Tweede Blad. SUNUGHTI BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. SUNUGHTI NUMMER 25 DONDERDAG 26 MAART 37e JAARGANG De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. De geïnterneerden. Het >Soer. Hbld.« kan uit goede bron verzekeren, dat de gouverneur-generaal niet van plan is het interneeringsbesluit in te trekken. Zoolang hij aan het be wind is aldus heeft de heer Idenburg zich volgens dat blad uitgelaten zul len de drie >bannelingen< niet op Java terugkomen. Treub' s ouderdomsrente. Naar het >Ctr-« verneemt, is het ont werp van minister Treub in de afdeelin- gen der Tweede Kamer zeer slecht ont vangen. Zoowel de uitsluiting der bedeelden als de wijze, waarop de gemeenten in de zaak worden betrokken, werd alge meen afgekeurd. Een geschenk aan de natie In het N. v. d. D. komt het volgende bericht voor: >In finantieele en handelskringen loo- pen geruchten omtrent de redenen voor het bezoek, dat Zaterdag verscheidene personen uit de >haute finance4 ten pa- ieize hebben gebracht, waar zij door H. M. de koningin aan den maaltijd werden genoodigd. Hare Majesteit zou met de heeren geconfereerd hebben over het denkbeeld, dat de groote lichamen op handels- en scheepvaartgebied en de voornaamste finantieele instellingen aan de regeering de gelden tot den bouw van een slag schip (dreadnought) zouden aanbieden, tenzij het noodige bedrag langs anderen weg wordt gevonden. Ook het bezoek, dezer dagen door H. M. aan Rotterdam gebracht, zou met zulk een plan in verband staan.4 Zooals men zich herinnert, heeft een dergelijk bericht reeds meermalen de ronde gedaan. Het Hbld. heeft de moeite genomen nog eens te informeeren bij de heeren die in dit geval het best op de hoogte zouden moeten zijn. Geen hunner was echter iets bekend van een plan of een conferentie daarover als in het N. v. d. D.-bericht bedoeld. De bijzetting van Prins Willem V. Met het doel het stoffelijk overschot van Stadhouder Willem V, dat in den vorstelijken grafkelder te Brunswijk is bijgezet, naar Nederland over te bren gen hebben zich, naar de N. R. Ct. meldt, eenige personen met dr. K. T. W. Strootman vereenigd en een adres aan H. M. de Koningin gericht. Bij dr. Strootman hebben zich o. a. aangesloten de minister van Staat, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, de oud-minister van Oorlog Sabron, prof. P. J. Blok, mej. Johanna Naber, mr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, jhr. P. J. Vegelin van Claerbergen, de gep. luit.- generaals De Bas en Van Nooten en majoor C. E. Baud (als commandant van het in 1793 door prins Willem V opgericht korps rijdende artillerie). Nederlanders in Klein-Azië. Men seint uit Konstantlnopel aan de N. R. Ct. Blijkens instructies, door de gezanten hier ter stede ontvangen, zijn twee Ne derlanders en twee Belgen benoemd tot inspecteurs-generaal voor de hervormin gen in Klein-Azlë. De Heidemaatschappij als concurrent. Na afloop der Zaterdag te A'dam gehouden vergadering, waarin grieven werden geuit in zake de mededinging op verschillend gebied door de Heide maatschappij, is in een vertrouwelijke bijeenkomst besloten tot oprichting van een consortium, dat verder de actie tegen de concurrentie der Heidemaatschappij zal voeren. Benoemd werd een com missie en daaruit werd gekoz n een uit voerend comité, bestaande uit de heeren mr. E. M. B. Kortenoever, G. Fleumer en C. J. Geyer (adres Saxen-Weimarlaan 14, Amsterdam). Dit comité gaat voort, grieven over concurrentie der Heide- maatschappij[te verzamelen. Hoofdcommissaris van politie te Rotterdam. f Bij "Kon. besluit van 23 dezer is be noemd met ingang van 1 Mei, tot hoofd commissaris van politie te Rotterdam en tevens tot commissaris van rijkspolitie, A. H. Sirks, thans adjunct-havenmeester van Rotterdam. De S. D. A. P. Het verslag van den secretaris van de S. D. A. P. over 1913 meldt, dat het aantal afdeelingen in dat tijdsverloop gestegen is van 284 tot 389, het aantal leden van 15.667 tot 25-708. Het aantal partijgenooten, op 31 Dec. 19L3 zitting hebbende in de bestuurs colleges, is blijkens het Volk in de Eerste Kamer 2, tegenover 0 vóór de verkie zingen in de Tweede Kamer 15 (7); in de Provinciale Staten van Groningen 6 (3), Friesland 14 (9), Overijsel 3 (2). Utrecht 1 (0), Noord-Holland 16 (9), Zuid-Holland 2 (0). Het getal soc.-dem. raadsleden is bij de periodieke verkie zingen in het land in 1913 toegenomen van 191 tot 247. Pestbestrijding in Nederl.-Indië. Tot dusverre hebben zich hier te lande slechts 3 mannelijke artsen voor de pest- bestrijding in Ned.-Indië aangemeld. Vrijkaarten voor Kamerleden. Jhr. Mr. Victor de Stuers, het Kamer lid voor Weert, heett de voor hem be stemde vrijkaart voor de spoorwegen teruggezonden met de opmerking >dat hij geen douceurtjes aanneemt van maat schappijen of personen, welke' hij ge roepen kan worden te controleeren.4 Zoo ook Jhr. de Savornin Lohman e. m. a. Oud-Minister A. Kool. In den ouderdom van 73 jaren is gis terenavond te 's Gravenhage overleden de gepensionneerde luitenant-generaal A. Kool. Met groote deelneming zal voorzeker deze doodstijding in de militaire kringeo vernomen worden. Kool's naam toch was gedurende ongeveer een halve eeuw met eere verbonden aan al wat leger- zaken betrof. Vanaf den rang van lui tenant bij het 3e regiment vesting-artil lerie, waartoe hij, na volbrachte studie als cadet, in 1859 benoemd werd, klom de thans ontslapene op tot den hoog- sten rang bij het leger. Bezoek van het Deensche koni?igspaar aan ons land. De Deensche Koning "en Koningin worden 22 Mei uit Brussel hier te lande verwacht. Gedurende hun verblijf te Amsterdam zullen ter reeöe aldaar 4 Nederlandsche oorlogsschepen gestati- onneerd worden. De politieke toekomst. De Haagsche Briefschrijver[van De Tijd, die meermalen bewezen heeft, van onze politieke toestanden op de i hoogte te zijn als weinig anderen, heeft hooren be weren, dat het de bedoeling is, het wets ontwerp- Treub nog dezen zomer te be handelen, doch hij gelooft daarvao niet veel. >De Regeering kan moeilijk het oog sluiten voor het feit,dat het wetsontwerp zoo goed als zeker het Staatsblad niet haalt. De rechterzijde in Eersteen Tweede Kamer kan moeilijk anders dan eenpa rig stemmen tegen een wetsontwerp, het welk niet alleen haar arbeid omverwerpt, maar hetwelk erger dan dat, de kerke lijke armenzorg dwingt plaats te maken voorde staatsarmenzorg, een nieuwigheid waarvoor de bodem van allicht geen land ter wereld zich slechter leent dan de onze. Indien dit juist is, dan valt het wetsont werp in ieder geval in de Eerste Kamer. Het wordt echter met den dag twijfelach tiger, dat het onzen Senaat haalt. Indien enkele liberale bladen het al min of meer hebben verdedigd, zoo is er niet één, die de uitsluiting der bedeelden voor zijn ver antwoording heeft durven nemen. De heer Treub zou dus, om te slagen, deze uitsluiting moeten prijsgeven en dit is, naar de N. C, al heeft opgemerkt voor hem onmogelijk. Trouwens, zoo hij de uitsluiting der bedeelden laat vervallen, dan geeft hij aan zijn ouderdomsrente in theorie in nog meerdere mate, dan reeds thans het geval is, het karakter van bedeeling en wordt het daardoor voor de rechterzijde nog bedenkelijker. Wordt het wetsont werp verworpen, dan is de heer Treub niet alleen tot heengaan gedwongen, maat zal met hem vermoedelijk het geheele Kabinet moeten verdwijnen. Het kabi- net-Cort van der Linden heeft toch een maal te kwader uur, naast het algemeen kiesrecht, het staatspensioen aan het hoofd van zijn program gesteld. Is het in die omstandigheden aannemelijk, dat het Kabinet, hetwelk een en ander beter weet dan wie ook, de behandeling van de ouderdomsrente forceert Gelooft men dat het dit wetsontwerp gaarne tegelijk ziet behandeld met zijn belas tingwetten met het gevolg, dat de Rech terzijde het geruster dan ooit op een ontbinding kan laten aankomen? Ligt het niet veel meer voor de hand, dat men de behandeling uitstelt, totdat de voorstellen van den heer Cort van der Linden tot invoering van algemeen kies recht met evenredige vertegenwoordi ging bij de Kamer aanhangig zijn vooral en bovenal indien.de onderwijskommissie slaagde, de pariijen tot elkaar te brengen? Is het Kabinet zóóver dan zullen allerlei politieke redenen zijn aan te voeren of althans aangevoerd worden, om ter wille der politiek een slechte ouderdomsrente te slikken. Ik vermoed daarom, dat de ouderdomsrentewet op zijn vroegst in Februari of in April 1915 aan de orde komt. Met zekerheid valt dienaangaande niets te zeggen en met zekerheid valt daarom wel allerminst te zeggen,wahneer de kiezers ter stembus zullen worden geroepen. Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag *26 Maart 1914. Waalwijk, 25 Maart 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Rijksnormaalschool. Zaterdag hadden in het gebouw der O. L. School alhier de toelatings-exa- mens plaats voor de Rijksnormaallessen ten overstaan van den heer districts schoolopziener. Van de 14 candidaten voor de 1ste klas der R. N. L. slaagden 11 en voor de voorbereidende klassen werden alle candidaten, n.l. 13 toegelaten. Handels- Kantoor- en Winkelbedienden. Zaterdagavond ten 9 uur had in de achterzaal van het hotel Verwiel de bij eenkomst plaats van handels- kantoor en winkelbedienden uit Waalwijk en Be- soijen, daartoe opgeroepen door het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbe dienden St. Franciscus van Assisië, ge vestigd te Amsterdam, mede gesteund door de Kath. Sociale Actie hier ter plaatse, die nog eene circulaire aan de desbetreffende personen had toegezon den. De vergadering werd bijgewoond door een twintigtal personen met den weleerw. heer kapelaan Kluijtmans en den heer J. J. A. Houben als vertegen woordiger der K. S. A. De Voorzitter van 't Bondsbestuur de heer A. A. van Hamersveld] zette op onderhoudende en bevattelijke wijze het doel der vereeniging uiteen, n.l. langs ordelijken weg te komen tot verbetering van den maatschappelijken toestand, door te zorgen voor ziekenfonds, werkloozec- fonds, ouderdomsverzekering, weduwen- fonds enz., en die ordelijke weg kan alleen gewaarborgd worden als de or ganisatie rust op katholieken grondslag Na deze uiteenzetting werd den tegen- woordigen gelegenheid gegeven lid te worden, waarvan elf personen gebruik maakten. Besloten werd eene afdeeliog te stichten en tot voorloopig bestuur werden gekozen de heeren Vaa Helden Van Zeeland en Donker, bij wien men zich nog steeds als lid kan opgeven. Kath. Sociale Actie. Naar wij vernemen heeft de heer P W. H. Wijten, die sedert de oprichting als zoodanig fungeerde, zijn ontslag ge nomen als president der Kath. Sociale Actie alhier. Benoemd. De heer Alb. Kemperman Jr. alhier thans onderwijzer aan de openbare lagere school te Eishout, is met ingang van 1 Mei benoemd tot le onderwijzer met verplichte Hoofdakte aan eene openbare school te Nijverdal. H Communie. Zondag a,s. zal de plechtige H. Com munie plaats hebben in onze beide pa rochiekerken. In de parochiekerk van St. Jan Bap tist zullen 38 jongens en 36 meisjes hun plechtige H. Communie doen en in de St. Antoniusparochie 10 jongens en 13 meisjes. Dochters van Onze Lieve Vrouw van 'l H. Hart. Den 17 Maart 1914 is in den leeftijd van 47 jaar te Thuin (België) overleden de ZeerEerw. Moeder Marie Eugenie Girardin, algemeen o\ erste der Dochters van O. L. Vrouw van 't H. Hart, waar van ook onze gemeente (parochie van den H. Antonius) een huis telt. De ZeerEerw. algemeene overste was 22 jaar religieuse en is Vrijdag 20 dezer onder zeer groote belangstelling te Thuin ter aarde besteld. Bouwgrond-Mij. Waalwijk. Donderdagavond 26 Maart, zal de bouwgrond-Mij. Waalwijk*, hare jaar- lijksche algemeene vergadering houden in de achterzaal van het hotel Verwiel. W.V.VWaalwijk Vooruit. Tot groote spijt der voetbalenthou siasten was het W.V. terrein Zondag j.l. niet bespeibaar, zoodat de wedstrijd W.V.'t Zesde niet doorging. Ook Dosko—N.A.C. II. is niet ge speeld. Belde wedstrijden zijn nu vastgesteld op a.s. Zondag en hopen we, dat het weer ons eindelijk gunstiger gezind zal zijn. Plotseling sterfgeval. Zondagmiddag voelde het 11-jarig zoontje van H zich onwel. Het had hoofdpijn. Het werd plotseling erger. Geneeskundige hulp werd direct inge roepen, doch 't mocht niet baten Het jongetje was reeds aan de z.g. stuipen gestorven. Ook geestelijke hulp werd den kleine, die Zondag zijn plechtige H. Communie zou doen, nog door den ZeerEerw. heer pastoor verleend. Ve rkoopingen. Het café annex winkelhuis, timmer manswerkplaats enz. aan de haven, toe- behoorende aan de kinderen P. van Hui ten alhier, is gisterenavond definitief ge veild ten koffiehuize van den heer Adr. van den Broek en in eigendom over gegaan aan de fa. C. G. van der Heij den voor een bedrag van f 6550. De pakhuizen aan de oostzijde der haven toebehooreode aan den vroe- geren directeur der H. B. S. den heer Ed. de Thouars, zijn in eigendom over gegaan aan de firma Wed. W. G. Vaags ijzerhandel alhier, die ze ook als dus danig zal gebruiken. Politiezaken. Zaterdagavond werd er in de Stations straat drukte gemaakt waarbij de hulp der politie werd ingeroepen, terwijl Zon dag een paar luidjes, die te ve?l aan Bachus geofferd hadden, in de kast werden gestopt om uit te slapen. BAARDWIJK. R. K. Ziekenfonds Zondag 22 Maart hield het R. K. Zieken fonds fSt. Clemens* hare gewone jaarlijksche vergadering, in het boudalokaal alhier. Een groot aantal leden was aanwezig. Omstreeks half een opent de voorzitter de vergadering met den gebrnikelijken Chr. groet, en heet den leden een hartelijk welkom. Verders deelde hij mede, dat geen candidatenlijsten waren ingekomen en bijgevolg, de twee bestuursleden herkozen waren. Vervolgens verzocht hij den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke on veranderd werden goedgekeurd en aange nomen. Daarna bracht de penningmeester onder staand verslag uit ONTVANGSTEN. Contributiën Ziekengelden f 1054,25 Inleggeld 4,60 Rente - 78,85 Totaal f 1157,80 UITGAVEN. Uitkeering Ziekengelden Rekeningen der Dokters Apotheek Bijzondere uitgaven Totaal - 508,81 AFREKENING. Ontvangsten Uitgaven Batig saldo 19131914 Van Donateurs en Begunstigers f 286,51 139,70 48,50 34,10 f 1137,80 - 508.81 f 628,99 58.50 Te boeken saldo f 687,49 Het bestuur stelde voor, daar de kas ruimschoots toereikend was, een maand vrij te geven van contributie. Daarna kwam het woord aan C. Mulders, die verzocht, met het oog op de goede kas, het vrijgeven van contributie op twee maanden te stellen. Daar het bestuur hier niet op in ging werd tot stemmen overgegaan, waarvan de uitslag wap, dat het voorstel Mulders verworpen werd met 39 tegen 22 stemmen. Verders werd er gestemd voor een commissie tet onder zoek der boeken. Gekozen werden Chr. Thijssen, Jan van Cromvoirt en C. Swinkels. De president verleende hierna het woord aan den ZEerw. adviseur. ZEerw, bracht een woord van dank aan het bestuur voor den onvermosiden ijver in het afgeloopen jaar aan de vereeniging gewijd. Ook bracht hij een woord van dank aan den leden, donateurs en begunstigers en spoorde vooral den leden tot matigheid aan om bijzondere ziek'e te voorkomeD. Hierua vroeg L. van Mier het woord en gaf in overweging, dat volgens artikel 22 van het huishoudelijk reglement de heer Wolvers geen bestuurslid kon zijn der ver eeniging, omreden hij geen lid was. De Eerw. Adviseur gaf hierop ten ant woord dat bij den vroegereu Adviseur de hter Wolvers zijn ontslag had ingediend en dat hij zijn ambt gratis zou vervullen, zoolang er een geschikt persoon ia zijn plaats te vinden zou ziju. De beer Tbijseen vroeg daarna het woord en wees er met nadruk op, hoeveel dankbaarheid men den secretaris Wolvers verschnldi^d was voor den onver- moeiden arbeid welke hij reeds 11 jaren voor het fonds verricht heeft. Deze woorden maakten indruk op het groote deel der vergadering en mei groote meerderheid werd besloten op bet voorstel van van Mier niet in te gaan en Wolvers als secretaris te behouden en bij eventueele aftreding wederom herkiesbaar te stellen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter met den gebrnikelijken Chr. groet de vergadering. Gisterenmorgen overleed alhier in den ouderdom van 87-j»ren mej. Johanna van Cromvoirt. De congregatie van O. L. V. verliest in haar een harer ijverigste leder, daar de overledene rnim 48 jaren prefecte was dier congregatie, welks functie zij ge durende al dien tijd met den meesten ijver en de grootste nauwgezetheid vervolde. H. A.s. Zondag zullen alhier 17 meisjes en 13 jongens het geluk hebben hunne plechtige eerste H. Communie te doen. BESOIJEN. In de maand Juni zal on ze geachte Pastoor, de Zeereerw. Heer Buijs zijn zilveren priesterfeest herden ken. Naar wij vernemen heeft ZEerw. verzocht alle uiterlijk vertoon bij die gelegenheid achterwege te laten. I)e parochianen zullen nu als blijk van sympathie en hoogachting ZEerw. een zeer nuttig geschenk voor het Patronaat offreeren. Zondag zal in onze parochiekerk de plechtige H. Communieplaats heb ben Dit jaar zullen 11 jongens en 15 meisjes aan de tafel des Heeren aanzitten. SPRANG. De schoenmaker W. v. d. Hoven alhier herdacht in de vorige week den dag dat hy vóór 25 jaar in disast van den schoenfabrikant J. D. Goedhard alh, kwam. Van zijn patroon ontving de jubilaris een geldelijk blijk van waardeering. In deze gemeente doet zich weer een geval van diphtheritis voor onder de kinderen van P. v. V. CAPELLE. Zondagavond werd zekere F. R., onder den invloed van sterken drank en daardoor gevaarlijk voor de publieke rust zijnde door de politie in het arresianten- lokaal opgesloten. Toen hij zijn roes had uitgeslapen, werd hij weder op vrije voeten gesteld. Toen Ph. U. het paard van uit een wagen naar den stal wou breugeD, begon het dier eensklaps te steigeren en te springen waardoor hij er onder kwam te geraken. Wonder boven wonder, bekwam hij geen letsel. Vanwege het Rijk zal aan den Heer P. Mes alhier een kunstbeen worden ver strekt, omdat zijn been tengevolge van een in dienst verkregen ongeval is geamputeerd moeten worden. Door den visscher A. R. werd deze week in bet Eendennest een prachtige otter gevangen, die hij verkocht voor de som van 20 gulden. Beslist een mooi buitenkansje. Met genoegen kunnen we roededeelen, dat de WelEd. Heer M. A. Verhoeven, Secretaris dezer gemeente, het hem door het bestaur der Zangvereeniging Rozen knopje* aangeboden beschermheerschap over die vereeniging heeft aanvaard. De Zangvereeniging /t Rozenknopje'' alhier zal haar voorjaarsnitvoering geven op Donderdag 16 April a.s. De te geven uitvoering door de Re derijkerskamer „Vriendentrouw* alhier ten bate van het „Hoefijzerverbond.* ia bepaald tegen Woensdag 8 April e.k. WASPIK. Gisterenavond gaf de Heer Dirks in de zaal van Mej. M. de Bont voor den Chr. Boerenbond alhier eene lezing over kunstmeststoffen. Op zeer bevattelijke wyze verklaarde hij het gebruik en de voordeelen der verschil lende meststoffen. Ook de bewerking van den grond kreeg een beurt, waarbij weer duidelijk uitkwam de oude waarheid: arbeid aan den akkergrond besteed is steeds goed betaalde arbeid. Jammer dat de boeren niet talrijk waren opgekomen. De aanwezigen waren echter ten zeerste voldaan en zullen wel zorgen, dat de beer Dirks een volgende maal een zeer groote schaar van aandachtige toe hoorders vindt. Hij verdient het dan ook ten volle. Zondag 5 April 8.?. zal de heer Mol van Kruisland hier eene lezing houden voor de leden der Mariavereeniging. RAAMSDONK(DORP.) Gisterenmiddag geraakte H. Kemmereo met een wagen mest in de Werfkampen in den sloot. Door C. Balmakers werd hy van onder den wagen gered. In deze parochie zullen 18 jongens en 12 meisjes a.s. Zondag de plechtige H. Communie doen. RAAMSDONKSVEER. Door het bestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier werd tot 7en onderwijzer »an de Yeersche school be- De Echo vin het Zeiden GEOcPCKEERD) |1 (GEWAARBORGD 8 jONVERVALSCHTB ilül ZONDER E SCHADEI.IJKE £E$IANi;DEflENj} r,28i

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5