Gemeenteiaadsveigadeiingen, YELO-WASCHMACHINES MinderbroRderstraat 10. Gemengd Nieuws Burgerlijken Stand Advertentiën. Qnmiib&ar voor iedere Hdivroaw Korte berichten. Handelsberichten. Rij kspostspaar b n k Kleine Advertentiën. AHB¥ 6. SUfRDIBT ia FlfTIRj Benoeming. Het jongmensch J. Vos, leerling der R. Norm.lessen (2e kl.) 'alhier, is na een vergelijkend onderzoek, waaraan 19 sol licitanten deelnamen, benoemd tot >locale kracht* aan het Post- en Telegraafkan toor te Gorinchem. De voortvluchtige Bankiersbeditnde aangehouden. Als een loopend vuurtje verspreidde zich Zondag het nieuws door Tilburg, dat de voortvluchtige B. Bordes, die bij de firma van Mierio te Breda met zijn collega Roks een grooten diefstal pleegde te Antwerpen was gearresteerd. Hoe de toedracht der zaak was en vanwaar het sensatie wekkende nieuws kwam wist aanvankelijk niemand, doch uit de mede- deeling van den commissaris van politie alhier, den Heer L.^fSoentjens, wiens tactvol optreden tot de arrestatie heeft geleid, kunnen wij een alleszins betrouw baar verslag geven. Zaterdagavond te circa half negen kreeg een zekere Hendriks in zijn café »De Parel* aan den Bosschenweg te Tilburg onverwachts^bezoek van B. Hen driks, was een paar jaar geleden van Breda naar hier gekomen en was een goede bekende van B. Per auto kwam de voortvluchtige daar van Antwerpen aan, naar men ons op het politiebureau mededeelde, om een oude schuld van f 12.50 te voldoen. Van|den kastelein vernamen wij echter later, dat B. hem terstond bij het binnen komen zeideU zult er al wel van ge- hoordB1hebben.' Kan ik hier geen vier weken blijven Ge kunt al het geld hebben of zoudt ge niet f 2000 voor me willen bewaren Om zijn zinnen wat te verzetten dronk hij een fiesch champagne en bestelde er nog een, waarvan hij slechts één glas gebruikte. Omtrent den diefstal deed hijenkele mededeelingen, o.a., dat R. hem er toe had gedreven en hem later^in Parijs, waar zij reeds aanstonds waren^heen- gegaan, alleen had laten staan. Hij wist met het geld geenraad en wilde het zelfs in de kachel duwen. Op zijn tocht van Antwerpen naar Tilburg zou hij te Breda nog zijn afgestapt en daar in een klein café aan het station zijn geweest, waar men hem niet had herkend. Ten slofte wilde hij H. betalen en gaf een biljet van f 200, dat deze niet kon wisselen, waarop B. zeide dat hij het dan maar gelijk moest houden. H. trachtte hem nog te bewegen, dat hij zich bij de politie zou aanmelden, doch hiervan wilde hij niets weten en grootsprakerig zeide hij, dat de politie hem niet levend zou te pakken krijgen, want bij een even- tueele arrestatie zou hij zich van het leven berooven. Daarvoor liad__hij een revolver en vergif bij zich. Hij verklaarde verder wederom met de auto via Breda naar Antwerpen te vertrekken en reed om kwartier over negen weg. Na raadpleging zijner huis- genooten heeft H. eerlijkheidshalve de politie verwittigd, zoodat om half elf de commissaris Soentjens ^met het geval in kennis was gesteld. Onmiddellijk liet deze een auto komen en reed met de hoofdagenten Klamer en Jansen in allen spoed B. achterop. Uit de mededeeling van den voortvluch tige kende men de te volgen route. Te Breda werd de politie met het geval in kennis gesteld en met den hoofdagent rechercheur Vinck werd de reis voorgezet. Aan het douanekantoor te Wernhout werd geinformeerd of er ook een auto was gepasseerd. Hier kreeg men een ontkennend antwoord, doch al was men het spoor een oogenblik kwijt toch werd naar Antwerpen doorgereden. Te tuim half drie in den nacht arri veerde men daar. Met behulp der politie aldaar werd een vlugge recherche ge maakt- Verschillende nacht-café's wer den bezocht en van de chauffeurs, die daar bij hun auto's stonden, trachtte men te vernemen, of soms een hunner, dien dag naar Tilburg was geweest. Eindelijk wist een der chauffeurs te vertellen dat een zijner collega's eerst na twaaf uur met een onbekenden heer uit Tilburg was teruggekeerd. Hij kon het adres van zijn collega opgeven, en zoo gelukte het de politie dezen man op te kloppen en te vernemen, dat hij met een heer per auto van Tilburg was ge komen, dien hij om ruim twaalf uur had gebracht in hotel >de Boulevard* Place de la Commune. Men begaf zich naar het aangewezen hotel en wekte den gérant, die aanstonds het portret van B. herkende en zeide, dat deze persoon op de vierde étage sliep. De moeilijkheid was nu slechts hem zonder opstoot in handen te krijgen, daar de kamer naar alle waarschijnlijk heid zou zijn afgesloten en de eigenaar van het hotel er geen passenden sleutel van bezat. Terwijl de politie voor de deur postvatte, wekte men B. omdat hij, naar men voorgaf in een verkeerde kamer sliep en zoodra hij de deur opende, werd hij hevig schrikkend om half zes in nachtgewaad overmeesterd. Bij fouilleering bleken nog bijna f 42.000 in zijn bezit te zijn. De cheques, welke hij beweerde aan een kameraad gegeven te hebben, zijn zoek. Een goede duizend gulden ontbreken er dus, welke in 10 dagen aan autotochtjes enz. zijn opgeraakt. Te Antwerpen is B. ter beschikking gesteld van den procureur des konings, waar hij moet blijvtn in afwachting van zijn uitlevering, welke spoedig zal worden aangevraagd. Het kranig en doortastend optreden, van den commissaris Soentjes en zijn agenten, verdient werkelijk een woord van hulde. De firma van Mierio heeft f2500 uitgeloofd voor deze arrestatie. M. Auto- Ongeluk. Zondag middag om 2 uur is op den Vuchterdijk te 's Hertogenbosch de 6-jarige Johanna Dieltjes, wonende aldaar door den automobiel van den heer H. A. Koomans te Ginneken overreden en op slag gedood. Het kind kwam met nog twee vrien dinnetjes zeer snel een zijstraatje van den Vuchterdijk uit geloopen om aan de overzijde wat snoepgoed te halen, toen juist bovengenoemde auto aan kwam rijden met vijf inzittenden. De auto greep het kind, dat over het hoofd werd gereden. Onmiddelijk stopte de auto en reed met het gewonde kind naar het Groot Ziekengasthuis, waar slechts de dood kon worden geconstateerd. De chauffeur heeft geen schuld. Door de justitie is beslag op het lijk je gelegd. Maand. Ct. Fabriek ingestort1. Op de fabriek der firma W. Swinkels, ververijen te Helmond, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Daar de heer Swinkels met zijn luxe auto eeD ongeluk heeft gehad, bevond genoemde heer zich met een taxateur en nog eenige andere personen in de automobielgarage, waarboven zich een opslagplaats der fabriek bevond. Nadat men een tijd in de garage had staan praten, werd een verdacht gekraak ge hoord, waarop evenwel geen acht ge slagen werd door het geraas, dat uit de andere fabrieksgebouwen hoorbaar was Daar juist een vrachtauto naar de garage kwam, verlieten de aanwezige personen het gebouw nauwelijks waren zij buiten, of met donderend geweld stortte het geheele gebouw, met het zich daarboven bevindend magazijn, achter hen ineen. Een zware 6-cylinder vrachtauto werd mede onder de reusachtig ruïne totaal vernield. De oorzaak van de instorting hebben deskundigen nog niet kunnen vaststellen. Het gebouw, dat voor eenige jaren hecht en sterk was opgetrokken, ver toonde geen spoor van verzwakking, terwijl de verdieping ook niet bovenmatig belast was. Vermoed wordt echter, dat door de centrale verwarming, het binnenwerk van het gebouw gekrompen is, waardoor de vloer van het magazijn zich onder den zwaren last heeft begeven. Tel. Afpersing. Gisternacht heeft een wegens oneer lijkheid ontslagen en daarvoor met hech tenis gestrafte volontair aan de coöp. boterfabriek den directeur den heer de Baai te Etten (N.-Br.), een aanzienlijke som gelds afgeperst van den directeur dier fabriek. F. B., zoo heet de volontair, was nau welijks uit de gevangenis ontslagen. Hij belde bij den directeur aan en niet zoodra was hij in de duisternis binnengelaten, en de deur achter hem gesloten, of hij richtte zijn revolver op den directeur en dreigde hem op staanden voet te zullen doodschieten, indien hem niet onmiddel lijk een zekere som gelds werd overhan digd. Voor den verschrikten ongewapen- den directeur schoot niets over dan aan dit bevel te voldoen. De maréchaussée heeft de zaak in handen. (De Grondw.) Een buitengewone vergadering van ingelanden van het heemraadschap van den Rozendaalschen en Stecnbergschen vliet heeft gisteren besloten den water bouwkundige M. v. L. wegens gepleegde knoeierijen bij waterschapswerken te schorsen en de justitie in Breda met de ontdekte fraude in kennis te stellen. 1 elfjarige A. Jougsma doodgestoken. („Tel.") Frans Rosier is weer uit Medem- blik naar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht. Zondagavond is de gepensionneer- de militair W. van het Oost-Indische leger terwijl hij van Nijmegen naar Arn hem fietste, door de Over-Betuwsche stoomtram aangereden en gedood. De man stond bekend als een dronkaard en verkeerde kort voordat het ongeluk plaats had, onder den invloed van ster ken drank. Te Hannover is een 5-jarig meisje, Hildegard Wildhagen vermoord. Bij de lijkschouwing bleek, dat de lever van het slachtoffer ontbrak. Men gelooft daarom dat de gruweldaad, óf door een waan zinnige, óf uit bijgeloof gepleegd moet zijn en dat in het laatste geval de lever voor geneeskundige doeleinden gebruikt is. De sneltrein, die tusschen Chicago en Alton rijdt, is Zaterdagnacht bij twaal ven ontspoord in de nabijheid der stad Joliët. Het ongeluk kostte 15 menschen- levens. De Hamburger viermaster „Hera No. 9", die met een lading nitraat uit Pjsagua kwam, liep ter middernacht tus schen Zaterdag en Zondag bij Portscathe in CornwallisJ op rotsen. Er werd een Doot te water gelaten, maar deze sloeg om. Aan acht menschen gelukte het, het zinkende schip weer te bereiken. Zij klem den zich gedurende eenigen tijd aan de maststangen, maar drie hunner werden door een groote golf weggespoeld. De vijf overigen werden door een reddings- Doot uit Falmouth gered en naar Londen overgebracht. In 't geheel zijn bij den ramp 19 personen omgekomen. jaren en Antonetfa Cornelia IJplaaor 28 jaren Rivier berichten Op 3 Febr. VLIJMEN. o Zondagmiddag omstreeks halfvijf had te Berlicum (N.-Br een ontzettend on geluk plaats. Het 5-jarig jongste dochter tje van den molenaar P. v. H. was met haar 7 jarig broertje aan het spelen op den molenberg, toen de kleine door een der wieken werd gegrepen en een eind weggeslingerd. De doodelijk ont stelde ouders kwamen ijlings aangesneld en vonden hun kleine lieveling op het dak van het naast den berg gelegen schuurtje. Ofschoon het nog een weinig teeken van leven gaf, overleed het weldra; de wiek had de hersens van de kleine geraakt. Gistermiddag werd te Glanerburg bij een twist tusschen twee jongens, de BESOIJEN. o— CAPELLE. DRUNEN. Openbare raadsvergadering dezer ge meente op Dinsdag 3 Februari des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. R. van der Ven. Ongeveer half zeven uur opent de Voorzitter de vergadering, aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing,""zonder dat er iemand iets op wist aan te mer ken, ongewijzigd goedgekeurd en vast gesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring raadsbesluit tot wij ziging van de begrooting voor het dienst jaar 1913, b. Schrijven van den rijksveldwachter Winters, houdende dankbetuiging voor de verleende subsidie. b. Beredeneerd verslag met hetgeen in betrekking tot de volkshuisvesting is verricht. Het verslag is bijna geheel negatief. Wordt voor kennisgeving aangenomen, d. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat zij het aanbrengen van eenige wijziging in de begrooting voor 1914 niet kunnen goedkeuren alvorens zij de begrooting hebben goedgekeurd. Voor zoover het bedrag, voorkomend op de post onvoorziene uitgaven toe reikend is, mogen daarvan de noodzake lijke uitgaven worden betaald. Schrijven van de voetbalclub Olympia houdende mededeeling dat zij van den raad vergunning heeft op een perceel aan den Meerheuvel tot 1 Februari te voetballen. Aangezien zij echter nog eenige wedstrijden moet spelen, verzoekt zij van het terrein gebruik te mogen maken tot 15 Maart. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 2. Aangehouden besluit van Ged. Sta ten tot niet goedkeuring van het raads besluit tot verhaal van pensioensbijdragen op de gemeente-ambtenaren. Voorzitter. Op verzoek van den heer L. Mommersteeg heb ik de leden thuis doen bezorgen een staat waarop voor komen eenige bedragen volgens het voor stel van den heer J. Wagenberg en een volgens het standpunt dat door Ged. Staten is ingenomen. L. Mommersteeg. Mijn besten dank mijnheer de voorzitter voor de toege zonden staten. Ik heb er dan ook ge bruik van gemaakt. Mijn bezwaar, dat ik er nu weer tegen heb is weer het zelfde als wat ik altijd heb gehad n.l. dat het zeer zwaar zal drukken op de financieele draagkracht. Door het goed nagaan van deze opgaaf is deze indruk bij mij niet weggenomen. Wanneer er toe wordt besloten zullen vele belasting penningen daaraan geofferd moeten worden en niet gedurende een jaar, doch gedurende lange en vele jaren. Er komt nog bij dat de meeste belastingpen ningen betaald zullen moeten worden door menschen -die in veel slechtere con ditie verkeeren als hier de ambtenaren zelf. Ik heb in een vorige vergadering het voorstel gedaan om alles te verha len wat de wet toestaat en me dunkt dat is heel redelijk als dat kan geschie den. De opbrengst voor de gemeente is dan nog zwaar genoeg. Ik heb dien staat, die u mij hebt thuis gezonden, eens nagegaan. Ik heb dan bevonden, vooraf wil ik zeggen dat het wel niet precies juist zal zijn omdat ik niet juist wist het aantal dienstjaren, dat heb ik zoo bij mezelf zoo maar gegist, maar dat zal toch zooveel niet schelen en ik kom de volgende uitkomst. Burgemeester en Secretaris en Ambt. van den Burg. Stand 7 dienstjaren f 1120, Ambtenaar ter Secretarie 6 dienstjaren f 146, 2e Ambtenaar van den Burger- Ijken Stand 6 dienstjaren f 16, de ge meente ontvanger 5 dienstjaren f 180, de le veldwachter 5 dienstjaren f 272, 2e veldwachter 5 dienstjaren f 272, 3e veldwachter 5 dienstjaren f 228, de ge neesheer 12 dienstjaren f 816, de ver loskundige 4 dienstjaren f 520, de op zichter van de landerijen 25 dienstjaren f 1310. Bart van Engelen 20 dienstjaren f 416, opzichter van de gebouwen 5 dienstjaren f 120, de opperbrandmeestet f 10, dan kom ik alzoo voor een totaal bedrag van f 5035. Voorzitter. Die berekening zal wel iets te hoog zijn. Vooreerst heeft de geneesheer geen 12 dienstjaren, hij heeft er maar 8. L. Mommersteeg. Ik heb gezegd dat het niet juist is. Voorzitter. Dan heeft de burgemeester geen 7 maar 6 dienstjaren. Vau de ge neesheer alleen scheelt het nu al f450. L. Mommersteeg. Dan moeten wij 40 jaar rente betalen van de inkoopsom en reken dat maar tegen 4°/0 dan wordt dat f 8040 Voorzitter. U betaalt slechts 3'/2 °/o rente. L. Mommersteeg. Maar wij moeten toch van het volle bedrag de rente be talen. Voorzitter. Het is eene annuïteitslee- ning van 3'/2 °/0. L. Mommersteeg. Wij moeten toch voor het geheele bedrag betalen. Voorzitter. Neen, van het bedrag dat is afgelost, betaal je geen rente meer. Het is juist als met eene leening. Wil je hiei een zuivere berekening van ma ken, dan moet je het bedrag over 20 jaar nemen, dan kom je er. L. Mommersteeg. Dan wordt dat be drag f 4000 minder. Maar je moet maar wat voor de tegenvallerij nemen, want ik ben bang dat het nog veel zal tegen vallen, vooral omdat het hier van drie kanten komt, eigen pensioen, weduwen en weezen. Daarom heb ik voor onvoor ziene uitgaven maar f125 bijgezet. Voorzitter. Dat mag u niet doen, welke tegenvallers kunnen er komen. L. Mommersteeg. Het zal heelemaal wel tegenvallen. Voorzitter. U moet niet al te pessi mistisch zijn. Hier kan nie's tegenvallen, want het is tot de laatste cent toe te berekenen. U geeft alles een paar hon derd gulden te hoog op. L. Mommersteeg. In 40 jaar kost het de gemeente 40000 gulden. Voorzitter. TJ moet de rente zuiver voorstellen en als u het zoo voorstelt moet u er ook bij zeggen dat er f 13500 van kan of wordt gehaald. U moet niet alleen de schaduwzijde laten zien. L. Mommersteeg. Ik ben maar bang dat het nog veel zal tegenvallen. (Slot volgend nummer.) TE HUUR GEVRAAGD: Een gesloten of Winkelhuis met veel ruimte. Liefst in de Grootestraat te" Waalwijk. Brieven bureau van dit blad onder No. ióio. 599S GETROUWD: ARTS. 5999 Officier van Gezondheid O. I. L. wasschen in 5 minuten gemak kelijk schoon zonder echeuren, roesten, slijten of naboenen. A contant en op afbetaling ver krijgbaar. Twee jaar degelijke schriftelijke garantie. Proef wasschen ie deren Woensdag van 10 -12 uur. Worden gaarne op PROEF geleverd zonder verbinding tot koopen. FILIAAL 's BOSCH BESOIJEN, 3 Feb. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prija 1 1,40. Laagste prijs t 1,28. Kieren 5 a 5'/a cent per stuk. 'srllertogenbosch Crèvecoeur in Meters in c.M 2.47 A. P. »al 7 (Dieze) 2.32 val 6 Crèvecoeur (Maas) 2.26 y val 8 St Andries (Maas) 3 66 N. A P was 4 St Andries (Waal) 4.73 val 5 Venlo10 77 val 26 Maastricht. 42.18 val 2 Keulen1,76 boven nul, val 1 Op 2 Febr. in Meters in c.M Arnhem 1.49 -f A P. val 6 Grave7.61 val 3 CASINO 's BOSCH, Vrijdag 6 Februari 1914, 3 uur, ,De Fak kelloop* door de Kob, Vereeniging het Neder— landscbe Tooneel, Plaatsbespreken om 12 uur, J 'Ji Aan het postkantoor WAALWIJK en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Januari 1914, Ingelegd f 11789.51 Terugbetaald f 10391,04. Er werden 28 nieuwe boekjes uitgegeven. o— Aan het postkantoor KAATSHEUVEL en de daaronder reseorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Januari 1914: Ingelegd f 6691,68. Terugbetaald f 8614.95 Uitgegeven werden 18 nieuwe boekjes. Gedurende rie maand Januari 1914 werden aan het hulp—postkantoor te BESOIJEN in de rijkspostspaarbank ingelegd f 2197,60. Terug betaald f2114,96. Meer ingelegd dan terugbetaald 1 82,64. Aautal inlagen 135, aantal terugbetalingen 45 o Aan het huippostkantaor ta SPRANG werd gedurende de maand Januari op de rijkspost spaarbank Ingelegd f 1896.21 Terugbetaald f 881,37 —o Aan het postkantoor RAAMSDONKSVEER en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Januari 1914 Ingelegd f 12929,48'/* Terugbetaald f 13170,80 Laatste boeknummer 5293. o— Aan het postkantoor VLIJMEN en de daar onder ressorteerende hulppostkantoreD werd gedurende de maand Januuri 1914, Ingelegd 1 9304,25. Terugbetaald t 30265,05. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3567. Gedurende de maund Januari 1914. GEBORENAnna Helena, dochter van Leonard Blom en van Maria van der Hammen. Cornells Joseph, zoon van Adrianus Schal ken en van Comelio Kroot. Elisabeth Antonia, dochter van Willem Mosselveld en van Elisabeth Antonia van der Gouw. OVERLEDEN: Cornells Adriaanse, 66 jaren, echtgenoot van Maria van den Meerakker. Cornelia Kwaaijtaal, 63 jaren, echtge— nrote van Pieter Spittere. Over Januari. GEBORENGerdina Pieternella, dochter van Gerrit Verhagen en Geertruida Hendrika Werther Jacob Leendert, zoon van Willem Matthijs Blom en Hendrika Johanna Waarts Maria, dochter van Willem van den Hoek en Maria van Drongelen Gerrit, zoon van Marinus van der ScbaDS en Jacoba van Campen. HUWELIJKS-AFKONDIGINGENJohannes van Ierscl, 32 jaar te Capelle en Geer truida Hekker, 39 jaar te Rotterdam Joost Quirijns,28 j. te Capelle en Dingena Varossieau 40 jaar te Sprang. Adriaan Molewijk, 25 jaar te Capelle en Johanna Cornelia van Heijningen, 21 jaar te Rot terdam. OVERLEDEN: Adriaan Hagoort, 76 jaar. o— Over de maand Januari. GEBORENAdrianus Johannes zoon van A. van Rooij en H. van Leijden. Marius Cornelius zoon van H. de Gouw en Wil helmus van de Ven Johannes Petrus zoon van J. Konwenberg en J. Mulders. Henricus Cornelia z. v. A. Brok en A. M. van oer Krabben Francieca Eugelina dochter van M. B. Schapendonk ea C. Th. van den Hoven Adrianns Antonius Maria zoon van M. J. Veltman en A. van Weert Antonius Adrianus zoon van J. Knip— pels en A. vsn der Ven Wilhelmina Hendrika dochter van P. v. Delit en J.M. van Leijdec. OVERLEDENJohannes Catharina Leonhard, weduwe van Albert Willem van der Heijden oud 97 jaren Qairinns van den Hoven echtgenoot van Joh Maria Verheijden oud 76 jaren Bartholomens van Huiten echtgenoot van Petronelle Tielemans oud 67 jaren Sophia Brok weduwe van Theodorus van Loon eud 68 jaren HUWELIJKENCornelia Michiel Nillescn 21 car EN

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6