Nummer 25 Donderdag 26 Maart 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwij'ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten, Eerste Blad. Attentie. Gemeenteraadsvergadering. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. LANDBOUW. INDUSTRIEELEN. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De prijs der advertenties, waar van de kolombreedte op plm. 6 c. M wordt gesteld, zal vanaf i April a. s. worden bepaald op 10 cent per regel. Minimum 6 regels. De prijs der bestaande abon- nements-advertenties, die natuur lijk eenigszins versmald worden, blijft gehandhaafd. Voor nieuwe zullen andere tarieven worden vastgesteld, alsook voor regel- contracten. De Administratie. De Echo van het Zuiden, IVaalwijkscbe en Langstraalscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ecx., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: AdvextbntcIsn 1—7 regels f0.60; daarboven 8 cent per regel groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven vorden 2 maal berekend. Voor plaatsing van eo groot aantal regels en advertenties bij abonnement woiden speciale zttr ontrac jesloten. Reclames 15 cent per regel. De Kamer van Koophandel en fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 'l opmaken van het orslag over 1913. Heeren Industrieëlen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 20 dezer des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtbare heer G. van Huiten. Ongeveer half acht uur opent de Voor zitter de vergadering. Aanwezig zijn alle leden. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 44) Zjj is zoo goed als hersteld. Dokter Fletcher schreef mij tn zijn laatsten brief dat haar genezing verrassende orderingen maakt ea dat hij allen grond heef om te hopen, dat njj binnen zeer korten tyd haar ge heugen geheel terug zal hebben, antwoordde Arline. De jongelui bespraken uitvoerig wat er nu verder nog te doen viel en er werd besloten dat Hubert du voorloopig de gast von mrs. Carroll blijven zou, In dien tyd kon de genezing van Esther Grant nog grooter vorderingen maken, totdat zÜ in staat zou zijn, de zoo gewenschte op helderingen te geven. Een week verliep gedurende welke Hubert gevoelde, dat hij van dag tot dag meer in krachten toenam, maar toen kon by zijn on geduld ook niet meer bedwingen. Ondanks de tegenwerpingen van Arline en mrs. Carroll vertok hij naar Cliffe, waar bij laat in den avond aankwam en zich terstond naar het hnis van dokter Fletcher begaf. De onde geneesheer ontving hem hartelyk. Het doet my een onbeschrijfelijk genoe gen, u weer te zien riep by uit, maar gij zijt nog zeer bleek, myn joegen en naar het my toeschijnt ook nog wel wat zwak. Ja. maar dat wordt met den dag beter, antwoordde Hnbert en het zal niet lang doren of ik ben weer even sterk als vroeger. Toen de onde dokter den volgenden morgen naar Cliffe Court ging, werd hij vergezeld door Hubert, dien mrs Belton met vreugde tranen in de oogen ontving en met vragen naar Arline leltirlyk bestormde. Esther Grant zat op de kamer van de huis- De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving op de begrooting 1913. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Aangehouden adres van de ge meente Velsen, inzake ouderdomsverze- keriDg. Voorzitter. De heeren zullen uit de courant al wel hebben vernomen dat verschillende gemeenten adhaesie hebben betuigd. Er is ook veel voor. Wordt besloten adhaesie te betuigen. 3. Adres van H. Mimpen, houdende het verzoek hem een vaste aanstelling te geven. Voorzitter. Mimpen is destijds be noemd voor den tijd van 25 jaar, doch heeft geen vaste aanstelling. Met de pen sioenwetten komt hij daardoor in een ongunstige positie. Reden waarom hij verzoekt deze in een vaste aanstelling te veranderen. Van Dal. De bedoeling is altijd ge weest hem voor vast te benoemen. Elshout. Op welke voorwaarden is hij aangesteld. De voorwaarden van aanstelling zijn f 445 salaris met kostelooze geneeskun dige behaodellDg voor hem en zijn gezin. Elshout. Ik ben er voor om hem voor vast te benoemen. In de voorwaarden van aanstelling zou ik echter gaarne een wijziging gebracht zien. Daar staat dat hij bij wangedrag als onbezoldigd rijksveldwachter kan worden ontslaan. Nu weet ik wel dat Mimpen nooit zijn plichten zal verwaarloozen, integendeel, steeds zijn best zal doen, doch het is meer regel, Aldus wordt besloten. 4. Adres van het bestuur der gymnas- tiekvereeniging St. Herman Joseph, hou dende verzoek haar eene subsidie te willen verleenen van f 25 als tegemoet koming in de kosten voor de te geven cursus voor lichamelijke ontwikkeling. Door het bestuur wordt gewezen op het groote belang van zoo'n cursus. Van dokter Seters is er een schrijven bij, waarin deze wijst op het groote nut van de gymnastiek. hondster in een gemakkelyke lenningstoel aan het venster, maar zij verschilde evenveel van de verwaarloosde landloopster, die Arlino op den weg in 't bosch had gevonden als van do bewnstelooze zieke, waarbij de gravin De Ronbaix een enkele maal gewaakt had. Wel was zij nog altijd bleek en vermagerd maar haar geest scheen volmaakt helder en zij was net gekleed in een zwarte japon van mis. Belton, die voor haar vermaakt was. Zy had een half voltooide kons in de band waar aan zij vlijtig breide, terwijl zy antwoord gaf op de vragen van den dokter. Het gaat vandaag weer veel beter met n, nietwaar 't vroeg hy, terwijl hij tegenover zyn patiente plaats nam. Ja, dokter, ik voel dat ik met elben dag sterker en gezonder word, dank zij de goed heid en zorgvuldigheid waarmee men mij hier verpleegt, zeide zij. En het verleden, wordt n dat dridely- ker Zy schudde eenigzins verdrietig het hoofd. Slechts gedeeltelijk, dokter maar Dog lang niet in zijn geheel. Ik geloof wel dat ik mij zon herinneren, wanneer iemand my maar een weinig te hnlp kwam, maar er is helaas geen menscb, die iets weet van hetgeen ik doorleefd heb. Dat is nog zoo zeker niet, goede vrouw, misschien weet ik meer van uw lotgevallen dan ge u wel kunt voorstellen, zeide de dok ter, terwyl by zich vergenoegd de handen wreef, want hy hoopte nu een gewiebtigen stap voorwaarts te zullen doen. Ik heb u vroeger al eens gevraagd of gy n den naam Murgaretb Summer herinnerdet, nietwaar Ja, dokter, maar ik kan mij dien naam volstrekt niet herinneren, antwoordde zij, terwyl zij de hand over het voorhoofd streek en de wenkbrauwen peinzend fronste. Toch komt mij die naam bekend voor, maar ik weet niet, waar ik hem gehoord heb of dat ik iemand gekend heb, die zoo heette. Hubert, die vol belangstelling het gesprek volgde, mengde zich er nu ook in. Beproef het eens op andere wijze, dok ter, zeide hy, vraag haar of zij zich den naam Carroll misschien beter herinnert. De Voorzitter deelt mede, dat aan de gemeenten Baardwijk en Elshout ook een verzoek is gericht om subsidie. Na eeoige discussie wordt besloten f25 subsidie te verleenen. Schrijven van Ged. Staten, houdende een rentabillteitsberekening in zeke elec- triciteitsaansluitiog. Wordt besloten een deskundige te verzoeken om inlichtingen te komen geven. Hierna wordt de vergadering gesloten. BAARDWIJK. Openbare vergadering vaD den raad dezer gemeente op Maandag 23 Maart des avonds teD 71 /2 uur. Voorzitter Edelacbtb. heer J. A. J. van Heijst. Ongeveer kwart voor 8 uur opent de de Voorzitter de vergadering-; afwezig de heer H. Donkers. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Wijziging begrooting 1913. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten voor een totaal bedrag van f 186,87 af- en over te schrijven. 2. Adres van de raad der gemeente Velsen inzake de ouderdomsrente. De Voorzitter zegt dat dit wets ontwerp voor de gtiieenten zeer veel lasten zal brengen en stelt voor adhae sie aan dit adres te betuigen. De mees te gemeenten in de omgeving hebben dit reeds gedaan. Met algemeene stemmen wordt be sloten adhaesie te betuigen. 3. Adres van de Gymnastiekvereeni- ging St. Herman Joseph te Drunen. Voorzitter. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister om lokalen beschikbaar te stellen voor jongens om zich in de gymnastiek te oefenen, heeft de Gymnastiekvereeniging St. Herman Joseph te Drunen besloten om in het patronaatsgebouw aldaar eene cursus te geven- De voordeelen aan zoo'n cursus verbonden zijn dat ze inplaats van 8V2 maand 6l/2 maand behoeven te dienen. Het onderwijs wordt geheel gratis ge geven. Om de kosten te bestrijden vraagt de vereeniging f10 subsidie. Da dokter bracht deze vraag terstond over en Esther Grant spande zich merkbaar in om haar geheugen te doen ontwaken. Carroll, Carroll, herhaalde zij aanvankelijk weifelend, doch allengs scheen er wat meer helderheid in baar brein te komen. Stil, er woonde eens een echtpaar, dat Carroll heette, op de Clobe Farm in W-shire, zeer dicht by het hnis waar ik geboren werd en waar ik woonde, totdat ik naar Australië vertrok. O ja, nn weet ik het zeer goed, mrs. Carroll was de tante van Kitty. Kitty, herhaalde de dokter, wie is Kit- ty Zij keek hem wezenloos aan en antwoordde niet. Tracht n het verleden te binnen te bren gen, zeide hy met aandraDg, het is van veel gewicht, dat ge n herinnert, wie die Kitty was. Ik zal beproeven of ik u daarby niet hel pen kan. Toen gij nog een meisje waart, woondet gij in W-shire, op een villa, ,,De Leeuwerik" genaamd, Esther Grand knikte eenige malen met het hoofd. Jawel, jawel, dat is zoo, zeide zy, het was een vry groot hnis, slechts een verdieping hoog en geheel omgeven door een warauda. Het is me of ik het Dog zie. En gij bad een broeder en een znBter. Ja, en ook een vader en een moeder, maar zy zyn dood. Juist zoo, en toen zijt gy met uw broe der en nw zuster naar Anstralië vertrokken, Ja, dat moesten wij doen omdat wij te arm waren om in Engeland te blyven, Myn broeder bad de villa en de hoeve, die er by behoorden, gaarne willen behouden, maar hij had geen geld om het landbouwbedrijf naar behooren nit te oefenen en daarom moest alles verkocht worden. Toen besloten wy ons geluk in Australië te gaan beproeven, dat was het eenige wat ons overbleef. Wij vertrokken dos. En is die Kitty toen niet met u meege gaan Ja, zy vergezelde onB, maar slechts tot Melbocrne. De dokter wachtte in spanning vol hoop dat zij haar verbaal zon voortzetten en van de eene herinnering in de andere zon vallen, maar B en W. stellen voor f 10 subsidie te verleenen op voorwaarden dat er min stens 5 leerlingen uit deze gemeente aan den cursus deelnemen- Van Bijnen. Het is zeer goed voor de jongelui. Als het nu maar niet is als ge woonlijk. Eerst er naar toe gaan en dan na eenige weken wegblijven. J. v. d. Mee. Dat zullen ze hierbij niet doen, want ze hebben er voordeel bij als ze den cursus goed volgen. Twee maanden verkorting van oefeningstijd en dan daarbij hebben ze er veel gemak van in dienst. Met algemeene stemmen wordt be sloten de subsidie te verleenen. J. v. d. Mee. Ik heb laatst gezien, mijnheer de Voorzitter, dat ze in die putten, die wielen vooraan in Baardwijk puin gooien. Dat is goed, op die ma nier worden ze van lieverlede gedempt. Er wordt echter misbruik van gemaakt want men begint er allerlei vuile rommel in te gooien. Ik heb het gezien dat ze vanuit Waalwijk kwamen en tegenover Baijens een hoop rommel erin wierpen die heel de omgeving van de stank deed verpesten. Bovendien viel alles van de kar af. Zoo iets bevordert de gezond heid niet. De gezondheidscommissie is er altijd zoo vlug bij als het 't water betreft, tr aar hier mag ook wel eens naar worden gekeken. Ik geloof dat het de firma Gebr. van Delft uit Waalwijk was die het liet brengen. Dat ze puin brengen daar is niets tegen, doch die vuile rommel moeten ze maar in de Waalwiiksche Sticht brengen. Voorzitter. Ik zal het ze laten zeggen dat ze dergelijke rommel er niet mogen ingooien. J.-v. d. Mee. Op het Laageind bij de Heul bij J. Muskens is het gevaarlijk. Als je naar Waalwijk wil gaan en de lantaarns branden niet, dan heb je groo te kans daar te vallen. Dat latje is veel te laag geslaan, daar moest er een wor den bijgemaakt. Kosten zijn het niet en zoo is het gevaarlijk. Voorzitter. Ik zal er dan eens voor zorgen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorritter de vergadering. daartoe scheen zy not; Diet in staat te zijn Haar geheugen kon alleen de feiten omvatten, die men haar in herinnering bracht, nit eigen beweging wist zij zich uieta te binnen te breD- gen. Wat gebeurde er met Kitty, toen zy te Melbourne aankwam vroeg de dokter. Ik weet het niet, later zal ik het mis schien wel herinneren, nn kan ik het Diet. Ik zal er dan ook maar niet verder op aan dringen, doch gij moet er nog eens goed over Dadenken, dan spreken wy er morgen weer over. Met deze woorden nam de dokter afscheid en hij en Hubert verlieten het kasteel. Voorloopig zyn wij zoover gevorderd, dat wy ten minste zekerheid hebben, dat de ze vrouw dezelfde is, die mrs. Carroll gekend hebft en met wie haar nicht het land verliet, en dat is al veel merkte bij aan. Dat is bet ook, bevestigde de jonge man, ik begin weer moed te vatton. Daar hebt gij alle reden toe, want er valt nu niet meer aan te twijfelen, dat Esther Grant binnen een paar dagen in staat zal zijo. ons haar geheele levensgeschiedenis te vertel len, met alle bijzonderheden, die daarmee in betrekkiDg staan. EEN-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK Het kwam jaist nit zooals dokier Fletcher voorzien bad. Toen hy twee dagen later op Cliffe Court kwam, wachtte zijn patiënte hem vol ODgeduld om hem alles te vertellen, wat zij zich sedert zijn betoek herinnerd had, Toen h;j bij haar kwam en zich tegenover haar zette, legde zij haar breiwerk in haar schoot en zag hem vriendelijk aaD. Hetgeen gij mij gozegd hebt, dokter, begon zy, was zooveel als een sleutel, die mij in staat stelde alles te ontwarren, ik heb er zoo lang over Dagedacht, tot geheel hot ver leden my nu weer duidelijk voor den geest staat. De dokter sloeg zijn beenen over elkaar en zette sich in een gemakkelijke bonding, om baar verhaal kalm en rnstig aan te booren De jonge dame, die met orsde reis naar Anstralië maakte, heette voluit Margaretb, Waar het op aan komt. De gansche leer der bemesting draait om dit eene voorname feit, dat de ge wassen een volledige voeding noodig hebben een voeding, die in de eerste plaats bevat: stikstof fosforzuur en ka li. Dit moge eenvoudig lijken en na tuurlijk, maar toch is de kennis van de ze kern-waarheid met al haar eischen en gevolgen nog niet genoegzaam tot de kennis der landbouwers doorge drongen. Men handelt tenminste niet altijd, alsof men het wist. Hoe meer men van de eene stof gebruikt, b.v. van stikstof, zooveel te meer moet men ook van de andere gebruiken, tenzij dat die andere in de meerderheid zijn. Is de praktijk hiermede overeenkomstig Een landbouwer heeft bijv. op zijn akker eenige balen chilisalpeter ge strooid en meent daarmede genoeg be mest te hebben. Nu zijn er twee geval len mogelijk Ten eerste de akker be vat genoeg fosforzuur en kali en zal door het chilisalpeter een grooteren oogst opleveren, maar daarbij natuurlijk een evenredig deel fosforzuur en kali verliezen, want het eigenaardige is, dat de stikstof niet alleen verbruikt wordt, maar altijd stikstof èn fosforzuur èn kali. Hoe meer er van het'eene is,-zooveel te meer wordt er ook van de beide an dere vereischt. Ten tweede de akker bevat niet genoeg fosforzuur en kali en kan dus ook voor de gegeven hoeveel heid chilisalpeter niet genoeg afstaan. Het gevolg daarvan is, dat niet alle chilisalpeter gebruikt wordt en de'oogst dan ook niet naar evenredigheid van de gebruikte hoeveelheid kunstmest grooter wordt. Aldusdoor gebrek aan kali en fosforzuur, verlies aan chilisal peter en kleinere oogst. Onder de drie genoemde meststoffen is de kali het vaakst in de meerderheid. Vooreerst omdat de tegenwoordige cultures on noemlijk veel kali aan den grond ont trekken en ten andere omdat de land bouw nog dikwijls als een stiefkind behandeld wordt. Men denkt er dikwijls niet aan, welke ontzaglijke verliezen men daar door lijdt, hoeveel stikstof en fosforzuur Katharine Summer, maar zij werd nooit an ders genoemd dan Kitty. Myn znater Janet hebft baar nooit mogen Jijden. waDt Kitty was wonderschoon, en Janet heelde zich in, zelf een schoonheid te zijn. Gedurende den over- toebt gebeurde er iets, dat de alkeer van Ja- net iu een gloeiende haat deed veranderen. Ooder de passagiers van het stoomschip, waarmee wy de reis maukten, bevond zich ook een jougmenscb, dat zich zoodra wij aan boord waren bij JaDet aansloot en een ver keering met hoar aanknoopte. Het dnnrde niet lang of Janet was tot over de ooren op hem verliefd. Id de eerste veertien dagen van onze reis kon Kitly haar hut niet verlaten, want zy was vrij ernstig ongesteld en in dien tijd was Ja- net met onzen jongen mede-pnBsagier reeds zoo goed als verloofd, maar toen Kitly voor het eerst op het dek kwam, was zij door haar schoonheid als 't ware verblind en om JaDet bekommerde bij zich bijna in het geheel niet meer. Deze word vreeselijk naijverig en be schuldigde Kitty, dat deze haar op verrade- lijke wijze het hart van haar aanbidder ont stolen bad, integendeel, zij ontweek deD jongen man waar zij maar kon en gaf hem op zeer ondubbelzinnige manier te verBtann dat zy, volstrekt niet met hem in aanraking wilde komen. Toch kon Janet het aan Kitly maar niet vergeven, dat het jonge mensch door baar toedoen zijn hart van haar afgetrokken bad en zij zwoer zich op haar te znllen wreken een eed, dien zy maar al te goed hec-ft ge houden. De spreekster zweeg een oogenblik, maar dokter Fletcher wachtte geduldig en sprak geen woord, uit vrees de werking van het pas ontwaakte gehengen weer te Btoren. Na een korte pauze zette zy baar verhaal voort Toen wy te Melbourne aan land gingen, vond Kitty spoedig eeDe betrekking als gou vernante by een Engelsche familie en mijn broeder had 't ongeluk, zich door een val zwaar te verwonden, zoodat wij van ons plan, land waarts in te trekken, moesten afzien en te Melbonroe blijven om hem te verplegen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1