BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Van Herpt. Hij staat gelijk met iemand die voor de gemeente een karweitje doet. Kleijn. Lantaarnopstekers kunnen geen pensioen krijgen hier. Ze zijn geen vaste arbeiders. Gijsels. En die olie dan. Voorzitter. Voor de arbeid die ze verrichten komen ze in aanmerking. Van Herpt. Als hij benoemd was wel, nu niet. Klijn. Een slootgraver kan dan ook wel gemeenteambtenaar zijn. Wolfs wordt ieder jaar herbenoemd dat wil zeggen leder jaar moet gevraagd worden of we het hem weer gunnen. Als de wet het zegt, dan kunnen wij het later nog doen. Voorzitter. De wet schrijft voor dat wij alle gemeeDtenaren op moeten geven. Gijsels. Daarom kunnen wij de minis ters wijs maken wat wij willen. Voorzitter. De Minister vraagt naar de aanstelling van de besluiten. Gijsels. Dat zal voor Wolfs moeilijk gaan. Van Herpt. Hoeveel bedraagt de in koop samen. Gijscis. 49 gulden en centen. Voorzitter. In 't geheel f 123,50. Gijsels. Van Herpt bedoelt ieder jaar. Voorzitter. Dat is in de vorige ver gadering behandeld. Van Herpt. Ik vraag het omdat ik Gijsels heb hooren zeggen dat het jaar lijks f55 kost. Na afloop van de vorige vergadering viel GijSels tegen mij uit juist alsof wij de zakken van de ambte naren maar spekken en het geld van de gemeente weg smijten. (Wordt vervolgd). SPRANG. Raadsvergadering gehouden te Sprang den 20 December 1913. Tegenwoordigalle leden, behalve den heer Rijken. Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen, deelt de Voorzitter mede dat Ged. Staten goed keuring hebben verleend aan de in de vorige vergadering genomen besluiten tot verhuring eener kamer en tot rege ling der pensioensbijdragen te verhalen op de gemeenteambtenaren. Voorts dat de kas van den ontvanger is opgenomen en in orde bevonden. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde van behandeling worden voorgesteld de volgende punten 1. Voorstel van B. en W. tot toe kenning eener gratificatie van f25 aan de brigade marechaussee le Kaatsheuvel wegens de vereischte politiediensten tij dens de vacature van den veldwachter. Met algemeene stemmen aangenomen. 2. Voorloopige vaststelling van de pensioensgrondslagen van de gemeente ambtenaren.',. Vastgesteld overeenkomstig voorstel van B. en W. 3. Voorstel tot wijziging der begrooting voor 1913. Met algemeene stemmen aangenomen. 4. Verkiezing van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Met algemeene stemmen herkozen de Heer M. Vos. 5 Schrijven van Ged. Staten betref fende de ter goedkeuring ingezonden begrooting voor 1914. Verzocht wordt nadere toelichting aangaande de kosten van onderwijs en uittrekking voor Me morie van den post subsidie in de kos ten pensioensbijdragen gemeenteambte naren. 6. Voorstel tot het aanbrengen van staalplaten wijzerborden tegen de be staande houten borden van het toren uurwerk. Dit werk kan dan uitgevoerd worden tegelijk met de vernieuwing van de wijzerwerken van het uurwerk en van de luidinrichting der klokken, waar toe reeds vroeger besloten was. De to tale kosten van deze werken zullen be dragen f 400. Met algemeene stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt hierna de vergadering gesloten. Rotterdam III. De kiesvereeniging „Recht en Orde" hield gisteravond in het gebouw van den „Katholieken Kring" onder voorzitter schap van den heer H. G. M. van der Vijver een ledenvergadering tot het stel len van een candidaat voor de Tweede Kamer in district III. Na een ampele bespreking werd als candidaat gekozen de heer H. Stulemeijer. Door de kiesvereeniging „Rotterdam" is gisterenavond in een gehouden ver gadering met meerderheid van stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer in district III gekozen de heer Prof. B. Eerdmans. Staatscommissie vcfir het onderwijs. Wij hebben reeds bericht, dat in de staatscommissie voor het onderwijs-vraag stuk de leiders der verschillende poli tieke fracties in de Tweede Kamer zul len zitting hebben. Dat zijn dus de heeren jhr. mr. A. F. de Savornln Lohman Christ.-Hist., mr. dr. W. H. Nolens Kath., C. van der Voort van Zijp, Antl-Rev., mr. Th. H- de Meester Unie-Lib., dr. D. Bos vrijz.-dem., mr. M. Tydemanjr. en mr. P. J. Troelstra Soc. Dem. Thans vernemen wij, dat, behalve deze leiders van iedere fractie nog een tweede ver tegenwoordiger zal worden opgenomen, die meer speciaal worden gekozen als onderwijsdeskundigen. Als zoodanig zul len uitgenoodlgd worden de heeren J. ven der Molen Anti-Rev. Th. M. Kete laar Vrijz. Dem. A. Roodhuijzen Unie Lib. en L. ter Laan Soc.-Dem. Over de andere personen wordt nog overleg ge pleegd. Aldus een bericht in do- Tel. Van katholieke zijde zal dan wel genomen worden Baron Van Wijnbergen. Dat is de onderwijsman in de klub. Rood Almelo. Voor de nieuwe Raad te Almelo, die 19 leden zal tellen, zijn 9 socialisten ge kozen. Dat gaat daar dus den weg op van Zaandam. Nog eentje en ook in Al melo hebben de „bewusten" een meer derheid. Verder werden gekozen 2 R.K. 2 An ti-Rev. 1 Chr.-Hist. en 5 liberalen. Vakorganisatie. In zijn »Studiën en Schetsen* schrijft prof. D. P. D. Fabius Men geeft, zooals ik reeds vroeger op merkte, valschelijk den schoonen naam van vakorganisatie aan wat heel anders is. Aan eene bloote vereeniging, volstrekt niet rustende op de verhoudingen in het vak. Alzoo geene organisatie van het vak. Zelfs omsluit dergelijke vereeniging geenszins allen, die bij het vak betrok ken daarin werkzaam zijn. Maar alleen de z. g. werklieden, de breedste onder laag. Ja, ook niet immer alle werklieden. Wat alzoo vaak eene vereeniging is van een deel der werklieden, wordt even wel geheeten vakorganisatie. Straks heeft men het over de erken ning van de «vakorganisatie*. ^Waarmee wederom heel wat anders bedoeld wordt dan het woord zou doen denken. Gesteld, dat een fabrikant de vereeniging van zijne werklieden erkent, inzoover hij wat hij aan alle zijne werklieden bekend wil maken, zendt aan bet bestuur dier vereeniging, met opdracht dit ter kennis van alle hare leden te brengen, meent men, dat hij daarmee voldaan zou heb ben aan wat men bedoelt Ganschelijk niet. De «erkenning* beduidt gewoonlijk heel wat anders. Onder die «erkenning* verstaat men veelal, dat de patroon over de grieven van een zijner werklieden het bestuur der vereeniging (de organisatie*) moet te woord staan vaak, dat over allerlei regeling, die hij v.oor het bedrijf maakt, de vereeniging (de organisatie*) vooraf moet worden gehoord enz. Natuurlijk^valt dit op zich zelf geheel buiten het begrip van erkenning van de vereeniging, Intusschen doet dit woord dienst om op den patroon, welke niet gezind is die eischen in te willigen, den stempel te drukken van onbillijkheid, alsof hij niet erkent wat bestaat. Doch inderdaad is de toestand deze dat zoodanige vereenigingen eerst eigen machtig vaststellen welke bevoegdheden aan haar bestaan zullen verbonden we zen, om dan wie die bevoeg' heden niet erkent, te beschuldigen, dat hij de ver eeniging (,,de organisatie") niet erkent. Zoo wordt door valsche namen mis leidend gewerkt. En is juist het niet erkennen van de werkelijkheid bij hen, die zich daarover vaak op lulden toon beklagen. Maar dikwijls ontzinkt roet deD waren n am de schijnbare gegrondheid van de eischen. WASPIK. Tooneel-uitvoering te geven door de Tooneelclub der Waspiksche Drankbe- strijders-Vere-nlging >St. Bartholomeus* op Zondag 28 December, (op Maandag 29 December voor de «Maria-Vereeni- ging*), in het Bondsgebouw bij den heer H. van Iersel-Montens. Aanvang Zondag ten 6 uur en Maandag ten half 2 uur precies. (Zie programma's). Waalwijk, 24 Dec. 1913. WAALWIJK. Volksmatinée te geven door dc Lie dertafel «Oefening en Vermaak» en de fanfare >Orpheus< in de zaal Musis Sacrum, op Donderdag 25 December. Aanvang 12 uur 1. Ave Maria, koor met Tenor Abt. en bariton-solo. 2 3. Haralds Bruid. Roeske. 4. Gloire aux Basses. Reulant. 5. l'Aurore d'un bonjour. Martin. Ouverture. 6. Caecilia, marsch Canivez. Soirée te geven door het. dubbel- mannenkwartet >Zanglust* en den heer jac. Mol, den alom zoo gunstig beken den en hoogst bekroonden humorist, op Vrijdag 26 Desember in de zaal Musis Sacrum. Aanvang 8 uur, (Zie programma's). BESOIJEN. Uitvoering te geven door de Chr. Gemengde Zangv, >Halléluja* in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente op Donderdag 25 December, Aanvang 6 uur precies, Zie programma's. SPRANG. Uitvoering te geven door de Chr. Zangvereeniging »Exelsior< te Sprang op Vrijdag 26 December, in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gem. Aanvang {s avonds 5 uur. (Zie programma's). Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Gemeenteraadsvergadering. Hedenavond ten 63/< uur houdt de raad der gemeente Waalwijk eene open bare vergadering ter behandeling van 1. Ingekomen stukken. 2. Herziening .van het besluit der vorige vergadering tot het aangaan eener tijdelijke onderhandsche geldleening. 3. Schrijven van Ged. Staten van Noord-Brabant inzake de vastgestelde verordering regelende de pensioensbij dragen der gemeente-ambtenaren. 4. Benoeming van een leeraar aan de teekenschool. De inspectie van majoor Domniets in de Tweede Kamer. In ons vorig nummer hebben we mede gedeeld wat het kamerlid van Tilburg de heer Arts over deze inspectie zeide, met het oordeel van de >/V. Rott. Ct.K Nu nog een paar andere persstemmen over het gesprokene van den heer Arts en over deze opzienbarende inspecties. De Telegraafoordeelt over deze mededeelingen van den heer Arts als volgt De heer Arts meende te moeten con- stateeren en hij had schoon gelijk, dat een groot deel van ons volk nog anti militaristisch is. Volkomen terecht noem de de Katholieke spreker als één der oorzaken daarvan het ontactisch en on rechtvaardig optreden van vele meerde ren. Hij deelde er staaltjes van mede, die hij na persoonlijk onderzoek beves tigd vond. Laat ons een enkel noemen. Tal van landweermannen kregen de vorige maand bij de inspectie vrij zware provoost-straffen, omdat er aan hun uit rusting een futiele kleinigheid ontbrak, omdat b.v. de knoop van hun kepi in plaats van met een stukje leer met een stukje hout was vastgemaakt. Daarover en over soortgelijke dingen gingen va ders van gezinnen de provoost in. Wij aarzelen niet dit te noemen een schan daal. Het is eenvoudig tergend. Het is een soort administratief Zabern. Zulke aanvoerders maken veelmeer propaganda tegen het leger dan duizend redevoe ringen van den meest fanatieken flam bard-anarchist. Gouden kragen in dienst van het anti-militarisme, ironie van het lot. In trouwe, zou de minister zulke aanvoerders niet eens een paar dagen in een arrestantenhok laten zetten. Mis schien schrikt hun dat eenigszins af, om onze jongens in de provoost te stoppen voor het feit, dat een brutale vlieg op den kraag van hun tuniek een enkel spoor heeft achtergelaten. Het >H6ld.* zegt de heer Arts gaf een verhaal van een inderdaad beden kelijke wijze van straffen door een land weercommandant in Brabant, i De Nieuwe Courant Landweerklachten waaronder ge gronde werden van de heeren Arts en Juten vernomen. Vooral de eerstge noemde afgevaardigde deelde sterke voorbeelden mede van ontaktvolle straf fen door een landweercommandant aan voor herhalingsoefeningen opgekomenen opgelegd. Wij meenen dat dit uitzonde ringen zijn en achten het goed dat ze, zooals heden geschiedde in de Kamer, worden gesignaleerd door mannen, die, met hun beschouwing van de beteeke- nis van krijgstucht, niet, gelijk de heer Ter Laan, lijnrecht tegenover elke mili tair getinte opvatting staan. De minister van oorlog h:eft thans de sprekers beantwoord en zeide o. m. Thans komt spr. tot de landweerin spectie. Er is geklaagd over de vele straffen, welke opgelegd zijn. Waarom moet de landweerman zijn goed in orde hebben Is 't nog niet uit eerbied voor het militaire, dan toch omdat 't goed van een ander is en uit deferentie voor dengeen, voor wien hij moet verschijnen. De straffen zijn noodig om, door repres sieve werking bij de een, preventief te werken bij den ander- De provooststraf vindt spr. een onaangenaam middel voor die >preventleve werking*Spr. zou zeggenis 't geweer vuil Ga dat daar zitten poetsen. En hij zou dat in het publiek laten doen. Maar dat zou zijn een terugkeer tot de middeleeuwen, een tentoonstellen op het schavot. Dat kan niet. Spr. zal intusschen naar een andere bestraffingswijze zoeken. Het geleiden naar de provoost wil spr. afschaffen. Flora-Bioscoop. De directie der Flora-Bioscoop laat geen middel onbeproefd om haar exploi tatie zoo volmaakt mogelijk te maken. Kosten noch moeite worden gespaard en de mooiste nummers op Cinematogra- phisch gebied worden gegeven. Voor vol doende afwisseling wordt steeds gezorgd, nu een dramatisch hoofdnummer, dan een komisch, soms beiden op één avond, maar altijd superieur. Zondagavond 1.1. heeft Rigadin voor het komisch gedeelte gezorgd en dat liet niets te wenschen over als mijnheer Prince aan het woord is dan lacht men zich. gezond. Donderdag, le Kerst dag geeft Max Linder het komisch ge deelte. Het belooft Donderdag werkelijk een prachtavond te worden, twee hoofd nummers o.l. «Laster* in 2 afd. en >De vrouwelijke spion van het fort Max Do nald* eveneens in 2 afd., beide nummers gekleurd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Liedertafel. Het tweede winter-concert der lieder tafel «Oefening en Vermaak* zal gege ven worden op Zondag 25 Januari a.s. Op dit concert zullen hunne mede werking verleenen Mejuffrouw Tilly Ti- tulaer, sopraan te Venlo en de heer Joh. Nelissen, bariton te Amsterdam. Jos Groenen. Naar wij met genoegen vernemen is de heer Jos. Groenen, bariton aan de opera te Mainz en die dit seizoen we derom zulk een groot en stijgend succes heeft, uitgenoodlgd zijne medewerking te verleenen aan de Festspiele die dezen zomer te Bayreuth worden gegeven. Wie weet welk een plaats de stad Bayreuth in de kunstwereld inneemt, die zal begrijpen wat deze uitnoodiging voor onzen kunstenaar beteekent. Telefoon. Heden wordt te Hank en te Meeuwen een hulptelefoonkantoor geopend. Gesprekken met de in omtrek liggende plaatsen zooals Waalwijk, Besoijen, Baardwijk, Sprang, Vrijhoeven-Cappel, Kaatsheuvel, Geertruidenberg, Raams- donk, Werkendam, Woudrichem en an dere kosten 20 eent en met overige plaatsen 30 cent per 3 minuten. Mishandeling te Waalwijk. Voor de arrondissements-rechtbank te 's-Bosch stond gisteren o. m. 't recht. N. v. O., oud 24 j., smid te Vlijmen, bekl. ter zake dat hij in den nacht van 28 op 29 Sept. 1913 of daaromtrent te Waalwijk opzettelijk J. L. Slaats heeft mishandeld, door hem te slaan en met een mes of ander scherp voorwerp te slaan, te steken en te snijden en daar door bloedend te verwonden. Gehoord werden 4 getuigen. Elsch 6 maanden gevangenisstraf. Nederl. R. K. Lederbewerkersbond. Zondag 21 December hield bovenge noemde vereeniging hare achtste jaar vergadering in het gebouw van den R.K. Gildenbond te Tilburg. Wij willen een en ander mededeelen, wat onzen lezers mogelijk eenig belang kan inboezemen. Volgens 't jaarverslag telt de bond 2100 leden (mannen en vrouwen), wordt betreurd dat de Tarlefwet niet is tot stand gekomen en wordt geconstateerd, dat er meer en meer zorg wordt besteed aan het vakonderwijs en dat het leerling wezen nog veel te wenschen overlaat. De strijd tegen de gedwongen winkel nering werd voortgezet en loonacties werden gevoerd, wijl de loonstandaard over 't algemeen nog te laag, onbepaald en zeer verschillend is. Het financieel overzicht gaf een vrij aanzienlijk voordeehng saldo en de be grooting bedroeg f 10,750 aan inkomsten voor bonds- en weerstandskas en f 4288,5 5 aan uitgaven voor de bondskas. De vereeniging zal voortaan den naam dragen van Nederl. R. K. Schoen- en Lederbewerkersbond en voor de beamb ten werd een progressieve salarisrege ling ingevoerd. De afdeelingsvoorstellen werden na toelichting van het hoofdbestuur inge trokken. De opheffing van het verbod om te gaan werken aan de Stoomschoe- nenfabriek A. H. van Schijndel te Waal wijk, werd afhankelijk gesteld van de zekerheidsstelling door de Fabrikanten- vereeniging van Waalwijk, dat de vrede lievende bedoelingen in gelijken zin beantwoord zouden worden. Zoolang die zekerheid niet verkregen is, blijft het verbod gehandhaafd. Vogelwet. Belanghebbenden zij medegedeeld, dat ingevolge de in werkingtrediüg der Vo gelwet op 1 Januari a.s. zijn ingetrokken de machtiging tot het schieten van vergunningen tot het dooden van spreeu wen, benevens de machtiging tot het schieten van schadelijk gevogelte. Landweer kader. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch, d.d. 22 Dec. jl. Zaterdagavond vergaderde alhier het kader der landweerlichtingen 1909, 1910 en 1911. Besloten werd, in navolging van andere provinciën, tot oprichting van een provincialen bond («Vereeniging Landweerkader voor Noordbrabant"), met het doel om gezamenlijk een Neder- landschen bond te stichten, ten einde te ageeren tegen het officieus besluit van den minister van Oorlog, waarbij bovengenoemd kader in het voorjaar 1914 voor den tijd van negen dagen te Breda onder de wapenen zou moeten komen, terwijl de landweersoldaten ge- heel vrij blijven van deze tweede her halingsoefening. Het secretariaat der «Vereeniging i Landweerkader voor Noordbrabant» is I gevestigd Willemstraat 12, alhier. Waalwijk VooruitRoosendaal 2 Deze met zooveel spanning verwach- te wedstrijd, heeft Zondag j. 1. op het terrein alhier plaats gehad en werd door W.V. na zwaren kamp met 21 ge wonnen. Toen scheidsrechter Zeegers om 2 uur aanvangen blies, zagen we Roosen daal volledig en W.V. met één invaller i voor Pullens, wiens backplaats door J. Wiesman werd ingenomen, binnen de j krijtlijnen verschijnen. Roosendaal wint I den toss en laat W.V. tegen den matigen J wind opspelen. Na den aftrap, blijkt i onmiddelijk, dat het terrein buitenge woon glad is. De eerste minuten is het dan ook een algemeene glij- en valpartij. De spelers hebben de grootste moeite op de been te blijven zoodat van zuiver I spel geen sprake is. Langzamerhand I raken zij eenigszins gewend aan den gladden bodem en komt nr meer tee- kening in het spel. W.V. heeft het eerst 1 haar vorm te pakken en doet enkele gevaarlijke aanvallen. Bij één dezer zendt de Folter een hoog boogschot in wat over de handen van den keeper over de doellijn belandt, maar vandaar uit in het veld springt en weggewerkt wordt. De scheidsrechter heeft echter niet gezien, dat de bal de doellijn ge passeerd heeft en kent het doelpunt niet toe. Middelerwijl is Roosendaal meer in gespeeld en geeft zij onze verdediging handen vol werk. Deze is echter voor haar taak berekend en stelt haar voor hoede in staat aan te vallen. Doch ook de Roosendaalsche achterhoede geeft voorloopig niet thuis. Het spel gaat nu gelijk op, terwijl voor beide doelen spannende momenten plaats hebben, doch alles zonder resultaat, totdat de geel-zwarten linkervleugel snel opbrengt, Klerkx op het juiste moment naar van Loon passeert, een zuiver schot en een onbedaarlijk gejuich verkondigt dat de Roosendaalsche keeper gepasseerd is. Doch lang kan W.V. zich niet in dezen voorsprong verheugen, want bij een aanval van Roosendaal, belandt de bal zeer onverwachts hoog in het W.V. net en de stand is gelijk. Onmiddelijk daarna treedt de rust in. Na de hervatting is geel-zwart direct in actie onstuimig wordt het vijandelijke doel bestookt en waarlijk na vijf minuten spelens heeft Klerkx reeds succes, zoodat W.V. leidt. Doch dan komt Roosendaal gevaarlijk opzetten, en zijn bepaald sterker nu, en dringen W.V. op haar speelhelft terug. Maar daar is de verdediging op haar qui vive. Vooral de midden-half zwoegt voor twee. Van de gladheid van het veld, trekt hij zlcb absoluut niets aan en speelt even als altijd zijn vurig en tactisch spel, zijn voorhoede telkens in staat stellend aan te vallen. Deze maakt hiervan een gretig gebruik en doet menigen gevaarlijken uitval, uit een waarvan we denken er gedoelpunt zal worden, maar het gevaar wordt nog juist gekeerd. Ook Roosendaal vindt onze achterhoede te sterk en kan ook geen succes boeken, zoodat als de scheidsrechter inrukken blaast W.V. met i 21 gewonnen heeft. Door deze zege staat W.V. no. 1 op het ranglijstje. Maar voor hoelang W-Versr Zal Dosko je 4 Januari het voetje lichten Aan jullie het antwoord. 2e Kerstdag speelt W.V. te Til-.j burg tegen Willem II. j BAARDWIJK. Ongeval. Gisteren werd 1 de landbouwer P. xlie in den akker aan 't werken was, plotseling getroffen door een lading hagel, die hem hoofd en borst bloedig verwondde. Uit een ingesteld onderzoex moet ge bleken zijn, dat het schot afkomstig moet zijn van een paar Waalwijksehe jagers,, daar niemand anders in de buurt werd ontdekt. VLIJMEN. Eeu ernstig oDgeval, dat aan een braaf, oppassend werkman uit onze gemeente het leven kostte, bad gistermiddag omstreeks 3 nar plaats op den Herptschen weg. J. Verhoeven, brouwersknecht bij den Heer A. Corman bevond zich met paard en i wagen op ge melden weg, toen bij het pas- seeren van een dorschmachine het voor brouwerskar gespannen paard onrustig we en achteruit begon te loopeo. Verboev zich in veiligheid willende stellen sproi van den wagen, kwam in de sloot naast deL weg terecht, waar hij neerviel en de kar cp zich kreeg, zoodat hem de borstkas werd ingedrukt en de dood onmiddelijk intrad. Voorzeker een harden slag voor het achter- blijvende gezin dat zich zoo wreed hereof ziet vao een braven man en zorgzamen vader. Moge het a.s. Kerstfeest toch ook vooral in de diepbedroefde harten dier vrouwj

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 6