)1 E ïs de Derde Blad. I en NE VI BUITENLAND. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. ir Duitschland. Albanië. Z weden. Amerika. Balkan. NUMMER 12 ZONDAG 8 FEBRUARI 37e JAARGANG 5DOA en 7 D r, Ti YBEK GEï Rijksdagleden overreden. Gisteren zijn twee leden van het cen trum in den Rijksdag, pastoor Johannes Putz, afgevaardigde voor Donauworth, en pastoor Benedikt Hebei, afgevaardig de voor IUertissen-Meiningen, op het kruispunt van de Blücher- en de Mittel- waldstraat te Berlijn door een auto onder ste boven gereden. Beiden zijo zwaar gewond naar het St. Hedwigs-zlekenhuis gebracht. Hun toestand is thans rede lijk wel. Krup als geldschieter De geheele Fransche pers houdt zich bezig met de onderhandelingen tusschen de firma Krupp en de Turksche regee ring. Volgens de „Matiu" heeft de firma Krupp aan Turkije aangeboden een som van 40 millioente verstrekken.Van andere zijde wordt evenwel medegedeeld, dat het Turkije door bemiddeling van Krupp mogelijk gemaakt zal worden een leening van 200 mlllloen aan te gaan, waarvan eerst de schulden aan Krupp betaald zullen worden. Men rekent er op, dat Turkije ongetwijfeld het voorstel zal aan nemen, wanneer de Turksche leeoing in Parijs niet binnen 8 of 10 dagen gerea liseerd is. Voorts wordt gemeld dat de Fransche regeering reeds van den begin ne af op -de hoogte is geweest van de loopende onderhandelingen. Albaneesche benden hebben in het district Kolonia een inval gedaan, ver scheidene kleine dorpen vermeesterd en ze in naam van den Albaneeschen staat bezet. Het 15de regiment Grieksche in fanterie heeft hen op de vlucht gedreven. De Grieken hebben 15 dooden en 7 ge wonden, de Albaneezen 64 dooden en tal van gewonden. Gisteren hebben de Grieken Malinti, Mauzentska, Kabsi, Roremetsi, Lentsaka en Kassimbessl bezet. De bevolking heeft zich onderworpen. De Albaneesche ben den zijn verstrooid. Zaken heen en- behalve de debatten over de onderwijssalarieering en over de oprichting van dagnormaalscholen is het niet veel bijzonders geweest. Wat de laatste betreft, daarmede was men alge meen ingenomen, ter betere en inten sievere opleiding van den onderwijzer. Wat de verhooging der onderwijzers salarissen betreft, ook van minister Cort van der Linden is in deze weinig te wachten, omdat naar hij zeide, er geen centen zijn. Hij wenschte geen enkele toezegging te doen en moties in deze beschouwde hij als geuite wenschen. Het amendement-van Raalte, de motie Ter Laan, om de wettelijke minima met f100 te verhoogen, en welk laatste met 40 tegen 31 stemmen werd aangenomen waren dan ook echte parade-paarden en stembus-beloften, die voor den onder wijzer geen nut zullen hebben, gezien de stellige verklaringen van den minister. De Kamerleden krijgen van de spoorwegmaatschappijen vrij reizen op alle lijnen. 48 ïtie ikke 557 )00.- Naar aanleiding van de aankomst der boeren, die komen betogen ten gunste van een sterk leger, is de hoofdstad Stockholm rijk bevlagd. Er heerscht een ongewone drukte in de straten. Nadat de 31.300 deelnemers aan de betooging hun opwachting bij den koning hadden gemaakt, begaf zich een deputatie van 200 boeren naar minister-president Staaft" om de regeering met de wenschen der betoogers bekend te maken. De koning heeft tegen heden 2300 boeren in zijn paleis te soupeeren gevraagd. Rockefeller, de rijkste man der wereld, woont in den staat New-York en betaalt daar zijn uit den aard der zaak zeer hooge belasting. Het vorig jaar echter heeft hij het grootste deel des jaars ver wijld in East Cleveland, een plaatsje in den staat Ohio. Dat kwam omdat mvr. Rockefeller daar voor haar gezondheid moest blijven. Maar nu gaat de staat Ohio den petroleum-magnaat aanspreken voor belasting tot een bedrag van 30,000,000 gulden. Het fortuin van den laatste is bescheidehjk getaxeerd op 2,150.000.000 gulden. Rockfeller weigert te betalen en het zal nu een proces tot in hoogste instantie worden, waaraan aardig stuivertje zullen ver velen een dienen. e- <S 444 Waalwijk, 7 Februari 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gfj in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. in 't Logement alhier een man en een 1 padvinders-orkest voor de noodioe mu- Vorstelijke verlovingen. In politieke kringen van St. Petersburg blijft het gerucht hardnekkig aanhouden, dat prins Alexander van Servië zich bin nenkort met de oudste dochter van den tsaar, de 19-jarige grootvorstin Olga zal verloven. Alles zou nog slechts van den wil der grootvorstin afhangen. Ook de Grieksche kroonprins schijnt huwelijksplannen te koesteren, en zijn uitverkorene zou zijn prinses Elizabeth van Roemenië. De officieuse Grieksche >Hestia> schrijft hieromtrentZeker zou deze verbinding door de beide hoven hartelijk begroet worden, daar zij de be zegeling zou zijn van de vriendschaps betrekkingen tusschen beide landen. Men kan echter nog niet van een aanstaande verloving spreken. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is dan eindelijk door de begrooting van Binnenlandsche Waalwijks Belang. Indertijd hebben wij medegedeeld dat door het Bestuur van W. B. de aandacht van het hoofd der politie was gevestigd op den last en het gevaar die veroor zaakt werden doordat de tram juist voor de Mr. van Coothstraat en de Stations straat stopt. Naar wij thans met genoegen verne men, is door den Burgemeester op zijn ten deze tot de directie gericht verzoek om hierin verandering te brengen, ant woord ontvangen dat door de directie aan 't personeel order is gegeven om in deze alles te doen wat hinder of gevaar zal kunen voorkomen. De algemeene Jaarvergadering der vereeniging >Waalwijks Belang* zal ge houden worden op Maandag 16 Februari a.s. des avonds ten 8'/z uur in de ach- torzaal van 't hotel Verwiel. Aan de orde 1. Notulen vorige vergadering. 2. Jaarverslag door den Secretaris. 3. Verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren W. Timmermans, H. Wiesman en Cor. Witlox 4. Mededeeling en rondvraag. Tegen Dinsdagavond a.s. zijn eenige heeren uitgenoodigd om met het bestuur van W. B. eene vergadering te houden ter bespreking en oprichting van eene IJsclub in onze gemeente. Ergerlijke Baldadigheid. Zondagavond is op den weg Tilburg- Waalwijk even voor Loonopzand, erger lijke baldadigheid gepleegd. Daar hebben eenige deugnieten een grooten paal dwars over 't fietspad ge legd, de mogelijk verschrikkelijke ge volgen van hun wandaad niet overden kende of juist door grove baldadig heidszin gedreven tot deze ergerlijke daad. De gevolgen zijn dan ook niet uitge bleven, al is de afloop nog gelukkig te noemen. Ten omstreeks 9 uur reed de heer J. K. uit Waalwijk met z'n motor er overheen, natuurlijk kwam hij te vallen, maar bezeerde zichzelf niet ern stig. De motor was nogal beschadigd, zoodat hij per tram huiswaarts moest keeren. Eenigen tijd later passeerden de heer L. v. S. uit Waalwijk en J. L. uit Baardwijk per motorfiets. De laatste raakte den paal slechts even, zoodat eenige kleine mankementen aan den motor kwamen. De heer v. S. ging er in volle vaart overheen, de motor ge heel stuk, maar zelf slechts licht geha vend. Hij moest zittend achter op den anderen motor verder. Men begrijpt dat het voorgevallene in Loonopzand heel wat beweging veroor zaakte. De rijksveldwacht heeft de zaak direct in handen genomen, en naar wij met voldoening vernemen, zijn reeds eenige daders aangehouden en hebben ze ook bekend. Mogen zij een zeer voorbeeldige straf voor deze euveldaad ontvangen. Ongeval. Op de stoomlederfabriek der firma G. W. had de werkman K. het ongeluk zijn voet ernstig te kneuzen. Nadat door dr. Sweens de eerste hulp was verleend, werd hij naar huis ver voerd. Aangehouden. Hedenmorgen heeft de politie alhier vrouw aangehouden, gesignaleerd in het politie-blad. Zij zijn naar 's Bosch overgebracht. W. V. V. Waalwijk Vooruit. De aangekondigde competitiewedstrijd W.V. II—Willem II3 is uitgesteld. W.V. II speelt nu op het terrein al hier tegen de reserves der /Bossche Foetbal Fereeniglng. Lichamelijke opvoeding. Voor eenigen tijd hebben we eene circulaire opgenomen, gezonden door minister Cort van der Linden aan de verschillende gemeentebesturen omtrent de bevordering der lichamelijke opvoe ding door deze lichamen. Naar wij met genoegen vernemen, heeft deze circulaire de ernstige aandacht van ons gemeente bestuur getrokken en wordt overwogen wat in deze voor onze plaats is te doen. Besprekingen hieromtrent werden zelfs gehouden met den inspecteur der licha melijke opvoeding en zal men hierom trent mogelijk wel meer vernemen. Ooftcursus. Wegens ongesteldheid van den leer- aar, den heer van Rosmalen, kon de of- ficieele sluiting van den cursus in oolt- teelt in de O. L. School alhier, waartoe het Dag. Best- en het bestuur van W. B. was uitgenoodigd en waarbij ook de di recteur der Pomologische Vereeniging tegenwoordig zou zijn, niet doorgaan. 't Is nu tot nader order uitgesteld. Ant. Revol. Kiesvereeniging. Naar wij in de Prot. Noordbrabanter lezen is men in 't land van Heusden en Altena na de onlangs te Dussen ge houden alg. verg. der Centr. Ant. Rev. Kiesvereeniging druk bezig aan de plaat selijke organisaties. Andel, Giessen en Rijswijk hebben reeds afdeelfngen opgericht, terwijl Gen- deren en Wijk zullen volgen en men ook in 't Zuiden zich gereed maakt. N. O. G. l)e afdeeling Waalwijk van het N. O. G., welke op 15 dezer hare ver gadering houdt in >Musis Sacrum* te Waalwijk, heeft op haar agenda 1. Opening en Notulen. 2 Bestuursverkiezing. 3. Ingekomen stukken. 4. Eigen Gebouw. 5. Voorstellen alg. vergadering 1914. 6. Vaststelling contributie. 7. Kiezen van afdeelingspropagandist. 8. Bespreking van actie voor school artsen. 9 Rondvraag en sluiting. Gevonden. Gevonden een parapluie, een zwarte damesdoek. Aan komen loopen een jonge Boxer. Inlichtingen te bekomen bij den chef van politie alhier. Flora Bioscope. Blijkens vorenstaande annonce heeft de Directie van bovengenoemde inrichting voor a.s. Zondag wederom een progamma samengesteld, dat in alle opzichten at- tracioneel belooft te zijn, zoowel wat de komische als dramatische zijde betreft. Vooral het Hoofdnummer>JEANNE, DE GF.VLOEKTE> een zeer bekend werk, hetwelk door tal van couranten reeds als feuilleton werd gegeven, is een stuk, dat derhalve zeer de aandacht zal boeien, vooral van hen, die 't stuk gelezen hebben. De weergave geschiedt door de bekende artisten van het huis Pathè Fre- res zoodat wij verzekerd zijn, dat wij van goed spel zullen kunnen genieten. Verder in de komische afdeeling, waarin Max vertegenwoordigd is, zijn wij over tuigd dat onze lachspieren degelijk in beweging gebracht zullen worden. Dat voor variatie in het program is gezorgd, behoeft geen betoog, doch verwijzen wij slechts naar vorenstaande annonce en raden eenieder aan een bezoek te bren gen aan de Flora Bioscopewelke ons voor een luttel bedrag een geheelen avond leerzaam bezighoudt. Door de duidelijke vertolking van den Explicateur is een ieder in staat het geheele program te volgen. Onze Padvinders. Uitgenoodigd door de afdeeling Til burg der N.P.O. vertrokken de oudsten onzer padvinders met hun troepleider Zaterdag j.l. daarheen om getuige te zijn van de installatie der Tilburgsche pad vinders en deel te nemen aan den te dier gelegenheid georganiseerden feest avond. Behalve de Waalwijksche padvinders waren afdeelingen opgekomen uit Am sterdam, Utrecht, Eindhoven, Breda en nog enkele andere plaatsen, te zamen ruim 100 padvinders, die met het Til burgsche publiek om 8 uur de zaal der >Liedertafel* geheel vulden. Na een openingswoord van den Tll- burgschen troepleider, luitenant Coblijo, waarin hij den plicht van een padvinder uiteenzette, had de installatie, d.i. het afnemen van de padvin dersbelofte, plaats door den heer Metelerkamp, den secre taris der N.P.O. Gedurende het verdere gedeelte van den avond werden door verschillende padvinders leuke voor drachten gehouden en tooneelstukjes opgevoerd, terwijl het Arasterdamsche ziek zorgde. Na afloop van het feest trokken allen onder trompetgeschal naar de Hoogere Burgerschool, waar het gymnastieklokaal tot een keurige slaapgelegenheid was in gericht. Zondagmorgen werd een gezamenlijke oefening gehouden, die door den heer Coblijn in elkaar gezet, uitmuntend slaagde. Circa 3 uur was zij geëindigd, waarna allen zich in de cantine der nieuwe cavalleriekazerne aan den door de afdeeling Tilburg aangeboden maal tijd vereenigden. Opgewekt keerden de Waalwijksche padvinders met den tram van 8 uur uit Tilburg terug, overvoldaan na het genot van een paar heerlijke dagen. Naar wij vernemen zal binnen eenige maanden ook de installatie onzer padvinders alhier plaats hebben en hoopt men ook zulks eenlgszins feeste lijk te kunnen doen, wat ook wij wel vertrouwen Inlijving Nat. Militie. De inlijving voor de onderscheidene korpsen zal plaats hebben Op 3 Maart a.s. des n.m. om 1,30 uur te Geertruidenberg de miÜtieplichtigen bestemd voor het 3e Reg. Vesting Artillerie en administratietroepen, voor zoover zij aldaar in garnizoen komen en in het tijdvak van 15 Maart moeten worden ingelijfd. Op 4 Maart a.s. des v.m. om 11,45 uur te Willemstad de militieplichtigen bestemd, voor het 4e Regiment Vesting artillerie en administratietroepen voor zoover zij aldaar in garnizoen komen en in het tijdvak van 1—5 Maart moeten worden ingelijfd. Op 5 Maart a.s. om 11 uur v.m. te Dordrecht de militieplichtigen, bestemd voor het korps Torpedisten voor zoover zij te Brielle in garnizoen komen en op dien dag des n m. te 3 uur te Gorinchem, zij die bestemd zijn voor het le en 3e Regiment vesting artillerie en admini stratietroepen voor zoover zij aldaar in garnizoen komen en in het tijdvak van 15 Maart moeten worden ingelijfd. Op 17 Maart a.s. des v.m. om 11 uur te 's Bosch Kruisstraat 8 de militieplich tigen, bestemd voor de zeemilitie en om 12 uur zij, die bestemd zijn voor het 2e Regiment Huzaren, voor zoover zij in het tijdvak van 16—20 Maart moeten worden ingelijfd. Op 18 Maart a.s. om 11 uur v.m. te 's Bosch, Kruisstraat 8 zij die bestemd zijn voor de 3e compagnie Wielrijders en voor het 11e Regiment Infanterie, voor zoover zij in het tijdvak van 16-20 Maart worden ingelijfd. De Hanze. In de R.K. Middenstander brengt het hoofdbestuur der Diocesane Hanze in het bisdom Den Bosch ter kennis van de afdeelingen, dat het aan het hoofdbe stuur van den Nederlandschen Midden standsbond bericht heeft gezonden van zijn besluit behoudens bekrachtiging door de eerstvolgende algemeene ver gadering dat de Diocesane Hanze in het Bisdom Den Bosch uit den Ned. Mid denstandsbond treedt. N.-Brabantsche Clir. Boerenbond Naar wij vernemen, zijn er in de sta tuten van den N. C. Boerenbond eenige wijzigingen gebracht, welke door H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Breda en Den Bosch zijn goedgekeurd. De Bond blijft één voor de beide Bis dommen. Maar wordt Roomsch-Katholiek. Dat zijn de twee hoofdpunten. (D. v. N.) jo Politieagenten gevraagd Te 's Gravenhage worden tegen Juli 1914 ongeveer 50 agenten van politie aangesteld. De bezoldiging loopt van f 13,50 f 17,50 met vrije kleedingen schoeisel. Zich te wenden tot den hoofd commissaris van politie te 's Gravenhage, Alexanderplein 15b. De staking te Oss opgeheven. De staking der slagersgezellen aande exportslagerijen is Vrijdagmiddag opge heven. Gistermiddag half twee zijn de arbeiders weer aan het werk gegaan. Gistermorgen werd door de stakers een vergadering gehoudenzij werden o.a. toegesproken door den geestelijken ad viseur en den burgemeester. Deze laatste wees o.a. op de gevolgen van de staking. Bij de gehouden stemming verklaarden zich 140 voor de hervatting van den arbeid, terwijl 15 stemmen tegen en 4 stemmen in blanco werden uitgebracht. De vaste werklieden gaan aan den ar beid op de voorwaarden, die oorspron kelijk door de patroons en den R.K. waren vastgesteld. Soekoerasjlma in Japan in werking. Or ganistenwisseling in Winterswijk. Paul Deroulède f. Storm en orkaan aan de Westkust van New-Jersey. Van een sta king, die heel ongelegen kwam. De Duit- sche kroonprins en zijn doodskophuzaren te Langfuhr. Een mooi panorama van Parijs. Het Rijksmuseum te Amsterdam (5). De onafhankelijkheidsfeesten op Ban- ka in Ned.-Indië (3). De ZeerEerw. Pater Jesualdus f. Hoe de koude en de storm een zeeschip toetakelen. Herinnering aan den 1100en sterfdag van Karei den Groote. Een interessant kiekje in New- York. H. M. de Koningin en Prinses Juliana te midden van het garnizoen van Den Haag. Een verdienstelijk religieus. De HoogEerw. Heer Mgr. J D. Joren f. Een nationvalen tooneelwedstrijd voor R.K. Dilettantenclubs. Een typische foto uit de jongste vorstdagen. TEKST De Kroon van Alviara (ver volg). Een groote macht (vervolg). Van Zlerikzee naar Parijs (vervolg). Onafhan- kelijkheidsfeesten te Pangkul Pinang op Banka. De verborgen schat. Dr. D. A. W. Sloet. Freuel Thyra (vervolg). Bij onze platen. ELSHOUT. Onder lach en kout, toast en zang verliep de gezellige avond waarop de heeren leden van het R.K. zangkoor alhier, hunnen gouden jubila rissen de heeren A. Klijn en M. Ver- meuien een souper aanboden. 't Ga den jubilarissen nog veel jaren >in zoete rust* naar wensch. Ook de Heer Cor. v. Laarhoven herdacht deze week den dag, waarop hij 40 jaar als ijverig bestuurslid van den Oudheusdenschen polder in functie was. Door zijne medebestuursleden werd door een feestmaal, den jubilaar ter eer, deze heugelijke gebeurtenis herdacht. HERPT. Nu de vorst weer verdwe nen is begint de aardappelhandel weer te herleven. De prijzen zijn steeds stij gende en 't is reeds een heel verschil met 't vorig najaar. De voorraad is hier echter zeer gering. BESOIJEN. A s. Zondag 8 Februari zal de voetbalclub »Oosterhout« uit Oosterhout een competitiewedstrijd ko men spelen tegen »R.W.B.« oo het terrein alhier. Door verschillende omstandighe den zal deze wedstrijd aanvangen om 12 uur. Scheidsrechter H. Wilhelm te Waalwijk. SPRANG. Ds C. Lindeboom vroeger predikant bij de Ger. Kerk alhier, thans te Gorinchem, heeft een beroep ont vangen naar Amsterdam. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Gedurende de maand Januari 1914 werd voor de rijkspostspaarbank f 1184,50 ingelegd. Verzonden werden 21 telegrammen en ontvangen 18. Er werden 2 telefoon oproepberichten ontvangen en 47 ge sprekken behandeld. De periodieke koepokinenting zal plaats hebben op Vrijdag 18 Februari a s. des nam. 4 uur in het schoolgebouw alhier. WASPIK. In plaats van wijlen Mej- de Bont is benoemd tot presidente der Congregatie van O.L. Vrouw alhier Mej. Corn. Schoenmakers. Gisteren brak een begin van brand uit in de woning van den heer V. alhier. Gelukkig kon het vuur in den aanvang door de huisgenooten worden gestuit, waardoor de schade zich bepaalde tot enkele vernielde kleedingstukken. Zondag 1.1. ging Brab. met 10 man naar Waalwijk om een competitie wedstrijd te spelen tegen W.V. aldaar. Ofschoon het terrein volgens Brab. goed bespeelbaar was, was het reeds Zater dagmorgen dóór den Waalwijkschen consul afgekeurd, zonder dat hiervan bericht naar Waspik gezonden werd. De groenzwarten maakten dus een ver- geefsche reis en beklaagden zich deswege bij het bestuur van den Brabantschen Voetbalbond. A.s. Zondag 8 Febr. krijgt Brab. voor de competitie Sparta uit 's Bosch op bezoek. Aanvang half drie, Scheidsrech ter P. Kuipers van 's Bosch. Hedenmiddag betrekt de ZeerEerw. Heer Pastoor dr. Heek de nieuwe pas torie. Het gebouw is volgens de moderne eischen ingericht. Moge het den Zeer Eerw. Herder onzer gemeente gegeven zijn vele genoeglijke jaren in vrede en rust in zijn nieuwe woning door te bren gen. M. de Jong had bij het slijpen van messen aan de drijfriemenfabriek van den heer Th. Hagen het ongeluk zich met een mes aan de rechterhand zoo danig te verwonden, dat de hulp van dr. Smits moest worden ingeroepen. Op 16 Febr. zal het gezelschap Faveur* van R'dam in >De Ploeg* Slagersgezellenbond Velen uit het losse personeel ontvingen c ,f mmn de toezegging, dat zij in den loop der volgende week op de voorwaarden der firma's het werk kunnen hervatten met het vooruitzicht later als vast te worden aangesteld. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN: Dr. D. A. H. W. Sloet. Een „Shelter" van een wereldstad. Een ruiterstandbeeld van dun vorigen Engel- schen koning teParijs. De vulkaan geven. Den leden en hunne introducé^ wacht stellig een charmante avond. De heer H. Lichtvoet zou heden kippensoep en de heer S. Faassen ko nijnenbout eten. Hedenmorgen waren de diertjes echter spoorloos verdwenen. Wel een tegenvaller. A. Vissers kwam op den werf der firma Ruitenberg te vallen en brak den pols, dien dr. Smits verbond. De Echo ra het Zuiden USSCil

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9