Derde Blad. Provinciaal Nieuws. HIIÜWS VIT HEUSDiN- NiEUWS UIT KAATSHEUVEL. NUMMERI26 ZONDAG Waalwijk, 28 Maart 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. De Banier Naar wij vernemen is het beruchte scheld- en schimpblad »De Banier*, dat indertijd ook in onze gemeente een paar waardige colporteurs en bevorderaars heeft geteld, na een droevig en vrijwel onbeduidend bestaan van pl.m. 2 jaar door gebrek aanoverleden. Dit is op heel eigenaardige manier gebeurd. Eerst kwam er ll/2 blad, toen 1, later een '/2 blad en de laatste weken niets meer, zonder eenige mede- deeling aan agenten en de enkele abonné's. Wij gevoelen innig medelijden met den hoofdredacteur, de medewerkers en bevorderaars van dit persproducr, hun ijver en de wijze waarop zij de redactie, de propaganda en de colportage van dit blad hebben gevoerd, hadden wer kelijk beter verdiend 1 Wij vernemen nog dat door eenige correspondenten een eisch tegen de ad ministratie is ingesteld, wegens niet be taalde vorderingen. Gezondheidscommissie. Het jaarverslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscom missie voor de vereeniging van gemeen ten waarvan de zetel is gevestigd te Waalwijk is wederom ter Waalwijksche Stoomdrukkerij verschenen. De samenstelling der commissie bleef dit jaar 't zelfde en er werden acht ver gaderingen gehouden. In hare algemeene beschouwingen wordt het volgende gezegd: >Voor zoover de beschikbare gegevens ons tot een oordeel in staat stellen, mo gen wij den gezondheidstoestand in ons ressort gedurende het jaar 1913 bevre digend noemen. Met uitzondering van mazelen kwamen belangrijke epidemiën niet voor. Het sterftecijfer der kinderen beneden het jaar, ofschoon gunstig afstekend tegen dat van vroegere jaren, moet echter nog steeds te hoog worden ge noemd ea was over het algemeen zelfs hooger dan in 1912. Het aantal geboorten bedroeg 1192 tegen 1223 in 1913, eene niet onbelang rijke vermindering. Terwijl het echter in 1911 slechts 1188 bedroeg, kan dit cijfer toch bevredigend genoemd worden. Hetzelfde kan gezegd worden van het aantal levenloos aangegevenen. Dit was belangrijk minder dan in de voorafgaande jaren. Onze verhouding tot de Gemeentebe sturen was over het algemeen zeer goed en over gebrek aan medewerking hadden wij van den kant van verreweg de meeste Gemeentebesturen niet te klagen. Dat dit door ons op prijs wordt gesteld be hoeft geen betoog.* De bemoeiingen der commissie strek ten ook dit jaar in hoofdzaak tot ver betering van onhygiënische toestanden. Klachten, die bij ons werden ingediend, werden steeds nauwkeurig onderzocht en misstanden, waarop onze aandacht werd gevestigd of die door ons bij onze bezoe ken aan de verschillende gemeenten werden ontdekt, werden, zoo noodig, met advies onzerzijds, ter kennis der Ge meentebesturen gebracht met verzoek voor verbetering zorg te dragen. Omtrent het woning-onderzoek lezen we De Commissie begon het vorige jaar een hernieuwd systematisch onderzoek in te stellen naar alle verhuurd worden de woningen. De daarvoor te gebruiken uitvoerige lijsten werden door de Commissie samen gesteld. Onderzocht werden toen de woningen in de gemeenten Capelle en Waspik. Gedurende dit verslagjaar werden de woningen onderzocht in de gemeente LoonopzandKaatsheuvel. Dit onder zoek is nog niet afgeloopen. Verder blijkt dat op tal van plaatsen het water werd onderzocht en afgekeurd, waarop aansluiting bij de waterleiding volgde. Het bier-onderzoek werd te Dongen en te Waspik voortgezet, terwijl de commissie zich ook onledig hield met een melk-onderzoek in *de gemeenten Kaatsheuvel, Waspik, Dongen en Waal wijk. Wij hebben de resultaten uit deze laatste gemeente onlangs breedvoerig MAART 37e JAARGANG medegedeeld en ook in andere plaatsen is de toestand niet veel beter. De commissie schrijft over deze kwestie Meermalen werd in de Commissiever gaderingen de melk-kwestie ter tafel ge bracht. Met het oog op de omstandigheid, dat geen der gemeenten een verordening bezit, welke den verkoop van melk regelt, werd gepoogd een dergelijke uniforme verordening samen testellen. Met belang stelling werd dan ook de concept-melk- verordening, samengesteld door de Ge zondheidscommissie te Ginneken, behan deld en nagegaan of de verschillende bepalingen in ons ressort practisch uit voerbaar waren. De Commissie meende echter, alvorens met concept-verordening door te gaan, door het instellen vrn een melkonder- zoek in ons ressort, vooraf feiten te moeten verzamelen, welke de Gemeente besturen zouden kunnen overtuigen van wenschelijkheld en noodzakelijkheid ee- ner melkverordening. Me Ik-controle. Het treft wel goed, dat juist in het zelfde nummer dat wij onzen lezers een uittreksel uit 't verslag der gezondscom- missie aanbiedeD, waariu dit lichaam uitspreekt dat eene melkverordening wenschelijk en noodzakelijk is en waarin zij zegt, dat het sterftecijfer der kinderen veel te hoog moet genoemd worden en zelfs weer hooger was dan in 1912, wij kunnen mcdedeelen dat de R. K Ver eeniging het Groene Kruis besloten heeft een controle op de leverantie van melk uit te oefenen. Speciaal ook met het oog op de zuigelingen- en kindersterfte. Nader zal overwogen worden op welke manier deze cont'óle het best zal wor den ten uitvoer gebracht. Wie het rapport omtrent het melk- onderzoek in onze gemeente onlangs gehouden, zich herinnert, zal deze maat regel ten zeerste toejuichen, vooral ten bate der zuigelingen, waarvan de sterfte door de ondeugdelijke melk zoo ont- zaggelijk groot is. Wij vertrouwen, dat deze maatregel spoedig zal in werking treden in afwach ting van of in aansluiting met eene officieele melk-verordening en controle, waarvoor de gezondheidscommissie een ontwerp aan de verschillende gemeente besturen zal voorleggen, zooals men hierboven lezen kan en die deze zeker niet zullen aarzelen zoo spoedig mogelijk in te voeren. Belangrijke Uitbreiding. Onlangs kon men elders een bericht lezen dat de Kon. Stoomschoenenfabrlek A. H. van Schijndel alhier zou worden uitgebreid. Wij hebben dat toen nie geplaatst,- omdat ons bij informatie mede gedeeld werd, dat daarvan niets was bepaald, dus dat het bericht destijds onjuist was. Thans echter vernemen wij met zeker heid dat besloten is tot eene belangrijke uitbreiding der fabrieksgebouwen. Op het onlangs aangekochte terrein zal een nieuw gebouw verrijzen ter grootte van pl.m. 1000 M2. oppervlakte. Het ligt ia de bedoeling deze nieuwe inrichting te bestemmen uitsluitend voor overleer- snijderij en stikkerii, terwijl de bestaande fabriek, dan uitsluitend dient voor het machinale bedrijf, dus voor de mach'nes. W^ij maken begrijpelijkerwijze met in genomenheid melding van de b 'lang rijke uitBreidin* dezer bekende fabtiek, die in de toekomst aan nog meer handen werk zal geven, tevens als een gunstig teeken voor onze zich steeds meer ont wikkelende industrie. Rijksnormaallessen. In ons vorig nummer hebben we den uitslag medegedeeld van de toelatings examens der Rijksnormaallessen alhier. Thans geven we de namen der ge slaagden le klas. A. C. H. van Campen, Capelle. A. V. van Rlel, Vrijhoeven-Cappel. Th. van Rijen, Waalwijk. J. C. Kleijn, Sprang. A. H. van Dommelen, Capelle. C. H. F. Veltman, Waalwijk. A. G. van der Wiel, M. Ragetlie, Baardwijk. W. A. J. M. Geleijnse, Kaatsheuvel. A. Verheijden, Capelle. F. L. H. van Gennip, Kaatsheuvel. Voor de Voorbereidende klas slaagden A. J. IJzermans, Waalwijk. de Bont, J. J. M. Trimbach, C. A. Bare), H. Ragetlie, Baardwijk. C. J. Sep, A. Greve, G. de Bee-, Sprang. Fr. van der Himmen, Sprang. P. A. Maat, Sprang. H. P. Dekkers, Loonschen-Dijk. A. Kommers, Capelle. A. J. Lagendijk, Drongeleü. Vakschool. Met den bouw der rijksvakschool in de Mr. van Coothstraat alhier schiet men thans flink op, het geheele gebouw is thans zoo goed als onder de kap. Sport. Een mooie prestatie op 't gebied der paardensport leverde dezer dagen de burgemeester van Vrijhoeven-Cappel, baron van Heeckeren van Wallëa. Hij vertrok Woensdag morgen ten 9 uur met zijn hackney »Captain* gespan nen voor een licht Amerikaansch wa gentje uit Vrijhoeven-Cappel, arriveerde tea 1 uur des namiddags te Grave, rustte daar tot drie uur des middags en vertrok toen naar Arnhem, waar hij om half zeven aankwam, dus den afstand van Vrijhoeven-Cappel naar Arnhem, zijnde pl.m. 100 K.M. met aangespannen paard afleggende in 7V2 uur. Het paard was in uitstekende conditie. We gelooven niet te veel te hebben gezegd als we spraken van een prach tige zeldzame sportprestatie, waarmede we baron van Heeckeren gelukwenschen. W. V. V. Waahvijk Vooruit. Indien het weer meewerkt, wordt morgen op het terrein alhier den competitiewed strijd W.V.—-'t Zesde gespeeld. Nog steeds heeft W. V. een klein kansje op het kampioenschap, doch dan moet er met dubbele cijfers gewonnen worden. Waarschijnlijk zullen de geel-zwarten volledig zijn en wacht ons een spannen- den strijd. Aanvang half drie. Coöpera tieve-bakkerij. Er duiken weer geruchten op, dat men opnieuw aan plannen beramen is en in formaties inwinnen voor eene coöpera- tieve-bakkerij in onze gemeente. Wat er van waar is, weten we niet. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding van het bouwen eener autogarage voor rekening van den Heer Louis Verwiel, Besoijeir Wed. Aarts Zonen Waalwijk f 1295. Ant. Treffers f 1245. H. v. d. Meijs Besoijen f 1240. Chr. J. Klerx f1194. Aan den laagsten inschrijver gegund. BESOIJEN. Naar wij veroeraen zal door de ijverige bemoeiingen van Ds. Dierkens Ned. Herv. predikant alhier, spoedig tot op richting eener vereeniging tot stichting van een school voor Chr. Nat. onderwijs worden overgegaan. P. N. SPRANG. Da Auti-Revolutionaiie Propa- g-mdaclub >Groeu v. Prinsterer* alhier zal Maandag 3.«. 'sav. 8 utif in de consistorie- kampr Gt rdf. Kerk een vergadering houden. Behandeld zal wordeo/rHet Socialisme* door den heer H. C. v. d. Leeden en Art. Ill a A.R. Program door den heer W. M. Dal- maijer. Voor geestverwanten vrijen toegang. VRIJH.-CAPPEL. De Chr. Naaiveree- uigiog „Dorkas* alhier welke gedurende de wiuteimaanden druk gearbeid heeft, is voor nemens binnen enkele dagen haar nitdee- linp te doen plaats hebbeD. De Zangvereen. ^Hallelujzal dit jaar haar tweede winteruitvoering niet geven. Be halve de drukke werkzaamheden, die er sa- ren voor de gegeven uitvoering 1.1, te Nie- wendijtr, zijn thans de stud ëa voor het ».s. concours in vollen gang, zoodat de eerst volgende uitvoering in het volgende seizoen zal plaats hebben. Onze gemeente zil biunenkort weder om verrijkt worden met een mooi landhuisje hetwelk in de kom gebouwd zal worden en is aangenomen te bouwen door den heer J. Quirijns, aancemer te Capelle voor reke ning van de familie Both alhier. A.s. Zaterdag, den 43 April zal alhier de publieke aanbesteding plaats hebben voor het verbouweu der openbare school. CAPELLE. Toen deze week M-j. Br. bezig was met het zeemen der lU'ten brak eau der gltzen tengevolge waarvan zij eeo bloedende wonde aan haar pols opliep. Door Dr. Kö'fler werd de eerste geneeskundige hulp verleend. Aan onzen geachten secretaris den beer M. Kuiper/1, die met ingang van 1 April a.s. zijn betrekking van secretaris en gem. ont vanger te Vrijhoeven-Cappel gaat verwisselen met de betrekking van burgemeester der gemeente Giethoorn, is bij zijn afscheid door burgemeester en gemeenteraadsleden als blijk van sympathie en getrouwe plichts vervulling een prachtig geschenk aangeboden, bestaande in een mooi schrijfbureau, waarin op een zilveren plaat zyn gegrafeerd de namen ven burgemeester en leden van den raad. Ook is hem nog door de kinderen van den burgemeester een prachtige peudale ge schonken. CAPELLE. Heden morgen moest de koetsier van de stalhouderij P. L.F. Treffers een passagier naar Dussen bren gen en moest toen door de Kerksteeg, die geheel onder water stond Toen 't rijtuig ongeveer vijf meter in het water gekomen was, draalde het paard, ver schrikt door een aankomende golf eens klaps om, waardoor het gespan, alsmede de inzittenden tn de naast den weg ge legen sloot terecht kwamen. Door aanstonds toegeschoten hulp werden koetsier en passagier, alsook het gespan op het droge gebracht. Met een nat pak en enkele mateiieele schade liep dit ongeval af. Hedenavond ten Sl/2 uur zal de zangvereeniging „Het Rozenknopje" eene serenade brengen aan haren nieu wen beschermheer, den heer M.A.Ver hoeven, onzen geachten gemeente-secre taris. WASPIK. De dochter van den koster der Ned. Herv. Kerk alhier ging gisteren de klok luiden en stoud daartoe boven in den toren met het klokketouw om den arm ge slagen. Een paar jongens zagen onder in den toren het klokketouw slingeren en be sloten een handje te helpen. Door hun forsch trekken geraakte de luidster boven met haar arm gedurig bekneld tusscben een katrol, waarover het touw loopt. Zij kon zich niet losmaken en haar hulpgeroep werd niet ge hoord. Na 't loideu bleek zij zoo ernstig gekwetst, dat ze zich onder geneeskundige behandeling van den dokter moest stellen. Deze constateerde dat het spaakbeen gebro ken was. R.\AMSDONK(DORP). Onze dorpsge noot A. de Bruin Ilsn. is benoemd tot hulp besteller aan het postkantoor alhier. Toen J. Matthijsen van Waspik bij het café Floris uitweek voor een hond, die naar hem beet, scheeldi het maar heel wei nig of hij was terecht gekomen onder een auto, waarvan de chauffeur echter nog de tegenwoordigheid van geest bezat door een forschen draai aan het stuur een groot on geluk te voorkomen. Bij gebrek aan goed leidingwater zou de 5-jarige J. Klerkx zich maar eens te goed doen aan het reine nat der Melkhaven. Do peuter duikelde voorover, doch J. Blom smaakte het genoegen den dorstigen dren keling op het droge te brengen. Met veel moeite werd de dreumes bijgebracht. RAAMSDONKSVEER. Voorde a.s. hei lige Communie zijn in onze parochie 48 jongens en 29 meisjes ingeschreven. Oaze dorpsgenoot de heer A. J. v. d. Waah,'oudei wijzer aan de O. L. School te Noordwijk aan Zie, is met ingaDg van 1 Mei benoemd tot waartfemend hoof l aldaar. GEERTRU1DENBERG. Voor de Rijke- iiormaalschool alhier slaagden 6 leerlingen voor de eerste en 7 leerlingen voor de voorbereidende klasse. BAARDWIJK. In d?n loop dezer week is alhier in 't bondsgebouw een tweede bil jart geplaatst. Onze jongelingen zullen hier mede zeker verheugd zijn, daar ze zich op een goedkoope manier in dit spel kunnen oefeneD. Voor den cursus tot verbetering van lichamelijke outwikkeling, welke te Drunen gratis zal gegeven worddD, hebben in onze gemeente reeds twaalf jongelingen geteekend. Zij die nog wenschen deel te Demen, kun nen dagelijks ter secretarie alhier lijsten bekomen ter ondertsekening. DRUNEN, De oproeping tot deelneming aan den cnrsus ontmoet hier en te Baard wijk eu te Elshout de grootste belangstel ling. Reeds een 70tal jongelingen hebben zich aangemeld, zoodat het voor de achterblijvers tijd wordt zich te haasten, w.jl door de talrijke deelneming de kans op verdere aan neming klein wordt, Maandagavond ten 8 nar zal in he café van M. Vissers Drunen eene lezing gehouden worden door den Heer Heine te 's Bosch over hoenderrassen en eierhandel. DIjSSEN. Heden Zaterdag openbare ver gadering van deze gemeente, waarvan ver slag volgend nummer. N1EUWENDIJK.Zaterdagavond j.l. over leed plotseling op 84-jarigeu leeftijd, den heer A. den Dekker, in leven lid van den gemeenteraad en wethouder van Almkerk. Rnim 10 jareu was hij lid van den ge meenteraad. Bijna 7 jaren bekleedde hij 'c ambt van weihouder. Ook was hij voorzit ter van den Karnemelkspolder en verder van verschillende polders bestuurslid, 's BOSCH. Er is aanvraag in den Bosch om bouwterrein aan den Vugter- weg en B. en W. hebben 2 plannen ingediend. Een om voor bouwterrein 8600 M2 te bestemmen eo 13,500 Ma voor plantsoen, opdat het mooie gezicht op Vucht dan behouden blijlt en een ander, waarbij dat niet het gevalis, voor bouwterrein 13,970 M2 en 8130M2 voor plantsoen. Deze voorstellen kwamen gisteravond ii den raad en nadat de Burgemeester met zijne herbenoeming was geluk- gewenscht, werden deze zaken aan de orde gesteld. De heeren Sass; van IJsselt, Van Vugt en Scheffers waren voor 't laatste plan, omdat er bouwterrein voor ambte naarswoningen te kort kwam. Wethouder Van Rijckevorsel verdedigde 't eerste plan, vooral met 't oog op het natuur schoon. Dr. Woltering wees er op dat eerst het advies der gezondsheidscommissie moet worden gevraagd, wat eerst zal ge schieden. Heusden, 28 Maart 1914. Geslaagd. Donderdag slaagdtn te Breda voor de akte Nu.tige handwerken, de leerlingen der Rijksnormaallessen Adriana van der Beek en Cathariua van den Heuvel. Ingerekend Gistermiddag ventte een ambulant koop man in de Potterstraat zijn waren, toen ze kere v. B. nit het naburige Qerpt merkte, dat de man iu 't bezit was van een kistje dat dien dag spoorloos met deu inhoud uit v. B.'s winkel verdwenen was. v. B. waar schuw Ie dadelijk de Maréchaussee en 't gevolg was dat de koopman spoedig in ver zekerde bewaring werd geuomeo. Naar we vernemen beeft deze reeds bekend op on eerlijke wijze aan genoemd kistje gekomen te zijn. Kaatsheuvel, 27 Maart 1914. Jaarmarkt. Maandag 30 Maart a.s. krijgen we voor onze gemeente een van de twee jaarmarkten. Laten we hopen, dat we dezen keer eens wat beter weer treffen, dan de laatste keer het geval is geweest, bij de markten, 't Schijnt dat het die dagen altijd beslist regenen moet. Een flinke stap vooruit Dinsdagavond arriveerde de mooie jonge stier der vereeniging tot verbete ring vaa 't runderras te Kaatsheuvel. Reeds voor 6 uur waren een vijftigtal boeren aan de openbare school te Berk dijk, waar de vergadering beslissing zou nemen over de standplaats van 't dier. Eén roep was 't, toen het op 't speel terrein der school werd tentoongesteld. En geen wonder. Onze vereeniging heeft het flink aangepakt. Een volbloed stier, oud 13 mnd., ingeschreven io het Ned. Ruudveestamboek onder den naam Adolf no. 6984. Zijn afstamming is prachtig. I)e melkstaten, mede aanwezig wijzen op een enorme melk en vetrijke eigenschap in de familie. Zijn grootmoe der Mina N. Rs. no 1534 gaf in 524 dagen 8080.8 Ko. melk met gemiddeld 3,27°/e vet, waai ia 264,21 Ko. botervet, terwijl z'n moeder (vaars) io 265 dagen 3392 Ko. melk met 3,25°/0 vet en 100,24 Ko. botervet gaf. De afstamming van vaderszijde is Max II No. 157 Max I No. 2018 Groote Kok Moederszijde. Mathilde No. 257 Max No. 1534 Mina Hij wordt gestald bij de fa rilie Swaam, Berkdijk. De nieuwe vereeniging van harte suc ces met haar streven. Landbouweursus. De slultlug van den tweejarigen win- terlandbouwcursus, die 19 Maart onver wachts wegens zieTcte van den WelEd. Heer Hulzinga moest worden uitgesteld, Is nu bepaald op Donderdag 2 April a.s. des avonds om 5'/2 uur. Verplaatst. De rijksveldwachter F. v. d. Gender te Loon-op-Zaud zal van standplaats verwisselen met C. Kuijpers uit Hapert. Iudiensttreding. De heer J. v. Opstal, benoemd tot hoofd der school te Loou-op-Zand, zal 1 Mei in dienst treden in zijn nieuwe betrekking. R. K. Kie sv ere eniging. Daar onze correspondent voor Kaats heuvel Zondag j.l. verhinderd was de vergadering der R. K. Klesvereeniging bij te wonen, moesten we ons met een minderwaardig en niet geheel juist ver slag behelpen, waarom we nogmaals een overzicht van 't behandelde laten volgen. De Voorzitter opent de vergaderiug Na voorlezing en goedkeuring der no tulen der vorige vergadering, wordt het woord gegeven aan den secretaris-pen ningmeester, om rekening en verant woording te doen over het afgeloopen jaar, welke met een woord van dank voor het accurate beheer wordt goed gekeurd. Wegens de geringe opkomst der leden, die later evenwel beter werd, doch vooral omdat het aftredend be stuurslid wel mondeling, maar niet'schrif- telijk bedankt had, werd besloten in de volgende vergadering zoo noodig een nieuw bestuurslid te kiezen, daar toch deze zomer nog eene vergadering zal gehouden moeten worden. De Voorzitter deelde daarop mede, dat door het Hoofdbestuur het reglement wederom geheel zal worden herzien en op de algemeene vergadering, welke a.s. Zondag te Oosterhout zal worden ge houden, wijzigingsvoorstellen in bespre king zullen komen. De Vootzitter verzocht en spoorde die leden nu aan, die veranderingen ia het reglement wenschen, dat zij nu van hun recht gebruik maken en deze aan het Hoofdbestuur voorstellen. Nog geen twee jaar geleden is het reglement even eens herzien en in alle bijzonderheden hier op de afdeelingsvergadering bespro ken. Toen kwam niemand met een wij zigingsvoorstel voor den dag en werd alles goedgekeurd, doch gaat het tegen eene verkiezing dan hoort men, dat het reglement en de organisatie niet deugt. Dat die leden, welke deze meening zijn toegestaan, nu van hun recht gebruik maken en wijzigingen voorstellen. Onder de aan te brengen veranderingen zal eveneens behooren een voorstel tot on- '1IIIWMUIU.hu—

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9