Derde Blad. Provinciaal Nieuws. II NILUWS UJ KAATSHEUVEL. j 1. I I, 2, 2, 2,8 3,1 3,4 4,« 4 53 SUMMER 10 ZONDAG 1 FEBRUARI 37e JAARGANG Waalwijk, 31 Januari 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gty in Waalwijk even goed en even goedkoop kant vinden. 2651 W. B. Benoeming-. Benoemd tot machinist bij de rijks stoomgemalen van de Bergsche Maas te Waalwijk, A. Stijnis te Raamsdonks- veer, thans machinist bij de Dongepol- dersbemaling. R K. Groene Kruis. We mochten in ons vorig nummer wel schrijven, dat de Groene Kruisver- eenigingen hard werken. Thans kunnen we weer mededeelen dat de vereeniging „R. K. Groene Kruis" voor Waalwijk en Besoijen a s. Maandag 2 Februari hare werkzaamheden aan vangt, n.l. de wijkverpleging met twee zusters van O. L. Vrouw van het H. Hart. De magazijnen zullen alsdan ook ter beschikking der leden zijn. Het magazijn is zooals men weet gevestigd in een lokaal hij de Eerw. Zusters in de Groote Straat en is geopend van des morgens tot des avonds 8 uur. Er zijn maatregelen genomen, dat ook van 's avonds acht uur tot des morgens acht uur de doktoren de instrumenten kunnen uitreiken. Zij die zich nog voor dit jaar als lid willen aangeven, kunnen dit nog doen vóór 15 Februari. Onze Mijnstreek Ontvangen voor de vereeniging „Onze Mijnstreek" tot stichting van R. K. Scholen in Zuid-Limburg. N. N. Waalwijk f 1,— N. O. G. De vergadering van de afdeeling Waalwijk v. h. N. O. G. welke zou ge houden worden op 8 Febr. e.k. is ver daagd «p Zondag 15 Februari in de zaal „Musis Sacrum" te Waalwijk. Vastenavond. Evenals vorig jaar beloven de Car navals-uitvoeringen in de zaal Musis Sacrum alhier weer recht genoeglijk te worden. Zaterdagavond 21 Februari zal de W. G.V. eene uitvoering geven, gevolgd door een bal, ouder leiding van den bekenden balletmeester. den heer Land meter van 's Bosch. Den volgenden dag, Zondag, geeft de Liedertafel de gebruikelijke volks- matinée, in den avondstond eene Soirée Amusante, met medewerking der fanfare Orpheus en bal na afloop. Den volgenden avond zal het in be sloten kring wederom bal costumé et paré zijn. Op een en ander hopen wij nader terug te komen. IJsclub. Naar wij met genoegen vernemen zullen door W.B. pogingen wotden aan gewend om te geraken tot de oprichting eener ijsclub in onze gemeente. Baker-cursus. De baker-cursus uitgaande van »Alg. Groene Kruisv.* en die in de O.L School Donderdagavonds van 89 uur door Dr. J. van Gils gegeven wordt, mag zich wel in de belangstelling van velen ver heugen. Het getal deelneemsters toch Is reeds geklommen tot 20. Woningnood. Het woningvraagstuk, wij bedoelen hier het gemis aan voldoende flinke, billijke arbeiderswoningen, houdt weder om velen in onze gemeente bezig. Men ziet het met leede oogen aan dat zoo- velen die op onze fabrieken werkzaam worden gesteld, verplicht zijn elders te gaan wonen, met het oog op de nijpende behoefte aan goede woningen, aardig gelegen en aan matigen prijs. Het is een brandende quaestie voor onze gemeente dat in deze spoedig worde gehandeld en er zijn teekenen die er op wijzen, dat men daartoe op een of andere wijze weldra zal geraken. Flora Bioscope. Na veertien dagen van het genot van bovenstaande inrichting verstoken te zijn geweest, zijn wij volgens achterstaande annonce morgen Zondag wederom in de gelegenheid eene voorstelling bij te wo nen, welke in variatie alle tot nu gegeven programs zal overtreffen. Vooral het Hoofdnummer »Als de liefde een prachvol gekleurd drama naar het mo derne leven is een nummer, hetwelk zoowel wat het spel en de decors be treft, ons gedurende ruim een uur zal boeien, vooral wanneer wij weten, dat het stuk gespeeld wordt door de eerste Fransche Artisten van de Comédie Fran- gaise. Verder vermeldt het program ons nog eenige nummers van het komische gedeelte, waarvan alleen de namen Max en Rigadin ons voldoenden waarborg geven dat zij onze lachspieren weer danig in beweging zullen brengen. Ten slotte diene hierbij nog vermeld, dat de geheele Zaal Musis Sacrum op nieuw gerestaureerd is, hetgeen zeker niet minder zal bijdragen om Zondag avond een echt genoegelijken avond te kunnen doorbrengen in de Flora Bioscope. Ongeval. De arbeider v. d. W. werkzaam op de stoomlederfabriek der firma G. W alhier, had het ongeluk dezer dagen met zijn hand tusschen een wagen en een walkvat beklemd te geraken, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd gekneusd. Dr. Sweens verleende spoedig hulp. W. V. V. Waalwijk Vooruit. Dc competitiewedstrijd die het 2e elftal morgen tegen het Waspiksche Brabantia zou spelen, kan wegens de slechte gesteldheid van het terrein, niet doorgaan. Het le elftal speelt morgen een oefen wedstrijd te Eindhoven. Het programma der Zuidel. 3e klasse luidt N. A C.Den Berg. 't Zesde IIRoosendaal. Hooge Raad. Voor den Hoogee Raad is behandeld het cassatieberoep van G. P. D. te Waal wijk, door de rechtbank te 's Hertogen bosch wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot f 15 boete of 3 dagen hechtenis. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich aan dit feit had schuldig gemaakt bij herha'ing, doch aangezien daaruit niet bleek, bij hoeveelste herha ling hij het feit had gepleegd, had de ambtenaar van het O.M. bii het kanton gerecht te Waalwijk hem ter terechtzitting opmerkzaam gemaakt op de verzwarende omstandigheid van derde herhaling, Intusschen had de rechtbank hem te dier zake niet veroordeeld tot hechtenis, ge lijk het kantongerecht had gedaan, maar hem geldboete opgelegd, van oordeel, dat dit punt in de dagvaarding niet dui delijk genoeg was omschreven. Advocaat-generaal mr. Tak was het met deze opvatting niet eens. Wanneer in de dagvaarding eene verzwarende omstandigheid niet voldoende is om schreven, geeft art. 191 van bet Wetboek van Strafvordering het O. M. het recht tot aanvulling der dagvaarding op dit punt, ter terechtzitting. En hetzelfde recht heeft het O. M. als de verzwarende omstandigheid onvolledig is vermeld. Op dezen grond, zoomede op grond van een aantal vormgebreken ia het vonnis van de rechtbank, heeft de adv. gen. ambtshalve tot vernietiging daarvan geconcludeerd en tot verwijzing van de zaak naar het gerechtshof te 's-Herto- genbosch. Uitspraak 23 Februari. Conjlict. In het conflict ter stoomschoenfabriek der firma Blankers te Tilburg is nog niet veel verandering gekomen. Wij vernemen dat drie nieuwe arbei ders zijn aan 't werk gegaan, terwijl weer enkele andere zich bij de ont slagenen hebben aangesloten. Alles blijft verder rustig. Rente- Commlssien. De minister van Landbouw Nijverheid en Handel heeft o.m. ingetrokken de aanwijzing van de volgende personen, die ouden van dagen bij het aanvragen eener rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulp zaam zijn Gllze en Rijen H C. van Boekhoven, onderwijzer te Rijen J. J. B. Smolders, hoofd eener school, aldaar. Waalwijk (63) Besoijen J. P. f. Hen- drikx,. secretaris dier gemeente Drunen J. van de Leur, ambtenaar ter secretaris van die gemeente Loon op Zand P. T. Maaskant, hoofd eener school, te Kaatsheuvel Dongen O. P. van der Mee, ambte naar ter secretarie van die gemeente Haaren H. H. M. Reynen, werkzaam ter secretarie van die gemeente. HelvolrtP. M. van Buul, leerlooier, aldaar Oisterwijk A. Kooien, ontvanger dier gemeente. Rentecommissie te Geertruidenberg (64): AlmkerkC. van Veelen, hoofd eener school, aldaar; H. A. Raman, hoofd eener school, aldaar AndelI. F. Calame, hoofd eener school, aldaar DussenJ. vaa Mierlo, werkzaam ter secretarie van die gemeente; Genderen (Heesbeen, Eethen en Genderen G. van van der Beek, L.-Gzn., landbouwer, te GenderenHedikhuizen J. G. Ceelen onderwijzer aldaar Oudheusden: van den Bos, onderwijzer, te Elshout (gem Oud heusden); WerkendamH. W. Knol, hoofd eener school, aldaarmej, F. A. J. Kieboom A. Roubos, hoofd eener school aldaarL. J. van Santen, land bouwer, aldaar; mej. G. de Waard, al daar Woudrichem C. Schrik Azn., te Oudendijk, gem. Woudrichem J. Wer- ther, te Woudrichem Made en Drimmer lenJ. P. van Sleeuwen, secretaris der gemeente Made c. a.OosterhoutGilze en Rijen A. C. van Beekhoven, onder wijzer. te Rijen J. f. B. Smolders, hoofd eener school, aldaar. Faillissement >La Vauqueline Zaterdag 24 Januari 1,1. had de veri ficatie plaats in het faillissement van »La Vauqueline" Kaatsheuvel. Door de curatoren waren toegelaten 167 vorderingen ten beloope van f78755,11, waarvan f 741,45 preferent, terwijl bovendien 15 vorderingen van tezamen f81,06572 werden betwist. Van dit bedrag werd ter vergadering alsnog geverifieerd f 643,40, alsmede een later ingekomen vordering van f 108,41, zoo dat de stand thans ispreferente vor deringen f741,35 (hoofdzakelijk loonen) concurrente vorderingen f 79526,92, be twiste vorderingen f80419,2572- Onder de betwiste vorderingen bevinden zich e vijf van totaal f 71107,60, welke blij kens het verslag van curatoren wissel ruiterij tot grondslag hebben. Het zijn die van Gustav Böllert, Duisburg f 10210,35 Vertriebs-Gesellschaft der Vauqueline-Garantiestiefel, Duisburg(een ftrma, die geen zelfstandige maatschap pij is, maar slechts werd opgericht om het waardelooze papier der Vauqueline onder te brengen) f 20.179.79 A. Mi chel, Brussel, (ook een tusschenpersoon voor de schoorsteenwissels) f 2248,20 Louis G. Bosman, Brussel, (eveneen» zulk een tusschenpersoon) f 12,474,26 en eindelijk de betwiste vordering der Niederrheinische Schuhfabrik, Kerven- heim, f26000, die mede voor een groot gedeelte op wisselruiterij gegrond is. Het actief is geschat op t 3500, maar zal vermoedelijk nog geen f 2500 op brengen, zoodat er voor concurrente crediteuren hoogstens 1 pCt zal uitko men. Curatoren geven echter in over weging een procedure in te leiden tegen de Handels- en Landbouwbank te Go- rinchem, die in Augustus 1913 een par tij schoenen ter waarde vaD f 50000 in onderpand genomen heeft en ook bij disconteering van wissels op woeker- achtige wijze 5 a 6 pCt meer disconto in rekening bracht dan gebruik is. Deze Bank heeft zich niet laten verifieeren ■naar wel de hypotheken laten executee- ren. De aanwezige crediteuren verzetten zich tegen deze actie niet, integendeel, want heeft zij succes dan kunnen nog 40 i 50 pCt der vorderingen terecht komen. De directeur der Vauqueline, de heer Wigand, was niet ter vergadering wegens ongesteldheid hij woont thans te Brus sel. In het faillissement van J. F. Dal- leu, mede-directeur Van »La Vauqueline te Kaatsheuvel bedraagt het passief f 33147,655 waartegenover een actief van f 2415,80. In het faillissement van F. E. Dalleu-Brands, leerlooier te Kaatsheuvel staat tegenover een passief van f 49282,23 aan actief f 1047,70. Philips Sportvereeniging. Dezer dagen ontvingen wij eene pro paganda-brochure over bovengenoemde vereeniging, opgericht den 31 Aug. 1913 naar aanleiding van het enorm succes dat het personeel der firma Philips op dien datum met het door haar georga niseerd sportfeest ingeoogst heeft. Het boekje ziet er goéd en smaakvo uit, versierd als het is met talrijke cliché's, welwillend afgestaan door de bekende tijdschriften: „De Prins" en de „Revue der Sporten". In een kort over zicht worden behandeld de geschiedenis van de oprichting der vereeniging, de sport bij de volkeren der oudheid als Grieken, Romeinen, Spartanen de mo derne sport bij de Amerikanen en En- gelschen. die beoogt gezonde en krach tige menschen te vormen en eene nadere uiteenzetting van de verschillende takken van sport, die de vereeniging beoefenen zal om daarin jaarlijks wedstrijden te organiseeren, volgens een concept regie ment, dat het boekje besluit. Het wil ons voorkomen, dat deze vereeniging alle kans van slagen heeft daar de contributiën voor alle afdeelin- gen uiterst laag zijn, n.l. 3 tot 5 ct. per week en de vereeniging bovendien re kenen kan op den machtigen moreelen en financieelen steunen, der directeuren de heeren C. L. F. en A. F. Philips wier loyaliteit genoegzaam bekend is Paardenfokkerij. Bij den gisteren te Bergen-op-Zoom gehouden jaarlijkschen verkoop van drie jarige dekhengsten, door het rijksheng- sten-depót, zijn verkocht Paul voor f2825, kooper de Hengsten-associatie Warosveld te Warnsveld Patriot voor f 2525, kooper J, Warnar te Flakkee Primus voor f 2325. kooper de Hengsten- associatie te HaarlemmermeerPadua voor f 1725, kooper C. D. Kieviet te ZwartewaalPlus voor f 1525, kooper de Hengsten-associatie te Haailemmer- meer Panther voor f 1325, kooper Koop man te ZierikzeePolo voor tl075. kooper Van Dijk te Zwolle. Verder werd als ruin verkocht Pollux voor f510, kooper Van Everdingen te Zoelen. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATENH. K. H. Marie Adelaide, Groothertogin van Luxemburg, op be zoek bij H. M. de Koningin (2) Bandy op het ijs. Een unieke momentfoto. Hoe men in het katholieke Oostenrijk-Hor.- garije een Dreadnought te water laat (2). Hoe landverhuizers in New-York worden verwelkomd. Van Zierikzee naar Parijs. Het beroemde monumentale stadhuis te Arras. Wintersport in Chamonix. De wintersport zooals ons land genoot in de laatste dagen (4). Ijs in Parijs (6). Gesnapt (4). Kapitein T. C. van Erp t- Heiligenvereering te Venetië. Koningin en Prinsesje op 't ijs (2). TEKST De Kroon van Al viara (ver volg). Een groote macht (vervolg). Van Zierikzee naar Parijs (vervolg). Bij onze platen, Gesnapt. Freule Thyra (vervolg). Op den drempel van het »beloofde land." Inhoudsopgave. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf Co. 's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Neder- and uitgesproken 37 faillissementen tegen 40 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. VLIJMEN. Vergadering van den Raad der gemeente Vlijmen, op Dinsdag, den 3 Februari 1914, des namiddags te 6 ure, ten raadhnize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Aangehouden besluit van Ged. Staten ot niet goedkeuring van het raadsbeslui' ot verhaal van pensioensbijdragen op d<i gemeenteambtenaren. 3. Wijziging begrooting 1913. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot heffiug van staangeld. 4. Besluit van Ged. Staten houdende «iet-goedkeuring der begrooting 1914. Donderdagavond hield de tuinbouw- 'ereeniging voor Vlijmen'-n Omstreken eene jgemeenn vergadering in het café vau den heer G. ran Engelen. Deze vergadering, •relke drokker bezocht had mogen zijn, werd bijgewoond duor den heer E. Snellen, Rijks- uinhouwleeraar voor deze provincie. Nadat d»- voorzitter, de heer G. R. van der Ven de vergadering had geopend, de notulen de» vorige algemeene vergadering waren voorge lezen en goedgekeurd, kreeg de penning meester, de heer P. J. van Hout gelegen heid rekening en verantwoording te doen van zyn beheer in het afgeloopen jaar en werd door den secretaris den heer H. van der Linden vervolgens een verslag uitge bracht over de werkzaamheden der vereeni ging ia 1913, De voorzitter, penning meester en secretaris den dank der verga dering gebracht hebbende respectievelijk voor bun accuraat beheer en zaakrijk rappon stelde aan de orde de besprekiag vau de tot staudkoming eener veiling in deze plaa s en verzocht den heer Snellen omtrent dit onderwerp der vergadering te willen dienen var voorlichting. Ons verslag der verga dering zou te uitvoerig worden, wanneer wij het door den Rijkstuiubouwleeraar gespro kene iu geuren en kleuren wilden mede- deel-n, wij b-palen er ons dus toe met neer te schrijven dat het door den heer Snellen aanbevolen systeem de exploitatie eener vei ling aan anderen over te dragen onder toezicht der vereeniging de goedkeuring der »<rgaderiDg kon verwerveu en het bestuur d-r vereeniging gemachtigd werd stappen in d^ze richting ie doen. Zeker hebben de beraadslagingen over dit onderwerp weer duidelijk aan het licht gebracht, dat ook voor deze plaats en omgeving de oprichting eener veiling een eisch des tijds mag ge noemd zijn om zoodoende den handel in tuinbouwproducten in deze streek ook iD goede banen te brengen en evenzeer be driegerijen van leveranciers spekboonen voor snijboonen of knollen voor citroenen tegen te gaan. Een ander punt der bespreking --de oprichting eener vennootschap om tot de stichting van een proefmin Wpstlandsche tuin- te geraken naderde in deze vergadering in zooverre zijn oplossing, dat goedgevondeu *erd in ruimere kring propaganda temaken voor dit plan en meerderen te winnen om dit plan fiiurtieel te steunen. BESOIJEN. A.s. Zondag 1 Februari zal de Baardwijkscbe voetbalclub «Nooit Gedacht" een vriendschapsmatch komen spelen tegen R. W. B. alhier. Aanvang 2 nar. 8PR\NG. Tot leden van het bestuur der Chr. School alhier zijn, iu de vacatureD ontstaan door het overlijden van den heer S. Timmermans en uitbreiding van het aan tal besluarleden met twee gekozen de heeren J. NieHwenhuizen, A. Smits en G. Vos. WASPIK. De sluiting der aanvangs- klassen van de scboleu alhier is met bet verdwijnen der mazelen opgeheveD. Thans echte' heer8cht in erger mate de inflaenza, welke ziekte geheel vrij is in de keuze barer slachtoffers en daardoor veel meer gevaar oplevert. Morgen zullen de eerste 13 deelnemers aan de gesloten retraite 1e Vucht van hier vertrekken. De retraitanten siju alleu leden der H. Familie, zoodat ook hier deze Broe. derschap op godsdienstig gebied weel voor aan staat. Door groote traag van Duitschland is de handel in hooi op 't oogenblik hijzonder druk. Dag en nacht wordt er gewerkt om de oiders uit te voeren. Toch zijn de prijzen niet hoeg en komen niet boven f 11 k f 11,50. Het ensemble Faveur zal de volgeode maand eene uitvoering geven voor de ltden der Heerensociëteit alhier met hunne dames en genoodigden. De naam Faveur waar borgt een prettigen avond. De motorbootdienst Waspik.Rotterdam, welke door het ijs gestaakt was, is weder hervat. DUSSEN. Vrijdagmiddag sloeg het paard van zekereD G. K. alhier, terwijl meu het een oogenblik onbeheerd liet staan op hol. Na een eind te hebben voortgehold, wiat meu het gelukkig te grijpen. Ongelukken kwamen nog niet voor, zoodat het met wat materieeie schade afliep. RAAMSDONK(DORP). Deze week ont stond bij P. Koopmans brand in den schoor steen. Door een gat in den schoorsteen te maken bad men deu brand spoedig gebluscht. RAAMSDONKSVEER. Naar wy verne- meu ij alhier tegen een 3-tal verlofnouders proces-verbaal opgemaakt wegens bet tappen en in voorraad hebben van sterken drank. Deze week is by den landbouwer, L. r. Gioneken, een beste koe aan het miltvuur gestorven. Het dier is door de politie ver brand. - Door de booten der Firma M. Ver- schare en Za. is het Donderdag j.l, gelukt, door het zware ijs heeu te breken, om zoj doende, de geregelde dienst ep Rotterdam te hervatten. GEERTRUIDENBERG. 5 Febr. a. zal de Zangvereeuiging «Aurora" haar win- teruilvoering geven. Zondagavond werd het anders zoo stille Bergje opgeschrikt, door een aantal belhamels, die op verschillende plaatsen de ruiten ingooiden en aan deuren rammelden, 't ls te hopen dat de politie spoedig de daders te pakken zal krijgen. A.s. Zondag zal Sparta een bezoek brengen aan het Bredascbe N.A.C. Het schijnt dat Fortuoa dit seizoen onmeedoogeu- loos met de roodwitten speelt, daar ze ook dezen keer onvoltallig in bet veld komen. Toch moedig gestreden Spartanen opdat een overwinmeg des te eer roller zy. Kaatsheuvel, 31 Januari 1914. R. K. Patroonsbond. Dinsdagavoud hield de R. K. Patroons bond bij de Wed. J. v. Bokstel zya jaar- en feestvergadering. De secretaris gat in een correct en keurig verslag een overzicht over de werkzaamheden van den bond in 't afgeloopen jaar en bracht ook een accuraat finantieel Verslag uit De Voorzitter, die volgens rooster aan de beurt van altreden was, werd met algemeene stemmen in zijne functie her kozen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Woensdagavond ten zes uur hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier een openbare vergadering ten raadhuize. Na voorlezing der notulen hield dc voorzitter een openingsrede, daarin een terugblik werpende over het afgeloopen jaar 1913. Hij sprak: Geachte Vergadering. Nu onze Kamer weer een jaar ouder is geworden en wij weer voor den eersten keer van het loopende jaar hier bijeen zijn om de be langen onzer plaatselijke industrie te bespreken, meen ik goed te doen even terug te blikken op den in 1913 afge- legden weg en de voornaamste gebeur tenissen van dat jaar nog eens de revue te doen passeeren. Dit toch heeft on tegenzeggelijk zijn nut. Bij een globaal overzicht immers van wat in een jaar door onze Kamer is bereikt, leeren we zonder twijfel het belang dezer instelling beter begrijpen en waardeeren en worden we ongetwijfeld tot nog grootere en straffere werkzaamheden geprikkeld. Doch alvorens tot het houden van dit overzicht te beginnen is het mij bij ge legenheid dezer eerste bijeenkomst van dit jaar een aangenamen plicht aan U allen, persoonlijk, zoowel als aao uwe zaken veel voorspoed en Gods milden zegen toe te wenschen. En als ik mij niet vergis zijn er tal van teekenen, die op een voorspoedig jaar in onze iodu- strie wijzen zoo goed als alle fabrikan ten toch hebben overvloed van werk en al is het te verwachten dat na het drukke seizoen ook dit jaar weer een tijd van zwakkere bedrijvigheid zal komen, toch bestaat er geen enkele grond om te vreezen, dat een malaise, als voor en kele jaren onze industrie in 1914 zal drukken. Moge het inderdaad zoo zijn. En nu M. H. terugkeerende tot mijn punt van uitgang dient allereerst uwe -1 nu. IB 4,3 8 12.- De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9