Derde Blad. Provinciaal Nieuws nIeuwFuTT"kaatsheuvel. NUMMER 20 ZONDAG 8 MAART 37e JAARGANG Waalwijk, 7 Maart 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Normaalschool. Vandaag werd in het gebouw der gemeenteschool het schriftelijk examen gehouden voor de le klasse der Rijks normaallessen en de daaraan toegevoeg de voorbereidende klas. Respectievelijk vijftien cn dertien candidaten namen daaraan deel. In een volgend nummer deelen we de schriftelijke opgaven mede. De beslissing van het Kampioenschap. De beslissing van het kampioenschap der Zuidel. 3e klasse Ned. Voetb. Bond zal morgen plaats hebben. In het vorig nummer beschreven we reeds den stand der concurrenten, n.l. Dosko en W.V. en zagen daarin, dat B.O.Z. een zeer groote en geel—zwarte en minimum kans heeft. Doch wanneer de le plaats niet bezet wordt, dan moet Waalwijk no. 2 zijn. Er moet dan morgen van 't Zesde gewonnen worden, wat wij echter niet durven voorspellen. Het le elftal der militairen is vrij, zoodat we op een ver sterkt 2e kunnen rekenen, waarmee niet te spotten valt, getuigen de wedstrijden Roosendaal en Den Berg't Zesde. On- dertusschen kunnen we van één ding verzekerd zijnn.l. dat het een pracht- match wordt. Wij eindigen ons bericht met den oproep aan het Waalwijksche publiek Bezoekt morgen allen den wedstrijd W.V.—'t Zesde. Aanvangende half drie. Concerten Het laatste winterconcert der Lieder tafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Besoijen zal gegeven worden op Maandag 13 April a.s. 2en Paaschdag. De Liedertafel der Kon. Stoom- schoenenfabriek A. H. van Schijndel zal haar tweede uitvoering geven op Maan dag 20 April a.s., met medewerking van de heeren Jos. Groenen, heldenbaryton aan de opera Mainz en Morisson helden tenor aan de Vlaamsche opera te Ant werpen. Kamer van Arbeid. De kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf, alhier, telt voor de gemeente Waalwijk, 36 patroonkiezers en 379 werklieden kiezers. De Hanze. Buitengewone vergadering van de besturen der in het Bisdom van 's Her togenbosch bestaande Plaatselijke-, Districts- en Dekenaatsgilden in de Bouwbedrijven (Timmeren, Metselen, Schilderen, Smeden en Aanverwante vakken) op Maandag 9 Maart 1914. des namiddags om drie uur, in de bovenzaal van het café „Voskens" Heuvel, Hoek Bosscheweg, Tilburg. Agenda 1. Welkomswoord van den Voorzitter der Tilburgsche Afdeeling van „de Hanze," den Heer J. J. v. Ouden hoven. 2. Opening der Vergadering door den Voorzitter. 3. Uiteenzetting van doel en samenstel ling der geheele gilden-organisatie in de Bouwbedrijven. InleiderEerw. Dioc.-Adviseur, Kapelaan G. J. v. d. Hout. 4. BesprekingStatuten der Diocesane organisatie van de Plaatselijke, Di strict- en Dekenaats-gilden. 5. Aansluiting bij den Diocesanen-gil- den-bond. 6. BesprekingBedrijfscoöperatie der gilden in verband met het crediet. Inleiderde Heer M. Verberk, direc teur der Hanzebank. 7. BesprekingPatroonsleergangen; hun doel en inrichting, programma van onderwijs en de wijze tot verkrijging van Rijks-, Provincie- en gemeente- subsidiën. Waarom dienen overal Patroonsleergangen te worden op gericht. Inleiderde heer B Steg- gerda, directeur der Ambachtschool te Eindhoven. 8. Rondvraag en Sluiting. Typografen-actie. Er is de laatste dagen zooveel ge sproken over de staking der Bossche typografen en dreigende staking over geheel Noord-Brabant, dat onze lezers daarvan zeker wel iets meer willen weten. In Januari sloten de organisaties in de grafische vakken een collectief contract met den Nederl. Bond van Boekdruk kerijen, in welk contract verschillende ingrijpende bepalingen voorkomen. Daarin stond o. a. een art. 30 waarbij de arbeidersorganisaties zich tegenover den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen verbonden, geene andere werkgevers organisaties te erkennen, tenzij deze eene collectieve overeenkomst met de werklieden zouden sluiten, welke over eenkomst geen minder gunstige bepa lingen mocht behelzen Verdere voorwaarde voor erkenning van werkgeversorganisatie was, dat die patroonsbonden zich verbonden, om alle regelingen, welke de Ned. Bond van Boekdrukkerijen zou invoeren, over te nemen, wat natuurlijk eene zelfstan dige vereeniging nooit kon aanvaarden wie weet welke besluiten die Ned. Bond aan den Noordbr. Bond zou opdringen en men teekende dus iets te aanvaarden, wat men niet kende. De R. K. Provinciale Bond van Boek drukkerijen in Noord-Brabant had daarom principieel bezwaar tegen dat art. 30. Wijl de werklieden echter daardoor gebonden waren tegenover den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen, moest men door onder handelingen eerst omtrent dat art. 30 tot overstemming geraken. Eerst op Woensdag kreeg het Bestuur van den R. K. Prov. Bond zekerheid dat art. jo geen aanslag op zijne zelfstan digheid zou beteekenen, dat hij zelfstandig regelingen kon treffenaanvaarden of onderzoerpen aan arbitrale uitspraak. Op dienzelfden dag is aan de werk liedenorganisaties een ontwerp-collectief contract voorgelegd. Daarin boden de patroons reeds on middellijk aanzienlijke voordeelen, als een beduidende loonsverhooging, ver korten arbeidsduur, uitkeering bij ziekte, tien vrije dagen per jaar met behoud van loon, indeeling van personeel enz Slechts op één punt van het zeer in grijpende contract kon het Bestuur van den R. K. Prov. Bond geen verdere toe zeggingen doen. Wel wilde men spoedig eene algemeene vergadering bijeen roepen, om nader omtrent dit punt te besluiten te nemen, daar het bestuur geen verdere machtiging had en ook de afgevaardigden der werklieden zouden een en ander aan hun hoofdbestuur voorleggen. In weerwil van de hangende confe rentie, dus tijdens de onderhandelingen, werd het werk op 6 drukkerijen in den Bosch plotseling neergelegd, met be dreiging voor alle drukkerijen aangeslo ten bij den Prov. Noordbr. Bond. Vrijdagmiddag werd eene spoed- eischende vergadering gehouden van den Patroonsbond om over den toe stand te beraadslagen. Breedvoerige discussies zijn op deze vergadering gevoerd, begrijpelijkerwijs niet voor publiciteit geschikt, met het resultaat dat aan 't bestuur werd opge dragen een conferentie met de werk lieden-leiders te houden en hun de laatste voorstellen der patroons-organi satie te doen. Deze conferentie werd gisterenavonc nog gehouden en het resultaat is dat men tot overeenstemming voor Noord- Brabant is gekomen en hedenmorgen de staking te 's Bosch is opgeheven. Z aak Sonneveld. De correspondent van de N. R. Cr. te Bata-. ia seint In de zaak van Sonneveld, den hoofd kassier van de Nederlandsch-Indische Escompto Maatschappij, beschuldigd van diefstal van f 220.000 ten nadeele van die maatschappij, is tegen S. geëlscht 5 jaren gevangenisstraf en tegen zijn vrouw wegens heling vijf maanden ge vangenisstraf. Ter herinnering plaatsen wij hier het volgende bericht, dat wij in de Indische bladen hebben aangetroffen Dinsdag 10 Febr. a. s. zouden door den Raad van Justitie te Batavia terecht staan A. M. S., oud 45 jaren, geb. te Aarle Rixtel, van beroep hoofdkassier Mij. te Batavia, en C R., echtgenoote van A. M. S., oud 32 jaar, zonder beroep, beiden thans gedetineerd in 's lands gevangenis te Weltevreden, beschuldigd lste beklaagde, dat hij in zijn hoeda nigheid van hoofdkassier der Ned-Ind. Escompto Mij. te Batavia, een geldswaar dig bedrag van minstens f 121.445.09 te weten minstens f22.445.09 aan verschil lende gouden muntstukken, en f121.700 aan binnen en buitenlandsch bankpapier welke bedragen hij van de directie dier maatschappij had ontvangen, laatstge noemd bedrag op of omstreeks 30 Augustus 1913 en hooge.bedoelde van f92.445.09 eenigen tijd te voren, althans tijdens zijn kassierschap, met de stilzwij gend door hem aanvaarde opdracht, ze in de brandkluis dier maatschappij te bewaren en om het goudgeld, onder meer naar gelang van de behoeften, bij gedeelten te zenden aan de agentschap pen der maatschappij of namens de maatschappij te verkoopen aan het ten cantore dier maatschappij daarom vra gen publiek- en wat het papierengeld jetreft dit op den tweeden September 1913 ter hand te stellen aan den Chineeschen kassier dier maatschappij W. K. Kio, die daarmede de dagelijksche betalingen moet doen. Instede van aan die opdracht te voldoen, is diesom opzettelijk verduisterd althans weerloos gemaakt, dan wel ten eigen bate aangewend. Bekl. die hoofd kassier was van de Nederlandsch-Indi sche Escompto Maatschappij en derhalve bij genoemde maatschappij in dienst was tegen loon, heeft op verschillende dagen van ongeveer Mei 1913 tot cn met 30 Augustus 1913 op het hoofdkantoor weggenomen de geldsom van ten minste f214 145.09; 2de beklaagde, dat zij ingezetene zijnde van Ned. Indië, reizen de van Soerabaja naar Hongkong, omstreeks 11 September 1913 in die Engelsche kolonie, met de bedoeling na te noemen som aan de Escompto en de nasporiDgen der politie te onttrekken, in het bezit is geweest van een som van minstens f 128.200 wetende, dat die som een gedeelte uitmaakte van de bovenbedoelde som van minstens f 214,145.09 op bovenomschreven wijze door eersten beklaagde door middel van misdrijf verkregen. De lijst der getuigen vermeldde 11 personeD. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende Platen Z. D. H. Mgr. Edmundus Sy- brandus Luypen S. J. Bij het gouden jubileum van de Aartsbroederschap der H Familie te Steenbergen. Ontzettende ontploffiog in een anillnefabriek te Rom- melsburg in Duitschland (2). Het 100- jarig bestaan van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam (2). Een beeldhouwer van 10 jaar te midden van zijn kunstvoortbrengselen gekiekt. Een verbazingwekkende durf en eeD merkwaardige uitvinding op luchtvaart gebied. Ontzettende orkaan te Lyon. Boeren uit Altenburg aan het kaarten. Kijkjes van den Rijn. Mooi Gelderland (8). Vclo-slede renneD Id het Gtüadewald io Zwitserland. Van de Onafhankelijkheids feesten in Gorinchem (4). Voor 't eerst in de broek I Dr. C. W. Bollaan f- Kape laan A. J A. M. van Loon f. De heer E. Bottl. Vastenavond-komedie in het Sint Ignatius-College te Amsterdam. Tekst: Z. D. H. Mgr. Edmundus Sy- branus Luypen S. J., titulair bisschop van Orope, Apostolisch Vicaris en pas toor van Batavia. De Kroon vpn Alviara (vervolg). De bevoorrechte (slot). Vo gelzang. Aan den Rijn. Een eenvoudig landschap met een merkwaardige toren burcht-. kerk en marktgeschledenissen, enz. Haar lievelingsdichter. Bij onze platen, bericht. Iuhoudsopgave. Achteruitgang van den veestapel in Argentinië en de Ver. Staten. In 1912 werden 7,262,000 stuks rundvee geslacht, deels voor de consumptie, deels voor den. export bij een veestapel van 29.000.000 stuks. Gegeven zijnde dat men slechts 20 pet vaD den stapel mocht slachten om de uitbreiding niet tegen te werkeo, zou men dus niet meer dan 5.800 000 dieren hebben moeten dooden. Er zijn er dus 1.450.000 stuks vee te veel geslacht in Argentinië. Het verlies van deze 1.450.000 diereu is des te ongunstiger omdat een groot deel er van in vrouwelijke dieren bestaat en omdat men er niet aDders van kan rofiteeren dan voor vleesch en huid. Ia de Vereenigde Staten is het even zoo gesteld. De minister van landbouw heeft bekend gemaakt dat de stapel, die 51.566.000 stuks telde in 1907, gedaald is tot 36.830.000 stuks in 1913, dus een vermindering met 30 pCt., terwijl in de zelfde vijf jaren de bevolking en de con sumptie van vleesch enorm toegenomen zijn. Onder den invloed dezer ernstige fac toren is het seizoen 1913 der La Plata Saladeros slachtingen dan ook geëindigd met een tekort van 500.000 stuk tegen over 1912, ook moet men over 't. alge meen rekenen op beperkte slachtingen in die streken over 1914. De vermindering van den veestapel in de Vereenigde Staten is de beste ver klaring voor het beslag dat de yankees leggen op de vleeschindustie aan de La Plata en voor hun aanhoudende in- koopen van huiden. V.v.d.S. DRUNEN. Door Zijne D. H. den Bis schop van 'e, Bosch is benoemd tot Overste van het Broederhui?den Eerw. Broeder Lambertus, tot late assistent de Eerw. Broeder Ambrosius tot 2<ie asaist'nt de Eerw. Broeder Ceispiuns. SPRANG. Zondagavond 6 uur zal iu th GerH. Kerk optreden de WelE'rw. Heer Dp. G. M. van Rennes ran Dossen. Men is thans druk bezig met bet werk aan de torenklok. Voortaan zal zij door éés persoon kunnen worden geluid. Ook zullen binnen enkele dagen nieuwe wijzerplaten op den toren worden gepliats». CAPELLE. Naar uien verneemt zal ds firma A. L. Sneep en Co. haar autovrachf- wagen afschaffen en het vervoer van meel enz. weer met paarden voortzetten. 7RIJ HOEVEN-CAPPEL. De Zangver- een. „Hallelujah* welke heeft ingeschreven voor het te houden groot Nat. Conconrs te stompt. Barendrecht op 2-e Pinksterdag, heeft deze treden, week haar verplichte koren ontvangen. Een tweftal composities van P. M. Zijder. laan, 1 Benedictus, 2 Des Morgens. WASPIK. In de gisterenavond gehonden vergadering der vereeniging /yVolksvlijt en Volksvermaak* alhier is besloten voortaan ook het stem'echt te verleenen san de wer kende l den van harmonie en liedortafel. Met dit besluit is eene reeds langdurende questie tusschen bestuur van V. ea V. en de werkende leden van de baan. Door den heer C. v. letsel alhier wordt over 't perceel land achter zijn café een voet pad aangelegd, dat de kortste verbinding zal vormen tusschen het station en 't dorp. Naar we vernemen zal de heer v. I. dit voetpad tegen eene kleine vergoeding voor belanghebbenden open stellen. RAAM8DONK (DORP.) Aan de stoeni- zuivelfabriek is in de maand Februari ver werkt 231606 L. melk. Hedenmorgfn reed onze dorpsgenoot H. van Turenbout door een noodlottig on geval tegen de steile stoep bij N. Kemmeren, waardoor zijn mrt breekwaar geladen kar omver tuimelde. De schade is aanzienlijk. V. T. en zijn ponny kwamen met den schrik vrij. Op 13 Maart des n.m. 8 unr wordt ien gemeentehuize aaubesteed het plaatsen van drie licht kozijnen met bijkomende werken aan de O. L.S. alhieraanwijzing op 13 Maart nam. l'/2 unr. Doordat het paard van den heer P. Knaap achteruit liep, geraakte het met de kar in de sloot. De turrie brak en het paard bezeerde zich erg. Niemand kreeg eenig letsel. RAAMSDONKSVEER. De vereeniging tot verzekering van varkens „Eensgezind heid* hield in café P. van Leeuwen een vergadering. Het batig saldo bedroeg f 282,78, waar. van f 2.50 wordt gereserveerd voor de oude leden. Den secr. penD. bracht men dank voor zijn zorgvuldig beheer. Het ledental i* gestegen van 29 tot 80. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Joore (vice voorzW. v. Raamsdonk (secr.-penn.) en P. J. v. Strien (2de comm.) Na het ge bruik van een lekker worstebroodje werd de vergadering gesloten. Derde propaganda-vergadeiing der vereeniging „Voor Eer en Deugd* op Zon dag 8 Maart 1914, des namiddags om 5 uur, in //Het verenigingsgebouw*. Agenda 1. Teekenen der presentielijst. 2. Opening der Vergadering door den Voorzitter. 3. Zingen van het lied //Aan U, o Koning der Eeuwen.* 4. Rede van den WelEerwaarden Heer Lunbert Poell, Kapelaan te Tilburg. Ooderwerp„De Zedelijkheid op Straat, in de Herberg en in de Werkplaats.* 5. Marialiedje, No 26 uit „de Leeuwerik". 6. Slotwoord door den Eerwaarden Direc teur, kapelaan Van Boxmeer. 7. Zingen van het lied „De Katholieke Sociale Actie.» 8. Sluiting der Vergadering. DRONGELEN. Bij de Maandag j 1. gehouden verkiezing voor een lid ran den raad dezer gemeente ter vervulling der va cature ontstaan door het overlijden van den heer J. Oerlemans, zijn in alfabetische volg orde candid rat gesteld de heeren; C. J. Nieuwkoop en G. Vos. De stemming zal geschieden 11 Maart a.s. GEERTRUIDENBERG. Den Berg- Dosko o—o. Zooals we in het vorig nummer reeds meldden, eindigde de wed strijd SpartaDosko wederom in een gelijk spel. In de vier wedstrijden die deze vereenigiogen dit en verleden seizoen tegen elkaar speelden, zijn er drie onbeslist gebleven en één ge wonnen door Sparta met slechts 1 punt verschil, 't Is duidelijk dat belde elf tallen volkomen aan elkaar gewaagd zijn. En toch had dezen keer Sparta, met 'n tikje fortuin, als overwinnaar uit den strijd kunnen komen. Vooral na de rust werd hoofdzakelijk op de Dosko-helft gespeeld. De voorlinie van Sparta trad echter wel wat te onbesuisd op, vooral Stal ging aan dit euvel mank. Tegen 'n solide verdediging zooals van Dosko mag wel degelijk uitgekeken worden om succes te hebben. Om twee uur roept scheidsrechter v. d. Dungen van 's Bosch de elftallen in 't veld. Tot ons genoegen zien we Bas toch in het Sparta-elftal plaats nemen v. d. Waals kan echter nog niet anders dan toezien- Dosko is volledig. De Spartanen hebben den aftrap en spelen tegen wind op. Het begin is zenuwachtig van beide kanten, de ver dedigingen wagen zich niet te ver van hun doel, zoodat 't spel In 't midden terrein blijft. Zoo af en toe zien we van weerszijden de voorlinie tot den aanval overgaan, maar succes blijft uit. Sparta wint meer en meer terrein de verdediging van Dosko staat echter pal, vooral Hendrikx, op welke manier ook in 't nauw gedreven, weet steeds met verre trappen zijn terrein te zuiveren. Toch denken we Bas te zullen zien doelpunten, hij komt echter te vallen en ook deze kans is verkeken. Even hierna zendt Voermans 'n prachtschot in, dat de keeper op schitterende wijze weg- Sparta blijlt aanvallend op- het gelukt haar niet het doel der tegenpartij te vinden, zoodat, wanneer de rust aangekondigd wordt, de stand nog steeds 00 is Als wederom begonnen is, schijnt het dat Sparta zal gaan winnen, want hoe wel de Rijer voor 'n tijdje onschadelijk is gemaakt, zweven de rood-witteo steeds om het vijandelijk doel. De Dosko ver dediging wordt leelijk aan den tand ge voeld, doch kwijt zich schitterend van haar taak. Hoe dat de voorlinie der Bergenaren zwoegt, het gewenschte puntje blijft uit. Eens denken we de Wit te zullen zien scoren, wanneer Jos scherp voorzet en bij den bal slechts voor 't inloopen heeft. Hij wacht echter te lang, en de bal rolt kalm achter. Het geheele Dosko-elftal is thans aan het verdedigen en heeft nog volop werk de ontstuimige aanvallen der Spartanen af te slaan. Onverwacht lost Stal een enorm schot op doel, dat de keeper op onbegrijpelijke wijze stopt. Corner op corner volgt maar zonder resultaat. Langzaam nadert het einde, 't talrijke publiek moedigt de beide elftallen aan, maar ook dit helpt niet. Dosko blijfc hardnekkig verdedigen en weet haar doel geholpen door Fortuna, zuiver te houden. Het einde komt dan ook met 00 gelijk spel. Bij Dosko waren vooral Hendrikx, v. Dijk, de keeper en linkshalf bijzonder op dreef, de anderen waren goed. De Spartanen waren over 't algemeen, wat laks, we misten dat vuur van dc laatste wedstrijden. Bij de jl. gehouden aanbesteding voor het doen van voorzieningen aan gemeentegebouwen, zijn de Gebr. Naglé aannemer geworden voor f788. Dondermiddag vermaakten zich eenige kinderen, waaronder ook de 8- jarige J. v. H. met schommelen. Op een gegeven oogenblik viel de oude steenen lantaarnpaal, waaraan 't touw bevestigd was, om en kwam op het been van den genoemden jongen terecht. Met een verbrijzeld been werd hij opgenomen. Spoedig werd geneeskundi ge hulp ingeroepen, welke dr. Berkesteijn verleende. Naar wij vernemen is de ver wonding van zoo'n ernstigen aard dat men vreest, dat het been zal geampu teerd moeten worden. 's-HERTOGENBOSCH, 6 Maart. In i de gisteravond gehouden gemeenteraads zitting kwam een voorstel van B. en W. ter tafel, met ontwerp-besluit tot heffing en verordening van den hoofdelijken omslag, naar het inkomen met systeem van eigen aangifte. Besloten werd dit tot een volgende vergadering aan te houden. Aangenomen werden het voorstel van B. en W. tot nieuwe vaststelling der verordening op llchtbeelden-vertoonin- gen, waarbij een controle-commissie voor de films wordt aangesteld. Het voorstel met bericht van den di recteur van gemeentewerken op het adres van de Landelijke Federatie van bouw vakarbeiders in Nederland, houdende verzoek om in de te besteden werken be palingen op te nemen betreffende mi nimum-loon en verbod van het zooge naamde put- en keetbazenstelsel. Besloten werd over te gaan tot de oprichting van een gebouw voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, in overleg met de Gezondheidscommissie, het college van regenten over de Godshuizen en de Bouwcommissie. Verschillende belangrijke punten der agenda, betreffende de gasfabriek, de electrici'.eitsvoorziening der gemeente met rapport van den ingenieur dr. P. M. Verhoeckx, te 's-Gravenhage en de reor- ganitatie van het vakonderwijs, werden tot de eerstvolgende vergadering aange houden. Besloten werd tegen 't advies van B. en W. een stuk grond aan het Meierij- plein, bestemd voor de Middelbare school als fabrieksterrein te verkoopen. Kaatsheuvel, 7 Maart 1914. *R. K. Ziekenfonds. Het ziekenfonds ouderafdeeling van den R. K. Gildenbond mag zich in een gestadigen bloei verheugen, wat finan ciën betreft. In beide afdeelingen komt een batig saldo voor. In de eerste af deeling >Geneeskundlge behandeling* bedroegen de inkomsten f 750.80 de to tale uitgaven f 16.742 zoodat een batig saldo van f34.38 te boeken is. De 'tweede afdeeling «geldelijke uit keering* bedroegen de inkomsten f 1203.505 de uitgaven f750,535 alzoo een batig saldo van f452.97. Deze af deeling bezat in 1912 f 1959,96° en daarbij weer het batig saldo van f 452,97, maakt een totaal bezit dezer tweede af deeling van f 2412.935. Voorzeker een bedrag waarmee men gerust voorkomende kwade dagen kan afwachten. Kon. Harm. Apollo.* Dezer dagen woonden we een repeti tie bij van het quartet der Kon. Harm. «Apollo* dat Zondag 29 Mrt. a.s. de reis naar Dordrecht zal gaan onderne- 1 De Echo vin het Zniden

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9