Rummer 34 Zondag 26 April 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. n, t ie vi: P m Gemeenteraadsvergadeiing. ONHEILEN TE WERKENDAM BINNENLAKD Reclame. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. ■My. URG 0R- atsen, verige a. tat. Ingezonden Stukken. ddagi OUT A.MS- DAM >hu$ ien. out J sgMi pecieü indew 117-1! itiën >p d( uit- ;n en ver 600' De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. ingezetenen.';Gelukkig behoefden geen menschenlevens betreurd te worden. Het Hervormde7 kerkgebouw bood dien dag en vele dagen daarna een ver ward en droevig schouwspel aan het was gevuld met honderden volwassenen,'kin deren en zuigelingen, en gered en half verbrand' huisraad. Het spreekt van zelf, dat op den vol genden dag zijnde Zondag 21 Juli de gewone-^godsdienstoefening achter wege moest blijven. Nog 4 a 5 weken lang bleven de afgebrande en smeulen de huizen en schuren een benauwenden stank verspreiden, tot op een paar uren afstands merkbaar. Deze brand van 20 Juli 1641 is de grootste brand geweest die in de laatste 3 eeuwen het dorp Werkendam heeft geteisterd. Kenmerkend den geest dier tijden is het feit, dat die ontzettende ramp, die menig gezin in armoede dompelde, voor de meeste bewoners van Werkendam nog een reden te meer was, om de Voorzienigheid, die hen zóó bezochr, met een dankbaar gemoed te loven en te prijzen Besoijen. J. van der Hammen Nicz. Mijne bronnen zijn de acta van den kerkeraad (kerkeraadshandelingen) van Werkendam. 20 Juli 1641. Evenals dat met onderscheidene plaat sen in ons land in vroegere eeuwen het geval is geweest, is ook de ambachts heerlijkheid Werkendam in den loop der tijden niet verschoond gebleven vau ont zettende onheilen.. De grootste ramp, althans in stoffe- lijken zin, die genoemde plaats trof, was de brand in den zomer van 1641. Dat was binnen 30 jaar de derde maal» dat een groot gedeelte harer huizen in de asch werd gelegd: eerst in 1611, daarna in 1619, en eindelijk in 1641. Het was Zaterdags den 20 Juli van jaar onzes Heeren 1641, des namid dags omstreeks één uur. De tempera tuur kenmerkte zich een paar weken door groote droogte, en er woei een sterke Zuidwesten wind. Eenski ips brak er brand uit in de schuur, staande achter de herberg >de Zwarte Leeuw4, sinds eenigen tijd ledig staande, maar korte lings geleden bewoond door Comelis Cornelisz. Ouden Heer en Oeykcn Claes- sen. Terwijl men beproefde het vuur in evengenoemde schuur te blusschen, sloe gen de vlammen, aangewakkerd door den tellen wind, over naar het achter huis van Adriaen Jansz. Cloots en meer andere, die weldra in lichte laaie ston den. Het vuur nam zoo snel in hevig heid toe, dat in een uur tijds de laatste klokslag van twee uur was nog niet koud geworden 67 huizen en 60 achterhuizen en schuren in vlam ston den, van welke 3 in De Werken en de overige in Werkendam ln het geheel 130 gebouwen. De uiterste huizen Daar beneden (We den), die door den ontzettenden brand verteerd werden, waren die van Peter Damisz, schoenmaker, en Ew out Mie hie Is z daar tegenover, terwijl naar boven in de Werken of den kant van Sleeuwijk op (Oostzijde) de uiterste grenzen waren de huizen van Adriaan Ewoutsz en Jan Stoffels en aan den wiel die van Peter Joppen en Jan Aeitsz Muyten Van de geheele uitgestrekte kom der gemeente bleven alleen staan de kerkhet pasto riehuis, de huizen van Isbrant Adriaansz, Wouter Wouter sz Hanegraaff, Thonis Jansz Schildt, Comelis Thijsz, Thonis Jansz van Rijswijck en het schuurtje van Adriaan Peter sz. Overigens bleef er in het gansche dorp niets >ongeschent en onverbrant.4 Ook de woning van Lijsken Adri- aenssen, een niehtvan Paus Adriaen VI, werd een prooi der vlammen. In de meeste huizen ging alles ver loren huisraad, vischgereedschap, hout, hooi enz., tot jammerlijke schade der DUSSEN. Openbare vergadering van den raac dezer gemeente op Donderdag 23 April des namiddags ten 5 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Hon- sewijk. Klokslag 5 uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig de heer P. de Wilt. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Electriclteitsvoorziening. Door den secretaris wordt de renta- biliteltsberekening, opgemaakt aan de hand van de door de gemeente ver strekte gegevens aan het adviesbureau te Delft, voorgelezen. Daaruit blijkt dat het bedrijf voor deze gemeente renda bel belooft te worden, zoodat de ge meente kan profiteeten van de sociale en economische voordeelen- Geschat wordt dat het eerste jaar 115, het tweede 130, derde 140, vierde 160 en het vijfde jaar 175 perceelen zullen zijn aangesloten, De aanlegkosten zullen voor deze ge meente f 20.000 bedrageD, terwijl in de eerste jaren geen winst gemaakt wordt, doch ook geen verlies behoeft geleden te worden. In het vijfde jaar zal er een winst behaald worden van f740. Voorzitter. Wenschen de heeren nog nadere inlichtingen, dan zullen wij die, voor zoover wij die kunnen geven, ver strekken. L. v. d. Pluym. Wat doen de andere gemeenten. Voorzitter. Er zijn er al veel die be sloten hebben tot aansluiting. Van de Koppel meent dat het on derhoud zeer duur is en bovendien, dat het dikwijls voorkomt dat men zonder licht zit, althans bij hem in de buurt heeft men sedert 10 jaar een electri- sche installatie en telkenmale hapert er iets aan. 't Is een heel mooi werk, zegt spr., als het goed is, doch bij ons hapert er nog al eens dikwijls iets aan en dan zitten ze een heele week zonder licht en naar de oorzaak moeten ze lang zoeken. Voorzitter. Dat zal je bij de Pro vinciale Centrale niet hebben. Daaren boven komt er een dubbel stel machines. A. van Honsewijk. Raamsdonk heelt nu een centrale, doch je zal in de toe komst zien dat ze bij de Provinciale de stroom zullen koopen. Van Beurden. Hoe denken B. en W. er over. Ik heb het schrijven wel inge zien, doch ik moet eerlijk bekennen, dat ik er niet heel veel wijzer door ben geworden. Van Beurden. Bij mij is de vraag al eens gerezen of het op den duur voor onze gemeente geen al te zware lasten op de schouders zal leggen. Deze ge meente is zoo verbazend uitgestrekt en men moet een kabel leggen om den Polder aan te sluiten, zoo lang zonder dat er maar een aansluiting zal komen, dat m i. het niet zoo gemakke lijk zal rendeeren als",die plaatsen die meer ineen zijn gebouwd. Voorzitter.^ Met den tijd worden wij r beter Van Steen. Ik'heb tegen aansluiting geen bezwaar. Gezien de berekening is er geen enkele hinderpaal. "ff. Van Beurden. Wij moetenVt meest afgaan op het vertrouwen dat wij in Ged. stellen, dat is zoo. Hierna-wordt met algemeene stem- men^tot aansluiting besloten. 2- fc Reglement voor hst Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter schorst hierna de open bare vergadering, waarna de raad in besloten vergadering, overgaat. Na een half uurtje wordt? de vergadering her opend en wordt mededeeling gedaan dat tot wijziging van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur is over gegaan. 3. Aanbieding gemeenteverslag 1913. Wordt ter visie nedergelegd. 4. Wijziging van het in de vorige vergadering genomen besluit tot het aangaan eener geldleening. Ged. Staten merken op dat de aflos sing behoort geregeld te worden naar den duur en het genot dat de inwoners er van hebben. Daarom stellen Ged. Staten voor de aflossing te beginnen in 1915 en niet in 1919. Voorzitter. B. en W. stellen voor de aflossing met 1915 te doen beginnen doch dan met f250 en later meer af te lossen. Daartoe wordt met algemeene stem men besloten. 5. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming ge daan bij den gemeeDte-ontvanger. Dit het onderzoek door B. en W. ingesteld, bleek dat f 137,98 in kas aanwezig was en dat de boeken en registers behoor lijk zijn bijgehouden. Voorzitter. Over het onderhoud van den weg heb ik met het polderbestuur nog niet gesproken. Ik zal dit nog doen. L. v. d. Pluym. Ik v-iil nog eens vragen om een schuurtje te bouweu bij de wo ning van mijnheer Broeders. Die kosten zijn zoo hoog niet. Voorzitter. Als wij het daar doen, daD moeten wij het in Binnen ook doen. L. v. d. Pluym. Binnen heeft er nog nooit om gevraagd, doch >s het hier ook noodzakelijk ik ben hiermede niet zoo goed op de hoogte dan moeten wij het ook doen. Voorzitter. Een paar jaar geleden is het gebouwd, zooals hij het verkoos, toen wilde hij het niet grooter hebben en nu zou het te klein zijn. L. v. d. Pluym. Waar moeten zij staan te wasschen. In de school mogen zij dat volstrekt niet doen. Voorzitter. Hij heeft toch 2 kamers en 2 keukens. F. v. d. Pluym, In hout opgetrok ken kosten die schuurtjes ongeveer f 300, dat is f 110 per stuk. Van Beurden. Als het huls voor de school hier wordt afgebroken kan je deu ren en ramen er al van gebruiken. Wordt besloten tot dan te wachten. Niemand hei woord meer verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. De Nederl. officieren in Albanië. Een der lezers van het „N. v. d' D.", die Skoetari passeerde, sprak daar beide Ne- derlandsche officieren. Zij waren juist van een driedaagschen tocht in de bergen teruggekeerd en vonden overal de bevolking welgezind. Zij roemden zeer de gastvrijheid "der Albaneezen, die werkelijk geen grenzen kende. De gast is hier heilig en volgens de leer der vendetta is niet alleen een plicht van een gastheer, maar van een ganschen stam om beleedigingen, den gast aangedaan, bloedig te wreken. De lezer sprak ook nog met hen over de opmerking van een der Nederland- sche bladen ten opzichte van de taak der Nedelandsche Officieren. Hij vernam, dat bij hun komst hun direct werdt aangezegd, dat, aangezien zij verlof hadden, om in vreemden krijgsdienst te treden, zij, als een logisch gevolg daar van, in tijd van oorlog in Albanië ook zouden moeten optreden. Hoe zouden zij zich tegenover heel Europa blameeren, indien zij, op het laatste moment zich terugtrokken 1 Het Nedet landsche Ranker instituut. Het bestuur van de Vereeniging het Nederlandsche Kankerinstituut bericht dat heden de toezegging werd ontvangen van een gift van^t 25,000. Verdediging van Ned.-lndië. De vice-admiraal Tydeman is te Ba tavia aangekomen. Loterijwei. De Kantonrechter te Sneek, beden uitspraak doende in de zaken van H. v d. W. en C. F. J. M. te Sneek, aan wie was ten laste gelegd, dat zij als Agenten der N. V. >De Tijdgeest» ten verkoop in voorraad hebben gehad 3°/0 Obliga- tiën 20e Serie eener premieleening ten laste dier Vennootschap, zijnde deze stukken in werkelijkheid aandeelen in eene loterij, waarvan de bij de loterijwet van 1905 veieischte toestemming niet was verleend U[Ontsloeg beklaagden van alle rechts vervolging. klas IEDER MENSCH heeft van tijd tot tijd wel last van zijn maag De eene gevoelt na den maaltijd een bran derig gevoel in zijn maag, een ander heeft last van oprispingen of zunr. Het Maag poeder van Apotheker Boom, waardoor reed» duizenden maaglijders genezen zijn, is het middel tegen Maagpijn, Maagkramp, Znur Hartwater en Blechte spysverteering. Dit Maagpoeder werd met vond bekroond te Londen, Parijs, Amsterdam en Brussel. De Heer J. Nijkamp te Homberg am RbeiD Dai'echland schreef onp„Vriendelijk ver zoek ik U mij Dog 2 doozen van U w Maag poeder te staren, daar mijne vrouw na ge bruik van 2 doozen zich al veel beter bevindt. Zij kan nu 'b nachts weder goed slapen en kan ook alles eten, juist als vroeger voordal zij maagpijn had. Daarom beveel ik het ook al mijn vrienden en bekenden aan,* Het maagpoeder van Apotheker Boom is verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogisten winkels a 76 cent per doos. 5487 ik zou mij haast laten verleiden te lang te worden. Daarom het volgende in korte stellingen. lo. De openbare school kan n'et neu traal zijn, daar er geen neutrale menschen zijn. 2o. In het openb. onderw. ontbreekt de^' hoogere wijding en voert alzoo tot"materialisme. 3o De openb. school geeft dus den cinderen geen krachtig wapen in de hand tot bestrijding van het socialisme. 4o. De geest der openb, onderwijzers, die meer en meer tot het soc. neigt, vervreemdt op rechtmatige wijze het Ned. volk van de openbare school. 5o. Alleen bedacht op vergrooting der partij, zijn sommige socialisten niet ge- cant tegen de gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. 6d. De chr. school daarentegen is de nationale school en het meest geschikt om het soc. tegen te werken. lo. De chr, school leidt op tot de ware verdraagzaamheid. En nü aan U deze stellingen te weerleggen a.s. Maandagavond 27 April te 8 uur in de vergadering onzer club in de consistorie der Geref. Kerk), waar wij U uitnoodigen te verschijnen, zonder zich achter 't een of ander te verschuilen. U dankzeggend, Mijnheer de Redac teur, H. E V D. Leeden Voorz. A. R. P. C. Bisschopswijding te Roermond. Bij pauselijke machtiging zal de bis schopswijding van Z. D. H. Mgr. Laur Schrijnen plaats hebben op 13 Mei a. s St. Servatlusdag. De H. wijding zal wor den toegediend door Mgr. den Aartsbis schop met assistentie van HH. DD HH Mgr. A.J. Callier, Bisschop van Haarlem en Mgr. J. Hofman O. F. M. tlt Bisschop van Melmesso en oud vic. apost van Zuid-Chansé. (Buiten verantwoordelijkheid der Ridactie) Mijnheer de Redacteur Doel van dit schrijven is betrokken autoriteiten, ik meen in deze het bestuur van den Binnenpolder eens attent te maken op den schandelijk slechten toestand, waarin de weg langs de spoor lijn van de Stationstraat tot de Putsteeg zich bevindt. Ik hoop het helpen zal Met dank voor plaatsing. X. Sprang, 2] April "14 Mijnheer de Redacteur Mag ik U nog eenmaal om een plaats je in Uw blad verzoeken f Mijn aotwoord aan den heer Bos kan kort zijn. U hebt niet goed gelezen. I heb de stelling geponeerd het openb onderw. voert in het algemeen tot het liberalisme en dit weer tot het socialisme Natuurlijk met uitzonderingen, waarvan er ook door U genoemd zijn, maareen uitzondering bevestigt immers den regel. gaat echter maar door, of ik gezegd had, dat het directe gevolg van de openb. school het socialisme is uw be toog kan ik dos buiten bespreking laten grootendeels. Eén der oorzaken van 't door mij aangevoerde is, dat op de openb. school plaats is voor zeer veel, behalve voor den Christus (en dat onder menschen, die zich naar Hem noemen Door die onthouding, zoo niet erger, vervreemdt het opgroeiend geslacht, zoo de huiselijke godsdienst het niet verhoedt, R. K. Schoolvereeniging Onze Mijnstreek' Deze week werden wij aangenaam verrast door de mededeeling dat de ZeerEerw. Heer Cremers, in leven pas toor te Grathen aan onze Vereeniging gelegateerd had de som van f200. Niet minder aaogenaam was eene gift uit Brabant van f 1000, en eene andere van f 50. Eveneens hadden de predikanten te Amby, Berg a. d. M. Mechelen en wij succes en mochten, in verhouding tot het zielental en de economische gesteld heid dier plaatsen groote sommen collec- teerec. Wij bidden dagelijks den goeden God. dat Hij onze weldoeners moge zegenen. Mochten de kinderen uit de mijnstreek spoedig tot dezelfde Intentie in katholieke scholen bidden. Aan U, katholieke landgenooten, dezen wensch spoedig in vervulling te doen gaan. Toont dat gij begrijpt wat voor Lim burg op het spel staat. Mochten velen het schoone voorbeeld van wijlen Pastoor Cremers navolgen. a.s. Zondag zal gepreekt worden te Weert in de beide kerken. Te Nederweert Tungelroii, Swartbroek, Beesel, Kessel Mierlo, Susteren, Gronsveld, Broekhui- zenvorst, Stramproij en Blerlk. I. S. M. Bemelmans tijdelijk administrateur. Drama. Te Bailinamullin in Ierland heefteen man, die al eenige malen als gevaarlijk krankzin nige opgesloten wi' geweest, zijn viouw en twee kinderen en daarna zich verdronken. Een '/.aigcling in de wieg is het eeniga lid vau liet gezin dat het leveu heeft behou den. VrijheidGe lij kheid In de gevangenis St. Lazalre te Parijs lag dezer dagen een meisje op sterven. Zij had nog slechts twee uren te leven. Als laatsten troost vroeg zij, haar moe der te mogen omhelzen. Men weigerde haar onmenschelijk deze gunst. In dezelfde gevangenis wordt de moordenares mevr. Caillaux met alle égards behandeld BERLIJN. Heden-nacht is de tweede burgemeester van Koslin, Ed. Alexander op verzoek van de Kosliner autoriteiten gearresteerd wegen oplichterijen. Hij had zich door middel van valsche papieren zijn positie weten te verwerven. Reeds vroeger is hij tot 400 dagen gevangenis straf veroordeeld. Een geweldige brand verwoestthans de bosschcn te Frlschbach. Een groot deel is reeds vernietigd. De schade is onberekenbaar. Twee dorpen worden ern stig bedreigd. Te Delseczin (Hongarije) is een fabriek van spoorwegwagons gedeeltelijk door brand vernield, 150 wagons en een ontzaglijke voorraad materiaal gingen meer en meer van den godsdienst. Maarverloren. De schade bedraagt 3 millloen 7 QUI Oqui Bchet 431 one! EWAARBOHGO ".VÏKVAISCHT ZONDER Schadelijke Bf MANDOiflfn Geceponurdjbi L 231 10 JAAR GARANTIE KUNSTSPELenELECTR: PIANO'S. VLEUGELS isHET ADRES 'KESSELS'KON.FABRIEK. TILBURtü VRAAGT CATALOGUS - OOK TERMÜNBETAL1HG «uhr v.tai.ih»—»mu\ -

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5