Nummer 29 Donderdag 9 April 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. SUNLIGHT Uit de Hoofdstad. OE RECHTMATIGE ERFGENAAM, Gemeentefaadsveigadefing, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelenZij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. UNLIGHT De Echo van het Zuiden, Waalwtjksehe en Langstraatscbe Courant, Dit Blad verscbynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO."ö. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Paus der AdvbktintiSn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven morden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en sdvertenties bij abonnement worden speciale zeer ontrac gesloten. Reclames 15 cent per regel 'GEWAARB0R6O NVfRVAlSCHT ONDER Schadelijke BEJTANOOEElfN Gedeponeerd: r, 2Si (Nadruk verboden). Watl zijn de politiemannen hier geen kranige kereltjes? Ja wel zulle. Doet het hen maar eens na, zoo'n drie honderd Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 46) Hoe is hy achter bet bestaan van die papieren gekomen vroeg zy zich af, maar hoe zij er ook over nadacht, zy kon maar geen antwoord op die vraag vinden, want er rees geen flauw vermoeden in haar op, dat Esther Grant haar geheim kon maegedeeld hebben, daar die vrouw volstrekt den indruk niet op haar gemaakt bad, als zou zij bet ge heugen teruggekregen hebben en baar aDgst daarvoor dat Esther Grant spreken zou, was de hoofdaanleidiig tot haar terugkeer geweest. Een oogenblik later stond zy op en ging naar het venBter. Zy liet het gordijn echter spoedig weer vallen, want 't stormde buiten en de wind loeide akelig door de bladerlooze boomen van het park. Wat voel ik me toch verschrikkelijk eenzaam, seide zy onwillekeurig hardop. Wan neer ik bier lang moest blyven, dan zou ik sterven van verveling. Ik wenschte wel... Zij sprak baar wensch niet uit, maar keerde naar den schoorsteen terug, waarvoor zij we der in peinzende houding plaats nam. Daarop mompelde zjj Ik bevind my in den toestand van ie mand, die op een vulkaan wandelt, welke elk oogenblik los kan barsten en hem met zyn lavastroom vernietigen en bet ergste is nog, dat ik niets kan doen om het gevaar af te wenden. Ik moet kalm afwachten tot bet een of ander toeval my uit de verlegenheid redt. Nu, misschien gebeurt er Dog wel iet», waar niemand op gerekend had. Kon ik bet geheim van het verdwijnen dier papieren maar door gronden. Hoe langer zy daar over nadacbt, hoe min der zy het kon begrypen eu inderdaad, bet stakers in toom te houden en dat reeds langer dan een maand. Geen noemens waardig incident heeft zich tot nog toe voorgedaan en bestond al eens de vrees dat er relletjes zouden ontstaaD, met voorbeeldigen tact werden zij in hun begin gestuit en zulks niet door er wat men noemt op in te hakken maar door een zeker machtsvertoon, want iemand die hier wild vreemd, onbekend met den huldigen toestand, de stad binnen komt, moet wel vreemd op staan te kijken, als hij een troepje van een kleine 30 menschen, omringd ziet door tien bereden marechaussées en 30 a 40 agenten van politie en rijksveldwachters. Dit is niet anders dan machtsvertoon, maar afdoende maatregel, die bloedver gieten voorkomt. Had men dezen maat regel niet genomen, gewis zouden ern stige voorvallen niet uitgebleven zijn, want de 250 werkloozen, loopen op eerbiedigen afstand met wrok in het hart. Hoe gaarne zouden zij die politie macht verminderd willen zien, in pam fletten wordt daarop aangedrongen. Men doorziet evenwel hunne plannen en denkt natuurlijk niet daaraan. Een woord van lof komt ons hoofd van politie, den burgemeester en zijn assessors den commissaris van politie en den kapitein der marechaussée's toe, voor de wijze, waarop zij de rust van onze stad hebben weten te handhaven. Maar ook iQ dezen geldt het spreek woord schoenmaker blijft bij uw leest. De politie toch heeft uitsluitend ten doel de handhaving der publieke rust in de gemeente, maar daar eindigt ook hare taak. Ziet men haar daarom op ander terrein optreden, dan moet dit afkeuring wekken. Waar haar voor eenigen tijd werd opgedragen de controle over de bioscope, terzake der door de gemeente verstrekte kaartjes, daar kon dit nog eenigszins er mee door, maar waar aan de inspecteurs thans wordt opgedragen de beoordeeling der film in de biosco pen, of vertooningen der films al dan niet voor kinderoogen geschikt is, daar geeft dit te denken. Die inspecteurs mogen al knappe menschen zijn in hun vak, dat hebben zij bewezen, maar om hun nu nog een brevet van paedagogi- sche wetenschap uit te reiken, gaat toch wel een beetje te ver. Waar het hier geldt was een raadselachtig geval, dat zelfs een teerder geest dan de hare in vertwyfeliDg zon gebracht brbben. Zy haalde zich achtereenvolgens alle ge beurtenissen voor den geest van dien avond, waarop zij had aangeboden by de zieke te waken en haar toen, in plaats van haar medicijn, het laudanum ingai, dat zy van dokter Fletcher ontvangen bad hoe zij vervolgens geduldig de uitwerking van den slaapdrank afwachtte, en hoe verwonderd zy was geweest, toen zy den inbond van het zakje had doorzocht. Zy had wel altijd vermoed, dat dit zakje een belang rijk geheim bevatte, dat op lord Cliffe betrek king had, maar zij had niet kunnen verwach ten, dat dit geheim zoo gewichtig was en men kan zich haar zegepraal voorstellen, toen zij ontdekte, dat zij door het bezit van die pa pieren eensklaps meesteres over den toestand werd. Zonder die papieren kon Hubert zijn aan spraken niet op de nalatenschap van zyn oom doen gelden en daar lord Cliffe geen recht had, by testament over zijn goederen te beschikken, moesten deze haar wel te beort vallen. Zij had zich de papieren toegeëigend en eenige bloemen daarvoor in de plaats gebracht, bet linnen zakje weer dichtgenaaid een voor haar ongeoefende vingers zeer moeielyk werk en vervolgens was zij naar haar ka mer gegaan, waar zij overlegde, wat zij met de gestolen papieren zon doen. Die terstond te vernietigen, zon een on voorzichtigheid zyn geweeBt, daar de moge lijkheid nog voorbanden was, dat .Hubert, voor wien zij deBtyds «en ernstige neiging gevoelde, haar zou huwen en bovendien, daar bet bezit van die documenten haar steeds een groote macht verleende. Het was nu echter een hoofdzaak voor baar, een veilige plaats te vinden waar zij die papieren kon bewaren en waar zy blyven kondeD, totdat haar toe komst verzekerd was. In haar angst kwam haar geen plaats veilig genoeg voor tot het bewaren van die papieren en toen zij zich dien avond ter rnste begaf, legde zij ze onder haar hoofdkussen, met bet voornemen ze steeds by zich te drageB, totdat zy een geschikte bergplaats bad gevon den. de beoordeeling wat al dan niet ter be zichtiging door kinderen geschikt is, daar dient dit iemand te doen, die op de eerste plaats >de kinderen4 kent. En dit kan men toch niet verwachten van een inspecteur van politie. Die taak had m. i. behooren te zijn opgedragen aan een hoofd der school of een ander pae- dagoog. Er zijn >kinderen<-kenners ge noeg in onze stad, die graag, voor het zielenheil der kinderen, die taak op zich genomen hadden. En het mooiste van alles is nog, dat de bioscoop-verorde ning haar doel geheel zal missen, dat de exploitanten naar ik vernomen heb, voornemens zijn, geen speciale kinder voorstellingen te geven, daar zij wel weten, dat de >kinderen« van vandaag niet naar een kindek-voorstelling willen. Dus geen >kinder«-voorstellingen dan ook geen >kinder-film-beoordeelaars.< Dat zal evenwel bereikt zijn, dat kin deren beneden de 16 jaar uit de bios copen geweerd worden. Hoe dit even wel bereikt zal worden zal de praktijk moeten leeren. Het best lijkt me de kin deren een bordje om den hals te hangen, waarop hun geboorteakte in uittreksel vermeld isHoe zal men anders willen uitmaken of een kind al dan niet 16 jaar oud is. Maar wij hebben zoo'n kundige controle, ongetwijfeld heeft zij ook hierop wel een goeden kijk. BOSSCHENAAR. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 4 April des voormiddags ten elf uur. Voorzitter Edelachtbare heer G. Ver meulen. Ongeveer 10,45 uur opent de Voor zitter de vergaderingafwezig zijn de heeren Rijken en Oerlemans. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring verordening regelende de Toen zij den volgenden morgen ontwaakte, was baar eerste werk, de band naar de papie ren nit te strekken, maar tot haar onbeechryf- lyken schrik waren deze verdwenen. Ja, ver dwenen, alsof een bovennatuurlijke macht haar die gedurende den nacht ontrokt had. Zy doorzocht de kamer in alle hoeken, maar tevergeefs en wat het geval nog raadselachti ger maakte, was dat de denr van haar slaap kamer gegrendeld en de vensterB met stevige luiken gesloten waren, zoodat het vermoeden, dat iemand by baar binnengeslopen kon zyp, geheel uitgesloten was. Bovendien had zij toob zeker moeten ontwaken, wanneer men haar hoofdkussen hod opgelicht, waaronder de pa pieren verborgen waren. Het was een geheim zinnig voorval, dat haar met angst vervolde. De eenigizins bijgeloovige gravin vreesde, dat bovenaardsche machten de band in het verdwynen dier papieren gehad hadden, maar niettemin zocht zij wanhopig in alle kamers van het kasteel en haar onrast had ten slotte de aandacht getrokken van Arline en mrs. Belton. Eenigen tijd later had lord Cliffe haar Huberts weigering tot een huwelijk met haar meegedeeld en tevens dat er geen bewijzen van het huwelijk zyner ouders voorhanden waren, maar toon zy hem er naar vroeg, had hij haar er bij gezegd, dat zijn broeder hem op zyn sterfbed had gezworen, dat de moeder van Hnbert zyn wettige vrouw was geweest en dat de papieren, die zijn huwelyk bewezen, gestolen waren. Dit alles haalde Clarice zich voor den geest, terwyl zij voor het haardvnnr in haar boudoir zat en bniten de wind langs de maren van 't kasteel loeide en gierde. DRIE-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Hoe later het in den avond werd, des te meer de storm in heftigheid toenam, den ge- heelen nacht danrde hij voort en Esther Grant, wier kamer op een boek van het huiB lag, waar het balderen van den wind bet hardst was, kon geen oog sluiteD. Telkens als zij een weinig tot rust kwam, brak de orkaan met nieuwe woede Iob, als wilde hy het oude kasteel van zyn fandeeringen wegrukken. Toen inkoopsom en verhaling op de gemeente ambtenaren. b. Idem goedkeuring primitief kohier Hoofd. Omslag 1914. c. Procesverbaal van kasopneming. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk zijn bijgehouden en het dlenovereenkomend bedrag in de kas aanwezig was. Wordt voor kennisgeving aaogenomen. 2. Regeling voorgedragen geldleening. Voorzitter. Ged. Staten kunnen het besluit om de aflossing te doen ingaan in 1921 niet goedkeuren en stellen voor daarmede in 1915 te beginnen. Verheijden. Moet de Hoofd. Omslag dan verhoogd worden, want 1921 was gesteld omdat een andere geldleening dan is afgelost. Voorzitter. Neen, de Hoofd. Omslag behoeft niet te worden verhoogd. Het voorstel van B. en W. is om op het verzoek van Ged. Staten in te gaan en het besluit aldus te wijzigen. Sneep. Wanneer besloten wordt tot aansluiting bij de electrische centrale, waarvoor ook geld noodig zal zijn, ko men wij dan in geen moeilijkheden. Voorzitter. Neen. Middelkoop. Daar tegenover staan dan je Inkomsten. Je hebt, volgens de renta- biliteltsberekening, het eerste jaar wel geen verdiensten, doch je aflossing zit daar dan al in. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. 3. Voorstel definitief te besluiten tot aansluiting aan de provinciale electrische centrale. Verheijden. Mijnheer de Voorzitter, vergun mij even het woord te nemen. Vooraf wil ik zeggen dat ik in princiep voor aansluiting ben. Het verbaast en spijt mij echter zeer dat bij een derge lijke hoogst belangrijke zaak de wethou der Rijken en 't lid Oerlemans afwezig zijn. Dat behoort niet bij zulke voor onze gemeente zoo gewichtige zaken. De wethouder speelt hier achter de coulis sen. Door weg te blijven denkt men geen verantwoording te hebben. Als het later eens tegenvalt, dan zegt men ik heb er mijn stem niet aan gegeven. J. v. d. Hoeven. Ik geloof dat Rijken niet kan komen. Middelkoop. Ik geloof niet dat Rijken het later in den nacht werd en Esther Grant inzag, dat zy hier toch niet alapen zou be sloot zy op te staan en een andere kamer op te zoeken, waar het geraas Tan den wind minder atexk zon zyn en waar zij wellicht rast kon vindeD. Zij trok een paar vilten pantoffels aan, sloeg een warme, wollen deken om en ging zoo den gang op, maar in plaats van een ander ver trek op te zoeken, bleef zy eensklaps als aan den grond genageld staan, want aan het einde van de gang vertoonde zich een in het wit geklaede vrouwengestalte, die een licht droeg en wier lange zwarte haren los over den rng hingen. Haar schrik danrde evenwel niet lang, zy was volstrekt niet bygeloovigen had de spook, geschiedenis van bet kasteel Cliffe Conrt Bteeds als een kindersprookje beschouwd zelfs na zy de awitte dame» in eigen persoon aan schouwde, geloofde zy er nog nietB van, maar veronderstelde veeleer, dat hier heel wat an ders achter stak. Wat, dat wist zy nog niet, maar hij besloot terstond het eens te onder roeken. Esther Graüt was niet voor niets in Anstralië geweest; daarginds, in dat woeste, onbeschaafde land bad zy dikwijls genoeg blijken van moed an tegenwoordigheid van geest gegeven, zy was dus ook nu niet voor een klein geruchtje vervaard. Vastberaden ging zij den kant op, waar zy ds geestverschijning had gezien en vermeed daarby zooveel mogelijk gedruisch te maken. De «witte dame» scheen haar dan ook in het geheel niet op te merken, maar ging met afgemeten tred naar den zoogenaamden spook- vlengel. Het kwam gsen oogenblik in Esther Grant op, alarm te maken en de bedienden te wek ken, neen, zy wilde de witte gedaante stil volgen en eens zien, wat er eigenlyk van die spookhistorie was. Er kan mij niets gebeuren, mompelde zy, terwyl zij de «witte dame» nasloop, en wellicht zal ik nu in staat zyn, het geheim van Cliffe Court, waar mrs. Belton mij wel eens over gesproken beeft, te ontsluieren. Geesten zijn niet gewoon de denren, die zij op bnn weg ontmoeten, op menschelyke wijze met een sleutel te openen, dien zij aan een zooals u denkt, zal wegblijven. Verheijden. Ik blijf bij hetgeen ik heb gezegd. J. v. d. Hoeven. Ik ben er ook niet mee ingenomen dat de raad niet vol tallig is vooral bij zulke besluiten, daar om zou ik voorstellen het besluit te ver dagen. Verheijden. Vroeger jaren zijn er meer zulke dingen gebeurd. Als er dan be langrijke zaken aan de orde waren, dan bleven de heeren weg. Dat is struisvo gelpolitiek. Sneep. Ik geloof niet dat ze daarvoor wegblijven, Oerlemans zeker niet, al had ik heel moeilijk kunnen komen, dan zou ik nu in ieder geval toch zijn gekomen. Hierna wordt het schrijven van Ged. Staten door den Voorzitter voorgelezen. Ged. Staten wijzen op de groote soci ale en economische voordeelen die aan sluiting van de gemeenten geeft. De Voorzitter wijst er op dat het moeielijk gaat om het besluit te ver dagen wijl binnen 30 dagen antwoord moet worden gegeven. B. en W. stellen voor tot aanslultiug. Verheijden. Ik blijf buiten stemming vandaag en U kent mijn gevoelens. Sneep. Het is buiten twijfel dat elec- triciteit groote gemakken brengt. Dit bezwaar is er echter voor mij dat Ged. alles wel mooi voorleggen doch niets garandeeren. Wij moeten toch f 25000 leenen voor de werkzaamheden en daar om bad ik liever eenige zekerheid ge had. Als het later tegenvalt wie krijgt het dan hier op z'n hoofd. Voorzitter. Als het nu een particulier was die zoo iets deed, dan zou ik hem ge lijk geven, maar daar waar Ged. Staten het nu doen is het voor mij geheel an ders. Ged. Staten zijn steeds in de weer voor de belangen der provincie, daarom stel ik wel veel vertrouwen in Ged. Sta ten. Ik durf gerust alles op mij nemen als zij ons iets voorhouden zonder waar borg. Sneep. Ik stel natuurlijk ook alle vertrouwen in Ged. Staten, maar iets kan tegenvallen. Middelkoop. Het is geen handels zaak. Je zou het kunnen vergelijken met eene coöperatie. De provincie wil er absoluut niets aan verdienen. Wat ver diend wordt, wordt gebruikt om het ring in de band hebben, maar dit spook maakte de denren op zeer alledaagsche manier open toen zy in bet verlaten gedeelte van het kasteel kwamEsther Grant hoorde de verroeste sloten knarsen. Het spook vergat evenwel, de deuren achter zich te sluiten, betgeen de be— spiedster zeer goed te pas kwam, want zy kon de geheimzinnige gedaante nu zonder de minste moeite volgen. De «witte dame» ging door een lange ga lerij, die met versleten tapijten was behangen en waar men overal stof en sprinrag ont dekte. Mnizen en ratten, door het licht opge schrikt, vlochten Bnel voor haar uit en ver borgen zich schuw in hnn holen. Het was een ijzingwekkende omgeving en hoe moedig Esther Grant ook was, kon zy toch een lichte hnivering niet onderdrukken, maar toch ging zij onversaagd voort. De witte gedaante opende weder een denr en trad een kamer binnen, waar de ver molmde vloerplanken onder baar voeten kraakten. Ten slotte kwam zy aan een denr, waarop een groot rood krnis geschilderd was en deze werd eveneens door haar geopend. De denr verleende toegang tot een kleine, verwaarloosde kamer, waarvan inriohting en stoffeering eveneens aan lang vervlogen eenwen herinnerden. In een hoek stond een groote kast van gebeeldhouwd eikenhout, die den vloer tot aan den zolder reikte, en voor die kast bleef do »witte dame» staan, terwyl zy haar licht op den grond neerzette. Esther Grant naderde onverschrokken en boog zich wat ter zijde om de zonderlinge gedaante in bet gelaat te knnneD zien. Jnist zooals ik dacht, mompelde zij, bet is mevronw De Ronbaix en zy is een slaap— wandelasrBter. Inderdaad, bet was Clarice, die zonder er zelf iets van te weten, deze naobtelyke toch ten deed en zy was het ook, die vroeger door Arline en door den intendant van het kasteel gezien en voor de «witte dame» gehouden was. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1