Nico, van Krielen en Co, Adverteert in dit blad. KIIÜWS ïïlfHimïf Kerknieuws. Gemengd Nieuws, BINNENLAND. Advertentiën. IJsselsteenen en Waalsteenen, Ingezonden Stukken. Rechtzaken. Handelsberichten. prachtig weertje als we met de jaarmarkt j.l. Maandag mochten genieteD. 't Succes van de markt schijnt er geheel van af te hangen. Reeds om acht uur 's morgens was het er al druk. Vooral de handel ouder 't vee was reeds levendig. De aanvoer was voor hier gerekend groot. Ook aan de kra- meiijen werd druk verkocht en geboden. Bijzonder de middaguren brachten veel be zoekers. Over 't algemeen bleef 'i overal nog al rustig. Eenige dronkeu kerels werden bij— tyda door de politie ingerekend. Het verloop der markt was als volgt Aangevoerd 75 stnks rundvee. Vette koeien gld. tot gld. Weikoeien 160 gld. tot 230 gld. Pinken 100 gld. tot 140 gld. Wtikalveren 60 gld. tot 90 gld. BiggeD aangevoerd 8 manden. Prijs 10 gld tot 14.50 pld per slak. Handel vlug vooral in 't rundvee 1 Nieuwe School. Dezer dageu ontvingen B. en W. de goed keuring voor de te verleeneu 6ubsidie voor eeu te bouwen nieuwe school in de kom der gemeente te Kaatsheuvel. Aangevraagd was 100°/o der begrootiog die 42000 gld. bedroegen 1 Toegekend is eene subsidie van 83500 gld 25°/0 der begrooting. Meubi leering en centrale verwarming zijn by de subsidie inbegrepen. Na niet al te langen tijd krijgen we dus ook op 't gebied van schoolgebouwen iets goeds in onz; gemeente. Quartet der Kon. Harm. Apollo*. Zooals we gehoopt badden is het Quartet der Kon. Harm. Apollo dat Zondag j.l, aan den grooten Nationalen quartettenwedstrijd te Dordrecht uitgeschreven door het Stedelijk Fanfarekorps aldaar, deelnam, niet ongelau werd thuisgekomen. Het heeft Kaatsbeuvelsch goeden naam op muzikaal gebied weer hoog gehouden en de harmonie u Apollo* voor het aanstaande groote Harmonie-concours te Tilburg een voorbeeld gegeven, dat zeker nog zal overtroffen worden. De vier en twintig quartetten die tot bet concours waren verdeeld in 4 eectie's van zet. Voor elke sectie waien 3 prijzen uitge loofd, terwijl de eerste prijswiuuers om den eereprijs te kampen badden. Het quartet der Kon. Harm, ^Apollo" was het nummer 24 toegekend in sectie D. moest uitkomen, 't Was dan ook reeds half negen eer ons viertal onder leidiDg van hun Directeur den heer P. v. Dongen solo-clarinettist der Kon. Harm. //Apollo0 zich mochten doen hooren. Voor het verplicht uumrner ,/Largo Appassionata* van Beethoven, waarover vele viertallen om tempo en opvatting vieler, werd door Kaatsheuvel uitmuntend gespeeld. De uitvoering van dat zware nummer was onberispelijk en hadde Apollo's kwartet in- plaals van de lange vermoeiende Fantasie van Martha ven Flo'om een lichter eigen gekozen nummer gehad, ongetwijfeld was het met den eersteu prijs gaan strijken. Nu werd iu sectie D. de eerste prijs niet toegekend, zoodat Kaatsheuvel toch m zijn sectie de beste wa?. Toegekend werden de 2e prijs aan „Apollo0 te Kaatsheuvel; 3e prijs ,De Bazuin0 te Dordrecht en 4e prijs aan//Han del en Scheepvaart* Rotterdam. Da namen der prijswinners zijn C. de Rooi Piston, C. de Vries Alto, J. de Vries Baryton en A. v. Wezenbeek Tuba. Het viertal met den kranigen directeur proficiat met het behaalde succes. Pensioen. Bij Koninklijk besluit is aan den heer P. Couwenberg, ontvanger der gemeente Loon-op-Zand, ingevolge de pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913, met ingang van 1 Januari 1914, een pensioen verleend van f417 'sjaars. Veefonds. Op de algemeene vergadering der Veefonds van den Boerenbond, bleek uit het verslag dat aan schadevergoeding in 1913 door het fonds is uitbetaald ruim f688.— terwijl ruim 400 runderen zijn ingeschrevenTevens werd besloten dat ook voortaan voor vee, dat bij brand mocht omkomen, vergoeding zal worden verleend. Wegens periodieke aftreding van den Voorzitter J. van Lier had er stemming plaats, waarbij de aftredende voorzitter met algemeene stemmen op één na werd herbenoemd. Heusden, 1 April 1914. Aanbesteding. Het bouwen van de kapitale woning met bijbehoorende stalling voor rekening van den heer P. de Wilt te Herpt is bij onderhandsche aanbesteding opge dragen aan de Heeren L. van der Staak alhier (metselwerk) en J. van der Loo te Elshout (timmerwerk). Met belangstelling las ik Uw bericht van 11. Zaterdag inzake de melk-contróle vanwege de R. K. Groene Kruisveree- niging. Terecht schrijft U m. i. dat U hoopt dat deze controle spoedig tot stand kome in afwachting van of in aansluiting met de officieele controle, die eene melkverordening in onze ge meente zal in 't leven roepen. De controle van 't R. K. Groene Kruis, hoe goed ook bedoeld, kan nooit eene bindende kracht hebbeD, daar ze geen strafrecht bezit. M. i. zal de ver- eeniglng alleen aangewezen zijn op pu bliciteit. En of dat nu de weg Is voor eene vereeniging, die op aller sympathie ea steun gebaseerd moet zijn, durf ik ook betwijfelen. De beste weg ware m. i. dat de belde Groene Kruisvereenigingen met klem bij den raad requestreerden om allerspoe digste invoering van een melkverorde- ninj. Dat is m. i. de eenige juiste en ook afdoende weg. Met mijn dank, X. Wij verwijzen den geachten inzender naar een desbetreffend bericht onder Provinciaal Nieuws*. RED. Aan de R. Katholieken van Nederla?id. Wie helpt? Wie kent niet, die nuttige, ja noodzake lijke instellingen welke men de R. K. Mili taire vereenigingen noemt. Misschien hebt gij zelf in uw jeugd haar weldoende invloed ondervonden, misschien zullen eens uw kinderen onder hare vleuge len beschermd worden, tegen zooveel ge varen aan den dienst verbonden. Honderden jongelui van stad en dorp neemt zij jaarlijks onder hare hoede. Zij is het, die onze Roomsc'ie jongens flink tracht te houden, ook buiten het waak zaam oog hunner zorgvolle ouders. Zij is het, die maakt dat de kiemen van een godvruchtig leveD, niet worden verstikt, welke met zooveel zorg door braven Vader en Moeder in het hart ziju gelegd. Nu is het voor zulk een vereeniging, dat wij een beroep doen op de roomsche mil- dadigheid. Onze vereeniging in Gorinchem is veel te klein. Er moet gebouwd wordeD, maar het geld ontbreekt. En een betere ge- legeuheid worden gegeven om onze jongens van de straat te honden, maar 't geld ont breekt. Komt Katholieken van Nederland helpt ons in ons heilig streven. Steunt ons door uw aalmoezen en giften. Werkt met ons mede om spoedig in dezen dringenden nood te voorzien en een beter locaal op te trekken voor onze roorasche soldaten. Gorcum, de stad der Martelaren, heeft toch wel recht op uw hulp en mildadigen stenn. Onze zaal zal worden toegewijd aan de roemrijke Martelaren. Uit liefde dan voor onae gemartelde hel den, steunt ons door een aalmoeB en zendt uw gifteD, groot of klein in bij den penning meester A. y. van Buggenum, Sergeant- Majoor schrijver Kanselpoort Gorinchem. Mogen vele katholieken aan deze roepstem gehoor geven. Namens bet bestuur, L. WELTERS Sergeant le kl. De nieuwe Bisschop van Roermond. In o*s nummer van 11. Zaterdag kon den wij onder Laatste Berichten mede- deelen dat, het Z. H. den Paus behaagd heeft te benoemen tot Bisschop van Roer mond den ZeerEerw. ZeerGel. heer L. J. A. H. Schrijnen, directeur van Rolduc. De nieuw benoemde Bisschop Is In den lande geen onbekende. Vóór hij geroepen werd tot directeur van Rolduc, ter opvolging van wijlen Mgr. Corten, die op den dag van de begrafenis van zijn vriend, pastoor Wijnen te Breust- Eijsden, aan het station te Maastricht door een beroerte het leven verloor, stond hij aan het hoofd van het bekende Bisschoppelijk College te Roermond, eene onderwijsinrichting, die een verge lijking met soortgelijke inrichtingen met succes kan doorstaan en welker leer lingen bij de Staatsexamens de hoogste cijfers behaalden. Gedurende 10 jaren bad de zeereerw. zeergel. heer Schrijnen metonvermoeiden ijver, taaie werklust, volhardende kracht en niet versagenden moed, h.et Bisschop pelijk College bestuurd, en het tot een ongekende hoogte weten op te voeren. Directeur Schrijnen zorgde, dat zijne leeraren academisch werden onderlegd, zich toerustten met de moderne weten schappen en zich op de hoogte hielden van de brandende vraagstukken. Zoo'n leerarencorps, werkend onder de bezie lende leiding van een man, met een stalen wil en 'n karakter vol zielenadel en piiesterdeugden, kon slechts het on derwijs ten goede komen en de leer lingen vormen en kweeken tot mannen van karakter en intellect. Noode viel hem het scheiden van Roermond, met name van zijn college, dat hij had zien uitbreiden en zich ont wikkelen. Doch Bisschop Drehmans had gespro ken en het bisschoppelijk woord was een bevel Gods. En de nederige priester trok naar Rolducden 3en October 1909 werd bij door Mgr. Drehmans op plechtige wijze als directeur van Rolduc geïnstal leerd. >De werkzaamheid en de bestuursta- lenten door den zeereerw. heer Schrij- nen te Roermond getoond, zullen een waarborg zijn voor een zegenrijk bestuur van Rolduc*. Zoo sprak de Bisschop den nieuwen directeur toe. Mgr. Dreh mans heeft zich niet in zijn besliste over tuiging, dat directeur Schrijnen >the right man on the right place* zou zijn, be drogen. Gedurende de 4 jaren, dat directeur Schrijnen met vaste hand, vaderlijke zorgen en liefde voor leerlingen en leer aren de aloude Abdy van Rolduc be stiert, heeft Rolduc's Seminarie zijn re putatie van degelijke onderwijsinrichting steeds hooger zien klimmen. Hij werkte en zwoegde van vroeg tot laat, gaf hiermede een uitstekend voor beeld aan allen, wier zorgen en belan gen hem waren toevertrouwd. En thans, na een korte periode, waarin hij nog niet geheel zijn volle kracht heeft kunnen ontplooien, vertrekt direc teur Schrijnen weer naar Roermond, dat hij in 1909 met weemoed in het harte had verlaten, om er den zetel in te ne men van Sint Christoffel, om er op te volgen den beminden Bisschop Dreh mans, die directeur Schrijnen tot een der gewichtigste betrekkingen van het Roermondsche diocees had geroepen. Mgr. Schrijnen is 30 Juli 1861 te Venio geboren. Bi and. Zooals wij gisteren middag bulletineer den, is te Almelo een hevige brand uitgebroken op de vierde verdieping van de spinnerij der N. V. Stoomspinnerij Twenthe aldaar, Spoedig stond de ge- heele verdieping in lichte laaie, zoodat de arbeiders en arbeidsters zich half gekleed slechts met moeite konden red den. Spoedig deelde het vuur zich mede aan de derde verdieping. Nader meldt men Het is gebleken, dat niet alle arbeiders zich hebben kunnen redden. Drie worden vermist, die waarschijnlijk zijn omgeko men. Verschillenden hebben brandwon den gekregen. De braad is ontstaan op de derde verdieping, door hel warm loopen van een as. De automatische sprenkelaar, die door de geheele fabriek loopt, gaf niet genoeg water om den brand te blusschen, zoodat de geheele verdieping weldra in lichtelaaie stond. Er ontstond een vreeselljke paniek. De arbeiders op de vierde verdieping konden zich slechts met de grootste moeite redden, daar het gebouw in een zwarte rook gehuld was. Velen be kwamen brandwonden, enkelen zijn in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Een der arbeiders op de derde verdieping heeft zich langs een touw naar beneden laten zakken, waarbij hij zijn handen ernstig brandde. Een ander sprong van de derde verdieping, waarbij hij zich slechts licht verwondde. Het ergste Is dat vijf menschen waar schijnlijk bij deze ramp het leven hebben verloren. Vermist worden W. ter Stal, P. Brummer, Chr. Voerhuis, IT. Egbeits en het dertienjarige meisje Schollink. De brand breidde zich van verdieping tot verdieping uit en de brandweer was geheel machteloos en moest zich er toe bepalen, de naastbijstaande gebouwen te beschermen. Om twaalf uur was de fabriek totaal vernield. Ook de machinekamer en het ketelhuis. Alleen de op eenigen afstand staande kantoorgebouwen bleven ge spaard. Van de fabriek staan alleen nog de kale muren. Nog later schrijft men Het staat nu vast, dat er 5 meuschen zijn omgekomen. De namen der slacht offers zijn: W. ter Stal, 51 jaar,gehuwd P. Brummer, 21 jaar, gehuwd B. Schol link, een jongen van 15 jaar J. Egbertsen, 29 jaar, weduwnaar met 3 kinderen, en H. Voerhuis, ongehuwd- Men heeft van de slachtoffers nog niets ontdekt. Zeer waarschijnlijk zijD ze in den hevigen vuurgloed geheel verbrand. De verslagenheid over deze ramp is groot. In de fabriek werkten ongeveer 160 arbeiders en arbeidsters. De spinnerij was verzekerd op beurs- polis. De fabriek was gebouwd in het jaar 1863. De eerste steen is gelegd door Z. M. Koning Willem III, toen deze een bezoek bracht aan Almelo en En schede. Naar de D. Ct. meldt is het 2'/2-Ja~ rige zoontje van den heer J. W. I. v. d R. in een sloot langs den Noordendijk te Dordrecht verdronken. Gisteravond omstreeks 9 uur is te Lekkerkerk de 17-jarige B Leuveninck, die met haar 9-jarige broer op bezoek was geweest, op den terugweg door de duisternis te water geraakt. De broer ging hulp halen, maar wist de juiste plaats niet aan te wijzen. Eerst na anderhalf uur zoeken is haar lijk opgehaald. Zondagnamiddag is in het Overdiep, achter Ten Coulster te Heiloo het lijk gevonden van den 15-jarigen C. Appel man, pleegkind van C. V. te Eenigenburg sinds eenigen tijd werkzaam op een druk kerij te Alkmaar. De knaap werd sinds 17 Maart vermist. (Alkm. Ct.) Gisterenmiddag is te Arnhem de 25-jarige dienstbode L., terwijl zij bij haar patroon P. op een platje werkzaam heden verrichtte, door een lichtkoker en daarna door een glazen dak gevallen. Zij is na enkele oogenblikken overleden. Poging tol doodslag te Berlicum. Men schrijft uit Berlicum Het onderzoek in de zaak van de po ging tot doodslag, Zondagavond alhier gepleegd op M. v. H., is door rijks- en gemeentepolitie voortgezet. De subst. Officier van Justitie Mr. Sluis was ook ter plaatse aanwezig. De getroffene is gisternamiddag per ziekenbrancard, geplaatst in een tram wagen, naar het gasthuis te 's-Bosch ver voerd. Zijn toestand Is oog zeer'bedenkelijk De vermoedelijke dader zal heden ge vankelijk naar de gevangenis te 's-Bosch worden overgebracht. Heden vernamen wij in het Zieken huis alhier: De toestand van den getroffene is niet ernstig en men vertrouwt wel dat de operatie, welke heden zou geschieden een goed verloop zal hebben. De gevaren van dt berenjacht. De jacht op de Amerikaansche grisly- óeer is en blijft altijd een gevaarlijk ver maak. Vooral voor menschen die dat niet gewend zijn en die niet op het juiste moment hun tegenwoordigheid van geest weten te bewaren. Daar zijn altijd van die waaghalzen, die er maar op losjagen, zonder dat ze zeker zijn van hun schot en zonder dat ze op de hoogte zijn met de gewoonten en de gevaarlijke manie ren van de dieren, die ze willen dooden. Nu komt thaos weer uit Amerika, uit de oer-wouden van het Noorden een be richt van een ontzettend jachtavontuur van eenige toeristen. Deze waaghalzen wa ren zonder gids en zonder voldoende bewaping ter jacht getogen. Zij waren op het spoor gekomen van een paar reusachtige grlsly-beren. Een der heeren van het gezelschap, bestaande uit twee heereD en een dame had, toen de dieren reeds in het nauw waren gedreven, een der kolossen licht gewond en hem daardoor tot uiterste woede gedreven. Het beest rende op zijn be lagers in en voor deze wisten wat te doen, had hij zich op de dame gewor pen eu haar met één slag in het gelaat gedood. Het gezicht van d« ongelukki ge was totaal onherkenbaar geworden door dien ééneD slag van den berenklauw. Toen wierp het woedende dier met behulp van zijn metgezel, zich op de andere jagers en na een vreeselijke wor steling werden ook deze gedood. Af schuwelijk verminkt werden de lijken later door echte berenjagers, die hetspoor der beide dieren hadden gevolgd, gevon den. Bloedig drama te Gent. Een gruwelijke moord is te Gent ge pleegd, waaromtrent de volgende bijzon derheden vallen te vermelden Aan de Zalmstraat woonde het gezin Bootinck, waarvan de man spoorwegambtenaar is. Vrijdagavond om 6 uur, toen Bontinck niet thuis was, belde een man bij hem aan. Mevr. Bontinck, 44 jaar oud, deed open met haar dochtertje van 2 jaarop den arm. Na een korte woordenwisseling sneed de man haar met een scheermes den hals af en doodde het kind op dezelfde wijze. De 74-jarlge moeder van Bontinck, die op Vrijdag altijd daar was om haar schoondochter te helpen, was in de keuken en snelde toe op het ge luid der vallende lichamen. Zij werd eveneens door den moordenaar gedood, die daarop het huis uitliep. Een straat venter zag hem uit het huis komen en een mes en een bebloeden doek weg werpen. Hij waarschuwde een politiagent, die den man nazette. Deze was inmid dels op de tram gesprongen en naar 't Zuiderstation gereden, waar hij een kaar tje 2e klasse voor Brussel nam. De agent achterhaalde hem juist toen hij wilde instappen, legde een revolver op hem aan en beval >Handen omhoog De man deed het en werd met behulp van twee gendarmen gearresteerd. Op een gegeven oogenblik stak hij de hand in een zak van zijn overjas, maar men greep die hand intijds en uit zijn zak haalde men een Browning-revolver te voorschijn. Hij werd naar het politiebu reau gebracht, waar hij aanvankelijk wei gerde zijn naam op te geveD. Inmiddels had men zich toegang ver schaft tot het huis aan de Zalmstraat, waar de drie lichamen in den gang lagen, te midden van een bloedplas. Het bloed was zelfs onder de voordeur door op straat gevloeid. De oude vrouw en het kind waren reeds dood, mevr. Bontinck leefde nog, ofschoon haar strottehoofd geheel was dooigesneden. Men vervoer de baar oomiddelijk naar het ziekenhuis. Zij is een zeer sterke vrouw en ofschoon haar toestand hoogst ernstig is, heeft men nog eenige hoop om haar te redden. Bontinck kwam om halfzeven thuis en vernam eerst toen, welke ramp hem getroffen had. De moordenaar bleek een Serviër te zijn, Dimltri Nitikitsj, civiel-lngenieur, 33 jaar oud, wonende te St, Giles bij Brus sel. Hij is met een zuster van Bontinck gehuwd en was sedert 15 Maart zonder betrekking. Hij beweert veel geld verlo ren te hebben en dat hij van Bontiok nog geld moest hebben, dat deze van hem geleend had. Hij kon het niet terug krijgen en, toen het hem Vrijdag opnieuw geweigerd werd, heeft hij zijn misdaden gepleegd. Het is inmiddels gebleken, dat Bontinck geen geld schuldig was aan zijn zwager, maar integendeel aan deze 1500 francs geleend had, waarvan nog slechts 1000 francs waren terugbe taald. Zaterdag werd de moordenaar op de plaats der misdaad gebracht, ten ein de door door de justitie verhoord te worden. De houding die het publiek aannam was zoo dreigend, dat men de straat met bereden gendarmes moest afzetten. H. y. Lovink. De correspondent van de N. Rott. Crt. meldt uit Batavia dat het vrij zeker is dat de heer H.J. Lovink, directeur van het Departement van Landbouw in De cember zal aftreden. Nieuw Dagblad. Naar wij vernemen, bestaat ernstig 't plan, in de hoofdstad een nieuw katho liek dagblad met ochtend- en avond editie uit te geven. Er worden reeds propagandisten aangeworven en verga deringen gehouden. Er moet ook reeds voor een aanzienlijk kapitaal geteekend zijn, terwijl nog van buiten de stad een groot renteloos voorschot zou zijn toe gezegd. Nog enkele bizonderheden werden ons in verband hiermee bericht, waarop wij echter voor heden niet zullen ingaan. Ook werd ons verzekerd, dat het nieu we blad van zoogenaamd integrale zijde zal uitgaan. De N.R. Ct. meldt dat meo nog lang zoover niet is met de oprichting. Een R. K. Drukkerspatroons-vereeniging boven den Moerdijk. Naar wij vernemen worden er ernstige pogingen gedaan om op te richten een R. K. Drukkerspatroonsvereeniging bo ven den Moerdijk. Een vergadering ter bespreking der plannen zal eerstdaags worden gehouden. Met groote instemming en sympathie begroeten wij deze pogingen die naar wij hopen spoedig volledig succes mogen hebben. (N. H. C,) Uitspraak werd gedaan in zake contra le. J. F. D, oud 29 jaar koopman te Kaatsheuvel, beschuldigd van gelden te hebben onttrokken aan zijn faillieten boedel De rechtbank sprak beklaagde vrij, overeenkomstig den eisch van het O. M. Rivierberichten Op 31 Maart. Uit de hand k contant een groote partij beste ramen, deuren, deuren met kozijnen, zolderribben, plan ken, opleggers, panlatten, een beste liggende vuurplaat. 200 antieke tegels, 2 lange deuren zoo goed als nieuw, eenige bonderden roode en blauwe plavuizen, een groo te partij strooisel en voorts alle timmergerief. Alles te bezichtigen en te koop op het terrein te Heesbeen bij de Kerk. 6291 Sloopers te Drunen. I I i I.1»M I.nn I I S [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.] M. de R. BESOIJEN, 28 Maart. De prijs der boter was hedan op de markt Hoogste prijs 1 1,49. Laagste prijs t 1,42. Eieren 4 a 41/2 cent per stnk. in Meters 's'Heriogenbosch 4.60 A. P. Crèvecoeur (Dieze) 4 57 t Crèvecoeur (Maas) 4 58 St Andries (Maa6) 6 30 N.AP St Andries (Waal) 6 99 Grave10.68 Venlo15.21 Maastricht. 44.58 Keulen. 5.78 boven nul, Op 25 Maart. in Meters Arnhem4.86 A P. in c.M was 3 was 4 was was was val val l val val in o.M was 13

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6