Nummer 28 Zondag 5 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijlscfie StooiidrukkerfJ Aotoon Tlelen. Eerste Blad. DE RECHTMATIGE ERFGENAAM, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. SUNLIGHT Voor eerste klas Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.w5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden en*., franco te zenden ?.an den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Prijs der AdyektbntiSn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 3 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden sptcisle *eer ontrac gesloten. Reclames 15 cent per regel De Sunlightzeep, is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. sj Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk, op Maandag 30 Maart 1914 des namiddags ten 73/4 uur. Tegenwoordig alle leden. Bij afwe zigheid van den secretaris wordt diens functie waargenomen door den heer M. A. J. van Liempt. De Voorzitfer de heer j. Bernard Timmermans Wz., opent de vergadering, waarna hij een beknopt overzicht geeft van den toestand van den handel en de nijverheid dezer gemeente en hare onmiddellijke omgeving. Hij zegt als volgt Ik was verhinderd de vorige zitting bij te wonen. U hebt mij opnieuw be noemd tot Uwen Voorzitter. Die benoe ming heb ik dankbaar voor het in mij gesteld vertrouwen, aanvaard. Getrouw aan de usance heb ik de eer een kort overzicht te geven van den toestand, waarin industrie en handel verkeeren, in het jaar dat achter ons ligt. Hoewel in ons ressort over het al gemeen niet valt te klagen, laten de resultaten toch ook in vele opzichten te wenschen over. De Balkanoorlog met al den aankleve van dien, de financi- eele crisis aan de overzijde van den Oceaan, gevoegd bij den burgeroorlog in Mexico, waren, en zijn inderdaad nog factoren, die ook op onze takken van handel en nijverheid een nadeeligen invloed uitoefenen. Getuige o. a. de geldkoersen in binnen- en buitenland, in het tweede half jaar zoo buitengewoon hoog opgevoerd. Betalingen, vooral van minder koop krachtige afnemers onzer producten ver flauwden en werden dikwijls tot het oneindige uitgesteld. Onze streek bleef niet verschoond van faillissementen, meestal wel van klein bedrag, doch ook een paar met een betrekkelijk belangrijk deficit. Hier door ontstond voor de arbeiders der in déconfiture geraakte fabrieken tijdelijk werknood, die echter gelukkig niet van langen duur was, daar zij weldra bij andere patroons zijn onder gebracht. Werkstakingen kwamen hier en in den omtrek, althans van eenig belang, niet voor. Onze beide voornaamste industriën hadden dus zwaar te kampen en een harden strijd te voeren tegen de tal rijke drukkende omstandigheden van verschillenden aard, hierboven genoemd en door overproductie en hevige con currentie van het buitenland. De leerlooierijen slaagden er niet in eene gunstigere verhouding tusschen de prijzen der ruwe waar en die van het gefabriceerde artikel te voorschijn te roepen. Integendeel, door een gestadige rijzing der reeds abnormaal dure huiden, werd het contrast nog grooter, ten na- deele van den looier. En toen eindelijk in de tweede helft van het jaar de re- actie op de huidenmarkt intrad, hadden de leerfabrikanten de grootste moeite de leerprijzen op peil te houden. Voor de overleerlooiers was de toestand nog nadeeliger, diensvolgens werd de pro ductie aanzienlijk ingekrompen. De schoenmakerijen werkten eveneens met minder ambitie en waren de grootste inrichtingen van dien aard niet hoofd zakelijk op export aangewezen, dan zou wegens een overvoerde markt de toe stand werkelijk slecht geweest zijn. Men kon op denzelfden voet doorwerken, zoodat er geen arbeiders ontslagen be hoefden te worden. Enkele groote schoen fabrieken van elders laten hier aan huis stikwerk verrichten, zoodat er zelfs dik wijls een tekort is aan vrouwelijke ar beiders. De Landbouw gaf over het geheel bevredigende resultaten. Een gunstig verschijnsel mag het heeten, dat men in onze gemeente, die daarvoor bijzon der geëigend schijnt te zijn, zich steeds meer op de teelt van fruit en vroege groenten begint toe te leggen. De toestand vaj> den veestapel mocht ook gunstig genoemd worden, terwijl melk en boter het geheele jaar duur waren. Het veevoeder leverde een ruim beschot op. In het winkelbedrijf valt vooruitgang te constateeren. In de bouwvakken heerschte geregelde bedrijvigheid. De toestand der week- en jaarmarkten bleef stationnair. Wij betreuren het, dat de drukte in onze haven beduidend minder is dan voorheen. De toestand van onzen water weg is daarvan wel gedeeltelijk de oor zaak. Dank zij echter de reeds door de Provincie gedecreteerde subsidie en den toegezegden steun van Rijkswege, ver trouwen wij, dat hieromtrent weldra een voldoende en blijvende verbetering zal tot stand komen. Het personen- en goederenvervoer op de spoor- en tramwegen nam weer be duidend toe, evenals de beweging op het Rijkspost- en telegraafkantoor, zoo mede bij de expeditie-onderneming Van Gend Loos, het Correspondentschap der Nederlandsche Bank en andere hier gevestigde finantieele en andere instel lingen. De baten der gasfabriek, die'wel iets beneden die van 1912 bleven, zijn bevredigend. Het verbruik van het uit stekend water der waterleidingmaat schappij „De Langstraat" te Waalwijk, neemt gestadig toe. Een verblijdend teeken achten wij het feit, dat er in onze gemeente bijna geene woningen leeg staan, terwijl er voortdurend vraag naar burgerhuizen en arbeiderswoningen is op te merken. De trek onzer arbei ders naar elders heeft niet alleen zoo goed als opgehouden, doch door de vestiging van een paar nieuwe schoen fabrieken en de vergrooting van de re'eds bestaande inrichtingen, keeren voortdu rend werklieden uit den vreemde naar hier terug. Steeds meer wordt het lager en mid delbaar onderwijs in onze gemeente uit gebreid en in den algemeenen zin van het woord meer en meer dienstbaar gemaakt aan de vorming van den toe- komstigen werkman. Het getal bijzon dere lagere scholen werd verrijkt met een bijzondere school voor jongens, naar de eischen des tijds ingericht. De Teekenschool nam in het afgeloopen jaar deel aan de tentoonstelling voor ambachtsonderwijs tijdens de groote in dustrietentoonstelling te Tilburg, waar mede zij veel succes heeft behaald. Met groote voldoening en ingenomenheid vermelden wij daarenboven den bouw der Rijksvakschool voor leerlooiers en schoenmakers, die binnen weinige maan den voor de aankomende jongelingschap, die zich op deze beide takken van nij verheid wenschen toe te leggen, hare deuren zal openen. Met onverdeelde belangstelling zien wij eindelijk de ope ning dezer voor onze industrie zoo on misbare inrichting, tegemoet. Verder mogen wij gewag maken van het succes onzer Rijksnormaalschool voor mannelijke en vrouwelijke onder wijzers, van het uitgebreide leerplan onzer gemeentelijke teekenschool en van den ijver waarmede de cursussen in het boekhouden en handelsrekenen van de Hanze, de cursus in land- en tuin bouwkunde enz. door velen van hier en elders bezocht worden. De afdeelingen van het Groene Kruis ondervinden groote ingenomenheid en warme belangstelling in haren nuttigen arbeid. En ten slotte mag ik wijzen op de veelzijdige verbetering, die ons te wach ten staat tegen de a.s. zomerdienstrege ling op het traject der spoorweglijn Zwaluwe—Waalwijk—'s Hertogenbosch. Te betreuren echter zou het zijn, indien de trein, die tot nog toe te 6.03 uur n.m. uit 's ^Hertogenbosch vertrekt en in het voor-ontwerp vroeger is gesteld, niet zou gehandhaafd blijven. De Ka mer is intusschen ten deze diligent en is er alle hoop. dat bij de a s. nieuwe zomerdienstregeling daarin voorzien wordt. Het moge de door de Provinciale Staten van Noord-Brabant in het leven geroepen Mij. voor Electriciteitsvoorzie- ning, waarbij onze gemeente zich zal aansluiten, spoedig gelukken een begin te maken met hare plannen tot oprich ting eener centrale. In het weldra uit te brengen jaarver slag over 1913, meenen wij te kunnen aantoonen, dat het destijds door ons uitgesproken vermoecfen, als zou onze bij uitstek gunstig gelegen gemeente eene betere toekomst tegemoet gaan, is gebleken geen ijdele klank te zijn ge weest. En hiermede Mijne Heeren, meen ik in 't kort den toestand van den handel en de nijverheid onzer gemeente, die wij geroepen zijn te bevorderen, te heb ben weergegeven. Ik constateer met genoegen de een drachtige samenwerking waarvan onze Kamer bij elke passende gelegenheid blijk geeft. Het moge in de toekomst voortdurend zoo blijven. Na deze toespraak, die met instem- Wanlwyksche en Laiigstraatsclie Courant, mm 4 80 32 16 ÜWARB0RG0 HYIRYAISCHT rZONDER 'CrKADEEIJKE iMiEBEPONEERQI ZEEP \=.-=-= - 12'l Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 45) TWEE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Kerstmis naderde. Het was heerlijk winterweer. de aarde was bedekt door een dik, donzig sneeuwkleed en overal was het water in een glimmende, spie gelgladdo ijsvlakte herschapen. Overdag vermaakten de bewoners van Cliffe zich met schaatsenrijden op de Molenbeek en 's avonds maakte men in de woonvertrekken de toebereidselen tot het naderende Kerst feest. Da gravin De Kotibaix had onverwacht het besluit genomen, de kerstdagen in Engeland door te brengen en den £3 December kwam zij met een talrijk gevolg te Cliffe Conrt aan. Zij zag or schoon en bekoorlijker uit dan ooit, maar wieeenigen tijd in baar gezelschap was merkte weldra een zekere gejaagdheid bij baar op, die vroeger niet bij haar waar te nemen was en die zich zoowel door het vrees achtig rollen harer oogen, als door het ze nuwachtig trekken van haar mond en het beven harer banden verried. Zoodra tij mrB. Belton zag, vroeg zij haar naar den toestand van Esther Grant en toen zjj vernam, dat deze zoo goed als hersteld was, liet zij haar bij zich ontbieden. Toen Either Grant bij de gravin kwam, vroeg deze haar met veel belangstelling naar haar lotgevallen voordat zij op Cliffe Court kwam, doch dokter Fletcher had zijn patiënte terde ge op det onderhoud voorbereid. Esther Grant gaf slechts korte, ontwijkende antwoorden en zeide, dat zij zich van het verleden zeer weinig kon herinneren, zoodat de gravin haar weer gaan liat, zonder voel wijzer geworden te zijn Da gravin De Roubaix dineerde alleen in. haar boudoir, daar de groote eetzaal baar, nu zij alleen was, te ongezellig leek. Kort na het diner werd er bezoek aange diend, uamelyk van dokter Flethor en ofschoon de gravin den ouden dokter niet gaarne lijden mocht, was hy haar nu toch welkom, want zij verheugde zich, dat er althans iemand kwam om haar verveling te verdrijven en zy ontving hem da3 zeer vriendelijk met de woordou: Wel dokter, dat noem ik nn eens aardig van n, gij zijt mijn eerste bezoeker. Ik kom misschien iets later dan wel geoorloofd is, maar men zeide mij dat gij eerst in den loop van den middag waart aangekomen. Dat is volstrekt geen bezwaar, ik ben niet vermoeid van de reis en met genoegen bereid al de nieuwtjes ait Cliff* te vernemen Er zal zeker wel veel gebeurd zijn in mijn afwezigheid. Ocb, niet zoo heel veel, gij west toch, Cliffe in een stil plaatsje, merkte de dokter op, terwijl hij plaats nemende in den fauteuil, dien zij hem aanwees, haar gelaat nauwkeurig bestudeerde. Nu; zoo stil kau het niet zijn of er ge beurt iets; geboorten, huwelijken, sterfge - vallen komen overal voor. Ja, een sterfgevul hebben wij gehad en dat heeft nogal opzien gebaard. Lady Carlyon is dood. Een blos kleurde eensklaps het gelaat van Clarice. Dat is treurig. En haar zooDtje is eveneens overleden, Arme sir Ascot Nu, veel medelijden behoeft ge niet met hem te hebben. Hoe dat Hij treart in het minst niet om zyn vrouw. Daar vergist ge u in, riep Clarice haas tig uit. Hoe weet gy dat? Wanneer gy hem zaagt, zoudtgeer vaB overtuigd zyn, dat bij ztyn vrouw en kind wel dégelijk betreurthy ziet er zeer neer slachtig uit. Dus gy hebt sir Carlyon in denlaatsten PIANO 10 JAAR GARANTIE tyd ontmoet De gravin bloosde eu speelde eenigszins verlegen met haar armband, waarvan de kost bare steenen by het licht van het haardvuur veelkleurige vonken schoten. Hij heeft mij een paar weken geledeo te Parijs een bezoek gebracht, antwoordde zij halfluid. Nu, om u de waarheid te zeggen ben ik niet gekomen om over air Ascot Carlyon en zyn huiselijke aangelegenheden te spreken, maar over niemand minder dan u zelf. De dokter, dio tot dusverre zeer kalm en gemoedelijk gesproken had, veranderde by die laatste woorden geheel van Iood, zyn stem klonk zwaar en dreigend, zoodat Clarice hem verschrikt aanstaarde. Over my herhaalde zij met bevende stem, Wat vindt gy dun voor interessants aan my Onder gewone omstandigheden inderdaad niets, maar de misdaad, hoe terugstootend ook, brengt altijd iets interessants mee. Misdaad? vroeg zy met een gedwongen lachje, hoewel zy inwendig sidderde. Ge wilt me toch, hoop ik, niet van een misdaad be schuldigen. waarde dokter? Dokter Fletcher stond op en met de oogen somber dreigend op haar gericht, sprak by Ja, ik beschuldig u van een misdaad, ik beschnldig u, gravin Clarice De Roubaix, een dievegge te zijn. Nog bewaarde Clarice, ofschoon met veel moeite, haar uiterlijke bedaardheid en op ge maakt schertsenden toon vroeg 2ij Een dievegge? En wat beb ik dan wel gestolen 'l Gy hebt twee gewichtige papieren ge stolen, de trouwacte van uw oom, Alec Cliffe en Margaretha Katharina Summer en de ge- boorteacte van bnn zoon Hubert. Nu was de zelfbeheersching der gravin ten einde, haar gelaat werd zoo wit als bet mar mer van den schoorsteenmantel, haar oogeD staarden zoo schuw en vreesachtig rond als die van een in bet nanw gebracht stak wild. Zij was van baar stoel opgesprongen, maar baar beenen misten de kracht baar te dragen, zij wankelde en moest zich aan de tafel vast houden. Het duurde geruimen tijd eer zy tot ppre- ken in staat was, toen gilde zy luid en ang- 'if?- Het is niet waar, ik zeg u, dat bet niet waar is Haar tanden klapperden en al het bloed week uit baar lippen. En ik herbaal u dat bet wel waar is. Uw geheele houding verraadt o. Iemand die sich zyn onschuld bewast is, ziet er heel an ders uit dan gij op dit oogenblik. Zij antwoordde niet dadelijk, haar gedachte zweefde onbestemd door het verleden. Zon de zieken-verpleegster baar bespied hebben, terwijl zij de papieren nit het zakje nam' en er de verwelkte bloemen voor in <ie plaats legde Neen, dat was niet mogelyb, waDt zy had voorzichtigheidshalve de deur afgesloten en Esther Grant was tengevolge van het laudanum iu diepen slaap gevalleD. Zou Zij kon niet verder"spreken, haar toDg was als verlamd en krnchtelook viel zy op haar fauteuil neer, met de wijd geopende oogen onafgewend op den dokter gericht. Deze stond daar nog altijd hoog opgericht en zag haar met vernietigenden blik aan. Na een vrij lange pauze vroeg de gravin zacht I Hebt gij misschien die papieren, dokter Dokter Fletcher zag haar 'verbaasd aan. Deze vraag had bij wel bet allerminst ver wacht. Hij wilde weten of zij hem ook misschien een strik spande, maar haar gelaat bewees duidelijk, dat bet haar ernBt was met die vraag en hy antwoordde eenigzins onvoorzichtig Neen, gy weet zeer goed, dat zij in nw bezit uyn of geweest zijn. Wanneer zy ver nietigd zyn, dan hebt gij dat gedaan. Nu bad er by de gravin een volkomen veranderiug plaats, de angst verdween als door een tooveralag van haar gelaat, zij beefde niet meer en haar oogeD zagen baar aanklager spottend aan, terwyl zy met een glimlach zeide Gy hebt mij dus met een, door u zelfs verzonnen sprookje, bang willen maken en inderdaad ben ik dwaas genoeg geweest my KUNSTSPELenELECTR: PIANO'S. VLEUGELSisHET ADRES W^KESSELS'KON.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS - OOK TEPMÜHBETALING daardoor een oogenblik te laten verschrikken, maar gij vergist n, wanneer gy meent eenig voordeelte kannen bebalsn uit mijn zwakheid, in het belang van nw beschermeling, den zich noemenden Hubert Cliffe. Neen, dokter Flet cher, zoo onnoozel beD ik niet. Wilt ge zoo goed zijn mijn buis onmiddellijk te verlaten en mij verder van uw bezoeken verschoond te laten blijven, anders zon ik genoodzaakt zyn maatregelen ta nemen, die voor neven onaan genaam zonden zyn als voor my. Dokter Flotoher, die thans zijn onvoorzich tigheid inzag, beefde van woede en spijt. Wees maar niet ongerost, mevrouw, dat ik u mot myn bezoeken zal lastig vallen, zeide by, ik bezosk by voorkeur eerlyke vrouwen, Na dit op vlymscherpen toon gezegd te hebben, verliet by haar zeer ontstemd op zichzelf over de begane fout, maar voor het minst met deze voldoening, dat bij voor zich zelf nu volkomen overtuigd van haar schuld was. Toch is er iets, wat ik maar nietbegry- r.en kaD, mompelde bij voor *ich, terwijl de deur van het kasteel achter bem gesloten werd. Wat bedoelde zy er mee, my te vragen of ik die papieren beb? Zon bet mogelyk zijn, dat die nog bestaan? Bij God, ik geloof, dat het zoo is."Ik zal trachten een bevel tot huiszoe king te verkrijgen, dan zullen wij bet kasteel Chile Conrt van den kelder tot den zolder doorzoeken en eens zien of wij u niet meester worden, mijn scboone gravin De Roobaix. Zyn bezoek bad althans deze uitwerking, dat de gravin De Roubaix in de hoogste mate verontrnst wob od nadat bij zich verwijderd had, bleef zjj in haar boudoir voor het haard vuur zitten en tourde onder somber gepeins in de flikkerende vlammeD. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1