Derde Blad. Provinciaal Nieuws, NOMMER 28 ZONDAG 5 APRIL 37e JAARGANG Waalwijk, 4 April 1914. Koopt Diet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Belangrijk Nieuws. Belangrijk nieuws kwam ons ter oore. Voor eenigen tijd is te 's Bosch gesticht eene R. K. vereeniging voor iandelsonderwijs. In deze vereeniging lebben zitting, onze Burgemeester, de ieer M. van Hout te Helmond, de Zeer- ïerw. ZeerGel. heer prof. van Beurden, e Heeswijk, A. Fleskens te Geldrop, J. Verheijen te Roosendaal, Ch. Frencken, Oosterhout, Joh. Schoenmakers, Geer- ruidenberg, C. van den Ecden, Breda, let doel van deze vereeniging is geheel door particulier initiatief met subsidie van gemeenten, provincie en rijk, handels scholen te stichten. Op eenige plaatsen in onze provincie worden afdeelingen ge vormd. Zoo ook zal in Waalwijk, waar bet plan bestaat de eerste handelsschool te vestigen, eene afdeeling worden ge sticht. Spoedig zal de Bconstitueerende ver gadering der afdeeling worden gehouden en men zal direct aan 't werk gaan, daar men voor Mei a.s. de subsidie aanvrage voor deze eerste Handelsschool in Noordbrabant te Waalwijk, wil hebben ingediend, opdat ze in de zomerzitting der Prov. Staten nog kan worden be- undeld, om vervolgens de aanvrage bij t rijk in te dienen. Men zal begrijpen dat wij deze plan- ncu met groote ingenomenheid begroe ten en reeds bij voorbaat hulde brengen aan 't initiatief van de heeren, die hier aan den eersten stoot gegeven hebben. We hopen onze lezers geregeld op de hoogte van deze grootsche plannen te kunnen houden, waar het plan der chool ook werkelijk van groote betee- cenis belooft te worden. Mr. van Cotthstraat. Naar wij met genoegen vernemen heeft een ingezetene onzer gemeente, wiens naam op 't oogeoblik geheim dient ge- ïouden, een flink stuk grond van de Bouwgrond-Mij. Waalwijk4 en gelegen aan de Mr. van Coothstraat gekocht. Ilerop zullen gebouwd worden twee nette dubbele woonhuizen, waarvan dit jaar nog een ten spoedigste zal verrijzen volgend jaar het andere. Het bouwen er van is opgedragen aan den heer Ant. Treffers, aannemer alhier, let stuk grond ligt aan de westzijde, vlak naast het laatste dubbel woonhuis. Moge dit goede voorbeeld spoedig jevolgd worden; wij hebben reden om daarop goeden moed te hebben. Eeuwfeest van de Nederlandscke Batik. Het zal ook onzen lezers niet onbe kend zijn dat juist op heden gevierd wordt het eeuwfeest van de Nederland- sche Bank. Op 25 Maart 1814 werd deze inrich ting gesticht, doch eerst op heden wordt te Amsterdam door de Vereeniging 1914 het feestprogram ten uitvoer ge bracht. liet ligt niet in onze bedoeling hier uitvoerige mededeelingen te doen over deze instelling. Wij achten het echter niet zonder belang te memoreeren dat hier in Waalwijk een Correspondentschap lste klasse werd gevestigd in het jaar 1890. Correspondente werd toen de fir ma W. Timmermans Zonen alhier ter wijl sinds 1907 als zoodanig fungeert de heer J. Timmermans Wz., oudste lid der firma W Timmermans Zonen, te wier kantore het correspondentschap bij voor- during gevestigd bleef. Het kantoorge bouw van genoemde firma is heden ge tooid met de nationale driekleur. Verkooping La Vauqueline. Vrijdagmiddag had in het hotel Ver- wiel alhier ten overstaan van Notaris Knook te Andel, de definitieve verkoo ping plaats van de goederen in zake het failissement La Vauqueline en J. F. Dalleu Sr. en Jr. te Kaatsheuvel. De stoomleerlooierij, het heerenhuis met tuin, de stoomschoenfabriek, alsme de alle bijbehoorende machineriën van schoen- en lederfabriek zijn gekocht door den heer Hartogh, makelaar te Arnhem voor de respectabele som van f 31120. Tal van geruchten zijn loopende over de bestemming dezer fabriek. Wij kun nen echter als zeker mededeeleo, dat niemand hier de juiste bestemming weet en dat er wellicht maanden zullen verloo- pen vooraleer dit zal worden bekend gemaakt. De voormalige Stoomschoenfabriek „Luctor et Emergo" met woonhuis in de St. Antoniusparochie alhier en het Heerenhuis met tuin te Kaatsheuvel respectievelijk vermeld onder koop 5 en 2, door de Gorinchemsche Handels- en Credietbank ingezet op f3100 en f5500, zijn niet afgemijnd. Er was ook gisteren zeer groote be langstelling. Benoeming. Bij kon. besluit van 2 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats Roosendaal, A. Th. O. H. van Liebergen, candidaat-notaris te Oosterhout. Water. Nog steeds staan de landerijen onder water, waardoor men met de bewerking nog niet kan beginnen. Ook voor het weiland in den buiten polder, die achter Waalwijk gedeeltelijk, achter Besoijen nog geheel onder water staat, is deze toestand zeer nadeelig. Vooral de pachters om 't Maasje lijden groote schade. Het geregeld verkeer tusschen Lang straat en 't Land van Altena is nog verbroken, men behelpt zich thans over de kade. Waalwijk Vooruit II speelt morgen op het terrein alhier haar laatsten competitiewedstrijk tegen Rood- Wit-Blauw (Besoijen). Deze wedstrijden hebben steeds een bijzondere attractie, zoodat er door beide partijen enorm hard gewerkt wordt. Daarbij heeft R. W. B. revanche te nemen voor de op haar eigen veld geleden nederlaag, ter wijl de geel-zwarte reserve toonen moet, werkelijk sterker te zijn dan R. W. B. Aanvang half drie. Paaschvoetbal. Tot ons genoegen kunnen we melden, dat W.V. er in geslaagd is, de beide Paaschdagen op het terrein alhier inte ressante wedstrijden te organiseeren, le Paaschdag speelt >Sparta Bron beek* een veteranenteam van het be kende Sparta (Rotterdam) een match tegen een Waalwijksch veteranenelftal. 2e Paaschdag zal de Rotterdamsche voetbalvereeniging Feyenoord (een sterke westelijke club) het le elftal van Waal wijk Vooruit ontmoeten. Onderwijzersgeselschap. Vergadering van het onderwijzersge zelschap in het arrondissement Waalwijk, op Donderdag 23 April 1914, des voor middags te 10 uur te Waalwijk in »Mu- sis Sacrum*. AGENDA 1. Opening en Notulen. 2. Jaarverslag. 3 Verkiezing Secretaris. 4. Het geschiedenis-onderwijs op de L. S. Inleider de heer I. Benjaminse. 5. Rekening en verantwoording. PAUZE. 6. Nog iets over kindergedichtjes. In leider de heer A. J. A. C. van Delft. 7. Opgaven van boeken voor de bibli otheek. 8. Bespreking feestvergadering. 9. Rondvraag en sluiting. N.'Br. Christelijken Boerenbond. Algemeene vergadering van de leden van den Noord-Brabantschen Christelij ken Boerenbond, afd. Baardwijk, Waal wijk, Besoijen en Sprang op Donderdag 16 April 1914, des n.m. 7 ure in het Bondsgebouw te Baardwijk. DOEL 1 Verslag over 1913 met rekening en verantwoording van Ontvangsten en Uitgaven 2. Idem der Paardenverzekering. 3. Idem der Brandassurantie. 4. Idem der Leenbank. 5. Betaling der contributie. 6. Bespreking pakhuis en molenbedrijf. 7. Verkiezing van 4 leden in het be stuur eD van 4 leden in den raad van toezicht bij periodieke aftreding. Vrijen toegang voor belanghebbenden. Op Maandag 6 April, paardenschatting om 1 uur te Baardwijk, om 3 uur te Waalwijk. Gevonden voorwerpen Een portemonnaie met geld en een dasspeld. Terug te bekomen aan 't bureau van politie. Centrale Bond van Nederlandscke Lederhandelaren. Op Vrijdag 27 Febr. 1.1. is te Utrecht een bond van Nederlandsche le derhandelaren opgericht, waarvan het bestuur op het oogenbllk is samenge steld als volgt: M. C. Smit Jr. Utrecht H. S. Plaat, GroningenW. L. Koo- perberg, BredaDaniels Jr., Nijmegen E. v. Tilburg, GorinchemJ. P. van Dillen, Utrecht (secretaris). Het doel van den Centralen Bond van Nederlandsche Lederhandelaren is het bevorderen van de belangen van de Ned. Lederhandelaren, waartoe behoort a. Gemeenschappelijk optreden in het jelang van de leden b. Gemeenschappelijk optreden tegen misstanden in den Lederhandel c. Het behartigen van de rechtmatige belaugen van den Lederhandel bij de Regeering d. Organisatie van het Crediet- en In formatiewezen e. Het oprichten van Scheidsgerech ten f. Het optreden van den bond voor zijne leden bij staking van betalingen en faillieten, bij aanbiedingen van accoord en verkoopen, bij oneerlijke concurrentie in de fabrikatie en in den handel. De zetel van den Centralen Bond is gevestigd te Utrecht. In verschillende deelen van Nederland worden afdeelingen opgericht met de )epalingen, dat in het bestuur van deze afdeelingen minstens één lid van het Centrale Comité gekozen moet worden. Het bestuur van deze afdeelingen moet de betrekkingen onderhouden met het Hoofdbestuur. Ledige fiesschen. De vereeniging van bierhandelaren, mi neraalwater en limonade-fabrikanten voor s-Bosch, Waalwijk en omstrekeD, ver zoekt ons een beroep te doen op het publiek om mede te werken tot bestrij ding van het schromelijke misbruik, dat tot heden van de fiesschen van hunne leveraociers wordt gemaakt. Deze ver eeniging is een afdeeling van den Alg. Ned. Bond van mineraalwater, siroopfa- srikanten en bierhandelaren, welke bond zijn takken uitbreidt over het geheele land en dus alle handelaren omvat. Verwijzende naar de in dit nummer voorkomende advertentie, heeft genoem de vereeniging als eenigste redmiddel jesloten vanaf 31 Maart reeds staangeld voor hunne fiesschen in te voeren. Dat groote misbruik, zoo schrijft genoemde vereeniging ons, zal voor een ieder dui delijk zijn als men weet dat huDne fies schen voor huishoudelijk gebruik gebe zigd worden, dat zij op de vuilnisbelt terecht komen en wat nog erger is, hun ne fiesschen verkocht worden aan de opkoopers langs de straat, die ze ver volgens weder van de hand doen aan de groothandelaars. l)eze laatste zijn dan wel zoo goed de bierhandelaren in de gelegenheid te stellen hun eigen fiesschen weder te laten inkoopen voor een goeden prijs. De Vereening twijfelt niet of deze maatregel, die zij noodgedwongen heeft gemeend te moeten invoeren, zal zeker door alle weidenkenden gesteund worden. luidde; >Qui ita agunt, non esse inquie. andos*, d. i. >wie dit doet, late men rustig begaan*. DRUNEN. De door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente vastgestelde kiezerslijst bevat 435 kiezers voor de Stateu Generaal 434 voor de Prov. Staten en 428 voor den Gemeenteraad, - De op 11. Maandag aangekondigde lezing over pluimvei fokkerij in de zaal van M. Vissers kon wegens de geringe opkomst van belangstellenden niet gehouden wordeD. Op Maandag 6 April des avonds om 7 uur zal de algemeene op boete verplichte jaarvergadering gehouden worden van de leden van den kolenbond „Broederhulp* ten herberge van Jan van der Sanden. Alsdan zal door het bestuur verslag worden uitge bracht. Ook kunnen nieuwe leden zich op die vergadering aansluiten. -- A.s. Dinsdag 7 April des n.m. om 7 uur openbare vergadering van den gemeen teraad. IIERPr. Nu men door het langdurige ongunstige weder op den akker niet heeft kunnen werken komt thans alles tegelyk. Het is thans zoo druk dat iedereen, die maar kan, de handen uit den mouw steekt. Zoo zagen we heden een man van 78 en een van 81 jaren samen bezig met haver- zaaien en daarna met een eg, door beide oudjes getrokken de gezaaide haver onder werken. VLIJMEN. De heer M. Mommersteeg, in leven lid van den gemeenteraad, president van het R. K. Armbestuur, voorzitter van het Parochiaal zangkoor, penningmeester van het waterschap de Bossche sloot, is 2 April overleden. BESOIJEN. Naar wij thans uit goe de bron vernemen zullen thans ook de Prot. gemeentenaren eene bijzondere school stichten. De openbare school zal alzoo geheel onnoodig zijn. Plannen be staan de school van de gemeente te huren of te koopen. De schoenmaker J. de B. had he denmiddag het ongeluk met zijn hand tusschen een machine te geraken. Twee vingers werden afgesneden. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen. D. v. N. SPRANG. De kiezerslijst voor onze ge meente bevat de namen van 239 kiezers voor de Tweede Kamer, 239 voor Provinciale Staten en 217 voor den Gemeenteraad. Plantenboter op Goeden Vrijdag. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, Pre sident van het Groot Seminarie Rijsen- burg te Driebergen en verantwoordelijk Redacteur van de »Nëderiandsche Kat holieke Stemmen* beantwoordt in het nummer van dat tijdschrift van 15 Maart 1. in een zeer belangrijk artikel de vraag, of het gebruik van plantenboter op Goeden Vrijdag door Katholieken geoorloofd is. Na technische voorlichting van een der grootste Katholieke fabrikanten, die om reden het publiek in de meening verkeerde, dat >Plantenboter* op Goe den Vrijdag mocht worden gebruikt of schoon verschillende zoogenaamde plantenboters met andere dan plantaar dige vetten vermengd in den handel zijn, welke als zoodanig dus niet in aan merking konden komen zich tot ver krijging van eene uitspraak in deze zaak op aanwijzing van Z. D. H. Mhr. W. Van de Ven, Bisschop van 's-Hertogenbosch, tot Mgr. Dr. Schaepman gewend heeft, geeft de geleerde schrijver aan, welke soorten plantenboter wel en welke niet. voor gebruik door Katholieken op Goe den Vrijdag als geoorloofd kunnen worden beschouwd, mits zij uit betrouw bare bron weiendat is voldoende zeker zijn, dat het plantenboter is, voldoende aan de in het aangehaalde artikel ge stelde beschrijvingwelke zekerheid men zich het best verschaft door een afdoende verklaring van den fabrikant. Mgr. Schaepman steunt zijn in bedoeld artikel uitgedrukt gevoelen ten le op den in het Kerkelijk Recht en ook in de Moraal geldenden algemeenen regel: parum pro nihiloten 2e op de hier vrij algemeene opvatting betreffende het gebruik op Goeden Vrijdag van wittebrood zonder dat men zich veront rust over de pl .m. 15 a 25 pCt. volle melk, waarmede het gebakken is en ten 3e op verschillende uitspraken van den H. Stoel welke alle van dien regel >Pa- rum pro nihilo* uitgaan. Zóó b.v. de antwoorden van het H. Of ficie en van de S. Poenitentiaria, welke eene zekere vrijheid laten, wat betreft het >condimentum< zooals vet, hetzij Spekvet, hetzij reuzel in plaats van bo ter (cf. S. Off. 1 Maii 1895 ap. Lehm- kuhl 11 I, n. 1463.) Zoo ook het in 1909 1. c. door Mgr. Schaepman aan gehaalde antwoord der S. Poenitentiaria, op de vraag: »aux jours de maigre strict est-il permis d >emploijer 1 'huile dans laquelleon a fait frire la viande, qu du moins, cela est-il permis les jours de simple abstinence?* Het gunstigantwoord Onze gemeenteveldwachter C. Kuijsten is tot plaatselijk deurwaarder benoemd. SPRANG. Zaterdag werd onder vele blijken van belangstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer Maijers, in leven lid van het Burg. armbestuur, bestuurslid van het waterschap >De Binnenpolder van Sprang*, lid van het college van kerkvoogden bij de Ned. Herv. gemeente etc.. ter aarde besteld. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, trad Ds. A. Pop naar voren om een woord van nagedachtenis te wijden aan den overledene en wees de omstan ders op den ernst van het leven. De heer J. C. Maijers, broeder van den overledene, dankte met bewogen stem voor de laatste eer zijn broeder aangedaan, waarna men diep onder den indruk den doodenakker verliet. Maandagavond 1. 1. trad voor de A.-Rev. propaganda club »Groen van Priosterer* alhier op de heer H. E. v. d. Leeden met het onderwerp >Het Soci alisme*. Na een woord van inleiding zegt spreker zijn onderwerp niet te hebben uitgeput, om rede dit in een avond een onmogelijkheid is. Alleen over de sociaal-democraten in ons land wil spre ker het hebben. Spreker gaat eerst na het socialisme ten onzent en zet daarna in 't kort de denkbeelden van het So clalisme, Marxisme en Revisionisme uit een, vervolgens bracht spreker de vraag naar voren: .Waarom het socialisme bestreden omdat door zijn steeds hoo- ger eischen slechts ontevredenheid op wekt, omdat het door zijn leer der volks- souvereiniteit het gezag ondermijnt, omdat het godsdienst en zedelijkheid ondermijnt. Ook werd door spreker nog aangetoond dat de neutrale school een machtigen factor voor het socialisme was, vandaar spreker waarschuwt voor dit onderwijs. Ten slotte zei spr. dat voor onzen strijd tegenover het soc. noodig is le Een ernstig zelfonderzoek. 2e Een krachtige waarschuwing om de wacht te betrekken bij onderwijs en troon. 3 e De Christelijk moraal toe te passen op het leven. 4e Een krachtige roepstem om een Christelijke politiek waarin het schild der bescherming vooral boven 't hoofd der bedrukten wordt opgeheven en ten 5e Een gezonde vakbeweging Op dit onderwerp volgde nog eenige bespreking. P. N VRIJH.-CAPPEL. De Chr. naaivereeni ging „Dorkas* hield Woensdag-avond j. haar laatste bijeenkomst in dit seizoen, welke een feestelijk karakter droeg. Van de ge maakte kleedingstukken werden onder ver schillende gezinnen verdeeld c. a. 70 stuks Besloten werd om de werkzaamheden begin Sept. weder te hervatten. Het is te hopen dat de vereeniging voortduring gesteund worde opdat steeds in de gelegenheid wordt gesteld te w erken aan dit schoone doel, d.1. om den hulpbehoevende tot steun te zijn. CAPELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 4 April 1914, des voormiddags, MP/a uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Regeling aflossing voorgedragen geld- leening. 3. Voorstel definitief te besluiten tot aan sluiting aan de provinciale electrischecentrale. (Besloten is aan te sluiten bij de Provin ciale electrische CeDtrale. Verslag volgend nummer.) Het water in den Buitenpolder begint zichïbaar te verdwijnen. De verbroken communicatie met het Land van Altena is weer hervat kunnen worden. De markt was Donderdag evenals vorige jaren weer gering. Geen enkel dier was er aanwezig. RAAM8DONK(DORP.) Aan de stoom zuivelfabriek is in Maart verwerkt 285,11472 L. melk. Naar wij vernemen hebben enkele in gezetenen dezer gemeente aan den Raad een adres gericht om den legger der openbare wegen en voetpaden zoodanig te wijzigeu, dat daarvan het Binnenpad zal worden af gevoerd. RAAMSDONK8VEER. Aan den heer P. A. Kommers, aannemer van werken in gewapend beton alhier, zijn de volgende werken opgedragen Door Rijkswaterstaat onderbands het maken van twee bruggen in gewapendbeton nabij Tilburg door den HeerJJ, B. Krols te Geertruiden- berg, aannemer der uienfabriek, de gewapend betonwerken dier fabriek dcor den Heer Ant. Treffars, een kelder- atdeeling en een trap in gewapend beton in de Rijksvakschool te Waalwyk. Wel een bewijs dat deze tak van bedryf Oy den heer Kommers in omvang toeneemt. Mejuffrouw A. Snijers slaagde Maandag te Breda voor het examen nuttige handwer ken. Geslaagde onze gelukwenscheu. Onze dorpsgenoote mej, A. v. Koijk slaagde te Geertruidenberg voor de le klasse normaalschool. Geslaagde proficiat. Het bericht, dat de heer C. Kom mers met ingang van 1 Mei is benoemd tot klerk aan het registratiekantoor te Ooster- ïout, voorkomende in ons blad van Woens dag 1.1., is onjuist. Immers hij was gedurende ruim 3 jaren als klerk aau bovengezegd kantoor werkzaam. Hij is echter bij beschikking van den Minister van Financiën van 24 Maart 1914 met ingang van 1 April 1.1, aangesteld als ryksklerk bij het dienstvak der Registratie der Domeinen. RAAMSDONKSVEER. Gisteravond trok een persoon blootsvoets en bloots- ïoofds door onze gemeente. Hij was gewapend met een knuppel en gedroeg zich verder zeer zonderling, zoodat hij een ieders aandacht trok. De Rijkspolitie jezorgde hem, hoewel eenigszins tegen zijn wil, een goed onderkomen. Wij vernamen, dat hij zich spiritist noemde nog kort geleden uit de ge vangenis was ontslagen en verschillende wonden op hem werden gevonden, wel ke hij, volgens zijn bewering, zich zelf zou hebben toegebracht. J Ofschoon hij een groot wantrouwen/ in het menschdom scheen te stellen, had hij blijkbaar op de politie een goed oog, althans hij moe tals zijn wensch te kennen hebben gegeven bij haar den nacht te willen doorbrengen. Aan dezen wensch is gevolg gegeven zoodat de >spifitist> hedenmorgen zijn weg kon vervolgen. GEERTRUIDENBERG. Thans ia het olficieel dat de lauwertakwedstrijd te Eiud- hoven tusschen E. V, V. en Sparta 3 Mei a.a. gespeeld zal worden. Het elftal is echter nog niet vastgesteld, vermoedelyk zullen B. en P. Smits mede spelen. ANDEL. Ouder zeer groote belangstel ling heeft Zaterdag 28 Maart 1.1. de nieuw benoemde Burgemeester de Edelachtb. heer A. D. van der Schans, zijne intrede gedaan als burgemeester in de 'gemeente Andel, Giessen en Rijswijk. Er was op verzoek van den Burgemeester geen feest georganiseerd, maar overal wap perde de nationale driekleur en werd Z.Edelachtb. met veel.geestdrift ontvangen. In elke gemeente hield de voorzitter in de buitengewone raadszitting eene hartelijke toespraak. MADE. Alhier is het onbewoonde huis v. G. tot den grond toe afgebrand, dat is het tweede onbewoonde pand, in 8 dagen tijd, dat door het vuur wordt vernield. DRONGELEN. De nieuwe kiezers lijst voor deze gemeente zooals die is vastgesteld door Burgemeester en Wet houders, bevat 57 namen van kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 45 voor den Gemeenteraad. MEEUWEN. In de laatstgehouden gemeenteraadsvergadering werd besloten, na gehouden onderzoek der geloofsbrie ven, den heer Adr. Straver Wz., als lid van den raad toe te laten. Verder werd goedgekeurd de rekening van ontvang sten en uitgaven van het burgerlijk arm- zij j bestuur. by De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9