Tweede Blad BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws. HIKÏÏWS UIT HBÏÏSPgg. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. nummer 11 DONDERDAG 5 FEBRUARI 37e JAARGANG KIEZERSLIJST. Arbeidstoestanden in Duitschland. Waalwijk, 4 Februari 1914. Hotel Verwiel. Aanvang der bijeenkomst te half drie. Onze Mijnstreek Ontvangen voor »Onze Mijnstreek*, vereeniging tot stichting van R.K scholen in Zuid-Limburg Vorig bedrag N.N. te Waalwijk Vele kleintjes maken een groot f Koopt niet in don vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kant vinden. 2651 W. B. R.K. Onderwijzersbond. Zondag 8 Februari zal de afdeellng Waalwijk-Heusden van bovengenoemde organisatie hare eerste vergadering voor 1914 houden in de achterzaal van het 1.— 1.— 0.50 f 2.50 IV. V. V. Waalwijk Vooruit Zondag jl. won W. V. te Eindhoven met 2—1. Alhoewel de geel-zwarten slechts met 10 man speelden, waren zij voortdurend in de meerderheid en had Eindhoven absoluut niets in te brengen. De W.V. captain had een kleine wijzi ging in zijn elftal gebracht, wat een ver betering bleek te zijn. Er zat meer ver band in het elftal, wat het samenspel ten goede kwam. Daarbij werkten allen of er het kampioenschap van afhing, zoodat we het gerust den besten wed strijd van het seizoen kunnen noemen. A s. Zondag is het le vrij en speelt het 2e op het terrein alhier een bondsmatch tegen Willem II 3. Droevig Door de gemeente-politie werd Vrij dagavond wegens dronkenschap gear resteerd eene vrouw, die met een man haar intrek genomen had in 't logement aan den Hoek. Zij sliep 's nachts haar roes uit in 't arrestanten-lokaal en toen ze den volgenden morgen werd vrijge laten, begaf ze zich naar het logement. Op vraag naar den man werd haar te verstaan gegeven, dat deze nog sliep. Toen hij wegbleef, zou de vrouw hem zelf gaan wekken en men kan zich haar schrik voorstellen, toen zij hem dood vond Ook de man had zich daags te voren aan sterken drank te buiten gegaan en daar hij zeer veel dronk, wordt vermoed, dat hij in de jenever is gestikt. De man is Maandagmiddag op de gemeentelijke begraafplaats aan den Meerdijk ter aarde besteld. Het lijk was geplaatst op den wagen der gemeente reiniging en werd gevolgd door de ge meente-politie en de gemeente-arbeiders Men kan begrijpen, dat deze ongewone en treurige begrafenis veel belangstel ling trok. Ongeval. Weer is een bekend type uit onze gemeente van het tooneel verdwenen >Janus de Gast» (A. van Eeten) nl. is op ongelukkige wijze om 't leven gekomen Hij was erg doof en zag slecht en daar om was het gevaarlijk voor hem op straat. Vorige week werd hij door een auto aangereden en aan 't hoofd deerlijk ge wond, maar toch weigerde hij per anto weggevoerd te worden of eenige gelde lijke schadeloosstelling aan te nemen. Dinsdagmiddag ging Janus met z'n kruiwagen door Baardwijk en meed voer eenige menscben, die hem tegemoet kwamen. Hij ging ter zijde, maar had niet de aankomende tram van 12 uur bespeurd, zoodat hij er vrijwel tegen in liep. De machinist kon niet meer rem men en Janus werd neergesmakt eD ernstig gewond opgenomen. Men wilde den ongelukkige bij K. binnen dragen, maar deze wilde zulks beslist niet heb ben, waarna hij bij van Heesbeen lief- derrijke opname vond, totdat hij door het brancard van het Gasthuis te Waal wijk werd afgehaald, alwaar hij denzelf den avond aan de gevolgen van een bekomen schedelbreuk is overleden. Hedenmorgen had de 14-jarige L. werkzaam op de stoomschoenenfabriek >Hollandia< het ongeluk met zijn hand tusschen de doozenmachine te geraken, waardoor een lid van een zijner vingers als 't ware werd afgekneld. Dr. Sweens verleende direct de eerste hulp. Postkantoor Waalwijk. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen worden uit gereikt. 2e helft der maand Januari 1914. Brieven Binnenland. A. Busscher, Apeldoorn. Briefkaarten Binnenland. A. Velthoven, Nijmegen. N. van Iersel, Scheveningen. Brieven Buitenland. A. Relmarz, Köln. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen terugge geven worden. Onjuist. Voor eenige maanden vertrok de heer Breuer, hoofd der school te Baardwijk met z'n echtgenoote naar Amerika, om daar in 't genot van zijn pensioen de laatste levensjaren bij zijn zoon door te brengen. Kort daarop overleed reed» zijne vrouw en thans doet het gerucht de ronde, dat ook de heer Breuer plotseling zou zijn overleden. Men deelt ons echter mede,* dat dit laatste bericht bezijden de waarheid is. Ontslagkwestie bij de Jirtna L. Blankets. De niet-ontslagenen zijn weer als ge woon aan het werk gegaan. Hun aantal is thans vermeerderd met een 10-tal werklieden van buiten. Alles blijft rustig. Nieuws uit Oeteldonk. Vrijdagavond was er een zeer drukke vergadering te Oeteldonk tot bespreking en vaststelling der plannen voor de aanstaande carnevalfeesten. Tengevolge van het hofbal bij Z. K. H. Prins Ama- dero Rlcosta di Carnavalo, mankeerde in den aanvang de muziek. Niettemin heerschte er als altijd een zeer geani meerde stemming. Met het aanstaande^carnavalfeest zal een brok Oeteldonksche historie zoowel te water als te land worden vereeuwigd. De Oeteldonksche club stelt zich voor dit jaar op luisterrijke wijze het 33-ja- rige onafhankelijkheidsfeest harer ver eeniging te vieren. Prins carnaval zal in een sloep, be mand met een^ aantal Oeteldonksche roeiers van uit een vluchthaven der nu zoo dienstige Eogelsche Dieze naar het vasteland van z'n Oeteldonksch pronk juweel worden^overgebracht, waar de Burgervaejer z'n assesors en tal van Oeteldonksche deputaties ieder met z'n eigen Oeteldonksche attributen in de meest opgewekte gemoedsstemming Z. K.H. met open armen zullen ontvangen en verwelkomen. Natuurlijk gaat de aan komst en landing van Z.K.H. gepaard met een niet te evenaren Oeteldonksche kannonade. Na deze meest hartelijke verwelkoming zal zich een optocht vor men uit deze duputaties, aangevuld met diverse humoristische praalwagens, en zal de prins zich met'dezen stoet begeven naar. de sociëteit Casino, om daar het groote Oeteldonksche staatsstuk, zijn troonrede, uit te spreken. Ook Peer van den Muggenheuvel zal er een kunstelijke aanspraak houwe, waarbij het aan pole- tieke sissers niet zal ontbreken. Eindelijk kwam de muziek en daarmee nog een heel kwakske gezelligheid Vol geestdrift raakte de vergadering, toen Z. K. H. van uit zijn winterpaleis in Den Haag, waar Vrijdagavond het hof bal plaats had, de volgende onderschei ding door zijn secretaris deed seinen aan zijn zoo lustig vergaderde gerainte naren Winterpaleis. Den Haag, 30ste van Louw-met-de-pook-ma'-«nd 1914. »Aan de Raad van Elf in Oeteldonk. >In 't 33ste jaar van m'n Preinsskap benuum ik vur deus jaar mlt geleugen- digheid van m'n komst in de geminte tot Adjedant de Merkies Absalon die Veldos.* Secretaorls in besundere dienst, HAANES D'N BRAOJERT. Hoofdredacteur der Maasbode*. Wij vernemen, dat de weleerw. heer N. B, M. van Reijsen, kapelaan van de kerk De Liefde te Amsterdam zal be noemd worden tot hoofdredacteur van >De Maasbode*. BAARDWIfK 1 Febr. Zondag speel de de voetbalv. >Nooit Gedacht* uit Baardwijk een vrlendschappelijken wed strijd tegen R. W. B. te Besoijen. Hoewel het veld zeer slecht was gaven beiden nog zeer vurig spel te zien. R. W. B. kwam met heel het 1ste elftal in het veld en daar N. G. zeer zwak in het veld kwam, wist zij het er toch af te brengen met 10—4 voor R. W. B. Stand met de rust 40. SPRANG. Zaterdagavond 1.1. hie'dhet Ziekenfonds der afd. >Patrimonium« al hier haar 5e Jaarvergadering. Na opening door den Voorzitter den heer B. de Rooij, bracht de secretaris zijn Jaarver slag uit, waaruit bleek dat het fonds in bloeienden toestand verkeerd. Het le dental was hetzelfde gebleven als het vorige jaar n.l. 56. Het verslag van den penningmeester vermeldde aan inkom stenf286,16 en aan uitgaven I 169,18 zoodat het batig saldo f 116,98 bedroeg De geheele bezittingen van het fonds bedragen thans bijna f700. Tot bestuurslid werd herkozen dhr. Jac. v. d. Schans. Nadat nog enkele zaken van meer huishoudelijken aard behandeld waren, werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Gisteren had de wed. v. d. E- alhier het ongeluk te vallen met het noodlot tig gevolg dat zij een been brak. Dr. v. d. Meulen verleende genees kundige hulp. CAPELLE. Door Ds. Ruijs is zijn eme- riaat aangevraagd tegen 1 Juli, omdat het dan juist 25 jaar geleden is dat zijn Eerw. zijn ambt in onze gemeente aanving. De jongelui uit onze gemeente, die den fruitteeltcursus te Waalwijk bijwo nen, zijn zoo ingenomen met de kennis die zij daar onder leiding van den heer van Roosmalen opdoen, dat zij zullen trachten om ook op dat gebied een volledigen cursus in onze gemeente te krijgen. Wel een bewijs, dat er veel ambitie bestaat voor dit vak. WASPIK. Vrydagavond 6 Februari a.a. des avonds om (1 uur openbare vergadering van den Raad dezer gemeente. Zondag 8 Febr. e. zal het hand boogschuttersgezelschap „Unanimitas* in bet lokaal van den Heer L. Schroot op 't Vaartje alhier eene uitvoering geven. Opgevoerd worden. „Een lastige overbuur' kluchtspel, Vergeten en vergeven* drama, en „Eene wetenschappelijke bijeenkomst* blijspel. De uitvoeringen bij den Heer Schroot zijn vooral door bun gezelligheid bekend, zoodat we gerost durven voorspellen dat het a.s. Zondagavond weer druk zal ziju op 't Vaartje. Onze Z.Eerw Heer Pastoor zal reeds zeer spoedig bezit kunneD nemen van zijne nieuwe pastorie, waaraan nn inwendig de laatste hand gelegd wordt. Nu de steigers en de omheining zijn weg geruimd komt eerst het gebouw in zijn volle schoonheid uit. Breed opgevat en grootsch uitgewerkt, doch streng eenvoudig in zijn lijnen, is het een waaif sieraad voor onze gemeente. Het kruis in den top van den gevel wijst op zijn bestemming. RAAMSDONK (DORP). Gistermiddag zakte de 7 jsiiee W, Verhuist nabij den heer G. v. d. Westen op de spoorsfoot door 't ijs. Door postbode v. d. Biggelaar werd de waaghals gered. RAAMSDONKSVEER. Beurs „Hotel de Witte Leeuw' Zaterdag 81 Jan. j.l. Haver f 7,75 ii f 8.00, Tarwe 7,60 a 7,80, Boonen 9,10 it 9,20, Rogge 5,20 a 5,80, Hooi 11,50, Tarwe stroo S,Rogge 8,50, Bavet8troo 7, Zondagavond omstreeks G uur brak een binnenbrand uit in de wonirg van den heer K. Bossers. Door het spoedig en kranig optreden der brandweer, was men den braod spoedig meester, zoodat erger voorkomen werd. Gepasseerde week stierf plotseling, het negenjarig dochtertje van den heer van Son. Maandag is het lijkje opgegraven daar men vermoed, dat het aan vergiftiging ia ge storven. GEERTRUIDENBERG. Aan onze vroe- geren stadgenoot, den Weled. Gest. Heer A. Blok is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, als schoolopziener in het arron dissement Heasden. Het slechten van een deel der wallen is aaugeoomen door den heer S. Berende voer f 945. g6eu fortuin, als enkele schoten van Jos, Bas en Slal naast gaan. Toch wordt de stand opgevoerd tot 7—0 door de Wit en Bas. Zes-nul en nog steeds geen puntje er bij van Stal. Dit schijnt hem te grieven, bij werkt op een renzenmanier en zendt hij een prach'schot ia, dat den keeper te machtig blijkt 7—0. Nog zijn ongeveer 10 minuien te spelen, als N.A.C. een comer ten deel valt. Smits loopt nit en wil den bal zoo wegwerken, doch de rechtstnsschen is hem te vlug cn redt de eer van z'n vereeniging door den bal in het net te plaatsen 7—1. Verandering in den Stand komt er niet meer, zoodat Sparta wederom een schit terende overwinning te boeken krijgt. Bij de kampioenen waren vooral Bas, de Wit, Jos en Ploeg goed, Stal had geen for tuin met z'n schot. De invallers voldeden goed. Vooral J. Smits in 't veld deed soms aardige dingen. Bij N.A.C. waren de keeper rechlstnsschen en rechtsbuiten goei. De scheidsrechter voldeed ook naar aller ge noegen. N-A.C. II-~Den Bttg 1—7. Eindelijk, na een rust van ongeveer drie weken, waarin ijsvermaak een hoofdrol speel de, trokken de roodwitten er op uit, om tegen de N.A.Cers. te kampen. De kansen der kampioenen stonden niet erg best. Zon der de Reijer, v. d. Waals en Kommers Sr. te moeten spelen, is geen kleinigheid. Maar onze joDgens hebben getoond, een dosis wilskracht te bezitten, waartegen het niet vol te houden is. Allen zonder uitzondering hebben zich van 't begin tot 't eiude, vol vuur en zelfvertrouwen in den strijd gewor pen. Ook de invaller» lieten zich van hun beste zijde zien. Een flinke overwinning was dan ook de belooning. De opstelling wa-» thans P. Smits Hnijsraan Van Dijk J. Smits Kommers Jr. Ploeg Jo» Kroon B. Smits de Wit Stal Voermans. Om twee our roept scheidsrechter van den Dungen uit 's Bosch de elftallen in 't velü. De N.A.Cers verschijnen ook met een heel ander stel, dan waarmede ze in den Berg uitkwamen. De geelzwarten laten de Wit tegen zon en wind aftrappen, 't Begin is als gewoon lijk, verkennen van eikaars terreiD. 't Is alsof de Sparta voorlinie niet erg van eigen doel afdurft. Toch gaat den Berg veld winnen en enkelen schoten gaan naast. Na ongeveer 10 minuten spelens stopt de keeper van N.A.C. den bal maar houdt dezen te lang in handen. Sparta valt een vrjjen schop ten deel. 't Is een zenuwachtig oogenblik als al de N.A.Cers in 't doel en Bas alleen kalm achter den bal staat, 't Pleit is spoedig beslist «ant Bas maakt geen fout en jaagt het leder, onder groot gejuich vaa het aanwezige Bergsche publiek keihard in 't net 01. Sparta houdt thana het spel in handen maar toch brengt N.A.C. enkele malen de Bergsche verdediging in 't nanw. Deze aan vallen worden meest geleid door den rechter vlengel, waarvoor Ploeg een leelijke strui kelblok is. Telkens ontfutselt hij den bal, aaD de goed samenspelende rechtermenschen en plaatst steeds kaim naar zijn voorlinie. Deze zit intusschen ook niet stil en voelt den keeper van N.A.C. danig aan den tand. Een oogenblik later, toont de kleine de Wit, dat hij tot groote daden in staat is. Hij passeert op z'n eentje geheel de N.A.C. verdediging en brengt met een goed gericht schot, den stand op 0--2, Dit blijkt een voorbeeld te zijn voor de andereD, want spoedig daarna doet Bas 't zelfde en ook hij heeft succes 03. Weldra hierna is 't rust. Na dc thee weer dezelfde betooging. Sparta steeds in de meerderheid, wat dan ook Bas spoedig in een doelpunt uitdrukt 04. 't Gaat er bedenkelijk uit zien voor de N.A.Cers 't lijkt een renzen-inmaak partij te wordeD, Toch geven zy de moed niet op en brengen enkele bezoeken aan P. Smi's, die echter op z'n gewone gemak kelijke manier z'n doel schoonveegt. Aan de andere zijde hebben de roodwitten Kaatsheuvel, 3 Februari 1914. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de Woensdag 28 Januari gehouden vergadering van de Kamer van Kooph. en Fabrieken is het bureau, samenge steld uit de heeren M. v. Beurden voor zitter, Th. v. Dortmond vice-voorzltter en Math. v. d. Wee secretaris, herkozen. Statiedag Kon. Muziekjes. yJiupltonia Maandag vierde het Kon. Muziekge zelschap >Euphonia* voor de werkende leden van Harmonie en Liedertafel hun jaarlijkschen statiedag. Een mooiere dag en beter weer had men daarbij niet kunnen treffen. Met den mooien, met twee lauwerkransen behangen drapeau voorop, trok men goed 1 uur de straten door onder 't blazen den lustigen Pas redoublé »Amazone* en den krachtigen marsch »Un Fête de Marie*. Om half vier was men in Euphonia* terug, waar bij een goed diner, een lekker glaasje den verderen dag in gezellige vroolijk- heid werd doorgebracht. Vergadering Huiseigenaren* De vorige week hield de bond van Huiseigenaren zijn driemaandelijksche vergadering in de zaal van Euphonia*. Na de voorlezing der notulen gaf de secretaris een nauwkeurig verslag over het jaar 1913, waaruit bleek, dat op 't afgeloopen jaar met genoegen kan wor den teruggezien. Telde de Huiseigenarenbond 1 Januari 68 leden met een eigendom van 403 woningen, in den loop van 't jaar steeg het ledenaantal tot 77 met 450 woningen. Het batig saldo van 't finantleel ver slag sloot met een kapitaal van 148,98 gulden. Volkshuisvesting. j. 1. Zondag hield de heer Mr. P. M. Arts uit Tilburg in de bovenzaal van den heer A. A. Snoeren-Mombers voor de leden van den huurdersbond een lezing over vokshuisvesting, waarin hij de eischen, zoowel op hygiënisch als op moreel gebied van een goede huis vesting uiteen zette. R. K. Gildenbond. De twee sprekers de heeren van Nieu- wenhuizen en van Rijen, die Zondag j.l. voor de leden van den R. K. Gilden bond zouden optreden» om de na- deelen van de scheiding van den R. K. Gildenbond, alhier, van den Centralen bond van het Bisdom .van 's Bosch te bespreken, waren niet verschenen. In plaats van de lezing der twee hoofdbestuursleden van den centralen bond werd voorlezing gedaan van het schrijven over dat actueele onderwerp ingekomen. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een voorzitter, vacature Aarts, in wiens plaats de heer C. Roestenberg gekozen werd. Overreden. De toestand van den jongen J. v. H. die de vorige week door de stoomtram TilburgWaalwijk werd overreden en wiens voet tot den enkel is afgezet moe ten worden, is zoodanig verergerd, dat hem Maandag de laatste H.H. Sacra menten moesten worden toegediend. Men vreest voor zijn leven. LOONOPZAND. Als iets hoogst zeld zaams, zoo niet eenig kan worden ge meld, dat bij den landbouwer L. v. d. Lee op de Molenstraat, eene bijna vol dragen koe. jl. Maandag vijf kalveren heeft ter wereld gebracht. Jammer dat ze allen reeds bij de geboorte zijn ge storven. Heusden, 3 Februari 1914. Local option. Zooals men weet, heeft zich alhier een comité samengesteld met betrekking tot de »Plaatselijke keuze*. Over dit onderwerp treedt a.s. Don derdagavond om 8 uur in de zaal Con cordia op de heer J. Colijn uit Gouda, die tevens gelegenheid geeft tot debat. De Echo vu het Zeiden De BURGEMEESTER der Gemeente Waalwijk Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer ge meente uit om, zoo zij in een andere Gemeente over het laatetverl »opcn dienstjaar in eene der Rijk» directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelanting betreit in eene andere gemeen te of in meer gemeenten te samen, toi een bedrag van tenminste óéo gulden, daaivaa door o er— legging der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15den Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belangheb benden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden up de kiszerslijst, uitgenoodigd daarvaa vóór den I5den Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggeD, waartoe moeten behuoren het aan slagbiljet, of een door den Ontvanger gewaar merkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, een opgaaf van het bediag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebben den teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kannen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, nitgenoodigd daar van vóór den laden Febrnari a.s. aangifte te doen. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, dia krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte on noodig, indien de plaatsing op die lijst berust op: le. bewoning van een huis of gedeelte van een huis ol van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde hnis ot hetzelfde vaartuig bewonen; 2e. genot van pensioen of lijfrente; 3e. bezit van eene inschrijving iu de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank le. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wèl noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berusten op le bewoning van een huis of gedeelte van een hnis ot van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen;of 2e. genot van inkomen in dienstbetrekking, ot als inwonende zoon, in het bedrijf oi beroep der der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordl door den Burge meester een aaDgifte—biljet ter invulling toege zonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Waal wijk betreft, het volgende bepaald: Huurprijs, bedoeld in artikel lb, le. f 1,25. Dimi)m inkomen, bedoeld in artikel lb. 2e» Vrije woning of inwoning, bedoeld in artikel 2, f62.50. Vrije kost en inwoning, bedoeld in artikel 2, f250,-. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Ge meente. De ingevulde formulieren kuunen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toege zondeD, met inachtneming van het volgende voorst hrilt dat ds omslagen met aangiften en stokken moeten dragen boven aan de voorzijde het op schrift #Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet' en in den linkerbenedenhoek de ver melding van den naam en de woonplaats van den aizender, gewaarmerkt door zijne hand teekecing. Waalwijk, Januari 1914. DE BURGEMEESTER VOORNOEMD. De BURGEMEESTER der gemeente Waalwijk vestigt bij deze de aandacht van de Nederland sche arbeiders op de volgende mededeeling van van den als deskundig bekend atsanden Directeur der Arbeidsbeurs te Oberhausen ,dat het op het oogenblik zeer moeilijk is geschikte arbeidsgelegenheid te vinden in Duitsch land. Fabrieksarbeid wordt thans in het geheel niet f;evraagd, terwijl in de bouwvakkeD leeds sedert angen tijd een depressie viel te constateeren #De Arbeidsbeurs ontvaDgt reeds uitdegroote Duitsche steden aanvragen van Nederlanders om plaatsing te Oberhansen, aangezien in han woon- taatsen geen arbeid te krijgen is. Ook de •uitecbe Arbeidsbeurzen vangen aan de Neder landers naar Oberhausen te verwijzen, daar er voor Daiteche arbeiders reeds moeilijk plaatsing is te vinden.' Mitsdien is het aan Nederlanders op het oogenblik sterk te ontraden zich naar Duitsch land te begeven zonder de zekerheid door de beurs te Oberhausen geplaatst te kannen worden en zonder voldoende middelen om eventueel de terugreis te kunnen aanvaarden. Behalve een aantal vaklieden is de Directeur voorloopig slechts in staat grondwerkers te plaatsen. De arbeiders zij ia het bijzonder hunne aan dacht gevestigd op het belang dat zij er bij hebben, om zich voor vertrek naar Duitschland tot de arbeidsbeurs ter plaatse of tot die te Oberhausen te wenden. Waalwijk, 31 Jannari 1914. DE BURGEMEESTER VOORNOEMD.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5