Ik bad toen de vergade ring al gesloten. Klijn. Ik heb gevraagd of de leden van den raad een volgend jaar allemaal een begrooting thuis krijgen en daar is niets van in de notulen vermeld. Voorzitter. Dat is waar. Ik zal dit alsnog in de notulen opnemen. Gijsels. Maar 't is toch klinklare onzin, de vergadering was nog niet gesloten toen ik mijn voorstel deed. Maar 't kan mij niet schelen, de menschen rijden er toch over. Voorzitter. Je kan het B. en W. in overweging geven en die kunnen een volgende vergadering dan met een voor stel komen. De vergadering was echter al gesloten. Gijsels. De geheime vergadering was opgeheven, maar de openbare vergade ring was nog niet gesloten. Voorzitter. Ze zeggen het toch alle maal, dat 't zoo niet is. Maar ik zal het nu in rondvraag brengen. Gijsels. Dat gaat niet, zooveel geest vermogens hebben hier de leden niet, en iets wat vier weken geleden bespro ken is, weten ze nu niet meer. Van der Sanden. Ik weet goed wat ge toen gezegd hebt. Gijsels. Nou lulde je eigen tegen, je zegt zeker te weten wat ik gezegd heb. Van der Sanden. Ja, maar de verga dering was gesloten. Voorzitter. Ik zeg dat de vergadering gesloten was. Klijn. 't Is met het weggaan bespro ken dus is het geen besluit. Gijsels. Ik heb oog gezegd dat het nu afgekondigd moest worden, dan had den er de menschen al direct plezier van. Maar 't kan me niets schelen. Er wordt toch al gebruik genoeg van gemaakt. Van der Sanden. Wij met ons allen zullen het toch beter weten dan gij al leen. Gijsels. Dat zit nog. Klijn. Vrorzitter, ik stel voor dat je een beetje meer orde in de vergadering houdt, 't Is net zoo'n bijenkort. Laat ieder op z'n beurt praten. Voorzitter. Dat ligt aan jullie zelf, Je zit altijd tegelijk te praten. Klijn. Dan moet je maar hameren. Die legt er niet voor niets. Voorzitter. De leden moeten voortaan het woord vragen. Hierna worden de notulen goedge keurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring rekening over het dienstjaar 1912, sluitende in ontvangst op een be drag van f 10656,43'/2 en in uitgaaf op f 8121,46, alzoo met een batig slot van f 2534,97V2. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststelling begrooting Burgerlijk Armbestuur 1914. Wordt na voorlezing vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaaf van f800. 3. Wijziging gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1913. Doordat de onderwijzer Kemperman de hoofdakte heeft behaald, is zijn salaris verhoogd met f41,6672- Verder is de post brandweer met f 4,10 overschreden alsmede de post krankzinnigen met f27 84 en de pensioensbijdrage voorde gemeenteambtenaren moet er opgebracht worden. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 4. Aanmerking van Ged. Staten op de gemeente-begrooting. Verder vragen Ged. Staten alsnog een staat van pensioensgrondslag in te zen den. Door den Voorzitter wordt deze voor gelezen. Van Herpt. Klessens moet er voor het geven van herhallngsonderwijs ook op gebracht worden- De lantaarnopste ker valt er die wel onder. Gijsels. Wel neen. Die is toch niet door den raad benoemd. Voorzitter, 't Komt er niet op aan door wie ze benoemd zijn. Gijsels. De lantaarnopsteker is geen vast werkman, die is een los werkman. Ik heb nooit gehoord dat hij benoemd is. Van Herpt. Dat wordt aanbesteed. Wie de minste is wordt het gegund en om dat het eens gegund is werd het hem telkenjare gegund, maar dan is hij be slist geen gemeenteambtenaar. Gijsels. Ieder jaar hebt ge gevraagd om hem weer voor een jaar te benoe men, maar dit jaar heb ik er niets van gehoord. Nu heb je het stilzwijgend door laten gaan. Van Herpt. Het komt mij voor dat hij niet voor pensioen in aanmerking komt. Gijsels Hij is niet door mij of jullie benoemd, is 't wel, spreek dan Dan valt hij ook niet in de termen. Als de raad hem een volgend jaar niet meer wil, dan is hij 't ook niet meer. Voorzitter. Neen, dat spreekt van zelf. Van Herpt. Dan kan je de voerlui die voor de gemeente rijden ook wel pensioneeren. Voorzitter. Als ze altijd voor de ge meente rijden en vast aangesteld zijn, komen ze zeker in aanmerking. Grevenbroek. Hij behoort er m.i. niet op. Ze moeten door den raad benoemd worden, anders zijn 't geen gemeente ambtenaren. Gijsels. De raad zal onderhand maar in niets meer worden gehoord. Ik heb verd... gelijk. Gij denkt 't maar alleen te weten. Het aansteken van de lantaarns wordt aanbesteed en dan kan het geen vaste betrekking zijn. Hoe het D. Best. alles in elkaar zet weet ik niet, daar zullen we maar niet veel van zeggen. Voorzitter, 't Is dit jaar over 't hoofd gezien hem te benoemen. Gijsels. Hij is nooit benoemd geweest en van Boxtel ook niet. Voorzitter. Ik zeg niets van Van Box tel. Gijsels. Slaat de notulen dan eens op, wanneer hij benoemd is. Kan een van jullie je herinneren, dat hij ooit benoemd is geweest. Voorzitter. Vroeger wel. Gijsels. Gij zoudt ze er maar op bren gen. De gemeente is er de dupe van. 't Is voor ons een heele schadepost. Grevenbr. We moeten recht werken. Als hij er op moet, dan moet hij er op, maar ik geloof niet dat hij er op moet. Voorzitter. Wij moeten aan den mi nister schrijven wie er hier voor in aan merking komen. Gijsels. Gij kunt de ministers wijs ma ken wat ge wilt. Twintig ministers weten nog niet zooveel van hier als wij. Wat weten die van Elshout af. Voorzitter. Het onderhoud dat de veldwachter krijgt voor zijn fiets wordt ook als jaarwedde besehouwd. Gijsels. Ach kom, wij weten het beter als de ministers. Denk je dat die, nu van alle plaatseD alles kunnen weten. Van Herpt. In die f 92 is olie, glazen en katoen ook inbegrepen, dat moet er toch al zeker worden afgetrokken. Gijsels. 't Wordt hier mooi. Olie en lampenglazen zou je ook al moeten gaan pensioneeren. Echo van het Zuilen

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5