Nummer 2 Zondag 4 Januari 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. GEMEENTERAAOS VERGADERING. BUITENLAND. BINNENLAND. LANDBOUW. Reclame. BEKENDMAKING. België. Engeland, Spai mje. Reclame. Het komt onverdacht. Sport. Rijkspostspaarbank. Belgisch Kongo. Gisteren heeft de Belgische Koning in zijn palels te Brussel ter gelegenheid van Nieuwjaar de leden van zijn civiel en militair huis, van 't diplomatieke korpsen deputeé's van hooge staatslichamen ont vangen. De meeste redevoering werden door den koning slechts met heel weinig woorden beantwoord. Een uitzondering hierop was vooral het antwoord dat de koning gaf op een rede van den vice-president der Kamer van afgevaardigden. Die woorden zullen van groote beteekenis blijken zoowel voor België als voor de Belgische bezitting in Afrika de Congo. Kort samengevat zei de Koning dat hij zich verplicht acht aan de Kamer mede te deelen, dat wijzigingen in de koloniale grondwet het ministerie zullen nopen dienaangaande een wetsvoorstel in te dienen dat rekening houdt met de praktijk der werkelijkheid. Onvermijdelijk moet in de Congo een regeering gevormd worden, die van den wetgever in Europa een werkelijk uit voerende macht ontvangt. De voogdij van de regeering in Europa met betrek king tot het locale bestuur, mag niet blijven voortbestaan op Afrikaansch grondgebied. Een autonoom verantwoordelijk gezag moet ter plaatse gevestigd worden, onder leiding, toezicht en souvereiniteit van het moederland. Het land zal moeten oordeelen, aldus sprak de Koning, of aan de kolonie niet zekere finantiëele compensatie moeten worden toegekend en of het niet raad zaam zal zijn haar tenminste door het verleenen van krediet te steunen. Onze plicht is, ons ideaal op de hoogte te brengen van de taak, die in Congo nog uit te voeren is. Ik ben overtuigd, dat de Kamer een nieuw blijk van haar vertrouwen in de kroon zal leveren, door al haar aandacht te vestigen op het ge wichtige vraagstuk, dat ik haar ontwerp. Bij voorbaat dank ik er haar om. Beperking der oor logs-toerusting en r Volgens ds //Daily Chronicle* heeft mi nister Lloyd George van zijn Kerstvacantie gebruik gemaakt om het vraagstuk der oor logstoerustingen te bestudeeren en machtigde hij het blad zijn meening daaromtrent be kend te makeD. De miDiBter meende, dat het boidige «geablik het meest ge?chikt was van de atste twintig jaren om de uitgaven voor 3 bewapening te beperken. Voor deze beweriug gaf de minister twee redenen op Op de eerste plaats noemde hij de ver betering der Eugelsch Duitsche betrekkingen. Tweedeus het algemeene streven der Earopeesche naties om vooral haar landlegers te versterken. Zoo Dnitscbland de supre matie ter zee ooit aan Engeland had willen betwisteD, meende Lloyd George zon het nu wel genoodzaakt zijn daarvan af te zien, zoo het zijn landleger niet al te zeer wilde verwaarloozeD. Ten derde heerscht er een algemeene geest van verzet onder de verschillende volken en vooral in West-Earopa tegen de militaire overheersching. Het zijn vooral de iudu- strieele klassen, die er tegen gekant zijn, en de Engelscbe liberalen zouden ernstig verraad plegen aan het vertrouwen in hen gesteld, zoo verklaarde de minister, indien ze de gelegenheid, hun thans geboden, niet aan grepen. Het Spaansche parlement ontbonden. De Koning heeft het besluit tot ont binding der Kamers geteekend. De ver kiezingen zullen in begin van Maart worden gehouden en de nieuwe Kamers komen 30 Maart bijeeD. De ontbinding der Kamers is een gevolg van den strijd in de conservatieve party tusschen de volgelingen van Maura, den vroegeren partijleider, die zich voorsbands heeft ternggetrokkeu en die van Dato den minister-president. De Manristen verwijten de Datisten hun houding bij de jongste crisis, toen Maura f [terzijde geschoven is en de Datisten dreigen kmet onthullingen over de deloyale hooding van Manra. Staatskommissie onderwijs. Bij koninklijk hesluit van 31 December islo een Staatskommissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen a. wettelijke voorschriften te ontwer pen ten aanzien van de voorziening in de kosten van het openbaar en het bizonder onderwijs, waardoor de deug delijkheid en de krachtige vooruitgang van het onderwijs der jeugd wordt ver zekerd, onder behoud van de opvoed kundige zelfstandigheid van het bijzonder ooderwijs b. zoo noodig eene redaktie te ont werpen van art. 192 der Grondwet, welke met deze voorschriften niet in strijd is 2o. de commissie gemachtigd, zoodra de hoofdpunten zijn vastgesteld, des- gewenscht een voorloopig rapport aan ons uit te brengen 3o. bepaald, dat de kommissie nopens alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt bij meerderheid van stemmen zal beslissen, doch dat het den leden vrij staat hun gevoelen, van dat der meerderheid afwijkend, tegelijk met het onder 2o. bedoeld voorloopig rapport, dan wel met het eindrapport der kom missie aan Ons te doen kennen 4o. aan de kommissie de bevoegdheid verleend zich door deskundigen te doen voorlichten en deze als adviseerend lid tot hare vergadering toe te laten; 5o. bepaald, dat de commissie hare vergaderingen zal houden te 's-Graven- hage, ter plaatse, door den voorzitter aan te wijzen 6o. benoemd tot lid en voorzitter dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaaltot lid en onder voorzitter, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot ledenmr. W. H. de Beaufort, Th. M. Ketelaar, K. ter Laan, mr. F. H. de Meester, J. van der Molen Tzdr. W. H. Nolens, A. Roodhuyzen, mr. P. T. Troelstra, mr. M. Tydeman jr., mr. R. van Veen, C. van der Voort van Zijp en mr. A. I. M, J. baron van Wijnbergen, allen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot secretaris, jhr. mr. C Feith, admi nistrateur bij het departement van Bin- nenlandsche Zaken tot adjunkt-Secretaris, jhr. mr, dr. W. D. de Jonge, kommies bij het departe ment van Binnenlandsche Zaken. Ee7i schrijven van Kardinaal van Rossum over de Katholieke Sociale Actie in Nederland. Aan den Hoogedelgestrengen Heer Mr. P. J. M. Aalberse, Directeur van het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden. Hoogedelgestrenge Heer. Met ware voldoening namen Wij ken nis van de door U. HoogEd. Gestr., Ons toegezondene beschrijving van het ont staan, de inrichting en de werking der Katholieke Sociale Actie. Met vreugde zagen Wij daaruit, hoe rij thans mag terugzien niet alleen op levensduur van een dubbel lustrum, maar, wat meer zegt op tien volle en vruchtbare jaren van arbeid. Eenheid werd gebracht in de Katholieke Sociale Vereenlgingen, die daardoor krachtiger leven ontvingen en tot hoogeren bloei en weldadiger han delen kwamen. Onder het volk werd de sociale wetenschap verbreid èn door het oprichten der bibliotheek, èn door het verspreiden van degelijke geschriften, èn door het verstrekken van sociale advie zen, èn door het uitzenden van sprekers, het houden van Sociale Weken, het ge ven van leercursussen. Daardoor kwam men vanzelf tot al- gemeener, degelijker, bezielder, echt Katholiek sociaal werken. Met dat groote en heerlijke goed wenschen Wij U, HoogEd.Gestr., van ganscher harte geluk. Niet het minste toch is dat alles na God te danken aan Uw geloof, aan Uwe liefde en toewijding, aan Uw doorzicht, Uw beleid, Uw on verdroten arbeid en opoffering, aan Uw moedig standhouden te midden van moeilijkheden en strijd, aan Uw geloovi- ge, vertrouwvolle onderwerping aan de leiding der Hoogw. Bisschoppen, die voor God gesteld zijn om in de veree- niging met den H. Stoel ook in het sociale streven den waren weg te too- nen. Moge Gods beste zegen ook in de toekomst in ruime mate Uw steun en Uw kracht blijven, en overvloedigen wasdom geven aan hetgeen Gij met zooveel zorg hebt geplant l Met de meeste hoogachting, w.g. W. M. Kard. VAN ROSSUM, C.s.s.R. Het is Mij een genoegen, U, Hoog Ed.Gestr., hierbij een kleine gift voor het groote Werk te kunnen toezenden (Bij dezen brief, die 27 December werd ontvangeD, was ingesloten een gift van F. 200.) Tienjarig bestaan van de K. S. A.~% Ten behoeve van hen, die op H. Drie koningendag de feestviering van de K. S. A. zullen bijwonen, wordt eraan her innerd, dat de H. Mis kan worden ge hoord IOV2 uur* Kerk van den H. Dominicus, Mariaplaats, 5 minuten van het Centraal Station. 103/4 uur Kerk van O. L. Vr. Hemel vaart, Biltstraat (lijn 2, tramhalte Oude Kerkstraat). 11 uur Kerk van den H. Augustinus, Oude Gracht bij de Viebrug. 5 minuten van het Centraal Station, per tram lijn 2. Il'^uur. Kapel der Eerw. Broeders van St. Joannes de Deo, Mariaplaats (5 minuten van het Centraal Station). Alleen degenen, die een aanschrijving kregen, dat voor hen plaats was in de Pontificale H. Mis, kunnen in de Kathe draal Mis hooren. Allen overigen wordt aangeraden, naar een der andere kerken te gaan. De kaarten voor de vergaderingen, lunch en maaltijd kunnen eerst op 2 en 3 Januari verzonden worden. Het komt menigmaal voor, dat menschen een gevaarlyke nierziekte onder de leden hebben, zonder dat zij zich ervan bewust zijn, dat hnn nieren aangedaan zijn. Zoo doende wordt ban kwaal veronachtzaamd, totdat zij een gevaarlijke hoogte bereikt. Want nierziekten ontwkkelen zich vaak onverdacht, zy kannen zich reeds jaren vas!genesteld hebben, zonder dat men er erg in had. Geneest nw nieren wanneer bet tijd is door onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Fostet's Rugpijn Nieren Pillen, indien gij verschijnselen opmerkt als de volgende Rugpijn, pijn in de lendenen, duizeligheid, waterzuchtige zwellingen, rhanmatische pijnen nrinekwalen als donker- of zeer lichtgekleurde urine, bezinksel in het water, voortdurenden aandrang, branderige pijn enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verlichten en heelen de nieren en blaas. Zij voeren het urinezuur af, hetwelk kwalen als rngpijn, jicht, rhenmatiek en niersteen veroorzaakt, en bevryden het lichaam tevens van het overtollige water, hetwelk de waterzuchtige zwellingen veroorzaakt. Te Waalwijk verkijgbaar bij Wed. Orie- Dumonlin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. v. postwissl h f 1.75 voor ééu, of f 10- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. 5752 Wilt ge in het voorjaar vroeg groenten hebben Dat is toch een van de voornaamste dingen ia den tainboaw. Zoowel bij den tuinman van beroep als bij den liefhebber, vroe ge groenten te winneD. Voor den tuinman van beroep is bet een bandelskwes- tie. Voor zijn vroege groenten ontvangt hij het meeste geld. In het voorjaar als alles nog scbaarsch is, dfcn groenten te hebben en te kunnen verkoopen, dkt is de winst. Maar ook de Hethebberij-tuioman wil gaarne de eerste zijn met radijs, raapstelen, spinazie, kropsla e. d. en hij wedijvert met zijn buur man, wie het eerste deze heerlijkheden op tafel heeft. Wat moet men doen, om op het stuk van vroege groenten niet achteraan te komen Wanneer men zijn gioenteper- ken in het najaar das voor de vorst in de 01de heeft gebracht (voor zoover de om- staudigheden dat toelaten), d. w. z. wanneer men den grond heeft gespit en bemest dit laatste met stalmest, kainiet en slakken- meel na hem natnnrlijk van onzuiver heden te hebben gereinigd, dan lait men bem liggen tot na de vorst. Waaneer die althans komt. Dan kan de grond eens goed opvrie zen. Daardoor verbrokkelt bij en wordt bij krnimig, wat voor tuingrond de gewenschte structuur is. Zeer vroeg in het voorjaar, geeft men dan den tuingrond wat chilisalpeter. Ik zeg f wat* dat beteekentniet te veel. Waaneer men ongeveer 25 gram op lM2 uitstrooit, is dat voldoende. Natuurlijk doet men dit, nadat men de bedden, betzij weer omgespit of met de hark bewerkt heeft. En dan kan men zaaien naar bartelast. Misschien zal bet aanbeveling verdienen, als bet kond en guur blyft, de plantjes, welke te vroeg nitloopen een weinig te dekken. Ook kan bet goed zijn, de bla^ ge wassen, als sis, kool ,e d. nog eens te begieten met een oplossing van chilisalpeter (0,1 pCt. oplossing is vol doende). Verder wou ik nog zeggen, dat erwten, boonen, in 't algemeen' alle vlinder bloemigen slechts zeer weinig chilisalpeter behoeven. Men geve aan deze gewassen nooii meer dan 10 gram op 1 M2. De bladgewassen, sis kropsla, andijvie, raapstelen, spinazie e. d. kunnen de grootste hoeveelheden hebben. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 2 Januari des voormiddags ten 10j2 uur. Voorzitter Edelachtbare heer J. van Bokhoven. Ongeveer 11 uur opent de Voorzit ter de vergadering aanwezig alle leden, terwijl er een vacature is. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed- gebeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Wijziging begrooting. Voorzitter. Tengevolge van het pen sioenfonds moet de begrooting worden gewijzigd. Veldwachter Struijken heeft 50 gulden verhooging gekregen en daar naar moet de pensioengrondslag worden geregeld. Ged. Staten geven in over weg'0? dit bedrag van de post onvoor ziene uitgaven af op te schrijven. 2. Onderzoek geloofsbrieven van den heer van der Aa. Door de heeren Van Oudheusden en Vugts worden de stukken onderzocht en in orde bevonden, waarna tot toelating wordt besloten. 3. Verzoek van A. G. Heesbeen om eervol ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4. Procesverbaal van kasopneming dd. 12 Dec. In kas was fll55,19'/2 00 de boeken zijn in orde bevonden. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. C. de Koning naar Davos. C. de Koning, onze bekende kampioen- schaatsenrijder, vertrekt Zondag naar Davos, om daar deel te nemen aan de internationale wedstrijden, welke op 17 en 18 Januari gehouden worden. Direkt na aankomst zal Coen de Koning in training gaan. De Nederlandsche kampioen heeft sinds enkele jaren niet in de Davos- wedstrijden waarbij hij een der meest gevreesde deelnemers was, gereden. Trouwens tot voor 1912 had De Koning gedurende zes jaar >rust< genomen, tot hij in het Nederlandsche wintertje van Februari 1912 weer plotseling van zich deed spreken. Hij won op schitterende wijze verschillende wedstrijden, waarbij vooral de victorie in den elfstedentocht op 7 Februari 1912 weer de algemeene aandacht op hem vestigde. Hij reed den afstand van 195.5 KM. in 11 uur en 40 minuten, waarmede hij het oude record met 1 uur 15 minuten verbeterde. Door deze prachtige overwinning had Coen de Koning zijn ouden naam weer doën herleven en het was dan ook niet te verwonderen, dat zijn talrijke sport- vriendnn er bij hem op aandrongen om opnieuw naar Davos te gaan en zijn oude tegenstanders weer eens aan den tand te voelen. Ofschoon er vele be zwaren waren. De Koning is 34 jaar oud en huisvader, was zijn oude liefde voor de schaatsensport toch zoo groot, dat hij besloot zijn schaatsen weer voor den dag te halen en naar Davos te trekken. De Koning, die tegenwoordig in Leur woont, zal, volgens de Msb., in Davos deelnemen aan de wedstrijden op 500, 1500, 5000 en 10,000 meter Hij zal vooral op de 10.000 meter een goede kans hebben. Vèdrines vlucht. De Parijsche korrespondent van de N. R, Crt. meldt In een telegram aan de Matin van Dinsdagochtend vertelt de vlieger Jules Vèdrines zijn reisindrukken. Hij seint: de geschiedenis van mijn tocht moet vooral neerkomen op een lof van mijn motor en. toestel die geen enkel oogen- blik te kort schoten; verwonder u dus niet, wanneer ik met zekerheid aankon dig, dat ik de eerste vlieger zal zijn, die in Australië zal neerstrijken Het eiland, dat het dichtst bij de Australische kust is, is ten hoogste nog 340 K.M. van die kust verwijderd. Dat is dus best te doen. Ik ben van plan de geheele wereld rond te vliegen. Bij den tocht, dien ik thans gemaakt heb, is het eenige moeilijke ge deelte de vlucht over de Taurus geweest. Ik heb er mij rekenschap van gegeven, dat 't niet moeilijk geweest zou zijn, gelijk Daucourt gewild had, de bergpas sen te volgen dicht bii de zee, daar zou den zeker verschrikkelijke luchtdraaikol- ken zijn. Het eenige mogelijke was op 200 meter hoogte dwars over de hoogge bergten heen te vliegen. Ik nam 240 liter benzine mee en 40 liter olie. Ge durende 2 uur werd ik op vreeselijke wijze door elkaar geschud boven de hooge bergen waar geen enkele redding mogelijk zou zijn en ik deed bulten mijn wil bijna geheele kop-dulkellngen. Ge lukkig bleven motor en toestel uitste kend werken. Toen ik eindelijk aan de warme zijde van de bergen neerdaalde duurde 't lang, eer ik weer op adem kwam. Nooit heb ik zoo groote emotie doorstaan. Tusschen Mersina en Beyroeth werd ik op het laatste oogenbllk vlak bij Beyroeth door 'n stormwind over vallen, hetgeen mij noodzaakte terug te gaan tot Tartres. Van daar af is alles echter zonder iets bijzonders op hoogst aangename wijze gegaan, bijzonderlijk het stuk Beyroeth—Katro als een uitge strekt vliegveld, dat ik leerling-vliegers ten zeerste aan beveel. Thans ga ik 15 dagen rust nemen, om daarna de reis om de wereld te onder nemen, tenzij de vlieger Pourpe niet slaagt in zijn tocht naar Chartoem in welk geval ik misschien deze reis eerst onderneem. IEDER MENSCH 3 heeft van tijd tot tijd wel last van zijn maag. De eene gevoelt na den maaltijd een bran derig gevoel in zijn maag, een ander heeft last van oprispingen of znnr. Het Maag. poeder van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders genezen zijn, is het middel tegen Maagpijo, Maagkramp, Zanr, Hartwater en slechte spijsverteering. Dit Maagpoeder werd met good bekroond te Londen, Parijs, Amsterdam en Brussel. De Heer J. Nijkamp te Homberg am Rhein, Dui'schland schreef ons: //Vriendelijk ver zoek ik U mij Dog 2 doozen van Uw Maag poeder te staren, daar mijne vronw na ge bruik van 2 doozen zich al veel beter bevindt. Zij kan nu 'a nachts weder goed slapen en kan ook alles eten, juist als vroeger voordat zy maagpyn had. Daarom beveel ik hel ook %l myo vrienden en bekenden aan,* Het maagpoeder van Apotheker Boom is verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistenwinkels a 75 cent per doos. 5743 ■- J- jm1 Echo van het Zuiden De Burgemeester der Gemeente Waalwijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingaDg van 1 Januari 1914 door het in werking treden der Vogelwet 1912 A. alle machtigingen tot het schieten van scha delijk gevogelte en alle vergunuingen lot het dooden van spreeuwen ophouden van kracht te zijn B. van machtigingen tot het schieten van scha delijk gedierte geen gebruik meer mag wor- deD gemaakt tot het schieten van schadelijk gevogelte. Waalwijk, den 29 December 191A De Burgemeester voornoemd, Tn. DE SlRMONT DE BAS SmIBLI O Aan het postkantoor WAALWIJK en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1913: iDgele.d f 10740,21 Terugbetaald f 12435,55 Er werden in deze maand 26 nieuwe bdfekjes uitgegeven. O— Aan het postkantoor VLIJMEN en de daar onder reseorteerende bulppostkanteren werd ge durende de maand December 1913 Ingelegd f 4674 45 Terugbetaald f 19502,34 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 3552.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5