Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. 4 NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. NUMMER 27 DONDERDAG 2 APRIL 37e JAARGANG Waalwijk, 1 April 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2051 W. B. Onze Haven. Zondag is de Thor in onze haven gekomen en waren de boeren aange zegd dat daar voor Rotterdam zou worden geladen. Toen deze echter aan kwamen werden zij teleurgesteld, doordat de kapitein wel wou laden, maar niet kon garandeeren, dat men erop tijd zou zijn. Velen zijn toen naar Geertruiden- berg gegaan, anderen teruggekeerd. Den volgenden dag is een reserve-boot der Thor in de haven geweest om het vele goed dat lag opgestapeld, wijl het vervoer per as door het water zoo moeielijk kon geschieden, aan de haven af te leveren en dan verder te doen bezorgen, De „Stad Tilburg" van de H. B. S. is ook Zaterdagavond in onze haven aan gekomen, omdat de booten te Heusden door 't hooge water als 't ware niet kunnen lossen en omdat deze boot geheel geladen was met stukgoed voor Waalwijk Ingenieur Fetter. Het Technologisch Gezelschap houdt Vrijdagavond te Delft een algemeene vergadering, waarin de heer Z. Th. Fetter, scheik. ing., adjunct-inspecteur van den arbeid, zal spreken overBe vochtiging en ontneveling in de textiel industrie, met lichtbeelden. De lezing dient tot inleiding voor een excursie naar Twente. Staking. Op de schoenfabriek der Bredasche firma Gebr. Kanters is een staking uit gebroken onder de handzwikkers Het gaat om loonsverhooging. Een relletje Toen Zaterdagavond een paar per sonen uit Waalwijk, die zijn gaan werken bij de Fa. Blankers te Tilburg per tram van daar huiswaarts keerden, werden zij vergezeld door een 4-tal Tilburgsche ontslagenen. Zij hebben het gedurende de reis dezen Waalwijkers aardig lastig gemaakt door schelden, spuwen en hand tastelijkheden, zoodat de conducteur moest tusschenbeide komen. Of dit afdoende is geschied, zal wel worden uitgemaakt. Aan den overweg te Besoijen gekomen stapten de Waalwijkers, onvoorzichtig genoeg, uit. Toen begon het lieve leventje pas leder voorbijganger moest 't weten, dat het onderkrnipers, smeerl.enz. waren en hinderlijk volgen kon hier vrij-uit geschieden. De belangstelling werd steeds grooter, zelfs personeel der S.S. liet zich niet onbetuigd en een zich braaf en christelijk wanend huisvader onteerde z'n grijze haren door den uit roep: trap ze maar k p twat natuur lijk bij het geleide een kreet van in stemming ontlokte. Ondertusschen was men aan de woning van een der Waal wijkers gekomen en toonde men heel wat belangstelling. Maar onze politie, actief als altijd, was spoedig ter plaatse plotseling was alles afgeloopen en de heeren dropen spoedig af. Ze hadden blijkbaar al ras begrepen dat men hier in Waalwijk en niet in Tilburg was en de belofte om 's avonds propaganda te zullen maken hebben ze ook maar niet vervuld, wat gelukkig is voor de rust van die menschen zelf en voor die onzer gemeente. Waalivijk Vooruit Kampioen Zuidel. Klasse B. Als een loopend vuurtje ging het Maandagmorgen door Waalwijk W. V. kampioen! Wie had dat kunnen denken? Wel was Zondag van 't Zesde gewonnen, maar wie achtte nu N. A. C. II sterk genoeg om Dosko te kloppen? Naafloop van den wedstrijd W.V.-'t Zesde die slechts met een 2—1 overwinning eindigde, achtte men dan ook algemeen het kampioenschap verloren, daar Dosko wel met flinke cijfers van N. A. C. zou winnen. Doch toen Maandagmorgen bekend werd dat de Bredanaars Dosko met 2—0 hadden geklopt, zoodat Waal wijk zich kampioen kon noemen, was het enthousiasme en de vreugde enorm. Overal zag men blijde gezichten en wenschten de menschen elkander geluk, want W. V. was kampioen. Als men ons vraagtis Waalwijk ook de sterkste club der afdeeling? Dan zouden wij daarop niet bevestigend kunnen antwoorden. Wij achten èn Dosko èn den Berg èn Roosendaal even sterk, wat door de wedstrijden volkomen gebleken is. Deze clubs ontnamen elkander telkens punten, zoodat slechts geluk aan één dezer den eeretitel kon brengen. Eerst was het Den Berg, die de kampioenszon zag komen opdagen, toen Dosko en op slot van rekening gaat Waalwijk Vooruit met den eeretitel strijken. _De zwaarste wedstrijden komen nu echter pas aan en is het meer dan ooit zaak alle zeilen bij te zetten om geel zwart in de komende kampioenswed strijden te doen zegevieren. De regeling dezer wedstrijden is nog niet definitief vastgesteld, doch zoodra de N.V-B. ons hierover bericht, zullen wij 't programma onmiddelijk publiceeren. «aS&ï Waalwijk Vooruit II. j Zondag a.s. speelt W.V. II haar laatste competitie-wedstrijd op het terrein alhier tegen Rood-Wit-Blauw. (Besoijen.) Sport Schreven wij in ons vorig nummer over de zeldzame prestatie op 't gebied der paardensport welke baron van Hee- ckeren van Waliën te Vrijh.-Cappel met zijn hackney „Captain" heeft geleverd, deze is nog mooier geweest dan wi berichtten, daar de afstand niet in 7'/: doch in 6'/2 uur is afgelegd. Om 8'/4 uur is hij uit Vrijh.-Cappe vertrokken en om 1 uur te Grave ge arriveerd. Vandaar is hij om 3'/2 uur weer vertrokken om ten 6V4 uur in Arnhem te arriveeren. In dien tusschen- tijd heeft men nog 1.15 uur halt ge houden om te voederen, zoodat de ge- heele afstand 104.18 K M. is afgelegd in 6'/2 uur. R. K. Groene Kruis. De statuten van bovengenoemde ver- eeniging zijn bij kon. besluit van 26 Maart 1914 goedgekeurd. Melk- Controle. Verleden Maandag had het bestuur van het R. K. Groenekruis eene gecom bineerde vergadering met eene deputatie van de gezondheids-commissie over het puntMelk-Controle. Besloten werd in verband met het verslag dier commissie zoo spoedig mogelijk de ontwerp-ver- ordening op melkcontrole, zooals daar vernoemd, aan den gemeenteraad in te doen dienen. Er zal dus binnen niet al te langen tijd wel eene melkcontrole komen. DRUNEN. Zaterdagavond 4 April des avonds ten half 8 zal in de Jongens- congregatie de opening plaats hebben van den cursus voor lichamelijke ont wikkeling van de Jongelingschap. De voorzitter van het N. G. V. Zuider Gewest, de WelEd. heer H. D. v. d. Maas uit Roermond, zal de opening met zijne tegenwoordigheid vereeren. HERPT. Naar wij vernemen is het verbouwen der openb. lagere school alhier, voor den tijd van 3 maanden uitgesteld. Nu er prachtig lenteweder is in getreden, ontwaart men overal nieuw leven in de natuur. Veld en beemd be ginnen een heel ander aanzien te krijgen. Reeds vele veehouders brachten hun jong vee in de weide, hetgeen aan het landschap weer een levendiger aanzien geeft. De werkzaamheden op den akker zijn met kracht hervat. Ook begint men hier en daar met het poten van aard appelen. SPRANG. Met den bouw van een vierde lokaal aan de Chr. School alh. is reeds een aanvang gemaakt. Tot dit klaar is zal vanaf 1 April wanneer de nieuwe leerlingen op school komen, voor de eerste klas school worden gehouden in de consistoriekamer der Hervormde kerk, daar er in de school geen plaats is. Gisteren ontstond begin van brand in den schoorsteen bij v. D. alh. Ge lukkig werd het bijtijds ontdekt zoodat erger kon voorkomen worden. CAPELLE. Dezer dagen werd een ijzerenafsluitingsboom, hangende voor de woning van P. H., door onbekenden gestolen. De zaak wordt door de politie onderzocht. Voor de door de gemeente uit geloofde premie van f 60 voor een op een geschikt punt in de gemeente ge- statlonneerden springstier is alleen in geschreven door de Vereeniging >Voor- uitgang zij ons streven*, alhier, zoodat aan die vereeniging de bijdragen is toe gekend. De kaarten voor de uitvoering, te geven door de Rederijkerskamer »Vrien- dentrouw* alhier, zijn bijna uitverkocht. Wie van de uitvoering, die prachtig beloofd te worden, wil gebruik maken, schaffe zich spoedig een toegangskaart aan, die te verkrijgen is bij Mej. F. de Bas of M. van den Hoek. Zaterdagavond, na afloop der re petitie bracht de Zangvereeniglng »'t Rozenknopje* haren beschermheer een serenade. Zoodra hij in de deur ver scheen werdt hem het lied getiteld >Oranje< toegezongen. De president dankte hem daarop, dat hij het be schermheerschap over de vereeniging heeft aanvaard- De beschermheer ant woordde met welgekozen woorden* Daar na werd een >Hij leve lang* aangeheven, terwijl tot slot werd gezongen het con coursnummer »Sneeuwklokjes*. Deleden der vereeniging keerden daarop naar de repetitiezaal terug, waar zij op gulle wijze werden onthaald. Na aldaar nog enkele nummers ten beste te hebben gegeven, verlieten allen de zaal en gingen hossend en zingend zeer voldaan huiswaarts. Voorzeker zal deze avond in aangename herinnering blijven. Voor de schietoefeningen in deze gemeente van wege het Rijk tot ver hooging van 's Landsweerkracht van 1 5 Mei tot omstreeks 1 November a.s. te houden, hebben zich reeds een 30 tal jongelui aangemeld. De 91 jarige schoenmaker P. Okkers wonende in de dreef alhier heeft, nadat hij bijna 80 jaren dat beroep had uit geoefend verleden week daarmede op gehouden en gaat thans van zijn f 2. pensioen leven. Hij geniete nog lang van zijn wel verdiende rust. Evenals vorige jaren wordt a.s. Donderdag in onze gemeente de voor- jaarsmarkt gehouden. De heer B. V. te Loonschendijk is aangesteld als volontair ter gem.-se cretarie te 's-Gravenmoer. Mej. A. de Br. had Woensdag het ongeluk met haar arm in een ruit te recht te komen, waardoor een gapende wonde aan haar pols ontstond. Dr. Kohier verbond de patiënte. De door B. W. dezer gemeente vastgestelde kiezerslijst bevat 324 kiezers voor de Staten Generaal, 323 voor de Prov, Staten en 319 voor den Gemeen teraad. DUSSEN. Gisterenmiddag had de heer F. v. d. P. alhier het ongeluk met de fiets te vallen. Hij bekwam nog al enkele kwetsuren aan gezicht en handen, terwijl ook de materiëele schade aan de fiets nog al belangrijk was. WASPIK. Zaterdagmiddag ontstond >rand bij den heer J. de H. alhier. De schoorsteenmantel was reeds geheel ver- Drand. Toch wisten de buren het vuur nog tijdig te blusschen. Als eene bijzonderheid kunnen we wel melden, dat de heer A. v. d. H. op 't Dijkske alhier bij zijne 5 schapen 16 lammeren heeft, n 1. vier ooien met l lammeren en een met 4. Dat is nog eens een voordeelige fokkerij. Mej. de B. in de Diepstraat alhier ïad het ongeluk door het deksel van een beerput te zakken. Gelukkig was de zoon van den landbouwer M. L. in de onmiddelijke nabijheid aan 't ploegen. Op haar hulpgeroep schoot hij toe en wist haar nog tijdig uit haar onguur bad te redden. Door den heer Ant. Kemmeren, slager alhier, is bij den heer H. Langer- werf, eveneens te Waspik, een vette paaschkoe aangekocht, welke circa 1200 pond weegt. Wel een bewijs dat hier niet alleen pulk vee wordt gemest, maar ook en dat is wellicht voor de Was- piksche menschen het meeste waard dat hier ook prima vee wordt geslacht. De heer L. alhier viel met zijn hand door een ruit, waarbij hij zich zoo ernstig verwondde, dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. A.s. Zondag begint hier voor de politieverordening de zomerdienstrege ling, waarbij het sluitingsuur is bepaald op elf uur. Verleden Zondag meenden wellicht reeds enkele cafébezoekers, overdag door het lenteweer in de war gebracht, dat de nieuwe regeling reeds in werking was, ze bleven ten minste na klokslag tien kalm bij hun potje bier zitten. Een en ander was oorzaak, dat de gemeentepolitie zich dien avond ge noodzaakt zag op een viertal plaatsen procesverbaal op te maken. RAAMSDONKDORP. De molenaars knecht N. v. d. Put werd bij het lossen der kar zoo ernstig ongesteld, dat de heer D. Lankhuizen hem op een bed per as naar huis brengen moest Het paardje van koopman Van Turnhout ging aan de Melkhaven op hol en rende over de Bergen en de Vlaalkens naar den Nieuwen Weg, waar de heer Prins van Arendonk het gespan op kordate wijze tot stand wist te bren gen. Onze dorpsgenoot Heesters maakte met een paar vrienden een gezellig fiets tochtje. In de Kadestraat stond het stuur echter wat al te los, met het natuurlijk gevolg, dat H. spoedig in de sloot spar telde. Aan alle kanten nat kroop H. onder luid gelach der vrienden op den kant. RAAMSDONKSVEER. Onze dorps- genoote, mejuffrouw A. van Aalst is benoemd als onderwijzeres aan een O. L. School te Ginneken. Voor het te Breda gehouden exa men nuttige handwerken slaagden o. m. de dames A. Blanken en C. Kennlphaas. Geslaagden proficiat. Maandag had in het café van den heer J. v. Aalst de aanbesteding plaats voor het bouwen van een hotel en woon huis aan den Keizersdijk voor rekening van de heeren J. v. Aalst en Th. Simonls. De inschrijving was als volgt J. Ligtvoet Oosterhout f 8900. C. Biemans 8840. v. d. Pluijm Dussen 8300. J. Leijten Raamsdonk 8108. Gebr. Kleijn Raamsdonksveer 8159. Roovers Waspik 8120. H. v. Alphen Raamsdonksveer 7987. Het werk is tot heden toe nog niet gegund. Onze dorpsgenoot de heer C. Kom- mers is met ingang van 1 Mei aange steld tot klerk op het registratiekantoor te Oosterhout. DEN BERG. De heer Kruidenier, stationchef alhier is overgeplaatst naar Kerkrade. Zondag j 1. speelde het tweede elftal van Den Berg een vriendschappe lijke match tegen een combinatie van Sparta te Oosterhout. l)e wedstrijd ein digde in een 6—1 overwinning voor Oosterhout. Stand bij de rust 40. Staking onder de sigarenmakers DEN BOSCH. Men meldt ons uit 's Hertogenbosch, dato 29 Maart Gisterenavond hebben wederom 19 werk lieden van het vaste personeel der firma Goulmy en Baar, dat wil zeggen plakkers en dergelijkeD, dus geen sigarenmakers hun ontslag gekregen. Deze ontslagenen waren leden van den Nederl. Bond van Sigarenmakers en de sigarenmakers-leden van dien bond hadden indertijd, toen de staking van de leden der federatie was uitgebroken bij de firma Goulmy en Baar, verlof gevraagd aan den patroon om voorloopig niet te werken, wijl zij gemolesteerd werden door de stakers en daarvoor bevreesd waren. Een paar weken geleden echter heeft de patroon dezen sigarenmaker laten aanzeggen, dat zij op een bepaalden datum in de vorige week het werk had den te hervatten. Zoo zij daaraan geen gevolg wenschten te geven beloofde de patroon ook diegenen van het vaste per soneel die leden zijn van den Nederland- schen bond te zullen ontslaan. Daar gemelde sigarenmakers op den gestelden datum het werk niet hebben hervat en tot heden nog niet aan het werk zijn gegaan, is het ontslag der an deren ook gevallen. De volksoploopen in de straten bij het naar huis breDgen der werkwilligen door de politie blijven nog steeds aanhouden, maar de politie treedt kordaat op- Naar wij vernemen zijn tot hiertoe reeds een dertigtal processen-verbaal tegen stakers opgemaakt wegens verzet tegen de gewapende macht. Een paar dagen geleden geraakte er bij 'n charge een paar te water in het kanaal, anderen sprongen op een boot om uit de voeten te komen. De federatie hier ter stede is nu offici eel van kerkelijke zijde veroordeeldt, en sommigen, die wellicht nog eenigszios te goeder trouw lid waren van de federatie hoewel tot de katholieke kerk hoorend naar hun goddienstlg gezindte, hebben nu te kiezen of te deelen, daar zij nu goed en officieel weten, hoe de geestelijkheid staat ten opzichte der federatie en andere der gelijke vereenigingen. Gistermorgen heeft het hoofdbestuur der federatie om een onderhoud verzocht met den heer Goulmy ten zijnen kantore De heer Goulmy echter was voor hen niet te spreken en een der chefs deelde aan het bestuur mede. dat geen onderhande ling werd toegestaan, omdat de federatie mannen voor goed ontslagen waren en dat van 'n hervatten van den arbeid of wat ook geen sprake meer kon zijn. Het federatiebestuur kon dan ook zonder eenig resultaat weer vertrekken. D.v.N. Kaatsheuvel, 1 April 1914. Lezing V. P. N. Woensdag-avond, half acht, hield de heer Boschhouwers de aangekondigde leziug over pluimveefokkery in de zaal van het Kon. Maziekgezelschap »Euphonia^. Tegenwoor dig waren behalve het bestnur van den Boerenbond en diena adviseur de algemeene voorzitter der V. P. N. van Noord Bra bant de heer Denis Swagemakers, de heer II. Schoenmakera landbouwonderwijzer alhier, aan wiens ijverig werken we vooral de op richting eener afdeeling van de V. P. N. te danken hebben. De heer Schoenmakers heette de aanwe zigen, in zoo groote getalen opgekomen, welkom en gaf vervolgens het woord aan den heer Boschhouwers, die de vergadering ruim anderhalf uur aangenaam en nnttig bezig hield. Spreker begon met te zeggen, dat bij was uitgenoodigd over het onderwerp jNuthoenfokkeiij' alhier, een lezing te ko men houden. Hij deed dit met te meer ge noegen, daar hij wist hoe vruchtbaar die fokkerij hier zou kunnen bloeien. Hij noem de Kaatsheuvel dan voor Westelijk Noord- Brabant één van de plaatsen, vanwaar dan verder liefhebberij op de omliggende plaat sen kon overgaaD. Daar de pluimveeteelt hoofdzakelijk met iet doel er financieel voordeel uit te trek ken zal gedreven worden, en dat voordeel wel hat grootst zal zijn als de kipjes huold- zakeliji om de eieren gehoulen worden acht te spreker bet beste eenige punten, dien aangaande te bespreken. Hij zou dan ach tereenvolgens bebaudelen a. Welk ras hoeuders moet gehouden worden, b. De voeding, c. De huisvesting, d. De ziekte en e. de c operatieve verzen ding. Vooral punt 1 werd breedvoerig uit eengezet. Spreker verdeelde de hoenderras sen in drie sootlen. Ie. De lichte of lfg- kippeD. 2e. De halfzware kippen en 8. De zware kippen. De lichte of legkippen bij zonder kregen een goede beurt, daar hierin juist de verdienste schuilt. Als beste leg gers beveelt spreker op de eerste plaats aan de Leghorn, 'c zij witte of patrys of zwarte, doch bij voorkeur de witte, daar d?ze 't best op kleur te houden is. De Leghorns zyu hoenders, die ons viel en zware eiereu geven. Hebben we een goed soort, zoo kun- neD we gerust op 140 eieren per jaar re kenen, waarvaa er 18 in een KGr. gaan. 't Zyn daarby ook nog sterke beesten. Ook de Minorca's zijn goede legsters van groote witte eieren, terwijl de dieren even min als de vorige bijna nooit broedsch worden maar evenals deze wel eens last hebben van het bevriezen van hunne groo te kammen. Beter daartegen bestand is het Kempische hoeö, ook Chaamsch hoen of Brakel genoemd, 't ls wel ren van de bes te voor iemand die weinig tijl voor zijn hennen heeft, 't Dier legt reeds dikwijls met de 4 d 5 mnd. maar is dan ook een jaar eerder versleten dan de twee andere rassen. Gewone kippenhouders zou spreker aanra den geen andere dan dezo drie rassen te houden, met een enkele Wijnandotte of Buil', die tot de volgende halfzware rassen be- hooren, tamelijk goede legsters zijn, doch veel last van broedschheid lubben. De Wijnandotte is nog aan te raden als winlerlegster, daar zij door haar bouw en bevedering zeer gemakkelijk zware kou de kan verdragen en ook zonder bezwaar in kleine ruimten kan gehouden wotden, even als Plymouth Rocks en de Orpinhthons Buff die allen veel kalmer en rustiger zijn dan de lichtere soorteD. Echte vleescbkippen zijn de Mechelsche koekoek en het Merch- temsche hoen, welke raseen hier echter geen opgang vinden. Over do voeding zei spre ker, dat zij geregeld en doelmatig moet zijn. Losloopende kippen moeten slechts twee maal daags, vastzittende driemaal daags ge voerd worden. De morgenkost moet licht verteerbaar zemelen aangemaakt met onderroom of karnemelk de avondkost een goed graanvoeder zijn. Kuikens moeten langzamerhand gewend worden aan haid voedsel (6 w.). De eerste 24 u. moeten ze beslist niets hebben en daarna slechts weinig voedsel, zooveel mogelijk overeenkomende met 't geen 't beestje in het ei genoten heeft. De huisvesting moet zindelijk, luchtig en frisch zïjo. NachtplasUen bij stallen en bij bakovens zijn beslist af te raden. We kelijks, ja dagelijks reinigen is een ver- ei sch te. Ziekten kunnen juist door zindelijk licht en lucht en doelmatige voeding, meer voor komen dan genezen worden. Alleen gezon de hoenders kunnen ons voordeel geven en 't minste dat aan hen mankeert is vol doende om hen te doen ophouden met leg gen. Om nu de eiereu met winsk van de hand te doen is een geregeld afzetgebied wsar hooge prijzen besteed worden noodig. Aidflslingen van de V. P. V. N. stuieu veelal hunne eieren naar de veiling in Roer mond waar hooge prijzen besteed worden. Het vorig jaar gat de markt gemiddeld alle onkosten afgerekeud ruim 4,50 gld. per honderd eieren, Sp'eker zette verder 't nut en de werking van de V, P. N. uiteen waarna de heer Schoenmakers de heeren noteerde die zich als lid voor de op te lichteu vereenigiug wilden aargeven. Een dertigtal gaven zich reeds direct als zoodanig aan. De heer Denis Swagemakers beantwoordde ver der nog eenige gedane vragen. Uit de leden werd een voorloopig bestuur gekozen, dat met den heer Schoenmakers de eerste werk zaamheden zou verrichten. De namen van de bestuursleden zijn J. v. Heeswyk- voor zitter, C. v. Spaaudonk, Mar. Elshout, Rob ben, IJpelaar. Met een hartelijk woord van dauk aan den heer Denis Swagemakers en aan den Eerw. Adviseur voor hunne tegenwoordig heid, aan den spreker den heer Boshouwers vcor zijn onderhoudende, prettige zakelyke lezing, aan de aanwezigen voor hunne te genwoordigheid en attentie sloot de heer Schoenmakers de vergadering. Dat de nieu we vereeniging groeie en bloeie Vacatures gemeenteraad. Door B. en W. van Loon-op-zand is, overwegende dat de heeren F. Dalleu Sr. en J. L. v. Besouw, ontslag hebben genomen, als leden van den Gemeenteraad bepaald, dat de verkiezing voor de vervulling dier vanatures sal plaats hebben op Dinsdag 14 April en aoo noodig de stemming en herstemming op Woensdag 22 April en Vrijdag 1 Mei. Markt. Zelden hadden we op marktdagen zulk DTEcho ra het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5