Nummer 12 Zondag 8 Februari 1914. 37e Jaargang Tweede Blad T <E f BEKENDMAKING. Reclame. Kerknieuws. Reclame. Geimenteraad Vlijmen. BEXGHAM'S PILLEN De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. NLIGHÏ Arbeidstoestanden in Duitschland. niet is te KIEZERSLIJST. LIJDERS aan HOOFDPIJN. De Heer K. Wielemaker, Hoofd der school Biggekerke (Zeeland) schreef: Jarenlang heb ik ontzettende last van hoofdpijn gehad, er ging schier geen week voorbij, dat ik niet een heelen of halven dag te bed moest blijven. Sedert vier maanden heb ik eiken aanval van hoofdpijn kannen afwenden door de Migraininepastilles van AphothekerBoom." De Hoofdpijnpastilles van Apotherker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen Hoofdpijn, Migraine, Schele en Zenuwhoofd pijn. Deze pastilles stillen direct de hevigste Hoofdpijn. Deze pastilles worden nimmer los verkocht, doch aitslaitend ia verpakte flacons 80 ct. Pro» fllicons 30 ct. Alleen echt met den naam Boom. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwiukels. Waar niet verkrijgbaar wordt een flacon franco bais gezonden na ontvangst van 40 of 90 ct. door firma A. M. Boom, Arnhem. 6 5696 Vervolg. 3. Wijziging begrooting 1913. Conform het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten. 4. Voorstel van B. en W. tot wijzi- iDg der verordening tot heffing van staangeld. Voorzitter. In een vorige vergadering is al gezegd dat B. en W. met een voor stel zouden komen om de staanplaatsen te verlagen. A. F. Mommersteeg. Over het alge meen wordeD de bioscopen zwaar be last. Ik zou het hier ook doen. Voorzitter. Ik begrijp u, ja dat is het best zoo. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 4. Besluit van Ged. Staten, houdende niet-goedkeuring der begrooting 1914. Het schrijven van Ged. Staten luidt als volgt Gezien de begrooting der gemeente Vlijmen, overwegende dat op de door de Burg. en Wethouders aangeboden begrooting voor 1914 als jaarwedde van den amb tenaar ter Secretarie was uitgetrokken een bedrag van f350 dat de raad dezen post heeft ver worpen dat de tegenwoordige ambtenaar in 1913 op wettige wijze is benoemd; dat blijkens schrijven van B. en W. reeds vanaf 1875 ter secretarie gesalari eerde ambtenaren elkaar regelmatig heb ben opgevolgd dat daarin eene 38 jaren gecontenu- eerde erkenning van de zijde van den gemeenteraad gelegen is van de nood zakelijkheid van zoodanigen ambtenaar en dat die erkenning ook volkomen overeenstemt met het niet te loochenen feit, dat de secretarie-werkzaamheden zich in den loop dier jaren zeer aan zienlijk hebben uitgebreid dat ter verzekering eener deugdelijk ingerichte en regelmatig gevoerde ad ministratie eener ongeveer 3700 zielen tellende gemeente de door B. en W. betoogde noodzakelijkheid van een amb tenaar naast den secretaris ontkennen; -v 32? dat de weigering van den raad om bedoelden {post voor 1914 op de be grooting te handhaven in'strijd is te achten zoowel met het belang der ge meente, als met de" gemeente wet; Gelet op enz. enz. Besluiten aan voormelde begrooting goedkeuring te onthouden.*?. ^Van Buul. Ik heb mijn bezwaar bij Ged.'] Staten toegelicht. .Dit schrijven bevredigCmij in het geheel niet, daarom acht ik me verplicht mijn vroeger voor stel te handhaven. Voorzitter. Dat besluit is reeds ge genomen en niet goedgekeurd. S J v. Wagenberg. Ik heb wethouder van Buul hooren zeggen,/dat hij zich in deze aan de beslissing van Ged. Staten zou onderwerpen. Ik zou daarom^nu gaarne even van hem hooren welke mo tieven hij heeft zijn woord te breken, alsook dat hij aangeeft op welke gron den wij een ambtenaar ter secretarie kunnen missen. Van Buul. Omdat mij het schrijven niet bevredigt. Voorzitter. U hebt den vorigen keer gezegd, dat u zich zoudt neerleggen bij de beslissing van Ged. St. Nu u echter zulks weer niet doet, plaatst u zich boven Ged. Staten, zegt u een meer bevoegd oordeelaar te zijn dan Ged. Staten. Van Buul. Als ze het noodig oor- deelen zullen ze wel een post op de begrooting brengen. Voorzitter. Wordt uw voorstel aan genomen, dan blijft de begrooting hier liggen en krijgt u hier dan een huls- houden, waarbij men een vette kas heeft maar toch niet betaald kan worden. Ik wil niet de minste verantwoordelijkheid dragen van een besluit in dezen geest. Ik verzoek de Pers beleefd dit wel in haar kolommen te willen opnemen. M. Mommersteeg. Als de meerder held van den raad van meening is, dat eene dergelijke post niet op de begroo ting behoort en Ged Staten denken, dat ze het beter weteu, dan zullen ze die post nog wel op de begrooting brengen. Voorzitter. Ged/Staten achten het in strijd met de wet en de belangen der gemeente, indien er geen ambtenaar ter secretarie is. J. van Wagenberg. Ik zou de mo tieven vaD de leden, die meenen, dat de ambtenaar niet noodig is, wel eens willen hooren. Ik voor mij ben van tneening, dat er wel een ambtenaar noodig Is en sluit me in deze geheel aan bij wat Ged. Staten zeggen. Gesteld, dat wij het salaris van den ambtenaar nu niet toestaan, dan geloof ik, dat er over een jaar een meerderheid in den raad zou zijn om wel een ambtenaar te benoemen. Daarenboven, laat ons eens verder zien. Wat moet er gebeuren als de Burgemeester eens een dag of 14 verlof heeft, wat men in alle gen eenten heeft, of hij is eens ziek,* wat: moet er dan gebeuren.Dit is eea vraag die men zich wel eens mag stellen. Ik geef dan ook alle leden in ernstige! overwe ging niet op het voorstel van den heer Van Buul in te gaan. M. Mommersteeg. Het is algemeen bekend dat de secretaris 's namiddags niet op de secretarie is, terwijl de in structie het hem voorschrijft. Bijna ge regeld is hij dan van de secretarie af wezig, dus schijnt er geen werk genoeg voor hem te zijn, en kan hij het zeker zonder ambtenaar af. De salarissen worden steeds verhoogd en vroeger was de secretaris er altijd en nu is hij steeds afwezig. Ieder moet vooi zijn geld wer ken. Het is onze plicht uit te komen voor de belangen der gemeente 5 uur per dag werken is toch niet te veel ge loof ik. Voorzitter. Men moet niet toetsen deal of niet aanwezigheid van een ambtenaar op de secretarie. Mijn voorganger zaliger hield in den voormiddag buurpraatjes en had om 12 uur nog geen pen op het papier gezet, daarom moest hij s mid dags gaan zitten werken. Ik werk den geheelen voormiddag en in den na middag regel ik mijn verdere werkzaam heden zooals ik dat 't beste oordeel, daar ben ik als burgemeester vrij in. J. v. Wagenberg. Als we overtuigd zijn dat we een tweeden ambtenaar noodig hebben, dan mogen we dezen niet straffen met zijn salaris in te houden omdat de secretaris, zooals eene partij zegt, zijn plicht niet doet. Het gaat hier tegen den secretaris en men gaat den ambtenaar straffen. Dat is onbillijk en en voelt eenieder. Gaat dan liever na of u iets kan bewerken om den secretaris s namiddags op de secretarie te houden. Niet voor mij, want bij mij is hoofdzaak of de zaak in orde is, of ze dan tot 's middags of tot 's avonds 10 uur boven zitten. M. Mommersteeg. Ik blijft er bij en stel voor de post niet op debegrooting te brengen. Voorzitter. Nu goed, dan blijf de be grooting hier liggen en kan niets wor den gedaan. De verantwoording is voor de heeren en niet voor mij als ze dat maar willen begrijpen. M. Boom. Wordt het eenmaal geno men besluit gehandhaafd, dan zal onze gemeente in grootemoellijkheden komen. 25 H.A. land ligt er omgeploegd waar haver op gezaaid moet worden en we hebben geen recht om het te koopen, want betaald mag en kan er niets wor den. En wat moet er met de salarissen van de ambtenaren gebeuren. Ik geef in overweging de post voor een ambte naar op de begrooting te brengen opdat geen stagnatie in het bedrijf komt en dan later te zien wat je met den se cretaris doet. M. Mommersteeg. Als de raad geen besluit neemt dan zal Ged. Staten het zelf wel op de begrooting brengen. M. Boom. Die f 240 die we moeten gebruiken zijn al op en wat moet er nu met het Ven gebeuren. Moeten we de boel zoo laten liggen, dat is roekeloos en tegen het belang der gemeente in. Voorzitter. Het beste is maar dat we al die menschen naar den heer Mom mersteeg sturen of naar de andere hee ren. Want zij dragen de volle verant woordelijkheid. M. Mommersteeg. Ha, ha, naar mij sturen 1 Van Buul. Ik heb al zoo dikwijls on dervonden dat de secretaris 's middags niet hier is, en daarom ben ik voor handhaving van het voorstel. Voorzitter. Ik ben ook burgemeester niet waar, en dan heb ik het recht ten allen tijde te gaan waar ik wil. Van Buul. Dan is er ook niets anders aan te doen als dit en dan zal dit een paardemiddel zijn om aan dien toestand een einde te maken. Voorzitter verzoekt den heer van Buul zijn voorstel te willen formuleeren. Hij wil in deze heel secuur zijn, opdat later niet gezegd zal kunnen worden, dat heb ik niet gezegd of dat is zoo mijn be doeling niet geweest. Van Buul. Ik heb het voorstel gedaan om den post te doen schrappen omdat ik reeds lang brj ondervinding heb dat de secretaris 's middags niet op zijn bu reau is, hoewel dan daar reeds meerma len op is aangedrongen. Daarom stel ik voor het besluit van 12 Nov. te hand haven. J. v. Wagenberg. TJit den loop der discussie blijkt al meer en meer dat men het eens is dat een ambtenaar noodig is, doch dat men deze zijn salaris niet wenscht te geven omdat de secretaris er 's middags niet is. Ik zou aan de leden in overweging willen geven, goed na te denken alvorens het voorstel te steunen en hun motieven te zeggen daar het van groot belang is. Van Buul. Ik heb het bij Ged. St. gemotiveerd en hier heb ik het al zoo dikwijls gezegd. Voorzitter. Dan schijnt uwe moti veering al op heel zwakke gronden te berusten, anders zouden Ged. Staten dit besluit niet hebben genomen. J. v. Engelen. Ik heb ook al zoo dik wijls gezegd, als de secretaris hier 's mid dags een paar uur wilde komen zitten dan was alles in orde. Voorzitter. Als u door een ander; want zelf kan u het niet, eens een onder zoek liet instellen of de administratie niet in orde was eD dan een oordeel velde, dan zoudt u met recht spreken. Van Buul. Notulen maken is dat het werk van den secretaris. Voorzitter. Ja. Van Buul. Het is toch algemeen be kend dat die een vorige keer niet iD orde waren. Voorzitter. Dat men hier op alles zit te hakken Is gezegd. Van Buul. Je heb zelf bekend dat ze niet in orde waren. Voorzitter Ik heb gezegd dat de ambtenaar een zinsnede vergeten heeft. Ik ontwerp ze en de ambtenaar schrijft ze over en die heeft daarbij een zinsnede vergeten waarvoor Ik hem dan ook een standje heb moeten maken. M. Mommersteeg- Ik ben voor een ambtenaar als de secretaris 's middags een paar uur hier is. M. Boom. Kunt u de verzekering geven dat het land bezaaid zal worden. Voorzitter. Neen, zonder goed ge keurde begrooting niet. M. Boom. Dan mag men toch nog wel eens verzinnen. Voorzitter. Er zijn hier van die menschen die alles beter willen weten. M. Boom. Dat we die 25 H.A. een volgende week dan maar gauw ver pachten. Voorzitter. Als ik de heeren daar nu zoo'n groot plezier mee doe, dan wil ik zoo nu en dan 's middags eens op de secretarie komen. Voor den middag maak ik dan maar wat buurpraatjes, (g'-j Van Buul. Ik zou willen dat u voor 3 uur namiddags niet in eigen zaken trad. Voorzitter. Geen der raadsleden heeff met mijn particuliere zaken iets te ma ken. Als wethouder verdient u uw geld heel wat gemakkelijker. U komt eens per week een half uurtje en krijg daar voor f 180 per jaar. Van Buul. En jij met je voorschotten. Voorzitter. Zeker, als u met mij naar een vergadering van de Bossche sloot gaat dan krijgt u f 2,voor reis- en verblijfkosten en ik ook. Ik verzoek u als u blieft niemand verdacht te maken. Van Buul. Jijjijjij Voorzitter. Ik verzoek u niet te tutoy- eeren. U zit daar maar te praten van jij en jou, ik verzoek u beleefd en be schaafd te zijn. Ik doe dat tegenover u ook altijd. Van Heivoort. In de lie Kamer zeg gen ze ook wel jij11 Van Buul. Gij brengt het balletje aan het rollen. Doe Ik mijn plicht niet als wethouder. Voorzitter, Doe ik mijn plicht niet. Van Buul. Ik wil u als secretaris tot 4 uur op de secretarie hebben. Voorzitter. Ik sluit de discussie, nog maals waarschuw ik u tegen de gevolgen. Het voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 6 tegen 5 stem men. Voor stemden de heeren A. F. en M. Mommersteeg, De Vaan, Van Heivoort, Van Buul en van Engelen. Tegen de heeren H. en M. Boom, C. en J. van Wagenberg en van Halder. M Boom. Nu het besluit is genomen Van Heivoort. De agenda is ten einde is 't niet Voorzitter. Ja. Van Heivoort. O, dan de heeren Van Heivoort, A. F. Mommersteeg, De Vaan en Van Buul verlieten hierop de vergadering. M. Boom. Zou het niet wenschelijk zijn de landerijen te verpachten. Voorzitter. De 6 heeren dragen voor alle gevolgen de verantwoording. Hierop werd de vergadering gesloten. - LICHTE aandoeningen - I aangewend, voorkomen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. 5029 Naar het >D. v. N.-Br> verneemt, heb ben de paters Benediktijnen te Oosterhout bouwplannen. Hun architect, de Zeer- eerw. pater Bellot O.B S., die de abdij gebouwd heeft, komt nog deze maand naar Oosterhout om zijn teekeningen voor een kerk te ontwerpenbinnen twee en een half jaar hoopt men, dat het gebotó'w gereed zal zijn. De tegenwoor dige kapel zal dan tot baar oorspronke- kelijie bestemming worden ingericht, n.l. tot sacristie. Rivier berichten. Op 6 Febr. Echo van het Zuiden Sunlight] EWMRBOMO HVfRVALSCHl ZONDER IlSCHADElUKE BEJTANDDtEUH L 281 melding van den naam. en de woonplaats va n den alzender, gewaarmerkt door aijne hand—* teekering. Waalwijk, Januari 1914. DE BURGEMEESTER VOORNOEMD. De BURGEMEESTER der gemeente Waalwijk vestigt bij deze de aandacht van de Nederland sche arbeiders op de volgende mededeeling van van den als deskundig bekend staanden Directeur der Arbeidsbeurs te Oberhausen ,dat het op het oogenblik zeer moeilijk is geschikte arbeidsgelegenheid te vinden in Duitsch- land. Fabrieksarbeid wordt thans in het geheel met gevraagd, terwijl in de bouwvakken reeds sedert langen tijd een depressie viel te constateeren. rl)e Arbeidsbeurs ontvangt reeds uitdegroote Duitsche steden aanvragen van Nederlanders om plaatsing te Oberhansen, aangezien in hun woon plaatsen geen arbeid te krijgen is. Ook de Duitsche Arbeidsbeurzen vangen aap de Neder landers naar Oberhausen te verwijzen, daar er voor Duitsche arbeiders reeds moeilijk plaatsing is te vinden.* Mitsdien is het aan Nederlanders op hst oogenblik sterk te ontraden zich naar Duitsch land te begeven zonder de zekerheid door de beurs te Oberhausen geplaatst ts kunnen worden en zonder voldoende middelen om eventueel de terugreis te kunnen aanvaarden. Behalve een aantal vaklieden is de Directeur voorloopig slechts in staat grondwerkers te plaatsen. De arbeiders zij in het bijzonder hunne aan dacht gevestigd op het belang dat zij er bij hebben, om "aich voor vertrek naar Duitschland tot de arbeidsbeurs ter plaatse of tot die te Oberhausen te wenden. Waalwijk, 31 Januari 1914. DE BURGEMEESTER VOORNOEMD* «Je BURGEMEESTER der Gemeente Waalwijk Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der kieswet Noodigt de mannelijks inwoners dezer ge meente uit om, zoo zij in een andere Gemeente over het la»t6tverloopcn dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betrelt in eene andere gemeen te of in meer gemeenten te samen, tot een bedrag van tenminste één gulden, daaivan door o4er l«ggiD& der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den löden Februari a.a. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aau belangheb benden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den laden Februari a.s. aangilte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggeD, waartoe moeten beknoren het aan slagbiljet, of een door den Ontvanger gewaar merkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, een opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de uoodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebben den teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daar van vóór den löden Febrnari a.s. aangifte te doen. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, dis krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte on noodig, indien de plaatsing op die lijst berust op: le. bewoning van een huis of gedeelte van een huis ot van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis ot hetzelfde vaartuig bewonen 2e. genot van pensioen of lijfrente; 3e. bezit van eene inschrijving iu de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg iD eene spaarbank de. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berusten op 'le bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte vud hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen;of 2e. genot van inkomen in dienstbetrekking, ot als inwonende zoon. in het bedrijf oï beroep der der onders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioeu of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burge meester een aangifte—biljet ter invulling toege zonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Waal wijk betreft, het volgende bepaald: Huurprijs, bedoeld in artikel lb, le. f 1,25. Minimum inkomen, bedoeld in artikel ib. 2e» f 350, Vrije woning of inwoniDg, bedoeld in artikel f 62 50. Vrije kost en inwoning, bedoeld in artikel 2, f 250,—. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Ge meente. De ingevulde formulieren kuuneu kosteloos per post aan den Burgemeester worden toege zonden, met inachtneming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het op schrift #Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in Óen linkerbenedenhoek de ver— in Meters 2.35 A. P. 2.25 3 23 "u N. A P 3 52 10 23 41.75 1,57 boven nul, Op 5 Febr. in Meters Arnhem 4 P' Grave(.00 r Vö' in c.M 'erüertogenboBch Crèvecoeur (Dieze) Crèvecoear (Maas) St Andries (Maas) St Andries (Waal) Venlo Maastricht. Keulen was wa9 val val val val val val 3 12 (i (i 7 40 18 6 in c.M S 7

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5