ummer 16 Zondag 22 Februari 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. SUNLIGHT V k Vleeschhouweiii en Spekslagerij, J, van der Sanden-van LANDBOUW. nz- ^BUITENLAND. BINNENLAND. Kerknieuws. Reclame. Advertentiën, UNLIGHT en Belgii Roemenië. Balkan. Albanië. Italië BEEGHAM'S P1UEN Kunst en Letteren, DRAISMA -vatn- VALKCNBURG'S LEVERTRAAN-I LEEUWARDENS 609 De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. Waar het op aan Komt. De gansche leer der bemesting draait dit eene voorname feit, dat de ge- assen een volledige voeding noodig bben; een voeding, die in de eerste ilaats bevatstikstof, fosforzuur en kali. )it moge eenvoudig lijken en natuurlijk, naar toch is de kennis van deze kern- vaarheid met al haar eischen en gevol- en nog niet genoegzaam tot de kennis er landbouwers doorgedrongen. Men andelt tenminste niet altijd, alsof men et wist. Hoe meer men van de eene tof gebruikt, b v. van stikstof, zooveel meer moet men van de andere ge- j ruiken, tenzij dat die andere in de neerderheid zijn. Is de praktijk hiermede Bll6|>vereenkomstig Een landbouwer heeft bijv. op zijn kker eenige balen chilisalpeter gestrooid n meent daarmede genoeg bemest te ebben. Nu zijn er twee gevallen mo- elijk. Ten eerste: de akker bevatge- loeg fosforzuur en kali en zal door het :hiiisalpeter een grooteren oogst opleve- en, maar daarbij natuurlijk een evenredig lll-Peel fosforzuur en kali verliezen, want j iet eigenaardige is, dat de stikstof niet J**»illeen verbruikt wordt, maar altijd stikstof, :a fosforzuur èn kali. Hoe meer ervan lil iet eece is, zooveel te meer wordt er I 1 >ok van de beide andere vereischt. Ten weede de akker bevat niet genoeg osforzuur en kali en kan dus ook voor le gegeven hoeveelheid niet genoeg ifstaan. Het gevolg daarvan is, dat niet Idle chilisalpeter gebruikt wordt en de |3ogst dan ook niet naar evenredigheid ran de gebruikte hoeveelheid kunstmest »rooter wordt. Aldus door gebrek aan •:ali en fosforzuur, verlies aan chilisalpeter en kleinere oogst. Onder de drie genoem de meststoffen is de kali het vaakst in ie meerderheid Vooreerst omdat de tegenwoordige cultures onnoemlijk veel kali aan den grond onttrekken en ten mdere omdat de landbouwer de kali nog dikwijls als een stiefkind behandelt. Ien denkt er dikwijls niet aan, welke ontzaglijke verliezen men daardoor lijdt, toeveel stikstof en fosforzuur er docr het gebrek aan kali verloren gaan of on gebruikt blijven en hoe de oogst juist door het te weinig aan die eene meststof, gedrukt wordt. Hoe vaak gebeurt het, dat een landbouwer van meening is, dat elk gewas een bepaalde meststof noodig heeit en hij geeft dan bijv. alleen chili salpeter of alleen superphosphaat. Zulks LIB is dan alleen juist gehandeld, als men overtuigd is, dat de bodem genoeg kali heeft, als dus bijv. de voorvrucht een zeer rijke kalibemesting heeft gehad. Gij eedt kunt er dan ook van verzekerd zijn, dat rden 7-1S we ale. ter der >007 ge bij een genoeg bemesting met stal mest, stikstof en fosforzuur toch geen voldoende oogsten verkrijgt, de schuid hiervan in negen-en-negentig gevallen van de honderd te zoeken is in kaligebfek en gij door kainlet of een ander kalizout, bijv. 40 pCt kalizout en patent kali t geven, het gewenschte resultaat verkrijgt en ge de oogstopbrengst aan merkelijk ziet stijgen. Verder moet ik nog, alvorens dit opstel te eindigen de kalk noemen. Moge zij al niet eenzelfde rol spelen als de genoemden, zij is in elk geval onmisbaar. Geen land kan welk gewas ook, in voldoende hoeveelheid opleveren zonder kalk. Geen meststoffen worden ter voeding gereed gemaakt zonder kalkgeen kali en fosforzuur wordeo geabsorbeerd zonder kalk. Het drietal genoemde verandert dus in het viertal kalkt kali, fosforzuur en stikstof. De toestand van den koning blijft be vredigend. De geneesheeren achten ver dere uitgifte van bulletins overbodig. De koning loopt door het paleis en heeft zijn werkzaamheden hervat. Binnenkort zal de verloving bekend gemaakt worden van kroonprins George van Griekenland met prinses Elisabeth van Roemenië. De prins is een neef van keizer Wilhelm van Dultschland, die zich voor de verloving sterk geïnteresseerd moet hebben. De prinses is de dochter van den Roemeenschen kroonprins Fer dinand. De prinses krijgt een bruidsschat van 2'/2 millioen en een jaargeld van f 100.000. De Matin brengt het bericht, dat Frank rijk aan Griekenland een leening van 350 millioen zal toestaan. De Grieksche regeering heeft zich verplicht deFransche industrie in sterke mate te bevoordeelen bij bestellingen voor leger, vloot en spoorwegen. De Prins van Wied is van zijn reis aan de Europeesche Hoven teruggekend te Neuwied, waar hij de Albaneesche afgevaardigden zal ontvangen. Volgen de week zal hij naar Durrazo vertrekken. De Nederlandsche officieren, be stemd voor de Albaneesche gendarmerie zijn hedenmorgen via München en Triest naar hun bestemming vertrokken. De Italiaansche kroonprins. Itallaansche bladen melden, dat de 10-jarlge kroonprins Humbert, dit jaar aan boord van een oorlogsschip een groo- te zeereis zal ondernemen. Aangewezen daarvoor is de kruiser >Puglia, welke op het oogenblik in Torento op de aan komst van den kroonprins en zijn leeraar een marine-officier, wacht en met een uitgelezen bemanning voorzien is. De prins zal op het einde van deze maand in Torento aankomen en in de tweede helft van Maart zee kiezen. Zoo zal de kroonprins de eerste koning van Italië zijn, die bij de marine opgeleid wordt. Het heet, dat dit met de neigin gen van den knaap overeenkomt. Zon der twijfel zal dit besluit echter ook wel ingegeven worden dqor de hooge be- teekenis, welke in regeeringskringen aan de ontwikkeling van Italië als zeemogen- heid gehecht wordt. Tegen de hederdaagsche Mode. Dezer dagen verschijnt bij het Centraal Bureau voor de K. S. A'„ in samen werking met het secretariaat van de Derde Orde, een vlugschrift, getiteld: „Vrouwen waakt voor Uwe eerbaarheid", waarin op overtuigende en treffende wijze ge waarschuwd wordt tegen de hedendaag- sche onzedelijke modes. Wij hopen, dat dit, helaas, zeer actueel vlugschrift alom in den lande ruim ver spreid zal worden. Een schoone taak hebben hier de R. K. Vrouwenvereni gingen. Dit vlugschrift moet besteld worden bij het Centraal bureau voor de K. S. A. te Leiden. Twaalf en een halt jaar Kamerlid Vrijdag 20 Februari, zal het twaalf en een half jaar geleden zijn, dat het kies district 's Hertogenbosch als opvolger van mr. J. A. Loeff, benoemd tot mini ster van Justitie, Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt tot vertegenwoordiger in de Tweede Kamer koos.J^ In 1905, in 1909 en nu weer in het afgeloopen jaar hebben de kiezers het mandaat van hun afgevaardigde ver nieuwd. In de katholieke Staatspartij en in de Tweede Kamer neemt de heer Van Sasse v. Ysselt een zeer eervolle plaats in. Verklaring van minister Treub. De minister van Landbouw, Handel en Nijverheid heeft heden in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de door hem in de Tweede Kamer aangekondigde so ciale wetsontwerpen omstreeks hetPaasch reces den Raad van State en naar hij hoopt vóór het einde v. h. zittings jaar de 2e Kamer zullen bereiken en in het voorjaar van 1915 in openb. behan deling komen. Zijn voornemen is niet de wettea-Talma, behalve de Radenwet in te trekken, maar door wijzigingen te ver beteren. H. M. de Koningin te Gorinchem. Omtrent de reis van H.M. de Koningin, die Donderdag 2 maal door Gorinchem reed, vernemen wij H.M. werd aan het station aldaar op gewacht door]", den commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, generaal- majoor d'Hamecourt, en den chef van den staf van die linie, den luitenant kolonel v. d. Voort Maarschalk. Per auto werd door de versierde stra ten gereden, bij het armenhuis in de Westwagenstraat werd door het jongste kind aan H.M. de Koningin een bouquet aangeboden. Met een gereedliggende stoomboot werd H.M. deTMerwede overgezet. Vervolgens werden eenige forten in oogeoschouw genomen, alsmede bij Woudrichem de aldaar zijnde watersluls, dienende tot het stellAr van inundatie. Per roeiboot werd]]overgevaren naar het Monnikenland en een bezoek gebracht aan het historisch slot Loevenstein. Met het Sleeuwijksche veer terugge keerd naar Gorinchem, doorkruiste H.M. de stad langs een andere route en werd gereden naar Asperen en Heukelom, teneinde de verdedigingswerken van 'i Linge acces en de sluis voor het stellen der inundatiën aldaar ik oogenschoi.w te nemen. Langs den Diefdiik werd de tocht voort gezet naar het fort bij Everdingen, vaD welk fort een gedeelte werd bezichtigd. LaDgs den zuidelijken Lekdijk werd ver volgens gereden naar Culemborg, van waar H.M. te 2.55 n.m. per extra trein vertrok naar Utrecht, waar de Koninklijke salonwagen werd gehaakt aan den snel trein, die te 3.20 van Utrecht naar 's Gravenhage vertrekt. Te 4.25 was H.M. in de residentie terug gekeerd. Vereeniging van Kath. Werkgevers in Nederland. Onderstaand comité heeft gemeend het initatief te moeten nemen tot het oprichten eener Vereeniging van Kat holieke Werkgevers in Nederland, want die werkgevers verliezen al hoe langer hoe meer invloed en beteekenis. Bij de tegenwoordige verwording der maat schappelijke verhoudingen, bij de rege ling door de Overheid, bij den opbouw en de uitwerking der beginselen, waar door de samenleving zal worden geleid, legt het werkgevers-element te weinig gewicht in de schaal. Daarom, aldus het comitë, moeten de werkgevers hun krachten samenbren gen in eene vereenigiog. Die vereeniging zal zich niet inlaten met de practische regeling van arbeids voorwaarden. Zij onderhandelt daarom ook niet met de arbeiders en hunne vakbonden, noch over loonen noch over arbeidsduur of iets dergelijks. Derhalve vallen ook staking en uitsluiting niet op •haar gebied. Dat alles laat zij over aan de patroonsvakvereenigingen, welke van aard wezenlijk met deze nieuwe ver eeniging verschillen. Op haar terrein komt onze vereeniging uit beginsel niet. Onze vereeniging beoogt meer de alge meene belangen der werkgevers. Op die wijze kan voor geen enkel katholiek werkgever bezwaar bestaan te gen toetreding. En toch heeft zij nog een groote taak ten gunste der werkgevers te ver- Vullen. Zij wil zich verdienstelijk maken door 1. Het bijbrengen van sociale kennis. 2. Voorlichting op allerlei gebied (techniek, wetgeving, godsdienst enz.). 3. Bestudeering van verschillende be langrijke vraagstukken en eventueele publicatie van de gemotiveerde ziens wijze der werkgevers. 4. Door invloed uit te oefenen op de sociale wetgeving en deze te toetsen aan de eischen der praktijk. 5. Door het bevorderen van den vre de tusschen werkgever en werknemer en het desverlangd verstrekken van advies bij sociale aangelegenheden. 6. Door naar vermogen den bloei te bevorderen van handel en industrie. De vereeniging is bestemd voor groo te als kleinere werkgevers. Het komt niet op de eerste plaats aan op het ge tal werknemers welke men in zijn dienst heefr, maar veeleer op de persoonlijke eigenschappen^der leden. Daarbij zal de contributie zoo geregeld worden dat zij voor niemand een bezwaar kan opleve ren. P. van den Biggelaar, Breda. H. Blans Kzn, Zaandam. H. M. J. Blomjous-Kolk- man, Tilburg. L. J. M. Bouvy, Muiden. J. W. Daalderop, Tiel. J. B. van Dijk, Amsterdam. W. Fransen Jzn, Leeuwar den. Henri Grasso, Den Bosch. Chr. Houtman, Den Bosch G. R. Isphording, Tegelen. C. J. Kooien, Oisterwijk. J. C. L. van der Lande, Deventer. J. P. Larsen, Amsterdam. Aug. H. M. Lindner, Am sterdam. C. J. L. van der Meer, Noord- wijk. J. F. Mutsaerts, Tilburg. Frans van Oerle, Boxtel. Emile van Oppen, Maas tricht J. J. de Poorter, Rotterdam. W. Smulders, Utrecht. B. T. C. Strater, Tilburg. C. Terwindt, Arnhem. C. N. Teulings, Den Bosch. H. Verheyen Bressers, DongenB. E. A. Verkuyl, Boxmeer. Joh. de Vlam, Eindhoven.-H. F. J, Weyers, Udenhout. Prof. L van Aken, Heeswijk. Aan allen die, hun naamkaartje aan laatst ondergeteekende zenden, waartoe zij zich voor niets binden, zal een oproep ter vergadering worden gezonden. Waar induitriëelen op een gebied ver spreid over het geheele land het initia tief hebben genomen, daar lijdt 't geen twijfel of deze belangrijke zaak zal sla gen en hebben we spoedig een sterke Ned. Bond van Kath. Werkgevers waar toe we allen aanzetten. De Katholieke Illustratie van deze week bevat PLATEN: Adr. P. Hamers. Pracht- kiekjes v. den Simplon-pas (2). Op de Zwitsersch-Italiaansche greozen. Kijkjes uit Zwitserland. Gmuoden in Oostenrijk. Jachttrofeeën uit Dultschland (4). Een automobielsproeiwagen in onze residen tie. Het 100-jarig bestaan van het 3e Regiment Cavalerie te 's-Gravenhage (2). Kijkjes uit Hilvarenbeek io Noord-Brabant (7(. Prof. Bart van Hove t- Teraardebe stelling van wijlen Prof. Bart van Hove. De groote boerendemonstratie te Stock holm. Mooie inzendingen op de tentoon stelling van pluimvee enz. in de Militiezaal te Amsterdam (3). Mooie kiekjes uit het Vacariaat in China (6). De kleinste dwerg ter wereld. Curtiss boot-vliegtuig. Een veelbelovende. TEKST: Adr. P. Hamers. Leed. De Kroon van Alviara (vervolg). Bij onze platen. Hilvarenbeek- Versmaad. Uit de Missie der Nederlandsche Paters Min- berbroeders in Zuid Chansi (China.) In houdsopgave. Godsdienstondenvijs. Door het bestuur van den Ned.R.K. Schoolraad is besloten, om in samen werking en onder leiding van de Ka tholieke Onderwijzersvereenigingen over al waar dit verlangd wordt, cursussen in te richten voor godsdienstonderw. Het is de bedoeling deze te bestemmen voor Ka tholieke onderwijzers en onderwijzeressen, doch de deelneming van andere belang stellenden is niet uitgesloten. Katholiekendag in het Bisdom den Bosch. Naar „het Hsg." verneemt, heeft de Commissie van Advies voor het houden van Katholiekendagen in het Bisdom Den Bosch besloten, dat dit jaar een Katholiekendag zal worden gehouden en wel in Nijmegen. De eerste Katholiekendag te Nijme gen werd in 1902 gehouden, onvergete lijk door de onthulling van het monu ment voor Mgr. Hamer, waarbij dr. Schaepman zijn laatste rede hield. JJIJ LICHTE aandoeningeTT aangewend, vookomen j vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. CE f 5029 'i io-jarig bestaan van s-Hertogenbosch mannenkoor. Zondag avond herdacht 's-Hertogen bosch mannenkoor zijn 10-jarig bestaan ter gelegenheid waarvan een vocaal en instrumentaal concert werd gegeven. De zaal was feestelijk versierd en er was buitengewoon veel belangstelling. Het eerst werd 'sHertogenbosch, man nenkoor met zijn directeur den heer P. Kallenbach, gehuldigd door Mannenkoors beschermheer jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, burgemeester van 's- Hertogenbosch, wien het een zeer groot geluk was de vereeniging het predicaat «Koninklijk» te kunnen toekennen. Ver volgens werden kransen aangeboden door 's-Hertogenbosch Belang, de vereeniging «Koninginnedag» en een deputatie van St. Caecilia uit Tilburg, van welke ver eeniging de heer Kallenbach eveneens directeur is. Dr. Sicking, rector van het gymnasium, te 's-Hertogenbosch, bracht aan het Mannenkoor een literaire hulde, bestaande uit een gedicht, hetgeen door den heer Kallenbach zal gecomponeerd worden. Voor al deze hulde werd op waardige wijze door den voorzitter van 's-Hertogenbosch mannenkoor, den heer Th. van Kempen, bedankt. Het con cert slaagde schitterend. WAALWIJKSCHE Noteert van af heden Hoogst zindelijke inrichting en bediening. Uitsluitend zeer fijne kwaliteiten. RUNDSVLEESCH. V ARKENSVLEESCH 5982 Aanbevelend, Stationstraat. WAALWIJK Waalwijk Besoijen Capelle Drnnen Raamsdonk Sprang Waspik Verkrijgbaar te: 5425 bij A. VAN HIL8T. H. BOTH. C. VOS-v. Gent. h J. E, IJPELAAR- v. d. Wiel. Wed. G. KONINGS. u A. GEENEN. C. GIJSMAN- dei 90 van Zuiden [GEWAARBORGD ÖNVERVALSCH1 ZONDER SCHADELIJKE IliESIAHDOEEUN Gedeponeerd] r.281 Chateau briand 70 Kogel biefstuk 70 Runderhaas 65 Rundertong 65 Bie'8tuk 65 Filet plattelenden' 57>Jt Boeufstuk 57' i Roastbeef 57' Ribstuk 55 Toegeslagen lenden 55 Runderlappen 55 Bonilonvleesch 55 Rollade 50 Gebakt 50 Runderrib met boenen 45 Klaprib met beenen 45 Borstvleesch 45 Schenkel 42' I» Poulet 40 Oesters 50 Loozevinken 50 Biefstuk 50 Varkenshaas zonder been 45 Rollade 45 Schijf 45 Lappen 45 Saucijsjes 45 Fricandeau 45 Cotelette 42'|j Ribben 42'|i Fijne versche worst 42:|j Gebakt 42»|, Doorregen pekelspek 42LS Versch oi gezou ten vet spek 49 Blad reuzel 40 Hak of hiel versch of gezouten 30 Zuiver gesmolten reuzel 45 Zuiver g.smolten rundvet 40 LaNGBWBBF

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5