Tweede Blad. Ned.Bond van Schoenfabrikanten. ~^INï5EiiXAND. BUITENLAND. Provinciaal Nieuws. België MUMMER 15 DONDERDAG Maandag hield de Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten op de bovenzaal van Café Jan Marinus te Tilburg eene algemeene vergadering. Aan deze vergadering ging om drie uur eene vergadering van het Hoofd bestuur vooraf. Ongeveer half vier uur opent de Voor zitter de vergadering, wenscht in deze eerste vergadering van 1914 allen een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toe en zegt dat hoewel het jaar 1913 ons niet datgene heeft gegeven, waarop wij met het oog op de groote zorgen en vele moeiten recht hadden, met genoe gen echter kan geconstateerd worden dat bij het publiek een neiging begint te ontstaan om beter schoenwerk te koopen, om meer geld daaraan te be steden. Op de vervaardiging van dit schoeisel is dit natuurlijk niet zonder invloed gebleven. De Secretaris, de heer H. Mannaerts, leest hierna de notulen der vorige ver gadering voor. Deze worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Van het Ministerie van Financiën, betreffende statistiek van in- en uitvoer. Naar aanleiding van een adres van den Bond van 18 Januari, om in de statistieken van den in- en uit- en door voer de post der schoenindustrie als mede het land van herkomst en bestem ming afzonderlijk te vermelden en dit ook in de maandstatistieken op te nemen deelt het Ministerie mede, dat ter ver vanging van den post zadelmakers-, schoenmakers-, koffermakers- en alle ander niet afzonderlijk belast lederwerk zullen worden opgenomen in de jaarsta- tistiek"de navolgende drie posten le. Schoenen, laarzen en pantoffels geheel of in hoofdzaak van leder ver vaardigd 2e Andere schoenen, laarzen en pan toffels 3e Zadelmakers-, koffermakers- en alle ander niet afzonderlijk belast lederwerk, alles met vermelding voor den invoer WH de wnarda» -v/aaraaar het invoerrecht betaald werd en voor den uitvoer van de officieele waarde. Tegen opneming van een of meer der voormelde drie posten in de maand- statistiek heeft het de Minister vooralsnog bezwaar. In het antwoord wordt verder mede- deeling gedaan, dat het bij de bestaande bepalingen niet mogelijk is meer juiste gegevens te verstrekken omtrent het land van herkomst of bestemming. De Voorzitter zegt dat het Bestuur later zal trachten alsnog het gewenschte in de maandstatistieken te zien opge nomen. b. Van den Bond van Nederlandsche Lederfabrikanten, betreffende de vrij stelling van invoerrecht op lederappre- tuur met glucose bereid. De Voorzitter zegt dat door den Bond adhaesie aan dit request is betuigd, dat zooals de heeren hebben gezien, beoogd intrekking van het Kon. Besluit van 18 November, waarbij vrijstelling wordt verleend aan mef glucose bereid leder- appretuur, benoodigd als hulpmiddel bij de werkzaamheden in fabrieken en trafieken. Den Bond van Nederlandsche Lederfabrikanten is uit een onderzoek gebleken, dat met glucose bereid leder- appretuur als een kunstmatig verzwaring- ot vervalschingsmiddel is te beschouwen. De Bond van Schoenfabrikanten pro testeert bij zijn request van adhaesie ten sterkste tegen deze vrijstelling van invoerrecht, wijl daardoor de schijn wordt gewekt, alsof van overheidswege het gebruik van middelen tot verval- sching van leder wordt aangemoedigd. Daar de Ned. Bond van Lederfabri kanten de fout begaan heeft het adres ongezegeld te verzenden, hebben wij alleen van den Minister antwoord ont vangen. Deze zegt geen termen gevon den te hebben op het verzoek in te gaan, aangezien de bedoelde vrijstelling alleen zal worden verleend in gevallen waarin lederverzwaring in d'n zin van on geoorloofde gewichtsvermeerdering niet wordt beoogd, zooals volgens mededee- ling van den Minister het geval is bij gemaakte drijfriemen en die per lengte maat verkocht worden. Wordt besloten het antwoord van den Minister te overhandigen aan het be stuur van den Ned. Bond van Leder fabrikanten, wijl deze het eerst een adres heeft verzonden. c. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk betreffende ge wicht en afmetingen van postpaketten. Voorzitter. Ook door onzen Bond zijn reeds stappen gedaan in deze. Wij danken de Kamer van Koophandel voor FEBRUARI 37e JAARGANG de betoonde activiteit in deze. Verder is er nog ingekomen een schrijven van de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk met het verzoek te willen mededeelen of het arbeidscontract geen moeilijk heden heeft gebracht en te willen ant woorden op de volgende vragen: Welke is blijkens Uw opgedane er varingen de praktijk der wet op de ar beidsovereenkomst. Welke wijzigingen in die wettelijke regeling zijn wenschelijk te achten-? Deze vragen worden gericht om daar op voor 15 Maart antwoord te geven, wijl de Kamer een advies heeft uit te brengen, zoodat de opgaven omtrent leemten e.a. van belang zouden kunnen zijn met het oog op mogelijke wetswij ziging. De Voorzitter zegt dat het moeielijk gaat om a bout portant op deze vragen te antwoorden. Hij stelt voor de beant woording aan het Dag. Bestuur over te laten en mochten er fabrikanten zijn die ervaringen hebben opgedaan, dan verzoekt hij die fabrikanten deze schrif telijk aan het bestuur kenbaar te maken. De heer De Jong uit 's Bosch deelt mede, dat door de Vereeniging Voor Eer en Deugd het verzoek is gedaan in de fabriek een reclame te willen op hangen waarin wordt gezegd dat allen die oneerbare taal spreken met ontslag worden bedreigd. Spr. meent dat men 'op die wijze wel eens in conflict kan komen met het arbeidscontract. De Voorzitter merkt op dat er van wege den Bond arbeidscontracten zijn samengesteld waarin reeds dergelijke bepalingen voorkomen. Hij ziet tegen het ophangen van die plakaten geen bezwaar. 3. Bespreking van de motie Aalberse betreffende de invoering van den wet- telijken 10-urigen arbeidsdag voor vol wassenen. Voorzitter. Dit is het kardinale punt voor heden. Zooals den heeren bekend is, zijn zij, die geroepen zijn om wetten te maken, in den laatsten tijd druk be zig over de verkorting van den arbeids dag voor volwassenen. De schoenindu strie behoeft hievoor nu niet zoo heel ongerust te zijn, wijl zij met het oog op de vele beschermde personen, waarmede zij werkt, toch niet heel veel meer dan 10 uur werkt. Met den dag wordt het toch moeilijker het verband der werkzaamheden te behouden van de beschermde en volwassen personen. Toch moeten wij mede waken dat niet zonder de noodige uitzonderingsbepa lingen de wet tot stand komt, want ge steld dat men maar 10 uur per dag mag werken en de motor raakt nu eens defect waardoor men een oponthoud heeft van eenige uren, die zou men dan 's avonds na zeven uur niet mogen in halen. Daarom moeten wij ageeren voor een 60-urige week en vooral moeten wij den nadruk nog leggen op de uitzon deringsbepalingen, dat deze niet te moeilijk zijn te verkrijgen, desnoods zonder voorafgaande vergunning. Het is moeilijk nu alles een jifisten vorm te geven, doch een ieder weet welke eigenaardige bezwaren de invoering van die wet voor zijn zaak kan mede brengen. De heer De Jong uit 's Bosch zegt dat een 10-urige arbeidsdag opzichzelf niet zoo bezwarend zou zijn indien men daarmede maar aan het einde van de historie was. Straks komt ook de z.g. Engelsche Zaterdagmiddag ook, daarom is spr. het met den Voorzitter volkomen eens om te trachten van een 60-urige week te verkrijgen. Voorts dringt hij er ook op aan dat de noodige uitzonderingsbepalingen zullen worden gemaakt. De heer Van Schijndel uit Waalwijk zegt dat hij reeds lang een 10-urigen arbeidsdag heeft ingevoerd, doch is het met de vorige sprekers eens dat aan gedrongen moet worden op een 60- urige week. Besloten wordt aan het Bestuur over te laten verdere maatregelen te nemen. Verder deelt de Voorzitter mede, dat hij voor het te maken schoeisel in Ned. Indië naar Mr. Loeff, afgevaardigde voor Waalwijk is geweest. Deze heeft toegezegd er bij bevoegde autoriteiten op aan te dringen. Sinds heeft hij niets meer gehoord. Wanneer in den loop van eenigen tijd nog niets hieromtrent is vernomen zal hij Mr. Loeff nogmaals aan deze aangelegenheid herinneren. De Voorzitter stelt hierna aan de vergadering voor den heer Merckx, rijks nijverheids-consulent. Deze, het woord nemende, zegt dat men van hem geen mooie rede moet verwachten, hij wil alleen in korte trekken maar mededeelen het doel van het instituut. Het instituut is nog van te jongen datum om over ervaringen te spreken, het geheel is nog in wording. Daarom zal hij meer aangeven wat tot de taak van het instituut behoort. Door een voorbeeld zal hij dit duidelijk maken. Iemand die een zaak ol fabriek wil gaan beginnen heeft zich daarvan een beeld gevormd. Het voor en tegen heeft hij reeds dikwijls overwogen veelal voor hij daar andere personen over heeft gesproken Dat beeld dat zoo iemand heeft ge vormd kan niet gemakkelijk worden veranderd, want in den regel geeft iemand hem advies die machines of wat ook wil verkoopen, dus een belanghebbende. Wanneer nu aan den nijverheidsconsu lent om advies wordt gevraagd, zal deze zonder het minste eigenbelang en zonder kosten den industrieel inlichten om de inrichting op z'n voordeeligst te maken. Uit de praktijk kan spreker reeds een voorbeeld geven. In Noord-Brabant was er een patroon die naast zijn bestaande zaak, die niet groot van omvang was, een nieuwe zaak wenschte op te richten. Reeds had hij alle plannen gereed, met machinefabrikanten over aankoop van machines gesproken. Met.de vertegen woordigers van die fabrieken had hij reeds uitgerekend wat hij kon verdienen. Later vroeg hij ook inlichtingen aan een rijksnijverheidsconsulent Deze onder zoekt de zaak en liet resultaat was dat lij adviseerde niet met de uitvoering van zijn plan door te gaan. Hij wees er op dat het afzetgebied zeer beperkt was en dat bovendien de grondstoffen mo menteel veel te duur waren in verhou ding van het product. De nijverheids consulent wees hem er op dat in zijn bestaande fabriek afval was en daUvan dat afval, dat nu voor; een appel en een ei wordt verkocht, bij aanschaffing van eenige machines, iets was te vervaardigen waarvoor een groot afzetgebied is te vinden en waar behoorlijke prijzen van zijn te maken. Op het oogenblik werkt hij nu met 24 machines. De consulent isver om te wijzen op de voordeelen. In het geheele land zijn er op het oogenblik 3of het in de bedoeling van de Regeering ligt het aantal uit te breiden, kan spreker niet zeggen, wel weet hij dat het voornemen bestaat specialiteiten aan te stellen. Verder deelt hij nog mede dat alle ad viezen gratis zijn. De heer Groenen, Besoijen, vraagt of reis- en verblijfkosten moeten worden vergoed,"waarop spreker antwoordt dat zulks voorloopig nog niet behoeft. De heer de Jong vraagt of spreker soms kan mededeelen of de nieuwe volt-lampen werkelijk zooveel bezuini gen als de fabrikanten opgeven. De heer Merxks zegt deze nog niet te hebben onderzocht. Komen zulke vragen bij het instituut in, dan worden deze doorgezonden naar het nijverheids laboratorium te Delft ter bestudeering. De uitslag wordt later dan verstrekt. De Voorzitter dankt den heer Merxks voor zijne bevattelijke mededeelingen en spoort de leden aan van het insti tuut gebruik te maken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Koning Albert van Belg 'e. Een officieele nota meldt De Koning heeft vanochtend bij een wandelrit te paard in het Zonlënbosch bij Boschvoor de een val gedaan. De in allerijl aan het paleis ontboden geneesheeren hebben vastgesteld, dat de Koning zijn linkerarm gebroken heeft. Het ongeval heeft zich op de volgende wijze toegedragen het paard van den Koning struikelde over een steen, die uit het plaveisel uitstak, gleed uit en kwam te vallen, zijn ruiter meesleepend. Uit de nadere verklaring van graaf Duroy Debllcquy blijkt, dat het paard van den Koning niet gesteigerd heeft, doch over een steen is gestruikeld. Het dier viel op de knieën en sloeg daarna op zijn linkerzijde om, zijn ruiter mee sleepend. Het bulletin van vanmiddag 5 uur luidt: De Koning heeft het linker opperarm been vlak bij het onderste eind gebro ken. Bovendien zijn de spieren van zijn rechterbeen gekneusd. De armbreuk is van ochtend om elf uur gezet. De toestand van den Koning is zeer bevredigend. Nederlandsche officieren in Albanië. De correspondent van de N. Rott. Ct. te Konstantinopel, een tegenstander van het dieustnemen onzer officieren in het Albaneesche leger, had o. m. ge schreven, dat daar hunne bezoldiging zeer onvoldoende was en zeer laag in vergelijking met de tractamenten der Fransche officieren in Turkschen dienst. Wijl zoo'n groot aantal Hollandsche officieren, die hun functie volgens ver klaring der officieele personen zoo uit muntend in elk opzicht vervullen en den naam van ons land ook op dit ge bied hoog houden, er zijn heen gegaan en zooveel verschillende geruchten de ron de doen, zal het ook voor onze lezers van belang zijn het juiste er van te weten Uit de beste bron deelt men aan het blad^dan mede, dat de beschouwingen van den Konstantinopolitaanschen corres pondent betreffende de regeling van de financieele positie eer Nederlandsche officieren in Albanië, in vele opzichten niet juist zijn. Het Albaneesche reglement aldus meldt men stelt de tractementen als volgt vast >Nederlandsch hoofdofficier, ongeacht den rang, 30,000 frs kapitein 16,000 frs luitenant 10.000 frs. Deze tractementen kunnen dus in vergelijking met die der Fransche officieren in Turkschen dienst indien althans de correspondent om trent deze tractementen met meer juist heid is ingelicht zeer wel doorstaan. Want zijn die opgaven inderdaad juist, dan volgt daaruit, dat de tractementen van onze officieren in Albanië in de rang van hoofdofficier 16,200 frs., in dien van kapitein 4680 frs. en in dien van luitenant 900 frs. hooger zijn dan die der Fransche officieren. >Wel is waar moet uit de Albaneesche tractementen het onderhoud der paarden bekostigd worden en wordt na het ein digen van het contract geen dienstpremie genoten, doch daartegenover staat de zeer ruime bepaling van het Albaneesche reglement, dat de gehuwde officieren, die hunne gezinnen niet kunnen mede- nemen (hiervan toch kan voorhands geen sprake zijn) het volle Nederlandsche tractement in surplus ontvangen. Zoo ontvangt dus de commandant een tracta- ment van 41,000 frs., hetwelk tegenover het tractament van 35,000 frs. van den Franschen commandant een goed figuur maakt. >De vergoeding voor eerste uitrusting bedraagt voor onze officieren 2000 frs., tegenover 1500 frs. voor de Fransche officieren. Ofschoon onze officieren uit dat bedrag ook de kosten van aanschaf fing van paarden moeten bestrijden, dient in het oog gehouden te worden, dat de grijsgroene uniform, behoudens kleine wijzigingen, ook in Albanië zal worden gedragen, zoodat in dit opzicht de aan- schaffingskosten gering zijn. >Het contract der Nederlandsche offi cieren is voor den duur van twee jaar bindend, als gevolg van de dringende noodzakelijkheid, het officierskorps, die nende in een naar zeden en taal onbe kend land, eenigermate stabiel te doen zijn. Het Albaneesche reglement voor ziet echter wel degelijk in het geval om, bij uitzondering, tusschentijds ontslag te verkrijgen. >Ten overvloede volgt hier nog eens eene opgave van de reeds meermalen gepubliceerde ultkeeringen ineens, in geval van overlijden in dienst of van invaliditeit. Die ultkeeringen zijn voor den hoofdofficier 100,000 frs.voor den kapitein 70,000 frs, en voor den luitenant 50,000 frs. >Dat >alles tezamen genomen* de voorgestelde financieele voorwaarden voor de dienstneming van onze officieren >bepaald onvoldoende* moeten worden geacht, is eene gevolgtrekking, die ge heel moet worden gelaten voor de ver antwoording van wie haar durft maken.* De nieuive Dreadnought. Het ,,Nederl. Zeewezen" verneemt, dat de door de Marine commissie geadviseer de Dreadnought een waterverplaatsing van 27.000 ton heeft. Het is ons niet bekend schrijft het blad of de Minister dit ontwerp zal overnemen of zich bepalen zal tot de wa terverplaatsing van 21.000 tons door de Staatscommissie als minimum gesteld. Waalwijk, 18 Februari 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e.v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Waalwijks Belang. Maandagavond ten 8l/j uur had in de achterzaal van het Hotel Verwiel, de algemeene vergadering plaats van de vereeniging »Waalwijks Belang,» die slech's matig was bezocht. Na een openingswoord door den Voorzitter, Dr. van Gils, werden de notulen der vorige algemeene vergadering voorgelezen die onveranderd werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de heeren W. Timmermans, H. Wiesman en Cor. Witlox, werden met bqna algemeene stemmen als zoodanig herkozen, Daarna werd door den secretaris een breedvoerig jaarverslag uitgebracht waar in de voornaamste werkzaamheden van 't drukke afgeloopen jaar werden ge memoreerd en de vereeniging in aller steun en medewerking aanbevolen. Wij hopen gelegenheid te hebben hierop nader terug te komen. Door den voorzitter werd den secre taris dank gebracht niet alleen voor dit jaarverslag, maar tevens voor de vele werkzaamheden die hij voor de vereeni ging een geheel jaar verricht en de wijze waarop dit geschiedt. Vervolgens werden nog verschillende besprekingen gehouden over het idee >de feestelijke opening der Rijksvak- schcol.* Men was algemeen van gevoelen dat deze heugelijke gebeurtenis voor ons land, industrie en gemeente waardig moest worden gevierd. Verschillende plannen werden hiervoor aan de hand gedaan en besproken, met het resultaat dat het bestuur zich in verbinding zal stellen met de autoriteiten, de plannen nader zal onderzoeken om dan later de resultaten harer besprekingen met mo gelijke plannen in eene algemeene verga dering van W. B. mede te deelen. Het was een zeer geanimeerde, prettige vergadering. Faveur. Een zoo groote drukte als Zondag avond hebben we dit seizoen in >Musis Sacrum» nog niet gezien, 't Was er vol beneden en boven, zoodat velen zich met een staanplaatsje moesten be helpen. En allen die er geweest zijn, zullen zich zeer zeker goed geammuseerd hebben. Ons voldeed Albert Bol verre weg 't best, waarbij vooral zijn boeren- type in »de Onafhankelijkheidsfeesten te Lutjebroek» en «de Voetbalmatch» uitmuntten. Werkelijk we hebben met Bol hartelijk gelachen. Ook het duo van Laar gaf verschillende aardige nummers, vooral >de 50.000 gewonnen,» had wel verdiend een zeer groot succes, terwijl ook de kleinere stukjes aardig waren en zeer goed werden gegeven. In 't kort het geheel was goed te noemen, het gezelschap Faveur heeft zijnen ouden, goeden naam gehandhaafd en het publiek heeft een gezellige, vroolijke avond ge had, het heeft zich geammuseerd. Waalwijk Vooruit—N. A. C. II 6 Deze wedstrijd had Zondag op het terrein alhier plaats en eindigde zooals we voorspelden in eenW.V. overwinning. Gedurende den geheelen wedstrijd was geel-zwart in de meerderheid, zoodat met een meer doortastend spelende voorhoede de score hooger had kunnen zijn. De linksbinnen-plaats was beslist onvoldoende bezet, waardoor het samen spel zeer leed. Ook de middenvoor moet zich nog meer bij de andere aan passen en vooral In sneller tempo spelen, meer doorzetten en opzitten. Om tegen 't Zesde dat 1 Maart alhier op bezoek komt succes te boeken, moet de elftal commissie de opstelling nog een weinig veranderen. Zondag a.s. speelt' het 2e elftal te Oosterhout. Biljart- Concours Gedurende de Vastenavonddagen zal bij den heer J. van Helvoirt, Putstraat alhier een groot biljart-concours gehou den worden. Het zal aanvangen a.s. Zaterdag en eindigen Dinsdag 24 Februari a.s. Uit de schoennijverheid. In verschillende bladen kan men le zen over een staking bij de firma J. H. van de Wiel, schoenfabrikant te Oister- wijk. Dit is niet juist. Wel dreigt een staking tegen as. Zaterdag als een man, wien het werk is opgezegd, ontslagen wordt. Er is sprake van de uitspraak van een scheidsgerecht in deze. De schoenfabriek der Schotsche schoenmakersmaatschappij te Glasgow is door brand vernield. De schade be draagt fl. 360.000; 15.000 arbeiders zijn door den brand werkloos geworden. BESOIJEN. Dinsdag slaagde te Brede voor het examen nuttige en fraai handwer ken mejuffrouw Anna Surig alhier. Geslaagde en familie gelukgewenscht. CAPELLE. De door B. W. dezer gemeente op 16 Febr. j.L vastgestelde kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk bevatten 7 patroons en 86 werkliedenkiezers. WASPIK 17 Feb. Gisteravond gaf de Heerensocieteit in café Teunen een Grande Sofrée Amusatte. Faveur begon zijn program met de Hollandsche Sou brette, Betsy van der Heijm, een lieve, ondeugende verschijning, die met haar aardige coupletjes, doch vooral ook met het dramatische versje »Leugens« direct de harten van het uitgelezen publiek in nam. Volgde Franc Stefan, imitateur exentrique, bootst aardig dieren en in strumenten na, typeert prachtig den be delaar die met de pet rondgaat. Dan komt dat echt leuke duo van Laar, die ons laten hooren, hoe in het moderne leven van heden de rollen van man en vrouw worden omgekeerd. Zij laten ons een serie potpourricoupletten hooren prachtig mooi, gloeiend van liefde voor 't Oranjehuis, met menige rake zet er in, die veler harten warm doet kloppen voor Faveur. Albert Bol geeft ons nu Annemie, In den nacht. Dat maakt me warm en Hannes zingt de opera valsch (een pa rodie op de Faust), een koddig stukje, waarin hij zich in 1 4 minuut van een gerokt heer metamorphoseerde in een echt boerentype. De Echo va i het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5