Ro Tweede Blad. "BlöITENILoSr" Gemeenteraad. art Provinciaal Nieuws. irst h ;aa ek België. Engeland. Frankrijk. Turkije. Ba'kanstaten. NUMMER 29 DONDERDAG 9 APRIL 37e JAARGANG. ig en teiten wij DEUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 7 dezer des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. van Huiten. Ongeveer half acht uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Procesverbaal van kasopneming. Voorzitter. Door B. en W. is op 31 Maart bij den gemeente-ontvanger pro ces-verbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bij gehouden en het dienovereenkomend bedrag f 670,96, In kas aanwezig was. jYÏ b. Schrijven van de gymnastlek-ver- eeniging St. Herman Joseph, houdende ril, dankbetuiging voor de verleende subsidie Het bestnur deelt tevens mede dat 40 jongens uit deze gemeente aan de lessen deelnemen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Bespreking definitieve aansluiting Electrische Centrale. Voorzitter. Zooals de heeren weten is voor deze aangelegenheid door den raad eene commissie benoemd. Deze commissie heeft op de Prov. Griffie te 's Bosch een onderhoud gehad met prof. van Swaaij. Op deze bijeenkomst waren mede tegenwoordig leden van het ge meentebestuur van Nieuwkuijk, Elshout, Vlijmen, Schijndel en nog een. Eenparig hebben wij moeten getuigen dat de in lichtingen die wij daar hebben gekregen uitstekend waren. Prof. van Swaaij is iemand die zeer gemakkelijk en ge moedelijk met u spreekt en de kuust verstaat om alles duidelijk uiteen te zetten. Er is ruim gebruik gemaakt om vragen te stellen en al deze vragen werden totgroote voldoening beantwoord. De conclusie van allen die daar zijn tegenwoordig geweest, is dat aansluiting gewenscht is en voor onze gemeente zeer zeker voordeden zal afwerpen. Op een vraag wanneer de centrale in werking zal worden gesteld, antwoordde de professor vermoedelijk over 2 jaar. Eerst moet een centrale gebouwd worden pn dan is men nog in onderhandeling met Öll de Staatsmijnen in Limburg over aan sluiting en dan moeten allerwege de kabels worden gelegd. In onze gemeente is gerekend op 80 aansluitingen voor licht en 8 voor drijf kracht. Zooals de heeren weten zijn de kosten van aanleg vanaf het net tot de woning voor rekening van de gemeente en in huis voor den particulier. Wij hebben hem ook de vraag gesteld wat of de daarstelling van een lichtpunt zou kosten. Dat zal volgens het antwoord van den professor zijn bij een sterkte van 50 kaarsen f 12 en bij een sterkte van 32 kaarsen f 6. Voor velen is dat geen bezwaar. Voor anderen daarentegen wel en dat zou hen juist doen afschrikken om aan te sluiten. QJflNu kan dat echter zoo worden gedaan: "De gemeente legt het daar aan doch de menschen betalen de gemeente per jaar 75 cent. Over een jaar of tien is het dan hun eigendom. Er zijn nog over veel andere zaken gesproken o.a. over een verordening. Om echter eeolge uniformiteit te krijgen, zal Ged. Staten ons een concept zenden. Verder is de vraag gesteld wat of het kost een branduur, en het antwoord was bij een lamp van 32 kaarsen 1 cent per uur en een motor van 4 of 5 paarde- *WCj krachten 25 cent per uur. Die vraag was door van Son gesteld omdat hier iemand uit Wijk met een dorschmachine komt. De professor zei nog dat hij zou aanraden de motor op een wagentje te plaatsen, dan kan het voor meer doel einden worden gebruikt. Verder merkte de professor nog op dat het licht verplaatsbaar is wat in werkplaatsen en in stallen zeer gemakke lijk is. Ook voor afwatering van gronden of bevloeiïhg is ze goed te gebruiken de electrische kracht. De gemeenten Nieuwkuijk en Vlijmen voelde daar aan stonds veel voor. Dat moet, volgens de professor uitstekend gaan en met II# betrekkelijk weinig kosten, Trouwens, de professor zei ook, dat hij alles zoo beeft berekend, dat nooit iets kan tegen vallen. De kosten zullen ongeveer 12 a 13000 gulden bedragen. Voor de straatver lichting is gerekend op 50 lantaarns en 2000 branduren per jaar, de kosten be dragen dan f 625. Aan de lantaarn opsteker v. d. Wiel beb ik gevraagd hoelang de lantaarns hier nu branden en 50 00 70 Dg' ijs 614? Toze jeen sta- dat is ongeveer 700 uur dat scheelt dus nogal wat. De heer van Son merkt op, dat men wanneer men meer dan 8 Meter van de leiding >s gelegen de kosten van aanleg zelf moet betalen. Bij 100 meter afstand van het net zouden die kosten ongeveer 300 a 350 gulden bedragen. Voorzitter. De gemeente moet ook uog zorg dragen voor etn klein lapje grond, doch dat is geen bezwaar, het behoeft maar heel klein te zijn en nog niet eens aan de openbare straat zijn gelegen. Elshout. Wat is het voorstel van B. en W., dat zou ik eerst gaarne vernemen. Die kunnen thans het beste oordeelen. Voorzitter Wij hebben er heden morgen nog over gesproken en besloten in den raad er eerst eene bespreking over te houden en dan het voorstel tot aansluiting te doen. Van Dal. De menschen in Drunen zijn bijna allemaal voor aansluiting. Voorzitter. Voor zoover ik uit de cou ranten heb vernomen, hebben de ge meenten Capelle, Schijndel, Asten, Beek en Donk, Bergenopzoom en nog meer andere al tot aansluiting besloten. Met algemeene stemmen wordt hierna tot aansluiting, voor den tijd van 15 jaar besloten. Brok- Ik dank de commissieleden voor de gedane moeite en hoop dat dit besluit niet alleen voor het gemak van de ingezetenen zal dienen, doch ook tot opbloei der industrie. Voorzitter. Wat u daar het laatst zegt hoop ik ook. 3. Bespreking aankoop grasmaairaa- chine. Voorzitter. Zou de raad het Dag. be stuur kunnen machtigen tot aankoop van een grasmaaimachine. De kosten zullen ongeveer f170 bedragen. De machine zelf kost f 160 doch er is een slijpsteen bij noodig. Voor onze gemeente is zoo'n machine onmisbaar. Wordt besloten B. en W. te machtigen tot het aankoopen van een dergelijke machine en tevens wordt besloten de machine niet te verhuren of uit te leenen. Verder wordt besloten aan B. en W. over te laten den tijd om het grasgewas van de bermen der wegen te verpachten. Deze verpachting zal geschieden door B. en W. 4. Aangaan van eene tijdelijke geld- leening van hoogstens f 4000 tegen eene reDte van hoogstens 6°/o. Wordt met algemeene stemmen daar toe besloten. 5. Verzoek van v. Rlel en Pelders, houdende het verzoek om 60 c.M. buiten de rooilijn te mogen bouwen. Wordt besloten vergunning daarvoor te verleenen. Van Son. De Gouw heeft mij ook ge vraagd hier ter sprake te willen brengen een verzoek van hem om een schuur buiten de rooilijn te mogen bouwen. Wordt besloten gunstig op het verzoek te beschikken. Voorzitter. Van Krieken en Bergmans hebben f25 verhooging van salaris ge had. Nu moet hun pensioensgrondslag ook met dat bedrag worden verhoogd. Wordt besloten aldus te besluiten. 6. Af- en overschrijving. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. Uit de verwereldlijkte ziekenhuizen In het Brusselsch >N. v. d. D.* lezen wij het volgende »Een socialistisch gemeenteraadslid van Vorst bij Brussel, gezel Boulanger heeft in de raadszitting van Maandag een hevig rekwisitorium uitgesproken tegen het gasthuizenbeheer. Gezel Boulanger heeft het gasthuis brzocht en bevonden dat alles er vuil en smerig lag. In het doodenhuis viel er water en slijk op de lijken. Volgens het gemeenteraadslid heeft men alles gedaan wat mogelijk is om de feiten te verbergen voor den gemeenteraad; men heelt zelfs alle in lichtingen geweigerd, en, wat meer is, men weigerde aan de gemeenteraadsle den den toegang tot bet gasthuis. Gezel Boulanger wees er op, dat dit gasthuis zeer veel kost en dat de zieken er slecht verzorgd worden. De groenten worden niet gezuiverd, het vleesch is niet ge braden. Het volgende echter is nog erger De boterhammen, die overschieten in de zalen der teringlijders of der per sonen die door walgelijke ziekten aan getast zijn, komen terug in de keuken en men maakt er baliekens van die aan de zieken opgediend worden. In het gasthuis, zegt gezel Boulanger, heerscht een volledige anarchie tusschen de bestuurster de ziekendiensters en de geneesheeren. En het zijn de on- gelukkigen die de slachtoffers zijn van dien toestand. Het raadslid verklaarde nogEr is geen water om schoon te maken al het water wordt bij de melk der zieken gevoegd. Deze laatsten en de zieken verpleegsters sterven van honger. Zoo gij de zitting eenige minuten wilt schor sen, besloot gezel Boulanger, dan zal ik u een lokaal gaan toonen waar het ongediert woekert en het stinkt van rot heid. De uitnoodiging werd niet aan vaard. Gezel Boulanger is van zin alle feiten in een vlugschrift ter kennis van de bevolking te brengen. Hollanders in België Op l Januari Jl. telde de stad Brus sel met haar voorsteden 15.200 Hol landers. Het totaal aantal onzer land- genooten in Belgie woonachtig bedraagt 100.342. De hovie-rule-wet. De wet werd gisteren in tweede le zing door het Lagerhuis met 356 tegen 276 stemmen aangenomen. De discusslen had een vreedzaam ver loop eD men bemerkte van een partijharts tocht weinig. Uit de redevoeringen van John Redmond, den leider der Iersche nationale partij, Sir Carson, den leider der Ulster-partij, Sir John Simon, pro cureur-generaal, lid van het ministerie bleek, dat zij hun houding weliswaar niet hadden gewijzigd, zij allen uitten echter den wensch, dat men de pogin gen tot bereiking van een vredelieven- den oplossing zou voortzetten. Redmond zeide, dat hij geenszins wanhoopte aan de totstandkoming van een schikking, maar gezien de houding, door de oppositie aangenomen tegen over het aanbod van de regeering, bleef er niets anders over dan voortgang te maken met de wet. (Toejuichingen bij de mioisterieën), Carson herhaalde nogmaals de eischen der oppositie en verklaarde, dat de re geering haar politiek van geweld moet opgeven, omdat een geweldadig optre den de langste weg Daar den vrede zou zijn en bovendien Ulster en Ierland en vermoedelijk ook Engeland te gronde zou richten. Simon zeide, dat het Huis de tweede lezing van het ontwerp moet aannemen, hij sprak echter tevens de hoop uit, dat de pogingen toj verzekering van een minnelijke schikking zouden worden voortgezet. De door de gezanten der mogend heden aan de Porte overgelegde candi- datenlijst ter benoeming van inspecteur- generaal voor de hervormingen in Oos telijk Klein Azië, luidt volgens een te legram uit Konstantinopel aan de Frank furter Zeitung Nederlandersmajoor Westenenk, van den generalen staf, en Doorman, gewezen hoofd v. h. gewestelijk bestuur in Ned.-Indië Belgen Henry, gewezen ondergouverneur van Belgisch Kongo, en De JGuys, hoofdambtenaar bij het koloniaal bestuurNoor: majoor Hoff. De opstand in Epirus. Teneinde ons een eenigzins helder beeld van de toestand in Albanië te kunnen vormen, is het noodig de positie van allen die daar een hoofdrol vervullen, met een enkel woord te omschrijven. Vooreeist koning Willem, een koning of vorst bij de gratie der mogendheden, maar zonder leger om zijn rechten te verdedigen, heerschende over een verdeeld volk waar aan de diplomatie een stam, de Epiroten zonder hun toestemming te vragen heeft toegevoegd. Die Epiroten, zelfbestuur vragend, en heimelijk door Griekenland gesteund, zijn opgestaan, daar zij de gelegenheid gun stig zien, nu de Albaneesche gendarmerie nog maar 1500 man geoefende manschap pen en 2000 recruten telt. Het getal manschappen der „heilige batalllons", dat de Epiroten daartegen over kunnen stellen, bedraagt 20,000, uitstekend geoefend, en, over Grieksch grondgebied niet minder voortreffelijk geapproviandeerd, goed bewapend met machine-geweren, waarin men den Griek- schen oorsprong herkent, en bezield met een geestdrift, die sinds maanden en maanden is aangewakkerd. Koning Wil- em schijnt aanvankelijk niet ongeneigd te zijn geweest den Epiroten hun zelf bestuur toe te staan en heeft tot dat doel den majoor Thomson naar Zografos ge zonden. En de onderhandelingen waren reeds aardig op weg. Maar te kwader ure benoemde de koning een ministerie. En zelden heeft een ministerie zich zoo openlijk tegenover de maatregelen, door zijn vorst reeds genomen, verklaard, als dit. Het riep Thomson terug, direct vóór den vastgestelden datum van de ont ruiming en stelde den koning voor, een leger van 25.000 man te vormen om de Epiroten in bedwang te houden. Dat voorstel sloeg koning Willem op zijn beurt weer af, wetende, dat het leger waarschijnlijk even goed tegen hemzelf zou gebuikt worden als tegen de Epi- rotten. De andere hoofdfactor in de tragedie is Griekenland, dat tegenover de buiten wereld zich Strikt onzijdig houdt prompt op den bepaalden tijd zijn troepen terug trekt en openlijk den plaatselijken auto riteiten aanbeveelt de aanvoerders der opstandelingen niet te erkennen en te trachten bloedvergieten te voorkomen. De Grieksche regeeiiog nam zelfs in Noord-Epirus maattegelen om het vor men van benden der opstandelingen te verhinderen en den weg te banen voor het nieuwe Albaneesche bestuur. Maar verkleede Grieksche officieren en solda ten streden in de gelederen en de op standelingen bedienden zich van Grieksch geschut. Ofschoon de berichten, die elkaar vaak tegenspreken, niet onvoorwaardelijk zijn aan te nemen, schijnt het toch zeker te zijn, dat Koritza, door de Epiroten aan gevallen met behulp van talrijke hand langers binnen in de stad, in brand heeft gestaan. De Albaneesche gendarmerie verdedigde de stad krachtig. Volgens een bericht uit Albaneesche bron waren de aanvallers genoodzaakt zich na een langen strijd over te geven en de witte vlag te hijschen. Uit Athene kwam echter de tijding, dat Koritza door de Epirotten was ingenomen. In een langdurige zitting heeft de Al baneesche ministerraad tot algemeene mobilisatie besloten een bewijs, dat de toestand in het Zuiden zich donker laat aanzien. Reeds maanden geleden heeft de aanvoerder der „heilige batalllons" Spiranilios verklaard, dat Koritza met den grond gelijk gemaakt zou worden, als die stad aan het onafhankelijke Albanië werd toegevoegd. Vermoedelijk hebben zij zich van verraad bediend om de stad te veroveren. De berichten spreken na melijk telkens van in de stad achterge bleven zieke Grieksche soldaten, die in opstand zijn gekomen. Bij de aldus ont stane straatgevechten moet majoor Snel len van Vollenhoven gewond zijn. Het is intusschen weer niet onmogelijk dat de gendarmerie er, onder haar Hol- landsche officieren en versterkt door een commando onder generaal De Veer in eigen persoon, in geslaagd is de stad opnieuw te vermeesteren of althans er de aanhangers der Epiroten uit te ver drijven. Buiten de stad zouden dezen toen de witte vlag hebben geheschen. Men mag nu benieuwd zijn naar de resultaten der mobilisatie. Van verschil lende deelen des lands krijgt vorst Willem telegrammen, waarin hem met geestdrift bulp wordt toegezegd. De gouverneur van Elbassan zou reeds met 2000 man op weg zijn om te gaan helpen. En als het Albaneesche leger er niet in slaagt de rust te herstellen Hulp van de mogendheden is dichtbij veraf tegelijk. Italië en Oostenrijk zouden gemakkelijk wat troepen kunnen zenden om vorst Willem te helpen, doch daar zullen de mogendheden van de Triple Entente niet van willen hooren. Die zijn, naar men weet, al te zeer op Grieksche hand en al mengt Griekenland zich ook niet of ficieel in de twisten, de Epiroten hebben toch de uitgesproken Grieksche sympat hieën mee. Misschien slaat Griekenland er nog wel een slaatje uit. Frankrijk moet namelijk voornemens zijn voor te stellen het voorstel heeft al bij voorbaat den steun van Engeland en Rusland naar het heet Griekenland Argyrocastro en een deel van Zuid-Albanië af te staan tegen betaling van schadeloosstelling van 21/4 millioen francs. Dit is een oud voor stel van Venizelos, naar men weet. Maar zullen de mogendheden van het Drievoudig Verbond daar aan willen Die hebben juist het voornemen, naar gemeldt wordt, om opnieuw bij Grieken land aan te dringen, op onmiddelijke ontruiming van Epirus. Volgens den correspondent der Lokal-Anzeiger te Durazno is daar van den Nederlandschen officier, die het be vel voert over de bezetting van Koritza bericht ontvangen, dat de tegenstand der Epirotische benden gebroken is. Het Grieksche comité en de metropoliet zijn gevangen genomen. Een priester der Koetsowalachen te Koritsa is door de komitadzji's op beest achtige wijze vermoord. Waalwijk, 8 April 1914.. Handelsonderwijs In ons no. van 1.1. Zaterdag hebben we over de belangrijke stichting >Ons Handelsonderwijs* in de Provincie Noord- Brabant een en ander medegedeeld. We hebben toen ook geschreven dat de constltueerende vergadering der af- deeling Waalwijk zeer spoedig zou plaats hebben. Deze vergadering nu waarbij tevens tegenwoordig was Prof. Doctor van Beurden is Dinsdagavond alhier gehou den en na eene breedvoerige uiteen zetting van het doel enz. van deze stichting, door het lid van het centraal Bestuur, den Edelachtb. heer Th. de Surmont de Bas Smeele, werd besloten eene afdeeling te stichten, die den naam zal dragen van >Vereeniglng voor Handelsonderwijs Langstraat* gevestigd te Waalwijk. Zij is eene afdeeling van de R. K. Vereeniglng. >Ons Handels onderwijs in de provincie Noord-Brabant Het bestuur zal voor de eerste maal bestaan uit de heeren Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele, E. W. Klijberg- Pernot, J. van Iersel-Holtus, J. J. M. van Riel, M. A. van Loon-Eras, M. A. J. van Liempt en F L. Rath, (lid aange wezen door het Bestuur der afdeeling >Hanze« te Waalwijk,) allen te Waal wijk, L. J. F. Verwiel, Besoijen, H. G. Donkers te Baardwijk M. van Beur den en Th. van Dortmond te Kaats heuvel. Het Dag. bestuur werd gekozen als volgtTh. de Surmont de Bas Smeele, voorzitter, M. A. J. van Liempt, secre taris, J. van lersel Holtus, le onder voorzitter, M. van Beurden, 2e onder voorzitter en M. v. Loon-Eras, penning meester. Voorzitter en secretaris zijn van rechtswege lid van 't Centraal bestuur. Het bestuur heeft in deze eerste ver gadering reeds hare statuten vastgesteld, waaraan we 't volgende ontleenen DOEL. De vereeniging stelt zich ten doel het verstrekken van handelsonderwijs. De vereeniging tracht haar doel te bereiken a. door het oprichten en instandhou den van een handelsdagschool te Waal wijk b. door het aanwenden van andere wettige middelen, die aan de bereiking van het doel der vereeniging bevorder lijk zijn. LEDEN. De^vereenlglng bestaat uita. leden, b. hospitant-leden en c. begunstigers. a. Leden der vereeniging zijn Roomsch- Katholieken in Noord-Brabant, die op de bij huishoudelijk reglement vast te te stellen wijze, als zoodanig worden toegelaten, onder voorwaarde, dat zij schenken ineens een bedrag van ten minste f 25,of tot wederopzeggens toe eenjaarlijksche bijdrage storten van f 2,50. b. Hospitant-leden zijn zij, die de ver- niging steunen door een gift ineens van f 15,of tot wederopzeggens toe een jaarlijksche bijdrage storten van minstens f 1,50. c. Begunstigers zijn zij, die de ver eeniging steunen door, een gift ineens van f 10,of een jaarlijksche bijdrage storten tot wederopzeggens toe van minstens f 1, Slechts de sub- a genoemde leden hebben actief en passiet kiesrecht. Het lidmaatschap eindigtle. door het bedanken, 2e. door royement door het Bestuur, 3e. door overlijden. BESTUUR. Het Bestuur der vereeniging bestaat uit ten minste vijf leden, waarvan één lid wordt aangewezen door het Bestuur van de afdeeling der >Hanze< te Waal wijk. De overige leden van het Bestuur worden door de algemeene vergadering bij volstrekte meerderheid van stemmen gekozen. Het Bestuur heeft de bevoegdheid zich toe te voegena. hoogstens 7 leden b. eene >Commlssie van Advies* van ten hoogste 5 leden. De leden dier Commissie hebben alleen een raad gevende stem. Nog vernemen wij dat de afdeelingen geheel zelfstandige vereenigingen zullen vormen en aan deze school leeken- leeraren zullen worden aangesteld. Vakschool. Het leveren en monteeren van vier stuks walkvaten voor de afdeeling leer- looierg der Rijksvakschool alhier is op gedragen aan de firma Wed. A. Aarts en Zonen en de firma Wed. J. Verhulst en Zonen alhier. Laatste eer. Gisteren werd het stoffelijk overschot van A. v. d. Broek, die ruim 24 jaar is werkzaam geweest bij den heer A. Tref fers, aannemer alhier, ter aarde besteld. Door de jongstcn van het personeel werd de lijkbaar gedragen, terwijl de patroon met het overige personeel de lijkbaar volgden. Uit deze hartelijke deelneming bleek opnieuw de goede verstandhouding tusschen patroon en personeel. W. V. II— R. W. B. Onder vrij groote belangstelling werd Zondag de voetbalmatch W.V. II-R.W.B. alhier gespeeld en de scheidsrechter had een moelelijke taak. In 't begin pakte R.W.B. krachtig aan en al spoedig was de stand 2—0 in haar voordeel, maar al De Echo van het Zuiden 'eetch. 5(j m 50 50 8 een 45 45 45 45 45 45 4? 4Ï be rat 42 42 iek 42 ezou »ek 40 40 rernch en 30 olten nel 45 olten ■et 40 Iets wat tot dusverre üiet voorkwam in Frank rijk n.l. da', de president der republiek in eene strafzaak wordt gehoord, is thans geschiedt. Poin- caré heeft getuigenis afgelegd inzake den moord op Cal met te. Hij deelde mede dat bij een mi nisterraad Cailloux hem een particulier onderhoud had verzocht, en hem had mede gedeeld dat hij goeds gronden had om als zeker aan te nemen dat Calmette intieme brieven wou publiceeren en dat hij hem dan in een duel zou doodsn. Poincarè had hem trach ten te overtuigen dat Calmette dat niet zou doen, maar hij geloofde dit niet. Toen heeft President Poincaré Doumergue minister-president en per soonlijk vriend van Cailloux op de hoogte van diens toestand gebracht om met dezen kulmeerend te spreken. Nader vernam hij er niet6 van tot op den dag van den moord.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5