Nummer 30 Zondag 12 April 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. BINNENLAND. Landbouw. Een Geneesmiddel, Gemengd Nieuws. J J Sport. Ingezonden Stukken. a De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten voile aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. stikstof en wel op grond van bovenge-de noodzakelijkheid van maatregelenten voerde redeneeriag. De vraag is of ze eigenlijk wel voor vergelijking vatbaar zijn en of die ver houding wel door een getal is uit te drukken. De rol van het chilisalpeter is toch een andere. Die is eenigEenig omdat zij niet te vervangen is als over- bemestingsmiddeleenig als middel om op een gegeven oogenblik den oogst te dwingen. Het wil mij dan ook voorko men, dat chilisalpeter in zwavelzuren am moniak nooit een mededinger kan zien en dat zij, die het eerste door het tweede willen vervangen, zeer verkeerd doen. meer eer. Het typische van de Chilisalpeter. De goedkoopste, eenig rationeele stik- stofbcsicstiag is eigenlijk dlc, waarbij het proces van omzetting, oplossing en op name door de plantenwortels zoo kort mogelijk verloopt. De stikstof, onder welken vorm ze ook gegeven wordt, is te duur om ze te gebruiken, als bodem bemesting gesteld al, dat de chemisch geabsorbeerd wordende stikstof-houden de meststoffen zonder verliezen, voor en na tot hun recht kwamen. De stikstof wordt het best gegeven als bemesting der planten d.w.z. men geve stikstof als er planten op den akker staan of wel dra zullen komen, die onmiddellijk daar van gebruik kunuea maken, dus als bemesting bij het zaaien of als overbe mesting. Als stikstofbemesting dient dan in de eerste plaats het chilisalpeter om dat het salpeterzuur door den bouw grond chemisch niet geabsorbeerd wordt omdat het zout oplosbaar in het bo demwater direct ten dienste komt der plant. Onder welken vorm de stikstof in den bouwgrond wordt gebracht, hetzij in den organischen of ammoniakvorm, hetzij als salpeter, het is slechts in den salpetervorm, dat zij in de planten treedt. Het is voornamelijk in hun eerste groei periode, dat de planten de meeste stik stof verbruiken, het is dus duidelijk, dat de salpetervorm de vorm is voor de stik stofbemesting. Er komen, afgezien van de bemesting met scheikundige mest stoffen, van stoppels, van den stalmest, stikstofhoudende meststoffen genoeg in den grond, die in den zomer zoodra de bodemtemperatuur tusschen 5° en55°C is, bij genoegzame aanwezigheid van kalk en toetreding van lucht omgezet kunnen worden in salpeter, die voor de overige groeiperiode kan dienen. Er is dus chilisalpeter noodig in het eerste gedeelte, laat ons zeggen in de eerste helft van het seizoen. En, als die in gepaste hoeveelheid gegeven wordt, gewoonlijk tusschen 100 en 500 K.G. per H.A. dan zal dat waarschijnlijk goed- kooper uitkomen dan men bijv. zwavel zure ammoniak geeft ia den hertst. Van >goedkoop* gesproken, in 't al gemeen neemt men aan, dat de arnmo- niakstikstof ongeveer 7/,0 a 8/i« van de waarde heeft van de stikstof uit chili salpeter. Natuurlijk praten wij allen, die dit beweren, den een of anderen Duit- schen professor na. Mij dunkt, dat het theoretisch onmogelijk en empirisch erg moeilijk is, vast te stellen hoe de ver houding is van de stikstof uit zwavel zure ammoniak en die uit chilisalpeter. Het is natuurlijk dat de ammoniak-stik- stof minder waard is dan de chilisalpeter Meer zorgen De »N. Tilb. Courant* schrift Wij lazen een kort verslag van een rede van pater Borromeus de Greeve over »De gevaren der oogen,* welke rede verleden week te Groningen werd gehouden. De kernachtige spreker gaf o. a. de ze waarheid, die hij tegenover de ont aarding van het huwelijk stelde: >Maar voor ons, Katholieken, blijft gelden «Liever zorgen, dan zonde liever mar telares, dan zondaresliever met acht kinderen op een bovenhuis, dan met twee op een villa, als God het geeft.» Inderdaad, zoo moet het zijn liever zorgen, dan zonde. Maar dikwijls is er iets, dat nog zwaar der te dragen valt dan zorg. Dat is de onverholen minachting, die onze tijd heeft voor den mensch. niet met zorg, maar zonder veel geld. Het is tegen woordig schande niet rijk te zijn eD, helaas, tellen wij ook al te veel katho lieken, die niet alleen vergeten zijn dat Christus gezegd heeft>Wee, den rijke* maar die voor de wereld de leuze hul digen Wee, den niet rijke, immers wij minachten hem. De juiste waardeering van »geld* is een zaak, die ook onder de onzen ver beterd moet worden. En het is niet genoeg, dat men theoretisch schijnt te weten dat waarlijk niet het bezit van geld en goed de waarde vormt van den mensch, maar dat men ook practisch ophoudt den neus tegenover den broe der, die met fortuin minder gezegend is. Want het kan zeer goed zijn dat het juist feitelijk de meer gezegende is. Wij, christenen, Moeten ook door een zuivere waardeering van wat in werke lijkheid menscheuwaarde is en door op houden met aan botte goudvereeriog te hechteD, het leven vergemakkelijken van hen die omdat zij zielenadel het hoog ste stellen, in zwaardere zorgen leven. In werkelijkheid immers verdienen zij meer eer en hoogachting. Een Rijn Maas kanaal. Na Aken en Krefeld heeft thans de gemeente M. Gladbach een plan laten ontwerpen, om door een scheepvaart kanaal den Rijn met de Maas ea ver volgens met de Schelde te verbinden. Dit ontwerp houdt het midden tusschen die van bovengenoemde stedeD. Het kanaal zou loopen van den Rijn bij Neuss, volgt dan het Noordkanaal tot dichtbij Gladbach, loopt vervolgens langs Erkelenz en Lindern door het Wurm dal tot Geilenkirchen, en vandaar in Westelijke richting naar de Maas bij Maas- stricht. Op deze wijze wordt ook het kolengebied van Erkelenz, Aken en ZuidLimburg door een waterweg ver bonden. Australië en het vraagstuk der defensie in hel Oosten. Het is den Britschen koloniën in Aus tralië, onze naaste buren in het verre Oosten, thans ernst met het zich brengen in staat van tegenweer, teneiden zoo noo dig, aan Japan of China het hoofd te kunnen bieden. De „Economiste Francais" deelt hier omtrent het volgende mede. „In het laatste dienstjaar is voor de verdediging uitgegeven ruim 125 millioen francs, waarvan 45 millioen voorvloot- bouw. Er valt te dezen opzichte zegt het blad in Australië een merkwaar dige wijziging in de openbare meening waar te nemen. Een twaalftal jaren ge leden voelde men in Australië niets voor militaire uitgaven, en scheen het vraag stuk der landsverdediging daar zelfs niet te bestaan. Het budget voor leger en vloot bedroeg in 1902 nog geen 22 millioen francs. Eerst door den Russisch—Japanschen •orlog werd de aandacht gevestigd op behoeve der defensie. Aan het einde van het jaar 1910 zond de Engelsche Regeering een harer be kwaamste admiraals naar Australië om, ter plaatse en in overleg met de regee ring der kolonie en met den bevelvoe renden admiraal van het Engelsche Zuid -zee-eslcader, een vlootprogram samen te stellen. In het door hem uitgebrachte rapport kwam admiraal Henderson tot de con clusie, dat moest worden overgegaan tot den aanbouw van 52 schepen en wel van 3 groote gepantserde kruisers, 10 beschermde kruisers, 18 torpedojagers, 12 onderzeebooten, 3 depotschepen en een schip voor speciale diensten. Voorts we;den voor vlootbasis noodzakelijk ge acht 17 versterkte plaatsen, verdeeld in 6 der eerste en 11 der tweede klasse. Dit vlootplan, dat in 22 jaar zou moe ten worden uitgevoerd, zou kosten-uit sluitend voor aanschaffing van materi eel—omstreeks 600 millioen francs In den loop van bovengenoemd tijdperk zouden de jaarlijksche uitgaven voorde bemanning gaandeweg stijgen van 7 tot 15 millioen fres. Het plan werd door de federale re geering onveranderd goedgekeurd, be houdens enkele wijzigingen, die ten doel hadden de uitvoering eenigermate te verhaasten, In October, j, k. zijn de gepantserde kruiser „Australië», met een inhoud van 19.000 ton, en de kruiser „Sydney,,, ter grootte van 5.600 ton, beide in En geland gebouwd, in Australië aangeko men, alwaar zich toen reeds bevonden de kruiser „Melbourne,, en 3 torpedo jagers.,, Men ziet hieruit, dat Australië er thans gang achter zet. En dit is geheel in overeenstemming met de openbare meening. welke daar te lande omtrent de urgentie van het tot standkomen van versterking der weer middelen met het oog op den algemeenen toestand in het Oosten heerscht, en die nog onlangs haar uiting vond in de „Daily Telegraph,, van Sydney, toen dit blad, schrijvende over het defensie rapport der Nederlandsche Staatscom missie, de op Java. in verband met den internationale wedyver in vlootbouw, bestaande bezorgdheid volkomen noem de en daarbij de meening uitsprak, dat de voorstellen in lndië terecht onvol doende werden geacht. „Die voorstellen zoo zeide de „Dai ly Telegr." zijn ook onvoldoende, al thans om een ernstiger aanval te weer staan, en behoeft met deze mogelijkheid geen rekening te worden gehouden, dan heeft lndië in het geheel geen vloot noodig. Het bouwplan toch loopt over 35 jaren, een tijdperk van onbereken bare mogelijkheid „Nederland moet zegt bet blad verder voor zichzelf al zijn krachten inspannen en voor de verdediging van zijn koloniën bovendien zijn kracht zoeken in bondgenootschappen. Indien deze Staatkunde wordt aanvaard, zou met Nederland Australië zich veel vei liger gevoelen. Java is een buitengewoon rijk land, waar de vreemde Oosterlin gen de Europeanen in getalsterkte ver overtreffen. De wensch der Aziatische volkeren naar gebiedsuitbreiding, opdat zij niet langer hun overbevolking behoe ven te doen emigreeren naar een vreemd land, maakt de vooruitzichten voor de Hollanders op Java duister, en die voor uitzichten zullen niet verbeteren, zoolang niet zeer afdoende stappen om ze beter te maken worden gedaan Wij zullen hieraan niets toevoegen en onthouden ons van eenige conclusie. Wij achten het nochtans nuttig, dat hier wordt gehoord ook hetgeen buiten on zen eigen kring over ons en onze aan gelegenheden wordt gezegd. werking tusschen de beide vereenigingen te onderhouden. Verschaeve doodgevallen. Reuter seint uit Antwerpen, dt. 8 April De militaire vlieger Verschaeve is tij dens een vlucht op het vliegplein van St. Job in 't Goor, door een windvlaag overvallen en naar beneden gestort. Hij was op slag dood. Een later telegram meldt, dat het ongeluk gebeurde toen Verschaeve van 200 Meter hoogte steilrecbt daalde. Zijn motor ontwikkelde een snelheid van 150 K. M. per uur. Verschaeve wilde het toestel weer opwaarts sturen, maar het was te laat. De machine viel te plet ter en de vlieger werd met gebroken bekken opgenomen. Verschaeve was op slag gedood. Met Verschaeve verliest België een zijner bekwaamste vliegers,-die niet alleen in België maar ook in Nederland naam had gemaakt. In Nederland heeft hij voor enkele jaren met zijn tweedekker in verschei dene plaatsen demonstraties gegeven, o. a. ook te Rotterdam, waar hij met zijn mooie vluchten boven Woudenstein en de stad en door zija tochten met passagiers, veler bewondering afdwong. Sinds een paar jaar stond Verschaeve mede aan het hoofd van de militaire vliegschooi in St. Job. dat alle voorkomende ziekten kan genezen kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmiddel gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f 0.75, ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom, dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voort komende bor8tbenauwdheid en borstbeklem- rning, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTILLES van Apotheker Boom zijn een zbker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, s chele en zenuw hoofdpijn. Prijs per flacon f 0.80. Proefflacon f 0.30. KINA KOORTS DROPPEN van Apotheker Boom zijn gemaakt van de zuivere kinabast en zijn doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnen koorts, malaria en ge vatte kood»\ Prijs per flacon f 0,60. LAXEERPILLEN van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgaDg. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES ran Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuur ijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, blee'.zucht en daaruit voort komende ziekten en de pastilles wekken den eetlust op. Prijs per flaconf 1,20 en f 2.- HOESTSIROOP van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt Ie slijm los en doet de hoest spoedig be daren. P/ijs per flacon f 0.70. AAMBEIENZALF van Apotheker Boom geneest spoedig ic- en uitwendige aambeieD, blinde en bloedende. Het jenken bedaart spoedig. P/ijs per potje f 0,60. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en verkrijgbaar ia de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 cent, voor portkosteD, franco toe gezonden door Firma A. H. BOOM, te Arnhem. I 6509 heer v. d. Leeden opmerkzaam op wil len maken, dat, tot voor korten tijd, in deze streken steeds openbaar onderwijs is gegeven welnu, indien dan de open bare school inderdaad zulk een machti ge factor is geweest, waar zijn dan die talrijke socialisten hier Bestaan ze mogelijk alleen in de ver beelding van den heer v. d. Leeden Verder wenscht de afdeellng op te mer ken, dat het wel heel gemakkelijk is in een vergadering, slechts toegankelijk voor geestverwanten, waar geen debat is, de openbare school neer te halen en in de oogen der ouders verdacht te maken, doch dat het van meer flinkheid en fier heid zou getuigen zulks te doen in een openbare vergadering, waar spreker be antwoord kon worden. Wij duiden het den heer van der Leeden niet ten kwade, dat hij propaganda maakt voorzijn school, doch laat hij het doen op een wijze, die den toets der eerlijkheid kan doorstaan. De openbare school kweekt geen soci alisme. In de openbare school wordt het onderwijs gegeven met eerbiediging van ieders godsdienstige gevoelens en als zoodanig kweekt het verdraagzaam heid. Wij voorstanders van 't openbaar onderwijs hebben de middelen van den heer v. d. Leeden niet noodig om de openbare school te verheffen, er zijn toch nog honderdduizenden die in de openbare school hun vertrouwen stellen. Namens de afdeeling Waalwijk van het N. O. G. W. BOS Vrijhoeven-Cappel. ■9 Gymnastiek. Wij lezen in het «Turnblad* In Chicago zijn thans twee Neder landsche gymnastiekvereenlgingen op gericht, door oud-leden van Kunst en Kracht uit Den Bosch In Aug. 1912 werd de eerste opge richt onder denzelfdec naam door J. van Bladel en thans zïj'b de gebrs. Th. en L. van Zeist in 't Zuiden van Chicago er ook in geslaagd enkele Nederlandsche jon gens bijeen te krijgen, die een gymnas- tiek-vereeniging hebben gevormd. Er bestaan plannen^om geregelde samen- [Buiteverantwoordelijkheid der Redactie.] Openbaar onderwijs en socialisme. Naar aanleiding van 't verslag eener vergadering gehouden door de Anti- revl. propagagandaclub te Sprang, waar in de heer v. d. Leeden optrad met 't onderwerp :»Het socialisme», wenscht de afdeeling Waalwijk van 't Nederlandsch Onderwijzers Genootschap een woord van protest te doen hooren tegen dit gedeelte van 's heeren v. d. Leedens re- de, waarin gezegd wordt, dat de openba re school een machtige factor is geweest ▼oor het socialisme. Wij zouden er den De ramp van de robbenvangers. De bemanning van de New Foundland, waarvan er een zeventig tijdens de rob benvangst op een ijsveld verdwaald en omgekomen, zijn had Dinsdagmorgen het schip verlaten. Tegelijk met haar waren de opvarenden van drie andere schepen in het geheel een 1000 man het ijs opgegaan. Tegen den middag stak een sneeuw storm op. Het grootste deel der beman- oing van de New Foundland ging aan boord van de Stephano, het schip dat het dichtst in de buurt was, maar later heeft zij dezen bodem weer verlaten, daar de kapitein zei, dat hij zijn eigen mannen moest gaan zoeken. In de sneeuwjacht, die steeds erger werd, hebben de mannen van de New Foundland hun eigen schip niet meer kunnen terugvinden en hebben 59 uien op het ijs rondgedoold zonder voedsel en in de hevigste koude. Van de 104 zijn er slechts 35 gered, door de Beilaventure. De meeste gered den zijn er jammerlijk aan toe, hun le dematen zijn bevroren. Een der matrozen, die van uitputting bijna niet spreken kon, verhaalde, dat 150 matrozen van de New Foundland twee dagen en twee nachten op een ijs- bank hadden rondgezwalkt. De matroos vreesde, dat de meeste van hen zouden zijn omgekomen. Kapitein Rendell rustte dadelijk een reddingscorps uit, voorzien van voedsel, sterken drank, dekens en draagbaren. Het reddingswerk duurde den geheelen Donderdag. De laatste man, die gered werd, had 59 uren zonder voedsel op het ijs door gebracht. De geredde scheen lichame lijk betrekkelijk ongedeerd maar den volgenden dag werd bij blind. De overlevenden deden verschrikke lijke verhalen over den ontzettend pijn lijken bevriezlngsdood van vele makkers. Sommige lijken waren in het ijs vast gevroren en moesten met bijlen worden losgehakt. Een viel in het water, terwijl hij trachtte de reddingscolonne te berei ken. Men haalde hem levend uit het ijskoude water, maar twintig minuten later overleed hij. Verschillende slachtoffers overleden tijdens hun vervoer naar het schip. Op drie ijsschotseo vlak bij elkaar werden 43 lijken gevonden. Verschillende matrozen werden zinne loos. Een hunner had zich de bevroren vingers van de eene hand gehouwen, even later overleed hij. De rouw in de schippersgezinnen van New Foundland is algemeen. !i« li) BI f van Zuilen EIVAARBORGI) KV£RVAISCH5 ZONDER !GU>£PONEERD ü'At 'J.IE.L fcEMANDüflltH M '.,i i i i i V i l

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5