ummer 26 Zondag 29 Maart 1914. 37e Jaargang ■S m r* n T weede Blad. «M4RTIN» Onderwjjs. BINNENLAND. BUITENLAND. Een Geneesmiddel, Advertentiën. Staat ter dekking i. Duitschland. Italië. Frankrijk. Engeland, Sport. A- J. DE ROON tari 248 10. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT Een jongen teekent op zijn lei twee kwadraten. De afmeting van het tweede is 2 maal zoo groot als die van het eerste. Te zamen zijn ze groot 245 c.M2. Hoeveel bedraagt de omtrek van het kleinste kwadraat EERSTE KLASSE. Nederlandsch. Opstel: 1. Gered. 2. Te laat thuis gekomen. 3. Ruzie op de speelplaats. 4. Ziek geweest en weer beter. Beantwoord de volgende vragen: 1. Wanneer komt een dronkaard tot inkeer 2. Wanneer heeft iemand geen ooren voor goeden raad 3. Wanneer wordt in een gezin de tering naar de nering gezet? 4. Wanneer blijkt een courantenbericht uit de lucht gegrepen 5. Wanneer licht een leerling de band met zijn werk 6. Wanneer wordt een spelletje ge speeld om den baard van den Keizer Rij ksnormaalschool. EERSTE KLASSE. Admissie examen. Vraagstukken. 1." In het eerste laatje eener kast waren enige rijksdaalders, en het tweede een antal kwartjes. Te zamen waren er geldstukken. De waarde in het eerste atje was 2/t van die in het tweede. Hoeveel geld was er in elk laatje 2. Van eene breuk is de teller 16. Als den teller met 12 en den noemer iet 15 vermeerderen, blijft de waarde ezelfde. Welk is de bedoelde breuk 3. Een getal, dat op twee nullen eindigt toet door 16 gedeeld worden. De scho- haalt bij vergissing 3 nullen aan, aardoor hij in het quotient 4725 te eel krijgt, Welk deeltal was opgegeven 4. Van eene schuld betaalde A. zooveel uldens als hij rijksdaalders schuldig as. Eenigen tijd later betaalde hij van e rest weer zooveel guldens als hij og rijksdaalders schuldig was. Zoo hij itjoen f 126 meer betaald had dan hij chuldlg bleei hoe groot was dan zijn chuld geweest? 5. Ebbenhout is la/3 maal zoo zwaar als ikenhout en 5 maal zoo zwaar als kurk. d.M3 ebbenhout, 10 d.M3 eikenhout 15 d.Ms kurk wegen samen 12 K.G. at is het soortelijk gewicht van elke f? 6. Een wijnkooper mengde ondereen 5 a f 1.20, 7 L. a f 1 en 10 L. a f 0,80. deed er L. water bij. Het togsel was nu 84 ent per L- waard, treken het onbekende getal. 7. Een lakenverkooper verkocht een tij laken met 2O0/0 winst. Voor on sten moet 7'/j o van den verkoop getrokken worden. Hoeveel is de Kerkelijke winst 8. Van 104 H. L. wordt zooveel verkocht fat '/s van het verkochte gelijk is aan Ij van de rest. Hoeveel H.L. is ver acht. 9. A, B, C en D zullen gemeenschap- tlijk handel drijven. A geeft 8000, B |2000, C 9000 gld. en D het overige het eerste jaar is de winst f 3330 iiervan krijgt D f 647,50. Hoe groot ?as het gemeenschappelijk kapitaal doch alleen een drama te hebben willen voorkomen. Ze had de gevolgen van haar daad voor Caimette niet overzien, dien ze juist wilde behoeden voor de vreeselijke gevolgen van een daad, die ze hem op het punt waande te bedrijven. De stellige overtuiging, dat er op den door Caimette gepubliceerden brief nog meer intieme brieven zouden volgen, had haar tot haar daad gedreven, Hiermee werd het verhoor opgeschort. concessies door minister Seely gedaan, vriendelijk maar ruw had bedankt. Ik W Stead Thans is definitief bepaald, dat de onthulling van het borstbeeld van Stead 15 April a, s. zal geschieden in de bi bliotheekzaal van het Vredespaleis. De Nederlandsche officieren in Albanië. Naar de U. D. van particulieren ver neemt, is van de beide Nederlandsche officieren Snellen van Vollenhoven en Doorman, die op het einde van de vo rige maand naar Koritza waren vertrok ken, tot dusver nog geenerlei bericht ontvangen. Uitbreiding van Materieel der S.S. Het wagenpark van de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen, zal wederom belangrijk worden uitgebreid behalve plm. 200 personenrijtuigen, zijn 1000 steenkolenwagens besteld, ten be hoeve van de Nederlandsche mijnen (type Duitsche wagens met dubbele openslaande deuren). Binnenkort worden ook eenige sneltreinlocomotieven besteld en de meeste oudere locomotieven van van een oververhitter voorzien. De Katholieke Illustratie. van deze week bevat de volgende PLATEN Overstroomingen en hoog water langs onze groote rivieren (7). Hoe een Callfornische famillie 's zomers naar buiten trekt. Kijkjes in het dennen woud onder de sneeuw. Een ijzeren bark op het „scheepskerkhof" Lands- End vergaan. Een oorkonde voor Z Em. Kardinaal van Rossum. Verhoord gebed. Zandstorm in de woestijn. Het nieuwe vorstenpaar van Albanië. De R. K. Mlllitairenvereeniging te 's-Hertogen- bosch. Een lawine in het neerstorten gekiekt. Kijkjes uit Ulster, het centrum van het verzet tegen „Home Rule" in Ierland (3). De „Heilige Stede" op het Amsterdamsche Begijnhof in feestdos. (2). Koninklijke gemoedelijkheid. De nieuwe auto-omnibusdienst Utrecht Maarsen. Koninklijke belangstelling bij een voetbalwedstrijd. Mr. J. P. Fockema Andreae. Brand in den Dom te Neuss in Rijnland. Het grootste schip der we reld aan de grootste landingspier van de wereld. H M. de Koningin in Am sterdam. Di heer J. Buis Pz. f TEKST: Aan een jongen Missionaris. De Kroon van Alviara (vervolg). De oude vijand. Zuster Principia. Uit het kantoorleven. De „Heilige Stede" op 't Begijnhof. Bij onze platen. Door strijd tot overwinning, Allerlei. Inhoudsopga ve. De kroonprins gaat niet tp reis. Tot veler verwondering is de reis van den kroonprins naar de Duitsche kolo niën uitgesteld. Het heette dat de oor zaak van dat uitstel gelegen was in het feit, dat er geen tijd beschikbaar was voor de toebereidselen, maar niemand gelooft dat. Want dat had men vroeger ook kunnen weten. Zouden dan de kos ten 120.000 gulden, te groot zijn Als 't den kroonprins ernst was de koloniën te leeren kennen, moest dat hem wel zooveel waard geweest zijn. En boven dien was 't nog niet uitgemaakt, dat de prins ze zelf zou moeten betalen, en dat de Rijksdag ze niet zou toestaan. De TagUche Rundschau komt tot de con clusie, dat hier wel een soort wispel turigheid van den kroonprins in 't spel moet geweest zijn, zooals de prins wel meer heeft vertoond. Het blad gelooft, dat men in de koloniën zeer teleurgesteld zal zijn over 't opgeven der reis. Tsaar en Keizer. Onder voorbehoud weet de correspon dent van de „Matin" te St. Petersburg te melden, dat de Duitsche keizer den tsaar in Reval of een andere Baltische haven een bezoek zal brengen. De datum staat nog niet vast, maar wijl het Russchische hof in April naar dc Krim vertrekt, kan de bijeenkomst eerst in Juni, ]uil ot Augustus plaats hebben, na het bezoek van Poincaré aan den tsaar. Indien de verloving van een der doch ters van den tsaar met prins Carol van Roemenië door gaat, zou de keizer zijn bezoek zoo inrichten, dat hij de bruiloft zou kunnen bijwonen. In ieder geval zou het slechts een beleefdsheid-bezoek zijn, een tegen-visi te voor de aanwezigheid van den tsaar op de bruiloft van prinses Victoria Louise. zijn ingetrokken, niets meer overblijft, dan opnieuw hun ontslag in te dienen. Tot nu toe is er nog geen offlciëele bevestiging van dit feit ingekomen. In Lybië. In het gevecht van den 25sten dezer lebben de inboorlingen vijftig dooden en tal van gekwetsten verloren. De Ita lianen verloren 6 officieren, 4 blanke soldaten en 54 Askari's aangewonden of dooden. Uitgaven voor leger en vloot De Kamer nam met 394 tegen 95 stemmen een wetsvoorstel aan, waarbij de minister van oorlog en marine ge machtigd worden over te gaan tot een uitgave voor éénmaal van 1.143 500.000 francs voor het leger, en 765.000.000 voor de vloot. Mad. Caillaux wordt nog verhoord, en schuift alle schuld op den angst voor publiciteit van intieme brieven. Mevrouw Caillaux verzekerde haar slachtoffer niet te hebben willen dooden, Van de Ulster-geschiedenis niet vee nieuws. De minister van oorlog Seely heeft ontslag genomen, en met hem de generaals Freuch en Ewart. De regeering beeft hen verzocht te blijven. Zij hebben hun ontslag niet gevraagd omdat zij met de regeering van meening verschillen over de voorwaarden, waar onder het leger gebruikt mag worden, maar omdat zij met minister Seely de machtiging aan generaal Gough hebben geteekend. De regeering heeft hun verzocht, hun ontslag, waarbij het leger en de staat slechts nadeel kunnen hebben, in te trekken. Asquith las daarop een bevelschrift van den legerraad voor, waarin het ge drag en de tucht in het leger voor het vervolg worden omschreven. Hetverbiedt officieren en soldaten van de autoriteiten verzekeringen te vragen omtrent bevelen, waaraan men in onderstelde omstandig heden van hen gehoorzaamheid zou kunnen eischen. Ook verbiedt het aan officieren en soldaten dergelijke verzeke ringen te vragen, en verklaart, dat het de plicht van officieren en soldaten is, wettige bevelen tot bescherming van openbaren eigendom, tot steun aan de burgerlijke overheid en tot bescherming van leven en eigendom van burgers in geval van rustverstoringen, te gehoor zamen. De „Daily Mail" verneemt uit Dublin, dat ook verschlllenne officieren der in fanterie aldaar van plan waren geweest hun ontslag in te dienen. Zij werden echter door hun commandant overge haald te blijveo, Deze had hun namelijk verklaard, dat de uitdrukkelijke wensch van den kening was, dat de officieren wegens de Ulster-kwestie niet zouden heengaan. De „Daily Express" voegt er aan toe, dat er opnieuw groote opschudding heerscht onder de officieren van Dublin. De officieren van de derde brigade cavalerie zouden gisteren wederom ver klaard hebben, dat hun thans, nu de Vrije oefeningen. Wij lezen in het >Turnblad«. Waarom doen ze dat nou, meneer?» vroeg hij mij. Wij stonden belden naar het uitvoeren van de vrije oefeningen te zien, die door een groot aantal onzer vrouwelijke me deleden in 't N. G. V. op een uitvoering van een gewest den volke werden ver toond. Het was een oudachtig heertje, blozend en welgedaan, met vriendelijke oogen en lachende mond. Hij droeg een ringbaardje en had gaatjes in de oorlellen, waaruit ik besloot, dat hij óf een gewezen schipper óf een boer moest zijn. Zijn vraag verwonderde mij. Meestal vinden de leeken onder het publiek bet alleen maar »aardig> als er zooveel »meissies>allen tegelijk dezelfde bewegin gen doen en gaat er een gemompel van verrassing onder hen op, als de turners hun jekkers op commando uittrekken en het zwarte veld in een wit verandert, of lachen ze zenuwachtig, wanneer op 'n uitvalstand een ligsteun volgt. Tot deze catagorie behoorde mijn buur man niet. Ook hem troffen het aantal der medewerkende en de congruentie der oefeningen, maar vroeg hij verder. Hij wilde weten waarvoor dit alles diende. Dat was een man naar m'n hart. Toch bracht zijn vraag me in niet geringe verlegenheid. Wat weet een boer van saffraan, wat van physiologie Ik geloof, dat het succes gering geweest zou zijn, want hij zag er pienter genoeg uit. Ik besloot in vredesnaam maar van wal te steken. >Ja ziet u meneer», begonlk >wij turners (ik ben er ook een, moet u weten) be oefenen de gymnastiek voor ons lichame lijk welzijn voor ons lichamelijk welzijn», herhaalde ik, blij met zoo'n mooie uitdrukking, »en om dat te bevor deren hebben wij verschillende soorten oefeningen ia voorraad.» Welke dan vroeg mijn nieuwe kennis. »Daar heb je b.v. de vrije oefeningen», ging ik voort,* dat zijn die, welke nu door de dames worden uitgevoerd. Straks zult u van de heeren staafoefeningen te zien krijgen, dan komen de toestellen aan de beurt, ook gaan ze nog slinger ballen en krijgen we, als er nog tijd is, een korfbalwedstrijd te zien." „Maar waarom doen jelui dat nou en hij wees naar de turnsters, die zich in 't zweet des aanschijns stonden uit te sloven. »Wat voor nut hebben die vrij-oefeningen.* Ik lachte hartelijk. >Neem me niet kwalijk*, verontschuldigde ik me, »'t zijn vrije oefeningen en geen vrij-oefeningen. Diè leert de gymnastiek niet.* Hij glimlachte bescheiden, als iemand die een aardigheid hoort, maar 'm niet snapt. >U kunt zelf wel zien, waarom ze ge daan worden", zei ik nog glimlachend. »Zie maar 'ns naar die dames daar,* >Wat bedoelt u«, vroeg hij verwon derd. »Wel*, verklaarde ik, >zlet u ze nie hijgen En op een bevestigend knikje van hem: >Ze worden genoodzaakt tot dieper ademhalen. Bijna allen hebben roode hoofden, wat een gevolg is van een krachtiger stroomen van het bloed." Hij verwonderde zich blijkbaar, dat hij 't niet had opgemerkt. Juist waren de oefeningen geëindigd en stonden de turnsters in den ruststand. »Nu ziet i verscheidenen zich het gezicht afvegen* ging ik enthusiast voort, bewijs van verhoogde warmte-ontwikkellng en zweet afscheiding. Ook worden haar spieren sterker en zijn die buigingen, die ze daarnet deden, uitstekend voor haar rug- gegraat.* Over coördinatie en inwendige organen sprak ik maar niet. Dat zou onbegonnen werk zijn. Op dat oogenblik werd ik opgeroepen, ik nam afscheid van hem, nadat hij me verloor hem uit het oog, maar toen ik 's avouds naar het station ging, zag ik hem in druk gesprek gewikkeld met den voorzitter van de plaatselijke gymnastiek- vereeniging. Had hij zoons of dochters, voor wie hij >vrijoefeningen« noodzakelijk vond, of wilde hij misschien zelf P.J. F. Een boksers-salaris. De bekende Australische boxer-im- pressarlo Baker heeft den Franschen boxer Carpentier een voorstel gedaan om hem 200.000 frs. te betalen voor een tourneé in Australië- Carpentier zou zijn tegenstander zelf mogen uitzoeken. Alle kosten voor reis-en onderhoud worden hem vergoed. Carpentier zal Maandag a. s. zijn antwnord geven. Jaap Eden. Het heet volgens de „N.C." dat Jaap Eden er over denkt het vol gend seizoen ook weer te gaan oefenen op de schaats. dat alle voorkomende ziekten kan genezen kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet das een ander geneesmiddel gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f 0.75. A8THMAPOEDER van Apotheker Boom, dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voort komende borstbenauwdheid en borstbeklem- ming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTILLES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuw hoofdpijn. Prijs per flacon f 0.80. Proefflacon f 0.30. KINA KOORTSDROPPEN van Apotheker Boom zijn gemaakt van de zuivere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binne»koorts, malaria en ge vatte, koud*. Prys per flacon f 0.60. LAXEERPILLEN van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en Blijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuar ijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleei zucht en daaruit voort komende ziekten eD de pastilles wekken den eetlust op. Prijs per flaconf 1,20 en f 2,- HOE8TSIROOP van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesteD, heeschheid en kinkhoest. Deze Biroop maakt de slijm los eh doet de hoest spoedig be daren. Prijs per flacon f 0.70. AAMBEIENZALF van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendige aambeien, blinde en bluedende. Het jeoken bedaart Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 cent, voor portkosten, franco toe gezonden door Firma A. H. BOOM, t9 Arnhem. I 650a de 8-jarige donxerbrnine Witvoet Olden- bnrger hengst Afstammende van hoogstbekroonde stam- boekouders, zoowel in 't tnig, als aan de hand. Dinsdag en Vrijdag bij JAN BOONS- STAAL, Café te Rtauisdnnk Woensdags in den Zylmanapolder te Dassen. Overige werkdagen bij den eigcDair TE CAPELLE. 6201 Dek geld 8 galden, bij de eerate aanbieding te voldoen. van Zuilen s n Sunlight! [GEWAARBORGD kjHVcRVALSCHT ONDER GEDEPONEERD M SCHADELIJKE ZEEP iBtSTANDDEElEW

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5