El. Kinderjuffrouw, Gevraagd Kantzetter Dit blad kost slechts 6 cent. Baardwijk. Dameskieeding Reclame Pakket. Notaris RAMT N. van Blerk, J. VANEIJKELENBIMG Engelsche kaarten G ips-wandbordjes Schrijfmachines G. Knijpers. Fijne Tafelbeschuiten. Pakpapier Pakvloei Frits van Bladel fa, L, van Bladel en Zonen. J. ELEKAN, Advert^ntiën, Kleine Advertentiën, Correspondent. nette Naaimeisjes Van Blerk's BRANDKASTEN. Vrjjhoeven-Cappel. Firma WED TIELEN. Waalwijk. Gez. Kipping. publiek verpachten BOEKHANDEL. GROOTESTRAAT, WAALWIJK. Specialiteit in 5896 Alvorens elders te bestellen, vrage men prijsopgaaf van en bij partij, aan Wanneer mogelijk, verdient het aan beveling tegelijkertijd meerdere cursus sen te geven, zoodat aspirant cursisten die een bepaalde deelcursus wenschen te volgen daarop niet een ot meerdere jaren behoeven te wachten. e. Meester dag cursussen voor a. s. meester duur 3 maanden 44 lesuren per week. onderwijs programma hetzelfde als van den meester avond cursus doch met meer uitgebreide be handeling der vakken, omdat bij deze cursus de thuis uit te werken opgaven vervallen. Deze cursussen zijn bedoeld voor a.s. meesters die zich binnenkort wenschen te vestigen. Uit den aard der zaak worden zij slechts gegeven wanneer een voldoend aantal (minstens 4) cursisten zich voor eiken cursus opgeven. Deze meester dag cursussen zijn niet op eene lijn te stellen met de opleiding tot bedrijfsleider voorgesteld in het pro gramma voorde Rijksschool te Waalwijk. Zij zullen het wetenschappelijk karak ter van deze laatsten missen en zijn alleen bedoeld als een oefenschool voor a.s. meesters die een meer weten schappelijke opleiding niet kunnen be kostigen, en toch niet geheel onvoorbe reid als meester wenschen op te treden. IV. Afdeelingen in het Schoenmaken aan de Ambachtsscholen. Toelichting Behalve de behandelde speciale vak scholen moet overal waar dit mogelijk is, door de aanwezigheid van schoenma kersleerlingen (een 4-tal als minimum aangenomen,) aan de bestaande of nog op te richten ambachtscholen het on- derwijsvak „schoenmaken" in het pro gramma opgenomen worden. Voor een dagcursus voor leerlingen en een avondcursus voor leerlingen en gezellen wordt door den Bond het vol gende programma aanbevolen, met de opmerking dat locale omstandigheden en toestanden in het bedrijf, hier en daar een afwijking van het hier gegeven pro gramma noodig kunnen maken. a. Dagcursus 3 leerjaren 44 uur per week. Programma 1. eenvoudige onderwerken maken hand reparatie werk vakteekenen anatomie eenvoudige patronen maken materialen kennis beginselen van uitsnijden het stikken van eenvoudige schach- m./d. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. ten 9. b. van c voortgezet lager onderwijs Avondcursus 3 leerjaren 2 avonden uur per week. voor overdag in de praktijk werkzame leerlingen en gezellen. Programma 1. eenvoudige onderwerken maken m./d. hand 2. vakteekenen 3. eenvoudige patronen maken 4. materialen kennis; N.B. met de cursus b. wordt bedoeld, de practijk van de werk plaats aan te vullen door vooral die vakken te onder wijzen, die in de practijk der werkplaats niet geleerd worden of niet tot hun recht komen. V. Dienst van het Vakonderwijs van den Ned. Bond van S.P.V. Toelichting Met de instelling van dezen dienst wordt bedoeld het terrein te bewerken dat zou blijven braak liggen, ook wan neer de hiervoor besproken inrichtingen allen tot stand zouden gekomen zijn. Daartoe is een het geheele land om vattende organisatie noodig die de Bond door dezen dienst tot stand wenscht te brengen. A. Het verlangen naar de uitbrei ding van vakkennis van de reeds ge vestigde meesters uit zich steeds sterker, en meerdere vakontwikkeling wordt vooral voor deze categorie van personen door den Bond een gebiedenden eisch geacht. De reeds besproken meester cursus sen aan de vakscholen kunnen in die behoefte niet in voldoende mate voor zien, wijl de bezwaren, om deze cur sussen te volgen te groot zijn voor het over groote deel der schoenmakers, die zelfstandig het bedrijf beoefenen en in andere plaatsen woonachtig dan waar die vakscholen gevestigd zijn. Door dit aantal vakscholen meer uit te breiden zou naar het oordeel van den Bond niet op zulk een doeltreffende wijze in de behoefte voorzien worden dan door den door den Bond gedachten dienst kan geschieden, terwijl ook de kosten, gelet op het groote aantal per sonen dat van het te geven onderwijs zal profiteeren, naar evenredigheid veel geringer zullen zijn. Voor dit gedeelte van den dienst meent de Bond dat 3 z.g.n. reizende leeraars aangesteld moeten worden, ter wijl het geheele land in 3 districten kan worden verdeeld. Elk der 3 leeraars krijgt zulk een district voor zijn rekening, en geeft in 1215 plaatsen 1 'maal in de 3 weken een les in de z.g.n „meestervakken" (reeds opgesomd in de programma's der meestercursussen aan de speciale vakscholen) b.v. van des middags 3 uur tot 's avonds 9 uur 6 uur, met thuis uit te werken opgaven. De reizende leeraars kunnen in de plaats waar een speciale vakschool is, hun standplaats hebben, en van het onderwijs materiaal etc. van die scholen, gebruik maken. In plaatsen waar een vakvereeniging bestaat kan voor de locale organisatie van dezen dienst van deze gebruik gemaakt worden terwijl daar, waar zulk eene vereeniging niet gevonden wordt een aantal personen uitgenoodigd kan worden voor dit doel een comité te vormen. Als iocaliteit voor het geven van deze lessen kunnen dienenlocaliteiten in ambachtscholen, gymnastiek of teeken- localen der O. L. School en andere localiteiten. De reizende leeraars worden tevens belast met 1 het tot stand brengen en de con - tröle voor de onder afdeeling van dezen dienst te bespreken leercontracten, 2 het verstrekken van inlichtingen op vakgebied 3 het geven van advies aan schoen makers en vakonderwijzers 4 de inspectie van het onderwijs in het schoenmaken aan de vakscholen o aan de ambachtscholen in hun district Zij geven van hunne werkzaamheden en hunne bevindingen geregeld rapport aan den Heer Inspecteur van het M. O en het bestuur van den Bond. B. Leercontracten. Toelichting ook bij een algemeen worden van het onderwijs in het schoenmaken aan vak- of ambachtscholen, blijft nog een groot terrein over dat op eene of andere wijze bewerkt dient te worden ten einde voor den schoenmakersleerling een be tere opleiding te verkrijgen. Het onderwijs aan de scholen voorziet niet in de gevallen, dat on of min ver- mogendheid van de ouders of voogden der leerlingen het bezoeken der school onmogelijk of bezwaarlijk maken, terwijl in vele plaatsen geen ambachtscholen worden gevonden of geen voldoend aanral leerlingen aanwezig is voor een afdeeling „schoenmaken" aan de am bachtscholen. Om in die leemte te voorzien wenscht de Bond de instelling van z.g.n. leer contracten tusschen den Bond, de ouders van leerlingen en bevoegde meesters. De ouders of voogden verbinden zich tegenover den Bond hunne kinderen of pupillen bij den door den Bond aan te wijzen patroon gedurende 3 jaar „in de leer te laten De Bond vergoedt voor den duur van het contract (3 jaren) een nader vast te stellen jaarlijks bedragaan den patroon onderwijzer; De patroon-onderwijzer verbindt zich in den tijd van den contractduur, den leerling te leeren wat in het programma is voorgeschreven, en betaalt een nader vast te stellen zakgeld, wekelijks aan den leerling. Het leerprogramma dient te omvatten lste jaar 1 de kennis en het hanteeren van de gereedschappen 2 eenige kennis van zoolleder en fournituren 3 leerkloppen4 pekdraadmaken en borstelsaanzetten5 stikken spannen en boorden 6. lappen en neuzen stik ken en aannaaien 7. pennen met hout en hak spijkeren, 2e jaar: 1. meer uitgebreide kennis van zooi leder, overleder en fournituren 2. zolen aflappen voor gesloten en open kant; 3. beginselen van binnennaaien 4. lapjes opplakken 5 zooien en hakken zetten gepend en genaaid 6. verklaring en gebruik der reparatie stikmachine. 3e jaar 1. Het bewerken van het leder voor nieuw onderwerk; 2. rangeeren 3. oppennen 4. eenvoudig gepend, genaaid en doorgenaaid onderwerk maken Aan het einde van elk leerjaar zal door den leerling een proefstuk gemaakt worden op te geven door den contro leur van den dienst. Van deze werkstukken wordt jaarlijks een tentoonstelling gehouden met prij zen voor leerlingen en meesters. In de contracten wordt de bepaling opgenomen dat de patroononderwijzer den leerling gelegenheid moet geven tot bijwoning van herhalings en tee- kenonderwijs, of in plaatsen waar, of waar in de naaste omgeving een avond cursus voor leerlingen in het schoen maken gegeven wordt, tot bijwoning van die lessen. Een nader te ontwerpen reglement regelt den dienstomtrent het bestuur, de verplichtingen van de reizende leeraars-controleurs, de ouders der leerlingen, de patroons-onderwijzers etc. Voor de Afdeelingen A. en B. van den dienst voor het Vakonderwijs wordt de volgende districtsverdeeling aanbevolen: District 1 Noord-Holland Zuid-Holland Utrecht Gelderland (Veluwe.) Plaatsen waar de voordracht cursus sen worden gehouden Helder Alkmaar Hoorn Zaan dam Haarlem -- Hilversum Leiden Gouda Gorinchem Dordtrecht Rotterdam Utrecht Apeldoorn Arnhem. District 2. Friesland Groningen Drenthe Overijsel Gelderland (Achterhoek). Plaatsen Leeuwarden Dokkum Harlingen Sneek Heerenveen Groningen Winschoten Appingedam Assen Emmen Meppel Almelo Zutphen Doetinchem. District 3 Zeeland Noord Brabant Limburg Gelderland (Betuwe). Plaatsen Middelburg Zierikzee Goes Oostburg Bergen op Zoom Breda 's Hertogenbosch Eindhoven Maastricht Roermond Venlo Nijmegen Tiel. N.B Deze plaatsen kunnen centra's genoemd worden en zijn uit de om geving meest gemakkelijk te bereiken. Ten slotte Wanneer tegen de instelling van dezen „dienst van het vakonderwijs" over wegende bezwaren bij de autoriteiten mochten rijzen (wat denkbaar is van wege een mogelijk niet passen van dezen dienst in het kader van de in de wording zijn de generale regeling van het vakonderwijs) dan zou naar de mee ning van den Bond het bij dezen dienst besprokene ten aanzien van de reizende leeraars en de leercontracten de volgende wijziging aanbeveling verdienen Aan het bij de Rijksschool te Waal wijk voorgestelde bureau van advies worde alsdan zulk eene uitbreiding ge geven dat de voorgestelde reizende leeraars aan dit bureau worden verbon den de hen toegedachtte werkkring, reeds hiervoor omschreven, zou daar door geene wijziging behoeven. In plaats van beambten van den dienst van den Bond, zouden deze leeraars dan Rijksambtenaren worden, verbonden aan de Rijksschool te Waalwijk. Indien wellicht tenopzichte van de leercontracten bij de komende generale regeling van het vakonderwijs een groeps of vaksgewijze organisatie van het leer lingwezen niet mocht worden ingevoerd, en de voorkeur zou worden gegeven aan een organisatie die allerlei vakken om vat (zooals die thans reeds in beginsel bestaat bij de provinciale vereenigingen tot verbetering van de vak opleiding) wenscht de Bond een zoodanige rege- ing dat 1. in elk district of provincie één of twee door den Bond aangewezen col- ega's zitting hebben in het bestuur; 2. dat de programma's van onder wijs bij den Bond om advies gezonden worden 3. dat de reeds besproken reizende eeraars tevens belast worden met de controle over de leercontracten en on derwijs inrichtingen die het schoen makersvak betreffen. 4. dat de tentoonstellingen van het werk der leerlingen die op leercontract werken zooveel mogelijk vaksgewijze en in 1 of 2 plaatsen van het land worden gehouden 5 dat de verslagen van de rijkscon trole over de het schoenmakersvak be treffende leercontracten en onderwijs inrichtingen, aan den Bond ter kennis worden gebracht. Heden overleed, ten huize *an (Ln Heer J. C, Luijlen te JJselmonde, onze Broeder en IV huwöbioeder de Heer P. J. LUIJTEN. C. C. TOM-Luijten. I. TOM. Waalwijk, 23 Febr. 1914. 6120 Te 's BOSCH wordt gevraagd tegen 1 Mei of eerder een een voudige niet beneden de 20 jaar. 6119 Hoog loon en verval. Br. fr. onder Motto „Kinderjuffrouw", Ale. Adir. Bur. D. Y. ALTA, Amsfprdam. voor direct in dienst te treden een prima vlugge AdresN.V. Stoomschoenenfabriek v.h JOS. GROEN FN, Beeoijen. 6117 GEVRAAGD voor direct Dienstbode, foodhulp of Dagmeisje te Waalwijk. Waar. zegt de uitgever. 6096 TE KOOP EEN SOLIDE BRANDKAST. Brieven franco onder motto yBrandkast^ aan den agent van dit blad M. HERMAN, Vlijmen. 6100 VERLORENEen Rozenkrans in rood leder étui. Verzoeke beleefd terug te bezorgen aan bureau dezer courant. 6114 Bij Noordbrabanteche menschen te Amster dam wordt gevraagd een R.K. Dienstbode, goed en netiss kunnende werken. Loon f 125 en v-ije overtocht. Goede behandeling verzeker^. V aar zich in Waalwijk te vervoegen zegt de uitgever. 612 2 Voor Baardwijk wordt voor di blad gevraagd een ijverig Blieven san 'c bureau van dit blad. 6116 Ondergeteekenden bevelen zich beleefd aan voor het vervaar digen van allerlei zooals, COSTUUMS, MANTELS, MANTEL.COSTÜÜMS, enz. enz. Tevens ook gelegenheid te laten PLISEEREN. Aanbevelend, 6099 Stationstraat C 69. Er kunnen ook nog geplaatst worden. Voor f 1.75 eene geheele bezending Mat ten enz. om uw woning gezellig te maken, 1 prima kwal. chinee.'che vloermat, fijoe mooie kleureu, voor slaapkamer, keuken ^nz., 3 flinke nette gangmatten, 1 sterke Deurslijkmat (80 bij 50 cm.) 1 eekleurde zachte Bedmat, gratis een fraaie Wandver «lering en een verz, v. d. kleine. Wie binnen 8 dagen briefkaart zendt, ontvaugt dit alles en nog extra 1 fraai Sioelkuisen, 1 Lampe- kap, 1 fijne Tafellooppr, 1 Boodschm. of 1 flinke Tafelkleed. Naar buiten zending rembours. Fabriek van Matten. Haarlemmer, dijk 25, Amsterdam. 6121 te Waalwijk, zal vonr de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente van Waalwijk in het Hotel VER WIEL aldaar op Donderdag 26 Fe bruari 1914 des voormiddags ll1/» uur Voor 8 jaren 1915 tot en met 1922 Vijf perceelen Bouw-en Wei land groot 4.85.50 H. A. te Waal- wiik. Bieeder bij biljetten omschreven. 6031 Waarborgen tegen BRAND ec INBRAAK Vraagt offerte. 1139 Bracdkastonfabriek. - TILBURG voor het maken van op maandelijksche afbetaling. maakt natte kelders en vochtige muren vlkoueu waterdicht en kurkdroog. 5886 HENBI HOINCI A ALKI IMOOFE, Inlichtingen, Prospectus C. gratis Gediplomeerd fruitteeltkuudige Beveelt zich beleefd aan voor het aanleggen van boomgaarden en früittuinen. Verstrekt gratis alle adviezen in zake fruitteelt. Bestrijding van ziekten en scha delijke insekten, snoeien van vruchtboomen, 540 Overal kostelooste ontbieden KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR. Havenstaat 5 (naDij het Station.) 's-BOSCH, Adviezen en bijstand met betrekking tot processeD, strafzaken, faillissement, na latenschappen, boedelscheiding voogdij ucrateele, echtscheiding, arbeidscontract enz Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank ala bij Kantongerecht, innen van Schuldvor deringen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, maken van con tacten. reqnesten enz. enz. Degelijke en prompte afwerking. Billijke conditiën. N.B. Bij niet inkomen der schuldvor deringen in der minne, worden geen bosten inrekening gebracht. 2290 Zondags na 1 uur kantoor gesloten. BOTTERDAM QB. DRAAI8TIB0- S

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2