Derde Blad. Uit de Hoofdstad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 16 ZONDAG 22 FEBRUARI 37e JAARGANG (Nadmk verboden.) Waar ik een vorigen keer schreef, dat den Bosch stilstaat, wat betreft z'n bevolkingssterkte, daar had ik me niet vergist. Dit wordt thans met feiten be wezen. Bleef het bevolkingscijfer in vo rige jaren stationaair, dank zij de om standigheid, dat het aantal geboorten meestal zoo groot was, dat het ruim schoots dekte de vermindering ontstaan d:or overlijden en verschil tusschen vestiging en vertrek, thans blijkt uit de bekend gemaakte jaarlijksche statistiek, dat het bevolkingscijfer met 28 zielen is achteruitgegaan en bedraagt het aantal inwoners thans 35467. Waaraan die ver mindering te wijten is Ik weet 't niet. Als gevolg van de garnizoenswisseling is dit niet mogelijk, omdat we hierbij nog een 200-tal manschappen wonnen. Wat zal de Raad nu vies op z'n neus kijken. Hij had netjes op papier uitgerekend, dat door de vestiging van Grasso's ma chinefabrieken de bevolkingssterkte zeer zou toenemen. Aan de N. V. Grasso's machinefabrieken werden de voordee- ligste concessies aangeboden als zij hare fabrieken maar in den Bosch wilde Ves tigen. En het slot van de historie is, dat de gemeente er niets bij gewonnen heeft en het zou me Diets verwondereu dat zij bij deze zaak een aardig centje bijpast, want de geschiedenis heeft al een aardig kapitaaltje aan de gemeente gekost en nog steeds worden nieuwe groote uitgaven gevorderd, wij denken maar eens aan de enorme kosten, ver bonden aan den aan te leggen verkeers weg over het stationsemplacement. Dr. Verhoeckx, 's Raads deskundige inzake het electriciteitsvraagstuk, heeft zijn eindrapport uitgebracht. Te ver wachten was, dat deze exploitatie van gemeentewege zou aanbevelen. Het is weer het oude liedje Ieder prijst zijn eigen waar het meest. De Delftsche hoogleeraar Prof. van Swaay, beharti gend de zaken der provincie in zijn hoe danigheid van haar adviseur, beveelt aansluiting aan het provinciale net als dè voordeelige weg bij uitnemendheid aan, terwijl Dr. Verhoeckx, een op elec- tro-techDisch gebied zeker zoo hoog staand man deskundige als de Delftsche professor, deze aansluiting als zeer on- voordeelig voor de gemeente afraadt en exploitatie in eigen beheer aanbe veelt. En hij doet dat nog al in krasse termen. Hij komt tot de conclusie, dat het voorstel der provincie onaannemelijk moet geacht worden. Z. 1. is stroom- aankoop van de provincie tegen het voorgestelde tarief wel is waar aanvan kelijk voor de gemeente voordeeliger dan de stroomproductie in een eigen centrale, doch deze verhouding zal vrij spoedig worden omgekeerd, zelfs bij een matige levering van krachtstroom aan de grootere bedrijven zal het op den duur zóó belangrijk voordeeliger voor de gemeente zijn, den stroom in eene eigen centrale op te wekken, dat hierom alleen reeds het voorstel der provincie onaannemelijk geacht moet worden. Na doorlezing van de argumenten van Dr. Verhoeckx zou men tot de conclusie moeten komen, dat de gemeente niet tot aansluiting aan het provinciale net kan besluiten. Maar daar staat tegenover Kan de gemeente de exploitatie dan wel in eigen beheer nemen Het is hier weer de geldkwestie. Kan de gemeente wel de enorme gelden aan de exploita tie verbonden in zulk bedrijf steken. Waar haalt ze het benoodigd kapitaal vandaan Een tweede vraag Mag en kan, gezien den slechten financieelen toestand, de gemeente het risico aan de oprichting en exploitatie van een der gelijk reuzenbedrijf wel op zich nemen Zooals de zaken thans staan ziet de toestand èn voor de provincie èn voor de gemeente er in dezen niet rooskleu rig uit. Wat zal er van de exploitatie door de provincie komen als de groote gemeenten, met hare groot-industrie niet aansluiten En hoe de zaak voor de gemeente er uit ziet, hebben we reeds gezien. Alvorens te eindigen, wil ik er nog eens even op wijzen, dat door >de Hanze* aan den Raad is medegedeeld, dat zij voornemens is in den Bosch met steun van Rijk, provincie en gemeente een ambachtsschool op te richten. Ik zie in dit request, gezien de tijden, waarin het wordt ingediend een spelden prik voor den Raad om tot meer acti viteit aan te sporen. Zooals toch bekend zijn door den Raad reeds lang geleden plannen ontworpen, hij heeft zich totdat doel reeds deskundig laten voorlichten (welke voorlichting een kleine f 5000 ge kost heeft) om te geraken tot oprichting van een Middelbaar Technische school Men heeft sedert lang niets meer van die plannen gehoord en nu dacht de Hanze geloof ikWij zullen den Raad eens bang maken als jullie niet gauw met je school uit den hoek komt, dan doen wij het en dan zijn al je plannen, (die publiek geheim zijn) naar de maao, terwijl wij daar ons profijt wèl van zul len trekken. Ik ben eens op onderzoek uitgegaan en kan de Hanze gerust stellen, bin nenkort zal zij er meer van hooren. BOSSCHENAAR. Waalwijk, 21 Februari 1914. Koopt Diet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. Belangrijke wijziging in den treinenloop. Eenjlatere trein. tjfêÊ, Naar wij met genoegen kunnerTmedèT- deelen, is eindelijk aan het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken gesteund door 't gemeentebestuur, de vereeniging Waalwijks Belang, gehoor gegeven en heeft de directie op advies der commissie van advies voor de sa menstelling der dienstregeling van de Staatsspoorwegen, een verandering in den treinenloop op onze lijn gebracht, waarmede tevens een latere trein is in gevoerd en waardoor vele goede ver bindingen met 't Noorden en 't Zuiden zijn totstand gekomen. Ook andere be langrijke wijzigingen zijn aangebracht, men zie hieronder Thans vertrekken dc treinen uit 's Bosch richting Waalwijk als volgt 6.54-8.13—10.20-12.14-1.54-6 03 -8.20. Met 1 Mei a.s. 6.49-8 08—10.20—12.14-1.54—5.08 —9.17. De tijd van aankomst te Waalwijk uit 's Bosch en die van vertrek uit Waal wijk naar Zwaluwe is thans 7.20-8.44— 10.45—2.19—6.29—8.55. Met 1 Mei 7.15- 8.39-10.45— 12,50-2.19-5.34 -9.50. Aankomst te Zwaluwe 8.10—9 41 11.34—3.10—6.24-10.50 Van uit Zwaluwe vertrekken de trei nen richting Waalwijk thans 6.10-9 00-10.21—1.06—3 57—7.40. Met de nieuwe dienstregeling: 6.05—8.55- 10.21 1.06—3 52—7.40. Uit Waalwijk vertrekken thans de trei nen richting 's Bosch 7.17-9 36-11.14—1.00-2 00-5.06 —8 34. Met 1 Mei 7.12—9.29—11.14—1.00-2.00-4.55 -8.34. Aankomst te 's Bosch 7.44—9.48—11.37-1.37-2 25—5.28 -8.57. Trein 197 die 's morgens 8.55 uit Zwaluwe vertrekt zal niet meer te Kaats heuvel en te Capelle stoppen doch wel te Drunen—Heusden, n.l. 9 37. Sluiting Ooftcursus Gisterenavond werd in de O. L, School door den heer vaw Roosmalen alhier de laatste les gegeven van den cursus in Ooftteelt. Deze werd bijgewoond door het be stuur der afd. Land van Heusden en Altena van de Ned. Pom. Vereeniging, de directeur der Pomologische vereeni ging, de rijks-iuinbouwleeraar de heer Snellen met r.ijn assistent, de burge meester onzer geme-ente en het Bestuur van Waalwijks Belan/f, die allen hiertoe eene uitnoodigiiag hadden ontvangen. Nadat deze les met belangstelling was gevolgd, nam de Voorzitter, de heer D. van Campen het woord en consta teerde met genoegen dat er werkelijk vooruitgang is waar te nemen op gebied van fruitteelt en tuinbouw in 't Land van Heusden en Altena eD de Lang- siraat. Hij brengt .hulde aan het beleid en den financieehrn steun der Pom.Ver eeniging. De belangstelling der vele tegenwoordigen -wordt op zeer hoogen prijs gsteld. Op de eerste plaats brengt de voor zitter dank aan biet gemeentebestuur van Waalwijk, verte genwoordigd door den Burgemeester voor dc bereidwilligheid om een schooliok aal met vuur en licht af te staan, dank aan het hoofd der school den heer Spijkerman en niet het minst aan »Waalwijks Belang*, dat mede het initiatief nam \\ot dezen cursus en steeds in alles ter wille was. Vervolgens bre ngt hij dank aan de heeren Snellen, rij kstuinbouwleeraar en Lijssen, directeur d er Pom. vereeniging, aan den heer van 1 loosmalen voor zijne leerrijke en practise he lessen, die zeker succes zullen hebben en ten slotte aan de leerlingen en aan het bestuur. Hij besluit zijn welgekozen woorden met de hoop uit te spreken, dat het uitgestrooide goede zaad rijke vruchten zal dragen, en fruitteelt en tuinbouw meer en meer een bloeiende tak van bestaan mogen worden voor de Lang straat en 't Land van Heusden en Altena. Hij beveelt de afdeeling gaarne in ieders steun aan. Daarna brengt de heer de Bie uit Capelle namens de leerlingen den heer van Roosmalen hartelijk dank voor de uitstekende lessen en biedt hem een mooi cadeau als biijvend bewijs hunner dankbaarheid aan; tevens dankte hij het bestuur der afd. en de andere heeren voor hetgeen zij voor hen hebben gedaan. De rijksbouwleeraar, de heer Snellen, stelt het> zeer op prijs hier thans als gast even 't woord te kunnen voeren, waar hij dit zoo vaak ambtshalve doen moet. Hij weet dat hier is les gegeven door een zeer degelijk vakman, maar zet de leerlingen aan de bedoeling der regeering, dieveel geld voor een en ander uitgeeft, goed te begrijpen, nl. dat degenen die zulk een cursus gevolgd hebben, de voormannen moeten zijn, de pionniers in hunne omgeving om tuin en ooftbouw meer en meer productief te maken. Zij moeten daarom hunne dictaten nogeens goed nagaan en geregeld gebruik er van maken, vooral moeten deze cur- cisten uitstekend op de hoogte zijn van den kunstmest. Voor eigen gebruik enook als middelpunt, als vraagbaak voor de de streek. Men is ook niet gauw vol leerd in deze materie en wordt er een nieuwe cursus gegeven da^moeten allen weer present zijn. De heer Witlox heeft hier den stoot gegeven, hij is gevolgd door nieuwe tuinen, er komen er steeds meer bij, hetzij tot eer dezer gemeente gezegd. Het gemeentebestuur interesseert er zich zeer voor. De Langstraat moet en kan een belangrijk aandeel krijgen in de fruit- en ooftproductie der provincie, en moet daarom nog veel meer onderwijs gegeven worden. Men heeft 25 jaar geslapen, nu moet de tuinbouw vooruit door steeds meer curcussen en snoeilessen, waarvoor ik gaarne mijo volledigen steun aanbied. Nadat de heer van Roosmalen in goed gekozen woorden de leerlingen had dank gezegd, hoopt hij allen hier 't volgend jaar bij den hier dan te geven volledigen tuinbouwcursus terug te zien. Hiermee was de officieele sluiting ge ëindigd. De heeren werden daarna door den Edelachtb. heer Burgemeester uitge- noodigd, een kijkje te nemen op onze gemeenteteekenschool. Hieraan werd door allen zeer gaarne voldaan en met groote belangstelling werd deze prachtige inrichtig, die vooral de laatste reorganisatie een model genoemd mag worden, in oogenschouw genomen. Men had niets dan lof over de inrichting, de modellen, de werkstuk ken, enz., die men bij deze vluchtige bezichtiging slechts eveo kon bekijken. Het viel ook ons op, dat het geheel nu er overal wat ruimte is gekomen, een veel prettiger, vroolijker indruk maakt en ook viel ons oog op een prach tige verzameling pleister-modellen, af gietsels naar bekende meesters, aan onze teekenschool zoo pas door het rijk ten geschenke gegeven. Wij konden in vervolg op bovenstaand verslag nog wel een en ander mede- deelen over een bezoek, dat we dezer dagen brachten aan een paar, door den heer Frits van Bladel alhier nieuw aan gelegde fruittuinen in onze gemeente die we met zeer veel belangstelling be- kekeD, wijl een en ander op ons een uitnemende indruk maakte. We zullen dit echter tot een volgend nummer be waren om ook hierover wat meer uit voerig te kunnen zijn. Door een 60-tal Udenhontsche fruittelers werd deze week ODder leiding van den heer van Roosmalen alhier een bezoek gebracht aan den Eersten Waal- wijkschen Vruchtentuin van den heer Witlox en aan den Vruchtentuin >Po- mona'1 van den heer Mombers-Smelt. Zij hebben hier mede een practische les in 't snoeien gevolgd en waren zeer voldaan over 't geen er te zien en te leeren viel. Uit de Schoenindustrie. Het is over 't algemeen zeer druk in de schoenfabrieken tegenwoordig, er wordt overal zeer druk gewerkt, vooral de export neemt verbazend toe. Men ziet heele wagonladingen verzenden met cammions zelfs worden de postpak ketten voor 't buitenland bestemd naar 't postkantoor gebracht, waar deze ver zending groote drukte geeft en men steeds naar meer personeel blijft uitzien. Het conflict bij de firma Blankers blijft voortduren. Behalve de 20 onlangs aangenomen Duitschers zijn dezer dagen weer 4 personen ia 't werk gekomen. Zij worden allen in'de fabriek gehuisvest. De firma verklaard1^ aan geen toegeven te denken en de ontslagenen niet meer te zullen terugnem,en. Aan de Rijksvakschool voor Schoen makers eD leerlooiers in de mr van Coothstraat te Waalwijk wordt zeer druk gewerkt, men schiet zeer goed op en zeker is het, dat dt school op tijd ge reed zal zijD. Dt tijd was I Mei, maar doordat we een maand vorst gehad hebben, zal 1 Juni de school gereed zijn en 't proef station reeds overhuizen. De benoeming van een of meerleer aren voor de schoenmakerij is nog niet geschiedde leeraar voor de looierij, die thans nog met verlof eene studiereis in 't buitenland maakt, zal zich weldra hier vestigen en de installatie zelf mee regelen. Wij vernemen vin verschillende zijden dat er groote belangstelling komt onder de vakmenschen voor deze rijkstak- school. Men behoeft zich niet zoo ongerust te maken over de te vestigen vakschool te Tilburg. Deze, als onderdeel der am bachtschool, blijkt in hoofdzaak bestemd voor de werklieden, die er echter volgens hun orgaan niet erg van gediend zijn, zij hadden alleen subsidie aan den Ge meenteraad van Tilburg gevraagd voor cursussen, maar deze is geweigerd. Mag men de berichten en verslagen over de voorgeschiedenis dezer schoen makers-ambachtsschool en hare behan deling in den gemeenteraad te Tilburg gelooven, dan zijn de motieven die tot oprichting geleid hebben nu toch niet zoo heel hoogstaand, evenmin als't geeD gezegd is aan 't adres onzer rijksvaV- school en onze gemeente en zij die er voor gewerkt hebben. Naar wij vernemen is de heer Jan Klijberg Jz. alhier benoemd tot bedrijfs leider in de stoomschoenfabriek der firma Gebr. Schenkels te Oosterhout. Waalwijk Voaruit II Een zeer belangrijke competitiewed strijd staat voor W.V. II op het pro gramma. Het sterke Oosterhout, dat momenteel aan het hoofd der afdeeÜDg gaat moet op eigen veld bestreden wor den. De stand in de afdeeling is als volgt Oosterhout 7 4 2 1 10 13—10 R. W. B 7 4 0 3 8 24—15 Brabantia 8 4 0 4 8 26—11 W.V. II 5 2 1 2 5 7-7 Sparta 7 2 1 4 5 12-13 Doordat Willem II3 zich uit de com petitie zal terugtrekken wordt de stand van R.W.B en Brabantia gewijzigd. Wanneer W.V. II morgen wint o gelijk speelt, kan Oosterhout in punten tal nooit boven haar komen, wanneer dan in de wedstrijden tegen R.W.B. en Brabantia nog eens extra flink aangepakt wordt, staan de kansen op de eere plaats zeer goed. Wij betwijfelan echter of geel-zwart sterk genoeg zal zijn om in Oosterhout 2 punten te halen. Des niettemin van begin tot eind met vuur gestreden W.V.ers en alles er opgezet om morgen te zegevieren. N. O. G. De afdeeling Waalwijk van het N. O. G vergaderde op Zondag 15 Februari in het hotel >de Twee kolommen*. Eenige leden waren door zielffe verhinderd, het weer was daarbij slecht, zoodat de op komst niet zoo goe^l was als gewoonlijk. Besproken werden eenige zaken van huishoudelijken aard en eenige voorstel len voor de algemeene vergadering. Het punt schoolarten vormde het onderwerp van een belangrijke bespre king. Thans ztjn van ruim dertig plaatsen opgaven gekomeo. De afdeeling zal in de gemeenten lig gende binnen haar ressort adresseereo om zoo te geraken tot het aanstellen van schoolartsen. We hopen, dat deze actie, alleen in 't belang van school gaande kinderen en ouders met goed succes zal bekroond worden. De contributie werd gelijk gesteld met die van het vorige jaar. Het ledental was ook weer gestegen, jammer dat verschillende leden door vertrek naar een andere afdeeling zijn overgegaan. Moge de afdeeling blijve bloeien ter behartiging van de belangen van open baar onderwijs en haar dienaren. Ons Brabant We krijgen voor dit nummer zooveel artikelen over belangrijke zaken toege zonden, dat we ons blad geheel met deze stukken zouden kunnen vallen. Zoo ock een artikel van een paar kolommen over >Ons Brabant* de vereeniging op gericht ter organiseeriDg en verheffing van het katholiek leven in Noord-Bra- baDt. Het spijt ons zeer, dat we geen plaats hebben voor deze uitvoerige uitzetting van deze vereeniging, waarvan bestu deerden en zij, die van erkende alge meene ontwikkeling zijD, lid kunneo zijn. In Tilburg bestaat een afdeeling met 35 leden, in Bergenopzoom met 25 en in Breda raet 21 leden. Wij zullen onze lezers op de hoogte houden van het leven en streven dezer vereeniging, maar hopeD, dat de aan de pers verstrekte mededeelingen ons dan in wat beknopter vorm zullen geworden. Waarschuwing tegen de moderne dansergernisstm. Het Dag. Bestuur van de Vereeniging Voor Eer en Deugd heeft een schrijven rondgezonden, geteekend door de pro- essoren Schrijnen en Bemelmao, voor zitter en Secretaris te Rolduc, en welk stuk we om de vele copie niet in zijn geheel kunnen opnemen, waarin zij een ernstig beroep doet op het geweten van alle Katholieken en hen met allen aan drang smeeken toch wel te willen be denken, dat die dansen, welke, zooals het Belgisch Episcopaat in hun brief zeggen, het prikkelen der zinnelijke drif ten ten doel en wel tot eenig doel heb- )en, allerminst passen aan hen, die de eer van hun Christennaam, de eer van hun huisgezin en het edelste sieraad van hunne kinderen de reinheid n.l. hunner zeden op waren prijs stellen. SPRANG. Zondagmiddag zal in de Herv. kerk alhier optreden de WelEerw. Heer Ds. Japchen van Loonschendijk. VRIJH.-CAPPEL. Dinsdagavond bracht het fanfarecorps >Sirena* een serenade bij den Edelachtbare Heer Kuijpers be noemd tot burgemeester te Giethoorn. Als altijd trok dit veel belangstelling vau de zijde van het publiek. Nadat de mu zikanten een tijdje ten huize van den h. Kuijpers vertoefd haddep en op flinke wijze waren onthaald, trok men met een marsch de straat door. Dergelijke uit stapjes zijn voor de muzikanten eenige genotvolle uren. CAPELLLE. Donderdag 1.1. gaf de Rederijkerskamer Vriendentrouw* haar voorjaarsultvoeriog, opgeluisterd door enkele muzikanten der Dongensche Harmonie. Hoewel het weer slecht was, was het publiek talrijk opgekomen. Omstreeks acht uur werd de uitvoe ring geopend door den Voorzitter, den Heer v. d. Waals. Met een enkel woord dankte hij het publiek voor zijn opkomst, en deelde mede, dat deze niet de laat ste uitvoering van dezen winter zal zijn wijl er binnen korten tijdvoorde derde maal een uitvoering zal worden gege ven, voor een liefdadigheldsdoel. De gelden die bij die gelegenheid zullen worden ingezameld, worden als bijdragen in de kosten van een door >het Hoef- ijzersverbond* op te richten sanatorium voor kinderen, verzonden. Spreker zet hierop met korte woorden het doel van dat verbond uiteen. Verder sprak hij den wensch uit, dat eerstgenoemde ver eeniging, bij gelegenheid van de aan staande uitvoering, een milde bijdrage moge ontvangen. Hiermede neemt de uitvoering een aanvang. Het eerste stuk is getiteld »Ziek gemeld,* en klucht werd goed op gevoerd. Het gaf den toehoorders dik wijls stof tot lachen. De uitvoerders wa ren berekend voor hun taak en mogen vooral de Oppasser Holt (de Bas) Kolonel Snijder (A. Dekkers) en mej. Troetmeijer (B. v. d. Hoek) hier met eere genoemd worden. Thans kwam aan de beurt de com. scène getiteld >Hannes bij de voetbalmatch." Dit stukje werd door den heer P. Dekkers uitmuntend gespeeld, zoodat het dan ook geen wonder is dat hij daarmede veel succes inoogstte. Daarna wordt pauze aangekondigd. Is de hiervoor aangewezen tijd ver streken dan komt aan de beurt het blijspel >Een huis met commensaals Ook dit werd uitmuntend gespeeld. De lachspieren waren dan ook voortdurend in beweging. Tot slot werd nog gegeven de com scène >Staatsloterij no. 999111* door mej. A, en den Heer W. B. Het waar lijk mooie en goedgespeelde stukje viel zeer in den smaak van het publiek. De muziek speelde bij tusschenpoozen lustig en gaf de bezoekers geen tijd zich te vervelen. Een zeer geanimeerd bal besloot de ze in alle opzichten goed geslaagde uitvoering en het publiek giDg na afloop zeer voldaan huiswaarts. Het grasgewas der bermen van de wegen zal door B. en W. dezer ge meente worden verpacht op Maandag 9 Maart des namiddags 6 uur ten huize van den heer J. M. Boezer alhier. WASPIK. De heer H. van Berkel kreeg een stukje ijzer in 't oog, waarvoor hij geneeskundige huif moest inroepen. De Echo rei het Zuiden 2«51 W. B. gesp.gevr.gel.verl.p. voortegen DRUNEN. De uitvceriDgen op de Jongeni— congregalie voor a.8. Maandag- en Dinsdag be loven weer iets schoons. Het reeds verspreide program meldt dat Muandagavond wordt opge voerd: Kruis en Kroon*, historisch drama in 5 bedrijven van Fr. M. Ct lestinns C. M. M. Volgens verkregen inlichtingen geeft het drama eenige trekken uit het leven van Falco van Bern. en uit de stichting van de bekende abdij van Bern. Een an aader in vroeger jaren (1128) in onxe onmiddalijke nabijheid voorgevallen. De geschie nis een bewijs dat de klove tasschcn lijden en zsgepraal slechts kan overbrugd wordea door het kruis; dat een geduldig dragen van het kruis voert tot de kroon der eeuwige zaligheid. Een twintigtal gecostumeerde personen werken in het drama mee. Voor Dinsdagavond meldt het program zang, musiek en e*n paar comische voordrachten en het kluchtspel .De auto Ban dieten.» De cODgreganisten, genoodigden en belang stellenden staan weer een paar mooie avonden te wachten. Beide avonden begint de uitvoering ten half zeven. Het aantal patroonkiezers voorkomende op de voor 1914 vastgestelde kieteislijst voor de Kamer van Arbeid bedraagt lGpatroonk czersen 98 werkliedenkiezers. In 1907 bevat e de lijsten nog 30 patroon en 209 werkliedenkierers dus een sterke achteruitgang en vermindering.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9