Rummer 20 Zondag 8 Maart 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. SUNLIGHT r I NAPOLEON'S ROEM BUITENLAND. Reclame. BINNENLAND. Reclame. PASTILLES Gemengd Nieuws. Advertentiën, BLLGHAM'S PILLEN Duitschland. Noorwegen. Balkan. Mexico. Roemenië. Rechtzaken. Sport. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. Ia ons vorig nummer deelden wij mede fiat Kardinaal Kopp zeer ernstig ziek was. De groote kerkvorst is zonder tot bewustzijn teruggekeerd te zijn overleden. De deelneming is zeer groot uit alle deelen van Europa. De keizer heeft aan het Domkapittel te Breslau een telegram gezonden, waarin hij zijn innig leedwezen uitdrukt over den dood van den kardinaal, dien hij herdenkt als een trouw zoon der Ka tholieke kerk, een oprecht vaderlander, een goed staatsburger en een herder vol verantwoordelijksgevoel. De keizer eindigtIk zal den gestorvene en zijn karaktervolle persoonlijkheid steeds gaar ne en dankbaar herdenken. De keizerin zond een telegram met verwante strekking aan het Domkapittel en bovendien aan den wijbisschop" in Troppau nog het volgend telegram De tijding van het afsterven van Z Em. kar dinaal Kopp heeft mij met oprechte en diepe deelneming vervuld. Wij betreuren het verlies van een kerkvorst, die zich door zijn trouwe en toewijdende arbeid onvergetelijke verdiensten voor kerk en vaderland heeft verworven. Ik verzoek u de verwanten en aanhoorigen van den kardinaal te verzekeren van mijn innig medegevoel. Ook Noorwegen gaat zijn leger en vloot versterken. De regeering stelt voor den diensttijd bij de infanterie met een maand, bij de artillerie met twee maan den te verlengen, verder de kustverdedi ging te verbeteren, met name bij Narvik en de vloot uit te breiden. De vorst en de vorstin van Albanië. Het vorstelijk paar kwam gistermorgen te 9 uur, naar reeds gemeld is, te Triest aan. De trein werd met 21 saluutschoten begroet uit de strandbatterij en van de vreemde krijgsschepen die insgelijks met vlaggen salueerden. Alle burgerlijke en militaire autoriteiten evenals de geeste lijke, waren aan het station aanwezig om den vorst te begroeten. Na een parade der troepen scheepten de vorst en de vorstin zich op het oorlogsjacht „Taurus" in. Vandaar bezocht de prins nog het Oostenrijksche slagschip „Tegethoff", den Engelschen kruiser „Gloucester" en den Franschen kruiser „Bruix'\ Om vijf uur vertrok het vorstelijk paar naar Durazzo. Het jacht werd door de „Bruix" den „Gloucester" en den Italiaanschen kruiser „Quarto" vergezeld. Huwelijk van Enver Pasja Gisteren heeft het huwelijk plaats ge had van den Turkschen minister van oorlog met prinses Nadjie, nicht van den sultan. In Albanië. Het heet, dat Essad Pasja tot minister president zal benoemd worden. De vraag is, of hij zal willen. Slaagt de nieuwe vorst er in hem "aan zich te binden, dan is al veel gewonnen, want Essad heeft veel macht. Ook de 300 in Durazzo opgestane gendarmes hebben zich voer hem als heerscher verklaard. In Mexico blijft de opstand maar vooitduren. Het treffen bij Terreon tusschen de Mexicaansche regeeringstroepen en de opstandelingen belooft van veel gewicht te worden voor de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen. Zoowel Huerta als Carranza vertrou wen dat zij als overwinnaars uit dezen strijd zuilen komen. Huerta heeft aan journalisten meegedeeld, dat hij er een beslissenden slag hoopt te slaan. Het aantal soldaten, waarover hij beschikt (geregelde en ongeregelde troepen) geeft hij, vermoedelijk met niet weinig over drijving, op als 250,000. Villa begint zich meer en meer als een struikroover te gedragen. Vooreen paar maanden was hem een jong Mexi caan, Luis Terraza Jr., in handen gevallen. Hij heeft nu van diens vader een los geld geeischt van 1 ]/4 millioen gulden. Bij niet betaling zou de zoon gisteren worden doodgeschoten. De vader heeft het geld niet op tijd bijeen kunnen krijgen en telegrafisch Villa verzocht nog één dag geduld te hebben. Bij de opening van het nieuwe parle ment heeft de koning heden een bood schap voorgelezen, waarin hij verklaart dat de gebeurtenissen van de laatsten tijd de beteekenis der internationale positie van Roemenië hebben bewezen. Met voldoening gewaagt de koning van de uitmunde betrekkingen tusschen Roemenië en andere staten. Roemenië zal niet aarzelen den vrede te handhaven en te verzekeren. Dank zij het vertrouwen, dat andere volken in Roemenië stellen, kan het in dit deel van Europa als bevorderaar van den vrede werkzaam zijn. De taak van het leger, die nieuwe verbeteringen noodzakelijk maakt, zullen de uitgaven des rijks doen stijgen, doch dit kan den guostigen financieelen toe stand niet schokken. eningen irkomen J JgIJ LICHTE aandoeningei j aangewend, voorkomen Ivaak zeer GEVAARLIJKE f ziekten. 502^^ Hoefijzerverbond. De beweging van het hoefijzerverbond, met het doel de gelden bijeen te brengen voor een Kinderherstellingsoord gaat voort met toenemende kracht. Weder zijn sub-comité's opgericht te Alkmaar, Ambt Delden, Assen, Apel doorn, Baarn, Bergen N,H., Beesd, Broek in Waterland, Dalfsen, Dordrecht, Doetinchem, Edam, Eibergen, Eist NB., Enschedé, Geldermalsen, Heerenveen, Hellevoetsluis, Hornhuizen, Irnsum, Mets- lawler, Middelburg, Nieuw Scheemda, Oosterbeek, Rhenen, Rotterdam, Ruurlo, Scheemda, Sloten N.H., Tricht, Wester- lee, Wierden, Wieringerwaard, Win schoten, Wormerveer, Zalt-Bommel, Schipluiden, Midwolda Gr. In de meeste gemeenten wordt met lijsten gewerkt. Bovendien worden vaak muziek-en tooneelvoorstellingen gegeven Elders worden bazars of feestavonden georganiseerd. De opcenten Het „Huisgezin" schrijft In plaats van tien krijgen we voor het nieuwe belastingjaar een opslag van f twintig percent op den aanslag voor bedrijfs- en vermogensbelasting. Het is de min Joyeuse entree van minister Beitling. 't Is niet aangenaam, zegt hij, maar straks komt de inkomstenbelasting, en daarvoor zijn de hoogere opcenten een passende voorbereiding. Daar schuilt toch ook in dezen mi nister van Financiën eenig gevoel van humor. We zullen aan de twintig opcenten moeten gelooven, maar waarom die ook geheven van de kleine aanslagen Waarom deze niet vrijgesteld en des noods een paar percenten meer gelegd op de hoogere inkomens en de groote vermogens De kleine burgerij en middenstand heeft het in deze dagen zoo zwaar te verantwoorden, dat elke gulden belasting meer feitelijk een onrechtmatigheid is. Voor allen twintig percent meer is maar de gelijkheid betracht, maar in werkelijkheid is het de ongelijkheid be oefend. Erger nog staat het met de voorge nomen verhooging van den bieraccijns, terwijl men den accijns op wijn onge wijzigd laat. Minister van financieele rechtvaardig heid zal 's heeren Bertlings eeretitel niet worden. Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Directie van den Landbouw- De directeur-generaal van den land bouw doet, in verband met enkele ge vallen van mond- en klauwzeer, welke zich in den laatsten tijd hier te lande weder hebben voorgedaan, opnieuw een beroep op de medewerking van alle veehouders, ten einde vooral door tijdige toepassing van de bestrijdingsmaatrege len de ziekte, daar waar zij mocht op treden, zooveel mogelijk te kunnen be perken. Het is daarvoor van het grootste belang, dat een ieder de verplichting, hem door de wet opge'egd, om, wanneer zich bij een stuk vee verschijnselen van mond- en klauwzeer openbaren daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente waar het vee zich bevindt, stipt nakomt. Het verdient aanbeveling om ook van gevallen van twijfelachtigen aard aangifte bij den burgemeester te doen. opdat door een deskundig onderzoek de aard der ziekte kan worden vastgesteld. Hij die deze onmiddelijke aangifte verzuimt, stelt zich niet alleen bloot aan veroordeeling tot het betalen eener boete, doch verliest bovendien overeenkomstig de bepalingen der wet elke aanspraak op vergoeding, indien zijn vee ter uit voering der voorgeschreven maatregelen moet worden onteigend en afgemaakt. 's Gravenhage, 18 Februari 1914. De Directeur- Generaal voornoemd, P. van Hoek. IndiëJapan. De „Deutsche Japan Post" maakt mel ding van een te Tokio, onder voorzlt- zitterschap van Graaf Okume, gehouden algemeene vergadering van leden der Japansche Vereeniging „IndiëJapan", waarin door Baron Kanda werd voorge steld het terrein van werkzaamheid der vereeniging uit te breiden, en dit niet meer beperkt te doen zijn tot de En- gelsche bezittingen in Azië, doch voor de toekomst ook de Nederlandsche-In- dische koloniën in de sfeer der bemoei ingen op te nemen. Dit voorstel werd onder grooten bijval door de vergadering aangenomen. Baron Kanda zeide ter toelichting, dat zijn bedoeling was eener- zijds den argwaan der Engelschen, als zou Japan speciaal het oog gelagen heb ben op de Engelsche bezittingen, af te leiden, en anderzijds er de aandacht op te vestigen, dat in het algemeen het stre ven moet zijn den invloed van het Ja pansche volk naar het Zuiden uit te breiden en te versterken. N. A. van O., 24 jaar, smid te Vlijmen, thans te Waalwijk, is met vern. vonnis rechtbank 's Bosch van mishandeling vrijgesproken, met toeneming voor ge maakte getuigenkosten door den Staat van een bedrag van f3.15 Loterijwet. De kantonrechter te 's Hertogenbosch deed gisteren uitspraak in zake het pro ces tegen de agenten van de Tijdgeest, waartegen het Openbaar Ministerie geld boeten had geeischt van f 10 of 5 dagen hechtenis, en tegen een f 50 of 10 dagen hechtenis, ter zake van overtreding der Loterijwet, en veroordeelde de bekl. tot de straffen door het Openbaar Minis terie gevraagd. Een der agenten, bij wien eea reclameplaatje voor het raam stond voor de loten, doch die geen loten meer ten verkoop voorradig had, werd vrij gesproken. Jaap Eden. Jaap Eden is zich al eenige maanden aan 't oefenen. Wij spraken hem gisterenavond en toen vertelde hij ons hoe hij zich met J. Tulleken oefent op de tandem en hoe zij gisterenmiddag den afstand Noord- wijk-Haarlem (21,500 Meter) hadden af gelegd in een half uur. Op een gewoon rijwiel, geen racecar alzoo, had hij den afstand AlfenHaar lem gereden in 1 uur 5 minuten en Amsterdam Haarlem over Sloten in 38 minuten. Hij en Tulleken Zullen eerdaags wan neer er een wedstrijd wordt uitgeschre ven te Amsterdam of den Haag uitkomen op de tandem, Eden zelf op het enkele wiel. Jaap voelt zich, volgens zijn zeggen krachtiger dan ooit, niettegenstaande zijn bijna 40-jarigen leeftijd. Hij krijgt eerstdaags twee racewielen in zijn bezit. Met Tulleken gaat hij van den zomer ook aan koppelwedstrijden deelnemen. N. Rott. Crt. VAN APOTHEKER BOOM zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen Hoofdpijn, Migraine, Schele en Zenuwhoofd pijn. Deze pastilles atilleo direct de hevigste Hoofdpijn. Deze pastilles worden nimmer los verkocht, doch uitsluitend in verpakte flacons, h. 80 cent. Proefflacons 33 cent. alle flacons moeten voorzien zijn van den uaam Boom. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. 6177 Arrestatie Notaris Coolen. Men seint uit Antwerpen aan de Msb Bij aankomst van de stoomboot »Lap- land» vaD de Red Star Line, terugkee- rende van New-York, is door de politie hier gearresteerd Cde voortvluchtige notaris uit Bladel. Hij was naar Amerika gevlucht, doch werd te New-York teruggewezen als ongewenscht vreemdeling. De Belgische regeering zal den vluchtfeling aan de Nederlandsche uitle veren. Ernstig; ongeluk. Gisterenmorgen heeft in de fabriek Paix et Co. te Lyon een ernstig ongeval plaats gehad. Vier arbeiders waren bezig een groot petroleumreservoir te reinigen, toen een hunner, bewusteloos door de dampen naar beneden stortte. De drie overige arbeiders geraakten eveneens bewusteloos. De directeur der onderne ming stelde een onderzoek in, doch werd ook door de dampen bedwelmd. Een arbeider en de directeur waren, toen men ter hulp kwam reeds overleden, de drie andere arbeiders kan men in het leven behouden. Slachtoffer der wetenschap. Te Calcutta is een Australisch geleerde, Frederic Fox, tengevolge van een slan genbeet gestorven. Eenigen tijd had deze geleerde een middel tegen slangengif uitgevonden, dat groot succes had. Donderdag had hij juist een door een giftige slang gebeten geit behandeld en boog hij zich over een kist, waarin zich giftslangen bevon den, toen een der dieren, een van het gevaarlijkste soort, uit de kist kroop en hem vijf beten aan den pols toebracht. De geleerde, die het ongeluk licht opnam, spoot vier wonden met het middel in, maar zag de vijfde wond over 't hoofd. 'sMiddags deden zich vergiftigingsver schijnselen voor en ontdekte men de vijfde wond. Het was toen reeds te laat, daar het middel slechts dan helpt, wan neer het dadelijk na het bijten wordt aaogewend. Etn gezin uitgemoord. Te Ribinsk (Rusland) is het gezin Wasiljef, bestaande uit zeven personen, waaronder een drie en een vijfjarig kind, op afschuwelijke wijze vermoord. MaD en vrouw werden door de moordenaar de vingers afgesne den. De onverlaten namen drieduizend roebel mede. De brandstichting in de kazerne te Haarlem l Door de recherche wordt, zooals we reeds mededeelden, ook nog in een an dere richtiDg gespoord. Niet alleen is de aandacht gevestigd op de verdwenen militairen K. en R., maar ook wordt gezocht naar personen, die in 1910 deelnamen aan de sabotage- pleging te Helder en die toen naar ver schillende garnizoenen te Assen, Ede en Vlissingen werden overgeplaatst. Dit waren over 't algemeen ook jon gens van goeden huize die, als korporaal van Kampen gekomen, in hun garnizoen het land aan den dienst kregen, omdat zij zich hun illusie om officier te worden zagen benomen. Hoewel nimmer is kunnen bewezen worden, dat zij zich aan genoemde sa botage schuldig maakten, is het wel opmerkelijk, dat na hun overplaatsing geeD fietsen meer werden beschadigd, geen kleedingstukken werden stukge sneden kortom, dat daarna geen sabo- tagepleging meer plaats had. Thans moet gebleken zijn, dat een dezer personen nu militair-af als burger tijdens de branden te Haarlem woonachtig is geweest, zoodat het voor de haod ligt, dat ook in die richting wordt gezocht. Het zou dan meer een complotje ge weest zijn. Het onderzoek, dat zeer moeilijk is, wordt dan ook door de recherche, mi litaire commissie en marechaussee ijverig voortgezet in alle richtingen. Opr. Haarl. C t. De storm. De sneeuwstorm, die het noordoosten van de Vereenigde Staten heeft geteis terd, moet wel heel bar zijn geweest en vooral New-York heeft veel geleden. De storm heeft, volgens de N. R. Crt., 36 uur aangehouden; hij heeft negentien menscheo het leven gekost. De aange richte schade loopt in de millioenen dollars. De straten zitten dik onder ijs en sneeuw. Zoo goed als alle telegraaf verbindingen met het omliggende land zijn vernield en ook de treinen komen lang niet alle en dan nog slechts met veel vertraging binnen. Ver scheiden treinen worden vermistde betrokken maatschappijen weten zelfs niet, waar zij zijn blijven steken. Zoo staan tusschen New-York en Albany vier treinen. Er zijn tal van schepen vergaan en de lijst van de rampen, die hebben plaats gevonden, is nog lang niet volledig binnen. In den staat New-Jersey is wel de meeste schade aangericht. De Amerikaaosche regeering heeft den Britschen gezant te Washington, sir Cecil Spring Rice, in staat gesteld om eenige spoedeischende telegrammen te verzen den via het Arlingtonstation voor draad- looze telegrafie bij Washington. Dit seinde naar Londen over Parijs (Eiffel- toren.) is duur gekocht. De beroemdheid der Gedézalf tegen eelt en lik doorns is uitsluitend door hare heilzame werking verkregen. Prijs per doos 20 ets. Verkrijgbaar bij Firma P. J. VAN GILS Walwijk. 5949 van I (Gewaarborgd NVcRVALSCHT ZONDER IISCHADEIIJKE BEJTANODEfl GEDEPONEERD 1,081 II li

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5