J Reclame. NIIUWS UIT HEÏÏSDZF. Gemengd Nieuws Handelsberichten. Advertentiën, Heivoimde Kei te Waalwijk. geen dienst. Ds. van Oosten, Twee Jongens. Dit blad kost slechts fi cent, KISTENT BEECHAM'S PILLEN i üe Schoenindustrie in Duitschlaud in 1913. Zondag 1 Februari. GEVRAAGD Paardenfokkerij in Noord-Brabant, i'E een KOOP aan billijken prjs partij kleine JJIJ LICHTE aandoeningen aangewend, voorkomen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. 501 aandacht gevestigd te worden op het feit, dat door de ijverige bemoeiingen onzer Kamer verleden jaar Is verkregen dat voor het vervolg gedurende de vijf drukste maanden, het postkantoor zal zijn opengesteld bijna den ganschen dag (alleen niet 's middags van 12 uur) en dat ook voor de overige maanden van het jaar veel meer diensturen zijn ver kregen, dan vroeger het geval was. Onze Kamer verkreeg dus tweemaal in één jaar uitbreiding der diensturen, waarvan ik het groote belang voor onze industrie wel niet behoef uiteen te zetten voor U die zelf industrieeelen zijt en dus door persoonlijke ervaring het gewicht ervan kunt vaststellen. Vervolgens werd in het afgeloopen jaar de aandacht onzer Kamer gevraagd voor de plannen, die zijn beraamd tot het leggen van een nieuwe spoorlijn eene zaak M. H. die zooals ieder Inziet van het grootste be lang voor onze industrie is. Het kan toch niet anders of de industrie moet er ten zeerste door gebaat zijn indien de plaats harer vestiging wordt opge heven uit haar isolement en komt te liggen onmiddelijk aan een spoorlijn- Als we toch in aanmerking nemen hoe snel onze plaatselijke industrie zich de laatste jaren heeft ontwikkeld, niettegen staande de allertreurigste verkeersmid delen, dan laat het zich denken, wat enorme vlucht die industrie vermoedelijk zal nemen, indien Kaatsheuvel een on- middelijke spoorwegverbinding krijgt met de overige deelen des lands. En toch van hoe hoog gewicht deze zaak ook is, gelukte het ons niet, die vruchtbare werkzaamheid te ontvouwen welke eene doorvoering dier plannen voor onze plaats zou hebben. Voor een goed deel het spijt me dit hier te moeten er kennen ligt de schuld daarvan aan de weinige voorlichting, die we van den afgevaardigde van ons district konden verkrijgen. Toch zullen we waakzaam blijven en zoodra de meergenoemde plannen wat meer tot rijpheid zullen zijn gekomen, zullen we geen moeiten eo offers te groot achten om voor onze plaats een goede onmiddelijkej spoor wegverbinding te krijgen. Een andere gebeurtenis uit het ver- loopen jaar, die voor onze Kamer niet van belang is ontbloot, is gelegen in het feit, dat we ons hebben aangesloten bij de gecombineerde Kamers van Koop handel en Fabrieken in Noord-Brabani en Limburg, waardoor onze Kamer in staat is gesteld, door samenwerking met andere Kamers een krachtiger en vrucht baarder werkzaamheid te ontplooien. Ook mag niet vergeten worden de vermelding van het feit, dat in het afgeloopen jaar voor de eerste mral door onze Kamer een uitgebreid verlag is uitgebracht be treffende den toestand en ontwikkeling van handel en industrie in onze ge meente. Gij begrijpt M. H. dat zulk een werk veel en moeitevollen arbeid heeft gevraagd en ik twijfel niet of het ver slag zal uwe goedkeuring en instemming reeds hebben verkregen. Toch zullen we trachten door nog grootere inspan ning onzer zwakke krachten bedoeld verslag jaarlijks in juistheid en volledig heid te doen winnen tot het zal ge worden zijn een volkomen veiligen gids voor iedereen, die zich omtrent de kleinste bijzonderheden van den toestand van handel en industrie onzer plaats wenscht op de hoogte te stellen. Ten slotte nog M. H. is het U bekend hoe onze Kamer verleden jaar de be trokken autoriteiten heeft gewezen op het onvoldoende van den tegenwoordi- gen bouw van het postkantoor in onze plaats. En tof onze voldoening kunnen we constateeren, dat nog dit jaar een nieuw postkantoor zal verrijzen ten bate alweer van de industrieele ontwikkeling onzer plaats. Eindelijk M. H. zou ik U kunnen wij zen op tal van adhaesie-betuigingen door onze Kamer in den loop van het jaar gegeven aan adressen, die ten doel had den de verbetering der ontwikkelings- voorwaarden van onzen nationalen han del en van onze nationale industrie in 't algeraeeD, en die ook aan onze plaat selijke industrie zullen ten goede ko men. Verder zou ik nog kunnen aan stippen onderscheidene andere werk zaamheden van minder verstrekkenden aard, die in 't afgeloopen jaar door on ze Kamer zijn verricht. Doch ik heb het voldoende geacht, voor uwen geest nog eens op te roepen de meest ge wichtige resultaten en werkzaamheden, die verleden jaar van onze Kamer zijn uitgegaan. Ik hoop M. H. dat Gij in de beschou wing dier resultaten ea werkzaamheden een spoorslag'zult vinden, zoomogelijk nog krachtiger te gaan werken aan den bloei onzer industrie door middel van onze Kamer. Hierna deed de Voorzitter voorlezing van het volgende ingekomen schrijven van den heer H. v. Es, namens de al- gemeene expeditie-onderneming Van Gend en Loos, H. Colignon en Cie., betreffende het verzoekschrift van de Kamer aan genoemde expeditie inzake het afhaalloon. Waalwijk, 24 Januari 1914. Den heer M. v. Beurden Voorzitter der K. v. K. en F. Toestand verbeterd De toestand van den alom bekenden Mart. L. die voor eenige weken bijna levend verbrandde, wordt iets beter. Hoewel hij nog hevige pijnen te verdu ren heeft, is toch het stervensgevaar geweken. Het plan bestaat om een rondgang door de gemeente te houden voor finan- tieele ondersteuning. Mijnheer 1 In beleefd antwoord op Uw schrijven van de maand November, namens de Kamer van Koophandel en den Bond van Schoenfabrikanten om het afhaalloon van het station alhier te doen vervallen, heb ik de eer UEd. mede te deelen, dat ik van de administratie bericht heb gekregen, dat zij heeft besloten, die be rekening met ingang van 1 Februari in te trekken. Namens de administratie wordt UEd. verzocht de betrokken le den van de Kamer van Koophandel en van den bond van Schoenfabrikanten hiermede in kennis te stellen. Hoogachtend, v. Gend en Loos, H. Colignon en Cie. w. g. H. v. ES. Het afhaalloon is hiermede alzoo met 10 ct. verlaagd, het tarief van 't station Waalwijk naar het kantoor van Gend en Loos. Vervolgens deed de voorzitter een voorstel, om n.l. bij de betrokken autoriteiten er op aan te dringen het station KaatsheuvelCapelle, meer bij zonder de wachtkamer van genoemd station, voor de reizigers wat gerieflijker en doelmatiger in te richten. Zooals de toestand op het oogenblik is, een wachtkamer zonder stoelen of tafels met banken, die niet altijd een even zindelijke, laat staan een gemakkelijke zitplaats bieden, trekt het wachten de vele reizigers, die er moeten vertoeven, al niet hard aan. Met algemeene stem men werd besloten, een verzoekschrift om verbetering af te zenden. Een ander voorstel van den geachten Voorzitter werd eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd, 't Betreft het wisselen aan genoemd station te Kaats heuvelCapelle. Nu er aan genoemd station een wissel gelegd is komt het de Kamer gewenscht voor de treinen, zoowel in 't belang van 't reizend pu bliek, als in 't belang van de Omnibus- Maatschappij, die tevens de officieele postdienst waarneemt, ook daar te doen wisseleD, vooral de avondtrein. Nu moe ten reizigers en post, die met den trein Lage Zwaluwe- Bosch zijn medegeko- men, ruim 40 minuten wachten eer de trein Bosch—Lage Zwaluwe, die in Dru- nen met eerstgenoemden trein wisselt zijn reizigers en post waarop de om nibus, dus ook de reizigers die daarvan gebruik willen maken aflevert. Met het wisselen in Kaatsheuvel—Capelle was dit euvel verholpen. De kamer zal ook in deze haar krach ten aanwenden om verbetering te ver krijgen. Tal van ingekomen adressen en schrij ven werden voor kennisgeving aangeno men of er werd besloten adhaesie te betuigen. Waarschuwing. Donderdag werd zekere v. R. alhi-r door 't kantongerecht te Waalwijk tot 2 dagen gevangenisstraf of 3 gld. boeten veroordeeld, wegens onwettig schoolver zuim van zijn zoon. Voor vele ouders een waarschuwend voorbeeld hunne kin deren niet zonder verlof of wettige re den thuis te houden. Kippendief stal. Bij de Wed. v. d. L. op de Vossen- berg werden deze week een 5-tal kip pen vermist, terwijl er een dood in de koDi werd gevonden. Door de Maréchau- sees zijn met behulp van een speurhond de 5 vermiste kippen opgespoord. Ze lagen in een eikenwal wtggestopt. Alles wees er op, dat hier een hond aan het werk geweest was. Al weer een bewijs hoe gevaarlijk het is, om buiten een kippennachthok te maken. Door schade of schande wordt men wijs. Nieuwe koorzang. Verleden Woensdagavond werd in de school der Eerw. Zusters, voor al de zangers onzer beide parochiale zang koren eene les gegeven in den nieuwe^ in te voeren Gregoriaanschen zang vol gens de uitgave van de Eerw. Paters Benedictijnen. Deze les werd gegeven door den WelEerw. Heer Teurlings, Kap. te Waspik, welke vanwege de St. Gre- gorlusvereenlging is aangezocht om al daar een cursus te geven voor zangers der omliggende parochiën. In korte en duidelijke woorden werd de uitvoering besproken en op practische wijze behandeld. Met Paschen 1915 wordt deze nieuwe zangwijze verplichtend gesteld. Door enkele zangers wordt weke'ijks de cursus te Waspik meegemaakt, welke uit 12 lessen zal bestaan. Heugden, 31 Januari 1914. Conserienfabriek. Het ligt in de bedoeling der nieuwe eigenaars van de Heusdensche conser- venfabriek, zoo spoedig als de omstan digheden het veroorloven, de werk zaamheden te hervatten, zoodat dit be drijf, dat aan velen werk verschaft, voor deze streek behouden blijft. Concert. Donderdagavond gaf de >Harmonie< onder leiding van den heer S. Spiero, een concert in het hotel »Concordia«. Een uitgezocht programma werd op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Boven dien werden een paar luimige voordrach ten en een geestig blijspel ten gehoore gebracht, zoodat de talrijke bezoekers in ieder opzicht tevreden waren over deu avond doorgebracht op Concordia. Eervol ontslag. Bij Kon. Besluit van 26 dezer is aan den heer A. Blok tegen 1 April e.k. eervol ontslag verleend als schoolop ziener in het arrondissement Heusden. Examen. Aan het examen voor nuttige hand werken, dat in de volgende maand te Breda zal worden gehouden, nemen aan de Rijksnormaallessen alhier deel vier leerlingen. Bucerra, die veel last hadden van wol ven, besloten deze wilde dieren te ver giftigen. Het vergiftigde cadaver van een koe werd daartoe op den weg gelegd, maar het ongeluk wilde dat voorbijtrek kende Zigeuners van het vergiftigde vleesch aten. Twintig Zigeuners stierven kort na het gebruikeen twintigtal anderen zijn ernstig ongesteld geworden- Scheepsramp. Uit Norfolk, in de staat Virginië, komt bericht, dat het st. Monroe hedenmorgen is vergaan, na ter hoogte van Hog Island in aanvaring te zijn geweest met het st. Nantucket. De bemanning van laatstge noemd schip redde 85 passagiers schepelingen van de Monroe. De reeders van het vergane schip vreezen dat 40 a 50 menschen zijn ver dronken. en Nader meldt men NORFOLK (Virginië). Officieel woidt bevestigd, dat de Monroe 46 passagiers tweede klassen en 79 man equipage aan boord had. Het schip zonk tien mi nuten na de aanvaring. De Mantucket heeft 31 passagiers en 55 leden der bemanning gered dit schip vaart nu langzaam naar Norfolk op, daar het ook beschadigd is. Er worden nog 23 passagiers en 24 leden der bemanning vermist. Men vreest dat die allen zijn omgekomen. Het stoomschip Nantucket is hier bin nengekomen met 85 opvarenden der Monroe. Er zijn 38 opvarenden omge komen. Op de Nantucket zijn ook twee lijken van passagiers, die na hun redding overleden zijn. Een dezer is mevr. Tho- man Harrington, wier echtgenoot vertelt dat hij zichzelf en zijn vrouw (wier haar hij tusschen de tanden geklemd hield boven had weten te houden tot zij op gepikt werden. Een der geredden vertelt, dat de boot, waarin hij op bevel van deD kapitein was gesprongen, al was weg geroeid, doch terugkeerde toen men zag hoe snel de Monroe zonk. Alleen de kapitein was toen nog aan boord van het schip. Men wist hem nog te redden. Zoowel de kapitein als de bemanning hebben zich prachtig gedragen. De aanvaring is 's nachts om twee uur geschied. Te Monroe werd vlak bij de brug getroffen. De Nantucket heeft de Monroe aiidden- scheeps aangevaren op een uur dat alle passagiers sliepen. Door den schok wer den zij uit hun bedden geworpen en hadden nauwelijks tijd i-aar dek te snellen voor het schip zonk. De Nantucket had na de aanvaring dadelijk booten uitgezet, doch het red dingswerk werd door den dichten nevel zeer bemoeilijkt. Men kon niets zien en moest uitsluitend afgaan op het ge schreeuw der schipbreukelingen, die in het water rondspartelden. Eerst toen het hulpgeroep was opge houden en de bemanning der reddings booten nergens meer iets hoorde, is zij naar de Nantucket teruggekeerd. Treinbotsing. Men meldde gisteren uit Baarle-Nas- sau aan het >Dagbl. v. Noord-Brabant' Hedenmorgen circa 5 uur liep een trein met ledig materiaal van uit Tilburg bij het binnenrijden op een viertal goe derenwagens. Deze werden geheel in elkander gedrukt. De locomotief sprong uit de rails m werd erg beschadigd. De materieele schade is vrij groot. Geen persoonlijke ongelukken hadden plaats. Vergiftiging. De bewoners van het Spaansche dorp Waalwijk, 30 Jan. 1914 Ka'f f 210 tot f 300. Wij ontleenen aan „De Schoenin dustrie" 't volgende; Gaven wij in ons vorig nummer een kort overzicht van den toestand der Schoenindustrie in ons Vaderland ge durende het afgeloopen jaar, een over zicht, waarop wij nog wel eens breed voerig zullen terugkomen, thans willen wij wederom, der gewoonte getrouw, hier eene beschrijving geven van den toestand dier industrie in de ons omringende rijken. Zoo iets kan slechts leerzaam zijn en tevens bemoedigend vooraldegenen, die meenen, dat klaagliederen alleen in het kleine Nederland gehoord worden. In „Schuh und Leder" vernemen wij aangaande bovengenoemd onderwerp o.m het volgende. Het is ditmaal voor den verslaggever geen aangename plicht 'n blik te moeten slaan op de schoenindustrie gedurende het afgeloopen jaar, daar de schaduw zijde de lichtzijde verre overtreft. De verwachtingen, reeds zoo langen tijd in de fabriekantenkringen gevoed, n.l. dat de onbevredigende verkoops prijzen, nu toch eindelijk eens voldoende in overeenstemming gebracht zouden worden met de nog immer stijgende prijzen van leder en fournituren, zijn niet vervuld en alzoo vrome wenschen ge bleven. Het lijkt wel of de prijsnood in de Duitsche schoenindustrie nog niet hoog genoeg gestegen is, ware het anders, men zou, om staande te kunnen blijven, reeds lang middelen gevonden moeten hebben om lederen schoenprijzen met elkander in blijvende overeenstemming te brengen. Daar de schoenhandelaars niet minder dan de fabrikanten zelve door die be doelde wanverhouding gedrukt worden, bevreemdt het ons eigenlijk, dat deze beide categorieën van personen niet de handen in elkander slaan om gezamelijk te trachten den reeds zooveel jaren dui delijk voor oogen staanden prijsrebus eindelijk eens naar beider genoegen op te lossen. Hoe eenvoudig de weg ook schijnt, die naar genoemd doel Jeidt, zoo moeie- lijk lijkt het hem te vinden. Wij voor ons gelooven niet, dat er een tweede tak van nijverheid bestaat waarin men zooveel jaren reeds tevergeefs beproefd heeft eene noteering te erlangen, die fabrikant als handelaar bevredigt Het zegt weinig zich in wijsgeerige beschouwingen te verdiepen en belang hebbenden als met een vlammend schrift kenbaar te maken, dat de nood der tij den hoogere schoenprijzen eischt, zoo lang niet beide partijen, fabrikant en handelaar in vereeniging den afnemer duidelijk hebben gemaakt, dat een hoo gere schoenprijs een gebiedende nood zakelijkheid moet heeten. Men beweert, dat het bekende spreek woord Waar een wij is, daar is ook een wegu, over het geheel waarheid bevat doch het lijkt of achter dit spreekwoord, zoodra het op verhooging van schoen prijzen aankomt, een vraagteeken moet staan de wil om te verhoogen is er wel, doch de weg om die verhooging te ver krijgen is trots aller wijsheid, nog niet gevonden. Waarom zoekt men dien weg niet ons als aangewezen in het voorbeeld van andere nijverheidskringen, die er niet alleen in geslaagd zijn met betrekking tot de prijzen eene konventie te sluiten, maar ook de betalingsvoorwaarden te verbeteren, welke juist in onze branche zoo bedroevend zijn geworden, dat zij ten hemel schreien? Wanneer de eene of andere fabrikant en handelaar weige ren zou zich bij zijne collega's 'aan te sluiten, dat dan voor het groot aantal, die wel degelijk hun belang begrijpen en met alle gepaste middelen verbete ring daarom willen brengen een reden om ook daarom afstand te doen. Fanfare- Corps Sirena Dinsdag 3 Februari. Groot Avond-concert door het fanfare corps „Sirena" te Vrijhoeven-Cappel in de fanfarezaal van den heer A. M. Stam te Vrijhoeven-Cappel. Met welwillende medewerking der onlangs opgerichte tooneelvereeniging en der heeren A. Tolsma, W. Bos te Vrijhoeven-Cappel en van Mejuffrouw B. Rijken te Sprang. Men zie verder de programma's van deze op verschillend gebied belanglijke uitvoering, die een druk bezoek over waard is. Ajlen die iets te vorderen hebben van verschuldigd zijn aan of stukken of bescheiden onder zich hebben van wijlen den Heer PIETER VAN HULTEN Pz., in leven Mr. Timmerman en Aan nemer, gewoond hebbende en overleden te Waalwijk den 25 Januari 1914, worden verzocht diarvan opgave, betaling of af gifte te doen aan Notaris RANT te Waalwijk, vóór of op den 7 Februari 1914. 5986 's Morgens 10 uur Des avonds zeven uur zal optreden te '8 Hertogenbosch. 5988 EN 5987 Adres N.V. Stoomschoenenfabriek v|h. JOS. GROENEN, Besoijen. De Provinciale Begelingscommissie voor de MAAKT BEKEND: dat de gewone vao tot dekking bestemde hengsten in 1914 voor Noordbrabant zullen worden gehouden a. te 'b Hertogenbosch op Maandag 2 Maart e.k. om IOV9 v.in. b. te Zevenbergen op Dinsdag 3 Maart e.k. om 11 uur v.m. Onder mededeeliug ]o. dat de aangifte van de ter keuring aan te bieden dieren moet geschieden ten minste drie weken vóór de keuring, big schriftelijke en onderteekende aangifte, te zenden aan den heer G. J. M. Wagenaar, Secretaris der provinciale regelingscommissie, te Heeswijk, met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en deD houder. b. naam, ouderdom, ras, kleur en bij zondere kenteekenen van den hengst, benevens - zoo deze in een stamboek is ingeschreven - stamboek en stamboeknummer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders-, als van moederszijde en naam en woonplaats van den fokker 2o. dat inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvrage aan eigenaars en houders van hengsten door den secretaris dsr Regelingscommissie, hiervoor onder lo. genoemd, verstrekt zallen worden 80. dat voqr eiken hengst afzonderlijk een inschrijvingsbiljet vereischt wordt; 4o. dat een hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven, van de keuring wordt uitgesloten, tenzij de commissie geen be zwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuri g eene som van f|10,bij voornoemden secretaris stort. Hbeswijk, 28 Januari 1914. 5986 De Provinc, Regel.-Comminie voornoemd, Mr. A. VERHEIJEN VAN ESTVELT, Voorzitter, G. J, M. WAGENAAR, Secretaris. 5098 Firma Wed, Tielen r 7 a1.-» Vaareeo i 120 tot f 260. Varkers 40. 1 8 tot 14. De prijs der boter was heden van f1,29 tot 11,49. Aangevoard 160 K.G. Eieren 5 a 6 cent per stuk. KAATSHEUVEL, 30 Jan. Heden wae de prijs der boter: Hoogste prijs 1,38 Middelprijs f 1,35. Laagste prijs f 1,33 Eieren 5 a 51/» ct per stuk. DUSSEN, 29 Jan. De prijs der boter was heden f132 tot '.138. Aanvoer 104 Kilo. Zetting 11,86 Eieren 11,30 de 26 stuks. moimd S:\ijiiii 30)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 10