Derde Blad. Stokpaardjes Zeep. öe BESTE LELIËNMELK zeep, BEKENDMAKING Provinciaal Nieuws. Reclame. Stokpaardjes Cream. NUMMER 18 ZONDAG 1 MAART 37e JAARGANG Het Gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat ter Secretarie, ter Inzage voor een ieder zijn nedergelegd ontwerpen van de zomerdienstregelingen 1914 van de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, van de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij en van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Eventueele opmerkingen, deze ont- werp-dienstregellngen betreffende, moe ten vóór of op 1 Maart 1914 rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat worden ingezonden. Waalwijk, 21 Februari 1914. Het Gemeentebestuur voornoemd, Th. de SURMONT DE BAS SMEELE, De Secretaris, VAN LIEMPT. o De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend dat de Provinciale Commissie voor de ondersteuning van Rijkswege van de Veefokkerij in Noord-Brabant Heeft besloten te bepalen dat het onderzoek van de sprlngstie- ren in het district Waalwijk in 1914 voor de maand Maart zal plaats hebben te Heusden op 13 Maart v.m. 10 u. te Waalwijk op 13 Maart n.m. 2 u. te Almkerk op 16 Maart v.m. 10 u. Waalwijk, den 28 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeei.e. Waalwijk, 28 Februari 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. streek, beleefd te verzoeken, te willen bevorderen, dat trein 324 van 's-Bosch zooals thans weer zal vertrekken circa 6 uur. De Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aan Zijne Excellentie den minister van Waterstaat. Kanier van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Waalwijk, 27 Febr. 1914. Door de Kamer van Koophandel al hier is het navolgende adres verzonden No. 2388. Ontwerp Zomer dienstregeling 1914. Uit het ontwerp der Zomerdienstre- geling 1914 voor de staatsspoorwegen zien wij tot onze groote voldoening, dat de door onze Kamer zoo vaak gevraagde latere verbinding YHertogenboschLa ge-Zwaluwe zal worden ingevoerd. Of schoon wij zeer erkentelijk zijn voor de wijze, waarop aan onze wenschen is te gemoet gekomen, durven wij toch de vrijheid nemen de aandacht van Uwe Excellentie te vestigen op de vervroe ging van trein 324 uit 's Hertogenbosch welke vervroeging om velerlei redenen ten zeerste ongevvenscht is. Vermoedelijk is deze vervroeging ontworpen om te 's Hertogenbosch aansluiting te geven op den nieuwen sneltrein no. 3 uit Am sterdam, doch waar sneltrein 107 blijft bestaan en daardoor de gelegenheid wordt gegeven ruim drie kwartier langer te Amsterdam bezig te zijn, zullen de reizigers voor onze streek bij voorkeur van trein 107 gebruik blijven maken. Zeer groote bezwaren zou de vervroe ging van treia 324 medebrengen voor de reizigers uit alle overige richtingen. Trein 454 uit Nijmegen komt aan te s-Bosch om 5.22, 1 Trein 342 uit Gilze-Rijen—Tilburg komt aan te 's Bosch om 5.34. Trein llOuitVenloEindhoven komt aan te 's Bosch om 5.44. Trein 406 uit LuikValkenswaard komt aan te 's Bosch om 5.44. Al deze aansluitingen, die zoo bij uit stek voor onze streek geschikt en inge burgerd zijn, zouden dus moeten worden gemist, wat toch zeker niet in de bedoe ling kan liggen. Anderzijds geeft de thans bestaande trein 324 een mooie aansluiting te Zwaluwe op treinen 362 en 54H naar DordrechtRotterdam en verder, terwijl bij vervroeging van trein 324 te Zwaluwe noodeloos een uur moet worden gewacht. Een laatste bezwaar bij het ontworpen vertrekuur van Waal wijk bestaat hierin, dat thans meerdere arbeiders juist van dezen trein te 6.29 gebruik maken, terwijl bij vroeger ver trek alle betrekkelijke werkmanskaarten zouden moeten wegvallen, wat voor de personen in kwestie zeer zou zijn te be treuren. De Kamer neemt daarom de vrijheid Uwe Excellentie mede namens verschil lende autoriteiten en particulieren dezer Belangstellende gemeentebesturen en andere officieele en particuliere instel lingen gelieven dit adres bij desbetref fende autoriteiten ten spoedigste te steu nen. De Kamer van Koophandel heeft het navolgend schrijven gerichttothet Hoofd- beetuur der Nederlandsche Vereeniging »Onze Vloot*, te 's-Gravenhage. Wij ontvingen successievelijk Uwe missiven van 10 en 14 Januari en een exemplaar van het vlugschrift »'s Lands welvaart in gevaar*, waarvan wij met belangstelling kennis namen. Binnen het ressort onzer Kamer wor den, voor zoover bekend, geene noe- mnnswaardige rechtstreeksere handels- relatiën met de Indische bezittingen on derhouden, tenzij eenig export van schoeisel. Evenwel worden voor de le dernijverheid Indische huiden in de cen tra Amsterdam en Rotterdam aange kocht cn o.a. hier en «Iders door ledei- fabrikanten verwei kt. In dit artikel wor den belangrijke bedragen verhandeld, hetgeen U zal blijken uit het verslag onzer kamer over 1912, waarvan een exemplaar hierbij gaat, terwijl wij U verwijzen naar de pagina's 17, 18, 19, 20 en in het bijzonder naar pagina 77 van dat werk. Het is moeilijk uit te maken, of spe ciaal ten dezen opzichte het verlies der Indische bezittingen nadeelige gevolgen zou opleveren wij zijn echter met U overtuigd, dat in het algemeen het ver lies der Koloniën voor het moederland zeer ernstige nadeelen zou meebrengen. De Kanier van Koophandel en Fabrieken. Gregoriaansche Kerkzang. Door den WelEerw. heer Van Kessel kapelaan te 's Bosch wordt eiken Woens dagavond in 't gebouw van den R. K. Gildenbond alhier, een cursus gegeven in den Gregoriaanschen zang aan de koristen van Waalwijk (St. |an. en St Antouius), Besoijen, Baardwijk en Drunen Verkooping. De stoomleerlooierij en schoenfabiiek, woonhuis en erven van La Vauqueline te Kaatsheuvel, benevens alle in die ge bouwen aanwezig zijnde machineriën, zullen Donderdag 26 Maart en Vrijdag 3 April worden verkocht in het Hotel Verwiel te Waalwijk. Gelijktijdig wordt dan verkocht het woonhuis en fabrieks gebouw met gasmotor, vroeger van Luc- tor et Emergo te Waalwijk. Ooftteelt. In een vorig nummer zeiden we, dat we een bezoek hebben gebracht aan een paar nieuwe fruittuinen, aangelegd door de fa. L. van Bladel en Zonen alhier. De heer Jan van der Heijden te Be soijen heeft zijn prachtig stuk Driesland langs den stationsweg gelegen en ter grootte van 2. H.A. geheel in een ooft- en frulttuin laten omzetten. Het geheel maakt een uitnemende indruk, 't is geheel diep omgespit, bemest met stal mest en een overbemesting van kunstmest, prachtig afgerasterd met ijze ren staven met ijzerdraad. In tal van rijen staan daar regelmatig 725 appel- en peerenboomen, alle struik- vorm, terwijl nette bordjes overal het soort van vruchten aangeven. Verder treffen we er ruim 2400 roode en zwarte bessen, terwijl voorloopig als onderteelt suikerbieten zullen worden aangebracht. De keuze der boomen, de aanleg, de afwatering, kortom alles geeft den in druk dat deze frulttuin >Helena* met zeer veel vakkennis is aangelegd en onder voortdurend onderhoud en toe zicht van den heer Frits van Bladel, den eigenaar zeer spoediggoede vruchten zal afwerpen. Deze tuin is natuurlijk bedoeld voor den handel, terwijl de heer A. H. van Schijndel alh. op een pas aan gekocht en mooi aangelegd terrein achter zijn fabriek een 180-tal fruitboomen, eveneens door den heer van Bladel heeft doen aanplanten, meer voor eigen lief hebberij of particulier gebruik. Zijn ginds de meest gangbare soorten voor den handel gekozen, hier zijn alleen bedoeld verschillende soorten der fijnste fruit- soorten, zoowel appelen als peren, wier rijpheid op verschillend tijdstip vait. Werkelijk de boomen, meest struik- vorm met eokele pyramiden er tusschen, zijn voor den leek zelf een lust deroo- gen. Zeer zeker zullen zij na weinig ja ren rijke en prima vruchten dragen, en ook hier geven beplanting, bemesting en behandeling de beste referenties van den deskundige. We geven hier ook voor degenen die dit t^qorbeeld willen volgen of goede struiken willen aanschaffen, welker vruch ten op verschillend tijdstip tot rijpheid komen, welke boomen men hier aantreft met den tijd van rijpheid PEREN. Durandeau, rijptijd Oct.Nov. Beurré de l'Assomption, Aug. Beurré Giffard, Aug. Beurré Hardy, Oct.Nov. Beurré Lebrun, Sept.Oct. Joséphlce de Ma lines, Jan.Fcbr. Soldat Laboreur, Nov. Le Lectier, Dec.Jan. Conseiler a la Cour, Oct.Nov. Louise bonne d'A- vranches, Sept.Oct. Doyenne d'Alen- con, Dec.—Febr. Seigneur d'Esperen, Sept.—Oct. Beurré^'Diei, Oct.Nov. Claps Favorite, Sept. Beurré van den Ham, Oct.Nov. APPELS. Ster Appel, rijptijd Oct.Dec. Lands berger Reinette, Nov.—Jan. Cellini, Sept.- Oct. Bouwmans Reinette, Nov.— Febr. Fiesei's Frstllng, Oct.Jan. Goud Reinette, Dec.April. Cox Pomona, Oct. Nov. Eng. Winter Gold Pear- main, Nov.—Jan. Jellow Transparant, Aug. Charlemowski. Aug.Sept. Cas- seler Reinette, Dec.—Febr. Signe Til- liscb, Oct.Nov. Voetbalver ceniging Waalwijk Vooruit We kunnen tot ons genoegen melden dat W.V. cr in geslaagdjs voor het le elftal op het terrein alhier een wedstrijd te organiseeren tegen de Bossche Voet- balvereeniging. Deze club speelt in de le klasse van den B. V. B Ten neemt de 3e plaats in het ranglijstje in Zij klopte o.a. Zondag j 1. Wilhelmina 11 met 10—0 Wij zijn dan ook van meening dat de geel-zwarten alle zeilen zullen moeten bijzetten om zegevierend uit den strijd te komen, vooral wijl B. V. V. haar uiterste best zal doen, om te trachten van een club uit den N. V. B. te winnen, zoodat we van een ge- animeerden strijd verzekerd zijn. Aanvang half drie. Miliciens Naar wij vernemen, heeft de Minister van Oorlog besloten dat voortaan ook aan de verlofgangers der Militie, be- hoorende tot de infanterie, de Vesting- Artillerie, de Pantserfort-Artillerie, de Torpedisten, de Pontonniers en de Genietroepen vergunning verleend kan worden om buiten de kazerne fe over nachten. Uiterlijk twee maanden van te voren moet men daartoe vergunning vragen. Verpachtingen. Bij de verpachtingen van weiland wor den in den Tielerwaard over het geheel belangrijk hoogere prijzen besteed dan het vorige jaar. Op uiterwaarden be steedt men f80 a f 90 per schaar, op binnenveld f 50 a 60. De verhooging loopt van 8 tot 20 pet. Veranderde toestanden. Wij lezen in 't Vakblad voor de Schoenmakerij Toen de eerste stikmachine in de Langstraat of beter gezegd in Waalwijk moest worden ingevoerd wasjde bevol king in opstand. Het is geen eeuw geleden, lezers, er zijn beslist nog be woners die zich dit feit kunnen herin neren en zoo waar de bevolking was in opstand. Er zou een naaimachine worden ingevoerd en volgensae meening van het algemeen zou deze machine al den handenarbeid vervangen, de plaat selijke belangen in gevaar brengen. Hoe het stuk zich afspeelde? Zekere heer Hekking uit Rotterdam had in Waalwijk de eerste naaimachine verkocht. Deze machine zou met de boot worden aangevoerd. Op zekeren dag zou zij aankomen, dit was bekend, en ieder begaf zich naar de haven en niet met de beste bedoelingen. Toen de boot aangekomen was, oordeelde men het verstandigste den heer H die meegeko men was om den werkman het stikken aan te leeren, in de kajuit te houden, aangezien men zijn leven in gevaar achtte bij het aan wal gaan. Het publiek stond met groote oogen te kijken. Men verwachtte een machine in den geest als een tegenwoordige spoortrein-machi ne. Toen men daarvan niets bemerkte en het scheepspersoneel de luiken open gooide en met het lossen aangevangen was, trokken de menschen teleurgesteld af en was er tegen den avond geen gevaar meer om den heer H. uit zijn schuilplaats te laten komen en ook het machientje aan zijn adres af te leveren. Hoelang het precies geleden is weet ik niet met zekerheid, maar de heer H. heeft mij de geschiedenis zoowat 20 jaar geleden verteld en het was toen een man van ongeveer 60 jaar en als hij nog in leven is zal het iemand zijn nu ongeveer 80 jaar oud is. Stelt men nu dat de geschiedenis afspeelde toen hij 25 jaar was, dan zou het 55 jaar geleden zijn, hoewel ik niet geloof dat het voluit zoolang zal geleden zijn. Wat een verandering Was men toen in de meening dat een naaimachine de industrie in gevaar bracht, die machines den arbeid uit de hand zouden nemen, wat blijkt nu? Terwijl er in Waalwijk intusschen voor 100.000den guldens enkel aan naaimachines zijn in gebruik gesteld, wordt geklaagd over gebrek aan stiksters. Dit zou zich juist in Waal wijk niet in die mate doen gevoelen, indien in de omstreken, vooral ook in Dongen, geen behoefte was aan stiksters en daardoor werk uit de omstreken naar Waalwijk gezonden werd, om bij thuis werksters te worden klaargemaakt. Een feit is, dat Waalwijksche schoenfabri kanten klagen niet voldoende stikwerk gemaakt" te kunnen krijgen. Over het geheel is er momenteel gebrek aan werkvolk in de schoenfa brieken, zoowel in Noord-Brabant als in den Achterhoek. Verschillende fabri kanten zouden uitbreiding aan hun zaken geven, indien dit geen beletsel was. £L Nederlandsche Bond van Schoenmakers Patroons Vereenigingen. Deze boud heeft Donderdag le De venter zijn jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer K. Frielink Jr., van Amsterdam. Veitegenwoordigd waren 19 afdeeliogen. Het jaarverslag over 1913, uitgebracht door den secretaris, den Heer F. H, Hoek te 's-Gravenhage, vermeldt, dat de bond, zich in het afgeloopen jaar weder goed ontwikkelde en dat er in 1913 zes vereenigingen met 120 leden tot den bond zijn toegetreden. Thans telt de bond 22 vereenigingen met 500 leden, tegen 400 leden bij den aanvang van het voiig jaar. De vakopleiding is blijkens' het jaarverslag weder vooruit gegaan. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat de demonstratieve tentoonstelling niet eerder dan in het vooijaar van 1915 zal kunnen worden gehouden. De rekenlug van den penningmtester, den heer Th. de Boer te Wormerveer, vermeldde over 1913 aan ontvangsten f 410.81 '/2 en een batig kassaldo van f25.14 >/2. De begrooting voor 1915 werd vast gesteld met f 365.14'/2 aan ontvangsten, f 440 aan uitgaven, nadeelig saldo f74.85'/2- 1° plaats van den heer C. Adriaanse, den Helder, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, is tot lid van het bondsbestuur gekozen de heer W. Brug Jr. te Meppel, terwijl de heer K. Frielink Jr- herbenoemd is. Als plaats waar de volgende vergade ring zal worden gehouden werd Utrecht aangewezen. Daarna werden verschillende mede- deelingen gedaan betreffende coöpera tieven inkoop, het bondsorgaan en de propaganda voor organisatie en de ten toonstelling. Ingekomen was een concept-ontwerp voor een regeling van het vakonderwijs voor schoenmakers in Nederland, opge maakt door het bestuur in opdracht van 26 Februari 1913, dat ook in ons blad in zijn geheel is opgenomen. Hierover werden uitvoerige bt sprekin gen gehouden. Besloten werd, het rapport in advies te houden ter verdere gedachtenwisseling in het Bondsorgaan en ter kennisneming door besturen van vakscholen, rijks- en gemeentelijke cursussen. Vastgesteld werd een regeling tot het instellen van bondsdiploma's, waartoe in een vorige vergadering was besloten. Vervolgens is het credietwezen ter sprake gebracht en werd de wenschelijk- heid uitgesproken, dat het crediet door schoenmakers te verleenen tot ten hoog ste drie maanden wordt be erkt. Na nog eenige besprekingen en na de rondvraag is de vergadering gesloten BAARDWIJK. De plannen tot be vloeiing in den winter van den buiten polder ten Oosten van het kanaal 's HertogenboschDrongelen ziju door den Minister vao Waterstaat goedge keurd zoodat de besteding weldra zal volgen. Van wege het rijk zal daarna tot het bouwen van een grondduiker onder voor meld kanaal worden overgegaan. SPRANG. Heden Zaterdagavond 8 uur zal voor de a. r. prop. club >Groen van Prinsterer,» alhier optreden de heer H. E. v. d. Leeden, onderwerp De Grondwet van 1878. Door haar secretaris de heer J. W. Genuit zal art. 2b van ons Program ter bespreking worden ingeleid. Geestverwanten hebben vrijen toegang. DRONGELEN. Naar wij vernemeD zal op Maandag 2 Maart. a.s. alhier de candidaatstelling plaats hebben voor een lid van den raad, ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Oerlemans. Woensdag 22 Februari werd alhier een verkiezing gehouden voor een secretaris-pennlDgmeester kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente ter vervulling der vacature ontstaan door bet overlijden van den heer J. Oerlemans. Er werden 47 geldige stemmen uit gebracht, waarvan 30 op den heer J. A. van der Schans en 17 op den heer D. van Campen, zoodat gekozen is de heer van der Schans. MEEUWEN. Donderdag 19 Februari had alhier een vergadering plaats van de onder-afdeeling Drongelen der V. P. N. Daartoe uigenoodigd door het bestuur trad als spreker op de heer Tavenier van Hooge Zwaluwe, die op een onder houdende wijze de aanwezigen zeer veel nuttige wenken gaf aangaande de kippen- houderij. Jammer dat door het regen weer de opkomst niet zoo groot was dan ze anders stellig geweest zou zijn. P. N. HERPT. Het zal den lsten Maart e.k. 50 jaren zijn geleden dat Barend Crancveli als klompenmaker in dienst kwam bij de familie Tb, v. d. Broek slhier. 371/# jaar diende hij nu wijlen Th. v. d. Broek en nu 121/, j*ar den zoon N. v. d. Broek. Dit feit mag in onzen tijd aan werksta kingen en ontevredenheid wel als een unicum vermeld worden en tevens als een bewijs van goede versUndhoudi: g tusschen patroon en werkman. Niettegenstaande zijn al hoogt leeftijd verricht Craneveld rog met toewijding en voorbeeldigen ijver zijn zwaar handwerk en strekt vele jongeren nog tot een voorbeeld. Wij vernemen, dat 1 Maart niet onopge merkt voor den braven man zal voorbijgaan. Het schijnt, dat hier behoelte is aan werkkrachten in de bouwvakken. Heden toch had de besteding plaats van de verbouwlDg der openbare school en.... er werd geen enkel biljet Ingeleverd. Op de gisteren gehouden aanwijzing waren drie gegadigden aanwezig. Een er van meende in te schrijven, doch toen hij zag dat er verder geen inschrijvers waren, trok deze zich ook terug. Jammer 1 deze had de kans moeten waarnemen. De raad is tot een spoedeischendc vergadering opgeroepen om over deze aangelegenheid te beslissen. (Waarom geeft men cr niet wat meer publiciteit aan voor deze streek. Red.) DRUNEN. Opnieuw heeft de tooneel- vereeniging der congregatie met Vas tenavond haar roem gehandhaafd en vooral Maandagavond met de opvoering van »Kruis en Kroon*, drama in 5 be drijven met zang. Prachtig spel werd geleverd. De groote zaal kon de aan wezigen nauwelijks bevatten. Langs de vele rijen bezette stoelen waren ook de gangen spoedig gevuld en achter in de zaal stond als het ware nog een dichte menschenmuur. Deze enorme belangstel ling (men schatte de aanwezigen op 700 moet het spel der dilettanten zeer zeker hebben bezieid. De spelers gaven "zich con amore, zoodat het mooie drama prachtig tot zijn recht kwam. De fraaie aankleeding van spelers en tooneel droeg ook vooral bij tot het succes van deze uitvoering. Na elk be drijf en vooral na de apotheose viel den spelers een luid en welverdiend applau ten deel. De WelEerw. Heer Kapelaan Gerold, die voor het eerst als regisseur optrad heeft getoond iets grootsch aan te durven, maar ook aan te kunnen: Dinsdagavond zou de Harmonie en Liedertafel haar beste beentje vooruit zetten en 't moet gezegd zij hebben zulks ook gedaan. De verschillende zware nummers werden onberispelijk uitge voerd. Wij hoorden voor het eerst een nieuwe Solo zanger, die waarlijk veel belooft. Op verzoek werd ook nog het Duo gezongen uit het drama van den vorigen avond, wel een bewijs dat het schoon was. De voordracht van >Het 25-jaorig Burgemeisterschap van m'n bruur* was eenlg. En toen tot slot ee.i 6-tal echte komieken >De autobandieten opvoerdeu, kluchtspel in een bedrij geraakte iedereen in een luimige stem ming, want dikwijls schaterde men het uit van 't lachen. Zoo heeft het bestuur der Congregatie iret de vastenavonden weer gezorgd dat zij voor hare leden had eene gepaste ontspanning die hooger staat dan de vaak walgelijke carnavals-uitspattingen. VLIJMEN. Donderdagavond werd om 7 uur in het Patronaat eene algemeens vergadering gehouden door de Boeren leenbank. In deze vergadering, welke geopend en geleid werd door den Di recteur-voorzitter M. H. Boom, werd de Rekening en Balans over 1913, reeds door den Inspecteur der Centrale Bank te Eindhoven nagezien en goedgekeurd aan de leden overgelegd en nadat eene commissie bestaande uit de heeren I'. van Buul en P. van Stokkum er inzag.' van hadden genomen hechtte ook de algemeene vergadering er hare goed keuring aan. Rekening en balans maak ten de vergadering den vooruitgang d< r Bank duidelijk en getuigden van de accuratesse van der Kassier, den heer P. J. van Hout. I Geeft een Zachte, Blanke huid. Het beste middel tegen Zome r sproeten, Roode en Ruwe Huil Verkrijgbaar bij A. TIELEN. 4969 J. HAMBURG, Grootestrat t. De Echo ven ket aides 2K

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9