Tweede Blad. BEKENDMAKING? Provinciaal Nieuws. NUMMER 3 DONDERDAG 8 JANUARI 37e JAARGANG Waalwiik, 7 Januari 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. Verslag der vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk Bij afwezigheid van den Heer J. B. Timmermans Wz. wegens ongesteldheid wordt het presidium waargenomen door den Vice-Voorzitter, den heer P. van Loon Gz. De functie van Secretaris wordt waargenomen door den heer M. A. J. van Liempt. De vergadering wordt geopend waar na de notulen der vorige zitting worden gelezen en onveraoderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat de Heer J. B. Timmermans Wz. hem verzocht heeft de vergadering van zijne verhin dering kenni9 te geven. ZEd. heeft mij op de hoogte gesteld en de te behan delen stukken overhandigd. Aan de orde a. Onderzoek der geloofsbrieven van de op 17 November 1913 gekozen leden der Kamer, de Heeren M. A- van Loon, J. J. M. van Riel, A. H. van Schijndel en J. B. Timmermans Wz. Na onderzoek besluit de vergadering tot toelating. De Voorzitter feliciteert de betrokkenen met het blijk van ver trouwen, andermaal in hen gesteld en hij spreekt de hoop uit dat zij zullen voortgaan nuttig werkzaam te zijn als leden der Kamer. b. Verkiezing van een Voorzitter en plaatsvervangendenVoorzitter voor 1914. Tot Voorzitter en plaatsvervangenden Voorzitter worden respectievelijk met algemeene stemmen gekozen de Heeren J. B. Timmermans Wz. en P. van Loon Gz.deze laatste verklaart onder dank betuiging zijne benoeming te aanvaarden, terwijl den heer Timmermans brievelijk zal worden kennis gegeven. c. Schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waar bij, onder toezending van een vooront werp Handelswarenwet, het gevoelen der Kamer omtrent dat voorontwerp wordt gevraagd. De Heer M. A. van Loon zegt, dat in de Memorie van toelichting, behoo- rende bij het voorontwerp, vermeld wordt de motie van het congres van den Mid denstand in 1910 te Arnhem gehouden. Bij die motie wordt o. a. gevraagd den verkoop van goederen te verbieden, indien niet op alle verpakkingen in Nederlandsche maat met duidelijke letters de maathoeveelheid is aangegeven. Uit het vervolg der memorie blijkt dat aan die motie door den wetgever zeer veel waarde wordt gehecht, zoodat te ver wachten is, dat bij den algemeenen maatregel van bestuur, die ter uitvoering der wet zal worden vastgesteld, een der gelijk voorschrift zal worden opgenomen. Zulk een voorschrift, zegt spreker, zou voor de ieder- en schoenindustrie enorme moeilijkheden opleveren, men mag veilig zeggen, onmogelijk zijn na te komen. Immers bijna alle soorten overleder, zoo wel in het binnen- als in het buitenland vervaardigd, worden thans verkocht naar vlaktemaat, uitgedrukt in vierkante En- gelsche voeten van 30.48 X 30.48 centi meters. Deze maat heeft in alle landen bur gerrecht verkregen, zoodat b.v. zoowel de Fransche als Duitsche schoen- en lcderfabrikanten hunne artikelen even zeer naar deze maat koopen en verkoopen als de Amerikaansche en Nederlandsche fabrikanten zulks doen. Daar wellicht ook bij den handel in andere nijverheids-artikelen soortgelijkn conditiën bestaan, acht spreker het wen- schelijk de aandacht van den wetgever op een en ander te vestigen, om te voorkomen, dat handel en industrie, spe ciaal onze leder- en schoenindustrie, in deze wordt bemoeilijkt. Hij geeft in overweging den Minister te verzoeken bij het verplichtend stellen eener maataanduiding de specialiseering Nederlandsch maat weg te laten. De heer Klijberg zag de vrijstelling van aanduidiDg gaarne uitgebreid ook tot de overige artikelen en fournituren ten dienste der schoenfabrlkatie waarvan de maat en het gewicht b.v. steeds in Engelsche verdeeÜDgen zijn aangeduid. De heer van Schijndel is van hetzelfde gevoelen. Na uitvoerige debatten omtrent deze aangelegenheid wordt besloten zich tot den Minister te wenden met het verzoek le. In den algemeenen maatregel van bestuur niet verplichtend voor te schrij ven aanduiding van maat of gewicht naar de Nederlandsche verdeelingen, al thans, vrijstelling voor de artikelen lot de leder- en schoenindustrie behoorendc waarvan de aanduiding steeds in Engel sche maten plaats vindt, voor het geval aanduiding in Nederlandsche maat in het algemeen verplichtend wordt gesteld. 2e Verplichting voor te schrijven open baarmaking der rechterlijke uitspraken wegens overtreding der handelswarenwet wanneer die overtreding bij herhaling plaats vindt. (In het ontwerp wordt bij herhaling der overtreding de openbaar making facultatief gesteld). 3e Het ontwerp van den algemeenen maatregel van bestuur, ter uitvoering van de Handelswarenwet vast te stellen, vooraf ter kennisneming te doen toeko men aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken. D Schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waar bij, onder toezending van een ontwerp algemeenen maatregel van bestuur tot uitvoering der Stoomwet, het gevoelen der Kamer daaromtrent wordt gevraagd. E. Schrijven van de Nederhndsche Vereenlging voor Tentoonstellingsbelan- gen, betreffende de groote tentoonstel ling in 1915 te Düsseldorf te houden. F. Circulaire omtrent de Internationale Tentoonstelling voor Boeknijverheid en Grafiek te Leipzig te houden in 1914. G. Motie, aangenomen door de Ver- eeniging van Fabrikanten van Gouden en Zilveren werken in Nederland in hare vergadering van 7 October 1913 met betrekking tot het ontwerp eener nieuwe Waarborgwet. De stukken sub DG. vermeld wor den aangenomen voor kennisgeving. H. Schrijven van de Amerikaansche Kamer van Koophandel voor Nederland en Koloniën, waarbij onder toezendlg van een exemplaar der statuten en het huis houdelijk reglement, van de oprichting wordt kennis gegeven. Wordt besloten de Kamer mede le deelen dat dezerzijds samenwerking gaar ne wordt toegezegd. I. Schrijven van den Nederlandschen Tuinbouwraad te 's Gravenhage waarbij verzocht wordt adhaesie te betuigen aan het aan den Minister van Waterstaat gericht adres inhoudende het verzoek het maximum gewicht der postpakketten te verhoogen tot 10 K.G. en de maxi mum afmetingen te brengen op 100 X 42 X 19 centimeter of 100 X 36 X 19 centimeter. De opmerking word gemaakt, dat reeds vroeger door den Ned. Bond van Schoen fabrikanten een verzoek van gelijke strek king tot den Minister werd gericht, aan welk verzoek de Kamer destijds adhaesie betuigde. Dat aan dat verzoek geen ge volg werd gegeven, wordt betreurd. Daar om wordt besloten het verzoek van den Tuinbouwraad met kracht te steunen en van een en ander mededeeling te doen aan den Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten voor het geval deze geen kennis zou dragen van het adres van den Tuinbouwraad. De vergadering wordt daarna gesloten. DoskoWaalwijk Vooruit 2i. Onze voorspelling is uitgekomen. Met 21 bleef W.V. te Bergen-op-Zoom in de minderheid en is daardoor van de le naar de 3e plaats op het ranglijstje geduikeld. Het was een zeer spannende strijd, waarin door beide partijen uit stekend spel werd gegeven. W.V. had een invaller-doelman, wat haar de over winning kostte, daar deze een zeer ge makkelijk te houden bal door zijn beenen door het doel liet inrollen. Wel heeft hij zich daarna hersteld en zich dikwijls zeer goed van zijn taak gekweten, maar door bovengenoemde fout bleven de twee puntjes te Bergen-op-Zoom. Ziehier wat een der Bergen-op-Zoomsche cou ranten van den wedstrijd schrijft Dosko aan het hoofd der afdeeling. Als om half drie beide elftallen zich onder leiding van scheidsrechter Borg- dorf opstellen, zien we een tot nog toe ongekende drukte vanwege het talrijke publiek en meer en meer blijkt het dat Dosko met eiken wedstrijd meer belang s'elling gaat trekken, wat deze sterke vereenlging met haar talrijke werkende leden, niet mioder dan een kleine honderd, ten volle verdient. Dosko trapt af, een der Waalwijk backs denkt dat de ba achter zalygaan, maar de toeloopende D. Melsen weet de bal nog juist te stoppen en heeft maar voor het intrappen, maar mist jammerlijk. Hierop volgt een snelle aanval van Waalwijk, maar Magnée stopt goed en stelt de honderden Doskosup- porters door zijn soiled werk gerust, toch weten de Waalwijkers de wegge werkte bal te bemachtigen, hun goed schot ketst van de bovenlat terug en nu gaat Dosko meer tot den aanval over. Voorwaar een pittig begin, toch spelen de zenuwen den spelers parten wat altijd is in een gewichtige wedstrijd bij den aanvang. De W. doelman, die op de proef gesteld wordt, maakt een onzekere indruk. Na vijf minuten spelens zendt van Dijck op groote afstand een schot in, de on zekere W. doelman mist en Dosko leidt. Dit onverwacht succes wordt met onbeschrijfelijke geestdrift begroet. Dos ko blijft goed aanvallen en weet 3 cor ners te forceeren, die echter niets op leveren. Door een vrije schop voor bui tenspel weet Waalwijk zich uit de knel ling los te werken. Hun aanval met een goed schot besloten, wordt door Magnée keurig weggewerkt. De vlugge uitval van Dosko, die volgt wordt door den uitstekend spelenden Ganseveurder naast getrapt, direct daarop brengt dezelfde speler handig op, maar zijn prachtvoor- zet weten de uitstekend spelende Waal- wijksche backs te onderscheppen. Bij een aanval van Waalwijk, weten de gebroeders Hendriks broederlijk den aanval af te slaan. Dan volgt wederom een aanval van Waalwijk, maar Magnée ceert het gevaar en zijn goed werk wordt met geestdrift begroet. Wederom een aanval van Dosko en wederom de actieve Ganseveurder, die juist naast kogelt, de ïernieuwde aanval besluit wederom Gan seveurder door een goed schot in te zenden, maar de W. doelman geeft niet thuis. Een aanval van Waalwijk weet H. Melsen te stuiten en de Doskoaanval, die hierop volgt, wordt door v. Dijck met een schot dat juist naast gaat, beëin digd. Een aanval van Waalwijk wordt door haar linksbuiten naast geschoten. Dan krijgen we een mooi staaltje voetbal als Stoop handig naar v Boxel passeert, van Boxel brengt snel op, zet goed voor en van Dijck schiet naast. Een gevaarlijk moment vooi het Dos- kodoel volgt, als de Waalwijk voorhoede onze backs reeds gepasseerd is, maar Hagenaars weet schitterend te redden. Dosko is nu ingesloten en vrij onver wacht weet Waalwijk van het weifelen onzer backs te profiteeren en stand is 1 1. Dosko gaat het gevaar inzien en pakt wederom flink aan, een goed schot van Van Dijck gaat juist over. Het te ver opdiingen onzer linkervleugel bezorgt Waalwijk een vrije schop. Nog weet Dos ko een coruer te' forceeren, die echter niets opleverde en als Magnée nog eens schitterend redt, is het rusten. Na de rust krijgt Dosko den vrij ster ken wind in den rug en is het eeiste kwartier sterker. De W. verdediging speelt echter uitstekend. Toch kan zij niet belettcD, dat Ganseveurder, na en kele W. gepasseerd te zijn aan Dosko de leiding geeft. Dit is voor de Lang- straters het sein om nog steviger aan te pakken. De verdediging zwoegt enorm, terwijl in de voorhoede ook meer tee- keoiog komt. Dosko wordt dan een tijdje op eigen helft teruggedrongen en moet alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. De spelers werken enorm, maar aan beide kanten zonder succes, want als Borgdorff inrukkee blaast, Is de stand nog 21, waardoor Dosko aau het hoofd harer afdeeling staat. De stand in de afdeeling Is nu Dosko Roosendaal W. V. Den Berg 't Zesde II N.A.C. II. 9 9 10 5 6 1 18 10 71 14 16 15 15 7 13 14 8 30 1.28 1.28 1.25 1 1 0.14 gezelschap een keurcorps, waarop de gemeente Kaatsheuvel met recht trotsch mag zijn. De genoemde goede kwaliteiten bleken al aanstonds in de openlngsmarsch ïL'adieu des gladiateursvan Blanken burg, waarvan het massale geluid voor sommiger ooren misschien wel wat te overweldigend was. In de Ouverture Ludomatichello* van Langlois, >F.rnani« van Verdl, het prachtige >Divertissement espagnole* en het bekoorlijke »Concer- tino* voor twee clarinettes, van Hermann toonde de vereeniging over welke uit muntend geschoolde en vaardige solisten zij beschikken kao. Het applaus van het opgetogen publiek zal den executanten wel de overtuiging geschonken hebben, dat het door hen gepresteerde op hoo- gen prijs gesteld werd. De tweede afdeeling behoefde voor de eerste niet onder te doen De »Marche nuptiale* van Canivez, de »Czardas uit der Geist der Woiwoden* van Grasz- mann, het bekoorlijk >Traumbilder« van Lumbye, zoo bijzonder voor de zaal ge ëigend, >Am Meeresstrande* van Fischer en de tintelende finale werden telkens met daverend applaus begroet. Aan let slot was de geestdrift zoo groot, het gebissez zoo aanhoudend, dat nog een flinke marsch ten beste werd gegeven. Overvoldaan togen allen huiswaarts en wij voor ons gingen heen met de overtui ging dat, wanneer »Apollo* hier weer eens optreedt (moge dit spoedig zijn 1) de zaal dan gewis tot in de uiterste hoeken geheel gevuld zal zijn. De kansen voor W.V. zijn nu veel en veel minder geworden, maar allen moeten nog zware wedstrijden spelen en kunnen elkaar puntjes afsnoepen waardoor de kansen van W.V. weer stijgen en het zeer goed mogelijk is dat ten slotte het doelgemiddelde be slist. W.V. moet nog thuis spelen tegen N.A.C. en 't Zesde en is het zaak in deze wedstrijden nog eens alle krachten in te spannen en dan de verrichtingen der leiders af te wachten. Zondag a.s. wordt op het terrein alhier de wedstrijd W.V.N.A.C. ge speeld. Waalwijk Vooruit II Ook het 2e trok met enkele invallers naar Waspik en verloor daar met 3— 1. ZoDdag a,s. wordt te Besoijen tegen R.W.B. gespeeld. Concert. Gisteravond gaf de Koninklijke har monie »Apollo« van Kaatsheuvel in de >Zaal Musis Sacrum* voor een vrij talrijk publiek, dat echter meer dan dubbel zoo groot had kunnen, feitelijk moeten zijn eene uitvoering, zooals wij in de laatste jaren er op instrumentaal, gebied hier weinig of geen gesmaakt hebben. Een zeer groot ledental, een flinke bezetting in alle partijeD, een gelukkige verdeeling van koper en hout, een zuivere stemming, die slechts hoogst zelden in het gedrang kwam, een krachtig frisch, accuraat spel, een bezielende leiding, maken van dit Wii willen aan het verslag van onzen muzlek-recensent nos? een kort woord oevoegenen dat is dit, dat men zoo stilletjes aan op weg is het er toe te brengen dat van de zijde der gezelschap pen of zaaleigenaars niets meer gedaan wordt. Is het geen schande, voor een plaats waar zooveel muziekliefhebbers wonen, dat een concert subliem in elk opzicht, als dat van gisterenavond van »Apollo> niet veel drukker wordt bezocht, 't Is voor ons onbegrijpelijk en ook voor een ieder die het voorrecht had dit concert bij te wonen. De een heeft die reden, een ander dat voorwendselmaar met dat al heeft men een waar kunst genot gemist en bevordert men dat het hoe langer" hoe saaier moet en zal worden in onze plaats, want wat goeds laten komen en er geregeld geld bij leggen, dat gaat niet samen- Het concert der Liedertafel dezen winter was slecht bezochtbij de uit voering van een oer-komiek als Mol geen volk, een pracht-concert van Apollo veel te weinig publiek en dan nog met zoo'n laag entrée. Een bioscoop uitvoering als Zondag, waar een nummer werd gegeven als »Op de planken», een boeiend, treffend nummer van het begin tot het einde, films die men nergens beter ziet, kleuren- tafereelen overweldigend schoon, leer zame beelden, in 't kort een genotvolle uitvoering eiken Zondag, slecht bezocht 1 Moet ook dit verdwijnen (Hier zouden we in overweging geven een proef te nemen met minder entrée voor de lagere rangen.) We meenden bovenstaande even onder de aandacht van 't uitgaande publiek te moeten brengen, in 't belang van Waal wijk, als woon- en attractie-plaats. Holl. musici in den vreemde. Wij lezen in de TelegraafEen Hollander als Amfortas. Onze landgenoot, de bariton Jos. Groe nen, die aan het Mainzer Stadttheather verbonden is, heeft aldaar den Amfor tas in Parsifal gezongen en de plaatse lijke bladen zijn vol lof. Het Mainzer Tbl. zegtDer Amfortas des Herrn Groenen war vollendet. Die edle weiche und doch heldisch volle Stlmme dieses glanzend geschulten Sangers gab willig jede Ausdrucksnuance wieder. Terwijl de Neueste Mainzer Anz. het bericht brengt, dat de heer Groenen te Bayreuth proef gezongen heeft in den huize Wag ner en voor de volgende Festspiele voor de Amfortas-partij in Parsifal is geën gageerd. K. S. A. Met zeer enthousiasme en belang stelling is gisteren te Utrecht het 10- jarig bestaan van het Centraal bureau der Katholieke Sociale Actie gevierd. Mr. Aalberse werd ridder in de orde van Gregorius den Groote. In ons volgend nummer geven we hieromtrent meer. Jacht op waterwild. Het schieten van zwanen en ganzen zal alsnog geoorloofd blijven tot en met 30 April a.s. alsmede het schieten van ruiters en grutto's van 15 Febr. tot en met 30 April a.s. Boekhouding landstorm. In het in de gemeente-administrate gezaghebbend periodiek >de Gemeente stem* dezer week wordt de Regeering ongemakkelijk de les gelezen over de omslachtige wijze, waarop zij de boek houding van den landstorm geregeld heeft. De gemeentebesturen waren al min of meer vertrouwd geraakt met de kunst om een vel papier in een aantal kolom men te verdeelen, maar hier is wel de kroon gespannen. Hier vindt de militaire geest hoogtij. Wii denken aan de vroe ger algemeene en bijzondere rollen der schutterijen, welke in 1870 verrassingen aanbood. Wij vreezen, dat de papieren schutters vervangen worden door land- stormers van hetzelfde gehalte. De Re geering moet op de hoogte blijven van de elementen, waaruit de landstorm is samengesteld, doch is daarvoor noodig een stelsel van registers en staten met klassificeeringen als nu is ingevoerd Een stelsel, dat zijn hoogtepunt vindt in model 36 dat in 89 kolommen ver deeld is. Duidelijk is het dat in alles eene papierverslindende boekhouding is ingevoerd, die door hare omslachtigheid het gevaar voor minjuiste bijwerking in de hand werkt. Bij het velerlei werk, dat op een secretarie moet verricht worden, dient zooveel mogelijk naar een voud te worden gestreefd. Den landstorm met de rustende schut terijen vergelijkende, zegt het blad toen in 1870 mobilisatie ook van de rustende schutterijen niet onmogelijk scheen, die sterktestaten verrassingen aanboden, die een Nederlandschen Fritz Reuter aan leiding zouden geven voor een luimige beschrijving van het sluimerende krijgs mansleven op het platte land. De noodzakelijkheid van hoogere schoen- prijzen. In „die Lederindustrie" en meer andere Duitsche revues lezen wij over boven genoemd onderwerp o. m. het volgende Reeds sinds geruimen tijd wordt in vakkringen ijverig propaganda gemaakt voor het aanleggen van hoogere schoen- prijzen. Hoezeer deze pogingen een billijke, ja gebiedende eisch moge heeten, blijkt uit het aantal antwoorden, door een menigte schoenfabrikanten inge zonden op een destijds door den Bond van Duitsche schoen- en schaften fabrikanten tot hen gerichte vraag, welke ongeveer aldus luidde Welke kosten in de fabrikatie (ten gevolge van de duurdere lederprijzen, arbeidsloonen en onkosten) erlangde het fabrikaat sinds November 1911 tot No vember 1913, vooropgezet, dat die kwa liteit op beide tijdstippen dezelfde bleef De Bond heeft uit de talrijke antwoorden de volgende cijfers, zijnde de gemid delde berekening, vastgesteld. Bij gelijke kwaliteit dan kosten heden de volgende soorten den fabrikant zelf meer: Laarzen in de noteering van Mk. 21 .en 18. Chroomlak Heerenlaarzen ongeveer 1,05 Zwart Chevr. Heeren rijglaarz. 1,03 Zwart Boxkalf 1,22 Bruin Cnevr. „1,17 Bruin kalfsleder „1,26 In de noteering van 16,50, Zwart Boxcalf Heeren rijglaarzen 1,12 Bruine do do 1,24 Zwarte Chevr. Damesrijglaarzen 0,95 Bruine do do 1,10 In de noteering van Mk. 14,50. Zwart Boxcalf Heerenrijglaarzen 1,08 Bruine do do 1,19 Zwarte Chevr. Damesrijglaarzen 0,85 Bruine do do 1,— In de noteering van Mk. 12,50. Zwarte Boxcalf Heerenrijgl. G.W. ongev- 1,08 Damesrijgl. lf— Chevr. do 0.85 Boxcalf Heerenrijgl. M.K 1,08 Chevr. do L Damesrijgl. 0,85 In de noteering van Mk. 10,50. Zwarte Boxcalf Dameslaarz. M K. ongev 0,96 Rundbox Heerenlaarz. 1,18 Paardenchevr. Damesl. „1,03 Rundbox 1,— Evenals bij bovenstaande soorten, zijn ook de prijzen van andere waren in nagenoeg gelijke mate gestegen. Kunstbont. Het Fransche tijdschrift „La Nature" vermeldde eenige interessante bizonder- heden over een nieuw buitengewoon procédé ter vervaardiging van kunst bont, dat is uitgevonden door den Fransch man Marché, die er reeds patent op verkregen heeft. De uitvinding, die een schitterende toekomst belooft tegemoet te gaan, berust eenigermate op een dubbel gebruik van het bontwerk leder en haar worden van elkander geschei den en elk op zich zelt benut. Het vernuf tige procédé bestaat daarin, het bont zorgvuldig gesorteerd in een chemisch bevriestoestel te leggen, nat te maken en te laten bevriezen. Daardoor ontstaat een groote ijsplaat, in welker midden het bontwerk vastvriest. Nu wordt het leder afgezaagd en na het ontdooien is liet gereed voor de looierij. De overblijven de ijsplaat echter, waarin de haren zijn ingevroren, wordt van onderen ont dooid, zoodat een klein gedeelte der haareinden vrijkomt. Vervolgens wordt de plaat bestreken met een bizondere oplossing van caoutchouc, die men laat drogen. Als dan het geheel is opge droogd, heeft men groote vellen bont zonder naad, die veel goedkooper zijn, dan die van natuurleder, omdat het dure leder op een andere wijze benut wordt. Deze bontvellen met caoutchouc huid behoeven, wat soliditeit aangaat, niet onder te doen voor echt bont. De Echo vin het Zniden De Burgemeester der Gemeente Waalwijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 Januari 1914 door het in werking treden der Vogelwet 19151 A. alle machtigingen tot het schieten van scha delijk gevogelte en alle vergunningen lot het dooden van spreeuwen ophouden van kracht te zijn van machtigingen tot het schieten van scha delijk gedierte geen gebmik meer mag wor den gemaakt tot het schieten van schadelijk gevogelte. Waalwijk, den 29 December 1913. De Burgemeester voornoemd, Th. de Swbmont de Bas Smkle. B. 2651 v W. B. gosp. gew. gel. verl. p. voortegon gem Mrk. meer per jaar

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5